1 mei-viering in Schiedam: nadruk op de gezelligheid Veerdienst uitgegroeid tot betrouwbaar vervoersbedrijf 'Schiedam heeft genoeg aan muziek- en fe Het Vrije Volk SCHIEDAM Stadsvernieuwing bestaat uit afbraak, nieuwbouw en renovatie I Onderzoeksbureau Cenario pleit voor regionaal theater met 700 stoelen in Vlaardingen lift Man uit Benelux- Standje Wereldwinkel in winkelcentrum Eerste paal Kantorérihuis pas iri juni K Schminkfestijn met Pof en Kul ws PAGINA 14 DINSDAG 2 ME11989 SCHIEDAM Een niet ge heel bij zinnen zijnde 65-jarige man uit Hellevoetsluis is gister avond door de politie van Schiedam uit de Beneluxtunnel gehaald. Omstreeks acht uur ontdekte een tunnelwachter de op de rechter rijstrook in de richting van Hoogvliet wande lende man. Direct sloot hij dit wegdeel af voor het wegver keer. De politie nam de ver dwaasde man mee naar het po litiebureau en bracht hem later op de avond naar huis. Dronken vrouw achter stuur weggehaald SCHIEDAM Slingerend rijgedrag van een automobiliste was voor twee. mannen de re den haar op de Nieuwe Haven klem te rijden en staande te houden. De 21-jarige vrouw uit Bergschenhoek bleek behoorlijk onder invloed. Ze werd door de twee mannen afgeleverd op het hoofdbureau van politie. De po- litiearts constateerde een pro millage van 1,5 percent. Nieuwste Ivens i bij de Filmclub i SCHIEDAM De filmclub vertooont vrijdag 'Een verhaal van de wind', de laatste film van Joris Ivens en Marcelline Lbridan. Aanvang half tien, zaal open vanaf half negen. Toegang voor donateurs vier gfilden. Donateur worden kost vijf gulden per jaar, inclusief de eerste film. Het adres van de filmclub is Nieuwstraat 12. SCHIEDAM Zaterdag zijn de medewerkers van de wereld winkel weer met een standje aanwezig in winkelcentrum Spaland. Tussen 11.00 en 13.00 uur is het mogelijk om levens middelen uit de Derde Wereld te kopen. De nadruk ligt van oudsher op koffie en thee, maar er is ook suiker, honing, wijn enzovoort. Voor al deze prodük- ten geldt dat men met de aan koop rechtstreeks de kleine boeren in de Derde Wereld steunt, zonder dat er veel blijft hangen in de onnodige tussen handel. In het pand van de We reldwinkel, Hoogstraat 76 h, zjijn ook textiel en kunstnijver heid te koop. De winkel is op zaterdag geopend tussen 13.00 e'n 16.00 uur. Kindervoorstelling in De Teerstoof SCHIEDAM Op een drie wieler de bocht door is de titel van de kindervoorstelling van jeugdtheatergroep Snater die woensdag 10 mei te zien is in De Teerstoof. De groep combi neert poppenspel met muziek en staat erom bekend dat zij de kinderen op een speelse manier zoveel mogelijk bij de voorstel ling probeert te betrekken. Het nieuwste programma gaat over clown Tobias, die op een dag weer eens veel te laat wakker wordt. .Hij ontdekt dat het cir cus zonder hem is vertrokken. Wat moet hij nu? Tobias besluit om een nieuw circus te zoeken, en vol goede moed springt hij op, z'n driewieler. Aanvang 14.00 uur, toegang 3,75. Ge schikt voor kinderen van 4-8 jaar. ^Open dapan van De Woudhoek SCHIEDAM Het diensten centrum De. Woudhoek aan het Heyermansplein is op Hemel- vaartsdag en Bevrijdingsdag de gehele dag geopend. Iedereen is welkom tussen negen uur en half vijf voor het leggen van een kaartje of het gewoon met elkaar voeren van een gesprek. Zondag, 7 mei, kan men ook te recht in het dienstencentrum, dat overigens dan zijn laatste open zondag van het seizoen heeft. Martina Bijl solo In Passagethéater