Geme@n 1te Ikiest VO>0'f Oc t gooide klein links nog met asbakken ambtelijk topteam Ouikfanaat Henk Beenen wil Iedereen diepte insieuren ■wr Het Vrije Volk SCHIEDAM 'Betere informatie nodig over klein chemisch afval! Zo'n 150 Schiedammers duiken regelmatig. 'Een ander gaat naar een vol stadion, wij zoeken de wereld van de stilte' JO ws PAGINA 12 ZATERDAG 3 JUN11989 B W: Nieuwe structuur nodig om langs elkaar heen werken te voorkomen SCHIEDAM Onder leiding van de gemeentesecretaris mr. A. G. H. Gorissen krijgt Schiedam een Amtelijk Management Team (AMT), dat in totaal uit vijf top ambtenaren zal bestaan en met vaste regelmaat het gemeentebe stuur adviseert over belangrijke onderwerpen. Met zo'n nieuwe topstructuur willen burgemeester en wethouders het langs elkaar heen werken van ambtelijke dien sten vermijden. De gemeenteraad moet aan het voorstel nog zijn goedkeuring aanhechten. Aanleiding voor de vorming van zo'n ambtelijk topteam is de groeiende wens van burgemeester en wethouders om voor aken, die de verschillende sectoren van het ambtelijke apparaat betreffen, goed afgewogen adviezen te krij gen. De overheersing van een en kele dienst zou vermeden moeten worden door gezamenlijke voorbe sprekingen in een formeel advies orgaan. Het streven naar een effi ciëntere aanpak van problemen op verschillende beleidsgebieden en het geven van meer eigen verant woordelijkheid aan directeuren van sommige gemeentelijke dien sten, spelen hierbij ook een rol. De op handen zijnde nieuwbouw van een bestuurscentrum op het Stads- erf, de voortschrijdende informati ca, toename van publiek-private samenwerkingen en deregulering heeft de vraag naar een orgaan, dat het geheel overziet, bevorderd. Tot nog toe kende Schiedam wel het zogenaamde Instituut Hoofden van Dienst, maar dat had geen officiële status en ook geen vastgestelde richtlijnen. Toch werd de behoefte aan een vorm van 'directeurenberaad' groter naarmate over de gehele linie za ken speelden zoals bezuinigingen, automatisering, informatie-uitwis seling en meer zelfstandigheid voor ambtelijke diensten. De taak van het AMT wordt het gevraagd en ongevraagd adviseren van het college over algemene za ken, het zorgen voor een effectieve organisatie van het gehele gemeen telijke apparaat, het signaleren van knelpunten en het toezien op de uitvoering van het door de poli tiek gekozen beleid. Ten minste eenmaal per maand zit de ambte lijke top bij elkaar en laat zich desgewenst door niet-leden van het AMT of externe deskundigen adviseren. Er zal in het nieuwe ad viesorgaan gestreefd worden naar gezamenlijke overeenstemming, maar in geval van meningsver schillen is de stem van de gemeen tesecretaris doorslaggevend. Door Han van der Horst SCHIEDAM Het zijn treurige en tamme tijden in de Schiedamse politiek. Dat blijkt uit .-'at tegen woordig aangeduid wordt als hét conflict in de gemeenteraad. De vertegenwoordigers van klein links weigeren net als hun collega van D66 te geloven, dat je in Spa- land veilig huizen kunt bouwen. Ze hebben inmiddels met zoveel woorden duidelijk gemaakt, dat ze Chris Zijdeveld, de wethouder die een en ander in zijn pakket heeft, niet meer geloven. Dit nadat de wethouder, Zijdeveld, zich onlangs zelfs tijdens een raadsvergadering in het openbaar hierover tamelijk boos heeft gemaakt. En dat heet dan rel tegenwoor dig. Dat heet dan wilde toestanden in de gemeenteraad. Vroeger pakte klein links zulke zaken heel anders aan. Toen slaag de het er nog in oproer te veroor zaken op straat en echte inciden ten in de heilige hallen van de ge meenteraad. Dat was toen niet die kale, elke inspiratie dodende kan tine, maar de zaal in het Oude Stadhuis, waar tegenwoordig ge lukkige Schiedamse paartjes el kaar het ja-woord geven. Dat was voor de oorlog de plek, waar het nee-woord echt luidkeels klonk. Klein links heette in die dagen anders. Dat was de Communisti sche Partij Holland, vertegenwoor digd door de driftige arbeider Wil lem, Collê. Willem Collé de va der van Eef die na de oorlog de standaard