Nieuwe aanpak honden-overlast Scholieren vol verwachting naar Polen a Vlam in rijdende barbecue Eis zes jaar voor 'platryjden' cafébezoeker Tentoonstelling over Chili I V-V! Het Vriie Volk SnHIFDAM BRIEVEN VAN KINDEREN Konijn (Zonder titel) Eigen verhaal Onderdak 2050 Kinderen van de Van Lieflandschool schrijven naar scholieren Nicaragua Frans ontwerp voor 'Wiltonwijk' langs Wilhelminahaven bekroond j PAGINA 14 WOENSDAG 31 ME11989 Roestwater uit kraan SCHIEDAM Van 5 tot 16 juni moet in het noorden van de stad rekening worden gehou den met roestwater uit de kraan. In het gebied, begrensd door rijkweg 20, Churchillweg, Willem Andriessenlaan, tram baan achter het Bachplein, Bre- derodeweg en het dijkliehaam van de toekomstige rijksweg 19, zal het Waterleiding bedrijf alle leidingen doorspuien. Dit is noodzakelijk om roestdeeltjes te verwijderen. Het leidingnet be staat voor een gering deel uit gietijzeren of stalen buizen, waarin zich roestvorming heeft afgezet. Het spuien geschiedt zoveel mo gelijk in de avonduren, op een tijdstip waarin het waterver bruik laag is. Bij het wateetap pen in huis zal het spuien merkbaar zijn door een lagere druk uit de waterkraan. Huis aan huis wordt met speciale kaarten steeds gewaarschuwd wanneer de buizen in de betref fende straten worden 'gecle- and'. Als het spuien is geklaard en er geen roest meer uit de kraan komt, valt er opnieuw een waarschuwingskaart op de deurmat. Het werk start op 5 juni in het gebied van de Sweelincksingel. De roestvorming in de leidin gen ontstaat vooral in de win termaanden, als het waterver bruik lager is. In het voorjaar en vooral in de zomer wordt veel meer water gebruikt. Door de hogere stroomsnelheid van het water raken de roestdeeltjes los en kunnen bijvoorbeeld in de wachmachine terecht ko men, Hetgeen voor de machine weinig bevordelijk is. Daarente gen is roestwater uit de kraan niet schadelijk voor de volksge zondheid, maar ziet het water er wel onsmakelijk door uit. Historischs bezoeken SCHIEDAM Een gezel schap van ongeveer honderd Amsterdammers, die interesse hebben in historische zaken, komt zaterdag naar Schiedam. De Vereniging voor. Heemken nis 'Ons Amsterdam' is gast van de Historische Vereniging Schiedam. Na een ontvangst in het restaurant van het Prove niershuis door burgemeester drs. R. Scheeres volgt een rond leiding door het historische deel, van de stad. Bezocht wor den onder, anderp,, de Grote Kerk, de Havenkerk, het Stede lijk Museum en distilleerderij De Tweeling. De Schiedammers gaan zelf een week later op bezoek in Brielle. In dit vestingstadje krijgen ze na een lezing van de gemeente archivaris een rondleiding. Wie deze reis wil meemaken (kosten 27,50 inclusief lunch) kan voor informatie terecht bij P. Plaisier, tel.4266475. Botanische tuinen houden 'open huis' ROTTERDAM De botani sche tuinen in Nederland hou den zaterdag 'open huis'. Ook de Rotterdamse Botanische tuin in de wijk Kralingen kan wor den bewonderd en het perso neel zal vragen van bezoekers beantwoorden. De tuin is meer dan tachtig jaar oud en bevat een collectie van ongeveer twaalfhonderd soorten bomen, heesters, vaste -en éénjarige planten. Naast Nederlandse flo ra, groeien er in de tuin plan ten uit alle windstreken. Be langstellenden kunnen zaterdag tussen acht en vier uur terecht in de Rotterdamse Botanische Tuin aan de Cederstraat 5 in Kralingen. De toegang is gratis. Canneswinnaar hij filmclub SCHIEDAM 'Distant voi ces, still lives' is de titel van de Engelse film die vorig jaar op het festival van Cannes be kroond werd met de prijs van de internationale kritiek. Vrij dag is de film te zien bij de Schiedamse filmclub in de Nieuwstraat. 