Buurthuis versiert Nieuwland REGIOVIDEOTHEEK BALT UIT DE BRAND: FERROCEM PRODUCEERT WEER Inrml Koffietafel voor duizend mensen Herinnering aan Huysmans blijft levend ///AMsW^ Zilveren jubileum wordt benut om te laten zien dat er veel valt te maken van de wijk Hallo, Aardappeltaart Spinazie (turkse) Subbelvla met aarbeien Scheeres schrijft Poolse collega Nog enkele dagen voor aanvraag van AAW-uitkering TTV en VIDEO*] Val van zes meter Jeugdige afperser BRIEVEN VAN KINDEREN Dansgroep speelt Dualis in Passage SCHIEDAM De dansgroep van Krisztina de Chfitel zet vrij dag de produktie 'Dualis' op de planken van de grote zaal van het Passage Theater. Krisztina kwam op school al in aanra king met dans, ritmische gym nastiek en klassiek ballet. In 1962 verliet zij Hongarije en studeerde aan de door Kurt Joos opgerichte Folkwang Hochschule in de Duitse plaats Essen. Zij maakte daar kennis met de expressionistische stijl van de Europese moderne dans. Als cheografe en artistiek leid ster werd Krisztina van meet af aan gezien als vernieuwend en belangwekkend in moderne dans in Nederland. Vanaf 1984 manifesteert haar groep zich regelmatig in het buitenland. Aanvang 20.15 uur. Toegangs prijs vijftien gulden. Pashou ders vijf gulden reductie. Klarinetkwartet in Stedelijk Museum SCHIEDAM Het Neder lands Klarinetkwartet verzorgt op zaterdag een concert in de Aula van het Stedelijk Museum. Het viertal speelt al sinds 1978 een traditioneel en eigentijds muzikaal repertoire. Aan het voor dit concert opgestelde pro gramma wordt medewerking verleend door de pianist Huil Christiaanse. Aanvang 14.00 uur. Entree twee gulden. Luiui en Het Luchtballon SCHIEDAM Luigi is de centrale figuur in een visueel spektakel vol humor, tragiek, live-muziek, clowneske situaties en verrassende ontknopingen. Hij was eens een vermaard bokskampioen; een man waar men vol bewondering naar keek en over sprak; een man met ongekende talenten. Maar van de Luigi is niets meer over. Aan de drank geraakt probeert hij wanhopig het beeld van de stoere jonge held tegenover zyn omgeving staande te houden. Niets is echter vergankelijker dan roem. Vrijdagavond in De Teerstcof. Aanvang 20.30 uur. Toegangs prijs negen gulden. Vas! ouders 1,50 gulden reductie. Poppentheater In De Teerstoof SCHIEDAM Kinderen vanaf 4 jaar kunnen zaterdag middag naar De Teerstoof waar het poppentheater Zumeiki het programma De Kwastenkwie- bol speelt. Hoog in de lucht, dichtbij de sterren, zweeft de Kwastenkwiebol. Daar wonen de kwasten die de schilders van de regenboog zijn. Al jaren had den zij vrolijk de regenboog ge verfd tot op een dag de verf op is. Er zit niets anders op dan op de aarde verf te halen. Het wordt een lange en spannende reis. Aanvang 14.00 uur. Toegangs prijs 3,75 gulden. Monoloog door Jetty Terborg SCHIEDAM Jetty Ter- borg brengt zaterdagavond 29 april in theater De Teerstoof haar soloprogramma 'Iris'. Het is een oud verhaal over het di lemma van een Surinaamse vrouw. Oud geworden in Ne derland, heeft ze jarenlang niet kunnen praten over haar per soonlijke problemen, die onlos makelijk verbonden zijn met de politieke ontwikkelingen in haar geboorteland. 