Woonwagenbewoners gaan door Denksportcentrum Schiedam komt er Jammer dat de drumbands niet meer in de Plantage spelen 'Receptiegasten houden handen soms niet thuis' Het Vrije Volk SCHIEDAM Abonnees Nieuwland krijgen toch krant m Subsidie op oud papier succes Straatgeluiden in Woudhoek Paard vol muziek Spaland-maquette wekt argwaan tegen plannen van de gemeente Initiatief van enthousiast viertal voor trefpunt van bridgers, schakers, klaverjassers en dammers Aandacht voor bedreigde vlinders en roofvogels Koos van NieJen neemt afscheid M Ml PAGINA 14 ws ZATERDAG 22 APRIL 1989 SCHIEDAM De abonnees van Het Vnje Volk in flats in de wijk Nieuwland, waar met ingang van volgende week m verband met werkzaamheden in de centra le toegangshal tijdelijk brievenbus sen buiten gebruik zijn gesteld, krijgen toch 's avonds hun krant thuisbezorgd. „We hebben beslo ten tot speciale maatregelen," zegt inspecteur C. Gerritsen van de Avondbladen Combinatie Rotter dam, die de bezorging verzorgt. Gerritsen reageert hiermee op een noodkreet van abonnees uit de W. H. van Vliegenstraat, Idenburg- straat en Heemskerkstraat, waar Gemeentelijk Woningbeheer maandag met de werkzaamheden begint. Later komen de flats aan de Dr. Kuyperlaan en Nieuwe Damlaan aan de beurt. In het ka der van de renovatie van de 227 flatwoningen in dit deel van Nieuwland worden de centrale toegangshallen van de flatgebou wen van een kunstharslaag voor zien. Dat karwei neemt drie dagen in beslag. In een brief aan de bewoners heeft GW de bewoners eerder deze week meegedeeld, dat in overleg met de wijkvereniging, de PTT en bezorgers van kranten en andere bladen, is besloten om gedurende die dagen alle post af te geven in het pas geopende kantoortje van Wonen Leven aan de Nieuwe Damlaan. De bewoners zouden daar een en ander tijdens kantoor uren kunnen afhalen. Gerritsen zegt: „Dat vinden wij niet juist, want dan zouden de mensen hun avondkrant pas de volgende morgen kunnen hebben. Daarom hebben wij besloten de bezorgers in die korte periode de krant aan huis te laten bezorgen." CAPELLE AAN DEN USSEL De bijdrageregeling oud papier heeft er in Capelle aan den IJssel voor gezorgd dat er in 1988 bijna één miljoen kilogram oud papier is opgehaald.''Volgens d& in.'1980 in gestelde regelingi verleent de ge meente aan plaatselijke, instellin gen die actief'zijn op "sociaal, cul tureel of sportief terrein, een sub sidie vaiL.irier centper,,kilogram opgehaald' oudpapier; 'Voor deze subsidie is per jaar vijftigduizend gulden beschikbaar, j Ter vergelijking: in de 15 ge meentelijke papiercontainers in Schiedam werd vorig jaar 151.000 kilo verzameld. SCHIEDAM Allerlei Rotter damse straatgeluiden van vroeger en oude liedjes over de Maasstad zijn onderdeel van een informatie middag over oud-Rotterdam, die dinsdagmiddag plaatsvindt in het dienstencentrum De Woudhoek aan het Heijermansplein 35. Toe gangsprijs één gulden. Aanvang 14100 uur. ..SCHIEDAM De tienmansfor matie 'Bring in the Beef luistert op 29 april het koninginnefeest op in het cultuurcafé 't Paard aan de Hoogstraat 162. Een zaak vol mu ziek dus. Aanvang 16.00 uur. Toe gang gratis. SCHIEDAM Maandag gaan de woonwagenbewoners opnieuw naar het Stadskantoor. Zij zullen dan niet opnieuw een blokkade houden, zoals gisteren toen ambte naren tot half elf niet naar binnen konden. „Maandag gaan we in de kantine zitten wachten tot wethou der Zijdeveld zich meldt om over leg te voeren over de plannen, die hij met ons heeft," melden de be woners. De woonwagenbewoners, die nu aan de Schiekade een kamp heb ben met 33 standplaatsen, willen niet wachten met overleg tot mei, zoals enige tijd geleden was afge sproken en evenmin tot dinsdag, zoals burgemeester Scheeres heeft voorgesteld in het overleg tijdens de blokkade van vrijdagmorgen. De bezwaren van de woonwa genbewoners richten zich vooral tegen het uitblijven van een beslis sing over de plekken waarheen