Winkeliers Broersveld kritiseren gemeente eel kapotte achterlichten bij bij Expositie Margaret Statham Jongepier 'Twee maar? Dat moeten dan wel hééi grote glazen zijn geweest' Het Vrije Volk SCHIEDAM Voorzitter Frans Thienen: 'Men luistert nauwelijks naar ons, hoewel onze wensen niet overdreven zijn' DRIEMAAL 'DE KUIP' VOL HOUT... uitzeiKÊngen na vjjf Steenvergruizer te bezichtigen in Ciaraziekenhuis Geldkisten gestolen Kledingbeurs In Kluphuis Zuid Knutselclub voor kinderen V I#?1 PAGINA 16 VRIJDAG 19 ME11989 Door Rein Wolters SCHIEDAM „Miljoenen gul dens voor de stadsvernieuwing verstrekt het rijk ieder jaar aan de gemeente. Onze winkelstraat ziet hier nooit geen ene cent van. Maar we hebben best wensen. Als we ideeën voorleggen, kan er nooit niks. Zelfs praten met de gemeente is in ons geval nauwelijks moge lijk. Met je vuist op tafel slaan heeft ook geen effect." Frans van Thienen is boos, te leurgesteld en gewond (over het laatste straks meer). Hij drijft twee winkels op het Broersveld en is sinds vijf jaar voorzitter van de vijftien jaar bestaande en veertig leden tellende winkeliersvereni ging. Afgelopen zaterdag deden de middenstanders van zich spreken met een veel publiek trekkende braderie. Maar het succes hiervan neemt hun talrijke klachten niet weg. Van Thienen: „Elke vrijdag er geren de winkeliers zich groen en geel aan de weekmarkt. Tussen on ze winkels en de kramen is nau- welijk loopruimte. Twee kinder wagens kunnen elkaar niet passe ren. Verzoeken van onze kant bij de marktmeester, de gemeente en de brandweer om de kramen ver der weg te zetten hebben niks op geleverd. Men knikt 'ja-en-amen' en gaat vervolgens over tot de orde van de dag." SCHIEDAM Schilderen is voor Margaret Statham geen hob by, maar een heilig moeten. Voort durend voelt zij de drang om zich door middel van verf en penseel te uiten. Het resultaat van haar in spanningen is vanaf 20 mei te zien bij kunsthandel Jongepier (Dam 37), waar de Russisch/Perziseh/- Schiedamse kunstenares tot en met 3 juni olieverven en aquarel len exposeert. Margaret Stratham werd in 1959 in Teheran geboren en ves tigde zich in 1974 in ons land. Te genwoordig woont en werkt zij in Schiedam, Stratham is autodidact en begon reeds op jeugdige leeftijd met schilderen. Niet verwonder lijk, want haar vader, een Rus sisch emigrant in Perzië, had in de periode 1947-1960 vele vrienden onder Russische schilders en musi ci. Zelf noemt zij haar stijl realis- tisch-impressionistisch; als onder werpen kiest ze graag landschap pen, zeegezichten en bloemcompo- sities. De kunstenares is zaterdag om 13.00 zelf bij de opening aan wezig. De kunsthandel is van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur geopend en op donderdag ook nog van 19.00 tot 21.00 uur. Waarmee de voorzitter wil zeg gen dat de Broersvelders zich een ondergeschoven kindje van de ge meente voelen. Maar hij blijft de problemen niettemin positief be naderen. „Onze winkeliersvereni ging is een hechte club. Plannen hebben we genoeg, maar die krui nen we natuurlijk niet alléén tot uitvoering brengen," zegt Van Thienen. En zonder omwegen: „Onze winkelstraat mag niet ver der verpauperen. Nu het nog kan moet de gemeente stappen onder nemen tegen de leegstand van winkels en de prijsopdrijving van panden in afwachting van de komst van het ABC-complex. Zo het er komt, trouwens," schampert de voorzitter. Aan het Broersveld staan een stuk of zes flinke winkelpanden leeg. Sommige al jaren. „Er is be langstelling genoeg om deze te ko pen en als winkel in te richten," zegt Van Thienen stellig. „Maar," benadrukt hij, „de panden zijn ei gendom van een paar huisjesmel kers. Ze vragen er extreem hoge prijzen voor, in ieder geval aan zienlijk hoger dan de getaxeerde waarde. De reden dat ze niet wil len