Kennismaken met het gehele theater Nieuw vrouwenteam van het RIAGG staat voor snelle en goede hulpverlening Het Vrije Volk SCHIEDAM Avondvierdaagse start met reserve-etappe Kwaliteit bakkers van prima gehalte m Kunstzinnige projecten in Passagetheater voor schoolkinderen; van schminkcursus tot het maken van een speelfilm Oevers Beatrixpark deze week hersteld en vernieuwd 'Veel problemen hebben te maken met de opvoeding als vrouw' 600 'gewonden' bij ramp RDM 'Wij kwamen solliciteren' PAGINA 14 /ws, DINSDAG 6 JUNI 1989 SCHIEDAM Met klantenbin ding kun je eigenlijk niet vroeg ge noeg beginnen, vinden ze bij het Passagetheater in Schiedam. De mensen die je over tien, vijftien jaar in je theater wil zien moet je nu al benaderen. Laat ze dus maar over de vloer komen, liefst zoveel mogelijk. Laat ze rondkijken in de coulissen en gun ze een blik achter de schermen, zet ze in de spotlight en plaats ze achter de regietafel. Wie op die manier van binnenuit de sfeer van het theater opsnuift komt beslist nog eens terug. Dat is de leidende gedachte ach ter Kuvoon, een afkorting die staat voor een serie projecten Kunstzin nige Vorming voor het Onderwijs. Ook volgend jaar biedt het Passa getheater het basis- en speciaal on derwijs weer een tiental begeleide projecten aan, die één gemeen schappelijk doel hebben: de schooljeugd vertrouwd te maken met alles wat er in het theater om gaat. En voor dat mooie doel zijn de medewerkers van het theater niet te beroerd om zelf op het to neel te klimmen en een show weg te geven, Het terugkerende project 'Ach ter de schermen', dat net deze maand voor dit seizoen wordt af gerond, is al jaren een van de meest succesvolle onderdelen van Kuvoon. Het is een rondleiding waarbij vrijwel alle facetten van het theaterbedrijf aan de orde ko men. Hoe komt een voorstelling tot stand? Wat moet er allemaal gebeuren voordat het publiek naar binnen gaat? Hoe werkt de tech niek? Hoe is het om zelf op een echt toneel een stuk te spelen? Na het bekijken van de video 'Een dag uit het leven van het Pas sagetheater' krijgen de kinderen in de grote zaal een toneelstuk voor geschoteld dat voor de verandering nu eens niet gespeeld wordt door beroepsartiesten, maar door de werknemers van het Passagethea ter. Na een uitgebreide rondlei ding moet de jeugd dan zelf aan de slag: schminken, verkleden en re peteren. En uiteindelijk natuurlijk: de bühne op. Voor de kinderen die hebben meegedaan aan 'Achter de Scher men' is er het vervolgproject 'Mo gen we ons ook verkleden?' Hierin wordt een beginnetje gemaakt met 'serieus' toneelspelen. De deelne mers krijgen les in beweging en houding van een dramaconsulente en leren hoe ze zich goed in een rol kunnen inleven. De leerkrachten kunnen de kin deren vooraf nog laten oefenen door bij het theater de speciale les kist schminken te lenen, of de 'Koffer vol spel', met materiaal en suggesties voor allerhande kleine toneelstukjes. En als dat goed aan slaat is het nog maar een kleine stap om in te schrijven voor het speelfilm-project. Aan de hand van een door de kinderen zelf verzon nen verhaal wordt een speelfilm- pje gemaakt van zo'n twintig mi nuten. Onder begeleiding van twee audio-visueel consulenten wordt een draaiboek gemaakt en worden locaties gekozen. De kinderen voe ren in principe alle taken zelf uit: cameraman/vrouw, regie, kos tuums, grime, belichting, geluid enzovoort. Maar de leerkracht die in zijn klas onvermoed acteertalent ont waart kan bij meer projecten te recht. Bij het