Maniak vernielt abro's en Mupi-reclameborden 1 héI mm ©@Koster Fans hopen nog altijd op optreden wereldband Abba Het Vrije Volk SCHIEDAM :i f Voorwiel rolt voorbij Rullen vernield Lezing fotograaf Voor tienduizenden guldens schade. Anoniem telefoontje aanknopingspunt Rennend achterjeigen auto aan 13 Tl KUNST TE KIJK Extra activiteiten in het museum Festival voor drumfanfares - i MAANÖAG 10 APRIL 1989 /ws PAGINA 9 CV-ketels gestolen SCHIEDAM Inbrekers hebben in het achterliggende weekeinde weer danig huisge houden in woningen en bij be- j dryven. Het bouwbedrijf Schil- deroord BV mist voor elfdui- j zend gulden aan cv-ketels en ra diators. Hun keet op het Land van Ris werd opengebroken. Twee Rotterdammers van 17 en 18 jaar werden zaterdag avond op heterdaad betrapt by een inbraak bij Quick Lunch aan de Broersvest. Ze zijn inge sloten. Met behulp van een val se sleutel verschafte een inbre ker zich de toegang tot een wo ning in de West Frankenlandse- straat. Vermist wordt een walk man en een bedrag van veertig gulden. Een bewoner van de Vondellaan mist een portefeuil le en een portemonnee met een inhoud van vierhonderd gulden en enkele persoonlijke beschei den. Ook hier verschafte men zich de toegang met behulp van een valse sleutel. Ziekenbroeders gewond SCHIEDAM Twee zieken broeders zijn zaterdag bij een aanrijding gewond geraakt en door collega's naar het Sehie- I land-ziekenhuis overgebracht. Ze waren onderweg naar een spoedoproep en reden met opti sche signalen. Op de kruising van de Nieuwe Dam la an en Burg. van Haarenlaan kwam Ket tot een botsing tussen de ambulance en andere een auto mobilist. De ambulance kantel de en kwam op een oversteek plaats tot stilstand. SCHIEDAM Tot zijn stomme verbazing zag een 33- jarige automobilist uit Rotter dam op Rijksweg 20 ter hoogte van Schiedam het linker voor- wiel van zijn auto voorbij rol- j len. Gelijk daarop schoof zijn auto de berm in en kon hij on gedeerd uitstappen. In de gara ge was eerder speling op het be- wuste wiel geconstateerd. De 1 man had het advies om tot re- paratie over te gaan in de wind geslagen. SRB op vierde plaats SCHIEDAM De Scbie- damseReddingsbrigade (SRB) is zondag in zwembad De Ijssel- vliet inr Arnhem vierde gewor- dSrTtijdehs de jaarlijkse bonds- 1 wedstrijden. Er namen 33 red- deel De beslissing yiéll pas tij dens het laatste van. de' zes- on derdelen; De Schiedamse heren f moesten op de viermaal 50 me ter lijnredding het onderspit delven tegen Middelburg, dat hiermee derde werd in het clubklassement. Net als bij het klassement voor damesploegen werd Eindhoven eerste, Vlissin- gen tweede, Middelburg derde en Schiedam vierde. In het he renklassement werd de SBB derde achter Eindhoven en Vlissingen. Dansen voor jeugd 25 SCHIEDAM De stoutste —dromen van vier dansers wor- 3 den in de Toverpoort steeds -«werkelijkheid. De Toverpoort is "jèen dansvoorstelling van Ingrid Dalmeyer voor kinderen tot ntwaalf jaar. De voorstelling in fde Roosenzaal van het Passage- Theater begint woensdag om Jl4.00 uur en kost ƒ3,75. Danslessen SCHIEDAM Dinsdag avond: dansavond. Voor veertig gulden per maand leren lief hebbers hoe ze klassieke H in- doestaanse dansen kunnen uit voeren. Morgenavond is de eer ste dansles, die voortaan elke dinsdagavond in Kluphuis Oost in de Galileistraat 86 wordt ge houden. Meisjes tot vijftien jaar betalen geen veertig, maar vijf entwintig gulden. De klassieke danslessen worden gegeven van 18.15 tot 19.15 uur. Informatie: tel. 4735435. SCHIEDAM Twee jongens van 14 en 17 jaar zijn zaterdag nacht opgepakt door de