Patiënten extra verwend in Driemaasstede Personeel verpleeghuizen loopt zaterdag vijf percent van Westlandmarathon Dag, meneer Reus Expositie over twintig jaar Westland Marathon Duitsers krijgen 'Kunst aus Schiedam' m m 10,it.. Vlindertuin in j het Beatrixpark Boor Karlijn Kunst SCHIEDAM Verpleeghuis Driemaasstede heeft vandaag een grote verwendag gehouden. Tij dens de maandelijkse bingo-mid dag hebben de patiënten extra consumpties gekregen en tevens zijn er meer rondes gespeeld. De directie heeft alle solidariteitsver klaringen ontvangen die de afgelo pen dagen door personeel en bewo ners zijn getekend. Zaterdag gaat personeel van het verpleeghuis naar zijn kleine broertje in Maas sluis, Driemaashave, om vijf per cent van de Westland Marathon mee te lopen. De actieleiding van Driemaas have heeft met de organisatoren van de marathon afgesproken dat de actievoerders na de start van de halve marathon, om ongeveer kwart over twee 's middags, mo gen beginnen. De buurtbewoners hebben pamfletten in de bus ge kregen met de oproep massaal in het wit mee te lopen. Het is de be doeling dat de actievoerders de laatste 2110 meter lopen. Dat is precies vijf percent van de hele marathon-afstand. Personeel van het Schielandzie- kenhuis heeft zijn verlangens dui delijk gemaakt door gisteren in de tuin van het ziekenhuis een groot mensenteken van vijf percent te vormen. Tientallen medewerkers stónden tijdens hun lunchpauze in dié'-kou om aan de actie mee te dóen. Morgen lopen waarschijnlijk personeelsleden van het zieken huis ook mee in de tocht naar het stadskantoor, waar de actiegroep VIP (Verzorgenden In Protest) van het verzorgingstehuis Frankeland de ingezamelde solidariteitsformu- liëren aan een vertegenwoordiger van het stadsbestuur zal overhan digen. De actievoerders van het Schie- landziekenhuis ondersteunen met hun acties de protesten van het personeel van CAO-instellingen. Het personeel van het gemeente lijk ziekenhuis zelf is ambtenaar en valt niet onder de CAO's in de gezondheidszorg. Wel is hun func- Tijdens lunchpauze kleumden personeelsleden van het Schieland van de kou in de tuin van het zieken huis om gezamenlijk duidelijk te maken waarom het te doen is: vjjf percent en niets minder. tie-waardering gerelateerd aan die arbeidsovereenkomsten. Broeder Tromer van het Schie- landziekenhuis: „We doen mee uit solidariteit met de CAO-verpleeg- kundigen. Het is voor ons echter moeilijk acties te organiseren om dat wij niet worden gesteund door de vakbonden. De CAO-instellin gen hebben zeg maar juridische bescherming van de vakbonden. Als wij te ver gaan met onze ac ties, moeten we ook zelf voor de gevolgen in staan." Het personeel van het Schie- iandziekenhuis kan er overigens wel baat bij hebben als de CAO's in de gezondheidszorg omhoog gaan. „De lonen van de werkne mers bij de overheidsinstellingen lopen meestal achter de CAO's aan. Dus er zit een grote kans in dat als de CAO's die vijf percent erbij krijgen, dat wij dan ook vijf percent vooruit gaan. Dat speelt voor ons natuurlijk ook mee," al dus Tromer. Gisteren werd eveneens de vui le was buiten gehangen aan de voorgevel van het ziekenhuis. Voor volgende week heeft het ac tiecomité meerdere acties gepland. Woensdag 12 april wordt begon nen met een wekelijkse verwen dag voor de patiënten. Vanaf die dag zal, zolang de acties in de ge zondheidszorg doorgaan, elke woensdag verwendag zijn. Donder dag houdt personeel van het zie kenhuis een protestmars door de stad. De tocht zal naar het stads kantoor leiden waar een petitie wordt aangeboden aan het stadsbe stuur. Wat er precies in de petitie zal staan, moet nog worden