Nog dit jaar bouw wooh wagencentra Slijter maakt restaurant van oude 'Hoofdwacht' Bewoners Schiekade blijven zich verzetten tegen gedwóngen verplaatsing Voetbalvrienden helpenRob Scholten bij verbouwing van monumentaal politiebureau tegenover stadhuis Grand National voor fietscrossers Maassluis 'Plan stadsprovincië goed maar kansloos' Het Vrije Volk SCHIEDAM m PAGINA 14 ■mm Sês-ISS* BRIEVEN VAN KINDEREN Gedicht Lieve Moeder Lieve Mama Lieve Mama ws Door Rein Wolters SCHIEDAM - Binnen zes we ken moet het programma van ei sen voor de bouw van 36 stand plaatsen voor woonwagenbewo ners in de wijk Spaland zijn opge steld. Als iedereen aan het strakke schema meewerkt, kunnen over- ongeveer één jaar de eerste nieuwe standplaatsen in de wijk Spaland worden betrokken. Deze voorspel ling deed wethouder Chris Zijde veld gistermiddag aan de bewo ners van het woonwagencentrum aan de Schiekade. Tegelijkertijd waarschuwde de bestuurder voor al te veel optimis me. „De gemeente is niet voor honderd percent baas in eigen huis." De stadsbestuurder doelde op de goedkeuring die de rijks overheid aan de plannen moet ge ven en op het feit dat door traag malende ambtelijke molens vertra ging kan optreden.Zijdeveld en vier van zijn ambtenaren gaven in het verenigingsgebouw op het woonwagencentrum een toelich ting qp de bouwplannen in Spa land. Twee weken terug is het ge sprek door een harde kern van de bewoners afgedwongen. Dat ge beurde na een bezetting van het Stadskantoor en een uiterst moei zaam en langdurig verlopen onder houd met de wethouder. Als de re den voor de bezetting en de eis om in de plannen gekend te worden, gaf men op dat Zijdeveld zich niet aan zijn afspraken houdt. „We worden al dertig jaar aan het lijnt je gehouden met de belofte voor nieuwe standplaatsen," verwoord de woordvoerster Katrien Lam. „Nu er plannen zijn, worden we er niet in gekend." Verder was er de expositie van een maquette van Spaland met daarop aangegeven één wooncen- trum voor vijftien gezinnen, maar met een sloot ertussen zodat er vol gens de bewoners in feite sprake is van twee centra. „Die sloot moet 1 1 De vrouwen van het woonwagencentrum aan de Schiekade luisteren met aandacht naar de uitleg voor de plannen voor Spaland. Op de voor- grond de gewraakte maquette. eruit. Het moet een centrum van vijftien aaneengesloten standplaat sen zijn," hield Katrien Lam gis termiddag de wethouder nog eens nadrukkelijk voor. „Met iets an ders nemen wij geen genoegen." Op zijn beurt maakte Zijdeveld er geen geheim van dat er wat hém betreft nog Voldoende moge lijkheden zijn om te schuiven met het aantal standplaatsen per cen trum en ook over het aantal cen tra. Het enige dat in feite zou vast staan, is dat er overeenkomstig, de eis van de bewoners geen 30 maar 36 standplaatsen worden gebouwd. En niet op twee afzonderlijke plaatsen, maar op drie of mogelijk zelfs vier. „Het echte werk kan pas in uit voering komen als het eisenpakket is opgesteld. Dat moet in de ko- mende weken gebeuren," aldus de wethouder. Alle 33 aande Schie kade wonende gezinnen hebben intussen een uitnodiging ontvan gen om in een persoonlijk gesprek de wensen op tafel te leggen. Ook drie gezinnen die hun woonwagen destijds hebben ingeruild voor een woning aan het Schuttersveld, maar terug willen, krijgen het ver zoek htm ideeën kenbaar te ma ken. Zijdeveld benadrukte niet te willen 'millimeteren' aan de idee ën van de bewoners. „Maar op korte termijn moet er wel duider* lijkheid komen over de indeling van de standplaatsen. Dit is nood-', zakelijk om hun bouw mee te