V M-delegatie zoet veel i n kleinschalig energiebeleid Voorlichting over 1990-maatregel broodnodig; project is in de maak SÜRFPLAS-IN-AAN -EG AL IN GEBRUIK Agfa CT100 diafilm Klein links zegt vertrouwen op in milieubeleid Zijdeveld Harga wint na verlenging Het Vrije Volk SCHIEDAM Brandersfeesten weer in aantocht Kolendeskundigen uit hele wereld bezoeken Schiedam op voorstel Baart Np- Schieland krijgt hulpmiddelen voor kinderen Horeca-voetbal voor Sophéa- ziekenhuis m&m Agfe's beste diafilm 135-36 -pak L Excursie heemtuin over natuurfotografie WD praat over het milieu Foto Van Vuuren ws PAGINA 18 DONDERDAG 1 JUN11989 SCHIEDAM Aan de Lange Haven zal ook dit jaar met een groots waterfestijn het startschot gegeven wor den van de Brandersfeesten. De feesten die een goede tra ditie zijn, worden gehouden van zaterdag 16 tot en met 24 september. Het eerste weekend, met me dewerking van alle Schie- damse watersportverenigin gen, staat volledig in het te ken van het verkoelende nat. Hoogtepunt vormt weer de verlichte gondelvaart op zaterdag. De dag erna zijn er verschillende sportdemon- straties in de Haven en draait op het nabij gelegen Emmaplein de kermis op volle toeren. De sfeer wordt muzikaal verhoogt met een enorme taptoe op 20 en de Amstel Jazz-night op 23 sep tember. De laatste dag van het programma wordt weer gevuld met de bekende zon dagsmarkt. SCHIEDAM Het Schieland Ziekenhuis krijgt zaterdag van de stichting 'Het Zieke Kind in Bewe ging' een aantal belangrijke hulp middelen voor de behandeling van kinderen met bewegingsmoeilijk heden. Aan ongeveer veertig zie kenhuizen en instellingen zijn der gelijke middelen toegekend. In to taal voor een bedrag van ruim honderdduizend gulden. De uitrei king van de middelen vindt zater dag plaats op een officiële bijeen komst in Utrecht. Het geld voor deze schenking komt uit een fonds, waarvoor dit schooljaar meer dan een miljoen gulden bijeen is gebracht door leerlingen van zevenhonderd scho len via sponsorlopen en andere manifestaties. De stichting is in 1986 opge richt met als doel de naar schat ting 400.000 kinderen, die door chronische aandoeningen in htm beweging zijn beperkt meer bewe gingsmogelijkheden te geven. Het gaat hierbij ondermeer om kinde ren met astma, epilepsie, suiker ziekte, jeugdreuma, een nier- of een hartziekte. Behalve het be schikbaar stellen van hulpmidde len wil de stichting speciale ac commodaties bouwen en de voor lichting over de noodzaak van be wegen uitbreiden. Bewegingserva ring hebben kinderen nodig voor een harmonische ontwikkeling. SCHIEDAM Op initiatief van kastelein Ton Akveld van café De Molenwiek vindt zaterdag op de velden van GTB, Schiedamse Boys en SVDPW in het Hargapark een horeca-voetbaltoernooi plaats. De opbrengst van het toernooi, alsme de een deel van de kantine-omzet, gaat naar de leukemie-afdeling van het Sophiakinderziekenhuis. Dit in het kader van het jubileum van het Koningin Wilhelmina Fonds, dat zich veertig jaar bezig houdt met kankerbestrijding. Aan het toernooi nemen twaalf café-teams, een buitenlands be- drijfsteam, een elftal van jeugd centrum Aladin en een van wijk centrum Nieuwland deel. De af trap van de eerste wedstrijden is om half tien.' Het is het tweede voetbaltoernooi van Ton Akveld, die sinds vijf jaar de scepter zwaait in café De Molenwiek aan de Vlaardingerdijk, waar ook een dartvereniging, een biljartvereni ging en een motorclub hun thuis- honk hebben. zm-mzi SCHIEDAM De gezamen lijke gemeenteraadsfraktie van D66, CPN en PSP-PPR heeft het vertrouwen in PvdA-wethouder Chris Zijdeveld opgezegd. Ook hebben deze raadsleden, Adrie Reijnhout, Coby de la Rie, Ul- ferd Bruseker en Bart de Leede, geen vertrouwen meer in het milieubeleid van het college van burgemeester en wethou ders. Het viertal schrijft dit in een verklaring, die ze naar Zij develd, het college, de gemeen teraad en de pers heeft ge