politie nadat zij uit ballorigheid de rui ten van een Turks koffiehuis aan de Parkweg hadden inge gooid. Aanvankelyk probeerden ze er vandoor te gaan, maar na een korte achtervolging werden _ze toch gearresteerd. De oudste van het duo probeerde te ontko men door in de Schie te sprin gen. SCHIEDAM - Fotograaf Ge- rard van Soest geeft op woens dagavond 12 april in de aula van bet Stedelijk Museum een lezing over zijn werk. Van Soest is vanaf 1974 professio neel werkzaam als beeldend kunstenaar fotografie. Aan de band van dia's laat hy de ont wikkeling van zijn meer dan dertig jaar kunstenaarsschap zien. De lezing begint om acht uur en de toegang is gratis. SCHIEDAM Een chauf feur van het bedrijf Baartman heeft zaterdag vergeefs achter zyn Mercedes 250 aangerenjg In de Ringerstraat waar hij iets moest afhalen zag hy zijn wagen wegrijden. Een spurt via de 's-Gravelandseweg en Horvathweg mocht niet ba ten. De wagen is nog steeds zoek. Het kenteken is SB-49-SG. Door Rein Welters SCHIEDAM Voor tienduizen den guldens schade is zaterdag nacht aangericht aan de nieuwe Publes-abri's en de Mupi-reclame- zuilen op de Burg. Knappertlaan, de Nieuwe Haven en in de Oranje straat. Minstens zeventien ruiten van elk zeshonderd gulden zijn in geslagen. Twee ploegen zijn van middag begonnen met het herstel. Politiewoordvoerder Jan van Hoff spreekt van een gefrustreerde da der die kennelijk zyn agressie heeft botgevierd. Het enige aanknopingspunt is een anoniem telefoontje dat zater dagavond binnen kwam bij de centrale van het taxibedrijf Euro- tax. Een mannenstem zei: „Ik vind de Publev-reclame niet goed. Dus moet het weg." Van Hoff zegt deze medeling serieus te nemen. „We hebben nog getracht de opbel ler te traceren, maar dat is niet ge lukt." In het eerste onderzoek is vast gesteld dat de vernieling heeft plaatsgehadtussen zaterdagavond 23.30 uur en zondagmorgen 03.00 uur. Van elke abri is één ruit ver nield en van elke Mupi ook één ruit. Dit duidt eveneens op een wraakactie. Als het vernielzucht zou betreffen, zouden alle ruiten zyn ingeslagen. Ook in de wijk Woudhoek is zaterdagnacht ge tracht om de ruiten van een abri te vernielen. Van Hoff vermoedt dat dit wèl een daad van verniel zucht was. „We hebben een ver moeden wie hier aan het werk is geweest." In vorig jaar oktober begon Pu- blex-Straatmeubilair uit Amster dam met bet plaatsen van vyftig MMff, Een van de ver nielde abri's. Minstens ze ventien ruiten van elk zeshon derd gulden zyn ingeslagen. reclame Mupi's en de vervanging van ruim honderd abri's. Hiermee investeert het bedryf een bedrag van ruim één miljoen gulden. Om hiervan de exploitatie te betalen, maakt Fublex in de wachthuisjes en op de zuilen reclame. Door het privatiseren van de abri's bespaart de gemeente jaarlijks ruim hon derdduizend gulden. Vorige maand bleek uit een pu blieksonderzoek van Het Vrije Volk dat de gebruikers de nieuwe abri's waarderen en dat men de reclamevoering van een hoog ni veau vindt. Mr. M. J. Bruna, direc teur van Puhlex, sprak in het on derzoek zijn tevredenheid uit over de geringe vernielzucht. „De ver nielzucht is volstrekt onbereken baar. Weken achtereen sneuvelt er geen ruit en vervolgens is het da gelijks prijs. Néé, cijfers over het vandalisme in Schiedam zijn nog niet voorhanden." Publex-directiesecretaresse M. Hulleman vanmorgen in een eerste reactie: „De omvang van de scha de is nog niet vastgesteld. Er is een opzichter onderweg. Wij proberen de zaak zo snel mogelyk te herstel len en verder doet ons bedrijf van daag aangifte by de politie." Me-( vrouw Hulleman