Ziekenhuispersoneel Jn optocht door stad Automobilist uit auto gezaagd P loot na noodlanding: 'Er was geen risico' s Het Vrije Volk SCHIEDAM Begroting fors overschreden VOLKSTUINEN: VAN MINIBOERDERIJEN TOT PARADIJSJES Personeel crematorium wil 4-daagse werkweek dSBK Zeven ton voor voetbalclubs Wethouder en burgemeester laten het afweten en zijn niet aanwezig voor in alle kleuren uitgedoste actievoerders w. ws PAGINAL 2 ZATERDAG 8 APRIL 1989 Met behulp van een enor me tang 'zaagt' de brandweer op de Hargalaan een auto mobilist uit zyn voertuig De man was gister middag met een te hoge snelheid de bocht in ge gaan, in een slip geraakt en vervolgens tegen een boom gebotst. De bestuurder moest zich met een ge broken rib in het zieken huis onder be handeling la ten stellen. De auto was to- tall-loss. In optocht door de stad, op weg naar het Stadskantoor. Schiedams ziekenhuispersoneel protesteert. SCHIEDAM Met haar 65 jaar vindt mevrouw W.F. Dröger zich nog niets te oud voor een leu ke protestactie. Met een jas volge plakt met vijf-procentsstickers en een keurig hoedje op haar hoofd staat de regelmatige bezoekster van huize Frankeland in de hal van het Stadskantoor te dansen op de wijs van de actieliedjes. Ze be geleidt het gezang luidruchtig met twee glanzende pannedeksels uit de keuken van het tehuis. „Ik vind dat de verzorgsters hardstikke ge lijk hebben. Daarom ondersteun ik hen en loop ik gezellig mee," ver klaart ze. De acties van verpleegkundigen en verzorgenden voor meer loon en en verlaging van de werkdruk zijn deze week ook in Schiedam goed op gang gekomen. Ha een reeks van prikacties'in de instel lingen eerder deze week waaraan naar schatting 200 mensen deelna men, werd gistermiddag een de monstratieve optocht door het cen trum van de stad gehouden. Het was een bonte stoet die zich van het Broersvest via de Hoog straat en de markt naar het Stads kantoor slingerde. De circa 80 de monstranten hadden zich in alle kleuren van de regenboog uitge dost en hun actiepak nog extra op gesierd met stickers en opgeblazen operatiehandschoenen. 'Meer han den aan het bed', luidde een van de leuzen die werd meegevoerd. Uiteraard ontbrak ook het onver mijdelijke bed-met-patiënt niet. 'We hebben jaren niks gehad en zijn het nu ontzettend zat', werd er gezongen, krachtig ondersteund door een groot aantal toeters, bel len en sirenes. Ook het clublied van Feyenoord bleek zich goed voor bewerking te lenen; hand in hand voor vijf procent. Een groep je ouderen deed uit solidariteit mee aan de actie, sommigen lo pend, anderen in een rolstoel. Op het Stadskantoor werden de actievoerders ontvangen door D66-raadslid Coby de la Rie, lid van de raadscommissie voor wel zijn en cultuur. Zij kreeg van het Schiedamse actiecomité VIP (Ver zorgenden In Protest) een petitie met enkele duizenden handteke ningen aangeboden, in vier dagen tijd opgehaald onder personeel, be woners, patiënten en bezoekers van de deelnemende instellingen. Dat waren de Kruisvereniging, het Schieland-ziekenhuis," verpleeghuis Driemaasstede en de verzorgings tehuizen De Harg, Frangois Ha- verschmidt; Spalarid eh5 Franke land. Het raadslid verklaarde dat zij de acties van harte ondersteunde en zei te hopen dat de eisen snel ingewilligd zouden worden. „Want nu zijn het nog leuke acties, en in de gezondheidszorg kun je eigen lijk alleen maar ludieke acties voe ren. Het zou heel vervelend zijn als er naar hardere middelen ge grepen werd." Ook benadrukte De la Rie dat het niet zo mag zijn dat steeds meer werk in