'Iris' is een klassiek stuk verpakt in een in tense monoloog. Aanvang 20.30 uur. Toegangs prijs negen gulden. Pashouders ontvangen 1,50 gulden reductie. Het Gevolg in De Auto SCHIEDAM Het Belgische jeugdtheatergezelschap Het Ge volg brengt op woensdagmiddag 3 mei in de grote zaal van het Passage Theater het program ma 'De Auto'. Het verhaal han delt over Edje Kamerman die zomaar een auto cadeau krijgt. Niet dat het zomaar een auto is, het is een héél bijzondere. De auto doet namelijk alles wat je zelf wilt en zo gebeurt het dat de auto de ruimte wordt inges- lingerd. Edje wil namelijk heel graag weten of er ook kikkers op de maan wonen. Aanvang 14.00 uur. Entree 3,75 gulden. Is para normaal? SCHIEDAM - Is para nor maal? Die vraag wil het Haagse 'medium' Karei van der Lely donderdagavond beantwoorden op een bijeenkomst van de Spi rituele Vereniging Harmonia in het wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wihautplein 163. Toegangsprijs voor niet-ieden 7,50. Aanvang 20.00 uur. Voor informatie tel. 4733809. SCHIEDAM „Deze versierac- ties in de wyk vormen de rode jdraad van de festiviteiten rond het '25-jarig bestaan van het buurthuis (Nieuwland. Kinderen en kunste naars trekken tussen half mei en september regelmatig de wijk in en fleuren met allerlei materialen flatgebouwen op. Als eerste komt de flat op de hoek van de Troel- stralaan en de Talmalaan nan bod. Vooraf waarschuwen we de bewo ners. Néé, met verf werken we niet. Ik denk dat we dan de straat .worden uitgeslagen," aldus buurt- 'huismedewerker Harry Gjjtenbeek Wij zijn kinderen uit groep 6 van de Klimopschool. In de klas zitten veel buitenlandse kinderen. Dat is wel leuk, je leert veel van hun gewoonte. Daarom hebben we een recep tenboek gemaakt. Nu kunnen we niet alleen Nederlandse ko ken, want daarom hebben we die receptenboek gemaakt. We houden van lekker eten net zo als onze juf die is Indisch. Zij heb al zo vaak iets voor ons ge kookt. Nu kunnen we koken net als onze juf Yvonne. Eet smakelijk! Sabrina van Zwol, 10 jaar Rotterdam Een vuurvaste schaal Een kilo gekookte aardappelen 2 ons jonge kaas 1 ons in snippers gesneden ham 1. Doe alles in de schaal 2. Wat kaas bovenop 3. Dan 25 minuten in een voor verwarmde oven op 225 graden 4. Eet smakelijk Christian Polk, 10 jaar Rotterdam in een toelichting op de festivitei ten. De achterliggende gedachte is het nog altijd sombere imago van de wyk op te vyzelen. „Er bestaat nog steeds een negatieve beeldvor ming. Wij willen proberen de be woners duidelijk te maken dat het beter is zelf iets aan de wyk te doen dan alles van hogerhand maar klakkeloos te accepteren," vult buurthuiscoördinatrice Mar- cella Jansen aan. Verder is het de bedoeling in de komende maanden schoonmaakacties aan de versier- acties te koppelen zoals enige maanden terug in de Jan Oude- Je kookt de spinazie 5 minuten daarna haal je de spinazie uit de water en snij je hem net als dat het een popje is dan doe je hem, in een pan met boter bak je hem 5 minuten en doe je de zout en kerrie klaar is de spina zie. Selma Buz, 10 jaar Rotterdam Chocolade vla Vanilla vla en aarbeien 1. Gooi de chocolade vla in een komeq'e en doe de zelfde de vanilia 2. en dan doe je de aarbeien er op 3. in de koel kast stoppen en na een enkele min. opeten Iiiodio Ferreira Evora, 10 jaar Rotterdam geeststraat in de praktijk is ge bracht. Buurthuis Nieuwland bestaat op 18 september 25 jaar. In de week daaraan voorafgaand worden tal van jubileumactiviteiten afge werkt. De leiding van het buurt huis is overigens niet van plan om de nadruk op de festiviteiten te leggen. Men wil vooral de aan dacht vestigen op de jaren die ko men. „We denken bijvoorbeeld aan de bouw van een nieuw ge bouw. Nu zijn we werkzaam op drie verschillende plaatsen in de wyk en dat is uiterst vervelend," legt de coördinatrice uit. Verder is het een gekoesterde wens om