middeleeuwse cos- tuumspektakel 'Boerenbruiloft en Ridderfestijn' bijvoorbeeld. Of bij 'Er was eens...', waarbij een ver haal wordt gemaakt en gespeeld bij een bestaand muziekstuk. Meer opvoedend van aard tenslotte is het project 'Reclame', dat tot doel heeft de kinderen kritisch te ma ken en zich met te laten manipule ren. Ze leren om door de pro bleemloze superwereld die de re clame ze voorschotelt heen te kij ken en krijgen inzicht in de tech nieken van reclamevak. SCHIEDAM Deze week wordt in het Prinses Beatrixpark de laatste hand gelegd aan het her stel en de vernieuwing van de oe vers van singels en vijvers. Op ver schillende plaatsen waren oeverbe- schoeïngen verzakt, beschadigd of waren er door het wegzakken van de grond grote gaten op de oevers gevallen De dienst Gemeentewerken heeft een plan opgesteld om alles weer in goede staat te brengen en ook beter in te spelen op het ge bruik ter plaatse. Oevers die veel worden betreden, bijvoorbeeld door sportvissers, krijgen een ex tra stevige constructie. Op die plaatsen zal voor de versterking van de oevers gebruikt worden ge maakt van ronde houten paaltjes. Daarachter komt een vlechtmat met een kantplank en een gording. De paaltjes zijn van inlands hout,' dat een speciale bewerking heeft ondergaan om naast verrotting ook verontreiniging van het water te gen te gaan. Oevers waar minder mensen komen krijgen een lichte verstevi ging, met een doek om het wegzak ken achter de beschoeiing te voor komen. Ook zal hier riet worden ingeplant, om een meer natuurlij ke overgang van water naar land te krijgen. Naar verwachting zul len flora en fauna hierdoor volop tot ontwikkeling komen. Het riet voorziet de vispopulatie van paai- plaatsen en bovendien zal de wa terkwaliteit verbeteren dankzij het reinigend vermogen van riet. De rietoevers zullen regelmatig onder broken worden door open stukken. Sommigen met een opgeheven hoofd luchtig zingend en andere deelnemers weer stilletjes doormarcherend en de blaren verbijtend. Vier dagen leggen ze elke avond hun rondje van tien kilometer af, de bijna tweeduizend wandelaars aan de Schie- damse avondvierdaagse. Gisteravond werd begonnen by sportpark Harga met het afleggen van de reserve-etappe, want eigenlek duurt de vierdaagse in Schiedam vijf dagen. De reserve-etappe stelt veel deelnemers in staat toch de medaille te ver dienen. Immers: niet iedereen kan zich vier avonden achtereen vrijmaken. Van avond gaat de vierdaagse in het sportpark Harga officieel van start. ROTTERDAM De leden van de Stichting Echte Bakkersgilde in de regio Rotterdam bakken niet al leen een goed produkt, maar beste den ook veel aandacht aan de pre sentatie van htm artikelen. Na een maandenlang onderzoek is deze conclusie door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen (NVVH) vastgelegd in een rapport. Gisteravond werd de inhoud be kend gemaakt in het zalencentrum Rustburcht in Rotterdam. Bakker K. van der Linden, met vestigingen in Ridderkerk en Oud-Beijerland, kreeg lof over zich uitgestrooid. Hij scoorde het hoogst in de beoordeling van zijn winkel gevels, etalage en kwaliteit- en produktenkennis. Bij het onder deel broodkeuring sleepte het be drijf van J. van de Poel uit Gorin- chem het hoogste cijfer in de wacht. De verschillen in kwaliteit waren overigens erg gering, zo bleek. Bij het Echte Bakkersgilde zijn 28 ondernemingen aangesloten met zeventig verkooppunten. De onaangekondigde steekproeven zijn gehouden vanaf februari tot aan vorige maand. Het bedrijf