la ten lopen in de huizenbouw-- stroora. In de grond moeten im mers buizen en kabels en boven dien moeten er wegen worden aangelegd." Voorlopig gaan de plannen uit van drie centra van nog te bepalen omvang: bij de Scheepvaartweg/Harreweg, nabij de Kerkweg en in de buurt van de Zwaluwlaan. Met het bekend ma ken van de drie bouwplaatsen is een andere eis van de bewoners ingewilligd. Van slechts één cen trum zeggen ze op de hoogte te zijn geweest. Maar ook gisteren kwam telkenmale de wens naar voren om het oude centrum aan de Schiekade te renoveren en daar mee het verplicht verhuizen onge daan te maken. „Wij willen hele maal niet weg, maar we moeten, wordt toch ook niet tegen uw wil uit uw huis gezet en naar elders verkast?" vroeg een geïrriteerde bezoekster aan de wethouder. En een ander: „Wij worden altijd ver jaagd, door de jaren heen al. Laat ons toch metrustl" j. Ook andere problemen schreeu- wen om een antwoord. „Wat ge beurt er met de gezinnen die een dubbele of bovenmaatse wagen be wonen? En wat moeten onze kin deren die straks trouwen. Is er voor hen ook een standplaats?" Zijdeveld bleef een direct ant woord schuldig. „Laten we nu eerst alle wensen inventariseren. Pas daarna kunnen we verder be sluiten." -Opbouwwerker Jack Gaudelius verklaarde weinig gelukkig te zijn met een woonwagencentrum in het vierde deelplan van Spaland. „Daar ligt het opgespoten en ver vuilde havenslib uit de haven van Rotterdam waar zo veel om te doen is geweest." nm Door Rein Wolters SCHIEDAM Géén knutsel werk, maar een verbouwing onder architectuur. Zo omschrijft de 40- jarige Rob Scholten de restauratie van de Hoofdwacht, zoals het pand volgens het gemeente-archief heet, op de hoek van de Hoogstraat en de Grote Markt. Scholten woont in het gehucht Hekelingen (een wijk van Spijkenisse) en voetbalt ook in het voetbalteam van het vroegere dijkdorpje bij het Spui. Zijn eigen naam is minder be kend dan die van de slijterij Nico Bergers ('de oudste van de jenever- stad'), die Rob Scholten al achttien jaar aan de Hoogstraat runt. Begin dit jaar verwierf hij het onder Mo numentenzorg vallende historische politiebureau, waarvoor de eerste steen in 1858 werd gemetseld. Ook de cellen worden in hun oorspron kelijke staat gerstaureerd. „Lastige gasten kunnen we dus opsluiten," grapt hij. Sinds de aankoop schuren, ver ven, stucadoren en witten Rob en zijn voetbalmaten het inwendige van het pand. „Ze werken alle maal belangeloos mee," lacht hij trots. Het is een secuur- karwei. Er .moet immers rekening worden ge houden met door Monumentenzorg opgestelde dictaten. Stap voor stap is het werk op architectonisch ver antwoorde wijze uitgezet door Hein Doeksen, een vriend van Rob Scholten én directeur van Groos- man Partners architecten in Rot terdam. „Ook Hein helpt belange loos," aldus de slijter die al gerui me tijd niet meer achter de toon bank staat. „Mijn vader en mijn vrouw runnen de zaak. Ik heb er momenteel geen tijd voor." De opknapbeurt heeft als doel binnenkort op de begane grond een, wat Rob Scholten omschrijft als 'giek' restaurant te openen. „Naar ik hoop gaat de deur in juni open, maar een must is het niet. Ik zit niet op een schopstoel." De twee bovenliggende verdiepingen worden binnen twee jaar openge steld. Ook dezen moeten eerst wor den gerestaureerd. „Alles bijelkaar opgeteld is het een investering van tweehonderdduizend gulden," al dus Scholten. Een naam voor zijn uitgaans centrum heeft hij niet. „Die moet Schilderen, stucen en witten. Rob Scholten in het kijkgat van de celdeur die hy en een van. zyn voetbalvrienden onder handen nemen. min schakelt hij namen als de Hpofdi^aqht ren,^e_ Schutterij niet ui|J De-' laatste -naairi .