Star' a Torenhuis opnieuw uitgesteld II Eerste 'geluidenhuis' patiëntjes Tl Het VrijeVolk SCHIEDAM DAT UM NIEUWBOUW ACHTER STATION SCHIEDAM EN HUURDERS NOG NIET BEKEND «1 Remi Poppe: 'Dit is de tweede keer dat we een college naar huis helpen' Vrouwe Aieida krijgt beeld in brons DRIEMAAL 'DE KUIP' VOL HOUT... H r*êrrr rrrv m i i Dolman opent Honki-Ponk ri PAGINA 16 Door Rein Wolters SCHIEDAM Is de Kantoren- tiuis BV uit Amstelveen een bedrijf iat bewust de pubïicteitsboot af houdt, of is er binnen de organisa- ae van deze firma iets goed mis? Het zijn vragen waarop mede directeur A.N.M. Laarhoven on- |danks aandringen slechts ontwij dend antwoordt. Hij zegt bij voor preek! nog niet te weten wanneer ,de officiële start van de bouw van drie kantoortorens achter het sta tion {Parallelweg) plaatsvindt. Met •de bouw is een investering van dertig miljoen gulden gemoeid. •Verder doet Laarhoven uiterst ge- over de soort van be drijven die in de 'glazen torens' kantoor gaan houden. Al eerder moest het bedrijf met het schaamrood op de kaken be kennen dat in een overigens fraaie „wervingsfolder een grove fout was gemaakt. Daarin stond dat het ar chitectenbureau Eikelenboom, Gerritsen en Middendorp uit Dor drecht behalve het Kantorenhuis Schiedam óók het World Trade Centre in Rotterdam ontwierp. Mets is minder waar: Groosznan Partners uit de Maasstad nam deze succesvolle klus voor zijn reke ning. In zijn riante kantoor in Am stelveen verklaarde directeur Laarhoven op vrijdagmiddag 6 ja nuari in een interview tegen Het Vrije Volk dat de eerste paal voor het project omstreeks 1 april zou worden geslagen. Drie dagen later werd dit gegeven in het Novotel op een persconferentie en in aanwe zigheid van ambtenaren en burge meester drs. R. Scheeres nog eens herhaald door algemeen directeur JDeerenburg. Maar in april werd er niet met de bouw begonnen. Wel werd toen begonnen met grondwerkzaamheden. Bovendien meldde al enige tijd een groot re clamebord op de vuilnisilo bij het station de nieuwbouw. Op dinsdagmorgen 2 mei ver klaarde een medewerkster van Kantorenhuis dat enkele contrac ten nog niet waren getekend, maar dat in ieder geval de eerste paal op donderdagmiddag 1 juni zou wor den geslagen. Maar ook toen viel er nog geen heistelling te bespeu ren. Directeur Laarhoven nu: „Is die datum door een medewerkster ge noemd? Nou, dat zal misschien wel, maar vrouwen maken bij ons de dienst niet uit. Néé, er is beslist nog geen datum geprikt. Beslist niet. Dat komt omdat er geen hei palen zijn."Ambtenaar H. Griffi oen komt in het Stadskantoor na raadpleging van zijn agenda met een ander antwoord. „De eerste paal wordt geslagen op vrijdagmid dag 16 juni. Het juiste tijdstip wordt nog bekend gemaakt.' Ach, die datum is bij ons al enige tijd bekend." Mr. R.A.J. Vredebregt, chef van de afdeling economische zaken van de gemeente, maakt de zaak nog verwarrender. „Néé, 16 juni is onjuist. Die datum is ver- rr>i Het complex van Kantorenhuis zoals dat in enkele jaren tijd voor een bedrag van dertig miljoen gulden gebouwd gaat worden. vallen. Jé, er is een nieuwe offici euze datum bekend, deze maand, maar die vertel ik niet. Dat zou te genover de directie van Kantoren huis niet fair zijn." Wie zich vestigt in een nieuw ul tra-modem kantorencomplex, wil dat tegenover de buitenwereld toch best wel weten? Laarhoven: „Die bedrijven stel len er helemaal geen prijs op daar bekendheid aan te geven. Omdat dat-hun wens is, kan ik hierover geen mededeling doen." Dat zo'n antwoord vragen opwerpt over de vestiging van mogelijk minder bo nafide bedrijven, zegt directeur Laarhoven vreemd te vinden. Hij verklaart na aandringen dat de eerste te bouwen toren van tien verdiepingen en 5500 vierkante meter werkvloer vrijwel is ver huurd. Ook voor de twee andere torens, die in een later stadium worden gebouwd, zegt hij verre