van Van der Linden, kreeg als blijk van erkenning ten overstaan van drie honderd vakgenoten de Van der Velde-wisseltrofee uitgereikt. Doel van de presentatiewedstrijd is, zo benadrukte voorzitter Herweijer, het telkens op hoger niveau bren gen van de kwaliteit van de pro- dukten en het geven van nieuwe prikkels in de presentatie-ontwik keling. ROTTERDAM Bij een ern stig ongeval op het terrein van de ^Rotterdamse Droogdok Maatschap pij (RDM) op de Heijplaat zullen over ruim een week meer dan zes honderd mensen gewond raken. Duizend militairen van het Korps Mobiele Colonnes met een kleine dertig voertuigen zullen samen met onder meer de regionale am bulancedienst, de regionale brand weer Noordelijke Delta, 125 vrij willigers en professionals van het Rode Kruis en 56 gasmeetploegen deze namaak-ramp tot een goed einde brengen. Het gaat hier om de rampenoe fening Courzand, die donderdag 15 juni zal plaatsvinden. Het is een zogenaamde grootschalige rampe noefening, waarbij het opzetten van hulpverleningsketens en de sa menwerking van alle betrokken operationele diensten centraal zul len staan. Voor het Korps Mobiele Colonnes zal 'Courzand' de laatste grootschalige oefening zijn. De oe- fenkosten zijn voor dit korps zo groot, dat na deze 'ramp' slechts in kleiner verband de hulkpverlening zal gerepeteerd. SCHIEDAM De twee twintigjarige Schiedammers, die worden verdacht van een overval gistermorgen op het autobedrijf Content aan de Oversehiesestraat, hebben aan de politie verklaard dat ze naar het bedrijf waren gegaan om werk te zoeken. Ze ont kennen een gewapende over val te hebben gepleegd. De twee geladen revolvers, die bij de overval zijn ge bruikt, zijn intussen door de politie teruggevonden. Zoals Het Vrije Volk gisteren al meldde stapte het duo 's mor gens met getrokken wapens het kantoortje van de garage binnen en eiste geld. In plaats van hierop in te gaan riep het bedreigde personeelslid om versterking, waarop de over vallers het hazepad kozen. Aanvankelijk nagezeten door het garagepersoneel, werden de overvallers gearresteerd door twee agenten die toeval lig in die buurt een aanrijding noteerden. VLAARDINGEN Donderdag 1 juni. Pauline Beusekamp heeft het druk. Het nieuwe speciale RI- AGG-team voor vrouwenhulpverle ning, waarvan ze coördinatrice is, is vanmorgen voor het eerst aan de slag gegaan en de cliënten be ginnen al binnen te stromen. Vlaardingen loopt hiermee voor op andere RIAGG's: alleen Amster dam-Zuid kan bogen op een zelfde autonome voorziening. De afdeling in Vlaardingen kon mede tot stand komen dankzij het sterk cliëntgerichte denken van de RIAGG-directie, iets wat Pauline 'bijzonder' vindt: „De meeste RI AGG's denken alleen produkt-ge- richt, daar erger ik me dood aan. De cliënt moet zich dan voegen naar wat er toevallig aan hulp in de aanbieding is, terwijl het zo moet zijn dat de hulpverlening zich voegt naar de vraag van de cliënt." Bij het nieuwe team kan iedereen terecht. „Slachtoffers van seksueel geweld, vrouwen met pro blemen als de overgang of het eer ste kind, vrouwen met fobische of depressieve klachten, echt ieder een," zegt Pauline. Vrouwen die zich aanmelden bij het 6 vrouwen tellende Vlaar- dingse team hoeven niet bang te zijn voor lange wachtlijsten en bu reaucratische procedures waar veel RIAGG's berucht om zijn ge worden. „Wij willen vrouwen een zo goed mogelijke hulpverlening bieden," zegt Paulihe Beusekamp. „En dat kunnen we nu ook gaan doen. Deze constructie is bijna uniek. Omdat wij veel