SCHIEDAM Haar derde one-woman-show heeft geen ti tel, maar wel een boodschap. De verschillen tussen mannen en vrouwen zijn minder groot dan sommigen onder ons wil len doen geloven. Dat is de rode draad van de Martine Bijls nieuwste avondvullende solo theaterprogramma, waarmee zij zaterdag het Passagetheater aandoet. Er waren drie redenen voor de cabaretière om dit pro gramma te maken: het plezier in het theaterwerk, het succes van de eerste twee program ma's en het gevoel dat ze daar nog niet alles in gezegd had. In de liedjes en conférences van deze voorstelling gaat Martine Bijl opnieuw een beduidende stap verder. Aanvang 20.15 uur, toegang 22, 19 en 16 gul den (CJP en pas 65 drie gulden reductie). f SCHIEDAM Voor het gebied Singel-Noord is het stadsvernieu wingsplan gereed. Vorige week is het ter bespreking toegezonden aan de raadsleden met stadsver nieuwing in hun portefeuille. Vol gend jaar al wil de gemeente daad- wérkelijk beginnen met de (ver)nieuwbouw van de woningen aan beide zijden van de Singel- Noord en de koppen van de stra ten die hierop uitkomen. Er ko men minstens 65 nieuwe wonin gen terug op de plaatsen waar de oude bebouwing wordt gesloopt. De bebouwing van de Singel be staat uit op zichzelf staande pan den en bouwblokken van beperkte afmetingen in overwegend drie verdiepingen. De kwaliteit van de panden is sterk wisselend. Een deel van de huizen verkeert zelfs in erbarmelijke staat en moet wor den gesloopt. Een ander deel kan worden behouden indien het in grijpend wordt verbeterd. Behalve woningen bevat de Singel ook win kels en bedrijven, veelal in combi natie met bovenwoningen. De win kels zijn sterk gespreid over de straat, maar het zijn geen echte buurtwinkels. Volgens het stadsvemieuwings- rapport veroorzaken drie bedrij ven hinder voor de omgeving. Dit geld voor de olie- en petroleum- handel aan de Emmastraat en voor twee bedrijven die handelen in au to's. Deze laatste nemen regelmatig een onevenredig groot deel van de parkeerplaatsen in beslag. Het programma gaat uit van de nieuwbouw van 65 woningen. Op meerdere plekken kan dit op de begane grond gepaard gaan aan de bouw van winkels en bedrijfs ruimten. Indien hiervoor echter geen gegadigden zijn te vinden, dan realiseert de gemeente uitslui tend drie-, vier- en vijfkamerwon ingen. Hiervan zal twintig pèrcent als koopwoning worden gereali seerd. Dit is noodzakelijk omdat de gemeente niet beschikt over vol doende contingenten. Met de bouw van ongeveer 25 woningen zal vol-' gend jaar al worden begonnen. Het geluidsniveau aan de Singel en de Overschiesedwarsstraa t noodzaakt de woningen extra te isoleren. Uitgangspunt van de gemeente is de noodzakelijk panden voor sloop, nieuwbouw of verbetering via 'minnelijke werving' aan te kopen. Alks dat niet lukt, wordt overgegaan tot onteigening. Op dinsdag 9 mei buigt de raadscom missie voor Stadsvernieuwing en Volkshuisvesting zich over het plan. - Tegen het stadsvernieuwings plan zijn overigens twee bezwaar schriften ingebracht. Een huiseige naar maakt bezwaar tegen de af braak van een pand aan de Singel, terwijl een bewoonster zich niet kan verenigingen met de bouw van drie parkeergarages. Zij ver wacht dat de hoogte van het bouw werk de zon belemmert in haar tuin te schijnen. SCHIEDAM Met een vertra ging van drie maanden gaat op donderdagmiddag 1 juni de eerste, paal de grond voor de eerste van drie kantoortorens van Kantoren-"' huis BV uit