be roepskrachten te kunnen aanstel len in het jongerencentrum Alad din, dat ook een onderdeel van het buurthuis is. De mensen van buurthuis Nieuwland vinden dat het sociale en culturele werk ook het volgen de decennium een belangryke functie kan hebben in een wyk als Nieuwland. Tal van organisaties en actieve bewoners zyn de laatste jaren enthousiast in touw om van Nieuwland weer een leefbare wyk te maken. „Er worden resultaten' geboekt en die benadrukken dat Nieuwland een wijk in beweging is," geeft Harry Gytenbeek aan. De versieracties hebben natuur lijk ook als doel de Nieuwlanders warm te maken voor de feestweek. Binnen niet al te lange tyd krijgt iedere bewoner het complete feest programma in de brievenbus. Er komt bijvoorbeeld een optocht met versierde wagens, een dansgala, het open sjoeltoernooi van Schie dam, speciale ontmoetingsochten den voor vrouwen van buitenland se afkomst, een fietstocht) een dis cohappening, een open dartstoer- nooi en een feestavond voor oud deelnemers en oud-medewerken den. SCHIEDAM De contac ten tussen Schiedam en de Poolse stad Brodnica worden verstevigd. Vorig jaar is de basis hiervoor gelegd tijdens i een -bezoek van een lagere: school uit die stad aan de ba sisschool De Ouverture.' Dit keer is het de beurt aan de; kinderen van De Ouverture, om een bezoek aan Brodnica. te brengen. Schooldirecteur J. Oosterhof reist aan het éind. van deze week naar Polen om - het tegenbezoek voor te berei den. Van burgemeester drsüJi.: Scheeres krijgt hy een per soonlijke brief mee voor rijn". SCHIEDAM De afdeling Schiedam van de FNV wyst ge trouwde vrouwen die vóór 1979 arbeidsongeschikt zijn geworden er op, dat ze nog maar enkele da gen de gelegenheid hebben een AAW-uitkering aan te vragen. Zij hebben alsnog recht op een AAW- uitkering met terugwerkende kracht over ruim tien jaar. In Ne derland hebben naar schatting zes tigduizend vrouwen recht op deze uitkering. Volgens de FNV zijn er ook tal van vrouwen in Schiedam die hiervoor nog geen aanvraag hebben ingediend. Het kan om uitzonderlijk hoge bedragen gaan. Ondanks herhaalde oproepen zijn er nauwelijks aan vragen ingediend. Na 1 mei ver valt het recht op een uitkering. De aanvraagformulieren zijn verkrijg baar op het postkantoor. Voor hulp bij het invullen kan men terecht in het wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bacbplein. I Service Spijk i Een week ge leden had nie mand by Fer- rocem het voor mogelyk gehouden dat de zaak weer zo snel zou kunnen gaan draaien. Kleuren TV's te koop v.a. 250,- 1 SERVICE SPIJK 1 I Dam 18-Schiedam I Tel. 4271047 of I 01880 - 13945 Door Rein Wolters SCHIEDAM Burgemeester Reinier Scheeres heeft vanmiddag het produktieproces bij de firma Ferrocem weer in gang gezet. Hij deed dat door een officiële las te maken in een balkonconstructie, een produkt waarvan het bedrijf vooral veel exponeert naar Duits land." Een week" geleden had nie mand dit voor mogelijk gehouden. Toen verwoestte een felle brand de splinternieuwe produktiehal, aan de Jan van Riebeeckweg in het industriepark 's-Graveland. Nauwelijks een uur eerder bad 'de brandweer die middag een vei- ■Lighridsverklaring voor het ge bruik van de hal afgegeven. Spat tende lasvonken zetten een voor raad isolatiemateriaal in de brand en toen restte weinig anders dan blussen en hevige teleurstelling. „Ik was net voor een paar da gen met vakantie. Het bericht dat de tent was afgebrand was de schrik van mijn leven," herinnert directeur Peter Weeda (43) zich. Maar hij kan er nu toch een stuk luchtiger over praten. „Mijn perso neel heeft er op een enorme ma nier de schouders onder gezet. Zelfs ondanks de negatieve en fru strerende kanten die een brand nu eenmaal met zich meebrengt. Het moreel is niet afgeknapt en daar om ben ik meer dan verheugd dat de burgemeester de zaak weer op start."