-is. gelieerd aan de hchutters', dié "er de vorige eeuw waren gèlegerd. Kunst Behalve het serveren van een drankje en een hapje-wil .Rob Scholten zijn publiek ook onthalen op diverse vormen van kunst. Re gelmatig wil hij kunstenaars in de gelegenheid stellen hun werk in zijn zaak te exposeren, maar ook vormen van' cabaret sluit hij niet uit. „Inderdaad, het wordt een centrum met een culturele inslag. Ik denk dat de stad hier behoefte aan heeft."Het restaurant op de begane grond krijgt een degelijke, maar betaalbare kaart. Op de eer ste verdieping wil Rob Scholten een sjiek restaurant bouwen en de zolderverdieping wil hij, aanwen den als een zelfsbedienings grill- room. Het voormalige politiebu reau heeft geruime tijd leeggestaan en dreigde in verval te raken. Eer- der verschafte het de parkeerpoli tie onderdak en in een later stadi- um is het ook gekraakt geweest. In het café-restaurant van de nieuwbakken horecaman Rob Scholten komen straks minimaal drie personeelsleden tewerken. „Dus ik draag ook nog een steentje bij aan de bestrijding van de werk loosheid." Kindervoorstelling Hond in de Pot SCHIEDAM Zaterdag 13 mei komt poppentheater Hans Schoen naar De Teerstoof met de voorstelling Hond in de Pot, dié geschikt is voor kinderen van 4-8 jaar. De spelers gebrui ken handpoppen, maskers en schimmen voor het vertellen van dit vrolijke maar ook span nende verhaal. Hoofdpersoon'ïs de hond Teuntje, die bij zijn ba-, zin woont, mevrouw Van Dam.'y Teuntje heeft als hobby het ver-,.Ü zamelen van stenen, overal}2 vandaan, die hij trots aan hk«| dereen laat zien. Het leven gaat,-, zo zijn gewone gangetje totdqjy' op een dag de schilder komt.én,,- alles misgaat. Teun krijgt een pot roze verf over zich heen en'" wordt door niemand meer her?! kend, hij wordt zelfs het huis - uitgezet. Vermoeid en verdrié-*-'. tig valt hij in het park in slaap!. Gelukkig wil zijn buurmeisje Linda hem wel helpen. Aan-, vang 14.00 uur, toegang 3,75? gulden. Femme fatale La Pat in De Teerstoof SCHIEDAM Zaterdag 13 mei komt femme fatale La Pat naar De Teerstoof met een dy-'' namische show, die de sfeer ademt van het decadente nacht-?u clubleven in het Berlijn'van dè?'"" jaren twintig. Wat begon als" een stage-project voor de klein-, kunstacademie is inmiddels uit- gegroeid tot een avondvullend'" programma met zangeres Patty!?" Trossêl als inspirerend middel punt, een spectaculaire combi-^ natie van zang, beweging eïP* exotische kostuums. La Pat"'" brengt eigen nummers en be werkingen van liedjes van Za--; rah Leander en Mariene Dié;1"1 trich. Zij zingt zowel Duits? Frans als Italiaans. Aanvang- 20.30 uur, toegang 12,50 gulden (CJP en Pas65 10 gulden). Pippi Langkous-film in De Teerstoof SCHIEDAM Wie kent haar niet, het roodharige meis-y je met de vlechten en de slob berkleren? Pippi Langkous woont in Villa Kakelbont, sa men met haar paard Witje en het aapje Meneer Nilsson. Haar moeder leeft niet meer'in haar vader isTopkzee?' D"ehuurkinde- ren Tommie en Annika zijn haar Ibes^ ffrfendies geworden. "Erirnet een tas vol goudstukken in huis. taeft wegtPippi „zich verder bêsr/te"*fëddeh; Tahte Pastellia deiikt "daar \ébhter 'an-^ ders over. Zij; wil Pippi zó s'n'el-, mogelijk naar het weeshuis la-' ten brengen. Hoe dat afloopt is. woensdag 17 mei te zien in De Teerstoof, waar om 14.00 uur de Nederlands gesproken Pippi Langkous-film gedraaid wordt. Inbraak drogisterij SCHIEDAM Voor elfdui zend gulden aan goederen is meegenomen bij een inbraak in drogisterij Van der Sman aan de Groenenlaan. Men verschaf-., te zich de toegang door het fonoi ceren van de voordèur. Een be-?'