Schooljeugd bij schonen grond Terugdringen kleine criminaliteit merkbaar Vri ie winkeltijden voorlopig van dë Amnesty-actie tegen doodstraf EF Oude motoren in Margriethal Jubilerend Zuiderziekenhuis houdt landelijke dichtwedstrijd voor kinderen over ziek zijn Het Vrije Volk SCHIEDAM GEEN HOGERE BELASTING MAAR WEL EEN HOGE BOETE BIJ OVERTREDING' y 'Vergiftig die honden maar' Finale Schietiams voetbalkampioenschap BEZ0R6INGL ws PAGINA 20 DONDERDAG 8 JUN11989 Het VVD-raadslid én bon bonmaker Gerard Verhuls- donk houdt er wat honden be treft radicale ideeen op na. Bij het gisteravond in het openbaar brainstormen over het terugdringen van overlast en mogelijk ook het nemen van (financiële) maatregelen om het aantal honden in de stad terug te dringen, gaf hij burgemeester Reinier Scneer- es serieus in overweging: „Het aantal honden kun je alleen beperken met vergif.." Door Rein Wolters SCHIEDAM Honden zijn een bijna onoplosbaar probleem. PvdA-fractieleider Gé Brouwer moest d v gisteravond beamen ij de behandeling van dit onderwerp in de raadscommissie voor Alge mene en Bestuurlijke Zaken. Ook D66'er Adrie Reijnhout zag een to tale oplossing tegen hondepoep en andere overlast somber in. „Vaak is het een kwestie van gedrag van de eigenaren." En: „Als er geen toezicht is op de naleving van de regels, dan ben je als gemeente on geloofwaardig." Reijnhout bepleitte voorts een verhoging van de belasting voor het houden van een tweede of der de hond. VVD'er Gerard Verhuls- donk wees eat van de hand. Hij ziet liever een fikse boete op het hoofd van honde-eigenaren die de uitwerpselen van hun huisdier niet opruimen .Volgens een uitleg van ambtenaar D.C. Louwerse, chef van de plantsoenendienst, gaat de stad gebukt onder een be hoorlijk hondeprobleem. Volgens hem staan er 2719 honden geregis treerd, die in 2568 huizen wonen. Aan belasting wordt per jaar voor de huisdieren 341.000 gulden be taald. Dit zou, aldus Louwerse, 80.000 gulden meer kunnen zijn bij intensievere controle. Volgens zijn inschatting zijn minimaal 3800 honden verantwoordelijk voor hopen poep in straten of in de plantsoenen. „Mijn dienst is meer bt.jg met de gevolgen hier van dan met de oorzaak." Doordat de politie hondebezit- ters nauwelijks controleert, trekt vrijwel niemand zich iets aan van de geldende verordeningen. Ver bodsborden in plantsoenen negeert men massaal en ook de verplich ting tot het aangelijnd houden van honden blijkt m de praktijk een wassen neus. Bart de Leede van de combinatie PPR/PSP vroeg om een duidelijke aanlijnverplichting in de stad. Vrijwel zeker zal de Al gemene Politie Verordening in de ze zin worden gewijzigd. Ook komt er de plicht om uitwerpselen van honden terstond op te ruimen. Bo vendien komt er een verbod op het vervuilen van de straat door honden. Er wordt direct een boete opge legd als een hoop hondepoep niet direct door de baas/bazin wordt opgeruimd. Opruimen van poep na consteren van de overtreding geeft geen reden tot clementie, zo be sloot de commissie gisteravond on der het niettemin smakelijk nutti gen van broodjes en koffie. SCHIEDAM - In witte jassen en laarzen, met helmen op en handschoenen aan gaan de kinde ren van drie Schiedamse basis scholen binnenkort bekijken hoe vervuilde grond wordt schoonge maakt. Deze maand zal een aantal schoolklassen een bezoekje bren gen aan het bedrijf NBM Bodemsa nering BV aan de Nieuwe Water wegstraat, tussen de .Wiltonhaven en de Wilhelminahaven. Morgen begint de Prins Clausschool en la ter volgen De Singelschool en De Gorzenschool. In de bodemreinigingsinstalla- tie van NBM is onder andere de grond gereinigd die afkomstig was van het voormalige GTB-terrein (gasfabriek) in