Reisbureaus helpen politie bij strijd tegen inbrekers i Feestelijke start opknapbeurt van eigen huizen Oosterstraat ïom De Rotterdamse taxicentrale begint met een schone lei Brigadier wil door voorlichting jaarlijks minstens 40 inbraken voorkomen Wereldwinkel komt naar bewoners van Noord toe Het Vrije Volk SCHIEDAM m Patiënten stonden niet altijd achter actievoerend personeel Tekeningen in Stadhuis ZATERDAG 15 APRIL 1989 W8 PAGINA 9 Door. Rein Writers l SCHIEDAM Schiedamse reis- bureaus verstrekken sinds kort hun klanten tips voor het achterla- ten van hun woning bij vakantie. Iedere vakantieganger ontvangt v voor vertrek een brochure van het S Landelijk Bureau Voorkomen Mis- drijven met aanbevelingen. Deze vorm van preventiedievordering is één van de maatregelen waarmee de politie het aantal inbraken in l de gemeente wil verminderen. In j de achterliggende twee jaar kreeg de politie vierhonderd aangiften van inbraak te verwerken. Deze wil het korps met minimaal tien percent terugdringen. Het idee om via reisbureaus te werken komt van brigadier/rechercheur H.L. Hage- stein van de gemeentepolitie. Hij is in het Schiedamse korps belast met de uilvoering van de actie ter voorkoming van woninginbraken. Een groot deel van de inbraken komt voort uit laksheid van de be woners zelf, vertelde hij onlangs in de commissie Algemene Be stuurlijke Zaken.„De kreet dat er niks te halen valt en dan men goed verzekerd is slaat nergens op," aldus Hagestein. „Schiedam telt 145 politiemensen en bijna 30.000 woningen. Het is onmoge lijk bij ieder huis een agent als be waker neer te zetten." Hagestein pakt de bestrijding serieus aan. In het oosten van de stad worden binnenkort vijfdui zend folders verspreid met daarin allerlei-nuttige tips om het inbre kers moeilijk te maken. Voorts ko men er voorlichtingsbijeenkom sten in de buurt- en clubhuizen, waarbij een speciale video wordt gebruikt. De wijk Oost geldt als proefgebied. Wanneer de aanpak succesvol blijkt, dan waaiert de ac tie uit naar andere delen van de stad. „We hebben niet voor Oost ge kozen omdat het een inbraakge- voelige wijk zou zijn. Neen, inbre ken doet men door de hele stad heen. Oost lag voor ons het meest voor de hand vanwege zijn lig ging," aldus Hagestein, die voorts denkt aan gesprekken met de wo ningbouwvereniging over verbete ring van het hang en sluitwerk. Hoewel het aantal inbraken thans niet oploopt, eerder zelfs iets is afgenomen, neemt het aantal ge weldsdelicten op straat toe. Er gaat bijna geen dag voorbij of er wordt wel iemand in elkaar gesla gen en beroofd of van een oudere vrouw haar tasje gestolen. Ook het aantal autoinbraken is schrikba rend gestegen. Zo erg zelfs dat de politie hieraan nauwelijks meer aandacht besteedt. Hagestein waarschuwt: „Het risico op in braak wordt vergroot als je je auto gebruikt als een kluis. Men laat maar al te gemakkelijk dure spul len op de achterbank of de hoe- denplank slingeren." Tot slot geeft als al tip mee: „Belangrijke voetbalwedstrijden geven inbraakpieken. Laat dus een lamp branden. Zorg dat het huis er bewoond uitziet. Prik geen briefje voor de melkboer of de bakker op de voordeur en laat vooral geen touwtje uit de brievenbus han gen." Door Ben van Haren SCHIEDAM „Voor zo'n prijs kunnen we nergens een huis ko-, J pen. Bovendien wordt het nu inge- richt zoals wij het willen, staat het j op een ideale plek en blijven we in onze eigen buurt wonen." Anneke van Egmond (34) en Hennie de Mik (24) doen voor bijna 75.000 gulden mee in het collectieve ver- beteringsproject in de Oosterstraat in