de verzorgen de sector wordt overgeheveld naar vrijwilligers. Boegeroep was er voor wethou der Hafkamp (Welzijn) en burge meester Scheeres, die beide be richt van verhindering hadden ge zonden. De la Rie beloofde de beto gers er persoonlijk op te zullen toe zien dat de protesten op het bu reau van Hafkamp belanden en vervolgens doorgestuurd worden naar Den Haag, „waar de werke lijk politiek verantwoordelijken zitten". De actiemiddag werd afgerond aan de balie van de Sociale Dienst aan de 's Gravelandseweg. Met het inleveren van een collectief aan vraagformulier hoopten de wer kers uit de gezondheidszorg in aanmerking te kunnen komen voor een uitkering. „Want als de werkgevers en het rijk ons geen vijf percent willen geven, dan moeten we ons heil maar bij de Sociale Dienst gaan zoeken," aldus een van hen. j( i Volgens Jeroen Verveer van hét actiecomité breiden de acties zich nog steeds uit. „Noem het maar een oplaaiend vuur, van verflau wing van de actiebereidheid is ab soluut nog geen sprake. Bij ons doen ook het huishoudelijk en technisch personeel mee." VIP werd eind vorige week gevormd in Huize Frankeland en is een puux plaatselijk initiatief. Conny van der laak, een van de oprichtsters: „Van de bonden hebben wij nog niet veel gehoord wij doen dit helemaal op eigen ini tiatief." De VIP-acties zullen in ie der geval patiënt-vriendelijk blij ven, verzekert zij. „Volgende week praten we weer verder over ver volgacties, maar voorop staat dat de patiënten niet de dupe moger worden." SCHIEDAM Door een zeex forse overschrijding van de begro ting in 1987 is de reserve van de gemeente Schiedam geslonken tot 1,1 miljoen gulden. Ruim 2,5 mil joen gulden heeft de gemeente in dat jaar meer uitgegeven of min der ontvangen, dan was berekend in haar sluitend begroting 1987. Dit blijkt uit de door de accoun tants gecontroleerde jaarrekening, die de gemeenteraad maandag zal moeten vaststellen. De wethouder van Financiën, Aad Wiegman, is al enige tijd be zig om tot een strakkere controle van de verschillende gemeentelij ke diensten te komen. Er zijn on dermeer maatregelen genomen bij Gemeentewerken en de Openbare Nutsbedrijven Schiedam. Voorts is de modernisering van de financië le verslaglegging in gang gezet. Door Han van der Horst SCHIEDAM Het nieuwe volkstuincomplexje in het Harga- park laat de oude tijden weer te rugkeren. Hier is immers geen ruimte voor miniatuurpaleisjes. De pachters mogen hun grond alleen maar beplanten en daarmee basta. Dat is helemaal in de geest van de oude volkstuinbeweging: je hebt zo'n veldje niet in de eerste plaats voorfderlol. Het is voor de overle ving! Daar kweek je zelf de groen ten die je anders niet zou kunnen betalen. Wie tegenwoordig wandelt door de volkstuincomplexen van Harga en Klein Babberspolder ziet daar, hoe in de geest van de tuinierende Schiedammer het aards paradijs er uit moet hebben gezien. Hier is te genwoordig de aardappelen en kool verbouwende miniatuurtuin- der sterk in de minderheid. Het gaat de meeste hobbyisten om de sier en de mooiigheid. Ze leggen de pronktuin aan die ze niet voor hun eigen deur kunnen hebben, omdat ze nu eenmaal in een flat of op een bovenhuis wonen. Het houten op trekje, waar het tuingereedschap wordt opgeslagen, bezit tegenwoor dig een soort woonkamer en de meeste eigenaars doen hun best een en ander zo veel mogelijk op een villa te laten lijken. In je volkstuin leg je je ziel en zaligheid. Dat is een welvaartsverschijn- sel. Wie zijn vrije tijd aan een sier- tuin spendeert, heeft