Aklxoord over sociale woningbouw Jonge sporters naar toernooi in Velenje 'Wij b eden onderdak aan zoekers naar waarheid' Het Vrije Volk SCHIEDAM I Zonnecollectoren op Dordts ziekenhuis Ramadan is vooral gezellig- heidsmaand Jongeren maken een videoclip Vrijmetselaarsloge Delta is geen secte, geen geheim genootschap en houdt zich verre van zieltjeswinnerij De Boshoek krijgt deel opbrengst zomerzegels Onteigenings procedure Oost If-" PAGINA 16 'Staatssecretaris stelt 21 miljoen beschikbaar voor 168 woningen. Wethouder: niet genoeg a SCHIEDAM Staatssecretaris Heerma gaat ervan uit, dat in 1989 in Schiedam de bouw begint van 168 nieuwe woningen in de sociale huursector. Hij stelt hier voorlopig ongeveer 21 mihoen gul den voor beschikbaar, wat neer komt op een gemiddelde van bijna 125.000 gulden per woning. Hier uit moeten ook de grondkosten en speciale lasten als gevolg van de bodemgesteldheid betaald worden. Volgens wethouder Hans van Kleef is het bedrag, dat volgens de nieu we landelijke normen beschikbaar komt, niet toereikend. De staatssecretaris stelt als voorwaarde, dat de helft van de SCHIEDAM In het kader van de jaarlijkse sportuitwisselin- gen gaan vyf jeugdsportteams uit Schiedam naar Veleiye in Joego slavië. Donderdagavond 11 mei vertrekken 49 jongens en meisjes met hun begeleiders per bus voor een driedaags sporttoernooi in de Joegoslavische stad. De andere uit wisselingspartners van Schiedam, uit de steden Neath in Engeland, Vienne in Frankrijk, Esslingen in Duitsland, Udine in Italië en Nor- köping in Noorwegen zijn ook van de partij. De vijf Nederlandse teams zijn het jongensvoetbalelftal Excelsior' 20, een meisjes- en een jongenste am van de handbalvereniging DWS, een meisj es volley balp I oeg van sportvereniging Rijnmond en een mixed zwemteam van SZC en SRB. Alle deelnemers zijn 16, 17 of 18 jaar. Ze worden begeleid door vijf coaches, twee mensen van de DSR (Dienst Sport en Re creatie) die de uitwisseling heeft georganiseerd, een wethouder en een raadslid. De kosten bedragen 13.250 gul den, waarvan de gemeente het overgrote deel betaalt. De sporters zelf betalen ieder 75 gulden. By de prijs zit alles inbegrepen: reis, ver blijf, eten en een excursie naar een museum. Het laatste is de cul turele kant van de trip, J. Tjassens van de DSB; „Bij zo'n uitwisseling gaat het natuurlijk om de sport Maar om de jeugd ook wat van de cultuur van het land te laten zien, wordt in het programma altijd een deel cultuur opgenomen. In Neder land hebben we een keer een ex cursie naar de Deltawerken geor ganiseerd. In de brief die we uit Velenje kregen, staat dat ze een be zoek aan een museum brengen." De jongens en meiges verblij ven in een gymnasium in het cen trum van de.stad. Na de wedstrij den en het culturele uitstapje ver trekt de {Nederlandse delegatie op maandagmorgen 15 mei. SCHIEDAM Jongeren in de leeftijd van dertien tot achttien jaar kunnen in een korte cursus van wijkcentrum de Erker zelf een fideoclip maken. De Erker houdt op woensdag 19 april om half acht een kennismakingsavond. Deelne mers dienen zich voor die datum aan te melden. Het is de bedoeling dat de cur sisten onder begeleiding de muziek en zang die ze willen gebruiken uitkiezen, de ideeën voor de opna me uitwerken, een draaiboek ma ken en leren omgaan met came ra's. Dit gebeurt allemaal op twee avonden, woensdag 19 en woens dag 26 april. Op zondag 7 mei wor den ergens in Schiedam de defini tieve opnames voor de videoclip gemaakt. De kosten voor de cursus bedra gen twintig gulden. Er is plaats voor acht deelnemers. Als meer jongeren zich aanmelden worden er meerdere' cursussen gegeven. Geïnteresseerdenkunnen zich in schrijven" bij 'wijkcentrum de Er ker, Jan van Avennesstraat 32 of yia ,de .telefoonnummers. 