'Distant voices, still lives', ge maakt door regisseur Terence Davies, vertelt het verhaal van een familie in Liverpool tot aan de roerige jaren zestig. De oor log tekent het sociale en cultu rele leven van de kleine ge meenschap, evenals het zingen in de pub. De recensies in de Nederlandse pers op de levendi ge impressie waren zeer lo vend. Politie zcekt personeel SCHIEDAM Onder het motto 'Als oma gerold is, ver wacht ze dat jij d'r AOW terug brengt' houdt de gemeentepoli tie donderdag 8 juni een wer- vings- en voorlichtingsavond voor nieuw personeel. Het korps telt zes vacatures en bo vendien wacht nog een uitbrei ding met ruim veertig mensen. Zowel mannen als vrouwen zijn vanaf 20.00 uur welkom in het 'bureau aan de Lange Nieuw straat 53. Voorlichting, duidelijker regels, strengere controle SCHIEDAM Er zijn nieuwe maatregelen nodig om de overlast terug te dringen, die de naar schatting 3800 honden in Schie dam veroorzaken, steeds meer klachten komen terecht op het stadskantoor. „Er zijn door het ge meentebestuur wel oplossingen ge zocht, maar veel verbeteringen werden niet bereikt," staat in de ambtelijke adviesnota 'Aanpak hondenprobleem'. De ernst van het probleem kwam middenin de bestuurlijke schijnwerper nadat vorig jaar mei op de kinderspeel plaats van het Beatrixpark een kind ermnstig werd toegetakeld door een pittbuüterriër. Een groep gemeente-ambtena ren heeft zich over het hondenpro bleem gebogen. Zij constateren dat het groeiende aantal klachten vier oorzaken heeft. Het vanouds be kende probleem van de vervuiling door hondepoep, dat stank, vervui ling en ziekte-risico's inhoudt. Daarnaast zijn toegenomen de klachten over agressief gedrag van honden. Het betreft dan honden, die mensen of andere dieren be dreigen of zelfs bijten. Voorts zijn er gevallen van honden, die -loslo pend- gevaar in het verkeer ople veren en de viervoeters, die met geblaf of vernielingen buren van de hondebezitter of andere hinde ren. Tot nog toe bestonden de ge meentelijke maatregelen uit regels in de Algemene Politie Verorde ning (APV) en de aanleg van hon dentoiletten. in de APV is bepaald, dat het verplicht is om in de be bouwde gedeelten van de stad hon den aan de lijn te houden, dat de houder van een aggressieve hond verplicht kan worden zijn dier binnen te houden of te muilkor ven, dat in sommige gebieden hon den niet mogen komen en dat het verboden is een hond te laten poe pen op trottoirs, kinderspeelplaat sen en gazons. „Deze maatregelen hebben weinig bijgedragen aan het oplossen van het hondenpro- bleem," menen de ambtenaren. Dat komt volgens hen door de on duidelijkheid in de regelgeving, er nauwelijks toezicht is op de nale ving van de wel begrijpelijke re gels en door de lage prioriteit, die het gemeentebestuur aan deze zaak heeft gegeven. De maatregelen, die nu voorge steld worden, bestaan uit een alge meen aanlijngehod door de gehele stad en het aanwijzen van zes spe ciaal te onderhouden losloopgebie den (grasveld Beatrixpark, West Frankelandsedijk, langs de Polder vaart en in Spaland), sommigen voor een beperkte tijd. Voorts het als verboden gebied aanwijzen van alle speelplaatsen, schoolpleinen en speelweiden, alsmede het logi scher aanleggen en onderhouden van hondentoiletten. Het versprei den van een zogenaamde 'honde- kaart' waarop staat wat wel en niet mag met een hond in Schie dam. Daarnaast krijgen opzichters van de plantsoenendienst mobilo foons en met toezichthouders van de reinigingsdienst een cursus om hondebezitters en andere mensen, die vervuiling in openbare gebie den veroorzaken, te wijzen op hun onjuiste gedrag. De mobilofoons van de in het openbaar groen wer kende opzichters van de plantsoe nendienst zijn bedoeld om in geval van verzet of hardnekkig voort gaan met vervuiling door gewaar schuwde