meer auto nomie hebben kunnen we snellere en betere hulpverlening bieden. We kunnen hulp bieden die wij zinvol vinden, zonder dat we daar eerst turen met andere collega's over moeten discussiëren. Wij vin den namelijk dat een RIAGG niet elitair mag zijn, geen hoge drem pels mag hebben. Vrouwen konden de afgelopen 10 jaar ook wel terecht bij het RI AGG, maar dan moesten ze door een hele molen -heen. Eerst, naar Pauline Beu sekamp (r) co ördineert het nieuwe RI AGG-vrou wenteam: „Wjj willen vrouwen een zo goed moge lijke hulpver lening bie den." het aanmeldingsteam, dan werden ze doorverwezen naar een ander team, en daarna pas konden ze be handeld worden. Zo moesten ze ook nog eens drie keer hetzelfde verhaal vertellen! Nu gaat dat veel sneller, de aanmelding is in feite zelfs al de eerste behandeling." Straatangst Volgens Pauline hebben veel vrouwen problemen die te maken hebben met hun generatie en maatschappelijke positie: „Zeg maar: met hun opvoeding als vrouw. Wat bijvoorbeeld bij veel huisvrouwen voorkomt is bijvoor beeld de angst om de straat op te gaan. Dat is direct te herleiden tot hun positie als huisvrouw: ze zit ten de hele dag bijna letterlijk op gesloten. En naarmate je langer binnen zit wordt het steeds enger om de straat op te gaan." Een man in dezelfde positie zou er overigens weinig beter vanaf komen: „Weet je dat huismannen even veel medi cijnen gebruiken als huisvrou wen?" Een andere 'typisch' vrouwen probleem is volgens Pauline 'sub- assertiviteit': „Dat betekent dat je niet of te weinig voor jezelf durft op te komen. Dat heeft ook weer ^rechtstreeks te maken met die op voeding als vrouw: lief en aardig blijven, hè." Veel vrouwen kun nen het best via groeps-therapie geholpen geworden. „Dat heeft meerdere voordelen," aldus Pauli ne. „Er kunnen meer vrouwen te gelijk behandeld worden, en de vrouwen gaan dingen bij elkaar herkennen." Pauline heeft veel ervaring op hulpverleningsgebied. Zo werkte ze 6 jaar bij de CAD's van Leiden en Delft voordat ze op 1 mei begon met het opzetten van het vrouwen team in Vlaardingen. „Of ik niet doodmoe word van al die mensen met problemen?" Pauline kijkt als of haar zojuist een oneerbaar voor stel werd gedaan. „Nee hoor, ik vind het leuk om te zien hoe men sen kunnen opbloeien. Hoe sterk vrouwen kunnen zijn. Je ziet hoe ze zich ontwikkelen tot vrouwen met een stevig zelfvertrouwen .Het hoopgevende van therapie is datje ziet dat mensen aangeleerde patro nen af kunnen leren. Therapie ge ven maakt dat je ervaart dat ver andering mogelijk is. Ik heb vaak bewondering voor mijn cliënten." Preventie Het vrouwenteam wil in de toe komst ook preventief gaan wer ken. Men wil dat o.a. doen door deel te nemen aan samenwer kingsverbanden als het Samenwer kingsverband Tegen Sexueel Ge weld. „En we willen nog veel meer," vervolgt Pauline Beuse kamp. „Maar ja, dat komt wel. We draaien nu net 2 uur!" Het vrou wen-hulpverleningsteam zit bij het RIAGG aan de Westhavenkade 85 en is dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur te bereiken.ftelefoon 4353800). Het telefonisch spreekuur wordt iedere dag (behalve woensdag) ge houden tussen 13.30 en 14.00 uur. Voor buitenlandse vrouwen is eep speciale hulpverleenster, Claire Wittstock, aanwezig. Sleutelbeenbreuk 1 op wielerbaan SCHIEDAM Een 23-jarige man uit Vlaardingen is gister avond met schaafwonden en een gebroken sleutelbeen over gebracht naar het Holy-Zieken- huis. Hij liep de verwondingen op tijdens een wielerwedstrijd op de wielerbaan