zij kunnen verhuizen. Ze zijn bereid om hun bestaande plek te verla ten. „Maar dan wel allemaal tege lijk. Want anders zitten wij met een onderlinge strijd over wie wel en wie niet naar een nieuwe standplaats gaat," vertelde woord voerster Katrien Lam van de actie voerders. Staatssecretaris Heerma heeft bij zijn bezoek aan het centrum aan de Schiekade dit jaar laten weten, dat vastgehouden wordt aan de aanleg van kleinere centra. De landelijke norm is een concen tratie van maximaal vijftien standplaatsen geworden. Hiervan komen er volgens de gemeente twee in Spaland. Wethouder ir. C. Zijdeveld heeft de woonwagenbe woners beloofd, dat ze over de keuze van de plekken kunnen meepraten. Op een maquette, die op de tentoonstelling over de na oorlogse stedelijke ontwikkeling van Schiedam in het Stedelijk Mu seum staat, hebben de woonwa genbewoners echter in dat nieuwe uitbreidingsgebied Spaland nu ge zien dat de eerste geplande plek bestaat int twee door een sloot en begroeiing gescheiden delen van respectievelijk zeven en acht standplaatsen. „Dat heeft de woede gewekt," zegt opbouwwerker Jan Glauda- nus. „Ze vertrouwen de zaak niet omdat ze al eerder hun neus gesto ten hebben. Ook vinden ze het aantal van dertig standplaatsen te krap. Nu zijn er 33 plaatsen, ter wijl er bovendien drie woonwa genbewoners uit de huizen op het Schuttersveld terug willen naar een woonwagen en er tevens na tuurlijke aanwas is." Al tweemaal eerder hebben de woonwagenbewoners in Schiedam hun zin niet gekregen. Door mas saal verzet van koophuisbewoners uit Xethel werd een toekomstige nieuwe woonplek aan de Zwaluw laan geschrapt en later verbood de provincie de aanleg van een nieuw kamp langs Rijksweg 20, aan de rand van de Schie. Het provincie bestuur wees deze - door de woon wagenbewoners goed bevonden plek - af uit milieu-overwegingen, zoals verkeersherrie en uitlaatgas sen. Hans van Leeuwen (links), Mauri ce Smits en Bon Heusdens (rechts): „Cur sussen, wed- stryden en toernooien voor alle soor ten denksport en onder een dak." SCHIEDAM Schiedam als denksport-stad. De bridge-, dam- en schaakverenigingen tellen sa men ruim 800 leden. Nog eens een veelvoud daarvan neemt ongeorga niseerd achter het bord of aan de kaarttafel plaats, „Dus is er ook ruimte voor een Denksport-centrum," concludeert Schiedammer Hans van Leeuwen, zelf zowel schaak- als bridge-en- thousiast. Samen met zijn vrien den Maurice Smits (bridger), Paul Fokkelman (idem) en dammer Ron Heusdens werkt Van Leeuwen hard aan het opzetten van zo'n centrum. Het viertal de Rotter damse bridge-maat Rik Doodkorte aan voor de nodige zakelijke ad viezen. De plannen verkeren reeds in een vergevorderd stadium. Als het aan de initiatiefnemers ligt gaan de deuren eind mei/begin ju ni open. „Overal in het land schieten ze als paddestoelen uit de grond, het is iets van de laatste jaren. Rotter dam heeft er al twee en die draai en lekker, dus waarom zou het hier niet kunnen? Zelf trekken wij ook al jaren naar Rotterdam en we zijn niet de ..enige Schiedammers die dat*,doen,"J,yerjiltnVan Leeu- Vooral hetbridgen,,«maakt, de laatste jaren'een sterke* groei door en is al lang geen elite-spelletje meer. Paul Fokkelman merkt het op de cursussen die hij geeftrHuis- vrouwen, werkende:jongeren; sg'e- pensioneérderif- iedereeff-'temf ér tegenwoordig dp'af1 Het Denksportcentrum Schie dam moet een verzamelpunt en ontmoetingsplaats worden van stadgenoten die zich voor denk sporten interesseren. Behalve dat het centrum zoveel mogelijk ver enigingen onderdak wil bieden kan men er ook zomaar binnenlo pen om een kaartje te leggen of een potje te dammen of te scha ken. Klaveij assen mag natuurlijk ook, en als er belangstelling voor blijkt te zijn zal ook het go-bord niet ontbreken. „We denken daarbij ook een functie te kunnen vervullen ^oor de ouderen. Het zou toch mooi zijn als er een plaats is waar je elke middag terecht