Zuid. Op dit mo ment reinigt het bedrijf soortgelij ke grond uit andere gemeenten. De excursies worden georgani- seerd door NBM, het bureau Ge meentelijk Onderwijsconsulent en de Dienst Gemeentewerken. Het uitstapje sluit aan bij de lesbrief 'Milieu', die in verschillende klas sen op school behandeld is. De heer Polderman van NBM zal wat vertellen over het bedrijf waarna de schooljeugd wordt rondgeleid over het terrein en de reinigings installatie uitgebreid mag bezichti gen. Ook wordt er een video ver toond over bodemverontreiniging, waarover enkele vragen beant woord moeten worden. SCHIEDAM Zaterdag staan SFC en Excelsior'20 tegenover el kaar in de finale van het derde Schiedams voetbalkampioenschap. De wedstrijd begint om 17.00 uur op het terrein van SFC, waar de gehele middag activiteiten plaats vinden. Zo spelen sportjournalisten uit de regio een voorwedstrijd te gen trainers en bestuursleden van Schiedamse voetbalverenigingen. Verder zijn er een disco drive-in show. SFC, met in zijn midden de top scorer van de voorronden Henny Ydema (vijf doelpunten), bereikte de finale door de zaterdagkampi oenen van SVDPW te verslaan. Ex- celsior'20 werd finalist door winst op Schiedam. De ex-voorzitter van Schiedam en voetbalsectie in de oude sportraad, Jo van der Touw, zal de wisselbeker en de (geld)prijzen uitreiken. SCHIEDAM Door de val van de regering Lubbers is het instel len van vrije winkeltijden in de stad op losse schroeven komen te staan. Behalve dat er door het af treden geen besluit kan worden ge nomen, is nu ook al vrijwel zeker dat de voorgestelde wetswijziging voor de openstellingstijden, het in de Tweede Kamer nooit zal halen. Zoals bekend is Schiedam enige tijd geleden aangewezen als zoge naamde D-gemeente. Dit betekent de toekenning van extra bevoegd heden, waaronder het zelf vaststel len van andere winkeltijden. Bur gemeester drs. R. Scheeres noemt de overdracht van de extra be voegdheden (behalve het maken van een nieuw rampenplan) 'veel geschreeuw en weinig wol'. SCHIEDAM Leden van de plaatselijke afdeling van Amnesty International vragen zaterdagmid dag vanaf 12.00 uur in het winkel centrum Hof van Spaland aan- 010-4004.444 Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 18.00 uur. Adressen en overige tel. nrs. zie service-pagina. dacht voor hun campagne tegen de doodstraf. „Van de ongeveer 180 landen in de wereld, vindt in ruim 100 nog uitvoering van de dood straf plaats. De doodstraf wordt meestal gerechtvaardigd door te stellen dat deze werkt als afschrik king. Amnesty is van mening dat dit nooit bewezen is. De doodstraf is een schending van het recht oP> leven. Bovendien kan een gerech- terlijke dwaling na het voltrekken van het vonnis niet meer worden herroepen," aldus Monique Veld hoven van Amnesty. In de stand van de Amnesty lig gen protestkaarten ter onderteke ning. Nadere inlichtingen worden verstrekt via tel. 4268849. «81 Overdag houden zich veel scholieren op in de Mgr. Nolenslaan. SCHIEDAM Na een moei zame start van het Bureau Crimi- naliteispreventie is na and. rhalf jaar de kleine criminaliteit gesta biliseerd en hier en daar zelfs verminderd. Dit opwekkende be richt legde de enige werknemer van het bureau, de heer W. Boonstra, gisteravond op tafel bij de raadscommissie voor Algeme ne en Bestuurlijke Zaken. Maar tevreden is hij allerminst en al zeker niet over de medewerking van bijvoorbeeld over het langs elkaar heenwerken van de diver se gemeentelijke öiensten. Als voorbeeld noemde Boon stra het verkrijgen van cijfers over vernielingen van de dienst gemeentewerken. „Die zijn maar moeilijk boven tafel te krijgen. Bovendien is het vrijwel onmo gelijk om van iemand die