benadrukt dat' Publex nog nimmer te maken heeft gehad met een maniak die het op hun reclame heeft voorzien. „Doorgaans ontvangen wij alleen dan goede reacties." PAPIER In het Stedelijk Museum, Hoog straat 112, Schiedam is tot en met 23 april een tentoonstelling te zien waarin papierkunst van .heden daagse kunstenaars centraal staat., Zy gebruiken niet alleen jbestaande- uur. In de Stadhouderslaan han gen tekeningen van de Vlaardingse kunstenares Dini van Leeuwen. Niet alleen het tekenen van de na tuur spreekt haar aan, maar ook het portretteren van mens en dier. Dagelyks te bezichtigen van 9 tot 20"uur.' q spoor papiersoorten, maar-maken vaak ook hun eigen papier dat op ver- waar- Sjef Henderickxr .yan'^Ottérloo? onder de-fotograaf Gerard Spoor in en Yvonne StriiyB zyn'énkelen Van" de kunstenaars die aan deze bij zondere tentoonstelling meewer ken. SCHIELAND Drie kunstenaars exposeren tot en met 13 mei in de galerie van het Schieland ziekenhuis. Schilde rijen van Loes van Prooijen zyn te zien in de polikliniek aan de B.K.- laan. Vakantiebestemmingen, die ren en de omgeving van Schiedam en Rotterdam zyn haar favoriete onderwerpen. Henk de Deugd ex pireert eveneens in de polikliniek. Hij houdt veel van landschappen en stadsgezichten, maar schuwt ook het nonfiguratdeve niet. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 de foyer van'Theater dé Tëerstoof, Nieuwstraat 12 in Schiedam zijn werk tentoonstelt. In bijzondere kleurenfoto's toont deze fotograaf ons de schoonheid van de natuur. Te bekyken vanaf een uur voor aanvang van iedere voorstelling in hei theater tot sluitingstijd. D BRANDERSSTEEG Schiedam is een galerie rijker, te weten galerie Branderssteeg, ge vestigd op nummer 7 in deze zij straat van de Lange Haven. Eige naar Wetsema wil in zyn ruimte jonge kunstenaars, die normaal ge sproken bij de gevestigde galeries niet aan de bak komen, een kans geven. De eerste expositie in de nieuwe galerie toont etsen van El- la Zwart en kijk- en leesgedichten van Henk Sijbers en is nog te zien toten met 16 april. De Zwart heeft in haar etsen de relatie vrouw kind als onderwerp. Henk Sijbers "stelt gedichten In de vorm van een schilderij tentoon. Galerie Bran derssteeg is geopend van woensdag tot en met zondag van 13.30 tot 17 uur. MEESTERS In de Schiedamse kunsthandel Interbook International, Lange Haven 97, wordt van 12 tot en met 23 april een verkoopexpositie van schilderijen georganiseerd. Het gaat hierbij om doeken van Hol landse meesters uit met name de 19e eeuw. Een van de topstukken is een 'Marine' uit 1839 van Jo hannes Hermanus Koekoek. De ga lerie is dageelijks geopend van 11 tot 17 uur. Men wordt wel ver zocht even aan te bellen. HANS WAP De Rotterdamse kunstenaar Hans Wap exposeert tot en met 26 mei in het Delta hotel aan de Maasboulevard in Vlaardingen. In zijn linoleumsnedes is het vliegtuig een belangrijk element. Het vlieg tuig symboliseert de reizigers. Het geeft beweging en vooruitgang aan, maar ook het onverwachte. Deze tentoonstelling dSjdan.Qok ge organiseerd in samenwerking met- Fokker en de F27 Friendship Asso ciation. - EUKEMANSüj 1 'Viool solo' is de titel waaron der de Brabantse kunstenaar Har ry Eijkemans exposeert bij het Muziekinforinatie- endocumenta- tiecentrum van Ton Stolk, Westha- venkade 45, Vlaardingen. Tot en met 30 april toont hij daar teke ningen en schilderijen waarin de viool, op schetsmatige wijze weer gegeven, centraal staat. Geopend maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur en op zaterdag en zon dag 8 en 9 april van 14 tot 17 uur. STEMMER