4263161 of 4267767. UUu.t A! HUstH i JAH.xoxP"!'"» 1 bouwplannen voor l juni is inge diend en de rest uiterlijk 1 septem ber. Het gemeentebestuur, dat pas rond de jaarwisseling zekerheid had over deze toekenning, heeft inmiddels met de twee grote ver huurders, Gemeentelijk Woningbe- heer en Woningbouwvereniging Schiedam (WVS), overeenstem ming bereikt. De gemeenteraad moet maandag beslissen over de verdeling van het geld. Er zijn voor een totaal van 256 woningen plannen gemaakt, waar van er 86 op een reservelijst staan. De meeste plannen komen van Woningbeheer, waarvan de toe komst door dezelfde Heerma in het ongewisse wordt gehouden. De staatssecretaris streeft ernaar de nieuwbouw aan particuliere wo ningbouwverenigingen over te la ten. Onder leiding van de Rotter damse wethouder Pim Vermeulen werkt bet Platform Gemeentelijke Woningbedrijven aan een aanpas sing van de plannen van de staats secretaris. Woningbeheer heeft thans plan nen om nog dit jaar te starten met de bouw van 48 woningen aan de Hoofdstraat in de Gorzen en wil .20 woningen door Bakker laten /neerzetten in Spaland. Verder heeft ze plannen klaar liggen voor nog twee complexen in Spaland van respectievelijk 34 en 40 wo ningen en zijn er vier woningen op de plek van de Theo Thijssen- school gepland. De uit de fusie van de vele Schiedamse woningbouwverenig ingen voortgekomen particuliere Woningbouwvereniging Schiedam heeft voor de bouw van 110 nieu we huurwoningen plannen inge diend, waarvan er slechts acht op de reservelijst zijn terecht geko men. Dat betreft een plannetje voor de Aleidastraat. - 1 Veertig nieuwe -'woningen -wil de WVS nog'neerzetten aari'de-Sin- gel. Daamkast heeftzij de1 bouw van 62 woningen'' door "MTJWI in Spaland op-het programma staan.- Sinds kort staan zonnecollectoren op het dak van bet nieuwe Merwe- deziekenhuis in Dordrecht. Hier mee is het Dordtse ziekenhuis het eerste dat van zon- ne-energie gebruik maakt voor de voorverwarming van de warmwa tervoorziening. Er zal in totaal twee honderd vierkante meter aan zonne collectoren wor den aangelegd, wat ongeveer vijf tienduizend kubie ke meter aardgas per jaar moet be sparen. Het sys teem bespaart niet alleen aardgas, maar ontlast ook het milieu doordat er minder kool monoxide en -di oxide in de lucht komt. Het systeem is een experiment dat door het Ryk gesubsidieerd wordt. Dat is no dig omdat tegen de huidige aardgas- prijzen het sys teem eigenlyk niet rendabel is. Het ryk wil het sys teem echter een keer in de praktijk i toegepast zien. - Iglli mÊÈmm Wm:< m SCHIEDAM Voor de moslims is vandaag de maand van de vyf verplichtingen, de Ramadan, be gonnen. Van gemeentelijke zyde wordt dit jaar geen voorlichting hierover verstrekt. Wel hebben werkgevers van andere zyde fol ders gekregen, waarin begrip ,wordt gevraagd voor moslimwerk nemers tijdens de Ramadan. De migrantenvoorlichter van de ge meente Vlaardingen heeft voor zijn stadgenoten een korte samen vatting geschreven over de beteke nis van Ramadan. In de gebedsruimten zal het tij dens deze vastenmaand drukker zijn dan gewoonlijk, schrijft hij. Ramadan is de negende maand van de moslimkalender. Overdag, ;san zonsopgang tot zonsondergang een moslim niet roken, drin- eten of seksuele omgang heb- Zwangere vrouwen, zieken, [ere, zogende moeders of vrou- die ongesteld zyn, hoeven niet te vasten. Wel moeten zij het ■asten later inhalen. Tijdens