Amstelveen. De glazen torens komen te staan op de Paral lelweg achter het NS-station Westl j De voorbereidende grondwerk-'' zaamheden zijn al ruim vijf weken in volle gang. Wie de officiële bouwhandeling verricht is nog niet bekend. De;' vertraging is volgens een woord-'' voerster van Kantorenhuis ont- staan door het uitblijven van een belangrijke handtekening. Wiens handtekening en waarom deze vertraagd is gezet, wilde ze niet zeggen. Afdelingsvoor zitter Peter Stadhouders hees by het ou de raadhuis op de Grote Markt de rode vlag: viering van de Dag van de Ar beid stelt niet meer zo erg veel voor. Door Rein Woltèrs" SCHIEBAML^DèL^ring van de Dag van dp Arbeid us gisteren in Schiedam'beperkt gebleven tot het hijsen-van een vlag; en een ge- zellig onderonsje in hét Passage j Theater. „Onze nadruk ligt vooral j op de gezelligheid," verklaarde Hans Verlinde, de secretaris van de stedelijke Stichting 1 mei. En gezellig was het best. In een ge moedelijke sfeer haalden zo'n 75 socialisten (onder wie burgemees ter Reinier Scheeres, de wethou ders Aad Wiegman en Chris Zijde veld en eën aantal raadsleden) herinneringen op en luisterde men aandachtig naar enkele toespra ken. Guus Klepke, de gedreven leider van de enige nog in Nederland be staande socialistische jongerenver eniging, De Rode Valken in Schie dam, opende met het doorknippen van een (natuurlijk) rood lint een kleine overzichtstentoonstelling, over het honderd jaar vieren van de eerste mei in de landelijke ge schiedenis. P "I- Afdelingsvoorzitter Peter Stad houders hees bij het oude raadhuis op de Grote Markt eerst de rode vlag en meende in zijn toespraakje dat de viering van de Dag van de Arbeid niet meer zó erg veel voor stelt. „Dat heeft ongetwijfeld te maken met de tijd waarin we le ven." Hij memoreerde dat uit de 1 mei-viering wel de internationale vrouwendag is voortgekomen en dat ook de strijd tegen het racisme rohd dejjde^mgi; hieruit "eenvoort- vfe§M is^or^JyvjifP" Sgj&SH-w dej$j£en.,blik (Vftoruit opnde ,Euro-^ p^-vèrjriezingen,. waarin naar hij zegode socialistische gedachten zo goed mogelijk worden uitgedragen. Dé campagne van'de PvdA Schie dam start op 20 mei tijdens het Molenfestival. Stadhouders zei dat zijn partij de vinger stevig aan de pols houdt: „En niet alleen op het economi sche, maar ook op het sociale vlak en zeker op het gebied van veilig heid en milieu. We moeten er voor knokken dat het voorzieningenpeil in ons land op niveau blijft en niet afzakt naar een lagere grens zoals in andere aangesloten landen." Hij laakte de begroting van het Euro- wrrrtesl pése"parlement waarin volgens hëppP'sTechts éénhohderdsteP va#,,, hét beschikbare geld wordt aange wend voor milieu-maatregelen.' „In de Middellandse Zee is het een zooitje. De Po in Italië is ernstig vervuild en dat geldt dichter bij huis ook voor de Rijn, de Maas en. de Waal. Ook de Noordzee is enorm vervuild. De economische groei in Europa moet worden aan gewend voor het milieu." Als sneer naar de christen-de mocraten: „Binnen het CDA wordt alleen met woorden gewerkt aan een schoner milieu." En met een knipoog naar Rusland: „Wij moe ten de relatie met het Oostblok verstevigen voor een verder en veilig leven." Henk Stein- maan: „Voet- r, en fietsveren hebben in Ryn~n mond een goeie toekomst. v Nieuwbouw van onze vloot v is daarom nood- zakelyk." SCHIEDAM Zaterdagmiddag komen de twee zwerverclowns Pof en Kul naar theater De Teerstoof, omdat