mensen de politie te kun nen inschakelen. Justitie en politie hebben toegezegd aan een strenge re aanpak van overtredingen door hondebezitters mee te werken. De gemeenteraad beslist binnenkort of het gemeentebestuur eenmalig 72.000 gulden en jaarlijks 35.000 gulden hiervoor mag uittrekken. De 29 kinderen en zes begelei ders, die gister avond vanaf de openbare basis school De Ouver ture aan het Bachplein ver trokken, zien vol verwachting uit naar de ontmoe ting met hun Poolse vriendjes in Srodnica. Vanavond om streeks zes uur komen zij aan by de school van de kinderen, die vo rig jaar te gast waren in Schie- dam-Noord. Ge zamenlijk slapen zij in het vakan tiecomplex van de school. In het weekend bren gen de kinderen door in gastge zinnen. Volgende week zaterdag keren zij terug naar Schiedam. SCHIEDAM Vanaf zaterdag tot en met 29 juni is er in het bi- bliotheek-fïliaal Nieuwland een tentoonstelling te zien over Chili. De expositie, opgezet door de Am- inesty International-groep in Schie dam, geeft een scherp beeld van de schrijnende mensenrechtensituatie in het Zuid-Amerikaanse land. Fo to's en gedichten informeren over de vele verwijningen. Na de militaire staatsgreep van 1973, waarbij de democratisch ge kozen president Salvador AUende werd vermoord, vonden op grote schaal systematische schendingen van de mensenrechten plaats in Chili. Rond de 2000 tegenstanders van de militaire junta van dictator Pinochet zijn spoorloos verdwe nen. Amnesty probeert de autori teiten ertoe te bewegen de ver dwijningen te onderzoeken. De openingstijden van de bi bliotheek, Dr. Wibautplein 163: maandag en donderdag van 18.30- 21.00 uur, dinsdag en vrijdag van 13-17 uur, woensdag van 14-17 uur en zaterdag van 10-13 uur. Voor de kinderen ligt er vanaf 3 juni bij de balie van de bibliotheek een gratis kleurplaat en een Amnesty-ballon klaar. Automobilisten op rijksweg 20 werden nabij de„ afrit naar Schier dam gistermid dag rond drie nur opgeschrikt toen er plotseling grote vlammen sloegen uit de bak van een vrachtauto van het transportbe drijf Keyzer Zn. BV in Maas land. Het vuur was overigens snel gedoofd en er was nau we lijks schade. De oorzaak van de brand had vol gens een woord voerder van het transportbedrijf te maken met de samenstelling van het vervoer de afval. „Het was verbrand hout, dat kenne lijk niet geheel was uitgegloeid en door de wind weer is aange wakkerd." Ik had een konijn. Maar op een dag had ze een man gekregen. Dan had ze kinderen gekregen. Hulya Yucel, 9 jaar Ik bof dat ik niet in Banades woon of in Zuid Afrika woon. Want in Banades zijn er zoveel overstromingen gebeurd dat er haast geen een mens meer is en er zijn. zoveel mensen gestierf. De-mensen 'in: Zuid Afrika heb ben niks te eten omdat daar de oorlog mannen al het eten weg- haalen die wij hun hebben ge bracht., Richard Goudriaan, 10 jaar Televisie is mijn probleem. Ik kijk alles wat ik leuk vind. Mijn hoofd is zowat een t.v. gids. Ik woon in een flet en daar is het heel leuk en dan hoef je geen koffie te halen dan bren gen ze koffie naar je toe en dan kon je de boontjes in de appa raat doen dan ben je sneller Tekening Ilidio Ferreira, 9 klaar en dah ko'n jé' nairdóifö gaan en moet je naar de 'begra fenis toe en dan gaan de men sen huilen dat is niet leuk hoor dan moet de kruis in de grond. Marko Bartolvic, 1 ljóar' Door Arnoud Riethof ROTTERDAM Zes jaar ge vangenisstraf was de eis voor het expres doodrijden van een (ande re) cafébezoeker, op 18 januari dit jaar in Rotterdam. Maar als de jus titie een jaar eerder wat zorgvuldi ger was geweest, had de dader waarschijnlijk helemaal geen auto meer mógen rijden. Dan was het slachtoffer nog in leven geweest. Dan hadden niet twee diep en voor altijd geschokte