i on eel op pontons in de Lange Haven 'Vuilnis in havens is geen promotie voor het toerisme' REGIOVIDEOTHEEK BALY Manifestatie 'Heerma zo niet' gaat niet door m Leerlingen van Ouvertureschool brengen tegenbezoek aan Polen SChAl laat in nieuwe produktie van 1,3 ton strijd tussen democraten en aristocraten herleven Mlii Jongen getrapt in het zwembad: hersenschudding Gezinsfietstocht 4;;; van jarige club Kastelein Steef Tettero van Scyedam: Alerter opruimen is noodzakelijk F SP roept artsen en scholen op tot 3d protest tegen vergunningMatéx De tekst op het door de leden van de keert SCHAT werkgroep opgehouden spandoek spreek voor zichzelf. Volgend jaar terug met opnieuw een mammoetspektakel. Door Hein Walters SCHIEDAM In het decor van de Vismarkt, de Appelmarktbrug en de Lange Haven speelt zich vol gend jaar mei de tweede open- luchtproduktie van het Schiedams Collectief Historisch Amateur Theater (SCHAT) af. Aan de zijde van de Vismarkt komt een drij vend podium en langs de andere kade van de lange Haven meren drijvende pontons aan met tribu nes met zitplaatsen voor 750 toe schouwers. Na de succesvolle openluchtop voering vorig jaar van Tiet spul van Jonker Fransen Oorloch' bij de ruïne Huis te Riviere, was de beslissing om verder te gaan niet moeilijk. Gekozen is voor het spe len van een historisch spel uit de Schiedamse geschiedenis van laat ste twintig jaar van de 18de eeuw. In de tweede helft van deze eeuw speelde er in de Hollandse gewes ten een hevig conflict. Zowel op bestuursniveau als tussen de bevol king en de regenten. Het waren ja ren die een spetterende afsluiting vormden van een woelig periode, die ook wel de patriottentijd werd genoemd. Democraten en aristo craten stonden lijnrecht tegenover elkaar. In die tijd was Schiedam niette min een van de weinige steden in Nederland die een bloeiperiode doormaakte. Jenever was vooral een gewild export-artikel naar het jonge Amerika. Zowel de handels contacten als het gevoel van ver wantschap van de Verenigde Ne derlanden met de Verenigde Sta ten zullen in het stuk een rol spe len. Om het ingewikkelde verloop van de geschiedenis voor het pu bliek begrijpelijk te houden, wordt het stuk in twee delen gesplitst. Vanuit historische gegevens wordt het geschreven en geregisseerd door Bernard Bredero. Hij was ook de 'zwaargewicht' achter de eerste openluchtproduktie. Hoewel de ge schiedenis de leidraad is, heeft de schrijver de artistieke vrijheid om hiervan af te wijken. De SCHAT bestaat uit negen be stuursleden. Zij zijn de drijvende krachten achter de organisatie. Aan fle nog naamloze produktie gaan waarschijnlijk honderd ama teurtoneelspelers en muzikanten deelnemen. De auditie voor de rol len start in september en de repe tities vinden vanaf oktober plaats in het wijkcentrum De Blauwe Brug. Op 9, 10, 11, 12 en 13 mei vinden 'de voorstellingen plaats. Waarschijnlijk zal de toegangsprijs 7,50 gulden bedragen. De produk tie zelf kost honderddertigduizend gulden. Een groot deel van dit be drag neemt de gemeente voor haar rekening. Voorts sponsort het be drijfsleven een aanzienlijk deel. Vorig jaar trok 'Het Spul' drie duizend toeschouwers. „Een niet verwacht succes," aldus voorzitter René van der Most. „Wij waren aanvankelijk een beetje beduusd door de enorme respons. Over de toekomst hadden wij ons niet be raden. Ons collectief was immers opgericht om 'Het Spul' te realise ren. We hadden ons nooit afge vraagd of er nog leven was né 'Het Spul' Bovendien was de hele pro duktie, ondanks alle voldoening, toch ook een enorme belasting ge weest voor de organisatoren. Maar tegelijkertijd realiseerde we ons dat juist door het succes er kansen waren om tot een nieuwe traditie te komen: een