Schfedam-Oost nog achtergebleven gebied' Vijver vervuild door foutieve aansluiting Muziekspektakel in Margriethal J. A. van Leeuwen Het VHje.Vblk SCHIEDAM Klacht na vijftien jaar: 'Bushokje is het enige jongerencentrum' Geen geld voor schoolproject Nicaragua Horeca wil de mensen terug naar de stad halen Menskracht tfporslaggevend op sportdag Geld voor Koemarktbrug Haal meer uit de zomer met 'n nieij^e Batavus jfSt- f PAGINA 22 i v* DONDERDAG 11 ME11989 SCHIEDAM De Bewoners- vereniging Schiedam-Oost viert de ze maand haar vijftienjarig jubile um. Maar volgens de bestuursle den is er eigenlijk maar weinig re den tot feestvreugde. De achter stand ten opzichte van andere wij ken zou ondanks de talrijke stads- vernieuwingsprojecten nog steeds groot zijn. In een ter gelegenheid van het jubileum uitgegeven boekje over Schiedam-Oost beweert burge meester Scheeres als oud-inwo ner van de wijk zelf ooit betrok ken bij de oprichting van de bewo- nersvereniging iets heel anders. In een voorwoord schrijft de Schiedamse burgervader dat de achterstand ten opzichte van ande re stadsvernieuwingsgebieden ruimschoots is ingehaald. Die stelling komt de bestuursle den en medewerkers van de ver eniging wat vreemd voor. Op bouwwerker Frans Kljjzen begrijpt niet waar Scheeres die informatie vandaan haalt „Het leuke is ook dat in het boekje een paar bladzij den later uit uitspraken van ver schillende wijkbewoners het te- Poor Wessel Fanning SCHIEDAM De Vereniging Schiedam Nicaragua hoeft voor dit jaar niet op financiële steun van de gemeente te rekenen. Voorlopig acht de gemeente Schiedam ande re ontwikkelingsprojecten belang rijker dan een schoolproject in het Nicaraguaanse stadje Somoto. Dat betekent een flinke vertraging voor de uitvoering van het project Tot voor kort leek alles voor spoedig te lopen. De burgemeester van Somoto Isabel Morales de Ar- mijo werd vorig jaar hartelijk ont vangen op het Schiedamse stad huis. Voorzichtig werd al gedacht aan een 'vaste' stedenband tussen Somoto en Schiedam. Zoals al meer Nederlandse gemeenten de laatste tien jaar dus na de val van de Nicaraguaanse dictator So- jBora vriendschappelijke ban den afsloten met steden in het Middenamerikaanse land. Maar allereerst rekende de Ver eniging Schiedam Nicaragua erop dat ze haar bijdrage kon leveren aan een schoolproject in Somoto, een stadje met 20.000 inwoners. Samen met gelijksoortige organisa ties in de Belgische stad Luik en de Franse gemeente Fougères al reeds een zusterstad van Somoto werden plannen gemaakt Baarhij rekende de Schiedamse vereniging op een jaarlijkse ge meentelijke bijdrage van dertig duizend gulden. Bestuurslid Bart de Leede: „De gemeente reserveert jaarlijks 60.000 gulden voor ont wikkelingssamenwerking. Het be drag. of. .een 4eel„,daarvan, zou daar dus in kunnen passen." Dat viel tegen. Voor 1989 staat slechts 30.000 gulden op de begro ting. En bet overgrote deel daar van 25.000 gulden gaat naar een nog op te zetten Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking (COS) in regionaal verband. De Vereni ging Schiedam Nicaragua ontvangt niets. Toen de secretaris van Schie dam Nicaragua Hanny Rennen be rin april naar Somoto vertrok was zij nog niet op de hoogte van deze onverwachte wending. Namens de andere solidariteitsrxganisaties in Huik en Fougères bracht rij vol goede moed een bezoek aan de burgemeester van Somoto. Die kon ze een 'sympathieke' brief van burgemeester Scheeres overhandi gen, waarin overigens