ze toevallig toch in de buurt zijn. En waarom dan niet meteen een paar voorstellingen? Ze begin nen met 'De Koffer'. Hierin loopt Pof met een enorme hutkoffer op zijn rug te sjouwen, terwijl Kul voorop loopt met een piepklein koffertje. Kul laat er geen twijfel over bestaan dat hij de kampioen is, en Pof nummer twee. Maar of dat echt zo is... Daarna speelt het vrolijke duo het stuk 'De Tuin'. Sinds jaar en dag wonen Pof en Kul naast elkaar en hebben ze van hun achtertuin tjes een grote tuin gemaakt. Niet dat het een mooie tuin is, want op wat vroeger een vuilnisbelt was groeit alleen maar blik. Totdat er op een dag opeens een bloempje opkomt, precies middenin. En daar beginnen de problemen, want van wie is dat bloempje nou? Aanvang 14.00 uur, toegang 3,75 gulden. Leeftijd: 4-12 jaar. Voor de kinderen die dat leuk vin den, wordt er weer geschminkt. Ze moeten dan wel een half uurtje voor het begin van de voorstelling aanwezig zijn. „VLAARDINGEN Niemand zal er gisteren bij hébbén stilge staan, 'maar het was welvijf jaar terug dat veerboot De Kaag tussen Vla ar dingen en Pernis/Hoogvliet de eerste overtocht maakte. Sinds dien is dat hepn en weer nog eens 'n slordige 25.000 keer overge daan, waarbij op deze dienst al leen al ruim een.half miljoen pas sagiers werd overgezet. Achter de schermen van de Stichting Veer dienst De Nieuwe Maas (VDNW) is bij het behalen van het eerste lus trum in bescheiden kring het glas geheven. Maar veel tijd op bij de mijlpaal stil te staan, hadden de veertien personeelsleden van het bedrijf niet. Ze moesten de boten op de intussen drie lijndiensten varende houden, want tot zoveel voet- en fietsverbindingen is de VDNW sinds de start uitgegroeid. Destijds opgezet als een project voor werklozen, is de veerdienst uitgegroeid tot een betrouwbaar vervoersbedrijf. Financieel is het nog steeds afhankelijk van het provinciaal bestuur en van bijdra gen in de exploitatie van gemeen ten als Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Krimpen aan den IJssel en Capelle. Voorts houden verschillende Rotterdamse deelge meenten in htm begroting reke ning met de tekorten van het veer- bedrijf. „Over de medewerking zijn we niet geheel ontevreden," aldus Henk Steinmann. De 63-jari- ge inwoner van Spijkenisse is niet alleen directeurvan De Nieuwe Maas, maar ook" een bezielend in spirator achter het bedrijf. In vijfjaar tijd zette het veerbe- drijf ruim .700.000 passagiers over de Nieuwe Maas. In het eerste jaar waren er dat tussen Vlaardingen in Perais/Hoogvliet ongeveer 85.000. Nu stabiliseert het passa giersaanbod op deze lijn zich rond de 135.000. Vorig jaar nam De Nieuwe Maas ook de veerdienst tussen Kralingseveer en IJssel- monde in exploitatie. Bovendien werd tussen de Rotterdamse oe vers het stadsveer in ere hersteld. Sinds drie weken is ook deze lijn weer aan de zomerdienst begon nen. „Ik verwacht een opleving in het aanbod van passagiers. Een aantal fietsroutes sluit aan op onze veerdiensten. Daarom varen onze schepen met name in de weekein den in een frequentere zomer dienstregeling," aldus Steinmann. De pont tussen Vlaardingen en Pernis/Hoogvliet (Westha venkade Petroleum weg) vaart tot 27 oktober dagelijks vrij wel om het half uur. De boot tus sen de Schaardyk en het IJssel- mondsehoofd vaart naar aanbod. Voor de veerpont in Rotterdam is een uurdienst ingesteld. Het stadsveer vaart thans tus sen het Leuvehoofd, de Willemska de (museum voor