Vrees voor extra parkeerdruk boj realisering Stadserf Staatssecretaris kent eindelijk subsidie toe. Eerste paal eind april de grond in Veertig nieuwe bomen geplant Schiedam breidt met Polen uit Het Vrije Volk SCHIEDAM HOS organiseert muzieknacht Brand in oude loods fIfif Wethouder geeft startschot jubileumloop Spaland Ruiters Livin' Blues in Podium Geen geld voor schooi PAGINA 20 ws DONDERDAG 13 APRIL 1989 Kluis gekraakt SCHIEDAM Bij het be drijf Den Ouden aan de Fokker- weg is afgelopen nacht de kluis gekraakt. Met welke buit de in brekers er vandoor zijn gegaan, was vanmorgen nog niet be kend. Toegang verschafte men ach door het inslaan van een ruit. Vandalen hebben ook fors huisgehouden in de kantine van de voetbalvereniging SVDPW aan de Olympiaweg. Een ruit moest het ontgelden en voedingswaren werden over de grond vertrapt. Voorts werd een tafelvoetbalspel vernield. Vlam In de pan SCHIEDAM De keuken van een woning aan het Johan Straussplein is gisteravond vol ledig uitgebrand. Het vuur ont stond doordat de vlam in een oliepan sloeg. Persoonlijke on gevallen deden zich niet voor. Voorlichting over planten in huis SCHIEDAM Onder het thema 'Planten in en rond het huis' wordt zondagmiddag in het wijkcentrum De Erker voorlichting gegeven over het houden van planten op het bal kon, het onderhoud van de tuin en het snoeien van bomen en planten. Voorts is het mogelijk om informatie te bekomen voor het aanleggen van een gevel- tuin. Belangstellenden zijn wel kom tussen 13.00 en 16.00 uur aan de Jan van Avennesstraat 32. Waardenberg en De Jong in de Passage SCHIEDAM 'De Gekken- galerij' is de titel van de caba retvoorstelling die Martin van Waardenberg en Wilfried de Jong op woensdagavond 26 april op de planken zetten in het Passage Theater. Humor is hun uitgangspunt, met aan dacht voor vormgeving. 'De Gekkengalerij' is de verdraaiing van de werkelijkheid met veel geziene, maar weinig graag ge ziene types. Met hun humor gaan ze de zaal te lijf en durven ze alles wat de zaal niet durft. Aanvang 20.15 uur. Toegangs prijs 12,50 gulden. Pashouders 2,50 gulden reductie. Laatste ruilbeurs in De Vier Molens SCHIEDAM De laatste ruilbeurs van dit seizoen voor postzegels, munten, stripboe ken, ansichtkaarten en eerste dag-enveloppen wordt zondag middag gehouden in het dien stencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. Men kan vanaf 13.30 uur gratis terecht. Ook is het mogelijk om verzamelingen gratis op hun waarde te laten taxeren. Kiuphuis Zuid houdt Bruggenloop SCHIEDAM Voor het vijf de jaar houdt het Kiuphuis Zuid op zondag 23 april een Brug genloop voor wandelaars, jog gers en hardlopers over een parkoers van drie kilometer. Het is mogelijk de afstand twee of drie keer af te leggen. De bruggenloop voert over vrijwel alle bruggen die het zuiden van de stad rijk is. De start is om 14.00 uur bij het clubgebouw aan de Dwarsstraat en daar ligt ook de finishstreep. Het par koers is beveiligd. Wie de Brug genloop voltooit, ontvangt een herinneringsmedaille. Inschrij ven tegen betaling van 2,50 gul den is nu al mogelijk. Wie niet regelmatig aan sport doet en toch wil meedoen, wordt gead viseerd zich vooraf te laten keuren. 'Tippelaars' houden 12de wandeltocht SCHIEDAM De wandel sportvereniging De Schiedamse Tippelaars houdt op 22 en 23 april voor het twaalfde keer de D.S.T.