geen enkele garantie voer steun aan het school project gegeven werd. Desondanks was haar ontvangst erg hartelijk. Rennen over de si tuatie op het stadhuis in Somoto: „Twee meiges met typemachines. Dat was de hele administratie van burgemeester Morales." In de Ni caraguaanse stad had Rennen, die de reis overigens uit eigen zak be kostigde, contact met verschillen de instanties. Zo werd ze uitvoerig op de hoogte gebracht van proble men als de hoge inflatie, de slechte kwaliteit van het drinkwater, de gebrekkige rioleringen het tekort aan ondemijsvooirieningen in So moto. Tijdens haar bezoek werd Rennen bijgestaan door de in Ni caragua wonende en werkende Schiedamse Sylvia Saakes, die veel contact heeft met de vereniging. Rennen was in Somoto om een bijdrage te leveren aan het oplos sen van het onderwijsprobleem. Via de opbrengsten uit het school project moet uiteindelijk in het stadje een school voor duizend leerlingen verrijzen. Daartoe was een oude kazerne van het leger nog uit de tijd van de dictatuur gedeeltelijk verbouwd. Al zeven honderd leerlingen krijgen daar les, maar tal van voorzieningen ontbreken nog. Rennen: „Een nor maal toilet en stromend water bij voorbeeld rijn er nog niet." Uiteindelijk vertrok de secreta ris van de vereniging met een voorlopige begroting weer richting Schiedam. En voor heel binnen kort stond een vergadering met vertegenwoordigers van de organi saties uit Luik en Fourgères op het programma^ f?i Bij terugkomst kwam het be richt van het uitblijven van ge meentelijke financiële steun dan ook bard aan. Rennen: „Heel fru strerend. Ik begreep er niets van. Men had toch even met ons kun nen overleggen. Al had de gemeen te maar een klein bedrag beschik baar gesteld. Dan heb je een begin punt. Maar nee, dit is heel vreemd. Ik heb er zelfs burgemees ter Scheeres over opgebeld." Toch piekert Schiedam Nicara gua niet over stopzetten van het schoolproject. De hoop is gevestigd op volgend jaar, wanneer mis schien wel geld voor dit doel gere serveerd wordt Rennen: „We heb ben het plan om met delegaties van de organisaties uit de drie ste den naar Somoto te gaan. Ja, als de gemeente het niet oppakt, moe ten we op eigen kracht verder." SCHIEDAM De vervuiling van de vijver tussen de spoorlijn en de Fokkerstraat op industrieter rein 's Graveland met dierlijke vetten is veroorzaakt door een fou tieve aansluiting van een afvoer- leiding bij het vleesverwerkend bedrijf Zijdenbos in de Van Heek straat. Dit is gebleken uit een in tern onderzoek van het bedrijf. De afvoerleidingen van een nieuwe produktie-eenheid waren door een installatiebedrijf aangesloten op de hemel waterafvoer in plaats van op de vetafecheider en de vuilwater- afvoer. Het euvel is inmiddels ver holpen. Bij een eerder onderzoek door de afdeling rioleringen van ge- meentwerken waren alle aanslui tingen nog in orde bevonden. Daarbij had men echter de nieuwe eenheid niet getest omdat men er van uit ging dat deze wel in orde Door de verkeerde koppeling loosde de slagerij/worstmakerij via een hemelwateroverstort onge wild twee maanden lang dierlijke vetten in de vijver, die dient om overtollig regenwater op te van gen. Over een forse oppervlakte dreef er een witte film vet op het water die op sommige dagen zo'n 3 millimeter dik was. Volgens stafmedewerker bo demsanering en lozingszaken J. Meesters van de gemeente zal het bodem- en watermilieu in de vij ver geen blijvende schade onder vinden van de verontreiniging. „Het is