Personeel Frankeland begint actieweek 'Ik ben de helft minder vet gaan eten' Cursus over vrouwen in Derde Wereld Directie en bewoners steunen ludieke acties voor betere CAO in gezondheidszorg Deëlh^^èjtèrsloüréüs Voeding en Gewicht éten en drinken bewuster, en vallen ook nog af BRIEVEN VAN KINDEREN Vroeger'se mode En mode van nu Mijn wens Gedichten Mode Schiedamse gezondheids gezamenlijk aan het Door Wessel Penning SCHIEDAM De koffie wordt 'zwart' i geserveerd in Klubhuis Zuid. De deelnemers aan de cursus Voeding en .Gewicht ;yoor...Vol was- senen alósinds^hegin februari: volop aan de gangzijn bewuster gaan eten en drinken. „In de win kel kijk ik goed naar de etiketten, zodat ik weet wat ik naar binnen krijg," zegt cursiste Ank van der Hof. De cursus lijkt zijn eerste effect dus al te hebben gehad. Onder lei ding van Joke Verberg, diëtiste van de Kruisvereniging, is een groep van veertien vrouwen na drukkelijk gewezen op gezonde voedingsmiddelen. „En dat was ook ons doel," benadrukt Lida To- de van Klubhuis Zuid, die tegelij kertijd graag een misverstand uit de wereld wil helpen. „Het is geen dieetcursus, waardoor je bijvoor beeld in acht weken twintig kilo afvalt. Nee. Wij proberen het voe dingspatroon te veranderen. Daar geven we tips voor. Dat je daarby ook kuntafvallen, is natuurlijk mooi meegenomen." De cursus Voeding en Gewicht lijkt daarom in niets op de verma geringskuren, waarover iedere week weer valt te lezen in de tra ditionele damesbladen. Joke Ver berg over die vaak zeer spektaku- laire èn exclusieve methoden: „Die zijn zelden succesvol. Om echt af te vallen is het belangrijk dat het eetgedrag verandert. Die spectacu laire lijnmethoden doen dat niet, het is dus geen natuurlijk proces. Op de langere termijn helpt het daarom niet. Na een half jaar is het uitgewerkt, en komen de kilo's er weer aan." Al voor de cursus zijn de deel neemsters mannen zijn niet vertegenwoordigd, „maar we spe len alles wat we leren thuis nog wel door hoor" tijdens een voorgesprek ingelicht dat het dus niet om een traditionele lijncursus ging. Met goed gemotiveerde cur sisten ging Joke Verberg op dins dagmorgen 7 februari van start. En nu nog, terwijl de cursus zo langzamerhand op zijn einde loopt, zijn Ank van der Hof en Henny Bogerd, twee van de deelneem sters, nog altijd enthousiast. „Jam mer dat het bijna voorbij is. Je had veel steun bij elkaar. Je wis selde ervaringen uit. De ene at dat niet meer, de ander weer wat an ders. En de deskundigheid was al tijd aanwezig," vertelt Henny Bo gerd, daarmee doelend op de les sen van diëtiste Joke Verberg. .Snoepen Veel van de opgedane kennis is al in praktijk gebracht. Ank van der Hof: „Ik ben de helft minder vet gaan eten. Ik snoep minder en eet verstandiger. 'Vette' tussen doortjes en andere extraatjes heb ik laten vallen." Henny Bogerd vult aan: „Het mooie is datje door die kennis jezelf uitzonderingen Diëtiste Joke Verberg met enkele cursisten: geen dieetcursus, maar een waarbij wordt geprobeerd het voedingspatroon te veranderen. kan gaan permitteren. Je kunt bij voorbeeld best eens lekker uit eten gaan. Dan zorg je gewoon dat je dat de volgende dag hersteld, door anders, met minder calorieën te eten." Want juist het maken van af wegingen zou belangrijk zijn. Joke Verberg: „Vooral de samenstelling van de maaltijd is belangrijk. Vet, alcohol en suiker moet je natuur