van het Schiedamse communisme overnam, een hele tijd wethouder is geweest en nu voorzitter is van de christelijke voetbalclub PPSC. Willem Collé was een onversne den revolutionair die alleen in de totale omwenteling geloofde. Zijn grote vijanden waren dan ook de raadsleden van de Sociaaldemocra tische Arbeiderspartij, de voorgan ger van de PvdA, want die pro beerden binnen de heersende si tuatie zoveel mogelijk te bereiken. Hun voorganger, Piet de Bruin, was dan ook wethouder en de fractie werkte waar dat nuttig was met de confessionelen en de liberalen samen. Willem Collé vond dat verraad. En hij ging daartegen te keer. Dat kon heel ver gaan, vooral als zijn persoonlijke vijanden hem van re pliek dienden Zo'n vijand was de redacteur van de Voorwaarts voorganger van deze krant, Toon van Duinho ven. Zijn zoon, de acteur Ton, vertelt nog steeds graag, hoe ver dat ging. Zijn vader kon in de Voorwaarts de communisten hard aanpakken. Dat kwam hem op Willem Collé's een-mei-demonstratie duur te staan. Want dan trok hij met rijn aanhangers langs Van Duinhovens woning onder het zingen van het lied: „Daar woont Toon de leuge naar". De leugenaar in kwestie liet rich niet kennen. Hij nam die jaarlijkse parade altijd staande in de deuropening af. De oude Van Duinhoven kon goed treiteren. En dat talent ge bruikte hij ook als socialistisch raadslid. En zo kwam Willem Col lé, tot het uiterste getergd, tot zijn wildste daad: hij wierp midden in de vergadering zijn aartsvijand een koperen asbak naar het hoofd. Door Rob van Stek SCHIEDAM Ouddorp-Haven '-"Diëdt op een regenachtige zondag middag een troosteloze aanblik. Zwaar hangt het loodgrijze zwerk boven het grauwe water van de Grevelingen, waarin het hemelwa ter gestaag neerplenst. Een venij nige wind zorgt voor kleine kopjes op de golven. Voetje voor voetje schuifel ik het brakke water in, dat een tem peratuur heeft van 11 graden. Lo pen met zwemvliezen aan vin netjes geheten in het jargon valt bepaald niet mee, zeker niet met de ijzerhandel die ik verder nog aan mijn lijf heb hangen. Als ik er tot borsthoogte in sta, wordt alles voor de laatste keer gecontro leerd: alle meters, gordels en aan sluitingen zijn in orde. Terwijl de kou me al enige mi- nüten de adem beneemt en mijn voeten nu al vrijwel gevoelloos zijn, maak ik op aanwijzing van de duikleider'mijn gezicht nat. Aan de wal heb ik' "Het.fóyaal met vlieg- werende uierzaif ingesmeerd, evenals mijn hadden1'"én voeten. Een regenvlaag slaat me in het ge- laat. Duikleider Henk Beenen geeft het teken. Gedecideerd wijst hij naar beneden. Klaar voor onderwater? Ik zet mijn duikbril op, doe de adem- automaat in m'n mond en kijk naar de ondoorzichtige en woelige watermassa voor me. Terug kan eigenlijk niet meer. Ik had nu thuis bij de kachel kunnen zitten met een mooi boek. Hoe kon het ooit zover komen? Geen chefs Een ontmoeting met Henk Beenen (66) blijft eigenlijk nooit zonder gevolgen. Alle tijd die de grijsbebaarde Schiedammer niet besteedt aan zijn dierenspeciaal zaak Tropica steekt hij in rijn tweede nering, de gelijknamige duikschool. En hoewel hij langer dan vijf uur slapen per nacht ei genlijk maar overdreven vindt, "komt Henk nog tijd te kort. Min stens drie keer in de week gaat hij in buitenwater duiken, zomer en winter. Het liefst zou natuurlief hebber echter dag en nacht met zijn onderwater-hobby bezig rijn en iedereen enthousiast maken vobr 'de wereld van de stilte', zo als hij het noemt. Het is voor hem dé andere wereld: rustig, vreed zaam en zonder chefs, relatiepro blemen, hypotheken of wegenbe lasting, In Schiedam zijn zo'n 150 men sen actief met onderwatersport be zig. Zelf heeft Beenen ruim 200 Diezelfde Collé organiseerde ook wilde demonstraties van werklozen, waarbij de politie kei hard optrad. Eenmaal probeerde men 'dit lastpak' op smerige wijze de stad uit te krijgen. Hij moest vertrekken naar een werkgelegen heidsproject in het Drentse Witte- veen op straffe van intrekking van rijn uitkering. Dat verblijf heeft niet lang geduurd. Collé