een geluk bij een ongeluk dat het om natuurlijke stoffen gaat, die op den duur allemaal worden afgebroken," aldus de mi lieu-ambtenaar. Gevaar voor de volksgezondheid is er volgens hem ook niet geweest. gendeel blijkt. Schiedam-Oost is nog altijd een achtergebleven ge bied," zegt Klijzen. Tijdens een bijeenkomst gister middag zetten bestuursleden en medewerkers van de bewonsrsver- eniging nog maar eens uiteen waaraan het allemaal schort in Oost. Steeds kwam één klacht weer terug: het gebrek aan voor zieningen. Volgens de vereniging ontbreekt het in de wijk aan vol doende recreatiemogelijkheden. Bovendien zouden ook te weinig groenvoorzieningen aanwezig zijn. Van die gebreken zouden vooral jongeren, maar ook ouderen, de dupe rijn. Voor zover het de jongeren in Schiedam-Oost betreft is het vol gens Frans Klijzen wachten op es calatie van het probleem. „In heel Oost ontbreekt een behoorlijke op vang voor de jongeren. De verve ling slaat zodoende toe en de jeugd gaat zich groeperen op verschillen de pleintjes in de wjjk. De jonge ren hangen bijvoorbeeld wat rond bij bushokjes, die op die manier als jongerencentra gaan fungeren. Dat zal toch nooit de bedoeling van de gemeente zijn geweest," meldt Klijzen niet zonder enig cy nisme. Veel is de bewonersvereniging daarom gelegen aan bet opzetten van een jongerencentrum. Contac ten worden daarom gelegd met verschillende politieke partijen in Schiedam. Gisteravond vond al een gesprek met de PvdA plaats en het is de bedoeling dat de komen de tijd ook andere partijen aan bod komen. Klijzen: „Want de be hoefte aan een jongerencentrum in Oost moet een politiek item wor den. Dat zou een eerste stap zijn." Maar ook voor de belangen van de oudere bewoners komt de be wonersvereniging op. Tweemaal per week op maandagavond en woensdagmiddag wordt in het onderkomen van de vereniging aan de Franklinstaat 11a een spreekuur gehouden. In de zoge naamde wijkwinkel kunnen bewo ners terecht voor informatie over de stadsvernieuwingsprojecten, huurproblemen en andere zaken die te maken hebben met het leef milieu in de wijk. Die aanpak lijkt succesvol. Frans Klijzen haalde gistermiddag het voorbeeld van woningen in de Stationsstraat maar weer eens aan. Dankzij een klacht van een buurt bewoonster over de ventilatie van de woningen aldaar, kwam aan het licht dat de luchtkwaliteit, door een verkeerd werkende cv-in- stallatie, niet goed was. Op aan dringen van de bewonersverenig ingen voert het gemeentelijk wo- ningbeheer nu een aantal ingrij pende wijzigingen uit in de ver- warmingsinstallatie. Klijzen: „Een goed voorbeeld van onze functie als signaalopvanger van proble men in de wijk." De bewonersvereniging telt 425 leden, die jaarlijks een tientje con tributie bepalen. En tot plezier van de bestuursleden groeit de vereni ging sterk. Dat is zeker ook te dan ken aan haar eigen ledenwerving. Klijzen: „Steeds als weer een nieu we wijk in Oost klaar is, gaan we erheen voor nieuwe leden." Gerug- gesteund door een groeiend leden aantal is de bewonersvereniging naar de gemeente toegestapt voor een groter onderkomen. Maar daar geen geld voor te zyn. Daarom wijkt het bestuur voor de viering van het jubileum uit naar Trefpunt Oost in de Celsius- straat. Tijdens een bijeenkomst voor alle leden en andere betrok kenen uitnodigingen zijn ver stuurd naar politieke partijen, wo ningbouwverenigingen etc. zal wethouder Van Kleef van stadsver nieuwing het boekje 'Oost in Beeld' worden aangeboden. In