lijk niet uitgebreid gebruiken. Maar ze mogen er best bijzitten. .Deze cursus moet vrouwen ook weerbaarder maken tegen al die vreemde, onzinnige vermagerings kuren, waarmee de commercie ons overstelpt. Pas zag ik er weer één waarbij je alleen ananassap mocht drinken," lacht de diëtiste. „Het gaat erom dat die spanning rond het eten wegvalt." Lida Tobe: „Veel vrouwen spie gelen zich aan topmodellen op de televisie en onder druk van fami lieleden en kennissen proberen ze ook zo'n perfect figuur te krijgen. Ze moeten zich ook niets aantrek ken van gewichtstabellen in de da mesbladen. Het gewicht waarbij ze zich prettig voelen, moet de maat staf zijn." Toch enkele tips van haar: „Ga geen boodschappen doen met een lege maag. En gebruik tij dens feestjes wat gezondere snacks." Kleding Toch is Ank van der Hof dank zij de cursus Voeding en Gewicht wel afgevallen. „Doordat je er zo goed mee bezig bent, neem je auto matisch minder. Ik kan nu kle ding die ik al jaren niet meer heb gedragen, weer aan." De kennis deed ze op tijdens de lessen waar bij iedere keer een ander thema centraal stond. Zo werden onder meer behandeld de warme maal tijd, de broodmaaltijd, de tussen doortjes en de invloed van de re clame op de voeding. Tijdens een les over lichaamsbeweging heeft Joke Verberg zelfs de groep meege nomen naar het sportzaaltje van Klubhuis Zuid. Bovendien moest iedere week, als huiswerk, nauw keurig een leesverslag worden bij gehouden. Nog twee ochtenden en de cur sus Voeding en Gewicht zit erop. Dan zal het voor de cursisten aan komen op zelfdiscipline. Ank van der Hof heeft alvast vertrouwen in een goede afloop. „Ik heb genoeg geleerd van de voedingsvoorlich ting. Nu moet ik volhouden en dat moet lukken. Maar als ik toch een keertje in de fout ga, kan ik dat weer herstellen. Dat is wel gerust stellend." Klubhuis Zuid overweegt de succesvolle cursus Voeding en Ge wicht dit jaar nog te herhalen. Vanaf september start de cursus bij voldoende belangstelling weer. Met hulp van diëtiste Joke Ver berg, en mogelijk met twee van de huidige cursisten, kan iedereen die gezonder wil gaan eten dan weer terecht. Geïnteresseerden kunnen zich al opgeven bij Lida Tode van Klubhuis Ziiid: 4267297. SCHIEDAM Denkend aan de Derde Wereld komen vaak auto matisch beelden boven van hon ger, watersnood en burgeroorlog. Het normale leven van alledag komt minder snel aan de orde. Dat er gewone vrouwen wonen, die zorgen voor hun gezin, het huis houden doen, eten koken, thuis en buitenshuis werken. Wijkcentrum De Erker start binnenkort een cursus voor vrou wen over het leven van vrouwen hier en in de Derde Wereld. Waar leven de vrouwen van, hoe ziet een gewone dag uit hun leven er uit, en wat zijn de verschillen tus sen hun bestaan en dat van vrou wen in het Westen? De cursus bestaat uit vier bij eenkomsten, waarbij drie thema's behandeld worden: werken, geld en eten. Er wordt gebruikt ge maakt van een videofilm en een leskrant en bij iedere bijeenkomst maakt men kennis met koek en koekjes uit een ander deel van de wereld. De lessen worden gegeven op de vrijdagochtend van 9.30 tot 11,30 uur. De kosten voor de hele cursus bedragen zes gulden. Voor inschrijven en meer informatie kan men terecht bij De Erker, Jan van Avennestraat 32, telefoon 4267767 of 4263161. Gestolen stenen terug SCHIEDAM Een vader (42) en zoon (19) uit Schiedam zijp