.: woner van de Fahrenheitstraajii mist uit zijn woonkamer voorss vijfendertighonderd gulden aams geluidsapparatuur. ?oöv PopPark r ROTTERDAM Het popféé^ tival PopPark in hét Zuiderpar^^ in Rotterdam vindt dit jaar," plaats op zondag 3 september'3 van 's middags één tot Js_ avonds acht uur. Tijdens Pop- Park '89 zullen op vier podia In"} het Zuiderpark in totaal acht- j tien groepen optreden. Welke bands dit zijn is nog niet be- kend, al zal het gaan om groe- pen die 'op doorbreken' staan. MAASSLUIS Maassluis staat het komende pinksterweekeinde een ware invasie van fietscrossers te wachten. Naar schatting 350 rij ders zullen met hun begeleiders neerstrijken in de eerste stad aan de Waterweg voor de Grand Natio nal, die op tweede Pinksterdag verreden wordt. Er staan maar liefst 250 ritten op het program ma. Het is de laatste kwalificatie wedstrijd waar de crossers zich van deelname aan het Nederlands Kampioenschap kunnen verzeke ren. Zaterdagmiddag worden de eer ste deelnemers al verwacht in Maassluis, want wie er vroeg bij is heeft de mogelijkheid om uitge breid te trainen. Op het terrein rond de baan van Fiets Cross Club Maassluis (FCCM) zal op zaterdag dan ook al een fors tenten- en caravankamp ontstaan. y Er wordt in verschillende leef tijdscategorieën gereden, daar naast is er een onderscheid in ex perts, girls,en cruisers. In drie manches moeten de rijders zich zien. te plaatsen voor de kwart-, •halve- en hele finales. De eerste twaalf uit de totaalstand van elke categorie mogen uiteindelijk mee doen aan het nationaal kampioen schap. De junioren rijden als enige uit sluitend voor de dagprijs. Spekta kel wordt het bij de zogenaamde Super Class, waarbij de crème de la crème van het fietscrossen aan treedt. Nederland kent een twin tigtal van deze geweldenaren, van wie er enkele meervoudig wereld kampioen zijn. Een van de redenen waarom de FCCM de organisatie van het eve nement toegewezen heeft gekregen is de geavanceerde baan waarover de club beschikt. Met de snelle bochten, spectaculaire springheu- vels en goede rijlaag was het geen probleem om de A-status te ver werven. Ook bezit de club de mo dernste computergestuurde startin stallatie van het land. De baan is gelegen onderaan de Vlaardingsedijk naast de ijsbaan, meteen na de overweg links. De wedstrijden beginnen op tweede Pinksterdag om 11.00 uur. De toe gangsprijs bedraagt vijf gulden. ROTTERDAM „In Neder land moeten snel stadsprovincies komen. Alleen op die manier kun nen we regionale problemen het hoofd bieden. En als we dit plan willen doen slagen, moeten we nu onze kans grijpen. Want als we vlug zijn, kunnen we zorgen dat het idee gestalte krijgt in.de ver kiezingsprogramma's die door de val van het kabinet snel op tafel moeten liggen." De Rotterdamse PvdA-fractie- voorzitter J. Janse liet er gisteren 1 geen onduidelijkheid over bestaan dat hij een groot voorstander is van een soort super-Rijmond. In maart dit jaar werden de plannen daarvoor al gepresenteerd door de commissie Montijn in een advies aan het kabinet. Volgens de filosofie van Mon tijn (ex-president van Shell Neder land en van Internatio-Müller) en de zijnen zou Rotterdam net als Den Haag, Amsterdam en Utrecht volledig in een supergemeente moeten opgaan met alle randge meenten. Alleen op die manier zouden de grote steden kunnen overleven in het vrijere Europa van na 1992. Janse stelde gisteren tijdens