families in de rechtszaal hoeven zitten. Het was die dag in januari 's middags al begonnen, met zo'n twintig glazen bier. Hij was al bij na vier maanden zwaar aan de drank. Orodat-ie niet meer op kon tegen z'n belastingschulden en om dat met het verlies van z'n baan alle aanzien en toekomstverwach tingen waren verdwenen. Zo tegen negen uur 'savonds reed hij met z'n vriendin in de witte Volvo naar Scheveningen. „Om even uit te waaien," ver telde de verdachte. „Daar heb ik niks gedronken. Niks gegeten ook, trouwens." Nadat hij z'n vriendin had thuisgebracht, ging hij toch nog wat stappen in Rotterdam. In het eerste café moest hij, na tegen de vijftien glazen bier, 72 gulden afrekenen. Met een andere cafébe zoeker raakte hij verzeild in een bar aan de Raampoortstraat. Maar juist met die 'maat' kreeg hij ruzie. Er vielen wat klappen, met een blauw oog en een bloedneus als ge volg. Ze werden uit de bar gezet. Buiten, op het parkeerterrein, werd ook nog even "geworsteld. Daarna zagen twee politieman nen, eerst met onbegrip, daarna met verbijstering een afgrijselijk tafereel aan. De agenten waren op het parkeerterrein om te letten op eventuele autokraken. Maar ze za gen een man in een witte Volvo stappen. Die reed na enige ma noeuvres rechtstreeks af op de an dere cafébezoeker, die nog op de stoep stond. De voetganger deed een stap opzij. De Volvo slipte een paar keer in het rond, opnieuw op zoek naar het slachtoffer. Die man verschool zich achter een ver keersbord, zo zagen de politieman nen. Toen de Volvo recht op die paal afreed, zagen ze de voetganger even niet meer. Wel zagen ze het bord omklappen en even later za gen ze een man op de grond liggen. De Volvo maakte nog een paar keer al slippend een rondje. Drankspiraal „Ik geef me over," zei de chauf feur tegen de agenten, toen hij uit zijn Volvo stapte. En later, zo ge tuigde een politieman, in de auto naar het bureau, zei de man uit ei gener beweging: „Ze hebben me geslagen, ik wilde hem platrij- den." Het slachtoffer was, zo blijkt uit de rapporten, door de omval lende paal op het hoofd geraakt. Het hersenletsel was zo zwaar dat de man de volgende dag overleed. Voor de rechter zei de verdach te zich weinig meer van die avond te herinneren. Van. het uitdelen van de klappen wist hij nog wel iets, maar van het 'platrijden'? „Nee, ik zag alleen ineens een schim voor m'n auto opduiken." Wat volgens medici wel kan, want z'n bloedalcohol-gehalte was 2,50 (het maximum is 0,5). „En in zo'n staat van vergiftiging is de mens een redeloos schepsel dat geen grenzen of drempels meer kent en heeft bovendien geen geheugen meer," meldt een psychologe. Dat deed raadsman mr. G. Sze- gedi de vraag opwerpen of. zijn cliënt nog wel enige vrije wil had. „Hij zat in een spiraal van drank gebruik waar hij zelf niet uit kon komen. De officier van Justitie moet hem dan ook niet van doods lag beschuldigen, want van opzet om te doden was hier geen sprake. De rechtbank kan hoogstens zeg gen dat er sprake was van onacht zaam rijden." Maar volgens officier mr. M. R. Witteveen wist de verdachte pre cies wat het gevolg van drankmis bruik kan zijn. De man bleek sinds 1976 al zes keer veroordeeld te zijn voor dronken rijden: steeds kwam hij er af met een paar we ken cel, en tijdelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Op 1 maart 1988 moest de Schiedamse neuroloog R. Agema over de man (die weer een verbaal wegens dronken rijden had gekre gen) adviseren. Was hij een ge woontedrinker, of was z'n alcohol gebruik incidenteel? De neuroloog kreeg van justitie het strafblad van de man: daarop stonden maar twee van de zes eerdere veroorde lingen. „Als ik van dat veel lange re strafblad had geweten," zo zei dr. Agema tot de