gaande contacten te hebben met bekende bedrijven uit Rotterdam. „We liggen voor op ons schema." Ambtenaar Vredebregt bevestigt dit met: „De aanvragen voor de bouwvergunningen voor de tweede bouwfase zijn ingediend. Een pro jectontwikkelaar die geen zeker heid heeft over het toekomstige rendement, doet dat beslist niet." Vredebregt zegt het volste ver trouwen te hebben in Kantoren huis BV. „Het is een bonafide be drijf, waarbij ik geen enkele twij fel plaats. Néé, ik heb evenmin de indruk dat er bij Kantorenhuis te genslagen zouden zijn op het ge bied van de verhuur." En over het telkens weer uitstellen van de eer ste paal: „Ach, zulke dingen gebeu ren nu eenmaal in zo'n tijdrace. Soms zit het mee, maar het kan ook tegen zitten. Ook kan het in sommige gevallen voordeliger uit pakken om een eerste paal iets la ter te slaan dan gepland." Kantorenhuis heeft eerder soortgelijke kantoorpanden ge bouwd in Venlo, Apeldoorn, Hou ten, Arnhem, Amstelveen en Lei den. Het Kantorenhuis Schiedam, zoals het project officieel is ge doopt, gaat bestaan uit drie afzon derlijke kantoorgebouwen met een vloeroppervlak van 14.500 vier kante meter. In totaal zijn vier honderd parkeerplaatsen op eigen terrein geprojecteerd. De moderne kantoorruimten worden uitslui tend verhuurd tegen een jaarprijs per vierkante meter van ongeveer tweehonderd gulden. Door Ben van Haren i VLAARDINGEN „Natuurlijk is dit een motie van wantrouwen. Officieel niet, maar ik heb hem wel zo bedoeld. Dat heb, ik trou wens ook in de raad gezegd." Re-, mi Poppe, fractieleider van de So- cialistiese Partij, zei het na afloop van de raadsvergadering te Vlaar- dingen, waarin de Pv&A-wethou- ders Bas Goudriaan en Arie Maar- leveld hun. zetels ter beschikking ftelden. Niet zonder trots voegde hij er aan toe, dat het de tweede keer is dat hij een college naar huis helpt sturen. CDA, VVD en klein rechts had den kort daarvoor in de gemeente raad benadrukt, dat zij de SP-mo- Jie niet uitlegden als een motie van wantrouwen. Zij deden dit na dat wethouder Bas Goudriaan had gemeld, dat bij het aannemen van ue motie van Poppe hij en zijn partijgenoot Arie Maarleveld af zouden treden. In de bewuste motie staat, dat |het college 'bij monde van wethou der Goudriaan onjuiste informatie heeft verstrekt', tenminste onver- kntwoord en onzorgvuldig heeft jgehandeld, de milieuwetgeving in ernstige mate heeft overtreden, de gemeenschap onnodig op hoge kos ten heeft gejaagd en dat een-onder zoekscommissie van bij voor beeld fractievoorzitters de hele politieke besluitvorming en ambte lijke behandeling moet onderzoe ken en gemeentelijk personeel moet horen. Voor Goudriaan was deze motie onaanvaardbaar en de gehele frac tie van de PvdA steunde hem hier in. Ook het college, waarin CDA-er Henk van der Linden wegens va kantie ontbrak, deelde die mening. Goudriaan gisteravond: „Het gaat erom hoe je als raad en colle ge met elkaar omgaat. Wij hebben alle informatie gegeven en zullen die blijven geven. Alle vragen, voor zover ze er nog zijn, van de leden van de betrokken raadscom missie zullen we beantwoorden. Dan is het onnodig dat daarover nog eens een club van superieuren overheen komt. Zeker niet omdat er ook een justitieel onderzoek gaande is. Ik heb niks te verber gen en heb bij voorbeeld bij de verhoren door justitie ook geen antwoorden geweigerd en even min om juridische bijstand ge vraagd. Het instellen van zo'n on derzoekscommissie is een uiting van gebrek aan vertrouwen. En als dat tussen raad en college ont breekt, kun je maar één ding doen en dat is je portefeuille beschik baar stellen." VVD-fractieleider George Neijs- sel zei: „Het is geen kwestie van wantrouwen, maar na koortsach- tig overleg blijkt dat de PvdA zoals altijd niet tot een compro mis bereid is. In de afgelopen tijd hebben wij regelmatig voorstellen door de 'strot geduwd