twee- of driejaar lijkse grootschalige produktie." Het brede geschiedenisscala is voor een groot deel afkomstig uit het Gemeente-archief. SCHAT-be- stuurlid Jef Jansen werkt daar. Hij is bovendien de man in het ge zelschap die al vertellend zelfs saaie gegevens tot een bloemrijk verhaal weet uit te dragen. „Het stuk is nog in wording. Bernard Bredero is druk aan het schrijven. Hoe het precies uitpakt is nog met bekend. Maar zodra daarover meer duidelijkheid bestaat, treedt onze werkgroep Publiciteit met na dere mededelingen-naar buiten." SCHIEDAM Een zestienjari ge Schiedammer heeft gisteren in Bad Groenoord een achttienjarige stadsgenoot verwond. i Het slachtoffer ging volgens de dader de duikplank niet vlug ge:T noeg op of af. Na een woordenwis-L*; seling heeft het badpersoneel demi zestienjarige jongen verwijderd, rfgir Even later werd het slachtoffenui op de ligwei verrast met een trap.sw Hij is met een hersenschudding^'/ een gebroken tand en losse vooEisd tanden in het ziekenhuis opgeno-ni; men. .ijs De dader is aangehouden enW wordt door de politie verhoord. jkfI SCHIEDAM Ter gelegenheid;^ van haar tienjarig bestaan houdt' de Fietstoerclub Rijnmond op zon-"'1,"5 dag 4 juni een gezinsfietstochr over een afstand van dertig kilo^ meter en een fïetstrimtocht over?™7 tachtig kilometer. jro Deelnemen kost ƒ1,50 en daar-'1''? bij is een herinnering inbegrepen. C! De start is tussen 10.00 en' 12.00 uur op de wielerbaan Schie- dam aan de Olympiaweg in het?,0,* sportpark Harga. Voor inlichtingen tel. 4357266 m of tel. 4703137. r* Orgelconcert in Stedelijk Museum SCHIEDAM In verband met de Schiedamse Molendagen zal het maandelijks orgelcon cert in het Stedelijk Museum een week later plaatvinden dan gewoonlijk. Op zaterdag 27 mei zal Wim Veldhuyzen, vaste or ganist van de Dorpskerk te Ke- thel, het orgel in de aula bespe len. Aanvang 15.00 uur, toe gang vrij. Het programma ver meldt composities van Sweel- inck, De Neufville, Teleroann, Alcock, Sorge en Jan Kr. Ku- char. Veldhuyzen genoot zijn opleiding bij Adr. Blankensteijn in leiden en bij André Ver woerd in Schiedam. 'Hairspray in Filmclub SCHIEDAM De comedie- film 'Hairspray' wordt op vrij dagavond 26 mei vertoond op het witte scherm van de Stich ting Filmclub aan de Nieuw- straat 12. Aanvang 21.30 uur. Entree voor donateurs vier gul den. De rolprent is een swin gende en rockende herinnering aan het Baltimore van 1962. Tracy Tumblad, klein en dik, kijkt net als andere teenagers dagelijks naar de Corny Collins-show voor het leren van dansen die 'in' zijn. Tracy droomt ervan om geselecteerd te worden als danseres voor de ze show. Als haar droom uit komt, ontbrandt de strijd tus sen Tracy en de regerende "leading lady'. Koffie proeven in Wereldwinkel SCHIEDAM Nicaraguaan se koffie schenkt zaterdagmid dag de Wereldwinkel aan de Hoogstraat 76h. De vereniging Schiedam-Nicaragua verstrekt hierbij informatie. Tegelijk worden ook produkten uit an dere landen uit de Derde We reld verkocht. Belangstellenden zijn welkom tussen 10.00 en 16.00 uur. Strand centraal op open dag De Boshoek SCHIEDAM Het Noord zeestrand staat zondag centraal op de open dag van de Konink lijk Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging (KNNV) in het natuurcentrum De Boshoek achter het Bachplein. Er wor den films vertoond over het le ven op het strand en van het le ven in zee. Voorts worden er tal van andere bezienswaardig heden tentoongesteld. Iedere belangstellende is welkom tus sen 11.00 en 16.00 uur. Toe gang is gratis. Inlichtingen bij W. van der Schalie, Jan van Avennesstraat 31, tel. 4262316. Treinen rijden weer bij Schiespoor SCHIEDAM Bezitters van Fleischmanns, Roco's, Piko's en Lima's kunnen