Metselaars van Ter Schie doen prakti jkexamen op ru ne •t Stafleu heeft grote plannen met PPSC Nu moeten de stoommolens worden gered Het Vrije, Volk SCHIEDAM Restant van kasteel van Vrouwe Aleida krijgt volgend jaar een paar bogen 18 Stemlokalen aangepast aan wensen gehandicapten FEESTAVOND VOOR JARIGE REVOLUTIE Jubileumwedstrijd Oproepcentrale zoekt meer vrijwilligers BENT U EEN AKT1EVE LEZER ws PAGINA 14 ZATERDAG 20 ME11989 SCHIEDAM De ruïne van het Huis te Riviere aan het Broers- vest wordt met het jaar mooier. Ruim vier eeuwen nadat het in 1260 gebouwde kasteel voor de tweede maal grondig werd ver woest wordt het nu stukje bij beetje weer opgeknapt. Voor de vierde opeenvolgende keer hebben leerlingen van de technische scholengemeenschap Ter Schie dit jaar restauratiewerk zaamheden uitgevoerd aan de ruï ne. Tien man sterk hebben ze van af half januari een groot stuk weg geslagen buitenmuur vanaf het fundament weer opgemetseld, op diverse plaatsen kleinere muurre paraties uitgevoerd en binnen in het torengedeelte een trap her steld. Vorige week legden zij de laat ste hand aan het historisch ge- meentebezit. Geen vrijblijvend klusjeT want voor de jongens van de kopklas metselen maakte het deel uit van het praktijkexamen. De kopklas is een eenjarige, sterk praktijk-gerichte vakoplei ding voor jongens die al in het be zit zijn van een LTS-diploma..Ter Schie begon er negen jaar geleden mee, omdat er vanuit het bedrijfs leven voortdurend vraag was naar geschoolde metselaars. Het restauratieplan was door de leraren metsel- en bouwtechniek F. Vos en A. van Herk opgesteld in samenwerking met gemeentewer ken, maar verder hebben de jon gens alles zelf gedaan. „Ze hebben Leraar bouw- en metseltechniek F. Vos en de aspirant-vaklui Michel de Man, Henrik Pijlman en Richard Herwig bij him historische werkstuk. „Lekker grote stenen, hè. Schiet gauw op." hun eigen mortel moeten maken en voor hun gereedschappen moe ten zorgen. Als ze op school hun troffel niet schoonmaken, lukt het de volgende dag ook nog wel. Maar hier staan ze na een dagje te vloeken als ze hem moeten afbik- ken. Op die manier leer je het wel," lacht Vos. Ook Michel de Man, Henrik Pijlman en Richard Herwig, alle drie 17 jaar, kijken met plezier te rug op het karwei, al was het al leen maar omdat ze inmiddels te horen hebben gekregen dat ze voor dit onderdeel geslaagd zijn. Henrik wijst op de muur die ze 'omhoog gehaald' hebben. „Je ziet tenmin ste wat je gedaan hebt. Deze hele wand is weer vanuit de grond op getrokken. We hebben de muur opgegraven tot het fundament en daar anderhalve meter bovenop gezet," vertelt hij. „Hier lekker in de open lucht werken is in ieder geval leuker dan op school. Binnen is het altijd maar een stoffige bedoening," vindt Michel. Zo'n historische bouwval heeft nog meer voorde len. Richard: „Lekker grote ste nen, hè, schiet gauw op. En het was allemaal niej zo netjes, dus het hoeft ook niet allemaal kaars recht." Hoewel de jongens zo'n karwei aardig vinden voor een keertje, zijn ze niet enthousiast ge worden voor het vak van restaura teur. „Nee, na mijn examen wil ik normaal gaan metselen," kondigt Richard aan. Met de restauratie van dit jaar is het grove werk nu wel verricht aan het voormalige woonhuis van Aleida, de stichtster van de stad. Vos: „Het is niet de bedoeling om het oude kasteel helemaal in vroe gere glorie te herstellen, dat zou een beetje geschiedvervalsing zijn. We zijn nu toe aan wat