Acties verpleegkundigen laten minister koud Tientallen spandoeken bij slaan officiële paal nieuw politiebureau »WEES LOUTER LOF IN BOEK OVER EUROPOORT Veel jong 'volk' verovert harten van bezoekers k nderboerder Het Vrije Volk SCHIEDAM o Handtekeningen toch bij r burgemeester Ballet eerder in Schiedam Abri-vandaal onvindbaar Van Eyk traint alle UVG-heren lil dt, Dierenasiel geen depot meer voor dode huisdieren Thee-dansant in Woudhoek ws PAGINA 14 DINSDAG 11 APRIL 1989 Door Rein Wolters SCHIEDAM Ruim honderd werknemers uit de gezondheids zorg hebben gistermiddag tegen over minister Van Dijk van Bin nenlandse Zaken hun ongenoegen geuit over het weigeren van een loonsverhoging met vijf percent. In een bonte optocht en met be hulp van tientallen spandoeken scandeerden ze hun eisen. Minis ter Van Dijk hoorde het weliswaar geduldig aan, maar liet de actie vervolgens langs zijn witte jas af glijden. Hij was gekomen voor het slaan van een officiële paal voor het nieuwe hoofdbureau van poli tie aan de Nieuwe Damlaan en daarvan kon niemand hem weer houden. Later verklaarde de minister dat hij nog nooit op de heikar had gezeten. „Het is niet mijn gewoon te op uitnodigingen om een paal te komen slaan in te gaan. Het is veel aantrekkelijker om een nieuw po litiebureau te komen openen. Er kan dan weinig meer mis gaan. Maar een uitzondering voor dit project was zeker op zijn plaats." Het nieuwe hoofdbureau is de eerste in een bouwstroom van vijf die allemaal gebouwd worden door Slavenburgs Bouwbedrijven. De andere komen in Naarden, Laren, Noordwijk en Haarlemmermeer. Met name burgemeester drs. R. Scheeres en korpschef P. J. van de Hengel hebben in de voorbereidin gen een pioniersrol vervuld. „Er ligt slechts een korte tijd ttissen de eerste besprekingen en het slaan van de eerste paal," aldus een trot se Scheeres gistermiddag na het slaan van de paal in het wijkcen trum De Blauwe Brug over de nau welijks twee verstreken jaren. Op de bouwkosten is door de ge zamenlijke aanbesteding een fi nanciële besparing gehaald van 7 percent. „Door een gezamelijke in koop van de inventaris is zelfs 41 percent bespaard," rekende Scheeres voor. De samenwerking en de werkwijze tussen de vijf ge meenten geld als een voorbeeld voor heel Nederland. Het initiatief heeft veel aandacht getrokken, be nadrukte ook de minister. „Niet alleen in de bouwwereld, maar ook bij de rijksgebouwendienst en zeker bij andere politiekorpsen." En: „Hier wordt geïllustreerd dat samenwerking bij de politie in es sentie neerkomt op financieel voordeel, de bereidheid om een stukje lokale autonomie prijs te ge ven en de bereidheid om energie te steken in een project waarvan de baten bij de start niet direct zichtbaar zijn." Lovende woorden over en weer, maar Scheeres liet niet na er enige kritische kanttekeningen aan toe te voegen. Hij hield de minister voor dat Schiedam volgens een herverdelingsrapport recht heeft op 82 politiemensen extra, zijnde een versterking van zestig percent. „Dat is ten volle gerechtvaardigd door het vele werk dat bij de poli tie is toegenomen." De minister staat slechts indien een desbe treffend wetsvoorstel wordt aange nomen een vermeerdering met 42 agenten toe. De capaciteit van het nieuwe bureau is op deze uit breiding berekend. De minister heeft hiermee ingestemd. Scheeres: „Dat verlost ons in ie der geval van het beklemmende en frustrerende gevoel dat het korps er straks niet inpast. Elke uitbrei ding die