de Ramadan maken «Bel moslims een bedevaart naar Mekka. Ook geven zy armenbelas ting. Het is de bedoeling van de vastenmaand dat welgestelden voelen wat een arm mens door maakt. Verder leert een moslim zich door te vasten beter te be heersen, terwijl de maag tot rust komt. Net als Kerst by de Neder landers is Ramadan voor de mos lims vooral een tjjd van gezellig heid. Door Rob van Stek SCHIEDAM Merkwaardige club eigenlijk, die vrijmetselarij. Niemand die zich als lid aanmeldt weet precies wat hem te wachten staat. Want het belangrijkste on derdeel van het verenigingsleven, de rituele inwijdingen, zyn ge heim. Om in de liehtsymboliek te /blijven waarvan de orde zich zo tgraag bedient: het blijft een sprong jin het duister. p Moet ook, legt Wim D. Velt- (kamp (66) uit, voorlichter van de {vrijmetselaarsloge Delta. „Zo'n in- Hvijding moet een zaak zijn van ^verrassende nieuwheid. De rituele {handelingen moeten bepaalde la ntern aanwezige vermogens van de ■mens, waarvan hij zich niet be wust is, tot leven wekken. Het is "een soort schokeffect." De rituelen vormen ook de re den waarom de orde al vijf eeu wen lang het vrouwelijk geslacht buiten de deur houdt. „Niet uit minachting of mindere hoogach ting voor de vrouw, integendeel," legt de voorlichter uit. „Maar la ten we wel wezen: in gezelschap "van vrouwen gedragen mannen zich andere, de oprechte sfeer wordt aangetast en de aandacht is .voor een deel van de rituelen afge- deid. Overigens kan niemand toe treden zonder toestemming van zijn vrouw. Een beweging die naar broederschap streeft mag toch geen tweespalt in een huwelijk veroorzaken?" Veltkamp wijst erop dat wie dat nu per se wil in iedere goed gesor teerde bibliotheek of tweedehands 'boekhandel de handboeken van de broederschap te pakken kan krij gen, waarin de 'geheime' hande lingen uit de doeken worden ge- tfaan. „Maar dan nog: zo'n ber schrijving in woorden zegt niets. {Het ritueel is iets wat je gemeen schappelijk in de tempel ervaren moet, in de juiste sfeer. De kracht ervan is juist dat het iets teweeg brengt wat niet met woorden uit te drukken is. Zie het als het ge heim van de sinaasappel: je kunt de smaak uit duizenden herken nen, maar niet bevredigend be schrijven." Mede door het voor de buiten wereld verbolgen houden van de eigen gebruiken, hangt er al eeu wenlang een waas van geheimzin nigheid rond de vrijmetselarij. Zowel in Europa als daarbuiten stond de beweging bloot aan ver volging en verdachtmakingen. Voorlichter Wim Velt kamp van de vrijmetse laarsloge Del ta: „Veigelijk ons 'geheim' maar met dat van de sinaas appel. Je moet het ervaren, het is niet in woorden uit te drukken. Iedereen kent de smaak van de sinaasap pel, maar pro beer het maar eens te om schrijven." Complotteurs zouden het zijn, die achter gesloten deuren zaken be konkelden die het daglicht niet konden verdragen, tot en met het streven naar wereldheerschappij toe. Een staat binnen de staat, waarin de machtige elite elkaar het balletje nog eens toespeelt. De misdadige praktijken van de Itali aanse vrijmetselaarsloge P2 liggen nog vers in het geheugen. Trekken de leden van Delta achter de schermen ook aan aller lei touwtjes in het Rijnmondge bied, en wellicht zelfs ver daarbui ten? Veltkamp trekt nog eens be- 'dachtzaam aan zijn pyp, hij heeft het antwoord op die vraag al zo vaak moeten geven. „De naam Vrijmetselaars is helaas niet be schermd. Dat betekent dat u van avond kunt besluiten om met een stellede criminele kornuiten een bende op te richten en uzelf vrij metselaars te noemen. Kortom: de heren van P2 