verfijnin gen, volgend jaar kunnen we nog een paar bogen metselen." Orgelconcert in Grote Janskerk SCHIEDAM Organist Jaap Krooneburg uit Maassluis verzorgt op dinsdag 23 mei om 20.15 uur een orgelconcert in de Grote of St. Janskerk. Hij heeft een afwisselend program ma samengesteld met muziek uit een periode van vier eeu wen. Hij speelt werken van Sweelinck, Walther, Johan Se- bastiaan Bach, Mendelssohn, Thalben-Eall, Hendrik Andries- sen en Feike Asma. De entree kost pen persoon 6,50 gulden. Pashouders krijgen twee gulden reductie. Dienstencentrum zoekt maaltijdrijders SCHIEDAM Zes dagen per week bezorgt de maaltijdorga nisatie ScMedam-Noord eten bij ouderen die niet meer zelf standig kunnen koken. Vrijwil lige- 'erzorgen het thuisbren- y assen 12.00 en 13.30 uur. jr de dinsdag en woensdag neeft de organisatie twee men sen te weinig. Wie wil meewer ken ontvangt een vergoeding van zeven gulden per rit. Na tuurlijk moet men wel beschik ken over een eigen auto. Inlich tingen worden verstrekt door Sies Meuwese, Heijermansplein 35, tel. 4709555. VLAARDINGEN Op don derdag 25 mei wordt in het ka der van het 85-jarig bestaan van de voetbalvereniging Fortp- na de jubileumwedstrijd Fortu- na-UEFA-jeugd worden ge speeld. Stafleu traint de junioren: „Ik heb hier de vrije hand en kan alles zelf regelen." SCHIEDAM Door het toene mend aantal aanvragen voor hulp, heeft de Oproepcentrale meer vrij willigers nodig om de verzorgers van dementerende ouderen te ont lasten. De vrijwilligers van de Op roepcentrale stellen door hun hulp de partners of verzorgenden van thuiswonende mensen met psycho-geriatische problemen in staat een paar uurtjes per week voor zichzelf te hebben. Levenser varing, geduld en belangstelling voor ouderen zijn noodzakelijk. Vooraf krijgen vrijwilligers voorlichting over het omgaan met ouderen en hun dementie. Verder vinden er regelmatig contactbij eenkomsten plaats waarop de vrij willigers hun ervaringen kunnen uitwisselen. Voor iedere deelne mer aan het project wordt een WA- en een ongevallenverzekering afgesloten Eventuele reiskosten worden vergoed. Nadere informa tie verstrekt mevrouw A. de Jong, coördinatrice van het vrijwilli gerswerk in het verpleeg- en reac tiveringscentrum DrieMaasStede. Op werkdagen is zij bereikbaar tussen 09.00 en 12.30 uur via tel. 471*022. Door Fiet Klepke SCHIEDAMDe junioren van PPSC hebben deze week al kunnen kennismaken met de 'professione le' aanpak van André Stafleu, de nieuwe hoofdtrainer van de on langs naar de derde klasse gede gradeerde club. De oud-Feyenoord- er, thans spelend voor de FC Haar lem, verzorgde in samenwerking met de jeugdtrainers een zoge naamde demonstratie training. Hij heeft grote plannen vertelde hij na afloop. Stafleu gaat nog één jaar door als speler van de ere-divisionist om zich daarna volledig op het trainersvak te storten. „Over een jaar of vier wil ik in het topvoet bal werkzaam zijn," steekt hij zijn ambities niet onder stoelen of ban ken. „Voorlopig vind ik het lekker om zelfstandig een club te kunnen gaan runnen. Ik heb hier de vrije hand en kar alles zelf regelen." Er zal volgens Stafleu veel moe ten gebeuren bij de club die de laatste jaren behoorlijk is wegge zakt. „De zaak moet opnieuw le ven worden ingeblazen," stelt hij. „Er moet nieuw bloed komen, an dere gezichten." Aangezien PPSC geen spelers kan 'kopen', zal de vereniging op een andere man er aantrekkingskracht moeten gaan uitoefenen. Stafleu: „We