over legd. De verpleegkundigen gaan naar het gemeentebestuur, omdat daar de verantwoordelijkheid voor de lonen in het Schielandzieken- huis ligt. 1 Morgen gaat ook een stoet ver pleegkundigen en verzorgers van in ieder geval Frankeland, Schie land en Huize Frangois Haversch- midt en de wijkverpleging daar heen. Waarschijnlijk lopen dan ook mensen van het verzorgingste huis De Harg en verpleeghuis Drie maasstede mee. In Vlaardingen groeit de actie bereidheid onder het verplegend personeel. De actiegroep uit het Holy-ziekenhuis kreeg gisteren verzoeken van personeel van De Meerpaal en Vaartland of zij mee mochten lopen in de protesttocht naar het stadhuis. Wijkverpleeg kundigen en personeel van de ver pleeghuizen Zonnehuis en Drie maasstede hadden zich al eerder aangemeld. Enige honderden ver pleegkundigen hebben gisteren in een volgepakte hal van het stad huis het college van burgemeester en wethouders een petitie aange boden. Even tevoren waren ze in op tocht door de binnenstad gewan deld, vele spandoeken boven hun hoofden torsend met de meest lu dieke teksten. Zinnen als: 'Vuil werk verdiend, schoon te weinig' en 'We hebben een eed afgelegd, geen gelofte van armoe' maakten duidelijk hoe de vlag erbij hing. Een ziekenwagen met loeiende sirene maakte de weg voor de stoet vrij. Veel winkelend publiek keek geschrokken op bij het horen van het angstwekkende gebrul. „Oh, het zijn maar die verple gers," liet een gerustgestelde dame zich ontglippen. Sommigen vinden hem eng, anderen negeren hem. maar dè meeste kinderen vinden hem leuk. De 2,5 mètér* lange reus in de openbare bibliothèék Zuid is het meest opvallende deel van de kleine tentoonstelling over reuzen en dwergen. Gebogen over drie dwergen van ieder vyftien centimeter hoog kijkt hij naar de vele sprookjesboeken die op een tafel en een draai- rekje zijn uitgestald. De tentoonstelling is de hele maand april te zien op de jeugdafdeling in de bibliotheek aan de leliestraat. De reus, de dwergen en de boeken zgn gehuurd bij de Pro vinciale Bibliotheek Centrale (PBC). Filiaal- hoofd Leyda van de Hoek: „We hebben deze uit het aanbiedingspakket van de PBC gekozen. In dat pakket staat een beschrijving van elke ten toonstelling. We hadden gehoord dat deze erg leuk was en de kinderen aansprak." Meteen rechts van de ingang staat de reus steunend op een houten paal. Het lijf van de pop is van hout en schuimrubber gemaakt, het hoofd is van papier-maché. De drie dwergjes staan tegenover de reus op de tafel met sprook jesboeken. Naast nieuwere liggen er ook oude bekende boeken, zoals de sprookjes van Grimm, Wilhelm Hauff en verhalen van Astrid Lindgren. De boeken worden veel uitgeleend. Dat geldt trouwens voor de hele collectie van de bibliotheek. Leyda van de Hoek: „De uit leencijfers geven nog steeds een stijgende lijn aan. Niet alleen in dit filiaal, maar in heel Schiedam gaat het goed wat dat betreft. Ik krijg uiet het idee dat de mensen tegenwoordig minder lezen." De openbare bibliotheek Zuid houdt niet alleen tentoonstellingen voor de jeugd. Een tijdje geleden was er een tentoon stelling voor volwassenen over huishoudelijk afval. Toen stonden er winkelwagentjes met 'goede' en 'slechte' boodschappen. De tentoon stelling over reuzen en dwergen is tot eind april te zien in de bibliotheek aan de Lelie straat 10. De bibliotheek is op maandag, woensdag en vrijdag van twee tot vijf uur open, op donderdagavond van half zeven tot negen uur. üÉSÉIt sp€fe§fl 9 ij SCHIEDAM Er komt in het Prinses Beatrixpark een vlinder tuin. Ze wordt zaterdag aangelegd. De aanleg van een dergelijke tuin, die komt tussen de kinderboerderij en de heemtuin, past