Oost, waarvan de start gister middag feestelijk werd gevierd. Zij gaan daarmee het verst van alle - twaalf eigen-huisbezitters, die htm l] deelname aan het eerste gezamen lijke opknapplan van particuliere woningen in Schiedam doorzetten. Oorspronkelijk telde hun Ver eniging Kollektieve Woningverbe tering Oosterstraat twintig leden, maar in de loop van de tijd heb ben er acht afgehaakt. Persoonlij ke omstandigheden waren hier voor soms een reden, maar ook speelde een rol de te hoge ver- wachtingen die in het begin van het project, zo'n twee jaar geleden, werden gewekt. Rob de Jager, secretaris en spil van de speciaal voor dit doel opge richte vereniging, herinnerde gis teren aan die start waarbij een subsisidie van wel tachtig percent in het vooruitzicht werd gesteld. „We.hebben, de leden voor ideeën warm' gemaakt en vervolgens moe ten vertéllen,; dat het niet haalbaar i was. En.het is. zeker.van groot be lang, dat als het project; hier klaar is een evaluatie wordt gemaakt van wat anders had gemoeten." De. Jager stak gisteren duidelijk de hand ook in eigen boezem en zwakte harde kritiek, die hij in een interview tegenover onder meer de. gemeente heeft geuit, enigszins af. De officiële openings handeling van het bewonersfeest die hij verrichtte, was hier ook op afgestemd. Hij gooide, met een dakpan, zijn eigen ruit in. Een van de ruiten, die toch vervangen moet worden. Aannemer Amstelland Stads herstel BV uit Maarssen, vertegen woordigd door J. van Iperen, zei gelukkig te zijn met deze start in Schiedam. „Het betekent dat we er bij zijn nu de overheid bereid blijkt in de komende jaren hon derd miljoen gulden te steken in particuliere woningverbetering." Zijn gehengel naar volgende op drachten in Schiedam werd gepa reerd door wethouder Hans van Kleef, die voor dit feest het werk 'aan zijn eigen woningverbetering had. onderbroken. De wethouder zei: „Als aannemer voor zulk werk kunt u zich in onze stad alleen kandidaat stellen door hier kwali teit te leveren." Hij vond verder het begin van dit project alleen al een positieve zaak. In de Bommel- sestraat staat het volgende op sta pel. De woning van Anneke van Eg- mond en haar vriend Hennie de Mik wordt het laatst aangepakt. Zij zullen dan tijdelijk in een door Bob de Jager gooit, na enige inleidende ceremonieëel, êen dakpan door zijn eigen ruit: toch feest. de gemeente beschikbaar gestelde wisselwoning aan de Hogebanweg trekken. Dat moet wel ook, want behalve voorgevel en tussenvloer blijft er niet veel overeind. Voor him, naar zij nu schatten voor de helft gesubsidieerde 75.000 gulden, wordt het dak vernieuwd, een ka mer bijgebouwd op het plat, krij gen ze een badkamer, centrale ver warming, een schuifpui achter, nieuwe plafonds, een systeemvloer en een nieuwe trap. „We hebben het huis vier jaar geleden gekocht voor veertigdui zend gulden, maar zitten straks in een voor ons ideaal huis voor nog geen tachtigduizend gulden bij el kaar. Daar kunen we geen nieuw; premiehuis voor kopen." Andere verenigingsleden laten voor lagere bedragen vanaf vijftienduizend gulden hun huis opknappen. Zij voeren dan zelf ook nog het nodige werk uit. Door Han van der Horst SCHIEDAM Ook de bewo ners van het verpleeghuis „Driemaasstede" hebben extra verwendagen gehad in het ka der van de acties die de ver pleegkundigen voeren voor een beter loon. Net als overal zijn het de patiënten die het best begrijpen, hoe gerechtvaardigd de eisen van dat keihard wer kende, dat slovende personeel zijn. Zij betuigen hun solidari teit. Misschien is het wel voor het eerst, dat de al