is aan genomen om palen te verven ook te verwachten dat hij een formu liertje van een geconstateerde schade invult," luidde de onge zouten kritiek. In een rapport zijn de resulta ten verwerkt van een enquête die het Bureau Ciiminaliteitspre- ventie heeft gehouden onder de winkeliers van de Mgr. Nolens laan met vragen vernielingen en andere ongeregeldheden. Uit het onderzoek blijkt dat vrijwel alle winkeliers last hebben van win keldiefstallen, inbraken, vernie lingen en bekladding. Het merendeel van de delicten wordt 's avonds en 's nachts ge pleegd. De angst in de toekomst slachtoffer te worden van deze delicten en van beroving is vrij groot. Het onveiligheidsgevoel onder de winkeliers wordt nog extra versterkt door onvoldoende straatverlichting en de aanwezig heid van grote groepen scholie ren overdag. Andere veelgenoem de problemen in de omgeving van de winkels zijn het rondslin geren van huisvuil en honde poep. In samenspraak met het Bu reau Criminaliteispreventie is besloten tot een gezamenlijk ,ian- pak. Voor het bestrijden van de winkeldiefstallen zal er een door de Hoofdbedrijfschap Detailhan del betaalde cursus voor de win keliers worden gestart. Met be trekking tot inbraken worden be tere beveiligingen gestimuleerd en over de overlast komen ge sprekken met de diverse gemeen telijke diensten. Vijftien ambte naren hebben enige maanden ge leden ook een eendaagse cursus 'Samenspannen tegen de kleine criminaliteit' deelgenomen. Vraagtekens plaats ambtenaar Boonstra in zijn tussenrapportage bij het functioneren van het pro ject Halt. Daders van kleine overtredingen als vernielingen, bekladdingen enz. dienen via dit project hun gemaakte troep zelf weer op te ruimen of te reinig- gen. „Afgemeten naar het aantal verwijzingen is Halt nog geen groot succes te noemen. De oor zaak is mij niet duidelijk," aldus Boonstra. „Bestrijding van kleine crimi naliteit is een zaak van velen. Het zal nog wel even duren voor dat ieder daarvan is doordrongen en bereid is vanuit die visie daaraan mee te werken," ver wacht Boonstra. Met name bur gemeester drs. R. Scheeres com plimenteerde Boonstra met zijn vruchtdragende werk. „Ik kan me voorstellen dat Uw werk soms frustreert en dat niet alle werkdagen even plezierig verlo pen." Boonstra erkende ruiterlijk met te hoge verwachtingen van start te zijn gegaan. Over ander halfjaar loopt het driejarige ex periment af. Een legendarische Norton, te zien in de Margriethal, L SCHIEDAM Komend week end staat de Sporthal Margriet weer bol van motoren-nostalgie. Voor de de derde keer in successie komen liefhebbers van oude mo torfietsen bijeen om minstens twintig jaar oude, maar fonkelen de exemplaren te bewonderen of in de bakken vol onderdelen te graaien en oude werkplaatshand boeken op te slaan. In ieder geval zijn er motor fietsen van legendarische merken als BSA, Norton, Matchless en Ve- locette van bouwjaren vóór 1970 te zien. Ook de minder bekende Douglas, Moto-Confort, Ravat, Francis Barnett en Nimbus zijn te aanschouwen. Bromfietsen uit de jaren zestig, oude motorkleding en schaalmodellen staan er naast en kele zeldzame stoom-, gas-, statio naire en modelbouwmotoren. De Veteranen-Motorbeurs gaat zaterdag en zondag om tien uur open. Zaterdag is de sluitingstijd zes uur en zondagmiddag, vijf uur. Toegangsprijs vijf gulden. Door Piet Koster ROTTERDAM Ziek zijn is het thema van een landelijke 'dichtwedstrijd' voor kinderen, die wordt gehouden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het Rotterdamse Zuiderziekenhuis. Uit de inzendingen, waarvan een tiental met een prijs zal wor den bekroond, wordt de bundel 'Gedichten van kinderen „."cr ziek zijn' samengesteld, die