in het kader van het Vlindeijaar. Daartoe is 1989 uitgeroepen om speciale aan dacht te vestigen op het verlies van allerlei natuurlijke planten soorten, waardoor vlinders zich moeilijk kunnen handhaven. De voorzitter van de KNNV (Ko ninklijke Nederlandse Natuurhis torische Vereniging), W. van der Schalie, zal om elf uur de vlinder tuin openen. In een vlindertuin staan planten en struiken, die stuifmeel produceren. Dat is voed sel voor de verschillende fladde- - raars. De KNNV verschaft zater dag aan een kraam informatie over de activiteiten van de vereni ging. Belangstellenden kunnen op die dag ook allerlei planten kopen. SCHIEDAM Zeventien Schiedamse kunstenaars expose ren van 22 april tot eind mei in het Westduitse Esslingen am Neckar. Het plaatsje, grenzend aan de veel grotere stad Stutt gart, is één van de steden waar mee Schiedam uitwisselingen houdt. Op de tentoonstelling zijn zowel schilderyen en tekenin gen als grafiek en beeldhouw werk te zien. De expositie 'Kunst aus Schiedam' is op verzoek van de .directeur van het Duitse muse um tot stand gekomen. Zijn col lega van het Stedelijk Museum, Hans Paalman, heeft alle Schie damse kunstenaars om materi aal gevraagd dat zij zouden wil len exposeren. Paalman is met dat documentatiemateriaal naar Esslingen gegaan. Daar heeft zijn Duitse collega zelf de wer ken uitgezocht die hij wilde hebben. Er worden in Esslingen ruim een maand kunstwerken ge toond van Inge van Haastert, Jos Hachmang, Peter Helle- mons, Sjef Henderickx, Ria Klop, Frits Kloppers, Henny van Leeuwen, Martin Moesman, Ad van Otterloo, Michel Snoep, Ge rard van Soest, Jacques Tange, Fedde van der Velde, Albert Verkade, Marcel Warmenho- ven, Tony van Wassem en Diet Wiegman. De Schiedamse kunstenaars zijn, vanwege beperkte exposi tieruimte, ieder met een be perkt aantal werken vertegen woordigd. Zij hebben geen ge meenschappelijk thema. Hun werken variëren van figuratie tot abstractie. Paalman hoopt op verdere kansen in Duitsland voor de ex poserende kunstenaars. „Esslin gen ligt vlakbij Stuttgart, wat een levendige kunststad is. Ik kan me voorstéllen dat in het weekeinde kunstliefhebbers en eventueel pers naar .iet plaatsje gaan om die tentoonstelling te bekijken. Als ze wat zien in een aantal werken, kan dat natuur lijk leuke mogelijkheden bie den," aldus de directeur van het Stedelyk Museum. Een Duitse mtwisselingsexpo- sitie komt tr. lO-rumbër dit jaar naar Schiet. i.'et betreft een tentoonstelling van grafiek uit West- en Oost-Duitsland. De di recteur van het Esslingense mu seum heeft deze zelf opgezet. Momenteel reist de tentoonstel ling door Zuid-Korea, Door Ad Hoogerwerf i* MAASSLUIS - Het is geen nieuws, maar wel aardig om nog even aan herinnerd te worden: Pheidippes liep in 490 voor Chris tus van Marathon naar Athene, om de bewoners daar te vertellen van de Griekse overwinning op de vijandelijke Perzen. De geoefende loper rende letterlijk de longen uit zijn lijf. Nauwelijks had hij na de veertig afgelegde kilometers het goede nieuws verteld of hij zeeg dodelijk vermoeid ineen. De Westland Marathon heeft behalve die veertig kilometer wei nig meer met die eerste lange af standsloop gemeen. Alhoewel je je bij het zien van oude finishfoto's van sommige atleten kunt afvra gen of ze zich op dat moment beter voelden dan Pheidippes. Sinds deze week is in het Ge meentemuseum van Maassluis een tentoonstelling te zien over de ge schiedenis van de marathon. Deze eerste expositie van het weg-lopen werd ingericht ter gelegenheid van de twintigste Internationale Unisys Westland Marathon, die za terdag gelopen zal worden. Wim Verhoom, de voormalige bonds