KUNST TE KIJK Casimir-school ontwikkelt uniek milieu-lesmateriaal; Muzikanten komen van heinde en ver voor jubilieum Handbalsters DWS vrezen dëgradatie Geraniummarki druk bezocht m Het Vrije Volk SCHIEDAM «3 1 Jeugdige inbrekers op heterdaad betrapt w Versieracfie Nieuwland gaat 17 mei van start Wandelaar opnieuw uit tunnel gehaald Rhythm Blues met Al Copley in Tender ws PAGINA 8 MAANDAG 8 ME11989 GRAFIEK SERRA Zwart, en nog eens zwart. Zwarte vlakken die de grote vellen papier bijna geheel bedekken. Weinig wit dus. Grafisch werk van Richard Serra in het Stedelijk Museum Schiedam. Richard Serra bijna 50 jaar geleden in San Francisco geboren, woont en werkt afwisse lend in New York en Inverness in Canada heeft naam gemaakt met zijn monumentale metalen sculpturen, waaronder een speci aal voor het Rotterdamse Museum Boymans-van Beuningen ontwor pen kunstwerk: twee enorme, ge bogen, parallel en volledig in ba lans geplaatste wanden van gewal ste stalen platen. Zijn grafisch werk ontstaat wanneer hij naar zijn sculpturen kijkt. Daarna gaat hij er nog eens met een stift overheen.En dan geeft hij de zwarte resultaten uitvergrote, steeds terugkerende vormen die ook in zijn sculpturen zitten ti tels mee als Out the Window at the Square Diner en Malcolm X en ■The Moral Majority Sucks en Muddy Waters en My Curves are not Mad. De expositie 'Richard Serra, gra fiek 1972-1978' is tot en met 28 mei te zien in het Stedelijk Muse um, Hoogstraat 112, Schiedam. Geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur en op zondag van 12.30 tot 17 uur. DIASCORN Met schilderijen en collages expo seert de in Schiedam woonachtige kunstenares Gwenaele Diascom tot 26 mei in galerie Branders- steeg, Branderssteeg 7 in Schie dam. Geopend: woensdag tot en met zondag van 13.30 tot 17 uur. SCHIELAND Drie kunstenaars exposeren tot en met 13 mei in de galerie van het Schieland ziekenhuis. Schilderijen van Loes van Prooijen zijn te zien in de polikliniek aan de B.K.-laan. Vakantiebestemmingen, dieren en de omgeving van Schiedam en Rotterdam zijn haar favoriete on derwerpen. Henk de Deugd expo seert eveneens in de polikliniek, hij houdt veel van landschappen en stadsgezichten, maar schuwt ook het nonfiguratieve niet. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. In de Stadhouderslaan hangen te keningen van de Vlaardingse kun stenares Dini van Leeuwen. Niet alleen het tekenen van de natu'" spreekt haar aan, maar ook jt portretteren van mens en dier. na- gelijks te bezichtigen van 9 tot 20 uur. SPOOR Natuur in beeld is de titel waaron der de fotograaf Gerard Spoor in de foyer van Theater de Teerstoof, Nieuwstraat 12 in Schiedam zijn werk tentoonstelt.In bijzondere kleurenfoto's toont deze fotograaf ons de schoonheid van de natuur. Te bekijken vanaf een uur voor aanvang van iedere voorstelling in het theater tot sluitingstijd. HANS WAP De Rotterdamse kunstenaar Hans Wap exposeert tot en met 26 mei in het Delta hotel aan de Maasbou levard in Vlaardingen. In zijn U- noleumsnedes is het vliegtuig een belangrijk element. Het vliegtuig symboliseert de reizigers. Het geeft beweging en vooruitgang aan, maar ook het onverwachtte. Deze tentoonstelling is dan ook georga niseerd in samenwerking met Fok ker en de F27 Friendship Associa tion. STEMMER De Dordrechtse kunstenaar Hans Stemmer exposeert in de Konings hof, Uiveïlaan 20, in Maassluis schilderijen en tekeningen die veelal als onderwerp de scheep vaart hebben. Niet zo verwonder lijk als men weet dat de kunste naar als werktuigbouwkundige op de koopvaardij interessante reizen heeft gemaakt. In zijn werk be tuigt Hans Stemmer de scheep vaart en alles wat daarmee samen hangt zijn liefde. VAN BEKKÜM landschappen stillevens van de Rotterdamse kunstenaar Nico van Bekkum zijn te zien bij koffie- en theeschenkerij de Zeeman Hoog-, straat 205 in Vlaardingen. Deze kunstenaar heeft reeds tientallen tentoonstellingen in binnen- en buitenland op zijn naam staan en zijn heldere kunstwerken komen dan ook in vele