komend na jaar bij de viering van het vijftig jarig bestaan van het Zuiderzie kenhuis zal verschijnen. Bedenker van deze poëzie-com- petitie is de aan de kinderkliniek van het Zuiderziekenhuis verbon den kinderarts Willem J. van IJ- peren (38), die eerder via het door hem gestichte uitgeverijtje Pedia- boek het voor ouders bestemde in structieve 'Wanneer uw baby naar de kinderafdeling gaat' publiceer de. Zijn idee een dichtwedstrijd voor kinderen te organiseren, mo tiveert hij simpel met 'het leek me leuk om tijdens zo'n jubileum nu eens iets anders te doen'. Boven dien, aldus Van IJpeten, „komen mensen die dichten zelden aan de bak, het is voor uitgeverijen com mercieel nauwelijks interessant omdat er niets aan te verdienen valt." De eventuele opbrengst van de op stapel staande bundel is dan ook zijn laatste zorg. „Om het boekje te kunnen maken moet ik waarschijnlijk eerst een sponsor vinden," vertelt hij, „en éls het iets opbrengt gaat dat bedrag naar een goed doel; naar de Kankerbe strijding of naar het Astmafonds." Deze bestemming sluit dan met een logisch aan bij de in een aan tal gedichten gekozen onderwer pen. Willem van IJperen, die al een aantal inzendingen heeft ont vangen, vertelt: „De onderweipen astma en kanker springen er wel uit. Dat maakt diepe indruk op kinderen. Natuurlijk, dat ligt voor de hand. Er zijn niet veel andere dingen die voor een kind zó ingrij pend zijn. Maar de onderwerpen mogen vanzelfsprekend ook luchti ger zijn. Een kind dat een keer een griepje heeft doorgemaakt, of dat zich heeft geërgerd aan een verve lende pleister mag daar natuurlijk ook over schrijven." De inzendingen zullen vanaf 1 augustus, wanneer de inzendings termijn sluit, v, orden beoordeeld. De vier juryleden, afkomstig uit 'onderwijs, journalistiek en litera tuur', zullen de gedichten onafhan kelijk van elkaar beoordelen. Van IJperen: „Zij kennen elkaar niet, kunnen niet met elkaar overleg gen. Ik denk dat je zo een zo groot mogelijke objectiviteit waarborgt." De jury zal bij de beoordeling 'originaliteit', 'literaire waarde' en 'emotie' de doorslag laten geven. De andere voorwaarden, waaraan inzendingen moeten voldoen, zul len met enige soepelheid worden toegepast. Willem van IJperen: „De leeftijdsgrens is twintig jaar, maar wanneer we een inzending krijgen van een 21-jarige gaan we daar niet moeilijk over doen. Deel nemers mogen maximaal drie ge dichten inzenden, maar wanneer er eentje met vier bij is, zullen we ook daar niet over vallen." De voertaal is en blijft echter het Nederlands: „Tja, ik weet het," zegt Willem van IJperen, „alleen al in Rotterdam kennen we een stuk of vijftig nationalitei ten en die kinderen zijn ook wel eens ziek... Maar het lijkt me eer lijk gezegd ondoenljk om voor ie dere taal een aparte jury in te stel len. We vinden het trouwens best wanneer er in een gedicht een Turks of Marokkaans woord zou staan. Wanneer een kind dat ge bruikt om precies aan te geven wat het bedoelt is dat prima. Maar het zal, denk ik, wel meevallen, want de meeste kinderen van bui tenlanders leren op school Neder lands en, behalvg thuis mischien, drukken zij zich toch het meest in deze taal uit." (Inzendingen voor de wed strijd Gedichten van kinderen over ziek zijn moeten worden ge adresseerd aan 'Dichtwedstrijd Zuiderziekenhuis, Groene Hille- dijk 315, 3075 £A Rotterdam). Excursie expositie SCHIEDAM Bij voldoende belangstelling organiseert het Stedelijk Museum op zaterdag 17 juni een excursie naar de tentoonstelling Bilderstreit in de Rijnhallen! in Keulen. Deze expositie omvat duizend kunst werken van 128 kunstenaars en laat de tegengestelde richtingen zien in de kunst van de laatste decennia. De kosten