., '7' De burgemeester complimen teerde Weeda met het snelle her stel van zijn bedrijf en bood als pleister op de (brand)wonde een ets van de oude stadskern van de gemeente aan. „Voor aan de wand van het kantoor als dat ook weer is opgebouwd en ingericht," aldus Scheeres. Op het fabrieksterrein staat links het trieste, geblakerde skelet van de loods. Er tegenover zijn noodloodsen gebouwd. Daarin wordt, tot het moment dat de her bouw voltooid is, in hoog tempo, gewerkt cm de achterstand in de produktie van balkonvloeren in te lopen., „Voor mijn personeel vind ilr hë£plëzierig dat Het Vrije Volk aandacht aan deze zaak besteedt.. Ze hebben zich werkelijk te pletter- gewerkt- Een mooier compliment aan een stukje in de krant is niet denkbaar," aldus de trotse direc teur. Aanvankelijk bouwde zijn be drijf van het specialistische Ferro- cem(ent) plezierjachten. „Als ge volg van de economische recessie zijn we in 1982 omgeschakeld op de produktie van kant-en-klare balkons en dat is een groot succes gebleken," aldus la die al ne gen jaar in Schiedii r, is gevestigd." Hy zegt niet te hechten aan bij geloof en zeker-niet aan het getal 13. „Ik heb 13 personeelsleden en mijn bedrijf is destijds geopend op vrijdag de 13de. Voor het bedrijf 'dat'de werkloods heeft gebouwd, geeft de brand 'extra werk. Het was de' eerste grote opdracht en het is nu tevens de tweede, want het is zo goed als zeker dat ook de 'herbouwwördt gegund. - „Allemaal toevalligheden," al dus directeur Weeda met een knip oog. collega in Brodnica. üDieb schreef al eerder een vriendee lijke brief aan Scheeres mét onder meer het verzoek om dé vriendschappelijke betrekkin^ gen te verstevigen. Morgen middag komt de heer Ooster hof de brief persoonlijk opha len by burgemeester Scheeres. SCHIEDAM Een twintigjari ge man uit Soest is gisteren van het dak van het kantoor van de Nationale Woningraad op de hoek van de Laan van Bol'Es en de Churchilweg gevallen. Hij was daar bezig met werkzaamheden toen hij zijn evenwicht verloor; en- zes meter lager op de grond te:; recht kwam. Met een gebroken oogkas en jukbeen is hy inJhet Schielandziekenhuis opgenomen. Het ongeluk gebeurde omstreeks twee uur. Vermoedelijk raakje'dè man uit zijn evenwicht doordat een bouwlift plotseling curing schoot toen hy er met een be^plop steunde. u VLAARDINGEN Eén 15-jari- ge jongen is gisteren aangehouden wegens afpersing .van twee jongens en eéikmeisje. Dé. Vlaardinger be dreigde: op de -kermis .aan het Eras- muspleknde drier.kinderen, dié; jongeif waremdahöhijirZijn slacht-1 offersuwareR %;de leeftijd van elf tot en met veertien.jaar. JDe afper ser droeg -een.'-dolkmes, en ver-, wondde een: va» de kinderen in de hals. -De-geldbedragendie .'hij de1 kinderen afhandig: maakten vari eerden van een gulden tot eeri rijksdaalder. De dader is ingeslb-' ten. 3^ SCHIEDAM Op initiatief van de Schiedamse bakker Kees Hollander organi seren de vijftig Zuidhollandse molenbak kers op zaterdag 20 mei een massale koffie maaltijd in de open lucht. Het evenement speelt zich af tijdens het traditionele Molen- festival. De tafels zullen aan de Noordvest in Schiedam staan tussen de molens De Noord en De Vrijheid. Er kunnen duizend mensen