hebben helemaal •niets met de vrijmetselarij te ma ken." De betiteling geheim genoot schap wijst Veltkamp voor de 'ech te' vrijmetselarij dan ook resoluut van de hand. „Wij voldoen in alle opzichten aan het Nederlandse verenigingsrecht, zyn keurig inge schreven bij de Kamer van Koop handel en hebben ons te houden aan koninklijk goedgekeurde statu ten. Welke controles wil men ei genlijk nog meer? Wij zijn een heel gewone club met een bestuur, contributies en huishoudelijke me dedelingen." Loge Delta, in Vlaardingen op gericht in 1958, telt zo'n vijftig le den, die in het hele Rijnmondge bied wonen. De bijeenkomsten worden gehouden in het gemeen schappelijke loge-gebouw van de Vrijmetselaars in de Delftsestraat in Rotterdam. Er is sprake van een heel lang zame groei van dat ledental. Velt kamp: „Zoiets gaat nooit spectacu lair, want bekeringsdrang of ziel tjeswinnerij treft men bij ons niet aan. Eens in de twee jaar houden we een voorlichtingsavond en ver der treden we niet naar buiten. Wie belangstelling heeft, die mel de zich. Er volgt dan een uitgebrei de procedure om uit te zoeken of iemand wel bij ons past, en wij bij hem. Maar er gaan natuurlijk ook leden dood. Werkelijk niets mense lijks is ons vreemd." Zeldzaam Uittredingen zijn zeer zeldzaam, de meeste broeders blijven voor het leven lid. Inwijding is ook maar een keer mogelijk. „Maar nogmaals: we zyn een normale vereniging, wie een briefje aan de secretaris schrijft, wordt uit de kaartenbak gelicht." Kenmerkend is dat het makke lijker uit te leggen valt wat de vrij metselarij niet is, dan te bepalen waar de orde wel voor staat. Geen filosofisch stelsel of levensbeschou wing, geen politieke partij en evenmin een religieuze groepering of secte. De broederschap schuwt namelijk elk dogma en kent geen eigenlijke leer. Meer dan iets an ders biedt de vrijmetselarij een methode, een leerschool voor het leven. Voor wie daar gebruik van wil maken, want de orde be schouwt zichzelf niet als alleenza ligmakend. De mens krijgt een le venshouding aangereikt, welke kan bijdragen aan de totstandko ming van een ideële wereldorde, dat wil zeggen een broederschap van alle mensen. Veltkamp relativeert onmiddel lijk. „Dat klinkt natuurlijk alle maal heel verheven, maar ook wij zijn natuurlijk geen heiligen. Wy blijven ook gewoon maar mensen die ons best doen, met al onze fou ten en gebreken. Ik breng ook wel eens een avondje in de loge door dat ik denk: ik had beter thuis voor de tv kunnen blijven zitten." De geschiedenis van de bewe ging gaat terug tot de Engelse bouwcorporaties uit de late Mid deleeuwen, verantwoordelijk voor de bouw van de monumentale ka thedralen door heel Europa. Van wege hun unieke vakkennis geno ten zij meer vrijheden dan hun tijdgenoten, ze waren 'vrije man nen' die mochten rondtrekken van bouwwerk naar bouwwerk. Om het vak tegen beunhazerij te be schermen werden de specifieke vakgeheimen mondeling overge dragen of in bepaalde symbolen gevat. Wanneer deze ongeletterde ambachtslieden eenmaal een be paalde bekwaamheid bereikt had den, werden zy plechtig in deze geheimen ingewijd in de werk plaats, in het Engels 'lodge' gehe ten. Wat zij neerzetten in steen en glas, licht en schaduw beschouw den de bouwers als een afbeelding van de schepping, en door hun esotherische kennis van die mach tige bouwwerken voelden zij zich verbonden met de Schepper, door hen Opperbouwmeester van het Heelal genoemd. Binnen de ordes ontstond ook een stelsel van ethi sche regels, en toen met de neer gang van de bouwactiviteiten ook andere beroepsgroepen