De Dordtse kunstenaar Hans Stemmer exposeert in de Konings hof, Uiverlaan 20, in Maassluis schilderijen en tekeningen die veelal als onderwerp de scheep vaart hebben. Niet zo verwonder lijk als men weet dat de kunste naar als werktuigbouwkundige op de koopvaardij interessante reizen heeft gemaakt. In zyn werk be tuigt Hans Stemmer de scheep vaart en, alles wat daarmee samen- J hangt zijn liefde. - - VAN BEKKÜM Landschappen stillevens van de Rotterdamsë kunsfenaar Nico van Bekkjim, zijn-te zien fby koffie- en theeschenken] de' Zeeman, Hoog straat 205 in Vlaardingen. Deze kunstenaar heeft reeds tientallen tentoonstellingen in binnen- en buitenland op zyn naam staan en zyn heldere kunstwerken komen dan ook in vele collecties voor. TEKENLESSEN In galerie de Duig, Landstraat 29, zijn tot en met 15 april de re sultaten te zien van de teken- en schilderlessen die de kunstenaars Aad Hofman en Dik Kats daar ge ven. Op deze tentoonstelling wor den 30 tekeningen, aquarellen en olieverfschilderijen geëxposeerd die dit seizoen door cursisten in de Duig gemaakt zyn. De Duig is iede re zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur geopend. SCHIEDAM In het kader van het nationaal museumweek- einde op zaterdag 15 en zondag 16 april heeft het Coöperatiemuseum voor die twee dagen een aantal ex tra activiteiten georganiseerd. In de zolderruimte en in de expositie zaal worden films en dia's ver toond. De twee films dragen de ti tels 'Nederland bouwt aan zijn toe komst' en 'De Pioniers van Roch dale'. De dia-klankbeelden laten onder andere oud-Schiedam zien. Speciaal voor dit weekeinde zyn pakketjes met buttons, een te kening van het museumpand en een fotoboek over de Delta samen gesteld. Deze pakketjes zyn zolang de voorraad strekt, te koop in het museum. Het Coöperatiemuseum is gevestigd aan de Lange Haven 84. De toegang is gratis. Zaterdag is het museum van elf tot vijf uur open, zondag van half twaalf tot vyf uur. SCHIEDAM Showkorpsen uit heel Nederland komen op 15 april naar het festival voor drum fanfares, dat de Streekmuziek- school Nieuwe Waterweg Noord voor de vijfde keer organiseert. Het lustrumfestival vindt plaats in het Passagetheater. Tjjdens het groots opgezette programma ko men zowel plaatselijke deelnemers aan bod die vanaf 09,30 uur mee spelen, als bands elders uit het land. Uit Schiedam speelt Tam boer- en Trompetterkorps De Rijn mondband. Verder geeft de Show Marchingband K en G uit Lei den een optreden, het Pasveer- korps uit Leeuwarden en de Genie- kapel uit Vught. De shows in het centrum van Schiedam beginnen om 13.30 uur, terwjjl het avond programma om 19.30 uur begint. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 Door Perry Menexis SCHIEDAM Omdat Abba, dat in de jaren zeventig vrijwel overal in de Westerse wereld de hitparades aanvoerde, op papier nog steeds bestaat, leeft bij de vele fans nog altijd de hoop dat de vier ooit weer gezamelijk optreden. „Dat willen de fans wel," zegt Ani ta Nootenboom, een van leidsters van deze in 1986 opgerichte fan club. „En die wens is zo sterk dat onze telefoon bij een klein gerucht roodgloeiend komt te staan. Als de groep weer even bij elkaar komt, dan zal een van de leden dat zeker wel zeggen," weet de fanclub-leid ster. „Zij zijn er gewoon de men sen niet naar om iemand blij te maken met een dooie mus." De jaren zeventig herleefden za terdag in wijkcentrum De Erker niet echt. Toch zullen de ongeveer 150 bezoekers, onder wie makers van het televisieprogramma Nieuwsspits, zich op deze door de (internationale) ABBA-fanclub ge organiseerde