Kringloopcentrum heeft klanten nodig l Tussen het staal verrijst staal L KUNST TE KIJK Het Vrije Volk SCHIEDAM Crematorium De Beukenhof geeft 2 dagen voorlichting Zijdeveld ziedend over nieuwe discussie over bodem Spaland ft PAGINA 14 DINSDAG 23 ME11989 Extra pakhuis nodig voor opslag bankstellen, eethoeken, slaapkamers en televisies Open Dag in 't M.C.M. de Groothuis ■nmis BRIEVEN VAN KINDEREN Konijn Beste vrienden, Hallo allemaal, Kip Poezen Konijn (2) ws Door Rein Wolters SCHIEDAM Weinig geld in de knip en dringend verlegen om een bankstel? -Is de televisie of de wasmachine stuk en zit de aan koop van een nieuwe er niet in? Dan is het tijd om een bezoek te brengen aan de winkel van het Kringloopcentrum aan het Dr. Wi- bautplein. Speciaal voor mensen met een smalle beurs verkoopt de winkel allerlei (duurzame) ge bruiksgoederen, Geen nieuwe spul len, maar ook weer geen aftandse afdankertjes. De winkel en de achterliggende werkplaats zijn volgepropt met bankstellen, eethoeken, slaapka mers, salonkasten, televisies, ra dio's en noem maar op. Alles wacht op een nieuwe bestemming, op kopers dus. „En die komen in feite te weinig," zegt de 35-jarige Cor Stout een tikje somber. „Onze voorraad is nu zo groot dat we ex tra opslagruimte nodig hebben. We zijn naarstig op zoek naar een be taalbaar pakhuis met een vloer van ongeveer 150 vierkante me ter," vult zijn 40-jarige broer Mee uw aan. „Tjonge, als dat zou kun nen. Dan zijn we van veel kopzorg af," zegt de 46-jarige Aad van der Stek. Het trio runt het Kringloopcen trum, het werkgelegenheidsproject van de Gemeentelijke Sociale Dienst en het Gewestelijk Arbeids bureau. Cor, Aad en Meeuw zijn geruime tijd werkloos geweest. In februari openden ze met behulp van de gemeente hun winkel. Het ppncipe is simpel. Ze halen over bodige huisraad op en voeren daarop reparaties uit. Vervolgens bieden ze de op deze wijze verkre gen handel te koop aan. Nageke ken televisies zijn bijvoorbeeld al verkrijgbaar vanaf 75 gulden. „Mét een omruilgarantie van drie SCHIEDAM Drie instellin gen die zich in Schiedam bezig houden met volwassenenonderwijs organiseren op donderdag 25 mei een gezamenlijke Open Dag in het M.C.M. de Groothuis, op de hoek van de Stadhouderslaan en de Mauritsstraat. Van 10.00 tot 16.00 uur wordt een uitgebreid aanbod aan cursussen en opleidingen ge presenteerd. Zowel de Stichting Huishoudelijke Voorlichting, de Stichting Educatief Centrum voor Volwassenen als de Stichting Be roepseducatie Waterweg Noord zullen present zijn met hun pro gramma voor het seizoen '89-'90, dat in september van start gaat. Zo is er informatie over de cur sussen zelf kleding maken/patroontekenen, yoga en gymnastiek, vermageren, typen, computergebruik, kantoorpraktijk, en diverse kookcursussen. Daar naast kan men zich oriënteren op de beroepsopleidingen techniek, automatisering/administratie en verzorging, de Open School voor vrouwen, de cursus basiseducatie, verschillende lees- en schrijfgroe- peD en de cursus Nederlands spre ken en schrijven voor anderstali gen. Ook de meidengroep (oriënta tie op school en werk) is met een," standje aanwezig. Onder het genot van een kopje koffie kan men kennis maken met de docenten, het lesmateriaal be kijken en demonstraties/open les-" sen bijwonen. Wie het leuk vindt om meteen al met de demonstra- tielessen yoga of gymnastiek mee te doen kan het best gemakkelijke kleding aantrekken, bijvoorbeeld een joggingpak. Voor wie het thuis allemaal op z'n gemak nog eens na wil lezen is er schriftelijk infor matiemateriaal aanwezig. Voor de kleintjes is er de gehele kinderop vang beschikbaar. De winkel en de werkplaats puilen uit van de goederen. Van v.!.n.r. Cor Stout, Aad