Land- en Volken kunde), het Charloisse Hoofd en de Parkhaven. De aanlegsteiger bij de Linker Veerdam op Katendrecht verwachting zal dit nog twee we ken duren. Over ongeveer vier we- ken zal ook'een nieuw ponton zijn afgemeerd bij het museumschip De Buffel in de Leuvehaven. Vanaf dat moment meert het stadsveer ook ter plekke af. De stadsveer- dienst wordt onderhouden met het diepliggende motorschip Water- land, waarvoor de Leuvebrug niet hoeft te worden geopend. Tussen IJsselmonde en Kra lingseveer vaart de ms. Blauwe Sluis en tussen Vlaardingen en j Pernis/Hoogvliet het volledige ge reviseerde moterschip De Kaag. Verder beschikt de veerdienst nog over de motorschepen Prins Mou nts en de Paardeplaat. De vloot van De Nieuwe Maas is volledig veilig verklaard, maar is niette min sterk verouderd. Volgens Henk Steinmann is daarom nieuw bouw op korte termyn noodzake lijk. „Ik ben thans druk aan het rekenen en stel vervolgens een be groting samen. Daarmee ga ik de boer op bij de besturen van de pro vincie en de gemeenten. Uit htm kassen zal het grootste deel van' het geld moeten komen." Dienstregelingen voor de ver-" schillende veerdiensten zijn ver- 1 krijgbaar in het kantoor van De i Nieuwe Maas aan de Westhaven- kade 96 in Vlaardingen. Informa tie wordt tijdens kantooruren ver strekt via tel. 010-4601614. VLAARDINGEN De discussie over wel of geen nieuw theater moet Vlaardingen niet op eigen houtje voeren, maar in samen spraak met buurgemeente Schie dam. Die gemeente zou zich kun nen beperken tot een muziek- en feestzaal, zodat in Vlaardingen een groot theater gebouwd kan wor den. Van het huidige theatercom plex zou de Stadsgehoorzaal afge broken moeten worden, terwijl de Harmonie als cultureel erfgoed be houden kan blijven. Tot die aanbe velingen komt het Amsterdamse onderzoeksbureau Cenario van Hans Onno van den Berg, in zijn rapport 'Een theater voor Vlaar dingen'. Eén theater van de huidige om vang (ruim 700 stoelen) is voor de steden Schiedam, Vlaardingen, Maassluis meer dan voldoende, meent Van den Berg. De aantrek kingskracht van Rotterdam is te groot voor twee theaters. Zelfs de Vlaardingers zijn niet echt op de eigen woonplaats georiënteerd, maar meer op Groot Rotterdam. De Amsterdamse onderzoeker meldt dat het tamelijk toevallig is dat Schiedam en Vlaardingen poli tiek zelfstandig zijn gebleven, en geen wijk of deelgemeente van Rotterdam vormen. Vlaaardingen en Schiedam mogen wel elk onge veer zeventigduizend inwoners hebben, een achterland hebben ze niet. Beide gemeenten vormen daarentegen het achterland van Rotterdam. Óok op cultureel ge bied. Wel neemt het uitgaansleven rond de Oude Haven in Vlaardin gen de laatste jaren toe, consta teert Van den Berg. Vlaardingen heeft overigens thans geen geld voor een nieuw theater, evenmin voor een ingrij pende renovatie van het bestaande Stadsgehoorzaal-Harmoniecom plex. Volgens de Vlaardingse wet houder A. Maarleveld (Cultuur) is de gedachte van onderzoeker Hans Onno van den Berg, om de Harmo nie te renoveren en bij het Buizen gat een nieuw theater te bouwen daarom op dit moment geen realis tische gedachte. Maarleveld: „In die optie heb je de exploitatie van twee gebouwen. Nieuwbouw kost zestien miljoen, renovatie bijna tien miljoen. Dat geld is er niet" Handhaven van de huidige situatie lijkt daarom de enige mogelijk heid. Zijn collega-wethouder Goudri- aan van Stadsontwikkeling acht het behoud van de Stadsgehoorzaal