zijn bezig met het opstellen van een beleids plan voor de jeugd. Door de trai ningen van de hele club zal een ro de draad lopen. Ik zal alle trainers van oefenstof voorzien en het hele gebeuren coördineren. Op die ma nier proberen we er jeugd bij te knjgen, Daar zal PPSC het op lan ge termijn van moeten hebben." Ook voor de spelersgroep van het eerste en het tweede team, die dringend aanvulb-- behoeft, zal meer worden ge/ïseerd. „We zullen meer aandaent gaan beste den aan het randgebeuren. Zo krijgt de totale groep iedere don derdagavond een 'verplichte' maaltijd aangeboden en zullen we regelmatig feestjes daar hou ik wel van organiseren. Dat hoeft allemaal niet zoveel geld te kos ten." De opvolger van Har° Bassant heeft het eerste elftal zo'n zes keer zien spelen en zag ook het tweede team en de A-jeugd al eens aan het werk. Hij heeft zodoende aardig inzicht gekregen in het spelersma teriaal. „Het is kwalitatief niet hoogstaand, maar er wordt hard gewerkt. We hebben echter ver sterking nodig. Ik heb wat ge sprekken gevoerd met enkele jon gens. We motn afwachten of ze daadwerkelij.-, tornen." De degradatie uit de tweede klasse kwam ook voor Stafleu als een onaangename verrassing en hij zou het liefst binn»n een jaar weer terug komen, maa. hij acht het niet reéel daarvan uit te gaan. „Als we goed meedraaien ben ik al tevreden. Ik moet er eerst goed voetbal in zien te krijgen; met na me aan het positiespel valt nog veel te verbeteren. Omdat de ac commodatie zich daar niet zo goed voor leent, zijn we op zoek naar al ternatieven in het 'Beatrix'-park. Voor januari en februari hebben we het kunstgrasveld van een ho ckeyclub reeds besproken. We zit ten hier niet zo ver van het strand, dus ook daarvan zullen we gebruik maken." Stafleu vind het niet 20 erg om met de PPSC in de derde klasse te moeten beginnen. „Ik denk dat de weerstand iets minder is dan m de tweede klasse. Bovendien krijg je een afdeling met een aantal der by's en dat is aantrekkelijk voor het publiek. Een wedstrijd tegen HBBS spreekt de mensen toch veel meer aan uan een duel tegen Ever- steyn." SCHIEDAM De aanplakbor den staan er wel. De affiches van de verschillende politieke partijen volgen spoedig. Schiedam is klaar voor de komende Europese en tus sentijdse kamerverkiezingen. Deze keer zullen achttien van de zeven enveertig stemlokalen toegankelijk zijn voor minder valide kiezers. Gemeentewerken zal op die loca ties faciliteiten aanbrengen als een stemhokje met verlaagd schrijf blad en een zogenaamde helling- baan. In de omliggende gemeenten Maassluis en Vlaardingen zal meer dan de helft van de stembureaus toegankelijk worden gemaakt voor gehandicapten. Aanleiding tot de aanpassingen was een brief van de Consumen tenbond, waarin alle gemeenten in Nederland vorig jaar is verzocht stembureaus beter toegankelijk te maken v >r gehandicapten in rol stoelen. De voorzieningen zullen zowel tijdens de Europese verkie zingen van 15 juni als de Kamer verkiezingen van 6 september worden benut. Ambtenaren van gemeentewer ken hebben de verschillende loca ties de afgelopen maanden onder zocht op hun toegankelijkheid. Daarbij is vooral gelet op het slechten van eventuele drempels bij ingangen en op de mogelijkheid om een opritje voor rolstoelers aan te brengen. Verder zijn bestaande stemhokjes aangepast, zodat ook iemand m een rolstoel het stembil jet kan invullen. Volgens G. Bouwman van bur gerzaken wordt zoveel mogelijk ge probeerd de