geld te verte- rem Die houdt er^geen vplkstuin op na uit armoede. En toch ligt die aan de wortel -J^an dit verschijnsel. ^Zo^ropd de jjeuwvi^seljpg, aten de Ne<ierlan^"ar^fJeréax8fecK^ Hun dieet bestond voornamelijk uit aardappelen, veel vet, gezouten vis en hoogst zelden vlees. Verse groenten speelden een kleine rol en niemand beval het eten daar van bewust aan, want van vitami nen had nog geen geleerde ooit ge hoord. In vervallen steden als Schiedam was ondervoeding geen ongewoon verschijnsel. De mees ters op de armenscholen consta teerden regelmatig, dat hun leer lingen zonder eten op school ver schenen. Daarom voerden zij te vergeefs actie voor gemeentelijke klassemaaltijden voor tussen de middag. In die sfeer ontstond on der de betere standen de gedachte, datje arme mensen een klein stuk je grond moest geven, zodat zij zelf eten konden verbouwen: aardappe len voornamelijk, bonen en kool. Dankzij betrekkelijk nieuwe tech nieken, zoals wecken en inmaken kon zo een voorraad worden aan gelegd voor de winter, als de voed selprijzen stegen. t 1 Rond de rnë'èstë 'stédèé''bevon den zich lAfëf'stulcken'lage' grond ilie voor boeren eigenlijk niet zo mteréssant warem Dat u was in Schie'dam 'de'R'abberspolder én ook "in hoekjes en gaatjes van het nieu we Sterrebos werd ruimte vrijge maakt voor volkstuinen. Dit soort landbouwactiviteiten was de meeste tuinders niet vreemd. Steden waren in die jaren veel kleiner dan tegenwoordig en de meeste mensen woonden dan ook letterlijk dicht bij het platte land. Ze hadden er vaker dan nu familiebanden en daar zelfs zeer vaak hun jeugd doorgebracht. Sinds het laatste kwart van de negentiende eeuw groeiden de Ne derlandse steden sterk, omdat er een enorme trek van het door cri sis en werkloosheid geteisterde platteland op gang kwam. De meeste huidige Rotterdammers ROTTERDAM Vrijdagmor gen, acht uur. In de keuken van 'crematorium Rotterdam, waar de w eerste vroege medewerkers al aan de koffie zitten, heerst een lacheri- 'ge sfeer. Ongepast? Nee. Vandaag wordt er namelijk niet gecre meerd. Het slepende conflict tus- _sen werkgevers en werknemers over zaterdag-openstelling van de crematoria heeft uiteindelijk ge leid tot het uiterste pressie-middel: staking. Voor de eerste keer in de ge schiedenis, met spandoeken en al. De wens van de werkgevers dat de 13 bij het conflict betrokken cre matoria op zaterdag open zijn als een uitvaartondernemer of een particulier daarom vraagt, schoot |het crematorium-personeel in het verkeerde keelgat. Op deze eerste stakingsochtend worden de veertien aanwezige per soneelsleden toegesproken door FNV-man Guus van Betten. Hij zegt: „Er is van directie-wege een brief onderweg aan alle werkne mers, waarin jullie verzocht wor den mede te delen wie er wel en wie er niet aan de acties deel- neemt. Dan kunnen de heren-zien wie ze wel en wie ze geen loon moeten uitbetalen." Grote hilari teit in de zaal. Van Betten vervolgt: „We reage- ren niet op brieven van de direc tie, we reageren alleen op medede- lingen van de bond!" Applaus en 1 instemmende kreten. 4 De mensen van Rotterdam Zuid |zijn het roerend met hem eens. I J.A. de Jong, medewerker van het crematorium: „Het conflict begint a op een woordenspel te lijken. De werkgevers hebben nu het woord 'structureel' uit hun eerdere wens van structurele zaterdag-openstel ling laten vallen, maar in de prak tijk komt dat op hetzelfde neer. 