collecties voor. BRAAD Met het vernieuwde filiaal, van de Bondsspaarbank aan de Schiedam- seweg heeft Vlaardingen er een ex positieruimte bij. Tot 18 mei stelt de Vlaardingse kunstenares Annet te Braad in de hal van het bank kantoor werken in gemengde tech nieken tentoon, waarin zij theater persoonlijkheden uitbeeldt. In de toekomst zullen ook andere Vlaar dingse kunstenaars gebruik kun nen maken van deze ruimte. Geo pend: op werkdagen van 9 tot 16.30 uur en op koopavond van 18.30 tot 20 uur. CURSISTEN Naast de Galerie/Artotheek huis vest cultureel centrum Hollandia aan de Oosthavenkade 42 ook de Vlaardingse Vrije Academie. Cur sisten daarvan stellen nu tot en met 13 mei de resultaten van him inspanningen op de teken-, foto grafeer en boetseerlessen tentoon in de Galerie/Artotheek. Geopend: dinsdag tot en met vrijdag van 9 tot 12.30 uur en van 13 tot 17 uur (vrijdag tot 18 uur), vrijdagavond van 19 tot 21 uur en zaterdag van 12 tot 17 uur. AUGUSTIJN De Haagse kunstenaar Henk Au gustijn exposeert tot en met 19 mei olieverfschilderijen in de foy er van het Unilever Research La boratorium aan de Olivier van Noortlaan. 120 in Vlaardingen. Voordat hij een opleiding ging vol gen aan de Academie voor' Beel dende .Kunsten in.. Den Haag was deze kunstenaaar enige jaren ac tief als bouwkundig tekenaar. -De tentoonnstelling is te bezichtigen op zaterdag en zondag van.'14 tot 17 uur. 10 JAAR Met een groepsexpositie van Vlaar dingse kunstenaars viert het Zon nehuis het feit .dat nu al tien jaar lang in het Ontmoetingspunt van het Zonnehuis, Dillenburgsingel 5, Vlaardingen exposities georgani seerd worden. De heer P. Franke, lid van de Commissie Beeldende Kunst, opent de tentoonstelling dinsdag 2 mei, om 15.15 uur. De expositie is te zien tot 3 juni, op dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 20 uur en op zaterdag tot en met maandag van 14 tot 20 uur. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 Groeneweg is expert in exclusieve tuinaanleg en renovatie SB010 - 4.750.654 VLAARDINGEN Op het cen traal schriftelijk eindexamen bio logie worden de leerlingen uitge breid ondervraagd over het krui sen van kippen met walnootkam- men en kippen met erwtekammen, maar vragen over de milieuproble matiek zijn nog nooit aan de orde geweest. Onbegrijpelijk eigenlijk in deze tijd, vindt men bij openba re scholengemeenschap Professor Casimir. Als de leerlingen zonder enige kennis van milieuzaken de. maatschappij ingestuurd worden is' het geen wonder dat we op een ecologische crisis afstevenen. Vandaar dat de school zelf maar actie heeft ondernomen. De ze week doet een groot aantal leer lingen mee aan het uitgebreide project 'Afval, daar zit wat in', dat door medewerkers van de school werd ontwikkeld in opdracht van de Vereniging tegen Milieubederf. Dat betekent niet alleen een pri meur voor het Casimir, het is ook een testcase voor het geproduceer de lesmateriaal. Na evaluatie zal het project op scholen in heel Zuid-Holland gaan draaien. Het was niet voldoende dat er wat mooie gedachten over het mi lieu op papier werden gezet, want de leerlingen moeten juist ook in de praktijk ervaren wat ef aan de hand is. De brugklassen en de der de klassen Havo en VWO zullen zich daarom zowel theoretisch als 'in het veld' gaan bezighouden met de omvang en inhoud van de af valberg, de verwerking van afval en het milieu in het algemeen. Zo worden de scholieren letter lijk het bos ingestuurd om eens te kijken wat voor kringlopen daar allemaal zijn en hoe de natuur haar eigen afval verwerkt. De meegenomen bodemmonsters zul len op school aan een bio-che- misch onderzoekje worden onder worpen. En in wat voor stad wo nen we eigenlijk? Met behulp van de Gouden Gids wordt een inven tarisatie gemaakt van alle vervui lende industrieën en' bedrijven in de eigen woonplaats. Waar zitten ze en wat voor afval produceren ze? Zelf blijven de jeugdige onder zoekers echter niet buiten schot. Aan de hand van een vragenlijst wordt duidelijk hoeveel plastic