Schiedam krijgt, zullen we dankbaar accepteren." Minister Van Dijk (rechts) liet de protesten van verpleegkundigingen bij het slaan van de eerste paal voor wat ze waren. Links burgemeester Scheeres en in het midden korpschef Van de Hengel. SCHIEDAM Eerst niet, maar nu wel: burgemeester drs. R. Scheeres heeft sinds gisteravond toch de handtekeningen van prote sterende werkers in de gezond heidszorg onder zijn hoede. Vrij dag probeerden de verpleegkundi gen op het Stadskantoor vergeefs de lijsten met handtekeningen aan de burgemeester te slijten. Hij was niet aanwezig. Het D66-raadslid mevrouw J. G. de la Rie nam ze als een soort tus senstation in ontvangst. Gister avond, aan het eind van een tam me en geen nieuws opleverende raadsvergadering, overhandigde zij de handtekeningen ''aan Scheeres. /Namens. ,fde„. verpleegkundigen vraag ik om hun handtekeningen te voorzien .van' een begeleidend schrijven hif'dezetë bezorgen bij de /staatssecre'faris"eni'.de minis- ter. Door Ad Hoogerwerf HOEK VAN HOLLAND Wa terbouwkundige Cruquius (spreek uit: Krukius) had het in de acht tiende eeuw al gezien: wilde Rot terdam voorkomen dat het net als Antwerpen en Brugge een dichtgeslibde en dus onbereikba re haven zou worden, dan moest het zich letterlijk een weg naar zee vechten. Zijn plan is echter in het jaar van presentatie, 1731, nog iets te gewaagd. Pas wanneer ir. Pieter Caland het idee in 1858 opnieuw te berde brengt, hebben de landsbestuurders er meer oren naar. De plannen om een nieuwe doorgang te graven wor den uitgewerkt en in 1872 varen de eerste schepen door de Nieu we Waterwég roofbij Hoek 'van Holland-Het: zëegH't uiïP0v "i:« Sindsdien is het aantal 'sche pen dat door. dëze economsiche le^nsade^vgnsEurgga ^Rot terdamse havengebied is binnen gevaren constant gestegen. De rampzalige oorlogsjaren even daargelaten. De doorsteek van de rivier hield in dat Rotterdam kon uitgroeien tot Wereldhaven nummer 1. En dat allemaal dank zij het vernuft van Neerlands denkers bij Rijkswaterstaat. De historie van de Europoort is voor het eerst uitgebreid be schreven, van de planvorming tot de huidige plannen voor een stormvloedkering bij Maassluis, in De Nieuwe Waterweg Poort van Europa. Vrijdag werd in Hoek van Holland het eerste exemplaar uitgereikt aan Staten lid ir. P. Waterman, die een ly risch, maar overbekend betoog K-. hield over de geschiedenis van m de Nederlandse strijd tegen het water. Het boek is geschreven door G. van den Burg, werkzaam bij de Dienstkring Hoek van Hol land van het Ministerie van Ver keer en waterstaat. Uit liefheb berij heeft hij zijn in de afgelo pen tientallen jaren verzamelde kennis over de Nieuwe Water weg gebundeld De informatie die hij in het boek aandraagt, is bijzonder aardig, omdat veel on bekend illustratiemateriaal is ge bruikt. Onmiskenbaar klinkt echter zijn (te) sterke betrokken heid bij het gebeuren door. Van den Burg kan moeilijk afstand nemen van zijn werk bij Rijks waterstaat en zingt lou„er lof over al het goede dat de Nieuwe Waterweg ons heeft geschonken. De schrijver geeft eer gede tailleerd overzicht van de werk zaamheden aan de doorsteek naar zee. Prachtige kaarten on dersteunen zijn teksten, die he laas voor de leek te diepgravend zijn. Door precies aan te geven hoeveel en welk materiaal er ge bruikt is bij de noorder- en zuid- erpier wordt de leesbaarheid niet bevorderd. Verslag wordt gedaan van de afsluiting van de rivier bij Hoek van Holland tijdens de