'Er is maatschappelijke behoefte aan', zeggen ze. In krijg daar een vieze smaak van in mijn mond. Die behoefte is er niet. Die willen ze creëren!" Sommige van medewerkers van het crematorium hebben moeite met hun stakings-vuurdoop. Ze zijn een beetje bang dat het publiek hun actie niet zal begrijpen („Wilt u astublieft schrijven dat er van daag wél twee as-uitstrooiingen doorgaan?"). „We hebben er nooit proble men mee gehad om incidenteel op zaterdag te werken, want een uit zonderingsgeval kan natuurlijk al tijd voorkomen. Maar wat ze nu willen, dat gaat ons te ver." „Eerlijk gezegd werk ik liever," vervolgt een van de personeelsle den. „Het klinkt misschien raar, want het is somber werk, maar toch. Het geeft een onbestemd ge voel, zo'n dag." Ook in Rotterdam zal volgende week donderdag het werk weer stilliggen. Beheerder W. Assems: „De directeuren van de Crematie Vereniging Nederland (eigenaar crematorium Rotterdam Zuid, red.) hebben rare ideeën in d'r hoofd. Ze vergeten dat we hier met mensen te maken hebben. Het werk is emotioneel gezien zwaar, en als de zaterdag een ge wone werkdag wordt zou die druk wel eens té zwaar kunnen blijken Dan zouden onze mensen in be paalde gevallen wel eens veertien dagen achter elkaar moeten wer ken!" ROTTERDAM „Echt risico was er eigenlijk niet." Een uit spraak van Bart van Pelt (44), en kele uren nadat hij eerder deze week met zijn tweemotorige vlieg tuigje een noodlanding had ge maakt op de Rotterdamse luchtha ven Zestienhoven. „Normaal komt dit soort dingen plotseling. Ik kon me erop voorbereiden." Piloot Bart van Pelt had in zijn twintigjarige carrière waarschijn lijk nog nooit zoveel publiek als toen hij zijn Beechbaron op één landingsgestel aan de grond zette. Even voordat de piloot van het aluminiumverwerkende bedrijf Boal in De Lier op het vliegveld van Antwerpen zou landen, werd hij gealarmeerd door een piloot die juist op het punt stond op te stijgen. „Omgeroepen werd dat een vliegtuig 'op twee pootjes' aan het landen was. Ik realiseerde me dat ik dat wel eens kon zijn en onder brak m'n landing. Je kunt niet zien of het langingsgestel is uitge klapt, Als ik twee seconden had doorgevlogen, had ik een klap ge maakt. Je komt op asfalt terecht en de motoren draaien nog. Op Zestienhoven waren ze afgezet. De schade was in Antwerpen in ieder geval veel groter geweest." Het rechter landingsgestel van Van Pelts' Beechbaron weigerde dienst. De klep waaruit het gestel zou moeten komen, ging slechts enkele centimeters open. Van Pelt had op dat moment dus nog een linkergestel en een neuswieltje om op te landen. Bart trok zijn Beechbaron op en wendde de 'neus' richting Zestien hoven. „Ik besloot om terug te vliegen omdat Zestienhoven goed is uitgerust," aldus Van Pelt. Zijn mededeling via de boordradio bracht Rotterdam Airport in lichte staat van alarm. De Beechba ron waarin piloot Bart van Pelt een noodlanding maakte. Zes tienhoven was in rep en roer maar de schade viel achteraf mee. Speciaal voor noodlandingen heeft Zestienhoven een grasbaan: in noodgeraakte piloten komen dan niet zo hard neer. Na het alarm van Van Pelt rukte de lucht havenbrandweer uit en wachtte langs de grasbaan op Van Pelt. Ook een ambulance werd gewaar schuwd. „Ik maakte me absoluut niet ongerust, hoewel er wel een kleine kans was dat de boel in de brand zou vliegen," zegt piloot van Pelt. „Er kon weinig gebeuren. Het enige dat telde was dat de schade zo min mogelijk moest blijven. Nou, dat is goed gelukt." In Rotterdam werd ondertussen het nieuws verspreid dat er 'een vliegtuig' een noodlanding zou gaan maken. Om welk type vlieg tuig het ging was niet bekend. De