gisteravond omstreeks 19.00 uuren door de bewaker van een bouwplaats betrapt op het stelen van stenen op een bouwplaats aan de Archimedes- straat in de wijk Oost. De man volgde het stel naar zijn wo ning aan de andere kant van de stad en waarschuwde vervol gens de politie. Die trof bij huiszoeking de bouwstenen op de bovenverdieping van de wo ning aan. Vader en zoon wer den gesommeerd de gestolen waar terug te bezorgen op de bouwplaats en kregen een pro ces-verbaal aan hun broek. Jet-ski weg na inbraak SCHIEDAM Bij een in-, braak in een woning aan het Frans Rietveldpad in Groe- noord zijn sieraden en een jet ski weggehaald. De inbrekers hebben vannacht toegeslagen. Uit de woning zelf verdwenen sieraden voor een waarde van tweeduizend gulden. De water scooter, met een waarde van ze venduizend gulden, werd uit de aangebouwde berging weggeno men. Krakers van parkeermeters gepakt SCHIEDAM De politie denkt vannacht met de aanhou ding van twee Rotterdammers een goede slag geslagen te heb- ben. De 24-jarige en 33-jarige mannen werden omstreeks een uur op de Vismarkt in het cen trum betrapt bij het kraken van parkeermeters. Op straat lagen verschillende leeggehaal de cassettes. „We werden de laatste tijd voortdurend ge plaagd met meldingen over het door onbevoegden leeghalen van parkeermeters. Met de aan houding van deze mensen den ken we dat probleem opgelost te hebben," zegt een politie woordvoerder. Zomerkled ingbeurs in De Erker SCHIEDAM De zomer zit er weer aan'; te komen. Hoog tijd Jdus om' té 'zórgen voor pas sende, zomerse'* kledij:Met het oog daéróp houdt wijkcentrum De Erker vrijdag 7 april een grote kledihgbeürs met zowel kinderkleding als kleding voor volwassenen: Wie-wat te koop wil' aanbieden;' 'möëf even haar Dé'Erker bellen-vöór'eëh num mer, telefoon 4267767 of 4263161. Thuis kan de kleding, die schoon en goed onderhou den moet zijn, alvast genum merd worden. De spullen kun nen vrijdagochtend tussen 9.00 en 11.00 uur naar De Erker ge bracht worden, Jan van Aven- nesstraat 32. De verkoop is van 13.00 tot 15.30 uur. Van 17.30 tot 18.00 kan de niet verkochte kleding worden opgehaald en wordt ook de opbrengst uitbe taald. Vanwege de organisatie kosten gaat 20 percent van de baten naar het wijkcentrum. Open Dag bij Harps Davids SCHIEDAM De christelij ke muziekvereniging Harpe Da vids houdt op zaterdag 8 april van 11 tot 13 uur weer haar jaarlijkse Open Dag in het ver enigingsgebouw De Tamboe rijn, Faassenplein 203 in Schie- dam-Woudhoek. Diverse afde lingen van de vereniging zuilen- acte de presence geven. Om 11.00 uur wordt begonnen met een demonstratie van de jeugd- tam boers en de minirettes, cjm 11.30 uur gevolgd door een con cert van het B-orkest (het oplfci- dingsorkest) en een show van de majorettes. Van 12 tot 13 uur worden alle demonstraties nog eens herhaald. Verder is er een informatiestand en een zo genaamde 'instrumenten-pro- beerkraam', waar belangstel lenden hun vaardigheden al vast eens kunnen beproeven. Ook zijn er een groot aantal fo to's, dia's en video-opnamen van Harpe Davids en het blaas- orkest te zien. Tevens kunnen het afgelopen jaarconcert en het concert in de grote zaal van De Doelen op cassette beluis terd worden. Uiteraard zijn de ze opnames eveneens te koop. 