op zaterdag 27 mei van 10.00 tot 16.00 uur te recht op de modeltreinenbeurs van Schiespoor in het clubhuis aan de Westerkade 21. Men kan kopen, verkopen en ruilen. Meegebrachte locomotieven worden gratis aan een onder houdsbeurt onderworpen. Ook is het mogelijk met eigen mate riaal te rijden op de vereni- gingsJbaan. De toegang bedraagt één gulden en voor kinderen vijftig cent. Door Rein Wolters SCHIEDAM Vuilnis zal altijd problemen geven. Wat is er im mers gemakkelijker dan overbodig afval op straat te gooien of bijvoor beeld in het water te dumpen? Steef Tettero ergert zich dagelijks aan de vervuiling. En ook een tikje aan de gemeente. „Sneller oprui men en opvissen zou niet mis staan," vindt de geboren en geto gen Schiedammer. Zijn antipathie tegen vuilnis is extra aangewakkerd sinds de „46- jarige Steef een half jaa£~terug''de' deur van zijn café Scyedam (de voormalige bar Intiem) aan de Ou de Sluis opende. Bekenden weten dat de deur van het etablissement op vier me ter van het water in de scharnie ren draait. Scyedam staat aan een doodlopend stukje van de Schie bij het Zakkendragershuisje. Juist in deze hoek vormt zich steeds een drijvende vuilnisbelt, waarvan de lucht door het warme weer indrin gend is. Kastelein Tettero schaam de zich afgelopen zaterdag tijdens het molenfestival behoorlijk. Een metersbrede en decimeters dikke laag drab, bestaande uit stinkende rommel, dode vissen, wrakhout, lege blikken en andere troep was bepaald geen aantrekkelijk uit zicht voor de klanten op zijn ter ras. „Voor de toeristen is dit toch geen reclame. Je jaagt ze weg. Zeg nou zelf, zou jij ergens een pikje gaan drinken met op een paar me ter afstand stinkend afval? Nou, ik toevallig niet. Dan ga ik een straat je verder." Toch schuift Steef Tettero de de 'zwarte piet' niet volledig op de nek van de gemeente. „De mensen maken er zelf een troep van. Waarom smijten ze-hun rommel in hemelsnaam in het water? Nie mand koopt daar iets voor." De kastelein heeft de pech dat zijn ne ring is gevestigd aan een doodlo pend stuk van de watergang naar de Nieuwe Maas. Rommel die erin drijft, spoelt moeilijk weer weg. „De problemen zouden snel zijn opgelost ak de gemeente van bal ken een drijvende dam maakt aan het begin van het doodlopende stuk. Vuilnis blijft daardoor in de doorstroming en kan zich niet meer ophopen." Wethouder Wiegman (o.a. Rei- nigingdienst) desgevraagd: „Mis schien is een dam de beste oplos sing. Ik zal het onderzoeken. In elk geval geef ik opdracht om het vuilnis op te vissen. Meneer Tette ro heeft gelijk ak hij zegt dat er schade aan het toerisme kan wor den toegebracht." Kastelein Steef Tettero: „Deze toezegging is gewel dig. Vanzelfsprekend doe ik van mijn kant ook alle mogelijke moei te de haven schoon te houden." Eind vorig jaar nam hij het café over. In de buurt, bij de gemeente en bij de politie stond het bedrijf weinig gunstig bekend. „Eigenlijk droeg het het stempel van een hoe- rentent," geeft Steef Tettero eer lijk toe. „Maar het lukt al aardig om dat vervelende en beladen 3.,«imago te doorbreken. .»Met.»d&?wi*! ^uurtbewoneis^stórOgatusse^^i goede voet. Aan overlast heeft nie; mand iets. In mijn zaak beheer ik de knop van de muziekinstallatie en niet de klanten. Ze kunnen er nu trouwens niet meer bij, want hij staat achter de tap." Hij vervolgt: „Dit stukje van Schiedam k een van de meest his torische plekjes. Toeristen lopen hier dagelijks rond. Het k ook een geliefde plek voor het maken van bruidsfoto's. Daarom moet het ook een aantrekkelijke en schone plek blijven. Ik wil niks liever, want ik barst van de plannen. Natuurlijk moet ik de zaak eerst verder op bouwen voordat ik verder kan in vesteren. Vergeet niet dat ik