dit jubileumboekje zal de gemeentebe stuurder foto's van Schiedam-Oost van het begin van deze eeuw tot nu kunnen bekijken. Bovendien komen oprichters en opvallende buurtbewoners in 'Oost in Beeld' uitvoerig aan het woord. De festiviteiten in Trefpunt Oost ter gelegenheid van het jubileum van de Bewonersvereniging Schiedam-Oost beginnen dinsdagavond 16 mei om 19.30. Aan de tweede Molenmuzfeknacht doen 22 horecabedrijven mee Door Rein Wolters SCHIEDAM Vier muriek- nachten per jaar moeten het café bezoek in de stad weer naar een hoger peil tillen. Bovendien verho gen de 22 by de Horeca Onderne mersvereniging Schiedam (HOS) aangesloten zaken de kwaliteit van hun service. „Alleen dan kunnen we de mensen naar de stad terug halen, die nu in Rotterdam him vertier zoeken," aldus HOS-voor- ritter Ed van Rijsbergen. „Het con sumeren van drank loopt immers terug en er rijn ook aanzienlijk minder jongeren dan vroeger. Als we nu geen maatregelen treffen, loopt het straks misschien spaak." HOS-lid Peter Pijpers (van het muziekcafé Podium) omschrijft het bundelen van de krachten ris een 'positiveringsproces'. Hij is ook een van de stuwende krachten van de in oprichting zijnde stichting Schiedam Horeca Promotie. De stichting ondersteunt de activitei- teUuvan de> HOS idourohefc zoeken jvm, êpop^j^diêtWlleaiMïtoagen in de activiteiten. Zoals gezegd wil de HOS dit jaar vier murieknachten organiseren. De Molenmurieknacht op zaterdag De Molenmurieknacht moet bijdragen aan de promotie van het uit gaansleven in de stad. Op de voorgrond in het midden HOS-voorritter Ei van Rijsbergen. Hij wordt geflankeerd door de horeca-familie Leermakers en Peter Pijpers (tweede van links) van Schiedam Horeca Promotie. 20 mei is de eerste, de Branders- muzieknadht in september is de tweedoen de derde vindt plaats omstreeks Kerstmis. Maar er is ook nog een zomermurieknacht in voorbereiding. „Wanneer deze wordt gehouden en of het evene ment doorgang vindt, hangt nog FraSTeêmmaki Unie. Hij is ook bestuurslid van de HOS, evenals rijn broer Jan van café 't Proosje.„Als horeca-onder- nemers rijn we op de goede weg met het promoten van het uit gaansleven in Schiedam," vindt hij. „Het kost ons weliswaar een berg tijd en geld, maar we hebben het er met plezier voor over." Voorzitter Van Rijsbergen ver wacht dat de Molenmurieknacht nauwelijks winst zal brengen. „In elk van de hij ons aangesloten za ken is in de Molennacht live-mu- riek. Dat kost een behoorlijke som geld. Extra personeel zal ook nood zakelijk rijn, want we verwachten bij goed weer toch zeker tiendui zend bezoekers. Je moet héél wat omzet draaien wil je zo'n grote in vestering er met winst uithalen." En, bekent hij: „Verdienen hoeft in dit geval ook niet. Ons enige doel is de mensen te laten zien dat het in onze stad nog steeds aan trekkelijk is om uit te gaan. Dus mag het best geld kosten." Onder het motto 'Er rit muziek treden -pp;,zaterdag -Jho uQCTK:'t last Txh4**Sting,5 u jDm* Facha (Uptown Grass, blues/jazz). Onder de Pot (Ron Baggerman, Zuidame rikaans), Kajuitbax (live-party-mu- sic). Klein Thalia (Shaky Ground, music jaren '60), De Amstslbron (DJL Formation, luisterpop). Het Weeshuis (Weeshuisband, dixie land), De Dam (Live-Party-Music), 't Proosje (Down out Band, jazz), B.B. Trendy (Guillotine Band, mu ziek jaren *50), De Ooievaar (Ro bert Brown, party music). Podium (No Holding Black, soul/rock), Rio Bar (Live-Party-Music), Het Paadje (Live-Party-Music), Het Maandje (Live-Party-Music), 't Sterretje (Tuffy Vos Kwartet, jazz). De Unie (Music do Brasil, bossa nova), Ju an les Fins (Tipïco Tamicos, Zuid amerikaans), Maritiem (Jack Cross, party music), Dirty Henry (Wild Cats, rock 'n roll) en 't Paard (Surprise Act, jazz). Ook in cafe't Vierkantje en in De Kuil treden orkesten op. Tlw Bests In muziekcafé Podium SCHIEDAM De vier- mans-rockgroep The Gents treedt vrijdagavond 12 mei op in het muziekcafé Podium aan de Lange haven 28. Zaterdag avond geeft de Antwerpse Rythm and Bluesgroep The Ca pitols een concert. Beide optre dens beginnen om 22.30 uur. De toegang kost vijf gulden. Vanavond vindt vanaf 20.00 uur weer een jamsessie plaats, terwijl op zondagavond 14 mei de muziekfilm The Doors wordt vertoond. Politie Rotterdam pakt kledingdief SCHIEDAM In de afgelo pen nacht is door de Rotter damse politie een 25-jarige in woner van die stad aangehou den. Hij was in het bezit van enkele met nieuwe kleding vol gepropte vuilniszakken. Deze bleek de man rich te hebben toegeëigend bij een inbraak bij het kledingbedrijf Biro aan de Mgr. Nolenslaan. Politie pakt dertig bardrifdors SCHIEDAM Bij een con trole op de Buig. van Haaren- laan heeft de politie gistermid dag dertig keer een proces-ver baal uitgeschreven aan automo bilisten die harder dan vijftig kilometer reden. De controle werd gehouden na klachten van bewoners van de Ch. Th. Storkstraat en duurde ander half uur. Als hoogste snelheid werd tachtig kilometer per uur gemeten. Autokrakers betrapt SCHIEDAM Drie autokra kers rijn op heterdaad betrapt en door de politie ingesloten. Allereerst werd gistermiddag een 23-jarige Rotterdammer aangehouden. Hij had in de doorsteek tussen de Tuinlaan en de Lange Nieuwstraat een wagen opengebroken en werd in zijn kraag gevat toen hij pro beerde een radiocassetterecor der uit het dashboard te wip pen. Afgelopen nacht om half twee hield de politie in de Am pèrestraat twee Schiedammers van 18 en 22 jaar aan. Uit een geparkeerde auto hadden ze een booster gestolen.'j - PUF-caféshouden zeskamp mot klanten SCHIEDAM Klanten van de cafés 't Proosje, De Unie en 't Fust (kortweg het PUF-con- cem van de familie Leerma- kers) komen zondag tegen el kaar uit in een alternatieve zes kampwedstrijd op het veld van de Gophers in Maassluis. Niet minder dan 120 deelnemers proberen naar boven te komen op een zeepheiling of moeten andere hoogstandjes uithalen om de meeste punten te verga ren. Omstreeks 19.00 uur 's avonds arriveert de moegestre den ploeg in De Unie en schuift aan voor een barbecue. De mu ziekgroep Foot Loose verzorgt de muziale kant. Wie de spor tieve happening wü meebele ven is van harte welkom. SCHIEDAM De conditie van de Koemarktbrug is redelijk, maar er moeten wel de nodige herstel werkzaamheden worden verricht. Specialisten op het gebied van de bruggenbouw hebben dit in 1985 al vastgesteld. Wanneer de renova tie tijdig wordt uitgevoerd, kan de in 1925 gebouwde Koemarktbrug weer 25 jaar mee. In de meerja renbegroting heeft de gemeente een post van anderhalf miljoen gulden opgenomen, want zoveel kost het vermoedelijke herstel. Voor het vervaardigen van een re novatieplan heeft de Dienst Ge meentewerken 75.000 gulden no dig. Hierover beslist de gemeente raad binnenkort De werkzaamhe den zullen in 1991 worden afge rond. Gekleed in Griekse tunieken waren de leerlingen de gehele dag in touw op de sportvelden. SCHIEDAM Niet uitsluitend techniek, maar vooral veel mens kracht hadden de gymnasiasten