stuurd. Als motief voeren de raads leden aan de manier waarop de wethouder in de laatste raads vergadering reageerde op het herhaalde vemoek van de klei ne linkse fraktie om nieuw on derzoek te laten verrichten naar de verontreiniging van het in de zeventiger jaren in Spaland gestorte havenblubber. Zijdeveld was ziedend en ver weet de gezamenlijke fractie stemming te kweken door op nieuw op deze in de raadsver gadering van december afge handelde zaak terug te komen. In de door alle vier onderte kende verklaring wordt het ge meentebestuur ook verweten in een brief aan de kerken in Schiedam-Noord een verdraai de weergave te geven van de discussie in december en de toen aangevoerde argumenten. „Naast de harde beschuldigin gen aan ons adres, vinden wij de miskenning van de door ons geraadpleegde, onafhankelijke deskundigen onoirbaar," schrij ven de vier raadsleden voorts. 'Misschien nemen vrouwen wel een kind die toeslag niet te verliezen' om Loco-burgemeester Chris Zijdeveld ontving de VN-delegatie op het oude stadhuis op de Markt. Op het plein voor het bordes schudt hij de Pool se delegatievoorzitter Eugeniusz Ciszak de hand. SCHIEDAM Impressive. Amazing. Innovative De hoge gas ten waren duidelijk onder de in druk van het verhaal dat wethou der Chris Zijdeveld hen voorscho telde over het energie-beleid van de gemeente Schiedam. Na zijn uiteenzetting over isolatie en zon- ne-collectoren, warmte-krachtkop- peling en windenergie wilde een tiental van de gedelegeerden er zelfs beslist meer van weten. Ui teraard wilde de loco-burgemees ter het een. en ander best,nader toelichten en getooid met het ambtsketen ('Voor mij hoeft het niet maar je komt er niet onderuit, die buitenlanders houden daar nou eenmaal van') toverde hij het ene schetsje na het andere op het bord. Zijn gehoor moest als deskundig worden beschouwd. De veertig gasten maakten alle deel uit van de enquêtecommissie voor kolen handel van de Sociaal Economi sche Raad van de Verenigde Na ties, die deze week in Voorburg confereert Voor een uit 18 natio naliteiten bestaand publiek van groot-kolenboeren, regeringsfun- cionarissen, VN-beambten, mijn- bouwkundigen en statistici wees de wethouder ten overvloede nog eens op de eindigheid van de fos siele brandstoffen, het broeikasef fect en de dwingende noodzaak van verdergaande energiebespa ring. Vooral de kleinschaligheid van de Schiedamse oplossingen sioeg aan. Een filosofie om thuis eens verder over na te denken, vond Susan Wingfield, president van de Mississippi Valley Coal Exporters Council. „Wij denken in de States wel eens te grootschalig. Hoe meer megawatts een centrale levert hoe beter. Wat scaling down kan geen kwaad: kleinere productie-eenhe den, dichter bij de consument." Ook de Poolse delegatievoorzit ter Eugeniusz Ciszak, chief van de Coal Section van de Energy Divisi on van de United Nations Econo mie Commission for Europe, kon zich vinden in het betoog van Zij develd. „Wat ik vooral positief vind is dat de problemen hier in een vroeg stadium offensief aange pakt worden. Niet afwachten tot dat de omstandigheden je dwingen actie te ondernemen." Maar het broeikaseffect, zuinig met energie, gaat dat niet tegen de belangen van de steenkoolindustrie in? Cis zak: „Ik zie niet zo'n belangente genstelling, het loopt eerder paral lel op. De eerstkomende tijd kan de wereld eenvoudig nog niet zon der de energie van fossiele brand stoffen. We moeten er alleen an ders mee omgaan, het milieu stelt z'n eisen." Na de ontvangst op het oude stadhuis aan de Markt deed het in ternationale gezelschap nog even kort aan sightseeing met de voor de hand liggende bezoekjes aan een molen en een destilleerderij. Al met al zeker met slecht voor de naam van Schiedam in de wereld, oordeelde Daan Baart tevreden. Het CDA-raadshd, medewerker van conferentie-gastheer CBS, was verantwoordelijk voor het uitstap je van de energie-specialisten. Toen