Üentrumbewoners: Minder horeca, snel bouwactiviteiten Acties verpleging gaan door in het Hangen, krui pen: daar ben ik voor te porren' HIet Vrije Volk SCHIEDAM m PvdA krijgt bij wijkbezoek verzoek haast te zetten achter binnenstadsplannen Sctlieland ZiGkdlhuiS' Inbraken opgelost PAGINA 14 RET'ers pakken autokraker SCHIEDAM Een 24-jarige Rotterdammer, die vannacht om drie uur in een aan de Van Deventerstraat geparkeerde au to aan een radio zat te romme len, is door railwerkers van de RET in zijn kraag gevat. De ,nachtwerkers van het openbaar vervoerbedrijf leverden de man over aan de politie. The Shoes back in muziekcafé SCHIEDAM Het is de pas jonge vereniging 'Back tot Mu sic' gelukt om The Shoes naar Schiedam te halen. De liefheb bers van zestiger jaren muziek, die op 1 januari hun vereniging oprichtte, hebben in muziekca fé Podium een gastvrij onthaal gekregen. Zaterdag treden daar de eens zo vermaarde Neder landse band The Shoes op, die roem oogstte met hits als Na Na Na en Osaka. De inmiddels honderd leden tellende vereni ging 'Back to Music' hoopt ook muziekavonden te kunnen orga niseren met Q65, The Outsiders en Tee Set. Aanvang morgen avond 20.00 uur, toegangsprijs voor niet-leden tien gulden." Vanavond krijgt de hedendaag se muziek in Podium kans. De Antilliaanse Fusionband Noscos speelt vanaf half elf met Cedric Dandare. Toegangsprijs vijf gul den. Zondag worden in Podium clips van IJB40 en een film van een live concert van Eric Clap ton gedraaid. Er wordt die avond geen toegang geheven. Feest Maasboulevard SCHIEDAM Het 35-jarig bestaan van de Maasboulevard was voor leden van de bewo nersvereniging Schiedam-Zuid aanleiding om een feest op te zetten. Zondag zal het grasveld aan de voet van de flats langs de Boulevard het feestterrein zijn. Vanaf 13.00 uur vinden er allerlei activiteiten plaats. Een voetbaltoernooi tussen straat-, verenigings- en café-teams wordt gespeeld en voor kinde ren _zijn er allerlei spelletjes. Met steun van de gemeentelijke plantsoenendienst zal een oude motorpomp van Wilton Fij- enoord kinderen de mogelijk heid bieden om spuitwedstrij- den te houden. Voorts is ieder een uitgenodigd,om yanaf de 35 jaar .oude Maasboulevard flesse- post te verzenden. „Wel zelf je fles meebrengen," zegt initia tiefnemer Huib Povel. Expo en familiedag bij Fortuna-feest VLAARDINGEN De voet balvereniging 'Fortuna' organi seert ter gelegenheid van de viering van het 85-jarig bestaan een foto-tentoonstelling in de sportzaal aan de Marathonweg. De expositie wordt morgen om 10 uur geopend door interim voorzitter Hans Stout. De be doeling is om aan de hand van foto's en ander materiaal uit de door Rien Stolk bijgehouden Fortuna-documentatie een beeld te schetsen van de histo rie van de oudste voetbalver eniging van Vlaardingen. Een groot aantal foto's is uitvergroot en overzichtelijk opgehangen in de sportzaal van Fortuna. Zon dag zal Fortuna de competitie afsluiten met de traditionele fa miliedag. Op deze dag zal een onderling seniorentoemooi worden gehouden. Alle senio ren-elftallen van Fortuna zullen daaraan deelnemen. De spelers zijn opgesteld in zogenoemde gemixte teams, zodat de ver schillen in niveau van de ver schillende deelnemers niet te groot zullen zijn. De gelijkwaar dige teams zullen voor boeiende wedstrijden zorgen, maar gezel ligheid staat zondag het hoogst in het Fortuna-vaandel. VLAARDINGEN In de nacht van 30 op 31 mei werden aan de Azaleastraat twee Vlaar- dingse jongens opgepakt die aan het inbreken waren ge weest in winkels aan de Van Hogendorplaan. De jongens, de 17-jarige T.v.G. en de 16-jarige J.v.d.S., konden worden aange houden na een tip van een om wonende. De beide