voor minder-validen toegankelijke locaties over de ge hele stad te verspreiden. Daarin zou de gemeente redelijk slagen, hoewel vooral oudere gebouwen, die als stembureau zullen dienen, zich moeilijk voor aanpassingen lenen. Bij nieuwe bouwsels hebben ontwerpers al meer rekening ge houden met de wensen van gehan dicapten. Om de soms toch wat oneven wichtige spreiding te omzeilen, is het daarom in Schiedam mogelijk te stemmen in een ander bureau dan aangegeven op de oproep kaart. Daarvoor moet contact wor den opgenomen met de afdeling burgerzaken op het gemeentehuis. Ook in* Vlaardingen en Maas sluis wordt het gehandicapten mo gelijk gemaakt elders te stemmen. Maar daar speelt het probleem iets minder. In Vlaardingen namelijk zy'n zevenentwintig van de cenen vijftig stembureaus aangepast en volgens een woordvoerder van de gemeente Maassluis worden daar mogelijk vijftien van de drieën twintig locaties toegankelijk ge maakt voor gehandicapte kiezers. Door Han van der Horst SCHIEDAM Vandaag vieren de Schiedammers met trots en zelfbewustzijn hun mo lendag. Immers, dankzij stug volhouden en veel particulier initiatief is het verval van de Schiedamse molens verkeerd in een wederopbouw. Die monu mentale bouwwerken langs de vesten hebben allemaal een functie. Ze draaien. En de laat ste stomp die van de Palm boom krijgt weer een trotse bovenbouw, een kap en wie ken. Dat had niemand gedacht vijfentwintig jaar geleden toen net de laatste resten van de Oostmolen nu staat daar de Hema met de grond gelijk waren gemaakt. Eén molen zal tijdens de feestelijkheden zorgvuldig wor den gemeden. De meeste Schie dammers weten trouwens hele maal niet, dat het betreffende bouwwerk ook een molen is. Het staat vlak voorbij de Ke- thelbrug direct aan de Noord- vest en een trotse gedenksteen meldt de naam; de Draak. Deze draak is de uiteindelij ke ondergang van het verval en de afbraak der Schiedamse windmolens. Want het was oor spronkelijk een stoommaalde- nj, een smokend stuk techniek, dat van weer noch wind afhan kelijk was en meer kracht ont wikkelde dan de concurrenten die het van wieken en wind moesten hebben. Stoommaalde- rijen maakten de molens van steunpilaar der Schiedamse economie en producenten van de mout voor de branderijen bijna van de ene dag op de an dere historische overblijfselen. En historische overblijfselen, dat vonden onze voorouders ou we rotzooi die ze op moesten ruimen. En dat hebben ze met overgave gedaan. Het meren deel van de Schiedamse molens is tussen pakweg 1900 en 1920 afgebroken zonder dat er een spoor van over bleef. De Schiedamse molenstich ting heeft dan ook weinig re den om De Draak te beminnen. Want bij dat gebouw begon de nederlaag die zij nu door zor- vuldig herstel van wat er nog aan molens rest, in een heel klein overwinninkje weet om te zetten. Maar misschien wordt het tijd voor vergeving. Als straks de Palmboom in volle glorie is herrezen, blijft de Schiedamse molenvrienden met veel meer over dan in stand houding van het geredde. Nieuwe uitdagin gen zijn er niet meer, of het moesten de paar watermolens- tompjes langs de Poldervaart zijn. Dat is bij nader inzien misschien helemaal zo'n gek I idee niet. Men zou kunnen be ginnen met de stomp aan de rand van het volkstuinencom plex Klein Babberspolder. Maar dan blijft er nog tijd en gele genheid over om iets te doen aan de oude stoommolens. Want ook de stoommachine hoort inmiddels bij de geschie denis. Mensen die ze