Tweede Wereldoorlog. Ook de wederop bouw komt in het boek ruim aan bod. Te lezen valt met hoeveel zweet de berging van enkele ge zonken schepen gepaard is ge gaan. En natuurlijk de uitbrei ding van het havengebied in de zestiger jaren, het op diepte hou den van de vaargeul en de bouw van de nieuwe havenmond in de jaren zeventig Hoewel het economisch gezien weinig anders kon, en Nederland een groot deel van haar welvaart juist aan deze havenactiviteiten te danken heeft, komt het ont breken van een hoofdstuk milieu in een boek uit 1989 een beetje vreemd over. Slechts op twee, overigens zeer fraaie, luchtfoto's, wordt eraan herinnerd dat enke le natuurgebieden werden opge offerd voor onze industriële groei. Over gebleken nadelen van die groei, lucht- en waterveront reiniging om maar wat te noe men, wordt met geen woord ge rept. Waar wel de laatste veertig (van de honderdveertig) pagina's gevuld zijn met voornamelijk zwart-witte foto's van schepen (sommige zeer hinderlijk on scherp), is de betekenis van de Nieuwe Waterweg voor steden ais Schiedam en Vlaardingen vergeten. Liefhebbers die de geschiede nis van de Poort van Europa op verij DeJ Basaafsehe- 'EëéÜW,u voor 49,Wlïij ifé'HoëkhaHd'ér kopen. *)ii uo-fpfftnuf «tui itd >o - SCHIEDAM Het derde pro gramma van De Rotterdamse Dansgroep dat 13 april in premiè re gaat is een dag eerder, 12 april, in het Passage Theater te zien. Kathy Gosschalk brengt met 'II pa- lazzo del tempo velato' haar tiende choreografie bij dit gezelschap uit. Het stuk van een uur gaat over een leegstaand 'palazzo' in een Ita liaans dorp. De muren vertellen op muziek van Olivier Messiaen hun verhalen. Een tweede dans is ontworpen door Ton Simons, vaste gastchore- ograaf bij De Rotterdamse Dans groep, die normaal in New York werkt, waar hij zijn eigen gezel schap heeft. In Solitude/Im Auge Gottes, een stuk dat ongeveer 25 minuten duurt, laat Simons twee tegenstrij dige composities zien. Hij laat een dans uitvoeren op hectische mu ziek van Einsturzenden Neubau- ten, maar ook op de lyriek en hel derheid van Mozarts kamermu ziek. De voorstelling begint woensdag om 20.15 uur. Toegangsprijs 15,-, op passen korting. SCHIEDAM De politie heeft nog geen aanhouding verricht in de 'ruitentik-affaire' waarbij zon dagnacht 31 ruiten sneuvelden van twintig abri's en zeven mupi-recla- mezuilen. Vandaag is de laatste hand gelegd aan het herstel van de omvangrijke schade. Publex-Stads- meubilair uit Amsterdam, die de abri's en mupi's exploiteert, zegt door de vernieling een schadepost van ruim vijftienduizend gulden te hebben. SCHIEDAM UVG heeft voor het volgende seizoen de huidige coach van de herenselectie Gerard van Eyk aangetrokken als trainer voor alle herenteams. De verbinte nis is voorlopig voor een jaar. Gerard van Eyk is, evenals zijn vrouw Anneke, die als scheids rechter furore maakt, een UVG'er in hart en nieren en bracht de he renselectie indertijd naar de twee de divisie. m De Suffolk- moeder met haar kroost op de kinder boerderij in het Prinses Beatrix Park. Zowel de kleintjes als hun moeder hebben het niet zo op po seren voor de foto. Door Karlijn Kunst SCHIEDAM Op de kinder boerderij in het Prinses Beatrix Park zijn dit jaar weer vele jonge dieren te zien. Zoals elk vooijaar pronken trotse moeders met hun pasgeborenen. Pas nog zijn er jon ge Suffolkschaapjes geboren. Het zijn schapen met een zwarte kop en zwarte poten. De kleintjes stap pen al parmantig heen en weer. Af