van het uitstapt bedragen 45 gulden, inclusief entree. Een opgavefor- mulier is aan de balie van het Stedelijk Museum te verkrijgen en dient uiterlijk 12 juni gere tourneerd te zijn. Meer infor matie via telefoonnummer (010) 4269066. Bejaarde vrouwen slachtoffer belsmoes SCHIEDAM Twee vrou wen van tachtig jaar zijn giste ren het slachtoffer geworden van belsmoezen door, zoals de politie omschrijft 'vermoedelij ke twee dezelfde zigeunerachti ge' vrouwen. Omstreeks 11.00 belden de vrouwen aan bij een bejaarde vrouw in de Stations straat. Ze zeiden op visite te ko men. Een van hen hielde de ou de dame aan de praat. De ande re maakte zich in de huiskamer vierhonderd gulden machtig uit een geldkistje. Later op de dag werd dezelfde belsmoes ge bruikt bij een andere 80-jarige vrouw, nu aan de Mgr. Nolens laan. Ook zij werd aan de praat gehouden. Toen de vrouwen verdwenen waren, bleek ze vijfhonderd gulden en al haar sieraden kwijt te zijn. Hardrijders bekeurd SCHIEDAM Veertig auto mobilisten kregen gisteren op de 's-Graveiandseweg een pro ces-verbaal uitgeschreven voor te hard rijden. De politie hield er ter hoogte van de Fokker straat gedurende anderhalf uur een radarcontrole. Ter plaatse mag 50 kilometer per uur wor den gereden. De snelste over- streder reed 81 kilometer per uur. Al snel extra agenten? SCHIEDAM De Tweede Kamer neemt vandaag een be slissing over een nieuwe sterk teverdeling voor de politiekorp sen. Wanneer het regerings standpunt wordt overgenomen, groeit de gemeentepolitie in vier jaar tijd uit naar een korps van 185 mensen. Nu telt de po litie nog 142 personeelsleden. Wanneer de kamer instemt, dan groeit het korps dit jaar nog met zestien personeelsle den. Overigens wordt vanavond in het bureau aan de Lange Nieuwstraat vrijblijvend voor lichting gegeven aan mensen die interesse hebben in een baan bij de politie. Wim Kok op Homoplein SCHIEDAM In het kader van de verkiezingscampagne van de PvdA vo' de Europese verkiezingen doet zaterdag een gezelschap onder leiding van Wim Kok Schiedam aan. Tus sen een en twee uur wandelen ondermeer Kok, Hedy d'Anco- na, nummer twee op de kandi datenlijst voor het Europarle ment en het Tweede Kamerlid Lenie van Rijn-Vellekoop door Hoogstraat en Lange Kerk straat. Omstreeks half twee zal Wim Kok op het Hemaplein de Schiedammers toespreken. Zomerdienst RET ROTTERDAM De zomer dienstregeling van de RET is deze week ingegaan. De rege ling geldt tot en met 20 augus tus. De RET heeft de nieuwe vertrektijden in een boekje op genomen, dat voor ƒ1,50 te koop is op het postkantoor en bij de RET-verkooppunten. Ge durende de zomer zal een aan tal nachtbuslijnen worden ge combineerd en vertrekken er meer lijnen vanaf het Centraal Station naar Rotterdam-Zuid. De vertrektijden van de nacht bussen zijn niet opgenomen in de zomerregeling, maar staan op de nieuwe lijnenplattegrond die gratis verkrijgbaar is. Stuntteam in Rotterdam ROTTERDAM De even wichtskunstenaars Les Aranis treden vrijdag en zaterdag op in Rotterdam. Les Aranis rijden met motoren over een ijzeren draad, 45 meter boven het straatoppervlak. Vrijdagavond zijn ze om 18.45 en 20.00 uur te zien op het Stadhuisplein en za terdag om 12.00 en 14.00 uur bij de Oude Haven. De even- wichtsshow maakt deel uit van de actie 'Rotterdam spoort goed', een serie openlucht-acti viteiten in de Rotterdamse bin nenstad. De actie is een initia tief van de Spoortunnelorgani satie. Het winkelend publiek ondervindt deze zomer veel hinder door de aanleg van de nieuwe tunnel en deze optre dens dienen als compensatie hiervoor. Baas moet poep opscheppen UI i(Wf /Mi «Uk* BSRfSP lr

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1