mijn laatste spaarcenten erin heb gesto ken." Tettero benadrukt de medewer king van de gemeente. Lof zwaait hij naar ambtenaar Schram van dp afdeling Bijzondere Wetten. Wethouder V'iegman beaamt des gevraagd dat hem sinds de overna me door Tettero nauwelijks meer klachten van over- en andere last hebben bereikt. Café Scyedam be hoort, volgens een onderzoek door Steef Tettero in het gemeente-ar chief, tot de drie oudste horeea-on- dernemingen van de stad. „Voor zover ik heb kunnen naslaan, was mijn zaak in 1875 een herberg die toebehoorde aan ene Maria Tijs- sen. Zij verkreeg de zaak uit een erfenis. Maar vermoedelijk zijn 't Sterretje (Buitenhavenweg) en De Unie (Gerrit Verboonstraat) nog ouder dan mijn zaak. Wie het weet mag het zeggen." Eén wens ziet Steef Tettere n?/t snel meer in vervulling gaan. 2yn plan om bij het café te starten met de verhuur van roeiboten en wa terfietsen, heeft al in de Korte Ha ven gestalte gekregen. „Je kont niet alles realiseren Nu er al een verhuurbedrijf is, z*e ik er vanaf. Maar het had leuk geweest. De ka de voor mijn café leent zich uitste kend voor verhuur. Je hoeft niet te klimmen of te klauteren, want je kunt zo vanaf de straat in de boot of fiets stappen." SCHIEDAM De Schiedamse bewonersverenigingen hebben be sloten de plaatselijke manifestatie "Heerma zo niet', oorspronkelijk gepland op 25 mei, af te gelasten. De reden is dat door de val van het kabinet de omstreden nota 'Volkshuisvesting in de jaren Ne gentig' voorlopig niet behandeld zal worden. Hoewel er ook argumenten zijn voor het laten doorgaan van de manifestatie vinden de bewoners verenigingen dat de huidige poli- tieke situatie het beroep op zo vele'"" vrijwilligers-uren niet rechtvaai;- digt. 3 De gelijknamige landelijke ac tie, georganiseerd door de consu mentenorganisaties LOS, LOBH en NVH, gaat overigens wel door. De ze manifestatie wordt zaterdag 27 mei gehouden op het Schouwburg-, plein in Rotterdam, aanvang 12.00 uur. Voor meer" informatie: Flans Klijzen, telefoon 4735024. SCHIEDAM In een brief roept de Sotialistiese Party huisartsen en schoolhoofden op alsnog gezamenlijk te protesteren tegen de verleende vergunning aan de Nieuwe Matex in Vlaardingen voor de overslag van chemische stoffen. De SP schrijft het onbegrijpelijk te vinden dat het college van B&W bij de provincie,geen,,protest heeft aangetekend tegen het verlenen van F de hinderwetvergunning. 1 v J Verder schrijft de SP: „Zoals U waarschijnlijk al weet wil het bedrijf binnenkort beginnen met het overslaan van stinkende en gevaarlijke chemische stoffen. Dat gebeurt op een afstand van zevenhonderd meter van de woonwijken Schiedam-West en Vlaardingen-Oost. In het praktijk komt het erop neer dat tussen de twee gemeenten een nieuwe Petrole umhaven wordt gevestigd," aldus de brief. En verder: „Het betreft hier de verwerking van toxische stoffen zoals acrilonitril, cresolen, acrilaten en benzeen. Het zijn allemaal produkten) van de zogenaamde zwarte lijst en lichtontvlambare, stinkende en bij* tende stoffen. In de aanvraag voor de hinderwetsvergunning stelde dé Nieuwe Matex zelf dat er door het ademen van de tanks en door overi pompen 21.000 kilo chemische stoffen per jaar vrijkomt. Dit betekent een gaswolk van anderhalf miljoen kubieke meter." In een petitie wil de SP het stadsbestuur en de volksvertegenwoordi gers wijzen op hun verantwoordelijkheid op het gebied van veiligheid en gezondheid. Van de artsen en de onderwijzers verwacht de SP eenzelfde houding. Kastelein Steef Tetterode: „Vuilnis in de haven is slecht voor de motie van de stad. Het houdt de toeristen weg." pro- Baly biedt u meer dan 14.500 films ca. 800 kinderfilms, 6000 speelfilms en 8000 seksfiims, w.o. 3000 speciale (in een aparte afdeling voor volwassenen). Nu weer vele nieuwe TOPTITELS zoais: RAMBO 3 THE LAST EMPEROR SALSA CROCODILE DUNDEE II BATTERIES NOT INCLUDED RED HEAT RAW* WALL STREET FATAL ATTRACTION THROW MOMMA FROM THE TRAIN Geen recorder? Geen nood! Baly verhuurt movieboxen v. 7.50 p.d. of 40.