aanschuiven. De organiserende hakkers behoren tot het Gilde van de Echte Bakkers en betrek ken allemaal al vijftien jaar htm meel van molen De Vrijheid. Het Gilde verwacht op 20 mei vijfduizend broodjes te serveren, zo als het Bruin van de molen, de Molenwiek en het Viergranenbrood, uiteraard met di verse soorten beleg. Voorts is er jus d'oran- ge, melk, koffie en thee en eventueel tot be sluit een heuse Schiedamse borrel. De Molenmaaltijd begint om 10.30 uur en eindigt om 13.00 uur. Er zijn dan tien bakkers in touw, die assistentie krijgen van twintig leerlingen van de horecavakschool in Rotterdam. Vanaf volgende week zijn bij alle bij het Gilde aangesloten kakkers en de VW in Schiedam deelnemerskaarten a vijf gulden te verkrijgen. Bij slecht weer wordt het evenement verplaatst naar de produk tiehal van de UTO-distilleerderij, eveneens aan de Noordvest in Schiedam. Mevrouw R. Huysmans onthulde, gesteund door wethouder A. Wiegman, in de stro mende regen de plaquette op de warmtekrachtcentrale, die aan het werk van haar man herrinnert. SCHIEDAM Zichtbaar ontroerd onthuldt mevrouw R. Huysmans gisteravond in de stromende regen een pla quette ter nagedachtenis aan haar man. Bij het weg trekkende van de geelzwar te stadsvlag werd ze byge- staan door wethouder A.G. Wiegman. Het bordje hangt aan de gevel van de onlangs in gebruik gestelde warmte krachtcentrale aan het Bacbplein. Bij leven was Joop Huy smans bestuurslid van de bewonersvereniging Bach- plein. Hij is de inspirator voor de plaatsing van de warmtekrachtinstallatie, die 732 fiatwoningen in de omgeving van energie-zuini ge warmte voorziet. Wet houder Wiegman: „De inzet en betrokkenheid van Joop Huysmans heb ik persoon lijk mogen beleven. Met open vizier hebben we met elkaar gesproken over het realiseren van dit unieke warmtekrachtproject. Zijn kritische rol was van door slaggevende betekenis. Bij de geschiedschrijvers zal dit niet onopgemerkt zijn geble ven." Zijn weduwe in een kort doch warm toespraakje: „Door de kracht van hem en zijn doorzettingsvermo gen staan wy nu hier. Ik ben er trots op dat ik de plaquette mag onthullen. Al lemaal hartelijk bedankt voor de geweldige medewer king." Baly biedt u meer dan 14.500 films ca. 800 kinderfilms, 6000 speelfilms en 8000 seksfilms, w.o. 3000 speciale (in een aparte afdeling voor volwassenen). Nu weer vele nieuwe TOPTITELS zoals: RAMBO 3 THE LAST EMPEROR SALSA EMPIRE OF THE SUN BATTERIES NOT INCLUDED COLORS RAW* WALL STREET FATAL ATTRACTION THROW MOMMA FROM THE TRAIN* 1 film voor 5.-, Geen recorder? Geen nood! Baly verhuurt movieboxen v. 7.50 p.d. of 40.- p.week met 100.- borg. Geen inschrijfgeld, wei uitgebr. legitimatie, bel voor info. Groeneweg is expert in exclusieve tuinaanleg en renovatie ontwerp SB010 -4.750.654 t* (ingezonden meoedeunq) I voor al uw reparaties I -aar, tv en video vooraf gratis prijsopgave I Geen voorrijkosten! I Garantie op reparaties Tevens verkoop onderdelen - I met 3 mnd. garantie v I AavtIL - i iScurusia, TJCLTu üüOüüunuu lm (INGEZONDEN MEDEDEUNG) nnhfiiiynwiMil BALY - Dam 9-11 - Schiedam 010 - 4287126 f\w/ i Geopend: ma-vr 10-21 u, D A V za. 10-18u, zo. 14-17u. MNLI Reeds 20 Jaar: Kijken, Kopen, Huren. flOUTS VOOR KLEM ES SMOT (INGEZONDEN MEDEDEUNG) l.v.m. 1214 jarig jubileum krijgt iedere opdrachtgever een exclusieve verrassing van Marjolein Bastin advies ophogingen uitvoering afrfJ®r'"P,e" kantoortuinen onderhoud etc. L de Coftonyfeen 30 3134 CP Wee/dingen

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1