'The Unbearable Lightness of Being' SCHIEDAM De Filmclub, Nieuwstraat 12, vertoont vrij dag 7 april de filmhit The Un bearable Lightness of Being van regisseur Philippe Kaufmann, met in de hoofdrollen Daniel Day-Lewis, Juliette Binoche en Lea Olin. Hoofdpersoon in deze succesvolle verfilming van het beroemde boek van de Tsjech Milan Kundera is de jonge chi rurg Tomas. Aanvang half tien,' zaal open vanaf half negen. Toegang voor donateurs vier gulden. Lid worden kost vijf gulden per seizoen, inclusief de eerste film. stra: „We dragen de pet omdat de situatie nu huilen met de pet op is. De zonnebril is omdat we het dag licht niet meer kunnen verdra gen.": Het ziekenhuis houdt vandaag een verwendag. Vanmorgen moch ten de bewoners lekker uitslapen. Ze kregen 'vijfpercentsgebak' en er waren extra limonaderondes. Mor gen, woensdag, houdt personeel van het Holy-ziekenhuis samen met collega's van Het Zonnehuis en de Driemaashave (Maassluis) een tocht door de stad. Gezamen lijk bieden zij een petitie aan het 'college van B. en W. aan. Vrijdag kunnen bezoekers van acht uur 's ochtends tot acht uur 's avonds in het ziekenhuis terecht. Deze regeling is speciaal voor de actieweek getroffen om de uitbrei ding van de 'mantelzorg' aan de kaak te stellen. Mantelzorg is een term die op de verzorgingshulp van bezoekers slaat. Mensen die familie op komen zoeken, worden geacht mee te helpen met bijvoor beeld bedden opmaken en bloe men water geven. Ruud Veenstra: „In Afrika is dat de normaalste zaak van de wereld. Wij vinden dat een leuk middel om de bezoe kers te laten zien dat wij hard werken. Als zij komen, liggen de patiënten altijd al op een net ge streken bedje. Ze zien ons niet echt heen en weer rennen." Verpleeghuis Driemaasstede heeft vier dagen rouw afgekon digd. Sommige medewerkers kwa men vandaag in het zwart gekleed, anderen droegen een rouwband. Andere acties in gezondheidszor ginstellingen variëren van ver wendag tot 'geschminkte gezich ten-dag'. Driemaashave is zelfs van plan zaterdag tijdens de laatste twee kilometer van de Westland- marathon in Maassluis actie te voeren. Het is nog onzeker of grote zus Driemaasstede ook meedoet. Door Karlijn Kunst SCHIEDAM Verplegend en verzorgend personeel van verschil lende gezondheidsinstellingen zijn gisteren met een actieweek begon nen voor een betere CAO. De ac ties zijn 'bewonersvriendelijk' zo dat de patiënten er geen hinder van ondervinden. In verzorgings tehuis Frankeland liepen vijf ver zorgers en een verpleegkundige een estafette langs andere instel lingen. De zes behoren tot de actie groep VIP (Verzorgenden In Pro test) van Frankeland, die uit zeven personeelsvertegenwoordigers be staat. Nummer zeven kon in het verzorgingshuis niet gemist wor den. De estafetteloop begon gisteren om tien voor elf. Met een loopkar gingen de zes 'vippers' langs Drie maasstede, De Harg, Spaland, Thurlede, Kruisverenigingsgebouw aan de Van Swindensingel, Huize Frangois Haverschmidt en het Schieland Ziekenhuis. Elke instel ling kreeg een intekenformulier, waarop iedereen die de acties steunt zijn handtekening kan zet ten. Het is de bedoeling dat alle formulieren vrijdag 7 april geza menlijk worden overhandigd aan een vertegenwoordiger van het stadsbestuur. De reacties van de meeste in stellingen waren positief. Actie voerder Jeroen Verveer: „Ze von den het een goed idee. We hebben ze gevraagd mee te doen met een optocht aanstaande vrijdag. Om drie uur verzamelen we ons op de Koemarkt. Via