van der Stek en Meeuw Stoat. maanden," vult Meeuw aan. Hij is de verkoper van het trio. De prijs van de bankstellen varieert van 65 tot 300 gulden en een degelijke eethoek kost vijf tientjes. Schemer lampen, boeken, bloempotten, as bakken en andere prullaria gaan voor kwartjes over de toonbank. Aad en Cor rijden de hele dag af en aan. Op telefonisch verzoek" halen ze aan huis gratis overtollige huisraad weg. Ze betalen er niets voor. Voorts bezorgen ze grote meubelstukken die in hun winkel zijn gekocht en tussendoor repare ren ze ook nog het een en ander. „We hebben een heerlijk druk le ven," grijnst Cor Stout. „We heb ben tenminste weer iets om han den. Voor jongens van onze leeftijd is dat héél belangrijk. Van thuis zitten ga je kapot." Het trio runt de winkel met be houd van hun uitkering. Eind vol gend jaar moeten ze zelfstandig draaien. „Zonder twijfel lukt dat," zegt Cor Stout vastberaden. „Onze omzet is thans al kostendekkend. Wanneer we over extra opslag ruimte beschikken en onze han delswaar beter kunnen uitstallen, dan kunnen we ook gemakkelijker verkopen. Als er nu iemand komt voor bijvoorbeeld een slaapkamer- kast, kunnen we alleen gedemon teerde panelen laten zien. Natuur lijk is dat de bedoeling niet." Het Kringloopcentrum werkt nauw samen met Paul Snijders van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam. „Hij regelt bij de reini gingsdienst de route voor het opha len van grof vuilnis. Zodra de kraakwagen op pad gaat, krijgen wij een seintje en rijden er achter aan. Spullen die nog bruikbaar zijn laden wij op en het overige verdwijnt naar de stort. Voorts stoppen wij om de drie weken fol ders in brievenbussen met daarin de boodschap dat het Kringloop centrum graag overtollige huisraad ophaalt. Helaas zijn veel mensen er nog niet van doordrongen dat ze in onze winkel goede huisraad voor weinig geld kunnen aanschaf fen. Ons bedrijf is opgezet om ons werk te verschaffen, maar ook in hoge mate om mensen met een smalle beurs van dienst te zijn." Zes dagen per week is de Krin gloopwinkel open. Inlichtingen worden graag verstrekt via tel. 4712717. vele andere mogelijkheden, zoals het bijzetten van een asbus in een monument, een graf of een urnen- muur. Met het aanbieden van deze mogelijk wordt ingespeeld op een behoefte. Aan bezoekers wordt na afloop van de rondleiding een fol der uitgereikt, waarin de diverse mogelijkheden van asbestemming worden begeschreven. Zaterdag is het crematorium te bekijken tussen 10.00 en 15.00 uur en zondag van 12.00 tot 15.00 uur. De Beukenhof is gevestigd aan de Burg. van Haarenlaan 1450, in gang Laan van Spieringshoek. Voor automobilisten is de route naar het crematorium met borden SCHIEDAM Wie wil weten hoe een crematie precies verloopt, kan zich zaterdag en zondag laten voorlichten in het crematorium De Beukenhof. Een bezoek is mogelijk gemaakt door een initiatief van de Landelijke Vereniging van Crema toria. Twee jaar geleden waren er ook open dagen. Toen bezochten ruim 250 mensen De Beukenhof. Medewerkers van het cremato rium verzorgen de rondleiding, waarbij onder meer de aula, de muziekkamer, de meditatieruimte en ook de ovenruimte worden be zocht. Vervolgens wordt buiten het gebouw, in de umenhof, openheid gegeven in de mogelijkheden van asbestemming. Naast het verstrooi en van de as zijn er tegenwoordig aangegeven. Tekening Pinky Consnelo, 10 jaar heel vies. Daaag. Demila Saulik, 9 jaar Ik had een konijn. Hij was heel lief. Op een dag kwam er een meisje op bezoek en zij ging steeds op de bips van mijn ko- nijn slaan. En toen kreeg zij ba- j'bys maar ze waren dod. Toen «.