verkopen is de mogelijke bouw van het ABC-warenhuis in de Lan ge Kerkstraat (Albert Heijn, Blok ker en C&A). Wanneer dat koop centrum inderdaad wordt ge bouwd, stijgt ook de vraag naar winkelruimte in de omgeving. L* dat geval maalt men niet om het Ibetalen van woekerprijzen. Maar intussen zitten wij met die lege jplekken in de straat. Hier ligt een taak voor wethouder Zijdeveld. Hij moet krachtig optreden," vindt Van Thienen. Verder klaagt hij: „Wij willen graag fletsklemmen in de straat. Veel van onze klanten komen met de fiets, want een auto kun je nau welijks parkeren. Hun rijwiel kun nen ze alleen kwijt tegen de rui ten. Dat is hinderlijk. Ik ben met deze klacht al talloze malen naar het Stadskantoor geweest. Daar zeggen ze dat de Blindenbond te gen fletsklemmen is. Nou vraag ik je. Bij de supermarkt van Bas van der Heijden, verderop in de straat, zijn er wel neergezet." Bij het noemen van de naam van de grootgrutter wordt Van Thienen cynisch. „Dat bedrijf is zo-ongeveer de enige in de straat die geen lid van onze vereniging is. Op onze vraag om toe te treden, kregen we als antwoord dat ze de contributie niet konden betalen. Nou vraag ik je opnieuw: driehon derd gulden per jaar is dat te veel voor zo'n miljoenenbedrijf? Maar ze profiteren intussen wel mee van onze inspanningen. Het zijn weer de kleintjes die het moeten doen voor één grote, Belachelijk, hè?" Frans van Thienen trekt een pijnlijk gezicht als hij iets te fel zijn rechterarm beweegt. Die is in gips verpakt en rust in een mitella. De eigenaar van de in juli zestig jaar bestaande doe-het-zelf zaak en een meubelwinkel aan de over kant, is behalve gek op zijn werk ook gek van de voetbalvereniging SVV. Dinsdagvond ging hij, als trouw aanhanger, op Harga naar Frans van Thienen compleet met een gipsarm: „Onze winkelstraat is meer aandacht van de gemeente waard. Met z'n allen maken we er iets moois van, waar de hele stad van meeprofiteert." de competitiewedstrijd tegen de FC Den Haag. Na afloop kwam hij bij het naar huis gaan op het Nieuwlandplein bij toeval terecht tussen twee stenengooiende groe pen aanhangers. Een straattegel kwam tegen zijn arm, met als ge volg een gescheurde ellepijp. „Dus deze verwonding heeft niks te ma ken met mijn strijd voor een bete re winkelstraat," lacht hij even la ter. Contributie Van de contributie hebben de winkeliers intussen een spaarpot opgebouwd, maar daar gaat dit jaar dertigduizend gulden uit. „Om de straat op te fleuren hebben we 75 grote lichtomamenten in de vorm van de letter B besteld. Deze komen nog vóór de feestdagen aan de gevels te hangen. Extra sfeer in de straat kan geen kwaad." Van Thienen maakt van zijn hart geen moordkuil als het gaat over 'zijn' winkelstraat. „Laten we wel wezen. Met sommige winke liers gaat het niet goed. P<*t is ge bleken na het doorlichten van hun bedrijvm De oorzaak is een com plex-van factoren: de weekmarkt in de straat deugt niet en de be reikbaarheid met de auto is slecht. Ook het parkeren in de directe omgeving is ontoereikend. Bij het verder uitwerken van de plannen voor het Stadserf (Emmaplein en Hemaplein aan de kop van het SCHIEDAM Na een zender stilte van bijna vijf maanden, her vat de Stichting Stads Omroep Schiedam (SOMS) op zaterdag 27 mei de uitzendingen vanuit het nieuwe pand aan de Passage 12. Media-wethouder Aad Wiegman stelt de zender om precies 12.00 uur in werking. Hiermee zet de be stuurder een dikke punt achter een onzekere periode voor de ruim twintig vrijwillige medewerkers van de SOMS. s Aan het eind van vorig jaar ont stond een heftig conflict tussen de Ziekenomroep en de Stadsomroep. Hierdoor kwam de SOMS op straat te staan en ook zonder apparatuur. Die werd geleend van de Zieken omroep. Met hulp van het gemeen tebestuur betrok de Stadsomroep een -vier etages tellend pand in de Passage. Maanden van breken, timmeren en verven gingen vooraf aan het officiële moment. Extra vertraging liep men op doordat de bestelde apparatuur niet tijdig werd afgeleverd. Nu de radio-uitzendingen wor den hervat, is er ook zicht op de komst van de Stads-TV Rotterdam op de Schiedamse kabel. Hoofdre dacteur Wim Groeneweg heeft de onderhandelingen voor doorgifte van dit lokale station steeds opge schort Hij wilde eerst de radio-uit zendingen weer terug in de ether hebben. Hem staat nu niets meer in de weg om met dit extra en ac tuele tv-programma de kabeluit zending uit te breiden. In het donker rijden op een fiets zonder licht is levensgevaarlijk. Leerlingen van de basisscholen De Gorzen, Jozefschool en Willebror- dusschool zijn hierop in de verkeerslessen nadrukkelijk gewezen. Gisteren werden, in het kader van een gezamenlijk verkeersproject van de scholen, Kluphuis Zuid en de gemeentelijke Verkeersdienst, de fietsen van de 250 leerlingen aan een keuring onderworpen. „Zeker twintig fietsen zyn met kapotte achterlichten aangeboden," vertelde André Wouters, coördinator van het verkeer^ oject, een tikje teleurgesteld nadat de laatste fiets was gecontroleerd. „Maar voor het overige zyn de fietsen van de kinderen in redelijke staat. We constateerden in andere jaren grotere gebreken." Voor zover mogelijk werden kleine reparaties door de keurmeesters en -vrouwen ter plekke uitgevoerd. De keuring is een van de drie onderdelen van het verkeersproject, dat voor het tiende jaar in het zuiden van de stad wordt gehouden. Vorige maand zijn aan de kinde ren dia's vertoond van gevaarlijke plaatsen en kruispunten in de wyk. vi0rts zyn er ook de drukbereden fietsroutes van de stad doorge nomen. De keuring en het in de fietsen graveren van de postcode, is het tweede gedeelte. Volgende week woensdag gaan alle kinderen vanaf 08.30 uur een ry vaardigheidstest afleggen in het Sterrenbos, Voor deze gelegenheid wordt een speciaal parkoers, met verkeersborden, uitgezet. De kinderen die de test goed afleggen, krijgen een diploma en bovendien als extra een aardigheidje omdat het verkeersproject tien jaar bestaat. Broersveld) moet de gemeente hiermee rekening houden. Oók on ze winkelstraat moet met de Hoog straat, het Stadserf en de Lange Kerkstraat, onderdeel worden van één centrumlooproute. Voorlopig is ons nog niks geen inspraak ver leend." Winkel Volgens Van Thienen zien de Broerveld-winkeliers het liefst Bas van der Heijden zo gauw mogelijk verdwijnen en daarvoor in de plaats een winkel van de Hema komen. „In onze straat zijn ook twaalf cafés gevestigd. Veel te veel. Regelmatig geven ze overlast. In de lege winkels mag dus geen horeca. Daartegen zullen wij vech ten," bezweert de winkeliersvoor- zitter. Tot slot zegt hij: „De gemeente en zeker wethouder Zijdeveld (Stadsontwikkeling) moet ons er kennen als een volwaardig ge sprekspartner. Wij hebben hem nodig en hij heeft ons nodig. Onze wensen zijn heus niet overtrok ken. Het enige dat wij willen is een winkelstraat met een breed as sortiment, waar het publiek graag heenkomt. Net. zoals elk ander winkelcentrum 'willen wij de aan- dacht >ari hetgèmeentebesttrar. i 'Die' verdienen :we ook." ROTTERDAM De nieuwe aanwinst van de Nederlandse zie kenhuizen, de mobiele galsteenver gruizer, is morgen, zaterdag 20 mei, te bezichtigen tijdens de open dag van het Sint Clara Ziekenhuis in Rotterdam. De wagen staat tus sen tien en half vijf op het par keerterrein Noord van het zieken huis. De vergruizer is speciaal ont worpen om mensen die lijden aan galstenen zonder operatie te be handelen. Het apparaat is op een speciaal daarvoor aangepaste truck met oplegger geplaatst, waardoor meerdere ziekenhuizen hem kun nen gebruiken. Het is de eerste verplaatsbare