dan niet tij delijke bewoners van zieken huizen en andere verblijfplaat sen in de verzorgende sector het opnemen voor het perso neel. In het Schiedamse verle den was het omgekeerde het ge val, want toen trokken de be woners en de patiënten aan het kortste eind. Zo voerde dokter Ris aan het begin van deze eeuw onver moeibaar actie voor de bouw van een nieuw gemeentezieken huis, omdat het oude pand aan de Laan steeds verder verkrotte en de patiënten wat ze ook mankeerden door elkaar la gen op een zaal. Het mocht bij na vijftien jaar lang niet baten. De christelijke raadsmeerder- heid voelde niet zoveel voor een nieuw gemeenteziekenhuis. Een verfje hier en daar, de wit kwast langs het plafond, dat was wel voldoende. Dokter Ris, die zelf voor de liberalen in de gemeenteraad zat, kreeg krach tige steun van de groeiende So ciaaldemocratische Arbeider spartij en uiteindelijk was het de socialistische wethouder Piet de Bruin die de nieuw bouw op de Nassaulaan zou openen. Het „nieuwe" gemeen teziekenhuis, dat inmiddels al is afgebroken, stond achter het huidige meest westelijke com plex van het Schieland. Ook in het Sint Jacobs Gast huis, het gemeentelijk bejaarde noord, kon je beter niet terecht komen. Het gebouw zag er in drukwekkend uit het is het tegenwoordig Stedelijk Museum maar dat gold alleen voor de buitenkant en de kapel met zijn fraaie orgeltje. De mannen en vrouwen woonden geschei den in ongezellige zalen. In de kelder was zelft een strafcel voor ouden van dagen die zich piet precies gedroegen naar de regels van het huis. En je moest nog betalen ook. Nu kon lang niet iedereen dat en daarom kon je ook via het armbestuur in het Sint Ja cobs Gasthuis terecht komen. Zulke mensen zo luidde de redenering uit die tijd wa ren niet spaarzaam genoeg ge weest en daarom mocht je best een tegenprestatie verlangen. Ze werden met officiële lijsten in de stad uit bedelen gestuurd, want het Schiedamse armbe stuur was goed in het vernede ren van zijn slachtoffers. Het Sint Jacobsgasthuis werd bestuurd door deftige re genten die zich des zondags in de kapel lieten zien, als daar kerkdienst werd gehouden. Ze kregen ook, zo merkte me vrouw Koeten-Ooms, in de ja ren twintig socialistisch raads lid, elke dinsdag een fraai stuk vlees van de slager, die vaste le verancier van het Gasthuis was. Mevrouw Koeten-Ooms deed iets ongehoords. Ze ging de soep proeven die eenmaal per week •van de restjes werd samenge steld en liet de burgemeester daarvan ook proeven. Zij heeft op haar eentje dat gezelschap deftige, eigengereide regenten omgeturnd tot een bestuur, dat zich echt ervoor inzette dat de bejaarden een waardige levens avond kregen. Alleen daarvoor verdient zij een straat in Schiedam. Daarom kun je de huidige acties van het verplegend per soneel ook beschouwen als een blijk van groeiende beschaving. Ze zijn vaak schouder aan schouder met hun patiënten aan het strijden voor sociale rechten. Dat mogen die patiën ten. Dat durven die patiënten. En het zijn de hoge Haagse re genten van nu die door de ac ties worden vernederd. Niet de zwakken en de zieken. Dat is nu echte vooruitgmg. SCHIEDAM Voortaan hoe ven bewoners van Schiedam- Noord niet meer helemaal naar de Hoogstraat te fietsen voor een pot pindakaas uit Zimbabwe. De We reldwinkel Schiedam heeft sinds kort een kraampje in winkelcen trum Spaland, waar een maande lijkse verkoop van Derde Wereld- produkten plaats vindt. Voor de duur van ten minste één jaar staat de kraam elke eerste zaterdag van de maand in het winkelcentrum. Medewerker van de winkel Fred van