organi seerde onmiddellijk een actiecomi té, dat een eind wilde maken aan het harde regime waarin men in dat kamp net ging om grond werk onderworpen was. Toen lieten ze hem maar weer naar Schiedam gaan. Nog een ding over Collé. Hij werd eens door de politie wegens ordeverstoring gearresteerd en op gesloten in de politiepost Grote Markt, recht tegenover de raads zaal. Collé ging in rijn cel zo onge looflijk te keer, dat de politie hem vrij liet. De agenten waren bang, dat hij andere een hartverlamming zou oplopen. Want ergens hielden ze natuur lijk vreselijk van die buitenge woon principiële man. Tenslotte was hij degene die voor niets en niemand bang was, die niet de handige diplomaat hoefde uit te hangen, die nooit politieke bondge nootschappen had hoeven sluiten of rekening moest houden met an dersdenkenden. Hard en rauw'liet Collé'rijn versie van de waarheid horen. - En al durfden w-einigerrhet 'toe te geven, rijn woorden kwamen vaak als evenzovele goede gerichte speren in het hart van rijn tegen standers aan. Als je aan die woedende man terugdenkt, dan blijft toch die ene conclusie staan: tamme boel tegen woordig in de Schiedamse politiek. m r it® Alle gordels, meters en aansluitingen zyn in orde bevonden: het onversaagde viertal is klaar voor onder water. Van links naar rechts Henk Beenen, Nico van Schaick, de verslaggever en Marcel Byleveld. Inzet onderwater-foto: Twee-sterren duiker Marcel houdt een oogje in het zeil: „Kooitje ademautomaat uit doen, als je in een golf terecht komt, steek je nog de moord." r duikers opgeleid in de afgelopen 18 jaar en jaarlijks levert rijn school zo'n 15 nieuwe gediplo meerden af. Het valt niet te ont kennen: rijn geestdrift om Jan en alleman de diepte in te sleuren, werkt bijzonder aanstekelijk. Groot is de kring van Henk's vrienden en bekenden die inmid dels het duikpak aangetrokken hebben, tot en met zijn huisarts toer En uiteindelijk verging het uw verslaggever al niet andere. Be roepshalve vraag je Henk rijn me ning over nieuwe winkelslui tings- ROTTERDAM Gemeenten moeten duidelijker aangeven op welke wijze de burger klein che misch afval kan aanbieden. De mensen dienen ook meer op de hoogte te worden gehouden van de resultaten van dergelijke inzame lingsacties. De provincie en het rijk moeten 'milieubewuste bur gers' beter voorlichten wat er ver der met het ingezamelde materiaal gebeurt. Deze aanbevelingen staan in het rapport 'Met klein chemisch afval in de slag' van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen (NVVH) en de Vereniging tegen Milieubederf. De NVVH enquêteer de 41 afdelingen in Zuid-Holland over de manier waarop 'htm' ge meente met het klein chemisch af val omspringt. Het onderzoek om vat ongeveer zeventig percent van de ruim drie miljoen inwoners van deze provincie. Uit het rapport blijkt onder meer dat Den Haag twee keer zo veel geld uitgeeft aan het ophalen en verwerken van klein chemisch afval dan Rotterdam, terwijl de in geleverde hoeveelheid vrijwel ge lijk is. Beide steden zijn, samen met onder meer Schiedam en Brielle, niet tevreden over de 'ge ringe inlevering' van dit soort af val Spijkenisse geeft bijna vier gulden per kilo ingezameld klein chemisch afval uit; de hoeveelheid materiaal dat per burger wordt op gehaald is echter uiterst gering. „Gemeenten kunnen voor wat de aanpak van het inzamelen van klein chemisch afval veel van el kaar leren. Bestuurders en ambte naren zouden zich dan ook van de activiteiten in andere gemeenten op de hoogte moeten stellen," advi seren de NVVH en de Vereniging tegen Milieubederf, die verder streven naar een speciaal logo op de verpakking van de betreffende produkten. tijden, als antwoord krijg je twee uur lang de ene duikhistorie na de andere. En voor je het weet heb je ja' gezegd op de aansporing om 'toch ook eens mee naar beneden te gaan'. En daar sta je dan in de Greve lingen. Op weg naar Goeree-Over- flakkee heeft de oud-calculateur van Gusto me nog een hart onder de riem gestoken met een varia aan duikanecdotes ('allebei