jongens werden gistermiddag weer naar huis gestuurd, nadat zij bekend hadden de afgelopen tijd inge broken te hebben in winkels, patatzaken, een discotheek en vier personenauto's. In totaal werden vijf winkels bezocht. De jongens bekenden nog acht andere winkels op het oog te hebben gehad, maar deze po gingen liepen op niets uit. Ook vertelden ze een groot aantal niet afgesloten auto's doorzocht te hebben. Het 'werkterrein' van de jongens lag verspreid over heel Vlaardingen. De tota le waarde van de door hen ge stolen goederen en de schade die daarbij werd aangericht loopt tot in de duizenden gul dens. De in zijn stof jas gestoken Frans van Thie- nen(midden) vertelt de ,FvdA-delegatie, van links naar rechts Jacob Wiersma, Ar thur de Ruiter, Hans Bakker en Chris Zijdeveld: „Deze straat is te smal voor de weekmarkt." SCHIEDAM Het bezoek van PvdA-raadsleden en afdelingsbe stuurders werd door bewoners en winkeliers van het centrum giste ren zeer op prijs gesteld. In ge sprekken met de plaatselijke socia listen hebben zij vooral gewezen op de dringende noodzaak om ver dere verpaupering van de binnen stad tegen te gaan en zo snel moge lijk lege plekken in te vullen. „Daden willen we hier zien. Het vertrouwen van de mensen in het gemeentebestuur kan alleen te rugkomen als ze zien dat er iets ge beurt," hield Frans van Thienen van de winkeliersvereniging Broersveld 's middags zijn bezoe kers voor. „Gepraat wordt er al ja ren." Een soortgelijk verzoek deed 's avonds het bestuur van de bewo nersvereniging Centrum aan frac tievoorzitter Gé Brouwer. Het interview in Het Vrije Volk, waarin Van Thieneiueerdeiw tijd snel gaat. Nog voor de zomer krijgen de plannen voor het ABC- complex aan de Lange Kerkstraat vaste vorm. Daarna volgt het Stadserf." Van Thienen: „Jullie moeten hier, in het oorspronkelij ke centrum van onze stad begin nen." De winkeliers van de Hoog straat toonden zich tegenover zijn bezoekers tevreden. Wel pleitten zij voor een soepeler optreden te gen winkeliers die aan kramen voor him winkel waren willen verkopen. In een verlating van de winkelsluitingstijd zien zij evenals de winkeliers van het Broersveld niets. „Met een avondwinkel voor etenswaar in de buurt van het sta tion heb je de vraag uit het door de gemeente gehouden onderzoek opgelost," luidde de reactie. De middenstanders van de Hoogstraat deden voorts het ver zoek nauw betrokken te worden bij de keuze van de kleur van het stxaatmeubüair. Snel bouwen Tijdens het wijkbezoek werden voorts gesprekken gevoerd met de Stichting Gecoördineerd Ouderen werk, de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen, de directie van het Passagetheater en de stadsomroep. 's Avonds vond in het oude stadhuis een gesprek plaats met de bewonersvereniging. Ook daar kwam het verzoek op ta fel om haast te maken met de af bouw van de binnenstad en de leegstand van panden te bestrij den. Kunnen jullie verder geen halt toebrengen aan de voortgaan de uitbreiding van het aantal hore- ca-gelegenheden in het centrum?, was een indringend verzoek van de bewoners. Voorts vroegen zij om een ouderencentrum en een verbetering van de verkeersafwik keling. Over de horecakwestie zal pas later met de horecaondernemers gesproken worden. Zij hadden gis teren hun afspraak met wethouder Wiegman op het laatste moment afgezegd. De winkeliers van Broersvest en Dam hadden laten blijken thans geen punten van ge sprek te hebben. Fractievoorzitter Gé Brouwer aan het eind van de avond: „Dit wijkbezoek'heeft evenals die-aan andere wijken" zijn nut' bewezen.' Het directe contact met de mensen leidt ertoe, dat ze nu klachten en wensen durven te uiten die ons anders niet bereiken." SCHIEDAM