- p.week met 100.- borg. Geen inschrijfgeld, wel uitgebr. legitimatie, bel voor Info. Door Rein Wolters SCHIEDAM Tien avontuur lijke en tegelijk leerzame dagen hebben 29 leerlingen van de open bare bassischool Ouverture in het vooruitzicht. Begeleid door zes vol wassenen beginnen de kinderen van 12 jaar volgende week dins dagavond aan hun reis naar Polen achter het Uzeren Gordijn. Vorig jaar brachten schoolkinderen uit de stad Brodnica een bezoek aan Schiedam. Be Ouverture brengt een tegenbezoek. „Onze leerlingen zijn terdege op de reis voorbereid," vertelt leer kracht Martin Daalmeijer. „Dat is noodzakelijk omdat bijvoorbeeld ook een bezoek wordt gebracht aan het voormalige concentratie kamp Auschwitz en aan de stad Krakow, die bewust door Hitler is gepaard. In de les zijn we hierop uitgebreid ingegaan." Daalmeijer is de geestelijk va der achter de uitwisseling met Po len, Hij was enkele keren in het land van Walesa en legde er vruchtvolle contacten. Vorig jaar juni resulteerde dit in de komst van een Poolse schoolklas naar Schiedam. De reis wordt gemaakt met een autobus van het Noordhol- landse streekvervoer en twee van hun chauffeurs. „Na lang zoeken was dat de goedkoopste busonder neming. Voor de bus alleen al be talen we 9500 gulden. Waarschijn lijk moet er nog worden bijbetaald als we het vooraf vastgestelde aan tal kilometers overschrijden. Elke extra kilometer kost één gulden." De eerste nacht wordt doorgere den, zodat de ploeg omstreeks zes uur in de middag arriveert in Brodnica. Ze worden er opgewacht door 29 leeftijdsgenoten. Bezoeken worden gebracht aan de plaatsen Torun, Zakopane, Krakow, Ausch witz en Warschau. De Poolse tele visie maakt van het schoolbezoek opnamen, maar niet op zondag 4 juni. „Dan worden de eerste vrije verkiezingen in Polen gehouden. Voor de camera's is er die dag dus belangrijker werk," aldus Ouvertu re-directeur Jan Oosterhof. Het Jeugd-Joumaal maakt van het ver trek opnamen. Met de beelden van de Poolse televisie stelt het Jeugd journaal naar alle waarschijnlijk heid een reportage samen. „Maar helemaal zeker is dit alles nog niet," benadrukt Martin Daalmeij er. Het thuisfront wordt op de hoogte gehouden via berichten op de Avondbladen TV-krant, tot welk concern ook Het Vnje Volk behoort. De reis kost ongeveer veertien duizend gulden. Elke deelnemer draagt in de kosten honderdvijftig gulden bij. Voorts sponsort de olie maatschappij Tqjjaco vieduizend gulden en de Bondsspaarbank ne genhonderd. De gemeente Schie dam staat borg voor een eventueel tekort Tot in de puntjes is de reis geregeld. Kinderen met medische problemen bezitten zelfs een in het Pools opgestelde brief, waarmee artsen (indien noodzakelijk) ter plaatse actie kunnen nemen. Namens de gemeente reist on- derwijsconsulent Alex Tigges mee. „Er wordt onderzocht of er meer kan groeien dan alleen een leuk contact tussen scholen. Van de burgemeester van Brodnica krijg ik een brief mee voor onze burge meester. Dat is een antwoord op een brief van Scheeres, die het schoolhoofd Jan Oosterhof enige weken geleden bij een bezoek aan Polen heeft overhandigd." i _iab ICJ2 "3 (INGEZONDEN MEDEDELING) jfJVV BALY - Dam 9-11 - Schiedam 010 - 4267126 r IW/Geopend ma-vr 10-21 u, D AI V za. 10-18 u, zo 14-17 u D M LI Reeds 20 jaar Kijken, Kopen, Huren. HOWJ V00« UilMOOT J >b in w i~L d D ,V 13 li-

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1