willen be houden, noemen zich dan ook industriële archeologen. En een negentiende eeuwse stoommachine is een bewonde renswaardig en boeiend stuk techniek, een samenstel van prachtige bewegende onderde len, een buitengewoon door dacht geheel, waarmee de men sen uit die tijd tot het uiterste van de toenmalige werktuig bouwkundige mogelijkheden wisten te komen. Wie weet, is het nog moge lijk hier of in Engeland de stoommachine op te scharrelen om zo'n prachtige maalderij in het leven te roepen. Dan heeft Schiedam er een echt industrieel monument bij. SCHIEDAM De tiende ver jaardag van de Nicaraguaanse re volutie wordt ook in Schiedam ge vierd. De vereniging Schiedam-Ni caragua organiseert op vrijdag 26 mei een feestelijke avond in thea ter De Teerstoof, waar de bekende Utrechtse muziekgroep Rapalje zal optreden. Het programma dat Ra palje op deze avond brengt zal deze zomer ook worden opgevoerd in Somoto, de beoogde Nicaraguaanse zusterstad van Schiedam. De avond begint om 20.15 uur en de steunprijs om binnen te komen be draagt 10 gulden. Hanny Rennen, secretaris van de vereniging, zal verslag uitbren gen van de reis die zij samen met Vlaardinger Arnold van Kalken door Midden-Amerika ondernam. In Somoto bezochten zij de Schie damse Sylvia Saakes en haar vriend Gerrit Ribbink, die tot nu toe gefungeerd hebben contactper soon voor de vereniging. Ook sprak Hanny uitvoerig met de bur gemeester van de p'aats, Isabel Morales de Armijo am te kijken hoe er vanuit Scb.edam een bij drage geleverd kan worden aan de oplossing van een aantal proble men in Somoto. Daarbij kwamen ook de contacten van de vereni ging met het Frr^se Fougères en het Belgische Luik aan de orde. De vereniging heeft besloten mee te doen aan de landelijke ac tie van de stichting Kunstenaars Nederland-Nicaragua. Onlangs werd er in Somoto een soort mu ziekschool opgericht, want het ani mo onder de jeugd om muziek te maken is erg groot. Tijdens Han- ny's bezoek werd er in no-time een orkesc geformeerd dat meteen al een concert ten beste gaf. Van alles is er nodig: muziekpa- pier, snaren, gitaren, blokfluiten, triangels, metronomen enzovoort. Een ieder die oude muziekinstru menten op zolder heeft, waar men toch niets meer mee doet, wordt verzocht deze aan muziekschool te schenken. Men kan de instrumen ten op 26 mei meenemen naar De Teerstoof of ze afgeven bij Lies Dekker, Oude Sluis 15, telefoon 4738001. Ook kan men de actie fi nancieel ondersteunen docr geld over te maken naar giro 4966244 van de Vereniging o.v.v. 'Snaren en gitaren'. Ook de wereldwinkel besteedt aandacht aan Nicaragua, In het zelfde weekend staan de medewet- kers vrijdag met Nica-bananen op de markt en zaterdag op de Hoog straat. Dan zal het u weinig moeste kosten om iemand te vinden die abonnee van uw krant wii worden. Wij belonen u hiervoor met een ieuke valutacalculator. Hiermee kunt u elke prijs in het buitenland omrekenen in guldens. Bovendien is hij uitge voerd met een pennetje en een halskoord De nieuwe abonnee krijgt Het Vrije Voik eerst 2 weken gratis en beta al t 1 daarna 23,85 per maand. Vul daarom de bon in. I Adres.» -Voor!, i -Postcode, -Jel-- Woonplaats, K I Naam Adres i Postcode^ I .Woonplaats. T' jp DE NIEUWE ABONNEE IS: f Naami 'ÖVSS73 STUUR DE VALUTACALCULATOR NAAR: Voorl. Sfuur de bon in een open envelop zonder postzegel naar: Het Vrije Volk abonnementen, Antw. nr. 1579,3000 VB Rotterdam

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1