de Hoogstraat lopen we naar het stadhuis waar we de formulieren overhandigen. Drie maasstede, Schieland en de Kruis vereniging hebben al gezegd van de partij te zullen zijn. Na de aan bieding van de formulieren gaan we naar de Gemeentelijke Sociale Dienst, waar massaal een bij- Ik wens dat ik later zo mooi worden ook een mooie huis te heben. En me moeder me zo groot vinden en knap. Ik wil dat er geen mensen ziek word. En zelfs geen mensen in mijn land ziek word. Admilsa Evra, 9 jaar 1: Dat is vast de wind buiten is er een ijsbeer Lies is een klein kind op een keer is ze ziek ze heeft griep daar komt beer buiten is er sneeuw en een kraai die ik aai 2: Lies doet haar best op school in de winter eten ze bloem kool Piet geeft haar een tik Lies krijgt een prik ze zegt au kom nauw tog gauw mama kijk een muis morgen gaan we naar huis dat is een grote beer we gaan een andere keer 3: Lies krijgt een kus daar is de bus wat een liefe mus ik ga dit keer je doet me zeer waar is mijn peer het sneeuwt buiten daar loopt een kuiken niet waar ik ben klaar Zahra Nazoume, 9 jaar Vroeger hadden de mensen maar een keer per 10 jaar mo de. Maar nu hebben wij elke week mode. Want de mensen in de fabriek waar ze mode ma ke willen dat in Nederland veel kleren worden verkocht. Want m'n zusje kocht een pop die krijgt grote ogen als je op een knop drukt en dat is ook mode. Misschien hebben de mannen korte broeken en lange kouzen omdat het mode is bij hunnie. En sommige hebben hele gro ten dikke jurken en onder hele boel truien en als ze naar de w.c. moet is het heel erg moei lijk. En als het feest is afgelo pen en je moet door een smalle straat gaan ken ze er niet langs. Dat was mode in hun landen vroeger. Want de mode van nu en vroeger is niet het zelfde. En de vrouwen en de mannen heb ben pruiken voor thuis en voor buiten en om te wandelen dan denken dan de andere mensen dat ze rijk zijn. Ook als het warm is mogen ze het niet af doen anders merken ze dat ze kaal zijn. Said El Bounnouki, 10 jaar Leden van de actiegroep VIP van het verzorgingstehuis Frankeland lopen de laatste meters van hun estafette langs instellingen. De zes deelden solidariteitsverklaringen uit die vrijdag ondertekend door personeel en bewoners stadsbestuur worden overhandigd. standsuitkering zal worden aange vraagd." De acties van deze week zijn be wonersvriendelijk, zodat de pati ënten er geen hinder van onder vinden. Directie en bewoners van het verzorgingstehuis staan achter de acties van VIP. De directeur was de eerste die gistermorgen de solidariteitsverklaring tekende. De bewoners van Frankeland zijn vol lof over de acties. „Natuurlijk/ moeten ze actie voeren. Als ze nikst doen, krijgen ze ook niks." was een veelgehoord commentaar. „Ik ben het volkomen met ze eens. hoor", zei de heer Trijselaar, „als ze die vijf percent krijgen, komen ze er nog zeven te kort." Er wordt niet alleen bij Franke land actie gevoerd. Ook het perso neel van andere instellingen zoals het Schielandziekenhuis en de ver pleeghuizen Driemaasstede in Schiedam, Het Zonnehuis in Vlaar- dingen en het Holy-ziekenhuis laat zijn ongenoegen deze week blijken. Op verschillende afdelingen van het Holy-ziekenhuis liepen giste ren werknemers met pet en zonne-' bril op. Woordvoerder Ruud Veen- Tekening Pervin Ocel, 10 jaar, Rotterdam

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1