der Drift over de nieuwe actie: „Elke maand hebben we een ander doel. We zijn begonnen met het ondersteunen van de Max Ha- velaarkoffie-actie, omdat we bang zijn dat die een beetje inzakt. In mei willen, we bananen uit Nicara gua verkopen, om bij te dragen aan de verbetering van de sitatie daar. Momenteel wordt zo'n tach tig percent van de exportdeviezen afgedragen aan de rente van lenin gen. Dat is natuurlijk niet te doen." In de Wereldwinkel Schiedam werken twintig vrijwilligers. De produkten die worden verkocht, zijn duurder dan in de super markt. Fred van der Drift: „Dat komt omdat we meer betalen aan de boeren. De supermarkten wil len alleen maar zo goedkoop moge lijk "véél* produkten hebben. Die buiten de arme boeren van die landen uit. Wij willen ze juist on dersteunen." De produkten van de kraam zijn vooral levensmiddelen, zoals koffie, thee en rietsuiker. In de winkel zijn ook koekjes, wijn en broodbeleg te koop. Zo is er pinda kaas uit Zimbabwe, thee uit Tanza nia en rietsuiker uit Nicaragua. Verder heeft de winkel een aan bod van kruiden en kunst- en nij- verheidprodukten. In Nederland zijn er ongeveer 250 wereldwinkels. Samen vor men zij de Landelijke Vereniging van Wereldwinkels. Behalve dat ze 'zuivere' produkten (zonder tus senhandel) verkopen, geven ze in formatie over de problemen in de Derde Wereldlanden èn de structu rele problemen van de Westerse wereld. De Schiedamse wereldwinkel, Hoogstraat 76, is elke donderdag avond van zeven tot negen uur open, vrijdags en zaterdags in de middag van één tot vier uur. De kraam staat elke eerste zaterdag van de maand van elf tot één uur in winkelcentrum Spaland. Er is nog behoefte aan vrijwilligers. Aanmelden kan via telefoonnum mer 4263487. ROTTERDAM De Rotter damse wethouder G. F. H. Mllller (Sport en Recreatie) opent komen de maandag in de hal van het Rot terdamse Stadhuis een expositie :van tekeningen van Gerrit Pomp. De tentoonstelling staat in verband met de collecte gehandicaptensport John van Dijk is in Schie dam vooral bekend als de redder en financier van het betaalde voetbal bij SVV. Ook kent men hem als Mer- cedesdealer, die tevens Hon da's verkoopt vanuit zijn grote pand in de Spaansepol- der. Hij is sinds enige jaren ook de grootste particuliere taxi-ondernemer van Neder land en in die hoedanigheid interviewde Het Vrije Volk hem. Door Jim Postman John van Dijk, beantwoordt de vraag laconiek: „Wat er met die taxi-computer van 4,5 miljoen gul den is gebeurd? O, die ligt nu op de schroothoop bij het oud-yzer!" De aanschaf van deze nooit ge bruikte, ondeugdelijke computer, vormde in 1982 het begin van de ondergang van Rotterdams groot ste taxicentrale, de TTC. „Aan die ellende," zegt Van Dijk trots, „is in het afgelopen weekeinde voor goed een einde gekomen. De 450 wagens en 650 chauffeurs rijden vanaf nu onder de nieuwe naam: Rotterdamse Taxi Centrale." Begin jaren tachtig brak in de Rotterdamse taxiwereld een diep conflict uit, toen tegen heug en meug werd besloten een miljoenen kostende computer aan te schaf fen. Daarmee moest het taxiver- keer worden geautomatiseerd. Uit eindelijk leidde het tot een split sing in de taxiwereld. Chauffeurs die het niet eens waren met het beleid van de toenmalige TTC-taxi- directeur A. C. van Hoorn, richtten toen de coöperatieve taxivereni ging St. Job op. Uiteindelijk moest Van Hoorn zelf het veld ruimen. RTC-commissaris John van Miljoenen kostende computer, oorzaak van ondergang TTC, ligt op de schroothoop Dijk: „De schulden van de oude taxi-centrale zijn in hun geheel ge saneerd. Met