vergruizer in Euro pa. Op 23 mei wordt hij officieel in gebruik genomen in het Catharina- ziekenhuis in Eindhoven. De ver gruizer is ontwikkeld door de stichting Centraal Bureau voor Keuringen in Voorburg. De ver gruismethode werkt met behulp van buiten het lichaam opgewekte schokgolven die op de galsteen worden gericht. Door die schokgol ven woidt de steen vergruist. Een behandeling duurt ongeveer een uur. De verwachting is dat onge veer dertig percent van de gal blaasoperaties voortaan achterwe ge kan blijven. Beslag op auto van dronken Vlaardinger opgeheven om zijn vrouw te ontzien SCHIEDAM Twee geld kisten met een inhoud van vijf tienhonderd gulden zijn bij een inbraak verdwenen uit het be drijfspand van Gondrom aan de Calandstraat. Men verschafte zich de toegang door het ver wijderen van een ruit. De geld kisten stonden in een stalen kast. Bij Tevopharm aan de Conradstraat zijn bij een in braak een videorecorder en een kieurenrnonitor meegenomen. Men verbrak een deur om bin nen te komen. Driehonderd gul den aan muntgeld is gestolen uit een gokautomaat van snack bar Makie aan de P. J. Troel- stralaan. Via een klapraam drong men het pand in. SCHIEDAM Belangstel lenden voor gebruikte kleding en speelgoed kunnen op maan dag 22 mei terecht op een beurs1 in het Kluphuis Zuid aan de Dwarsstraat 42. Wie schone en in goede staat verkerende kle ding wil verkopen, dient hier voor contact met het clubhuis op te nemen via telefoon 4267297. Twintig percent van de verkoopprijs moet worden afgestaan aan de activiteitenpot van het buurthuis. De verkoop vindt plaats tussen 11.00 en 14.00 uur. Informatie over hyperventilatie SCHIEDAM Op initiatief van de Patiënten Belangen Ver eniging Schiedam wordt j) op donderdag 25 mei in het dien stencentrum De Vier Molens, Nieuwe Damlaan 766, een voor lichtingsavond gehouden over hyperventilatie. Aanvang 20.00 uur. Sinds een jaar draait in de stad al een zelfhulpgroep en de ze blijkt goed te functioneren. Deze groep bestaat uit mensen met hyperventilatie-problemen, die onder leiding van mensen met ervaring samen trachten met hun probleem tè leren le ven. De deskundigen hebben vele jaren ervaring opgedaan met de problemen van hyper ventilatie en in het omgaan met dit soort groepen. Voor in lichtingen helle men tel. 4676301. Door Rein Wolters SCHIEDAM „Is gevangenis straf voor deze man nu nog wel zinnig?" Officier van Justitie mr. Ong Sien Hien zag dit niet zo zit ten voor een 27-jarige Vlaardinger. Voor vier keer rijden onder in vloed in nauwelijks anderhalf jaar tijd stond de hulpmonteur terecht. Na een bezoek aan café Continen tal aan de Westhavenkade in Vlaardingen werd hij door de poli tie aangehouden. Uit de bloedproef bleek een promillage 2.23, ruim vier keer hoger dan toegestaan. Hij zou niet meer dan twee glazen te hebben gedronken. „Dat moeten dan wel hétéél grote glazen zijn geweest," trok politierechter P. C. Santema ironisch het verweer in twijfel. Enige tijd later werd de man, rijdend in een bedrijfsauto, slinge rend aangetroffen op de Burg. Knappertlaan Hij weigerde toen een bloedproef onder het mom dat hij leed aan bloedarmoede. Vervol gens werd hij nog twee keer on derschept met een flinke slok in zijn kraag. In het verleden stond de man ook al terecht voor het rij den onder invloed. Nog maar eni ge dagen is hij bovendien thuis te rug van 21 dagen gevangenisstraf van een vorige alcohol-veroorde ling. „Het is een paar jaar verkeerd gegaan. Spanningen, hè," droeg de man aan. „Ik ben heus geen zware alcoholist, want ik loop niet con stant dronken over straat." Door zijn drinkgedrag zagen hij en zijn vrouw nog maar twee jaar oude auto in beslag genomen. Met name de vrouw is hiedoor gedupeerd. Zij kan haar rijbewijs niet ten nutte maken. Officier Ong maakte de in beslagname