-wandeltocht. Er kan worden ingeschreven voor deel name aan afstanden over 5, 10, 15, 25, 35 en 45 kilometer. Voor de afstanden tot en met ^.15 kilometer bedraagt het in- schrijfgeld 3,00 gulden en voor I de langere afstanden 4,50 gul den. De start vindt plaats bij de scholengemeenschap Ter Schie aan de Mgr. Nolenslaan 3. In lichtingen en inschrijven by A. Krommenhoek, Sam Dresden- plein 68, tel. 4712412. Musical Jozefschool in Passage Theater SCHIEDAM Leerlingen van de Jozefschool geven op 19 en 21 april gestalte aan een ei gen musical in de grote zaal van het Passage Theater. De leerlingen van de onderbouw verzorgen 'De verjaardag van ome Kees' en de leerlingen van de bovenbouw zetten 'Paniek in de luie lift' op de planken. Aan vang 19.30 uur. Entree vijf gul den. u. Door Hein Wolters SCHIEDAM Spaland-West kan worden gebouwd. Staatssecre taris drs. E. Heerma (Ruimtelijke Ordening) heeft de weg hiervoor gebaand door het (alsnog) toeken nen van maximaal 21,5 miljoen gulden subsidie voor de bouw van ruim tweeduizend woningen. Stadsontwikkelingswethouder Chr. Zijdeveld zet vaart achter de plan nen. „Eind april gaat de paal voor het eerste deelplan aan de Harre- weg al de grond in," verzekerde hij gisteren opgelucht. Aanvankelijk had de bouw vo rig jaar al moeten beginnen. De planning van de gemeente was hierop volledig afgestemd. Grote boosdoener in de stagnatie was het rijk, dat niet kon besluiten over de toekenning van een zogeheten lo catiesubsidie van maximaal tien duizend gulden per te bouwen wo ning. Schiedam vond dat er met het rijk goede afspraken waren ge maakt om Spaland in één bouw- stroom, aansluitend op de wijk Woudhoek, te ontwikkelen. Het Ministerie dacht hierover anders en onthield de benodigde locatiesubsidie. Volgens het ge meentebestuur was deze beslissing niet terecht. „Omdat het bij deze subsidie om grote bedragen gaat, kon niet eerder worden besloten te beginnen met de bouw. En dat was nog meer het geval nadat het rijk meldde dat de subsidie zou worden verspeeld als Schiedam toch zou beginnen." Hoewel Zijdeveld verheugd is over de toestemming van Heerma, heeft hij nog altijd geen hoge pet op van de werkwijze die door Den Haag is gevolgd. Hij omschrijft de ze als 'lettemeukerij'. Het gevolg van de stagnatie voelen de aspi rant-kopers van Spaland direct in hun portemonnee. Tal van hen hebben op basis van in 1988 ge maakte afspraken een hypotheek reservering vastgelegd. Met ingang van het nieuwe jaar zijn deze ech ter verlopen. Intussen is de hypo theekrente wel met bijna één per cent gestegen en dat scheelt op jaarbasis snel Si honderden gul dens. „Vervelend en door ons be slist niet gewild. Schiedam kan hieraan volstrekt niets doen," ver ontschuldigt Zijdeveld zich. Een andere nadelige bijkomstig heid is dat Schiedam in december, op basis van de m 1988 geldende rijksregeling, al contracten had willen afsluiten met woningkopers in een tweede deelplan. Dezen hadden kunnen profiteren van een gunstiger regeling dan het rijk voor 1989 heeft vastgesteld. Bin nen het deelplan Harreweg komen ruim tweehonderd huizen. Aan andere nadeel van de ve rengde rijksregels is dat er in Spa land-West 150 woningen méér ge bouwd moeten worden op hetzelf de oppervlakte. Dit betekent een verkleining van de bouwkavels en de woningen in de deelplannen, behalve in het eerste. Op het totale bouwplan zal de vertraging nau welijks merkbaar zijn. Aanvanke lijk was negen jaar uitgetrokken om de wijk vol te bouwen, vervol