kan voor je hobby? Altijd partners en tegenstanders aanwezig en nog gratis ook," zo maakt Maurice Smits reclame. Voor degenen die kennis willen maken met de diverse denksporten of hun vaardigheden wensen te vergroten worden cursussen geor ganiseerd. Op die manier hopen de initiatiefnemers hun aantrekkings kracht voor de clubs te vergroten. „Allicht dat ze zo een grotere toe loop van leden krijgen," verwacht Van Leeuwen. r v Verderhoopt' inent'diverser'be- kende rwedstrijdenitenr toerndoien naar. Schiedarh'-te kunnen, halen, zoals heflnterpolis-bridge toemoor. Daarnaast zal het' Centrum zelf de nodige toernooien en kampioens chappen gaan organiseren. Naar buiten toe zal men gaan werven voor de denksporten. Smits: „Toen ik op school zat werd daar nog driftig geschaakt, dat is allemaal wat afgezwakt. We willen de scho len langs om weer reclame te ma ken." J". Van - doorslaggevend belang voor het slagen van de plannen is de reactie van de diverse vereni gingen, waarmee het viertal reeds enige tijd onderhandelt. Want zij zouden het nieuwe centrum als thuishonk en speelruimte moeten gaan gebruiken. Het bedrag dat de 'dubs' daarvoor gaan betalen is no- ,dig' om 'de huur van het centrum iopi te>brengen. De overige kosten kunnen worden gedekt uit de ba- romzet. Van Leeuwen hoopt hier op den duur zelfs zijn broodwin ning van te maken. De ondernemende denksporters hebben hun oog laten vallen op het oude VinoHagebouw op de hoek Schoolstraat/Nieuwe Haven, dat het laatst dienst deed als be drijfskantine van Unilever. Er ligt al een principe-akkoord over de huurprijs. Smits: „Het is makkelijk bereikbaar, in de omgeving is vol op parkeerruimte en het ligt niet in een uithoek. Naar onze beschei den mening kunnen we het een stuk gezelliger maken dan de Mar griethal, waar de verenigingen nu onderdak zijn„We hopen dus maar dattwetde clube-kunnen-overreden bij onsjin te trekken/ temeer daar onze tarieven juiterst gematigd zul- lenzijn.", jr Maar ook als de clubs niet toe happen komt het centrum er toch. Smits: „We denken dat het levens vatbaar is, alleen zullen we er in dat geval privé elk een paar dui zend gulden in moeten steken? We gaan in ieder geval een jaar draai en, in de hoop dat de 'loslopende' denksporters ons weten te vin den." Ook wordt gezocht naar sponsors. Het viertal ze kennen elkaar al jaren, vanuit de vroegere schaakvereniging Het Zwarte Paard verwacht dat zeker de eerste tijd, bridgen enidaminen de overhand „zullen hebben in het nieuwe ^trefpunt. .De-schaakclubs hoeven ^opjidijt momeotnvoor Hun huisvesting geen huur te betalen en zullen derhalve niet licht te vermurwen zijn om te verkassen. Van Leeuwen benadrukt nog eens dat het initiatief is voortgeko men uit geestdrift voor de gemeen schappelijke hobby, commerciële motieven zijn er niet. „Het wordt geen kaartcafé of iets dergelijks, de sport staat voorop. De prijzen van de consumpties willen we bin nen de perken houden, in ieder ge val onder het niveau van de hore ca. Het moet ook voor ouderen leuk blijven om 's middags een kaartje bij ons te komen leggen." SCHIEDAM Er is meer toe zicht nodig op de receptiegasten tijdens de ontvangsten die de ge meente geeft in het Stedelijk Mu seum. By herhaling is gebleken dat ze hun handen niet van de ten toongestelde kunstwerken af kun nen houden. Dat is de ervaring van CDA-raadslid Els Hellwig-Kui- pers, die de kwestie binnenkort in de commissie Welzijn en Cultuur aan de orde wil stellen. Enige tijd geleden kon zy zelf constateren hoe enkele receptie- gangers, wachtend in de ry om een jubilaris een handje te schud den, uit verveling de diverse ver flagen van de Cobra-schilderijen aan een nader onderzoek onder wierpen. Kuipers: „Verschillende mensen zaten er met hun handen aan. Ik denk dat het wel vaker ge beurt by dergelijke gelegenheden. En het museum wordt nogal eens gebruikt door de gemeente voor re cepties." Het raadslid wil een