dag in de tijd terug hebben gewaand. Er werden talrij ke videoclips met de diverse suc cesnummers als bijvoorbeeld Wa terloo en Dancing Queen afge draaid. Daarnaast konden de lief hebbers allerlei foto's, posters en platenalbums van zowel de groep als de leden afzonderlijk kopen. Het gros van de fans is echter te nuchter om in het verleden te bly- ven leven. „Dat ABBA niet meer als groep optreedt is wel jammer," vindt Anita Nootenboom. „Maar die mensen hebben net als ieder een het recht op een eigen leven, dus hebben wij er vrede mee. Het is voor ons wel een troost dat de vier leden afzonderlijk nog steeds in de muziek zitten. Agneta zingt solo en is in haar eigen land (Zwe den, red.) zo populair dat zij daar rv J? w*. if Foto's, posters en grammo foonplaten van ABBA gingen van band tot hand op de eer ste grote fan clubdag in De Erker. op de hitparades boven Madonna uitsteekt. Benny houdt zich nu met Zweedse volksmuziek bezig en Björn zit weer bij zijn oude groep: Hootenannysingers. Alleen Frida heeft zich tijdelijk uit de muziek teruggetrokken en zwerft een beetje de wereld rond." Over de leden van ABBA spreekt zij niets dan goeds. „Ik heb ze alle vier ontmoet en leren kennen als warme mensen die hun fans kunnen waarderen, Dat maakt je droom nog fijner, want er zijn ook mensen cüe hun wereld als het ware zien instorten als zij hun idool, die onuitstaanbaar lijkt, dan eindelijk ontmoeten. Die el lende blijft de ABBA-fans zeker be spaard." De ABBA fanclub in haar huidi ge vorm werd in 1986 opgericht. „Het idee ontstond toen de oude fanclubs ophielden te bestaan. „Sa men met andere fans dacht ik zo iets van: 'Maar dat kan toch niet'. Met het stoppen van die clubs zou den heel wat contacten met ande re fans verloren gaan en om dat te voorkomen hebben wij ons eigen fanclub opgericht." De bijeenkomst van de ABBA- fans werd zaterdag door ongeveer 150 mensen uit Nederland, België, Duitsland en Frankrijk bezocht. Dat zijn er iets minder dan de twee driehonderd die de organi satie verwachtte, maar wèl de helft meer dan vorig jaar. Opmer kelijk is dat het gros van de bezoe kers ongeveer twintig jaar is en de glorietijd van de Zweedse formatie niet bewust hebben meegemaakt. Door hun ouders en overige fami lieleden, die niet zelden een plaat je van ABBA draaiden, hebben zij deze muziek alsnog ontdekt om hun hart er aan te verpanden. Onder de fans zijn er natuurlijk ook die de glorietijd van ABBA (1974rl979) van dichtbij hebben meegemaakt. Ze leven enkele uitzonderingen nagelaten be slist niet in het verleden. Eén van hen is de 25-jarige Anita Weber uit een dorpje onder de rook van Keulen. „Ik ben hier naartoe geko men om met oude bekenden herin neringen op te halen en het een en ander bij te praten. „Het is echt niet zo dat ik thuis constant ABBA-muziek laat afspe len. Deze groep is wel mijn absolu te nummer één aller tijden, maar vier van de vijf plaatjes die ik draai zijn toch van andere musici, zoals Barry Manylow en Chris de Burgh. ABBA is voor mij dan ook niet meer zo belangrijk als het is geweest. Ik heb er wel veel goede vrienden aan overgehouden en een aantal ontmoetingen met Frida. Toen ik in 1983 voor het eerst met haar in contact kwam, was zij pre cies zoals ik haar mij had voorge steld. Het leukste vond ik nog dat zij acht maanden later, toen wij el kaar voor de tweede keer ontmoet ten, nog wist hoe ik heette. Dat is werkelijk te gek. Je snapt natuur lijk wel dat ik vooral een fan van haar ben gebleven." (INGEZONDEN MEDEDELING) JriM t lip \J

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1