de gemeente zijn we overeen gekomen 300.000 gulden per jaar op onze computerschuld af te betalen, gedurende tien jaar. Okay, de gemeente, die garant stond voor die computer, heeft het renteverlies van ongeveer een mil joen gulden gepikt. Maar daarvoor in de plaats bieden wij kortingen op gemeente- en schoolritten." Hoe gaat die nieuwe RTC-toe- komst eruit zien? John van Dijk: „Veel service bieden. In de afgelopen tien jaar is het Rotterdamse taxibestel ontzet tend verwaterd. Door onze onder linge ruzies hebben we de boel la ten versloffen en zijn we honder den goede klanten kwijtgeraakt aan de randgemeenten. Een plaats je als Bleiswijk dat eerst twee of drie taxi's had, kon zo als lachen de derde uitbreiden tot 30 40 taxi's. „We hebben zo'n vijf chauf feurs vrijgemaakt om al die oude klanten van ons op te zoeken. Dat zijn zieken- en bejaardentehuizen, bedrijven in de stad en in de ha ven en ook de horeca. We gaan ze er van overtuigen dat wij vanaf nu de beste service bieden. In onze nieuwe centrale krijgen we zestien lijnen die permanent bezet zijn. Als het erg druk is, krijgen de klanten te horen: 'Er zyn nog zo veel wachtenden voor u' en de rit ten worden op een eerlijke manier bij binnenkomst verdeeld. Alleen zieken die naar ziekenhuizen moe ten worden vervoerd, krijgen voorrang." En alle chauffeurs in uniform?1 John van Dijk, lachend: „Ja, prachtige mooie donkerblauwe uniformen met het nieuwe RTC-lo- go op de borstzak. Maar je moet niet vragen wat voor voeten dat in aarde heeft gehad. Tijdens onze laatste vergaderingen wat dat on derwerp het heetste hangyzer. Maar wij zeiden, dit wordt onze laatste kans. Het is d'r op of d'r onder, we kunnen het alleen win nen met een prima service-verle ning. En daarbij behoort toevallig ook een keurig geklede chauffeur, zoals we die vroeger in de RA- VERO-tijd kenden. Slechts zo'n 35 tot 40 chauffeurs hebben afge haakt, omdat ze geen uniform wil len dragen. Maar daar komen ze nog wel achter." De RTC heeft het voormalige TTC-pand aan de Westzeedijk voor ƒ460.000,- verkocht aan een firma die daarin een kantoor wil vesti gen. Van de opbrengst van deze verkoop richt de RTC de nieuwe centrale in aan de Industrieweg. Er is onder meer een nieuwe com puter voor aangeschaft van 'slechts' ƒ125.000,- die het ar beidsintensieve bonnensorteer- werk van negen uur terugbrengt tot een half uurtje. Wat gaat u aan doen aan het hongerloontje dat de taxichauf feurs verdienen? John van Dijk: „Een chauffeur verdient bij ons inderdaad het mi nimumloon. En ik zie het als een vereiste dat die lonen omhoog gaan. Maar daarvoor moet hun ge middelde oprij bedrag, dat nu staat op twee tientjes per uur, ook om hoog. Per dienst draaien ze zo'n tien uur, dus dat is een gemiddelde opbrengst per dag van tweehon derd gulden. Zoals het nu ligt gaat daar 70 percent aan personeelslas ten en dertig percent aan exploita tiekosten vanaf. D'r blijft dus niks van over. Willen de lonen omhoog, dan moet de gemiddelde dienstop- brengst stijgen van 200 naar 300 gulden." Wat vindt u van de komst van de St. Job? John van Dijk: „Het is goed een concrurrend taxibedrijf ernaast te hebben. Zij hebben veel van onze horecaklanten weggesnoept. Maar ook de horeca zal straks weten dat de RTC met een uitstekend ser vicepakket terug is van wegge weest. We beginnen niet met tip gelden aan barkeepers en portiers, want dan prijzen we elkaar uit de markt. Maar wel met een gezonde concurrentieslag en daar worden alle taxiklanten alleen maar beter van." '"Pm.

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1