-bracht mijn vader haar weer -terug. Hunkar Tahiroglu, 8/2 jaar Wat ben ik blij. Gaan jullie naar de moskee? Ik gaat wel naar de moskee. Daar leer je de koran. En je leert andere dingen. Maar dat kan jullie niet ver staan* Cengiz Erdem, 8 jaar Ik vind dat jullie veel; rommel weggooien. Heel vaak in het water. Bijvorbeeld: fietsen, banken enzovoort. Ik vind dat Beste kindren, Ik had een kip en die is weg ge lopen. Als je dat vind dan moet opstu ren. Bourian Saddik, 10 jaar Mijn oma had twee poezen een grote en een kleine. De, kleine was zo schattig en we gingen spelen met de kleine poes. De kleine was een baby. En toen gingen ce naar huis. Daa- aaaaaagl Kevser, 8y* j*ar Ik had een konijn. Die had een man. Die man had een kinderen. Die kinderen had een vriendin. En die vriendin had een man. Ozcan Tan, 9 jaar Door Rein Wolters SCHIEDAM Wethouder Chris Zijdeveld (PvdA) is ziedend op de kleine linkse partijen in de gemeenteraad. Gisteravond ver klaarde de portefeuillehouder voor Milieuzaken en Stadsontwikkeling onqjEpwonden, boos tezijn over de discussïetechniek'yaifKleïn LinksV ,,Voordat1JikJ' naar het "spreekge stoelte kwam heb ik eerst tot tien geteld en toen water ingeschon ken, want ik was nu écht giftig," zei hij tot de gemeenraad en in het bijzonder tot woordvoerder/zondebok Bart de Leede van de PSP/PPR-combina- tie. De intussen weer beteugelde woede van Zijdeveld gold de harde beschuldiging dat de wethouder in december bij de discussie rond de bodemverontreiniging, ontstaan door opspuiten met havenslib van de nieuwbouwwijk Spaland, de ge meenteraad op het verkeerde been zou hebben gezet. Volgens De Leede is er niet één bodemmonster genomen in de diepere grondlagen, terwijl de wetgever dat op grond van de Wet Interim Bodemsane ring wel vereist. Volgens De Leede is de bouwlocatie Spaland destijds ook op opjuiste gronden van de bo- demsaneringslijst van het toenma lige Openbaar Lichaam Rijnmond afgevoerd. Hij schermde met een brief van mevrouw ir. A. van Pelt van de Stichting Nederland Gifvrij uit Utrecht, waarin het aantal ge nomen grondmonsters onvoldoen de wordt genoemd. „In aanmerking genomen dat de vier monsters in Spaland af komstig zijn uit de relatief schone bovenste meter slib kan men vre zen dat in de onderste laag nog ho gere concentraties cadmium voor komen," schreef ir. Van Pelt. „Ik heb schoon genoeg van deze discussie. Alle rapporten zijn een duidig/ de genomen maatregelen zijn afdoende. Het getuigt van grootheid om te zeggen dat je ver loren hebt. Raadslid De Leede en de zijnen zijn daar nu aan toe," al dus het bijna met vitriool door drenkte commentaar van Zijde veld. De Leede: „Met alle liefde wil ik de discussie rond de bodem verontreiniging stoppen, maar ik voel dat er in de toekomst proble men ontstaan. Als raadslid blijf ik daarom permanent mijn stem ver heffen." Zijdeveld: „Wie zijn stem in het openbaar verheft, draagt ook ver antwoordelijkheid." Deze opmer king koppelde hij aan de onrust die Klein Links volgens hem op nieuw onnodig zaait onder de toe komstige bewoners van Spaland. „U bent bezig om een stemming te kweken die ver uitgaat boven de eigen ongerustheid." En als regel rechte terechtwijzing: „Uw me ning is gebaseerd op halve conclu sies, het slecht lezen van rappor ten en het maken van tendenti euze opmerkingen. Er zijn meer dan honderd bodemmonsters geno men. Hiermee is vastgesteld dat in de bodem van Spaland bijvoor beeld de concentraties van pestici den in de grond zeshonderd keer lager zijn dan in de Steendijkpol- der in Maassluis. De maatregelen die zijn genomen, een leeflaag van anderhalve meter op de opgespo ten grond, zijn meer dan voldoen de." D66-raadslid Coby de la Rie vond dat "Zijdeveld de spot dreef met de aanpak en ongerustheid van Klein Links. „U