De acties van verpleegkundigen en verzorgden mogen dan uit het dagelijkse nieuws zijn verdwenen, maar dat wil niet zeggen dat men in Schie dam in zieken- en verzorgingshui zen zich neerlegt bij de ongewijzig de situatie. Op vele plaatsen in de stad hangen affiches en spandoe ken, maar daar blijft het niet bij. „Integendeel," zegt Hans Tromer van het actie-comité Schieland Zie kenhuis. „We hebben nog allerlei plannen en zullen ondermeer op politieke bijeenkomsten, die in de ze tijd met grote regelmaat gehou den worden, onze wensen onder strepen. Volgende week zullen di rectie, bezoekers en patiënten in ons ziekenhuis er meer van mer ken." Tromer en zijn collega's in het ziekenhuis voeren nog steeds offi cieel 'solidariteitsacties'. Immers de CAO voor het personeel van overheidsziekenhuizen, zoals Schieland is, komt pas eind van dit jaar in behandeling. De nu vol ledig vastgelopen besprekingen gaan over de CAO voor de overige ziekenhuizen en verzorgingshui zen, die overigens wel weer maat gevend is voor de rest. „We doen hetzelfde werk en zijn even hard gekort. Dus hebben we reden ge noeg om in actie te komen." Eerder was er een protestmars door de stad, waarbij wethouder Luub Hafkamp een petitie kreeg aangeboden. Schiedammers heb ben deelgenomen aan landelijke acties en bij het slaan van de eer ste paal voor het nieuwe hoofdbu reau van politie kreeg minister K. van Dijk bezoek van werkers uit de gezondheidszorg. Ook zijn er re- gelamtig werkonderbrekingen ge weest en wekelijks vindt in het Schielandziekenhuis nog de pati ënten-verwendag plaats. „De bereidheid tot actievoeren is nog steeds ruim aanwezig omdat er geen vorderingen zijn gemaakt ïn de 'onderhandelingen," zegt Tro mer. „We hebben daarbij de rugg- steun van patiënten en bezoekers. Uit een peiling, die we voor aui zekerheid gehouden hebben in ons ziekenhuis blijkt dat. Van de vier honderd ondervraagden haddeó slechts vijf mensen een negatieve opmerkingen. De rest zegt begrip te hebben voor onze acties en een flink deel vindt, dat we eigenlijk veel te zacht actie voeren." t Die gematigde opstelling wil het Schielandpersoneel niet laten va ren. Toch treedt men nog eenmaal voor de vakantietijd, waarin act tie-voeren door ondermeer een laf gere personeelsbezetting moeilijk is, op opvallende wijze naar buil ten. Op 9 juni wordt een zondags} dienst gekoppeld aan een open huis. 1 Tromer: „Wij als ziekenhuispeil soneel willen ons nog een keer duidelijk manifesteren. Dat ge beurt volgende week vrijdagmidf dag. Dan draaien we zondags! dienst, wat betekent dat alleen liet hoognodige gebeurt. De zorg is da» wel gegarandeerd maar uitsluitend voor spoedzaken. Het p dat hierdoor van werk is vrijgej steld verzorgt op die middag van 13.00 tot 16.00 een Open Huis. l>c' bevolking van Schiedam krijgt dan de gelegenheid nader kennis te maken met de verschillende afdej lingen van het ziekenhuis. Eed groot aantal middelbare scholen i| uitgenodigd om een kijkje te kq men nemen. Bezoeken kunnen worden gebracht aan de operatie} afdeling, laboratoria, civiele, techj niscxhe en verpleegkundige dien sten en in het algemeen afdelingen bezoeken, die normaliter niet toe gankelijk rijn voor het publiek. Di rectie en specialisten hebben sym pathie met deze actievorm." Voorts rijn er thans nog bespre kingen gaande om deel te nemen aan een landelijke actie, waarbij voor een dag in heel Nederland de basiszorg aan familieleden van pa tiënten wordt overgedragen. Wan neer deze actie plaats, vindt, „weet Tromer nu nog niet.'