verzo pen', 'nooit meer teruggevonden", 'twee maanden later opgedregd'). Gelukkig is de expeditie degelijk voorbereid. Onder leiding van twee-sterrenduiker Marcel zijn me in het zwembad de eerste beginse- '<sn van de onderwatersport bijge bracht. Gewenning Voor nieuwelingen is duiken- 2onder-vrees eerst en vooral een kwestie van gewenning. De eerste keer in het zwembad is een bij tij den benauwende ervaring, omdat je nog niet vertrouwd bent met de uitrusting en het 'onderwater-ge voel'. De neiging is dan bijzonder sterk om zodra er iets niet naar je zin is, alles af te gooien en maar een kant op te willen: naar boven. En die aanvechting moet je krach tig onderdrukken, leert Marcel. Gewoon onder water de probleem pjes oplossen. Er zit lucht zat in de flessen, dus kan er niets gebeuren. „Want doe je in buitenwater je ademautomaat uit je mond en kom je in een golf terecht, dan steek je nog de moord," voegt hij er plas tisch aan toe. Dat is duidelijk. Voor alle zekerheid zwemmen we met z'n vieren op. Behalve Henk en Marcel houdt ook Nico, eveneens twee-sterrenduiker uit de school van Henk, een oogje in het zeil. Tegen mijn verwachting in is het zicht onder water hijzonder goed. Vrijwel overal is het helder. Slechts hier en daar, op plaatsen waar andere duikers ons voor rijn gegaan, hangt een bank van opge- wolkt zand en vuil. Terwijl ik nog steeds aan de kou aan het wennen ben, hebben we meteen al een eer ste ontmoeting met de befaamde Grevelingen-fauna. Nog in het on diepe deel komt een forse, geheel doorzichtige kwal ons tegemoet- zwemmen. Ten overvloede wijst Henk er ong eens op, hoewel ik er al bijna tegenop zwem. Prachtig om te zien hoe het beest zich mid dels langzame contracties voortbe weegt. Wilskracht Henk, die als enige zonder handschoenen zwemt („Honger, kou, enzovoort, dat kun je allemaal met wilskracht uitbannen. Laatst heb ik drie dagen niet gegeten, ik had het niet eens door"), pakt het weekdier met blote handen beet en speelt er beetje mee. „Je moet hem natuurlijk wel aan de boven kant pakken, dan is er niets aan de hand," verklaart hij later. „Aan de onderkant zou ik niet doen. Kan minder prettig aflopen." Uit een 'mistbank' komend duikt plotseling een donkere ge stalte voor ons op. Het blijkt een grillige, donkerbruine wierforma tie, die even later weer met zachte golfbewegingen in de duisternis verdwijnt. Dan wijkt de bodem en gaat het over een breed front de diepte in. Langzaam loopt het wij zertje van m'n dieptemeter op tot twaalf meter. Overbodig te zeggen dat het hier nog kouder is. Om goed af te kunnen dalen, heb ik niet minder dan acht kilo lood aan een gordel om mijn mid del hangen. Dat enorme gewicht was het resultaat van de zogeheten uitlodingstest, eerder ondernomen in een watertje bij de Maasvlakte. „Beginners rijn onbewust altijd wat angstig en houden daarom on willekeurig veel lucht in htm lon gen, vandaar," aldus de uitleg van Marcel. We komen bij de schitterend begroeide wand die Ouddorp-Ha ven zo geliefd maakt hij duikers: een tamelijk steile helling met tal loze zakpijpen, wieren, begroeide oesters, sponzen en zeepokken. Zo wel zakpijpen (holle, halfdoorzich- tige pijpjes) als waterpokken (riet er anemoonachtig uit, met achtar mige tentakels) zijn diertjes, die le ven van het plankton dat ze uit het water filteren. Het is een van de redenen dat het hier zo helder Is. Bij aanraking sluiten ze rich bliksemsnel. Dat doen ook de mos sels op de bodem, die alleen hun voedselopening uit het zand heb ben steken. Pijlsnel zijn ze onder de grond verdwenen. Paling Van onder een steen slaat een zwarte grondel de vreemde indrin gers gade. Op het moment dat Henk naar hem wijst is hij al weg. Dat geldt niet voor de vele vissen die gevangen zitten in een van de fuiken die hier zijn uitgezet. We weerstaan de neiging om het mes te pakken en een maaltje paling mee naar huis te nemen. In het bomvolle net is het een bont ge wriemel van paling, krabben, kwallen, grondels, donderpadden, botervissen enzovoort, zelfs een zeester