coach van de Koninklijke Neder- landese Atletiek Unie(KNAU) heeft de opening verricht. Hij roemde bij die gelegenheid niet al leen het aardige initiatief van on der anderen Ad Bouwens om de beroemde outdoor-wedstrijd in de vorm van een tentoonstelling te presenteren, een aanzienlijk deel van de zaal was gevuld met veel authentiek materiaal dat hijzelf op zijn vele reizen voor de KNAU ver zamelde in alle denkbare uithoe ken van de wereld. Zo stelde Ver hoorn veel foto's ter beschikking, en diverse shirtjes en bonds-jasjes die hij droeg tijdens verschillende Olympische Spelen. Bescheiden Natuurlijk biedt de tentoonstel ling veel aandacht voor het verle den van de plaatselijke sportieve gebeurtenis, waar het tenslotte al lemaal om begonnen is. In het eer ste jaar, 1969, werd alles nog be scheiden aangepakt. Voor 850 gul den was de organisatie rond. Al leen Enschede kende toen een in ternationale marathon. Slechts 52 lopers verschenen in Maassluis aan de start. Ter vergelijking: za terdag worden een slordige vier duizend atleten verwacht. In een tijd van 2.32.52 liep Hans van Ras teren twintig jaar geleden als win naar over de finish. Maassluizer Jan Knippenberg behaalde een knappe vijfde plaats. Hoe stevig het parcourrecord van Cor Vriend ook mag lijken, naar verwachting zal zijn tijd 2.11.41 zaterdag sneuvelen. Moge lijke kandidaten die wellicht de snelste tyd van de Westland Mara thon aan^flarden zullen lojpen ko men uit het buitenland. Uit het zuiden komt drievoudig Belgisch kampioen Dirk van der Herten. Voor het eerst heeft de KNAU ook goede contacten gelegd met de Russische sportbond, die meteen enkele* goede renners afvaardigt, onder wie Valdmaa. Verder zyn acht lopers uit Polen gecontrac teerd en twee uit Bulgarije. Uit eigen land wordt J. Ver meulen tot de kanshebbers gere kend, terwijl van T, Dirks een zeer goed debut in de marathon wordt verwacht. Veldloper Dirks maakt in Maassluis de stap naar de 42 ki lometer en 195 meter over de weg. Vermeulen liep vorig jaar net uit zending naar de spelen van Seoul mis. Tot de regionale favorieten wordt de Vlaardinger Michel de Maat gerekend. Als lid van de B- selectie zal het niet lang duren eer hij met zijn 2.19.17 de Nederland se top bereikt. Volgend jaar zullen ook deze be spiegelingen historie zijn en de nog te maken foto's de tentoonstel ling aanvullen. Want volgens Ver- hoorn werd het hoog tyd dat er een dergelijk overzicht van de ma rathon tot stand kwam. Maar het mag hier niet by blijven, meent hij. „Er moet nog zoveel waarde vol materiaal zyn, dat moet maar eens verzameld en vastgelegd wor den." Hoewel de naam 'Twintig jaar marathon' niet helemaal klopt met het getoonde (de teksten, tekenin gen en foto's behandelen de mara thon vanaf het prille begin van de wedstrijden, eind vorige eeuw, tot vorig jaar) heeft mede-oprichter Ad Bouwens samen met enthousi astelingen als Verhoom toch ge probeerd een aardig overzicht van de Westland-loop te geven. De ex positie is tot 15 mei in het Ge meentemuseum aan de Zuiddijk 16 in Maassluis te zien. Het museum is dagelyks geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Zaterdag zet het muse um de deuren om 11.00 uur open. Laat 'boomfeest' SCHIEDAM De Nationale Boomplantdag is gisteren in Schiedam zonder bijzondere ac tiviteit voorbij gegaan. Organi satorische problemen op de af deling Natuureducatie van Ge meentewerken spelen hierbij een rol. Volgende week woens dag pas besteedt Schiedam bij zondere aandacht aan het plan ten van nieuwe bomen. Woens dagmorgen zullen leerlingen van de Singelschool bij de nieuwbouw in de Keplerstraat in Oost tien sierappels planten. Leerlingen