wegwerpartikelen ze zelf gebrui ken. Daarnaast zullen de scholie ren enkele straten aflopen om de bewoners te enqueteren over hun afval-gedrag. Verder wordt er een verzameling krantenknipsels aan gelegd, worden er muziekinstru menten uit afval gemaakt en zal men zich extra verdiepen in de blikberg, de zure regen en de pro ductie van kunststoffen. Ook de schuldvraag komt aan de orde. Tijdens een tribunaal zul len de aanklagers (de milieuver enigingen) drie groeperingen in het verdachtenbankje plaatsen. Zo wel de fabrikanten, de consumen ten als de regering zullen ter rechtszitting verschijnen, uiter aard bijgestaan door hun advoca ten. Het project zal resulteren in een centrale presentatie op vrijdag 12 mei, waar de werkstukken van de leerlingen worden tentoonge steld. Daarbij zal ook de Vereni ging tegen milieubederf een expo sitie inrichten. Ter gelegenheid van de afsluiting van het project binnen de school en de start ervan in de rest van de provincie zal de presentatie om 19.00 uur geopend worden door J. van der Vlist, de Zuid-Hollandse gedeputeerde voor milieu. De leerlingen worden daar na nog voor hun inspanningen be loond met een optreden van het Haagse Kringloop-cabaret en een 'voddenbal'. SCHIEDAM „Als je terug kijkt is het toch wel opvallend, hoe snel tevreden de mensen wa ren met eenvoudige deuntjes, zoals 'De blanke top der duinen'," zei J. Troost, het oudste nog actieve lid van harmonievereniging De Rijn mondband tijdens de receptie van afgelopen zaterdag. Dit muzikale gezelschap viert dit jaar het zestigjarig jubileum. Ter ere daarvan was er aan de Lange Nieuwstraat gelegenheid om oude herinneringen op te halen en om de bestuursleden te feliciteren. Belangstellenden uit heel Neder land kregen de mogelijkheid een speciale foto-expositie gade te slaan met zestig jaar historie. Schiedams burgemeester drs. R. Scheeres en wethouder L. Haf kamp waren in het begin van de middag ook van de partij. Eén van de smaakmakers van de bijeenkomst was zeker de heer Troost met zijn vele herinnerin gen. Hij is al 42 jaar Jid en speelt nog steeds op het instrument waar het ooit mee begon: de fluit. „Tja,, voetballen interesseerde - mij-niet zo toen ik jong was. Harmonièypr^ enigingen waren bovendien'net in opkomst. Het -was dus-wel eenuite daging om daar lid van te wor^ den," vertelde de besnorde vete raan. „In eerste instantie bliezen we toen op rechte, benen fluitjes. Er was gewoonweg geen geld om dure spullen aan te schaffen, maar enorm gezellig was het wel altijd." Vooral de herinneringen aan reizen naar het buitenland waren voor veel genodigden aanleiding Het oudst actieve lid van de Rijnmondband toont een van de .uniformen, dié in dejogpldér jaren rijn ge dragen: „Kijk, zo'n harmonievereniging is toch afgeleid vanfeen óp militaire leest geschoeid orgaan." •mivotfi u .iiOiUniHiji i i r s s y om weer spontaan in lachen uit te mee. barsten tijdens de receptie,, JjVat Ter ere van de goede band met hét'Jéüke was toen we naar. Jérsey Engeland-.werd-er~tijdens--gala-op-- gingen, was het feit, dat de schrij- tredens een pak met helm .gedra- vèr 'van het lied 'We gaannaar' gen, dat opvallend veel 'overéén komsten heeft met het ovèfbeken- Jersey" langs de kant van de weg stoiid'toen we deze. compositie op de bewuste plek ten gehore gaven. Dat 'geeft toch wel een kick hoor, zo'n ervaring," vervolgde Troost. In een kringetje om hem heen knikten leeftijdgenoten amusant de gurad-uniform (bekend van het wisselen van de wacht bij de Lon- dense Tower). Bij alle andere gele genheden draagt men een sober blauw kostuum. Op de getoonde foto's zijn opval- 'lené weinig"vrouwen te zien/;,Dat klopt. Kijk, zo'n harmonievereni- ging_is_tociuafgeleid~van -een op militaire leest geschoeid orgaan. We 'hebben de ervaring dat vrou wen niet zo gedisciplineerd zijn én bovendien als jongens en meiden binnen zo'n gezelschap te gezellig met elkaar omgaan, zou er snel een stuk inzet kunnen verdwij nen," viel er uit verschillende monden op te tekenen. p SCHIEDAM