de vergadering van de raadscommis sie Algemene Bestuurszaken dat Nederland toe is aan een bestuur lijke vernieuwing, „Er zijn tal van regionale problemen die de ver- schilende gemeenten door het ont breken van een goede samenwer king niet kunnen oplossen," zei Janse. Als voorbeeld daarvan noemde hij de werkloosheidsbe strijding en het vinden van plaat sen voor woningbouw en bedrijfs terreinen. Volgens de fractievoorzitter van de PvdA zou de provincie moeten verdwijnen en worden verdeeld in stadsprovincies. „De verschillende gemeenten blijven gewoon bestaan met een eigen bestuur en een eigen burgemeester. De gemeenten zou den taken van regionale aard moe ten doorschuiven naar het nieuwe bestuursorgaan. Ook Rotterdam moet dus durven geven," stelde Janse. B. Bohré, fractie-voorzitter van het CDA, F. Ravestein (D66) en Links-Rotterdammer R. van der Vos schaarden zich achter het standpunt van Janse. „Het moet toch eens lukken de Nederlandse bestuursstructuur te veranderen. Thorbecke heeft het toch ook ooit klaargespeeld," stelde Bohré, die benadrukte dat de kleine randge meenten duidelijk moet worden gemaakt dat ze niet als de dood hoeven zijn voor. de grote gemeen ten. Vy. Burgemeester B. Peper geloofde er samen met A. Verbeek (fractie voorzitster VVD) en W. Vleugels (PvdA) niet in dat er in Nederland een nieuw bestuursorgaan van de grond kan worden getild. Peper: „Het is nodig dat er andere be stuurlijke verhoudingen komen. Als we opnieuw zouden mogen be ginnen, zou het een goed plan zijn. Maar nu is het kansloos." Verbeek: „Op korte termijn is het plan te verregaand en daar door politiek onhaalbaar. De ge meenten moeten de bereidheid hebben om bevoegdheden af té staan. Zoland die wil er niet is, moeten we roeien met de riemen die we hebben." De WD'ster. pleitte wel voor meer tempo in het al bestaande Overlegorgaan Rijn mondgemeenten (OOR). „Eén bij eenkomst per jaar is niet genoeg om concrete resultraten boven ta fel te krijgen," Mijn moeder hou van koken, maar zij heb soms geen zin om i te roken. Mijn moeder heeft he le grote ogen, maar zij heeft ook hele kleine oren. Mijn moe der houdt van mooie kleren, maar niet van veren. Mijn moeder is hardstikke lief en zij is nooit een dief. Mijn moeder moet vaak een brief schrijven en dan moet zij thuisblijven. Mijn moeder heeft een fiets en de burvrouw heeft niets. Mijn moeder heeft niet één stoel, maar een heleboel. Mijn moe der heeft een heleboel planten, maar zij leest nooit kranten. Mijn moeder maakt altijd het j huis schoon, maar heeft geen zoon. Pinky Consuelo, 11 jaar Je houdt van bloemen en van zoenen. Je houdt van babbelen en van wandelen, Als je wat bakt, doe je meteen in een zak. Soms luister ik niet naar je, maar ik hou wel van je. Harun Aktalan, 10 jaar Mijn moeder doet op haar wany' gen rooie poeder. En als zé" lacht, lacht ze heel zacht. In mei eten we een ei. Mijn moé^ der krijgt nu een cadeau, het is*" geen bureau. De vogel zit inj:- haar nest. Daar zit ze het best. Mijn moeder is klein, maar wij:^ drinken nooit wijn. Op moeder-'" dag hopen we te hebben een fij-;v ne dag. Zahra Wazoume, 9 jaar Op moederdag zeg ik u geen ge dag. Maar ik bedenk een mooi geschenk. U bent het liefste thuis natuurlijk niet als een muis. U bent gezond, en leeft zonder hond. Ik weet het, u bent niet blond. Maar toch zet u uw spullen niet op de grond. U heeft op uw gezicht veel poe der want u bent m'n moeder. U bent zo knap en drinkt veel ge zonde sap. Astrid Bamdkan, 10 jaar ts» *:-■ 1> -- .4903 .0.

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1