van de W. A. Lief- landschool plaatsen later die morgen 30 jonge elzen in park Kethel. Vat carbide uit slooppand gehaald SCHIEDAM De brand weer en de Openbare Nutsbe drijven Schiedam (ONS) hebben, gisteren uit een slooppand aan de Lange Achterweg een vat met 60 kilo carbide wegge haald. Deze chemische stof (koolstof met metaal of silici um), die in de brand vliegt als er water op gegooid wordt, wordt tegenwoordig niet meer toegepast door particulieren. In de Tweede Wereldoorlog ge bruikte men het om licht te maken en daarna werd het met name op het platteland vaak benut omstreeks de jaarwisse ling. Een melkbus vol carbide (knalde open na de toevoeging *van water. Volgens een woordr voerder van de DCMR is het geen verboden stof, maar is ze, wel brandgevaarlijk. SFC gedupeerd SCHIEDAM De voetbal vereniging SFC is gedupeerd.' De kantine op het complex aan! de Parkweg is bezocht door in brekers, die een cassettedeck meenamen, drie speelautoma ten leeghaalden en de fooienpot van het kantinepérsoneel. De daders zijn binnengekomen door een van de schuiframén te forceren. De totale schade be draagt ongeveer tweeduizend gulden. Bij het bedrijf CLS aan de De Braauwweg is een geld kistje met 450 gulden weggeno men uit een caravan. De inbre kers kwamen het bedrijfspand binnen door een ruit te vernie len en verbraken het slot van de caravan.L™. Kaarsvalf om: brandje SCHIEDAM Het kozijn en een aantal spullen in de buurt van een raam van een woning aan de Geervlietsestraat hebben flinke brandschade opgelopen. Een door de bewoonster van het pand voor het raam neerge zette kaars viel om en zette de gordijnen in de brand. Een toe gesnelde buurman wist door het gebruik van een poederblus ser uit zijn auto de brand in te dammen nog voor de brand weer ter plekke was. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Filmclub vertoont 'Long Farewells' SCHIEDAM In de maan-j delijks terugkerende cyclus j vrouwenfilms draait zaterdag: bij de Filmclub Long Farewells van Kira Muratova. De film verhaalt over de tragische lot-, gevallen van een alleenstaande gescheiden vrouw, die verlaten wordt door haar enig kind. Met de moed der wanhoop klampt Eugenia zich vast aan haar; zoon Sasja, die overweegt bij zijn vader te gaan wonen. Zij verzet zich uit alle macht, maar slaagt er niet in het tij te keren. Het portret van Eugenia is com promisloos: zij is doorzichtig als glas. Zowel onuitstaanbaar door haar bemoeizucht en ziekelijke afhankelijkheid als ontroerend door haar kwetsbaarheid, die zonder restrictie getoond wordt. Aanvang 21.00 uur, zaal open vanaf 20.30 uur. Toegan kelijk voor mannen en vrou wen, entree voor donateurs vier gulden. Lid worden kost vijf gulden per seizoen, inclu sief de eerste film. De club is te: vinden in de Nieuwstraat op nummer 12. BEHANG... VAN LOENEN VOOR VERF EN GEHANG VAN LOENEN VOOR VERF EN REHANG VAN LOENEN VOOR VERF EN BEHANG •i-w 1 sfi ,,a ,,'Vv -* >3» i y si &SÜ Atrö» i g '-ssa.-rv: m (INGEZONDEN MEDEDELING) Eifflngor, Rasch-Borgers, Qratcher, Novo Wallco, Rath-Doodehaafvar, Bandara, Piekert tk diabarf... 7 behangfabrlkanten die elk.een uitmuntende kollektle behang op de markt brengen; eigen tilde en toonaangevend. De kollektle van die 7 fabrikanten la samengevat In 40 staalboeken. heeft al die boeken In huls. Voor U om In te kijken en uit te kopen. heeft alleen het betere behang met bijpassende gordijnstot, behangranden en verf In de juiste kleur met het QRATIS gebruik van behangafstomer. plaktafel en Cltln tapijtrelnlger. Ook voor behangwerk vindt u geen beter adres Dam 43, Schiedam, tel. 4266192

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1