Twee jongens van veertien en zeventien jaar zjjn zaterdag op aanwijzing van getui gen aangehouden met de buit van een inbraak in de voetbalkantine van VVK in het sportpark Bijdorp in Schiedam. Het duo bleek de kantine te hebben doorzocht en een (overigens lege) gokautomaat te hebben opengebroken. Ze na men voor drie- honderd gulden aan shag en si garetten mee. Op de Nieuwe Damlaan wer den ze door de politie aange houden. Een bewoner van het Albert van Raalteplein mist na een in braak een video recorder, siera den en sigaret ten ter waarde van tweedui zend gulden. Met kwam bin nen via een bal kon aan de ach terzijde. Met een bijl hebben twee in brekers danig huisgehouden in het clubgebouw van de Scouting groep Burg. van Haaren aan de Schiedamseweg. Goederen heb ben ze echter niet meegeno men. SCHIEDAM/VLAARDINGEN De handbalsters van het Schie- damse DWS zijn ook na de wed-' strijd tegen Odis nog niet veilig voor degradatie. Van meet af aan had Odis het spel in handen en gaf DWS geen ruimte. Odis won zelfs met 611 en is DWS nu tot op één punt genaderd. Odis heeft ech ter twee wedstrijden meer voor de boeg dan DWS. WIKActief 149. Met goed spel over alle linies heeft WIK het Rotterdamse Actief aan banden weten te leggen. Een moment van concentratieverzwakking bood Ac tief de kans om nog even terug te komen, maar WIK-doelvrouwe Yvonne Bos stopte in deze periode twee strafworpen. HVCHellas 1820. De zaalpe riode heeft HVC kennelijk geen goed gedaan voor de veldcompeti- tie. In de tweede periode heeft HVC uit vijf wedstrijden slechts twee punten vergaard. De kans op de titel is daardoor wel verkeken. Treffers—WIK 19—14. Bij de mannen van WIK is de motivatie verdwenen nu er niets meer op het spel staat. Het in degradatiege vaar verkerende Treffers heeft daarvan geprofiteerd door in de tweede periode de strijd te dicte ren en winnend af te sluiten. RijnstreekUVG 19—18. UVG opende uitstekend en liep uit naar 05 maar vanaf dat moment was het gedaan met de trefzekerheid van UVG en liep Rijswijk via een 86 ruststand uit naar 19—18. HVC—Spartaan 1820. Een ner veus Spartaan kon voor rust geen greep op de HVC-aanvallen krij gen. Blunders van het arbitrale duo haalde HVC uit haar spel, dat door irritaties twee spelers met rood naar de kant zag verhuizen. De jaarlijkse natuur- en geraniummarkt was zaterdag op het Hemaplein in Schiedam opnieuw een fikse publlektrekker. Geraniums, afrikaantjes, viooltjes en fuchsia's gingen vlot van de hand. Veel belangstel ling genoot ook de stand van de Dahliavereniging Schiedam. Kinderen keken vertederd naar het aange voerde pluimvee van de Vlaardingse Pluimveevereniging. SCHIEDAM Woensdagmid dag 17 mei'is het zover: ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van buurthuis Nieuwland vindt dan bjj het flatgebouw aan de Troelstralaan met de nummers 33 tot en met 55 de eerste versierac- tie plaats. Het is één van de festi viteiten waarmee het buurthuis deze zomer haar jubileum luister bijzet. Kinderen uit de wijk, hun ou ders en medewerkers van het buurthuis zullen met een korte ac tie de aandacht vestigen op de eer ste in Nieuwland gebouwde flats, een complex van 128 woningen dat in 1953 werd opgeleverd. Tus sen half mei en half september worden deze flats op originele wij ze verfraaid. 'Kleur in uw buurt' is het motto van de actie, bedoeld om de wjjk en haar bewoners op een leuke manier in de schijnwerpers te zetten. Volgens het buurthuis hebben namelijk veel Schiedam mers een veel te somber beeld van Nieuwland. Aan alle bewoners van de flat aan de Troelstralaan is gevraagd of zy op 17 mei hun balkom wil len versieren. De actie is daar naast ook bedoeld als eerste aan kondiging van de feestweek, die van 8 tot en met 15 september door het buurthuis wordt georgani seerd. Zo is er op zaterdag 9 sep tember in en rond het buurthuis een groot wykfeest. Schiedammer bij vissen verdronken SCHIEDAM De 26-jarige Adrianus W. Carels is gisteren bij het vissen in de Nieuwe Maas verdronken. Hij kreeg een