discussie uitlokken over de recepties in het museum. Kuipers zou het liefst zien dat de plaatselijke cultuurtem pel slechts in beperkte mate voor dit doel benut werd. Het stoort haar ook dat voor de ontvangsten tijdens de normale openings uren vaak meerdere zalen voor het publiek gesloten worden. „Dat raakt natuurlijk aan het doel van het museum. Je zal maar net van verre komen om dat bekende Schiedamse museum eens te gaan bekijken." SCHIEDAM Zondag is het Vlinder Themadag in natuurcen- tnim 'De Bdshoek', achter het Bachplein in «Schiedam-Noord ge vestigd aan de grens met Vlaardin- gen. De vlinders, die door de aan tasting van de flora het steeds moeilijker hebben, staan de gehele dag centraal. Er zijn levende rup sen, poppen en vlinders in kassen te zien, er worden films en diase ries vertoond en bij vlinders popu laire struiken of zaden hiervan zijn te koop. De afdeling Waterweg-Noord van de ^Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging werkt deze dag samen met de Ne derlandse Vlinderstichting en vlin derkenner Elferich. In het natuurcentrum zijn ver der een aantal nieuwe dingen te zien. Zoals een driedimensionale projectie over bijen en een diora ma over het dierenleven onder de grond. Verder de bestaande bijzon derheden zoals het grootse diora ma van Zuid-Holland, die het le ven in en rondom de stad in beeld brengt, een slootaquarium en ver schillende kijkkasten. Het natuur centrum Boshoek is vanaf rijksweg 20, afslag Schiedam-Noord, of met tramlijn 1 (halte Mozartlaan) te be-" reiken door het volgen van de daar aanwezige aanwijzingsboord jes. Tal van soorten roofvogels zijn verder te bezichtigen in het bezoe kerscentrum Tenallaplas in het na tuurgebied de Duinen van Oost- voorne. Door middel van veel op gezette vogels en informatiemateri aal wordt een beeld gegeven van in de Nederland levende roofvo gels. Roofvogels zij de afgelopen ja ren op veel plaatsen in Nederland verdwenen. Het veelvuldig gebruik van landbouwgif vormt een be langrijke oorzaak. Door het afne men van het gebruik van bestrij dingsmiddelen neemt de roofvogel stand langzaam weer toe. Ook in het duingebied van Voome leven verschillende roofvogelsoorten zo als de bruine kiekendief, buizerd, boomvalk en sperwer. De reizende tentoonstelling is gemaakt üóop „he^. .Rijksmuseum voor Natuurlijke.HistarieGeologie en Mineralen te ïêiHèn.'De'exposi tie in het bezoekerscentrum .aan de Duinstraat. I2a in Oostvoorne is 'tot 28'junïdagélijkè vMfi lO.'OÖj'uür tot 16.30 uur te bezoeken. SCHIEDAM Koos van Nielen treedt vervroegd uit. Na bijna 25 jaar werkzaam te zijn geweest voor de gemeente, mag hij het rustiger aan gaan doen. Hij begon zijn gemeentelijke loopbaan als chauffeur op een roestzuigwagen. Dat was in de periode toen er nog stadsgas werd geproduceerd. Na zeven jaar avondstudie mocht Koos zich opzichter noemen. Een van zijn taken was het stadsgas- net geschikt te maken voor het doorgeven van aardgas. Hij schopte het tot chef Uitvoering Gas en Water bij de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS). Koos is een liefhebber van tuinieren, knutselen, tekenen en goochelen. Van Nielen krijgt woensdagmiddag van 15.45 tot 17.00 uur een afscheidsreceptie aangeboden in de kantine van de ONS aan de Van Heekstraat 15. ft 11 Door Han van der Horst SCHIEDAM - Weer een breuk met het verleden! Op de zonnige zaterdagmiddag van verleden week hielden vier muziekkorpsen him mini-taptoe voor de Hema op het Emmaplein. En dat terwijl el ke echte Schiedammer toch weet, waar zo'n evenement thuishoort: in de Plantage bij de schelp. Want dat is de plaats waar Schiedam sinds mensenheugenis en mis schien nog eerder zijn muziekuit- voeringen in de open lucht organi seert. Die traditie stamt al uit de ne gentiende eeuw, toen ongeveer op de plek van de huidige schelp een muziektent verrees, speciaal voor het Stedelijk Muziekkorps, een of ficiële gemeentelijke