in het sport park Harga. Hij kwam in bot sing met een andere wielren ner. Beiden smakten tegen de grond. De andere renner bleef ongedeerd. Na behandeling in het ziekenhuis mocht de onfor tuinlijke sportman naar huis. Kopieermachine weg bij inbraak SCHIEDAM Bij de firma Van Avezaat aan de Jan van Riebeeckweg is bij een inbraak een kopieermachine met een waarde van zevenduizend gul den gestolen. Nadat eerst ver geefs was gepoogd een deur te forceren, verschafte men zich de toegang via een toiletraam. Kamerlid De Visser gastspreker bij PvdA SCHIEDAM 'Paspoorten- Piet' de Visser verzorgt morgen avond een spreekbeurt op een ledenvergadering van de plaat selijke afdeling van de Partij van de Arbeid. Deze bijeen komst vindt plaats in zaal Bea trix aan de Lange Kerkstraat en begint om 20.00 uur. Ook niet- leden zijn welkom. Piet de Vis ser is bekend geworden door de paspoort-affaire. Hij houdt zich echter ook bezig met de verzelf standiging van de PTT, privati sering van van het loodswezen, de grootschalige aanlanding van LPG, dierproeven en het automatiseren van de gemeen telijke bevolkingsadministratie. Na zijn betoog is er gelegenheid tot discussie. Uitvoering dansschool in Passagetheater SCHIEDAM Zaterdag geeft dansschool Dancepoint een uitvoering in het Passage theater. Zowel de allerkleinsten als de meer gevorderden zullen hun beste beentje voorzetten. Aanvang 2Q.00 ïuurri toegang E10 gulden. (EM - ,'fi <j fyr i it Kamp ibhdlr'crfntee SCHIEDAM Er kunnen nog enkele kinderen mee met het zomerkamp van wijkcen trum De Erker, dat van 17 tot en met 22 juli gehouden wordt in Hattem. In die plaats (vlak bij Zwolle) wordt gelogeerd in een groot wit huis, dat veel op een hotel lijkt, omdat alles er verzorgd wordt. Dus geen afwas en corvee! Het kamp is bedoeld voor kinderen van 5 tot en met 14 jaar. Het programma ligt al klaar en kan worden aangepast aan de weersomstandigheden. Voor aanmelding en meer in formatie kan men contact opne men met De Erker, Jan van Avennesstraat 32, telefoon 4267767. Lunchconcert in Muse um SCHIEDAM Opus Varia bel verzorgt morgen om 12.30 uur het maandelijkse lunchcon cert in de aula van het Stede lijk Museum. Opus Variabel is een gezelschap van jonge, pro fessionele musici, die zich bui ten hun normale werkkring in de diverse randstedelijke orkes ten in kleiner verband toeleg gen op kamermuziek. Zij treden op in wisselende samenstellin gen. Morgen zal een trio be staande uit Eelco Beinema (cel lo), Juliaan van der Linden (vi ool) en Jefke van Kerkwijk (vi ool) werken uitvoeren van J. Stamitz, Joseph Haydn en Hen drik Andriessen. De toegang is gratis en een kopje koffie wordt het publiek aangeboden door de vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum. Vredebregt ridder SCHIEDAM Schiedam mer J.H.B. Vredebregt is door de Koningin benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Nas sau. Uit handen van burge meester Scheeres ontving hij gisteren in het Stadhuis aan de Grote Markt de medaille met bijbehorende versiersélen. Vre debregt, geboren op 5 juni 1919 in Schiedam, kreeg de onder scheiding ter gelegenheid van zijn afscheid als lid van de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam en de Be neden Maas. Hij heeft deze functie 25 jaar vervuld. Daar naast bekleedde hij vele jaren lang voor uiteenlopende organi saties tal van functies op lande lijk, regionaal en plaatselijk ni veau. v t:> i'1-.- wt. VtMi hit i u| Wvy,- DitriV

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1