een redelijke mogelijkheid. Het complex is niet zo gammel als ve len willen doen geloven, liet Gou- driaan zich onlangs ontvallen. Hij deelt de mening van de onderzoe ker, dat als Vlaardingen iets van zijn culturele historie in stand wil houden, de gemeente de Harmonie moet opknappen. „Met enige over drijving zou men kunnen zeggen dat de aanbouw van Van Rave- steyn de aantrekkingskracht van de Harmonie heeft ondermijnd," zegt Van den Berg over de Stadsge hoorzaal, in 1952 gebouwd door architect Van Ravesteyn. Als er toch gekozen wordt voor nieuwbouw, dan is het volgens de onderzoeker verstandig meteen een bioscoop in het complex te vestigen en een restaurant. De mil joenen-investering zou dan behal ve door de gemeente ook opge bracht kunnen worden door ande re investeerders. De gedachte om er tevens een hotel onder te bren gen lijkt overbodig, nu er twee ho tels in Vlaardingen op stapel staan. Een zalencomplex waar ook de plaatselijke amateurgezelschap pen kunnen oefenen is volgens Van den Berg niet nodig. De be staande en geplande voorzieningen op sociaal-cultureel terrein zoals de bibliotheek, de artotheek en wykcentra, zijn voldoende. Even min schijnt er behoefte te bestaan bij het bedrijfsleven voor congres ruimte. Uit het onderzoek onder direct bij het Vlaardingse culturele leven betrokken personen, theater-abon nementhouders en vijftig willekeu rige Vlaardingers, blijkt wel dat het huidige complex niet voldoet. Ook schort het aan de programme ring, want het aantal bezoekers per voorstelling daalt nog altijd. Soms zijn de voorstellingen uitver kocht, het komt echter maar al te vaak voor, dat er slechts een hand jevol bezoekers in de zaal zit. De gemiddelde zaalbezetting ligt on der de vijftig percent. Volgens Van den Berg zou de directeur van de Stadsgehoorzaal, M. Putman, er goed aan doen de meeste experi mentele voorstellingen, waar toch geen hond op afkomt, te schrap pen. Wethouder Maarleveld meent dat het goed is dat een onafhanke lijk buitenstaander tot deze conclu sie is gekomen. Hij benadrukt dat Vlaardingen wel behoefte heeft aan een thea ter, maar dat de stad geen regio functie heeft zoals bijvoorbeeld Leeuwarden, een stad die een draagvlak heeft van ruim driehon derdduizend mensen. „We zijn evenmin een Capelle, kwaliteit moeten we ook bieden. Vlaardin gen kan zelfs niet met Schiedam worden vergeleken. Daar stappen ze op de Koemarkt in de tram en ze worden bij de schouwburg afgezet."Vooral de jaarlijkse ex ploitatiekosten van ruim anderhalf miljoen gulden die de gemeente moet bijleggen als er een nieuw theater komt zijn volgens Maarle- veld niet op te hoesten. Hij wijst op de problemen, die er nu al zijn om de meeijarenbegroting rond te krijgen. „Het laatste jaar van dit'1 college zal zo'n grote keuze nietr meer worden gemaakt. Het "is een' mooi onderwerp om in de komen- de verkiezingsprogramma's over uit te wyden," meent Maarleveld. Meer dan de helft van de Vlaar dingers die middels een steekproef om hun mening werd gevraagd, zei niet tevreden te zijn over bet aanbod in de Stadsgehoorzaal. Tweederde van hen deed nooit een stap in het Vlaardingse theater. Van den Berg heeft zich er niet aan gewaagd, de geënquêteerden te vragen hoe ze het zouden vinden als er financieel helemaal geen groot theater in Vlaardingen moge- lijk is. V v Plan voor Singelbuurt gereed L rrrc, K blTQ2i.2(I ?ir\CT ffj 3J. l

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1