toetraden, kreeg de beweging een meer be spiegelend karakter. Bouw- en liehtsymboliek spelen nog altijd een belangrijke rol bin nen de orde. De Vrijmetselarij be schouwt leven en wereld als een te voltooien bouwwerk, dat onder lei ding staat van een bouwmeester. De mens is bouwer, xnaar ook een ruwe steen, die aan zichzelf moet werken, zodat hij als kubieke steen in het bouwwerk inpasbaar wordt. Door een beter mens te worden moet het individu zijn steentje bijdragen aan de totstand koming van een betere wereld. De beweging hecht daarbij grote waarde aan de individuele mense lijke persoonlijkheid. Onder haar leden telt de orde vogels van zeer diverse pluimage, qua politieke en religieuze overtuiging, maar ook wat maatschappelijke standing be treft: zakenlieden en zeelui, tand artsen en buschauffeurs, sociaal werkers en zwemleraren. Veltkamp: „Wij bieden onder dak aan zoekers naar waarheid, maar erkennen nadrukkelijk het recht van een ieder om daarbij de eigen weg te gaan. Wij stellen slechts: in de hele schepping zit een bepaalde orde, die we ons be wust willen worden. De een noemt dat God, de ander Allah, een derde natuur. Hoe men dat wil verbij zonderen, daar laat de vrijmetsela rij zich niet over uit. Maar er is een bron. Net als bij de kathedra len: één vent heeft dat plan getrok ken." SCHIEDAM Centrum 'de Boshoek' krygt dit jaar een derde van de omzet van-kaarten en arti kelen in j Schj«a»h die worden verkocht 'In de **omerpostzegelac- tie. De verkoopactie, die dinsdag start, heeft het thema 'Varende Monumenten'. Het na tuur centrum krygt het geld voor de realisatie van een ondergronds diorama. De serie zomerzegels is dit jaar ontworpen door Mart Warmerdam uit Amsterdam. Zy bestaat uit drie zegels met afbeeldingen van een boeier, een botter en eenldipper. De heer F. M. van Xrugten, be kend als Prins Carnaval Frans II en voorzitter van de sportraad en de voetbalsectie, zal dinsdag om negen uur in het postkantoor aan het Bachplein de eerste zegels ko pen. Voor de postzegelverzamelaars zyn in beperkte oplage maximum- kaarten en speciale eerste-dag en veloppen te koop. De zomerzegels zijn ook in de postkantoren aan de Lange Nieuwstraat en de Mgr. No- lenslaan verkrygbaar. Op de post kantoren is tevens een jubileum boek te koop, waarin alle sedert 1935 verschenen zomerpostzegels op ware grootte in kleur zijn afge beeld. SCHIEDAM De gemeente is een onteigeningsprocedure voor een stuk grond en pand aan de Si mon Stevinstraat. Het gaat om het pand op nummer 9. De eigenaar vraagt hiervoor een pry's die vol gens de gemeente niet in verhou ding staat tot de waarde. De grond is nodig om, op de hoek van de Laurens Costerstraat, in drie woonlagen elf huurwonin gen te realiseren. De omliggende percelen heeft de gemeente al eer der aangekocht. De houw op die plek is volgens het gemeentebe stuur gewenst met het oog op de voortgang van de stadsvernieu wing in Oost. De eigenaar van het perceel Simon Stevinstraat 9 is zelf niet van plan en volgens de ge meente evenmin by machte dit woningbouwplan zeÜF uit te voe ren. Dat biedt de gemeente de moge lijkheid om op grond van de ont eigeningswet het bezit te verwer ven. Auto In brand na het tankan SCHIEDAM Een 33-jarige Schiedamse kreeg gisteren aan de Mgr. Nolenslaan de schrik van haar leven, toen ze na het vol tanken met benzine weg- «eed by een benzinestation en haar auto spontaan in brand vloog. Personeel van de benzi nepomp snelde te hulp met blussers en had het vuur ge doofd toen de brandweer arri veerde, die nog wat nabluswerk verrichtte. Naar de exacte oor zaak van de