gens zes en nu heeft de staatssecre taris gezegd dat hij zich sterk maakt voor een bouwtijd vijf jaar. Hetgeen dus ondanks de vertraging een winst oplevert van acht maan den. Zijdeveld zegt weinig te proble men te verwachten met het verko pen of verhuren van de woningen. „In het verleden zijn veel mensen weggetrokken naar groeikernen als Spijkenisse, Hellevoetsluis en Capelle. In die groeigemeenten is er een absurde vorm van project ontwikkeling gepleegd. Destijds is alleen gedacht aan woningbouw en nauwelijks aan goede wegen en goed openbaar vervoer. Dat breekt nu ze op. Onze stad is voorzien van een uitstekende infrastructuur (wegen) en heeft een uitstekend net van openbaar vervoer. Veel mensen komen graag terug. Dat blijkt uit de reacties." Uit een ander onderzoek blijkt voorts dat er dagelijks meer men sen naar de jeneverstad komen om er te werken dan er dagelijks in woners naar een werkkring buiten de stad reizen. Zeker met een vast fileknelpunt als de Beneluxtunnel is het aantrekkelijk om in Schie dam te komen wonen. De werving voor een woning is Spaland is voorlopig gestaakt. Enerzijds om dat er al een enorme lijst met kan didaten is aangelegd en anderzijds omdat er door het uitblijven van de toestemming van het rijk om te bouwen, nog niets tastbaars was te Meden. In Spaland-West komen ook twee standplaatsen voor elk vijftien woonwagens. Deze moeten herhuisvesting geven aan de bewo ners van het woonwagencentrum aan de Schiekade. De belofte dat de eerste nieuwe standplaatsen dit jaar betrokken kunnen worden, kan Zijdeveld niet gestand doen. „Maar wel als daar de vier maan den vertraging by worden opge steld," aldus de wethouder. Hij verwacht de plannen uit te voeren volgens draaiboek. Daar binnen is ook gedacht aan de bouw van woningen met milieu vriendelijke mosdaken en zonne collectors voor warm water. De enige onzekere factor is de bouw van ongeveer veertig woningen aan de noordkant van Spaland. Of de tekeningen hiervoor gemaakt worden, hangt af van een eventu ele draaiing van de landingsbaan van het vliegveld Zestienhoven. Bij een andere aanvliegroute komen de woningen binnen een ongewen ste geluidszone te staan. Zijdeveld: „Draaien van de landingsbaan is luchtfietserij die op dit moment uit weinig anders bestaat dan mooie documentatie en plastic kof fertjes." Wanneer het niet anders kan, bouwt Schiedam de betreffen de woningen op een andere plaats in Spaland. „Bouwruimte is be schikbaar," aldus Zijdeveld. SCHIEDAM Het molenfesti val op 20 mei krijgt traditioneel 's avonds en 's nachts een muzikaal vervolg. De vereniging voor Hore ca Ondernemers te Schiedam (HOS) heeft hiertoe besloten. In ten minste twintig horecabedrij ven zal er 's avonds en 's nachts goede levende muziek zijn te be luisteren. De organisatie hiervan is in handen van Peter Pijpers en Leo van der Valk. Door de HOS is tevens de Stich ting Horeca Promotie Schiedam in het leven geroepen. Via deze stich ting worden allerlei horeca-activi- teiten (zoals de Molenmuziek- nacht) financieel ondersteund. Frans, Jan en Kate Leermakers van de bedrijven Het Proosje, De Unie en Het Fust zijn inmiddels toegetreden tot het bestuur. Het zo genaamde PUF-concem had zich tot nog toe buiten de plaatselijke horeca-organisatie om bezig gehou den met muziek en andere/activi teiten tijdens plaatselijke ^festivi teiten. SCHIEDAM Een korte, maar hevige brand heeft gisteravond een