moet ons seri eus nemen in deze zaak. Ik voel me nu heel emotioneel. Zoals U ons behandelt, dat verdienen wij niet." Het college van burgemeester en wethouders wees het verzoek van De Leede om alsnog een nader bodemonderzoek in te stellen van de hand. III» n?»' aï h Tegen het massieve staal van de havenkranen verrijst op het voormalige Gustoterrein op de grens van Rotterdam en Schiedam een nieuw stalen massief. Het is een gigantische contractie voor twee loodsen met een vloeroppervlakte van 21.000 vierkante meter. Na maanden van ophogen en het ingraven van funderingen, is men nu aan het 'zichtwerk' begonnen. De loodsen gaan dienst doen als opslagruimte voor de Verenigde Glasfabrieken. Het terrein van de voormalige scheepswerf heeft tien jaar braak gelegen. Nu heeft het een bestemming als bedrijvenpark, waar duizend mensen gaan werken. GRAFIEK SERRA Zwart, en nog eens zwart. Zwarte vlakken die de grote vellen papier bijna geheel bedekken. Weinig wit dus. Grafisch werk van Richard Serra in het Stedelijk Museum Schiedam. Richard Serra bijna 50 jaar geleden in San Francisco geboren, woont en werkt afwisse lend in New York en Inverness in Canada heeft naam gemaakt met zijn monumentale metalen sculpturen, waaronder een speci aal voor het Rotterdamse Museum Boymans-van Beuningen ontwor pen kunstwerk: twee enorme, ge bogen, parallel en volledig in ba lans geplaatste wanden van gewal ste stalen platen. Zijn grafisch werk ontstaat wanneer hij naar zijn sculpturen kijkt. Daarna gaat hij er nog eens met een stift overheen.En dan geeft hij de zwarte resultaten uitvergrote, steeds terugkerende vormen die ook in zijn sculpturen zitten ti tels mee als Out the Window at the Square Diner en Malcolm X en The Moral Majority Sucks en Muddy Waters en My Curves are not Mad. De expositie "Richard Serra, gra fiek 1972-1978' is tot en met 28 mei te zien in het Stedelijk Muse um, Hoogstraat 112, Schiedam. Geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur en op zondag van 12.30 tot 17 uur. Met schilderijen en collages expo seert de in Schiedam woonachtige kunstenares Gwenaele Diascom tot 26 mei in galerie Branders- steeg, Branderssteeg 7 in Schie dam. Geopend: woensdag tot en met zondag van 13.30 tot 17 uur. SPOOR 'Natuur in beeld' is de titel waar onder de fotograaf Gerard Spoor in de foyer van Theater de Teerstoof, Nieuwstraat 12 in Schiedam zijn werk tentoonstelt. In bijzondere kleurenfoto's toont deze fotograaf ons de schoonheid van de natuur. Te bekijken vanaf een uur voor aanvang van iedere voorstelling in het theater tot sluitingstijd. 10 JAAR Met een groepsexpositie van Vlaar- dingse kunstenaars viert het Zon nehuis het feit dat nu al tien jaar lang in het Ontmoetingspunt van het Zonnehuis, Dillenburgsingel 5, Vlaardingen exposities georgani seerd worden. Op deze gevarieerde jubileumtentoonstelling is werk te zien van onder meer Hans Rikken, Peter Dumas, Wilma Kuil, Dik Kats en Aad Hofman.De expositie is te zien tot 3 juni, op dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 20 uur er op zaterdag tot en met maandag van 14 tot 20 uur. T" VORMGEVERS 'Zeven jonge vormgevers uit Zuid- Holland' is de niets aan de ver beelding overlatende titel van een tentoonstelling die tot en met 16 juni in de hal van de Vrije Acade mie aan de Oosthavenkade 42, Vlaardingen te zien is. In een huis kamer-opstelling die de functie heeft van een soort kijkdoos wor den de ontwerpen voor meubels, gebruiksvoorwerpen, kleding, sie raden en dessins tentoongesteld. Deze expositie is georganiseerd door de tentoonstellingsdienst van de Culturele Raad Zuid-Holland en heeft tot doel de bewoners van de ze provincie dicht bij huis te laten kennis maken