/-,,Tegen ;die tijd zullen we iedereen ruim'van tevoren informeren," belooft hij. Basis van Speleo Nederland iigt in Schiedam; ambtenaar, Bart Mallee heeft passie voor het ondergrondse zijn kritiek op het leid spuide, was een leidraad voor m Jacob Wiersma, de coördinator van het groepje dat 's middags de eentrumwinkeliers bezocht. Wet houder Chris Zijdeveld, raadslid Hans Bakker en bestuurslid Ar thur de Ruiter maakten ook hier van deel uit. „We lazen, dat jullie veel pro blemen hebben op de marktdag. Wat moet er gebeuren?" „Hoeveel fietsldemmen en waar wil je ze hebben?" De voorzitter van de tot nog toe miskende winkeliersver eniging mocht z'n gehele lijstje met klachten toelichten, maar hij bleef toch wantrouwig. „We heb ben al een keer een man in in donker pak op bezoek gehad, die genoteerd heeft waar fietsklem- men zouden moeten komen, maar daarna hebben we nooit meer wat gehoord." Van Thienen benadrukte bij herhaling, dat de winkeliers van het Broersveld op zeer korte ter mijn iets concreets willen rien ge beuren in hun winkelstraatje. „Er staan er verschillende op het rand je. Ze willen graag investeren maar hebben geen zekerheid over de toekomst. Als jullie iets laten zien dan krijgen ze misschien weer wat vertrouwen." Van Thienen verraste zijn be zoekers 'blij' door te vragen om het zo snel mogelijk tot voetgan gersgebied maken van het Broers veld. Het plan hiervoor wordt ka merbreed gesteund in de gemeen teraad, maar hoe de middenstan ders erover dachten was niet be kend. „Natuurlijk vinden we het best leuk om klanten in de auto voor de deur te krijgen, maar we zijn hier reëel genoeg om te besef fen dat zoiets in deze tijd niet meer kan," aldus Van Thienen. Ook zou hij een vetrek van de weekmarkt niet betreuren. „Deze straat is daar nu eenmaal te smal voor." xov Investeerders Op zijn vraag waarom door de gemeente gekochte panden leeg blijven staan en er niets gebeurt in het zogenaamde Gat van Bolmers in het midden van het Broersveld, antwoordden de PvdA-ers: „Er rijn investeerders in beeld, die in deze straat plannen willen ontwikke len. Voor het Gat van Bolmers, de passage en het terrein van het vroegere schippersinternaat De Uitkijk hebben zij serieuze interes se. De gedachte gaat vooral uit naar winkels met daarboven wo ningen." Mooie plannen, vond Van Thie nen, maar toch: „Het gemeentebe stuur moet slagvaardiger optre den." Wethouder Zijdeveld, in de verdediging: „U vergeet waar schijnlijk dat pas vier jaar geleden achter jullie grote bouwactiviteit is ontwikkeld. Denk erom, dat de Speleologie is de 'studie van ho len en grotten, een hobby waar zich m Nederland zo'n 200 men sen actief mee bezighouden. Een opmerkelijk groot deel daarvan komt uit de Rijnmond. Niet geheel verwonderlijk, want hier ligt de bakermat van een van de grootste clubs, Speleo Nederland. Op va kantie in de Ardennen zag Schie dammer Ed den Brabander eind jaren zestig een aantal Belgen 'zo maar' in de grond verdwijnen. Na wat touwtrekken mocht hij mee raakte enthousiast en de eerste va derlandse grottenclub, aanvanke lijk nog onderdeel van de Belgi sche bond, was geboren. Wat drijft mensen om honder den meters onder de grond vol overgave door de bagger te tijge ren, ijskoude onderaardse rivieren over te zwemmen en in het pik kedonker door gangetjes te krui pen waar je het ook zonder clau strofobie benauwd van krijgt? Het Vrije Volk nodigde zichzelf uit op een 'makkelijk introductietochtje' door de Trcu D'Haquin in de buurt van het Belgische Namen en liet zich door Vlaardinger Bart Mallee, secretaris van Speleo Rijnmond, uitleggen waarom hij af en toe graag een paar uurtjes daglicht mist. Door Rob van Stek SCHIEDAM Sommige lief hebberijen appelleren kennelijk toch aan latent aanwezige oerin- stincten in de mens. Uiterst droog en nuchter deelt Bart Mallee mee dat we zo niet