loods op het terrein van de scheepswerf Wilton-Fijenoord in de as gelegd. Het vuur brak rond tien over half twaalf uit en ver spreidde zich via het dak over de hele loods. De metershoge vlam men waren tot ver in de omgeving zichtbaar. De brandweer rukte na het ge ven van 'groot alarm' met zes wa gens uit en werd bij het blussen bijgestaan door twee voertuigen van de bedrijfsbrandweer en drie blusboten van de Rotterdamse Ha vendienst Na één uur werd het sein 'brand meester' gegeven. De loods stond al enige tijd leeg en zou worden afgebroken. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De oorzaak van de brand is nog niet bekend, net zo min als de schade. 4 Leerlingen van De Singel graven met plezier nieuwe bomen in de grond in de Kepplerstraat. SCHIEDAM Leerlingen van De Singel en de W. A. Lieflandschool hebben gisteren zes sier- kersbomen en ruim dertig elzen geplant. Twin tig kinderen van De Singel hadden het aan de Kepplerstraat aanzienlijk gemakkelijker dan him collega's van de W. A. Lieflandschool in het park Kethel. Zij hoefden maar zes betrekke lijk kleine sierkersen in te graven, terwijl de elzen al een lengte hadden van ruim vier me ter. Met zweetdruppels en de hulp van enkele gemeentelijke natuur- en educatiemedewerkers stonden de bomen niettemin in korte tijd op hun plaats Arie Vos van de gemeente over de keuze van sierkersen in een woonstraat: „Vroe ger zouden er volgens traditie pupulieren zijn aangeplant. Daarvan zijn we afgestapt omdat deze boomsoort erg snel groeit. Over twee jaar hangen de bewoners aan de bel met het ver zoek of we ze komen snoeien. Onze voorkeur gaat nu uit naar minder snelgroeiende boom soorten, zoals sierkersen en elzen." SCHIEDAM Sportwethouder Luud Hafkamp hanteert op zater dag 22 april het startpistool bij de jubileumloop van de Spaland Rui ters. Hij schiet de lopers van de ver schillende afstanden weg om 12.00 uur (1,5 kilometer), 12.30 uur (3 kilometer), 13.15 uur (5 kilometer) en 14.15 uur (10 kilometer). Alle afstanden worden gelopen in de rustige en landelijke sfeer die de omgeving van Kethel biedt. De start en de finish bevinden fzich bij de boerderij aan de Kerk- weg, waar de Spaland Ruiters ge huisvest zijn. Bij alle kruispunten istaan begeleidende beveiligers. Deelnemers kunnen zich op zater dag 22 april vanaf 11.00 uur in schrijven in de kantine van de or ganiserende ruitersportvereniging aan de Kerkweg 105. Het inschrijf geld bedraagt 4,50 gulden. Iedere deelnemer die de finish passeert, ontvangt een herinneringsstan daard. Inlichtingen zijn verkrijg baar bij de heren Karpes en Aarts, via de telefoonnummers 4712669 en 4707185. De prestatieloop vindt plaats in het kader van het 20-jarig bestaan van de Spaland Ruiters. Voor een loop is gekozen omdat de vereni ging een groter publiek uit andere takken van sport hoopt te bereiken en omdat de omgeving van Kethel er bij uitstek geschikt voor is. De verenigingskantine is de gehele dag geopend. „Iedereen is welkom, dus niet alleen de deelnemers aan de pres tatieloop," aldus mede-organisator Jeroen Aarts. Hij vertelt blij: „Tal van bedry- ven hebben ons initiatief voor de prestatieloop financieel onder steund. Mede door hun hulp is het mogelijk het evenement te hou den." Laatste festiviteit in het jubile- uny'aar is een grote feestdag op za terdag 3 juni met spelletjes en de monstraties. SCHIEDAM Living' Blues is een legendarische formatie, die