met jonge kunste naars en vormgevers. Het Hol- landia-gebouw (Vrije Academie) is dagelijks geopend van 9 tot 12 uur en van 13 tot 17 uur en op vrijdag ook van 19 tot 21 uur. Op zaterdag is uet gebouw open van 12 tot 217 uur. HADELER Litho's, schilderijen en tekeningen van Georg Hadeier zijn tot en met 10 juni te zien op een expositie in de Galerie/Artotheek, O'.Nthaven kade 42, Vlaardingen. Geopend: dinsdag tot en met vrijdag van 9 tot 12.30 uur en van 13 tot 17 uur (vrijdag tot 18 uur) vrijdagavond van 19 tot 21 uur en zaterdag van 12 tot 17 uur. VISSERIJMUSEUM Niet alleen als expositieruimte, maar ook als inspiratiebron dient het Visserijmuseum voor een ten toonstelling van cursisten van de tekenlessen van Galerie de Duig. De werken zijn door deze leerlin gen van d' kunstenaars Aad Hof man en Oik Kats gemaakt tijdens een aantal lessen in het museum met als thema 'een gedeelte van het museum in aquarel'. Vanwege het beperkte licht is veel met sepia gewerkt. Zeer toepasselijk in dit nostalgische museum, want sepia geeft een effect dat aan antieke prenten doet denken. Tot 1 juli in het Visserijmuseum, Westhavenka- de 53, Vlaardingen. Geopend: maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur een zondag van 14 tot 17 uur. HANS WAP De Rotterdamse kunstenaar Hans Wap exposeert tot en met 26 mei in het Delta hotel aan de Maasbou levard in Vlaardingen. In zijn li- noleumsnedes is het vliegtuig een belangrijk element. Het vliegtuig symboliseert de reizigers. Het geeft beweging en vooruitgang aan, maar ook het onverwachte. Deze tentoonstelling is dan ook georga niseerd in samenwerking met Fok ker en de F27 Friendship Associa tion. VAN BEKKUM Landschappen stillevens van de Rotterdamse kunstenaar Nico van Bekkum zijn te zien bij koffie- en theeschenkerij de Zeeman Hoog straat 205 in Vlaardingen. Deze kunstenaar heeft reeds tientallen tentoonstellingen in binnen- en buitenland op zijn naam staan en zijn heldere kunstwerken komen dan ook in vele collecties voor. GESCHEURD De Maasluise fotografe Ada Holle man exposeert gedurende de maand mei in het sieraden atelier van Eric Hulsman, Rijkestraat 2 in Vlaardingen. Onder de titel 'Gescheurd/Gekleurd' toont zij ge fotografeerde stillevens die zijn sa mengesteld uit stoffen en stukken papier die op een bepaalde manier gescheurd, geknipt of geplooid zijn. Kleurencombinaties en vorm geving spelen op deze foto's een belangrijke rol. Het atelier van Eric Hulsman is geopend van woensdag tot en met zaterdag van 10.30 to 17.30 uur. TABIT In de Schielandgalerie in de gelijk namige polikliniek aan de Burge meester Knappertlaan in Schie dam is tot en met 30 juni een ex positie van vrije grafiek van de Rotterdamse kunstenaar Tgmaïl Tabit te zien. In zijn grafiek geeft Tabit het algemeen menselijk ge drag weer in gevarieerde structu ren en vlakken waardoor de figu ren goed tot htm recht komen. De Galerie is geopend van 9 tot 17 uur op werkdagen. DOEST Koppen en andere menselijke vor men, waarin houdingen, gelaats uitdrukkingen en gevangen bewe gingen worden weergegeven, dat is waar de Vlaardingse kleikunste- naar Paul Doest zich in gespeciali seerd heeft. Zijn beelden worden van 24 mei tot en met 17 juni geëxposeerd bij Ton Steenbergen bloemsierkunst, Wiardi Beekman- singel 7 in Vlaardingen. Daar zyn vooral beelden te zien vervaardigd van Raku-klei, waarvan enkele volgens de Raku-teehniek gestookt zijn. Stuur je brief naar HET VRIJE VOLK, Brieven voor Kinderen, Postbus 2399, 3000 CZ Rotterdam, graag met vermelding van je naam, je adres, je leeftijd en je woonplaats. aaJJKJd S&gOïifri y» f-»-« n$b{iïo 9 :>r,!*.rap,% DIA SCORN -Tl +X

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1