instelling. Want de lokale overheid was mis schien wat traag, als het ging om riolering, waterleiding of andere voorzieningen, waar de vuile stin kende stad naar snakte, muziek bood zij de burgerij wél. Dat werd toen door iedereen tot taak van de stedelijke overheid gerekend. Het was een soort voor loper van het huidige cultuurbe leid. Vaak concerteerde het Stedelij ke Muziekkorps in de Plantage en het programma werd van te voren in de plaatselijke pers aangekon digd Dan begaven zich de nette families met zonen en dochters naar het park om het meestal licht klassieke concert te beluiste ren. Het was een plek om te kij ken en om gezien te worden en meer in het bijzonder voor de jon gelui om verstolen blikken te wer pen. Menig romance vond zijn oo- sprong onder de tonen van het Stedelijk Muziekkorps. De Plantage op een mooie zop dagmiddag was niet de enige p'ek waar het degelijk publiek zich op niveau kon vermeien. De stad kende enkele herensociëteiten, waar de heren en wat daar vol gens de ballotagecommissie voor door mocht gaan, elkaar in een gemoedelijke sfeer ontmoetten. Bovendien was er aan de Noord- vest, ongeveer ter hoogte van de Damlaan de Offïeierentuin, ooit een soort parkje met bijbehorende zaal voor het kader van de schut terij, maar later een tamelijk def tige besloten club waarvan het be stuur werd gerecruteerd uit de ste delijke elite. Ook daar vonden de nodige uitvoeringen plaats, even als in de zaal van Musis Sacrum vtfRvil Van de muziektent, die in de vorige eeuw aan de Plantage werd neergezet voor het Stedelijk Muziek korps, is vele jaren druk gebruik gemaakt. Nu staat ongeveer op die plek de schelp ongebruikt te wach ten op muziekuitvoering. op de Lange Haven. Wie de „uitgaansagenda" van die jaren erop na slaat, merkt, dat er in Schiedam heel wat te doen was. Meer misschien dan tegen woordig. Maar dat komt alleen maar, omdat de concurrentie van radio, televisie en grammofoon ontbrak. Bovendien kenden de meeste (mannelijke) Schiedam mers maar een uitgaansgelegen heid: de kroeg op de hoek, waar je een stuk van je weekloon er door heen joeg. In de tijd van de verzuiling zo rond de eeuwisseling kreeg het Stedelijk Muziekkorps gevaar lijke concurrentie van levensbe schouwelijk ingestelde gezelschap pen. De katholieken, de protestan ten, de socialisten organiseerden zich op allerlei terrein en zyn hadden een harmonie of een fan fare nodig om hun manifestaties met veel geweld van trommels en trompetten luister bij te zetten. El- m ke zuil had zijn eigen geliefkoosde 8 muziek en die moest opklinken, in eigen kring en op straat, als 8 men in al dan niet politiek getinte bijeenkomsten de eigen kracht wilden tonen. De socialisten kon den dat het beste. Zij hielden op een mei fakkeloptochten met meer dan duizend deelnemers en de muziek voorop. De meest indrukwekkende ma nifestatie van katholieke harmo- niemuziek stamt uit de jaren der tig en zij vond uitsluitend in de kerk plaats, voor eigen kring. Dat gebeurde op het feest van Christus Koning, ingevoerd door paus Pius XI. Eind oktober werd dat feest met grote luister gevierd en voor een keer klonk niet het orgel en het Gregoriaans, maar marcheer den de katholieke drumbands met marsmuziek en veel tromgeroffel door de kerk, ongeveer op de ma nier, zoals je dat kon zien in het bioscoopjournaal, als er weer eens beelden vertoond werden van een Duitse of Italiaanse massademon stratie. Maar ondanks dit alles en on danks die verdeeldheid bleef de Plantage de plek waar muzikale manifestaties voor de hele stad plaatsvonden. En die traditie werd na de oorlog voortgezet met de vele drumbandfestivals die toen op dezelfde plek werden ge organiseerd. Het is jammer, dat dit alles in onbruik raakt. De schelp op de Plantage verdient een tweede leven. 1 4 i tfifv -JLSöëipï wen' l- - ,j' jncü p <j I li 'jL yxb Hl 1 -A t 11 0 I \r ff 1 i

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1