terstond ongedaan. „Ik wil zijn vrouw met ook straf fen." Het vonnis tegen haar man werd voor onbepaalde tijd aange houden. Hij moet zich verplicht onder behandeling stellen van de Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD). Vier maanden niet rijden en een boete van duizend gulden luid de het vonnis van politierechter Santema aan het adres van een 50-jarige Schiedammer. Na een avondje bridgen reed hij op de Burg. Verkadesingel in Vlaardin gen tegen een verkeerszuil. De po litie stelde 460 microgram alcohol per liter uitgeademde lucht vast en dat is ruim het dubbele van wat is toegestaan. „Zes biertjes en één cola/whisky," bekende de ver koopleider. „Ik moest naar huis." Het vervelende voor de vader van twee studerende kinderen met een inkomen van 3500 gulden per maand was, dat hij juist twee maanden voor het plegen van deze overtreding was veroordeeld tot drieduizend gulden boete en een voorwaardelijke rij-ontzegging voor... dronken rijden. „U heeft duidelijk het vertrouwen be schaamd," aldus de politierechter. Vier pijpjes bier beweerde een 43-jarige onderhoudstimmerman uit Vlaardingen maar te hebben gedronken toen de politie hem aanhield. Het blaasapparaat gaf echter 1085 microgram aan en dat is vijf keer de toegestane limiet. „Ik had vier pijpjes gedronken op een verjaardag. Maar ik had ook kalmeringspillen geslikt, mis schien dat dit daarmee verband houdt," probeerde de verdachte. Officier Ong wond zich over dit verweer behoorlijk op. „Speelt u eens open kaart! Hoeveel drinkt u nou werkelijk? Toen u werd aan gehouden was u stranagel-zat. U probeert de rechter en mij wijs te maken dat het vier pijpjes waren, maar daar geloven we niets van." De verdachte bleef niettemin vol harden. Politierechter Santema ooi deelde te weinig van de ver dachte te weten om tot het opleg gen v een vonnis te kunnen overgaan. Hij besloot de zaak voor onbepaalde tijd uit te stellen en daarmee ruimte te scheppen voor een nader CAD. onderzoek door het Sprookjes op "jubilerende scheep,, SCHIEDAM De leerlingen van de Dokter van der Kuij- school aan het Bachplein vier en van 22 tot 26 mei feest. Hun christelijke basisschool bestaat twintig jaar. Alle festiviteiten staan in het teken van sprook jes. Iedere groep heeft een ei gen thema gekozen: kabouters, feeën en rovers. Voorts spelen ze sprookjes als 'De rattenvan ger van Hameien', 'De varkens hoeder' en 'De keizer en de nachtegaal'. Op de slotdag ma ken de kinderen een speurtocht door de wijk en ze bereiden op school zichzelf een maaltijd. Ter afsluiting is er 's avonds een fietsspeurtocht voor de ou ders. SCHIEDAM Jongens 'en meisjes van 8 tot 10 jaar kun nen vanaf dinsdagmiddag 6 ju ni naar de knutselclub van de Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord in het wijk centrum De Blauwe Brug aan het Bachplein. Aanmelden vooraf is noodzakelijk. Er is voorlopig maar plaats voor vijf tien kinderen. De contributie bedraagt per maand vijf gul den. Inlichtingen bij Mariska via tel. 4701267. Helderziende SCHIEDAM De met para- fïne werkende helderziende D. Lemette uit Grootenbroek is op donderdag 25 mei te gast bij de Spirituele Vereniging Harmo- nia in het wijkcentrum Nieuw- land aan het Dr. Wibautplein 165. Aanvang 20.00 uur. Toe gangsprijs voor niet-leden 7,50 gulden. Met een oppervlakte van meer dan driemaal "de Kuip" mag Houtcent rum v.d. Wetering met recht groot genoemd worden. 8 loodsen vol hout, doe-het-zelfartikelen, keukens, parket, schroten, plaatmateriaal, tuinhout enz. vormen een waar paradijs voor de echte doe-het-zelver. Gemakkelijk te bereiken, ruim gesorteerd en iaag in prijs. Kortom, een bezoekje waard. Kom eens langs en verbaas u over Houtcentrum v.d. Wetering! 'V .irc li.i ia:., i )c

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1