politie rukte daarop dus ook bijna massaal uit, niet wetend dat het slechts een klein toestel aan boord betrof. Rond Zestienhoven werden de wegen door politie in de gaten gehouden om deze in geval van een ramp af te kunnen zetten. Even voor twaalven kwam Van Pelt bij Zestienhoven aanvliegen. Hij landde op het neus wiel en het linker landingsgestel. Toen het vliegtuigje vaart minderde, helde het over naar rechts. Gras en aar de spatten op toen de vleugel de grond raakte en langs het gras schraapte. De Beechbaron maakte een wilde zwaai. Even later stond het vliegtuigje stil en klom Van Pelt ongedeerd naar buiten. De ervaren piloot Van Pelt oogstte bewondering van collega piloten die de noodlanding gade sloegen, Een van hen was commer- cieel-manager Roland Wondolleck van de luchthaven die de noodlan ding vanuit zijn kantoor bekeek: „Een perfecte landing," was zijn commentaar. „Prachtig gedaan, al zal dit wel wat schade geven." Dat laatste bleek dus mee te vallen. stammen af van Zeeuwse en Bra bantse landarbeiders. Dat geldt eveneens voor de meeste Schie dammers wier voorouders zo rond 1900, 1910 naar de stad kwamen omdat er werk was op de nieuwe scheepswerven. 3 Maar o^Oe g^lqtengemeen schap vanJx^v^eTi^fcrsr knechts hadden nauwe banden met het platteland. De spoeiling, een bijprodukt vën^dedrank^dus- tne, werd als veevoer gebrüiki Veel branders''' had'denn |éïiivel- teerd in boerderijen rond de stad. Menig brandersknecht mestte jaar lijks een varken, dat zijn werkge ver hem leverde voor een gedeelte van de opbrengst. Dat deed bij voorbeeld mijn grootvader, die meesterknecht was bij de UTO. De volkstuinen waren dus een noodzakelijke aanvulling op het magere inkomen van de arbeiders. Ze bewezen hun nut extra duide lijk, toen tijdens de Eerste Wereld oorlog Nederland met een fors voedselgebrek kampte. En die er varing werd tijdens de Duitse be zetting dubbel en dwars herhaald. Het zou tot aan het eind van de jaren vijftig duren, voor de veran dering van miniboerderijen naar aardse paradijsjes begon: Neder land was welvarend geworden en de volkstuin een luxe. SCHIEDAM - De voetbalclubs, die inmiddels tot samenwerking en verhuizing hebben besloten, mogen niet de dupe worden van de stagnatie in de uitvoering van het gemeentelijke plan voor her structurering van de sportvelden. Daarom zal de gemeenteraad maandag alvast ruim zevenhon derdduizend gulden beschikbaar stellen voor uitbetaling aan WK, DHS, Ursus, HBSS, Martinit en het al opgeheven FCN. Olympus, dat waarschijnlijk toch niet terecht kan bij SW door de sterke groei van de amateurver eniging SW en de ambitieuze uit breidingsplannen van de betaald voetbalorganisatie, zal uiteindelijk ook mee delen in de 313.000 gul den, die voor hun met WK gedeel de fraaie stenen accommodatie iri Bijdorp wordt neergeteld. WK krijgt voorts tezamen met DHS een premie van 60.000 gulden om'de samenwerking goed te laten verlo pen. Zo'n bedrag ontvangen ook HBSS en Ursus, die nu bij elkaar spelen in sportpark Harga. Voor haar vertrek uit haar prachtige stenen clubgebouw op sportcom plex Lange Boogert aan de Paral lelweg ontvangt Ursus voorts 280.000 gulden. Samen met HBSS gaat het een nieuwe accommodatie neerzetten in het park Harga. FCN heeft voor de houten keet naast het gravelveld aan de Olympia- weg, bij de ingang van sportpark Harga, vijftienduizend gulden ge kregen en aan 'fusiekosten' kan Martinit nog eens tienduizend gul den declareren. t 4 -S* -yc-r-n.y "5

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1