Baart enige tijd geleden in het strakke dagprogramma een 'gat' van een paar uur ontwaarde, was hij er als de kippen bij'om een excursie naar Schiedam op touw te zetten. „Als raadslid voel ik me toch geroepen om de stad waar mogelijk te promoten. Het ef fect? Ach, je weet maar nooit." Door Bernadette Neelissen m VLAARDINGEN 'De 1990- maatregel'. Het klinkt een beetje S dreigend en spannend tegelijk. Ve- len hebben er al wel van gehoord, 3 maar weinigen weten wat die maatregel nu eigenlijk inhoudt. Het zit zo: een werkloze kostwin ner die een minimum-uitkering ontvangt, krijgt nu nog een toeslag om zijn partner thuis te onderhou den. Met ingang van 1 januari 1990 vervalt het recht op die toe slag. 'Vrouwelijke partners' vanaf 18 jaar moeten zich dan inschrij ven bij het arbeidsbureau, ze moe ten hun eigen brood gaan verdie nen. Alleen wanneer ze kinderen onder de twaalf jaar te verzorgen hebben, wordt hierop een uitzon- Sommige plankzeilers kunnen de verleiding niet weers taan en ma ken al gebruik van de plas. VLAARDINGEN Zo nu en dan zijn er op de surfplas-in-aanleg tussen Vlaardingen en Maassluis al plankzeilers te zien die de verlei ding niet kunnen weerstaan er al vast gebruik van te maken. De sur fers doen dit overigens wel op ei gen risico, want de aannemer is nog enkele jaren bij de vijver in de weer. Het afgraven van de der tig hectare grond vindt m drie fa sen plaats. De afgegraven aarde wordt namelijk in baggerdepots gedeponeerd, waar het eerst moet inklinken alvorens de volgende la ding erop terecht kan. In november van dit jaar zal de zuigmachine zijn werkzaamheden voortzetten. Van de achthonderd duizend kubieke meter grond is al ruim driehonderdduizend ver plaatst. De vijver heeft een gemid delde diepte van twee meter en is nu wel ongeveer op de uiteindelij ke afmeting gebaggerd. Ook het ontsluitingsviaduct over de RW20 naar de Broekpolder nadert zijn voltooiing. Ligt het graven stil, de werk zaamheden aan de oevers en de ligweiden rondom het water gaan gewoon door. Allerlei recreatieve voorzieningen worden getroffen, terwijl naast het surfgedeelte ook een oppervlakte wordt afgeschei den voor zwemmers. (exclusief ontwikkelen) SCHIEDAM In het pro motieduel tegen Weidevogels om een plaats in de districts competitie heeft SSC Harga zich van zijn goede kant laten zien. Zonder Marion en Ton van Kints, waarvoor Barbara Veer en Koos van Leeuwen meededen, werd in een ener verende wedstrijd na verlen ging gewonnen. Weidevogels stond na 35 minuten voor met 02. In dezelfde minuut scoorde Evert van de Broek 12 en na rust trok Regina van der Toorn de stand gelijk. Acht minuten voor het eind signaal verwierf Weidevogels opnieuw een voorsprong, 24. Vlak voor het einde ver zilverde Hans Rorijs twee strafworpen, waarna moest worden verlengd. Nicolette Rissema en Regina van der Toorn hadden elk een keer ge scoord in de verlening evenals spelers van Weidevogels en bij de stand 66 gooide Ed Pak van ver de bal in de de korf en werd hiermee match winnaar. Weidevogels kwam er niet meer aan te pas. Succes Vitesse 57 (3—3) Voor het kampioenschap van de afdeling Rotterdam trad Succes aan tegen Vitesse. In de eerste helft ging strijd gelijk op (33). Na de pauze nam Succes nog wel een 43 voorsprong maar kon tenslot te Vitesse niet van de over winning afhouden (57). SCHIEDAM De maandelijkse excursie in de heemtuin van het Prinses Beatrixpark heeft zondag 4 juni een enigszins afwijkend the ma. Niet de natuur zelf, maar het fotograferen ervan staat dan na melijk centraal. De excursie is be doeld voor iedereen die zelf foto's maakt (of dat wil leren) en graag iets meer wil weten over hoe de natuur het best op de gevoelige plaat vastgelegd kan worden. Dat laatste in de ruimste zin des woords: of het nu gaat om land schapsfoto's of detailopnames vap planten en dieren. De excursie staat onder leiding van Lambrecht de Waard. In