brand doen techni ci nog een onderzoek. Engelse pot gestolen SCHIEDAM Uit een gara ge aan de Weide in Noord is in de Paasvakantie een antieke Engelse pot gestolen. Het door de eigenaar gekoesterde en aan het pand vast gemonteerde voorwerp is door onbekenden los gemaakt. De volkstuinders- vereniging Vyfeluizen heeft op haar complex aan de Vlaardin- gerdijk ongewenst bezoek ge kregen, De onverlaten namen geld mee uit een muntautomaat van de telefoon, richtten de no dige schade aan en lieten twee koelkasten open staan. De scha de wordt geschat op tweedui zend gulden. Wijkcentrum de Erker zoekt cursusloid(st)er SCHIEDAM Wijkcentrum de Erker zoekt iemand die een cursus haarv erzorging kan en wil geven. Het gaat om een cur sus van tien tot twaalf lessen, waarin mensen leren omgaan met allerlei artikelen op het ge bied van haarverzorging zoals ze in de winkels verkrijgbaar zyn, zoals New Wave en Sty ling. Er zyn al cursisten. In lichtingen: tel. 4267767 of 4263161. Contactavond van Hot Slngeikwartler SCHIEDAM Klaverjasver- eniging Het Singelkwartier houdt dinsdag in zaal Marijke aan het Broeraveld een contact avond voor leden, donateurs en genodigden. Er worden drie partyen klaverjas van 1500 punten gespeeld. De pryzen be staan voornamelijk uit huishou- delyke artikelen. Inschrijfgeld bedraagt" voor' leden en dona teurs tóe gulden en voor niet- leden drie vijftig. De avond be gint om acht uur. Honderd mini-molens op Molenfestival SCHIEDAM Het Schie dams Molenfestival staat voor de deur en krygt een landelijk tiny'e. Op zaterdag 20 mei laten molenverzamelaare uit heel Ne derland hun collectie zien in het dienstencentrum De Vier Molens. Zo toont een verzame laar zyn meer dan honderd mi niatuurmolens. Verder zijn er molens op lepeltjes, schildery en, spaarpotten, sigartenban- den, postzegels et cetera te zien. De schilderclubs Vreelust en Kameleon komen met veertig werken die alle met molens te maken hebben. De expositie is van tien tot vier uur te bezich tigen in De Vier Molens aan de Nieuwe Bamlaan 766. Toegang is gratis. Sohelpenexpositio SCHIEDAM Mensen die op een of andere manier geïnte resseerd zijn in schelpen kun nen in de maand april hun hart ophalen. In de openbare biblio theek Noord hebben Annema- rie Leemans en Sandra Peulen hun schelpenverzameling ten toongesteld. In een vitrine zyn ruim honderd verschillende soorten schelpen te zien, in grootte variërend van één tot tfertig centimeter. De kleine ex positie geeft ook tekst en uitleg over de bouw van de exempla ren en hoe je ze kunt verzame len. De tentoonstelling is gedu rende de maand april van dins dag tot en met zaterdag te be zichtigen in het bibliotheekfili aal Noord in de Blauwe Brug. Reanimatiacursus SCHIEDAM Clubhuis Zuid gaat een tweedaagse reani- matiecursus geven aan iedereen van veertien jgar en ouder. De cursus vindt plaats op de avon den van 19 april en 26 april. Per jaar krijgen zo'n twintig duizend mensen een hartstil stand. De helft daarvan over- lydt voordat het ziekenhuis is bereikt. Om dat percentage te verlagen heeft het clubhuis een cursus georganiseerd. De eerste avond is theorie-avond en de tweede praktijk. De cursus wordt afgesloten met een certi ficaat van deelneming. De cur sisten kunnen op 3 mei eventu eel nog een kinderreaninxatie- cursus volgen. De kosten voor de tweedaagse cursus bedragen 25 gulden. De aanvullende avond voor kinderreanimatie kost ƒ12,50. Meer informatie by Lida Tode: 4267297. 3^ j s V ablVA uSs X(J0 Jh0 I BiUlJU i L\\> t T* fc**' I-Of *V"f >A

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1