in de jaren '70 volle zalen trok. In die periode maakte de groep ook vijf elpees. In 1987 is de band in ere hersteld en treedt sinsdien op in binnen- en buitenland. Vrijdag avond 14 april verzorgt de groep een concert in het muziekcafé Po dium aan de Lange Haven 28. Aanvang 22.30 uur. Entree vijf gulden. Liefhebbers van een jamsessie kunnen vanavond in het muziek café terecht. Zaterdagavond is een optreden van de vijfinansformatie The Grey hounds gepland. SCHIEDAM Een uitbreiding van de samenwerking tussen de Schiedam en een stad in Polen wordt door de meeste fracties in de gemeenteraad toegejuicht. Dit bleek gisteravond bij de behande ling van dit onderwerp in de raadscommissie voor Algemene en Bestuurlijke Zaken. Aanleiding was een schriftelijk verzoek van burgemeester Leon Krysinski van de stad Brodnica. Hij schrijft aan zijn collega Scheeres toestemming te hebben van de Provincieraad van Torun om de contacten met de jenever- stad te vergroten en om een sa menwerkingsverband aan te gaan. De contacten zijn vorig jaar ju ni ontstaan nadat 31 leerlingen van een basisschool uit Brodnica een bezoek brachten aan de Ouver- tureschool. De Poolse en de Schie damse kinderen beleefden een on vergetelijke week. Direct na thuis komst nodigde de Poolse school de Ouverture uit voor een tegenbe zoek. Waarschijnlijk wordt het in juni afgelegd. Burgemeester Scheeres bena drukte dat de contacten beslist niet beperkt hoeven te blijven tot Brodnica, maar dat ook best een andere plaats tot de mogelijkheden behoort „Schiedam heeft reeds lang het plan een partnerstad ach ter het IJzeren Gordijn uit te zoe ken. Voor Polen is er op dit mo ment alle reden om de luiken naar het Westen open te gooien." De keuze voor een stad in Polen komt niet helemaal uit de lucht vallen. Pogingen om een zustercon- tact te leggen met een stad in Oost- duitsland liepen op niets uit. Het PvdA-raadslid J. de Jong zei na mens zijn fractie positief achter een hechte samenwerking te staan. „Maar we moeten er wel voor zorgen dat een contact geen lege huls wordt." VVD'er G. P. Verhulsdonk: „We moeten het hui dige contact koesteren en tot een interessante ontwikkeling bren gen." Ook S. J. Rosman (CDA), A. F. de Leede (PSP/PPR) en U. Bruseker (CPN) schaarden zich vol mondig achter samenwerking met een Poolse stad. Brodnica telt 35.000 inwoners (de helft van Schiedam) en is de derde stad in de provincie Torun. De industrie stad heeft een centrumfunctie in het noorden van midden-Polen en ligt op 200 kilometer van zowel Gdansk als Warschau. De school waarmee De Ouverture contacten onderhoudt, telt duizend leerlin gen. Behalve dat er behoefte be staat aan algemene informatie-uit wisseling, is de 'honger" naar an dere contacten met het Westen ook groot. De school wil hulp op het gebied van de Engelse taal en wil verder in het bezit komen van tweedehands schoolmeubilair. Door Rein Wolters SCHIEDAM Realiseren van het Stadserf is prima, maar alleen met inspraak van de bewoners van de omliggende wijken. Verte genwoordigers van de bewoners- verenigingen Centrum en Oost hebben dit gisteravond nadrukke lijk gesteld bij de presentatie van de plannen. „De parkeerdruk voor beide wijken mag niet toenemen," aldus een van de eisen. Zoals bekend wil de gemeente het Stadserf (het gebied globaal tussen het Proveniershuis, Singel kerk, Lange Kerkstraat en Boter- straat) volbouwen met een biblio