zijn inleiding zal hij duidelijk maken waar men zoal op moet letten bij het maken van natuurfoto's, welk materiaal het meest geschikt is, hoe de camera ingesteld dient te worden enzovoort. Voor elke deel nemer is er bovendien een folder tje met praktische tips. Daarna is het de bedoeling om zelf in de heemtuin te gaan foto graferen. Tijdens dit praktische gedeelte zullen De Waard en zijn assistenten aanwijzingen geven en is er uiteraard ook volop gelegen heid tot het stellen van vragen. Op een later tijdstip komt de groep dan nog een keer bij elkaar om de resultaten te bekijken. Bij die gele genheid zal De Waard behalve des kundig commentaar ook nog aan vullende tips geven. De excursie is gratis en begint om 14.00 uur. De heemtuin ligt in het noordelijk deel van het Prinses Beatrixpark, tussen de kinderboer derij en volkstuinencomplex Thur- lede. Vanuit Kethel-Oost is de tuin te bereiken via het Duivepad. dering gemaakt. De bedoeling van minister De Koning, die de maat regel begin dit jaar presenteerde, is dat in het jaar 2000-en-nog-wat alle vrouwen werk hebben gevon den. Is dat nou echt emancipatie? We vroegen het aan Hetty van der Staay, medewerkster bij het pro ject Onderwijs Voorrangsgebied (OVG) Vlaardingen. Zij houdt zich bezig met het opzetten van een voorlichtingscampagne over de 1990-maatregel, die in september van start moet gaan „De maatregel op zich is nood zakelijk voor echte emancipatie," zegt Hetty. „Maar het punt is: hij komt op een verkeerd tijdstip, waardoor het puur een bezuini gingsmaatregel, wordt. De rand voorwaarden "kloppen niet. Ik.zal het uitleggerif'dé meisjes" die er nu mee geconfronteerd gaan worden zijn meestal totaal niet ingesteld op werk, op carrière, bewust je op leiding kiezen. Ze komen veelal uit die groepen van de maatschappij die toch al niet zoveel kansen heb ben.. eh.. de sociaal zwakkere la gen van de bevolking, maar dat vind ik zo'n rot-uitdrukking. Ze zijn niet voorbereid." Daarom moet er eerst een men taliteitsverandering onder die meisjes bewerkstelligd worden, vindt de OVG-medewerkster. „We moeten ervoor gaan zorgen dat ze hun opleiding anders kiezen, liefst hoger en in ieder geval meer ge richt op de arbeidsmarkt. Dat houdt in dat ze een keuze moeten maken die niet op de korte, maar op de lange termijn gericht is. Meer carrière-gericht denken, ja." Hetty van der Staay (38) vindt trouwens dat niet alleen de menta liteit van de meisjes, maar van de hele samenleving moet verande ren. „Verzorgende vakken voor jongens zouden op school bjjvoor beeld verplicht moeten worden. Waarom? De rolverdeling moet veranderen. Een vrouw moet niet alleen economische, maar totale zelfstandigheid binnen een gezin kunnen bereiken. Ze kan wel haar eigen geld verdienen, maar als ze dan nog steeds in haar eentje voor het huishouden moet opdraaien, schiet ze daar weinig mee op. Ook héél belangrijk voor echte emanci patie* goede kinderopvang. Is er ook nog veel te weinig." Kind nemen Hetty draait er niet omheen. „Er klopt nog veel meer niet," ver volgt ze. „Zo vind ik 'iet bijvoor beeld niet juist dat partners van vrouwen met kinderen onder de twaalf wél die kostwinnerstoeslag behouden. Daarmee zet je de emancipatie eigenlijk weer in de kast: ik zou me kunnen indenken dat vrouwen een kind gaan nemen om die toeslag maar niet te verlie zen. Het Rijk moet de consequen ties goed in de gaten houden." SCHIEDAM Het milieu en de problemen daaromheen vormen het thema van een politiek café ge organiseerd door de V.V.D.-afde- ling Schiedam op dinsdag 6 juni Als gastspreker komt Mr. A.J. te Vledhuis, lid van de VVD-fraktie in de Tweede Kamer. Plaats van handeling is Hotel Café Restaurant 'Rijnmond', Nieuwjandplein 12 in Schiedam. De avond begint om 20.00 uur. Hoogstraat 104-106, Schiedam Tel. 010-4266720 ■"5. **-<>> -w (INGEZONDEN MEDEDELING)

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1