epeleptie-aanval en ver dronk onder het oog van zijn vader, die ook op het voormali ge Gusto terrein aan het vissen- was. Een agent van de Rotter-' damse politie, die door een voorbijganger was gewaar schuwd, is het slachtoffer ver geefs nagedoken. Stroomstoring treft Tuindorp en Kethel SCHIEDAM Een deel van Schiedam heeft gisteren twee uur zonder stroom gezeten. En kele honderden woningen in_ Tuindorp en Kethel kwamen- omstreeks kwart voor twee zon der stroom te zitten toen, naar later bleek, een hoogspannings- kabbel in de omgeving van de Schiedamseweg brak en kort sluiting veroorzaakte. Het ge lukte het personeel van de Openbare Nutsbedrijven Schie dam ONS de breuk te herstellen en tegen vier uur had iedereen' weer electriciteit. Vandaag on derzoekt het energiebedrijf de oorzaak van de kabelbreuk. SCHIEDAM Opnieuw, heeft de politie van Schiedam in het aflopen weekeinde een 65-jarige man uit HeUevoetsluis voor de tweede keer uit de westbuis van de Beneluxtunnel gehaald. Net zoals woensdag avond wilde de dementerende man ook nu weer naar Hoog vliet wandelen. Het verkeer kon hierdoor enige tijd geen ge bruik maken van de rechter rij strook. Familie haalde de man op bij het hoofbureau van poli tie en kreeg het nadrukkelijke verzoek beter op hem te letten. Klaverjas-avond SCHIEDAM Voor de lief hebbers van klaverjassen houdt de Klaveijasvereniging Het Sin gelkwartier morgen een con tactavond voor leden, dona teurs en genodigden in zaal Ma rijke aan het Broersveld. Er worden drie partyen gekaart van 1500 punten. Voor leden en donateurs bedraagt het in- schrijfgéld"dria"giüden,,Niet-le- den moeten-^SO^guldena beta- len. De prijzen bestaatf uif huis houdelijke artikelen. Aanvang 20.00 uur. Inlichtingen via tele foonnummer (010) 4263686. Afscheidswedstrijd Piet van Grootveld SCHIEDAM Vrijdag 12 mei zal Piet van Grootveld voor het laatst onder de lat staan bij voetbalvereniging Olympus Schiedam. Op medisch advies moet de 45-jarige doelverdedi- ger zijn loopbaan nu écht be ëindigen. Van zijn club krijgt 'Good Old Piet' een afscheids wedstrijd aangeboden, die om 19.00 uur begint bij Olympus op het Sportcomplex Bydorp. De opstelling van de tegenstan der wordt door de organisatie nog even geheim gehouden, maar men wil wel kwijt dat het om een team met speler met louter klinkende namen gaat. De eer van Olympus wordt behalve door de schei dende doelman verdedigd door J. van Grootveld, J. Kerssen, C. Speyer, D. Dijkshoorn, H. de Gids, H. Kuyten, B. de Rooy, B. de Jong, A. Borgstijn, C. Wuis- ter, S, van Loenen, J. Greeven,' B. Zuydam, T. Koster, P. de Bruin, K. Gezmen en J. van der Most. De scheidsrechter is H. van Wagtendonk. SCHIEDAM De veelzijdi ge arrangeur en pianist Al Co pley tekent voor het op een na laatste concert van dit seizoen in theateicafé De Tender in het Passagetheater. Donderdag 11. mei speelt de Amerikaan solo piano-boogie, blues en jazz in! een geheel eigen mengeling van stijlen. Aanvang 21.30 uur, toe gang gratis. Copley, mede-op richter van de band Roomful of Blues, werkte in het verleden samen met grootheden als Bozz» Scags, Carlos Santana, The Blues Brothers en Roy Brown;" Hij speelde op vele festivals iti, de Verenigde Staten en was ses siemuzikant voor onder andere Bruce Springsteen, BB King én Doctor Hook. Open dag Nederlandse Orgel Federatie SCHIEDAM De Neder landse Orgel Federatie houdt zaterdag 13 mei van 10,00 tot 15.00 uur een Open Dag in het Passagetheater. Behalve bezich tigingen en een demonstratie is er een beurs voor orgelplaten en cassettes. Ook bestaat de mo gelijkheid om zelf op het orgel van het theater te spelen. De toegang is gratis. (INGEZONDEN MEDEDELING) l.v.m. 12% jarig jubileum krijgt iedere opdrachtgever een exclusieve verrassing van Marjolein Bastin ophogingen advies ontwerp uitvoering kantoortuinen bestratingswerk afrasteringen onderhoud etc. L de CoHgnyfsen 30 3134 CP Vleerdingen -Ö -• li A r r. 7*\r: r~r-r1 -t tnt,-rr.;. ;v- S' y~

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1