en toe hun dorst lessend bij de moeder verkennen ze langzaam het terrein. Een witte geit heeft wat proble men met de zwangerschap. Zij be reidt zich afgezonderd van de an dere dieren in een schuur voor op de bevalling. Dierenverzorger Piet van Mil zegt nog nooit problemen te hebben gehad met drachtige dieren. De geit wordt daarom goed in de gaten gehouden. Dat doen niet alleen de dierenverzorgers, ook de scouts die in hun vrije tijd regelmatig op de boerderij aanwe zig zijn, besteden aandacht aan de geit. Een paar Tesselaarschapen heb ben al gelamd. De witte schaapjes zijn al wat ouder dan de kleine Suffolkjes, enkele hebben al hoef jes. De kippen hebben dit jaar ook weer goed hun best gedaan. Vele kleine gele en donkere kuikentjes dribbelen piepend door hun kooi. De scouts pakken tussen de bedrij ven door af en toe een kuikentje op. De kleintjes laten zich rustig koesteren. Naast de pluizige bolletjes zijn er ook twee kalven op de boerde rij. Zij liggen samen met een La- kenvelderkoe in een hok. Volgens verzorger Piet van Mil is dit ras redelijk zeldzaam. „Er zijn er niet zo veel meer in Nederland. De kalfjes zijn overigens niet haar kinderen. We laten ze in het hok aan elkaar wennen. Nu ligt ze vast, zodat de kalven ongestoord bij haar kunnen drinken Als de koe de kalven als haar kinderen heeft geaccepteerd, mag ze los," al dus de dierenverzorger. Sinds eind vorig jaar heeft de kinderboerderij een nieuwe aan winst in de vorm van een ezel. Het dier wordt vanaf januari dit jaar voorbereid op het rijden met kin deren. De ezel heeft nog nooit op een kinderboerderij gestaan, maar zelaat veel van de kinderen toe. Het is de bedoeling dat het dier m de nabije toekomst ook veulens op de wereld zet. Misschien dat ze nog deze maand naar een hengst wordt gebracht om zich te laten bevruchten, maar dat is nog niet helemaal zeker Wel zeker is dat het, zeker bij mooi weer, de moeite waard is een kijkje te nemen bij de kinderboer derij in het Prinses Beatrix Park De boerderij is op werkdagen geo pend van half twee tot half vijf 's middags; op zater-, zon- en feestda gen van één tot vier uur 's mid dags. De bezoekers worden wel dringend verzocht de dieren geen Rhododendronblaadjes te voeren, want daar moeten ze van braken. SCHIEDAM Met ingang van gisteren is het niet meer mogelijk om dode huisdieren te brengen naar het stedelijke die renasiel. Kadavers gaan nu rechtstreeks naar het dieren crematorium in Rotterdam. Het vervoer is in handen van de Dieren Ambulance Rotterdam (DAR). Hiervoor is het gemeentebe stuur een overeenkomst met de vereniging aangegaan, met daarin ook opgenomen dat de DAR eveneens langs de straat aangetroffen dode dieren weg brengt. Voorts worden dieren van particulieren, die thuis of bij een dierenarts zyn overle den, door de ambulancedienst naar het crematorium ver voerd. Voor het afhalen van dode dieren kan rechtstreeks contact worden opgenomen met tel. 4155666. De nieuwe regeling vergt wel een eigen bijdrage die hoger is dan de 4,30 per dier die thans wordt berekend. Het gemeentebestuur moet zich over een hoger tarief nog bera den. Bromduo berooft scholier SCHIEDAM Een 16-jarige jongen is gistermorgen om acht uur in de Breedstraat mishan deld en beroofd van 75 gulden. Hij was op weg naar school toen twee ongeveer 17-jarige jongens van een bromfiets stap ten en geld eisten. Omdat hij verklaarde geen geld te hebben, werd hij in elkaar geslagen. De twee doorzochten zijn zakken