rechtbank, „had ik hem z'n rijbewijs niet laten houden. Nu analyseerde ik hem als een incidentele drinker." Officier van Justitie mr. Witte veen erkende later dat dit „een fout van justitie was geweest". Maar hij kon ook niet zeggen waar het nou mis was gegaan met dat zeer onvolledige strafblad. Hij hoopt alleen dat de verdachte de komende jaren geen auto meer kón rijden, omdat hij achter slot en grendel zit. SCHIEDAM Kinderen van de W.A. van Lieflandschool voor spe ciaal onderwijs (LOM) hebben een Nicaraguaproject. In het kader van lessen maatschappijleer over de verhoudingen tussen rijk en arm, krijgt dit jaar Nicaragua bij zonder aandacht met het oog op de landelijke viering van het feit dat daar tien jaar geleden Somoza werd verdreven. De hoogtepunten van het project op de Liefland school vinden begin juni plaats. Onderdeel van het Nicaragu aproject is een correspondentie met kinderen van het schooltje Hondura Azul in een dorpje nabij Somoto, de plaats waarmee Schie dam al meerdere contacten heeft gehad. Leerkracht Magda Heesen kent Spaans en heeft vorig jaar de tekst vertaald. Secretaresse Hannie Rennen van het Schiedamse Nica- ragua-comité heeft de correspon dentie enkele maanden geleden tij dens haar reis door het midden- Amerikaanse land bij die school overhandigd. De hiervan gemaakte video-opname komt zij volgende week tonen aan de leerlingen van| de W.A. van Lieflandschool, die j dan ook een dia-presentatie overj Nicaragua verzorgt. Men hoopt, dat de correspondentie tussen bei-i de scholen een langdurig karakter zal krijgen. j I Ook ouders en verzorgers van! de leerlingen van de Van Liefland- school krijgen een en ander te zien van het project. Morgei avond zetf ten achttien leerlingen uit alle leeftijdsgroepen een toneelstukje op de planken, waarin de burge-s meesters van Somoto en Schiedam elkaar ontmoeten. Op 12 juni' vindt tijdens de jaarlijkse contact- avond een kleine markt plaats,» waar de leerlingen zelf vervaar- digd handwerk te koop aanbieden, j De Wereldwinkel zal die avonds aanwezig zijn met een informatief stand met produkten uit Derdaj Wereldlanden. De bedoeling is dat| de opbrengst van de markt metj mogelijk meerdere giften ten goe-j de van de bevolking in Somoto! komt. 'I SCHIEDAM Een Frans ont werp voor een woonwijkje in het havengebied van Schiedam is een van de vijf bekroonde inzendingen voor de Europese architectuurwed strijd Europan. Het ontwerp is van vier jonge Parijse architecten en van de in Parijs wonende Neder-» landse schilder/beeldhouwer/- filmer Peter Peereboom, Hun woonwijkje bestaat uit twee langwerpige flatgebouwen van vier woonlagen elk. Het is door de indieners gepland op de terreinen aan de Wilhelminaha ven, noordelijk grenzend aan het Volkspark. Het is ruwweg opge bouwd als een soort container-op slagplaats. Elke huiskamer, slaap-, badkamer en keuken bestaat tiitjj een containervormig element)^ ogenschijnlijk 'opgestapeld' tussenjj rood-wit geschilderde stalen ver-* bindingspalen. Bij deze flats staan, om de illusie te versterken, enkele hijskranen als losse 'decorstuk; ken'. Dezelfde, in rood-witte 'banden' geschilderde verbindingspalen als waartussen de container-aehsige elementen zijn opgestapeld, zijfl ook naast de flats voortgezet als losstaande masten. Werk van Peer eboom is in het ontwerp opgeno men in de vorm van reusachtige panelen in reliëf, gepland tegen de waterzijde van de kademuur. §r Stuur Je brief naar HET VRIJE VOLK, Brieven voor Kinderen, Postbus 2999, 3000 CZ Rotterdam, graag met vermelding van Je naam, Je adres. Je leeftijd en Je woonplaats. tUlb t l i JJ. J Kim 1n r»/ X- ï.r Jaar u .ïbjiib itoWitblaH -r /f t L. f uto v juvD au li u .1 j w*»

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1