theek, bestuurscentrum, theater, evenementenplein, winkels, wo ningen, kantoren en een hotel. In vesteerders zijn bereid aan de plannen mee te werken en daar mee het centrum van de stad te vervolmaken. De ideeën werden op heldere wijze toegelicht door wethouder Chr. Zijdeveld en stadsarchitect H. de Kluyver. De bewonersverenig ingen in hun verklaring: „Na stadsvernieuwing voor de buurt is er kennelijk weer meer oog voor voor het versterken van de positie van de binnenstad en het verho gen van de kwaliteit ervan, zodat het imago van de stad opgekrikt wordt. Er is sprake van stedelijke vernieuwing, er zal geïnvesteerd worden in de toekomst van Schie dam en zijn bevolking. De stad werkt aan een revitaliseringsplan voor de binnenstad, waarin aan dacht is voor stedelijke en ge zichtsbepalende elementen, woon omgeving en winkel- en woning verbetering. Als bewonersverenig ingen juichen wij dit van harte toe." De bewonersverenigingen zeg gen woningbouw op het Stadserf een uitstekend uitgangspunt te vin den. „Zonder woningbouw treedt er anders om vijf uur een Londens city-effect op. Enkele honderden ambtenaren verlaten dan het Stadserf en er blijft een verlaten kantorenkerkhof achter. Daarom verdient het aanbevelmg om avondactiviteiten zoals theater, bi oscoop, wijkcentrum, cafés en ook een bibliotheek in dit oostelijk deel van de Broersvest op te ne men. Samen met de bewoning krijgt het Stadserf een huiskamer idee: er wordt gewerkt, gewoond en geslapen en gerecreëerd." Verder pleiten de bewonersver eniging voor het verdwijnen van de winkel van Bas van der Heij den van het Broersveld. Dit is in gegeven door parkeer- en andere overlast. Het bedrijf heeft vage nieuwbouwplannen voor een su perwinkel aan de Buitenhaven weg. Een verhuizing van de Hema naar het huidige pand van Bas wijzen de vertegenwoordigende or ganisaties met klem van de hand. De Hema moet het veld ruimen om het westelijk deel van het Stadserfplan (woningbouw) moge lijk te maken. Voorts vragen de or ganisaties oplossingen voor de ga ten en ontsierende gevels in de Hoogstraat het Broersveld. Beide straten zijn onderdeel van de 'cen- trum-winkelloop-route' waarvan ook het Stadserf deel gaat uitma ken. SCHIEDAM De Vereni ging Schiedam Nicaragua krijgt uit de gemeentekas (voorlopig) geen geld voor het in Nicaragua verbouwen van een kazerne tot een school. Dit project, dat is opgezet met de zustersteden Fougères (Frankrijk) en Luik (België) kost ruim 2,5 miljoen gulden. Aan de Europese Gemeen schap is een bijdrage van vijf tig percent gevraagd. Om de begroting sluitend te krijgen moeten ook de zustersteden bijdragen. In het geval van Schiedam zou dat gedurende drie jaar minimaal dertigdui zend zijn, maar het kan bij te genvallers ook het dubbele zijn. Burgemeester dra. R. Scheeras zei gisteravond in de raadscommissie voor Algeme ne en Bestuurlijke Zaken na mens het college erg sympa thiek tegenover het voorstel te staan. Hij benadrukte echter dat de gemeente thans geen geld heeft voor een daadwer kelijke bijdrage. De fracties van VVD, CDA en PvdA deel den het standpunt, maar die PPR/PSP en CPN niet. Vol gens de vertegenwoordigers van'klein links moet het mo gelijk zijn alsnog een fïnancië- V bydrage te verstrekken, linnen het huidige beleidska der is dit onmogelijk, zo bena drukte Scheeres. I f Spaland-West kan worden g ebouwd «ju "5»g V,ys>l A

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1