moeten schrikken als hij door de brievenbus gaat, een van de bekende en nauwste spleten in de grot. Want dan schreeuwt hij altijd zo graag, dat hoort er nou eenmaal bij onder 'gratters', zoals ze zichzelf noemen. Hij legt het voor alle zekerheid nog eenmaal uit. Eerst is het zaak je uiterst moeizaam door de toe gang tot de brievenbus te wurmen, een toegang die overigens de koei- ekut wordt genoemd speleologie is en blijft vooral een mannenhob- by. Als je niet al te lang bent moet het dan net lukken om je rechter been onder je door te trekken en op de richel te gaan zitten. Hoewel je geen idee hebt waar je heengaat en wat je onderweg tegenkomt moet je je vervolgens maar laten zakken in de kloof onder je. Ge woon je benen achterna. Wel een beetje links aanhouden, anders kun je je lelijk openhalen. Duide lijk zo? Met een woeste ongearticuleer de oerkreet glijdt Bart de spleet in en verdwijnt meteen uit het ge zicht, galmend en wel. Als hij even later op de onbekende plaats van bestemming is aangekomen klinkt er uit e°n verre diepte een onbestemd vreugdegejodel, afge wisseld met aanmoedigende kre ten voor de volgende patiënt. Hij heeft er duidelijk schik in. De 45-jarige ambtenaar van de Sociale Werkvoorziening in Schie dam is 'op rijpere leeftijd' met rijn onderaardse hobby begonnen. „Lekker hangen en kruipen, daar ben ik altijd voor te porren. Zo'n zes jaar geleden ben ik echt begon nen die spelonken in te duiken. Tja, dan mag je toch aannemen dat je inmiddels de jaren des on derscheids bereikt hebt." Hoewel Bart met graagte vertelt over stalagmieten en stalagtieten is hij opvallend kort over de diep- tepsychwogische motieven achter dit tijdverdryf. Moeder Aarde? Baarmoederlijke ervaringen? Te rugkeer naar onprettige fases uit de vroege jeugd? Hij plukt eens be dachtzaam aan zyn bemodderde baard en houdt het veiligheidshal ve abstract: „Hmm. Ik weet het ei genlijk niet. Een bergbeklimmer wil naar de top, naar de hoogte. Wij zoeken het in de diepte en de duisternis." Dat het buiten de hele dag al flink geregend heeft is goed te merken. Overal in de grot drupt het van de plafonds en de water vallen en riviertjes stromen hard en voeren veel water mee. „Prima, prima," wrijft Bart zich verge noegd in de handen. „Ze is goed nat, dan wordt 't echt sportief." Maar met of zonder neerslag: de boel droog houden is een illusie in de speleologie. Vriendelijk genoeg heeft Bart ons vooraf gewaar schuwd: alles wordt nat en modde rig. Tot op het hemd toe? Ja me neer, tot op het hemd toe. Bij de ingang van de Trou is het al raak. Aan de rand van een bospartijtje zomaar ergens in het Waalse land duikt het wilde bergstroompje in eens de aarde in: de toegang tot de grot. Wadend en gebukt lopend gaan we naar binnen en dalen sa men met het water via watervalle tjes af naar de dieper gelegen ge deelten, totdat de rivier afbuigt. Op de momenten dat we ons door nauwe waterval-gaten laten zak ken loopt het ijskoude water je met bakken in de nek. Hoort er allemaal bij en moet bovendien maar kunnen, want on ze uitrusting is goed. Eerst een laag oude kloffie, niet te dik en niet te dun, dan een regenpak en daaroverheen een oude overall. Natuurlijk stevige kaplaarzen en de ruimte om adem te halen. Ach ter elkaar stoot ik met mijn helm tegen het rotsige plafond boven me. Ik heb geen idee waar ik heenkruip, want in het schijnsel' van mijn lamp zie ik slechts da voetzolen van Barts laarzen ea verder alleen maar modder. Event- later constateert Bart dat de pub ook al niet droog staat. We dooró waden het gangetje, waarbij hetr water tot borsthoogte komt. Nu lol pen ook de laarzen helemaal volb Apart gevoel, bij 10 graden Celsiv De