en vonden het geld. Ze verdwe nen in de richting van de Nieu we Damlaan, Een van de over vallers was gekleed in een ge kleurd jack en de ander was geJ huid in een leren jas. Beiden' droegen spijkerbroeken. Kraker van parkeermoter gepakt SCHIEDAM Een 17-jarige Rotterdammer is gisteravond op heterdaad betrapt bij het; openbreken van een parkeer! meter aan de Broersvest. Met een nog onbekende makker had hij een geldlade uit de meter; gehaald. Ze sloegen hij dq komst van de politie op dei vlucht. De Rotterdammer werd gepakt, zijn gabber ontkwam.. Behalve de geldlade trof de poi litie ook gereedschap aan om, parkeermeters te kraken. Gereedschap weg bij inbraak t SCHIEDAM Uit een con tainer aan de Boterstraat i| voor tienduizend gulden aai} elektrisch bouwgereedschap ge stolen. Het materiaal is eigenj dom van het bouwbedrijf Inter- disign uit Rotterdam. Via hef inslaan van een zijruit ver schaften onverlaten zich toej gang tot het zalencentrum aan de Schiedamseweg. Zij namen honderd gulden aan wisselgeld, enkele kazen en flessen whisky mee. Uit een woning aan de Troelstralaan is een klokradio gestolen. De voordeur was met geweld ingebeukt. Toch nieuwe bomen SCHIEDAM Morgenoch tend worden door scholieren van het basisonderwijs op twee plaatsen nieuwe bomen aange plant. Om 10.00 uur planten leerlingen van De Singel een aantal sierappels in de Keppler: straat in het oosten- van destadi De- straat jlrgtidnuhet nieuw* lxvgebifid ïirond- sde* Laurens Co, Tsaaatb &mv lï.OO' 'geven leerkugemivanicde-rW. An van Lieflandschool dertig elzen een plaats in het park Kethel. Geluk van een varken: poppenspel SCHIEDAM Een oude versleten wolf brengt een be zoek aan een varkensgezin. Pa en ma varken zijn heel bang als de wolf verschijnt. Het biggetje daarentegen is blij de oude wolf te zien. Hoe dit poppentheater van Alda Loef afloopt, is zater dag in De Teerstoof te zien. Het poppenspel 'Het geluk van een varken' begint om 14.00 uur ér kost 3,75. Het spel is leuk voor kinderen van vier tot achi jaar. De Teerstoof is te vindei in de Nieuwstraat 12. Drs. P. in De Teerstoof SCHIEDAM De zingende droogkomiek Drs. P. zet zijr teksten op de meest uiteenleg pende muzieksoorten, van blueè tot barok. Drs. P wordt begeleid door het Amsterdams PhilharT monisch Trio, die gezamenlijk voor een avond amusement zor gen die voor ƒ12,50 is bij té wonen. De prachtige teksten zo| als alleen Drs. P. ze kan verzin| nen, zijn zaterdag 15 april ta beluisteren om 20.30 uur itf Theater De Teerstoof. Houders) van een Pas 65 of CJP krijger een rijksdaalder korting. Cursus voor werkloze meiden SCHIEDAM Voor werklo ze meiden start 17 april eer 'Weet wat je wilt' cursus bij N< Problem in de Passage 6. Volt gens No Problem zijn er voo# meiden van 16 tot en met 2i jaar meer banen dan over h algemeen wordt gedacht. Kun. is alleen om een baan te vinde waarvoor iemand het meest gi schikt is of die haar het ligt. De cursus helpt jonge wen uit te zoeken welke k er voor hen op de arbeidsman., liggen. De zes bijeenkomsten staan gepland op de maandag ochtend van 10.30 tot 12.30 uur. Informatie is verkrijgbaar op telefoonnummer 4730770. SCHIEDAM Op zondag 23 april vindt in het dienstencen trum Woudhoek aan het Heijer- mansplein 35 een thee-dansant plaats. Aanvang 14.00 uur. Toe gangsprijs per persoon één gul den. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de balie. i in n" O- 1 3S&»

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1