van het Schiedams Stedelijk giste ren nodig bij de paardenrennen en het spelletje wereldbol veroveren. Gekleed in oude Griekse tunieken, waaronder veelal moderne sport schoenen, waren de leerlingen van het 110-jarige gymnasium de gehe le dag in touw op de voetbalvelden van Schiedamse Boys en GTB aan de Olympiaweg in sportpark Har- ga tijdens de Olympische sportdag. Er vond zelfs een gladiatorenge vecht plaats. Het programma bestond in to taal uit drie delen. De moeder van alle sporten, atletiek, werd indivi dueel beoefend op verschillende onderdelen. De paardenrennen en het wereldbol veroveren maakten deel uit van de waartoe ook touwtrekken en rak lopen behoorden. Boomstamragen, paalklimmen, gewichtheffen, kus sengevecht en armworstelen raten in de serie kermisspelen, die aan het eind van de door het zonnetje vergulde sportdag werd gehouden. Een lauwerkrans was er na afloop voor de leerlingen van de winnen de klas. SCHUD AM Tien muriekver- eniginger treden (eerst) apart en daarna gelijktijdig op tydens de vyfde Orkestrale op zaterdag 27 mei in de Sporthal Margriet. Het zijn de harmonie-orkesten Wilton- Fijenoord, Ambrosius, Harpe Da vids en St. Radboud, de zanggroe pen Senectote, Kethel, Orpheus, Grote Kerkkoor en het Toonkunst koor. Voorts verleent het Mandoli negezelschap O JIJ. medewerking. Voor de pauze stellen de de har monie-orkesten zich afzonderlijk voor en dat leidt naar een geza menlijk musiceren. Direct na de onderbreking treden de zangkoren in het voetspoor van de muzikan ten. Er worden onder meer spiri tuals ten geboren gebracht. Hoofd moot van het concert is de ruim vijftien minuten durende uitvoe ring van de Fremersberg van de componist M. Koenemann. Alle or kesten en koren treden hierbij ge lijktijdig in het voetlicht. Met me dewerking van het Passage Thea ter wordt de uitvoering gecomple teerd met licht- en geluidseffecten. Als slot van het concert wordt een werk van Beethoven ten gehore gebracht. Naiy'a Gelderblom praat de verschillende onderdelen aan elkaar. In de pauze van de Orkestrale kan in de war., - gangen een mu ziekmarkt wort. - aangedaan. El ke vereniging (ooa de niet deelne mende maar wel weer springle vende vereniging O. B. K.) heeft daar een kraam waar het mogelijk is om informatie in te winnen. De Orkestrade is een organisa tie van de commissie harmonie or kesten Algemeen Muziek Overleg Schiedam (AMOS), welke bestaat uit vertegenwoordigers van de be treffende orkesten plus een ambte naar van de gemeente. Behalve hei coördineren van de afzonderlijke activiteiten (bijvoorbeeld het voor komen dat op dezelfde dag ieder een optreedt en vervolgens heel lang niemand! organiseert de com missie zelf ook activiteiten. Naast de Orkestrale is er hijvoorbeeld ook de reeks van koffieconcerten in het Passage Theater. Het concert begint om 20.00 uur. Er rijn 850 toegangskaarten vjjf gulden beschikbaar. Kaarten rijn te koop bij de afdeling C. J. S. op de 7de etage van het Stadskan toor aan het Emmaplein, de WV en bij de deelnemende muriskvsr- enigingen. Indien voorradig zijn toegangsbewijzen op de avond van bet concert ook nog aan de zaal verkrijgbaar. BATAVUS Groenelaan 48 Schiedam Telefoon 4263336 mi zou zijn. 31 arK hofT <*rttrM gNOEZONOB) MEDB1EUMG) De natuur ontluikt Het volmaakts voortbewegen tokt Geef toe aan die lokroep en trakteer uzelf p zo'n verrukkelijk Bent lopende Batavus. showroom is er en 3 ol 6 verwwetngwt BB X*

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1