Vlaardingse grotonderzoeker Bart Mallee kijkt uiet op een blauwe plek meer of minder. „Je moetje grenzen kennen. Er zyn ook men sen die in grotten gaan duiken of naar 1500 meter diepte afdalen. Daar doe ik niet aan mee, het moet wel leuk blyven." op het hoofd een plastic bouw helm, met daarop een lampje dat gevoed wordt door een zware lood-aecu die aan een brede leren gordel om ons middel bevestigd is. Het is allemaal net echt. Slapen De grot telt een paar zalen, die- geen van alle bijzonder groot zijn. In een van die ruimtes heeft Bart wel eens een nachtje doorge bracht, op de enige paar vierkante meters in het hele systeem die enigszins vlak waren. „Maar ma tigjes geslapen toen. Maar ja, het is de sport hè, ik doe het regelmatig. Op verzoek van Meryl, de enige vrouw in het gezelschap, doen we in de grootste zaal alle vier gedu rende enkele minuten ons licht uit. We ritten zo'n 100 meter on der de grond en dat is donker. Heel donker. Alleen wat gedrup is hoorbaar, en het vage ruisen van een stroompje. Deze ervaring is voor Meryl afkomstig uit Wales maar sinds twee jaar in Rotterdam wonend aanleiding om telkens weer 'onderaards te gaan'. „Na enige tijd hoor ik muziek in de vallende druppels, het water maakt een schitterende muziek. Ook mijn tijdsbesef valt weg in het donker. Vreemd genoeg ga je na een tijdje toch weer lichtjes zien. Ik kan zo uren ritten." In het grottenrijke Wales wordt op grote schaal speleologie bedre ven, vertelt ze. „Als je wat bijzon ders te vieren hebtdoe je dat in een grot, met hapjes, drankjes en alles. Zelf ben ik de grot getrouwd. Heel leuk, hoor!" Met z'n vieren achter elkaar tij geren we verder door een onoog lijk nauw horizontaal gangetje dat zo'n tien meter lang is. Op de bo dem ligt zand met een dun laagje water erop, denk ik, maar als ik erop wil steunen zak ik tot mijn ellebogen in de vette blubber. Bo ven de modder heb ik net voldoen- Klem De terugweg omhoog is in som mige opzichten lastig, nu de zwaartekracht niet meer mee-> werkt. Het vierde expeditielid Lexg komt prompt vast te ritten in eeiii doorgang die de Belgen 't Zanger* tje noemen. Wie er na drie pogim gen nog niet doorheen komt moet een liedje zingen en wordt er dan met vereende krachten doorheeïi gesjord, welk lot ook de onfortuink Mjke Lex ten deel valt. Hij proft beert het uit alle macht maar zakü telkens weer terug in de duistere diepte. 'o „Vorig jaar zat hier nog een Belg vast die voor- noch achteruit! kon," verhaalt Bart. „Degene dia achter hem kwam wilde duwenjl maar stak daarbij met zyn carbiet- lamp de broekspijpen van de ongeï lukkige in brand. Deze begon meft een zo te spartelen, dat hij in één keer door de opening schoot." d Terug door de waterval is ook een belevenis. Vrolijk schaterla-l chend slaat Bart mijn getob gade! „Het fijne van deze grot is dat je aan het eind lekker schoongm spoeld wordt," meldt hij nog eens opgewekt. „Bij andere grotten zit ik na afloop altijd met zo'n blub- berbaard in de kroeg." Even later staan we dan toch een beetje verdwaasd en om wennig onder de bewolkte nachthemel in het Waalse landj Opvallend is de terugkeer van de geuren: je ruikt opeens weer het bos en het veld. Met de lampjes nog aan lopen we als een stel mijnwerkers over een karrespoor terug naar de bewoonde wereld. We rijn nog nauwelijks van de in spanning bekomen, maar Bart is al met rijn hoofd bij de volgende ex cursie: binnenkort gaat hij een week op vacantia in de Jura. „Kom bont en blauw terug, weet ik nou al. Lekker vier dagen de grot in, en dan ook nog twee dagen bovengronds, met de kinders en zo." •'0 'red -ie.. K ;hj„. i OAAH <4iU .j \>'<n

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1