zit ertussen. Leuk voorgrondje voor een foto, zo'n fuik. Terwijl Marcel de on derwatercamera instelt probeer ik luchtigjes te poseren, maar in mijn onervarenheid raak xk met mijn vinnen de bodém en, het volgende moment zitten we, in een ondoor dringbare stofwolk. Ook zonder woorden slaagt Henk er onder wa ter in duidelijk te maken dat ik weer aardig aan het klungelen was. Gelukkig lukt het even ver derop wel. Op de terugweg kan de duiklei der het niet laten om nog even een van de talloze krabbetjes van de bodem te pakken en te laten zien. („Zo'n noordzeekrab knijpt je vin ger af, maar deze gaan wel. Na tuurlijk wel van achteren beetpak ken.") Het water wordt weer on dieper en we naderen de oever. Ik heb het idee dat we 20 minuten rijn weggeweest, maar het blijkt drie kwartier. Op het lichaam valt het met de kou wel mee. Tussen het strak zit tende wet suit (natte pak! en de huid komt een laagje water dat door het lichaam verwarmd wordt. Dat geldt niet voor de uit einden van de ledematen. Met ver steende voeten en handen strom pel ik de kant op. Het lukt me niet om op eigen kracht de uitmonste ring af te leggen. Ik krijg mijn fles en mijn loodgordel niet af en slaag er niet in m'n trimvest van de cy linder te ontkoppelen, om over het pak nog maar te zwijgen. Bij alles heb ik hulp nodig. Terwijl hij me uit m'n pak sjort en ik net weer een beetje op tem peratuur begin te komen, probeert Henk me alweer te paaien voor een volgend uitstapje. Eigenlijk zou ik ook nog een keer mee moe ten naar zoetwater. Hy kent een poeltje, daar ritten snoeken van anderhalve meter. Die kan je aai en, echt waar! Volgende week mis schien? Zilver voor Harm Meijer SCHIEDAM De voorzitter van de drumband Juliana, Harm Meijer, is koninklijk on derscheiden. Hij ontving uit handen van burgemeester drs. R. Scheeres op een bijeenkomst ter gelegenheid van rijn veer tigjarig dienstjubileum bij Itho BV aan de Nieuwe Haven de zilveren medaille behorend bij orde var Oranje Nassau® De in het ffigsÖBtfglitol gebo ren Meijer is bij déze fabriek van onder meer ventilatoren al dertig jaa rijnen Expositie van Van der Pant SCHIEDAM Het Stedelijk Museum Schiedam toont van 9 juni tot en met 9 juli beelden en tekeningen van Theresia R. van der Pant. De expositie is georganiseerd in samenwerking met de Judith Leysterstichting en het Frans Halsmuseum. Van der Pant werd in 1987 van de Leysterprijs toegekend die elke twee jaar bestemd is voor een in Nederland werkzame vrou welijke kunstenaar. Mevrouw Van der Pant kreeg dit jaar van het Schiedamse gemeentebe stuur opdracht een beeld te ver vaardigen van Vrouwe Aleida, de stichteres van de stad, Fietstocht van 140 km SCHIEDAM toerclub Rijnmond houdt op zondag 11 juni een prestatie-fietstocht over een afstand van 140 kilo meter. Het is een van de activi teiten waarmee de club haar 10-jarig jubileum viert. De kos ten voor deelname bedragen 4,50 gulden, inclusief een her innering. De start is om 9.00 uur precies op de Wielerbaan Schiedam, aan de Olympiaweg in Sportpark Harga. Er wordt gefietst met een snelheid van 25 kilometer per uur. Trim- of racefiets is verplicht. De tocht wordt door ervaren fietsers be geleid. Avondvierdaagse begint op 12 juni SCHIEDAM Van maan dag 12 tot en met donderdag 15 juni wordt de 12de Schiedamser Avondfietsvierdaagse gehouden, waaraan ook het Rode Kruis eny- de Motor Toerclub Schiedam r meewerken. Inschrijven is mo-1 gelijk bij rijwielhandel Hans 1 Damme (Borodinlaan 60), het VVV-kantoor of bij het vertrek punt op de eerste avond. De kosten bedragen 3,50 gulden, inclusief herinnering. Tussen 18.30 en 19.15 uur kan men vertrekken. Start en finish zijn telkens op de Wielerbaan. Op de slotavond is het mogelijk da deelnemers bloemen te over handigen en zal er gezorgd wor den voor gezellige muziek. Voor meer informatie kan men bel len met Toerclub Rijnmond, te lefoon 4357266 of 4703137 -a'inci Ioti 01 OS L *0 S i l f- y i Jé**» v - y- t 7h txrsv- «ars» i ï-iv tn i maga-

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1