gekregen door de zogenaamde linkse meer derheid in deze raad. En nu wij een keer met een voorstel van de SP instemmen, mag het niet." Met uitsluitend de stemmen van de PvdA tegen werd de SP-mo- tie aangenomen, maar burgemees ter Van Lier en wethouder Ma dera zeiden nog niet te weten wanneer en in welke vorm zij er uitvoering aan zullen geven. De discussie over de illegale stort van de vuile grond uit de Bo- terstraat op de ernstig verontrei nigde vuilnisbelt in de Broekpol der heeft de gemeenteraad twee volle avonden bezig gehouden. Wethouder Henderson tussen patiëntjes in het 'geluidenhuis' Door Piet Koster ROTTERDAM In het So phia Kinderziekenhuis heeft een spelende wethouder J. H. A. Hen derson (Volksgezondheid) gister middag het eerste 'geluidenhuis' overgedragen. Dit meer dan kindhoge 'geluidenhuis' een ontwerp van architect R. van der Molen en SCRAP, een stichting die zich inzet voor hergebruik van industrieel afval is één van de eerste produkten van een werkproject, dat gedetineerde drugsgebruikers 'tot een maat schappelijk meer geïntegreerde levensstijl wil bewegen, zonder criminaliteit en drugsgebruik Dit in één van de voormalige gebouwen van de HAL onderge brachte project is onderdeel van het Drugs Related Crime-Project (DRC). Aan verdachten die een veroordeling van zes twaalf maanden te wachten staat, wordt na een vrij strenge selectie de mogelijkheid geboden om wer kend in een gedisciplineerde om geving aan hun vicieuze cirkel drugsgebruik, criminaliteit, detentie, drugsgebruik te ont komen. Binnenkort zal één van de eerste deelnemers 'terugkeren in de maatschappij'. „Hij is i uk bezig met het opzetten van een horeca-onderaeming," verklaar de een woordvoerder van het Rotterdamse parket. „En dat ziet er gezond uit." Tijdens de eerste maanden van het werkproject zijn 15 van de 22 deelnemers afgevallen. Voor hen was er alsnog een cel in een Huis van Bewaring. Van de 26 kandidaten die in 1989 werden toegelaten 'zitten' er nog 19 'in het programma'. Het werkproject is met 1,1 miljoen gulden net duurste on derdeel van dit door het rijk met ruim twee miljoen gulden gesub sidieerde DRC-project. Officier van Justitie mr. J. Mooijen: „Maar wanneer je het vergelijkt met wat iemand in een gevange nis kost zo'n 350 gulden per dag dan is zo'n project al vrij snel goedkoper." Cultuurwethouder Luub Hafkamp (links), museum-directeur Hans Paalman (midden) en beeldend kunstenaar Gillis van Oosten bekijken het ontwerp voor het standbeeld van Vrouwe Aleida. Door Rein Wolters SCHIEDAM Vrouwe Alei da van Henegouwen zaliger (dochter van graaf Floris de vierde van Holland) heeft veer tien jaar moeten wachten tot de notabelen het eens waren over de besteding van ruim honderd- dui nd gulden. Nu is ze al wel zo'n zevenhonderd jaar geleden overleden, maar het geduld van de stichteres van Schiedam is nu toch beloond: ze krijgt een standbeeld in brons van twee meter hoog in de nabijheid van de ruïne van haar kasteel aan de Huis te Riviereweg. Wethouder Luud Hafkamp (Cultuur) maakte dit gisteren in het Stedelijk Museum hekend bij de presentatie van een schaalmodel van het beeld. Het is een ontwerp van de in 1924 in Schiedam geboren en getogen kunstenares Theresia R. (roep naam Theet) van der Pant. De opdracht tot vervaardiging is haar gegund, na een toetsing door een 'cómmissie van wijze mannen', zoals Hans Paalman (directeur Stedelijk Museum), Gillis van Oosten (beeldend kun stenaar uit Delft), Gé Brouwer (fractievoorzitter PvdA) en Ge rard Verhulsdonk (fractievoor zitter VVD). Tegelijk met de pre sentatie van het Aleida-ontwerp is in het Stedelijk een expositie geopend over het werk' van de kunstenares. Deze duurt tot en met 9 juli. Het heeft vele voeten in de aarde gehad voordat na 14 jaar gekissebis en een omvangrijk vergadercircuit eindelijk een (goede, dat wel) bestemming is gevonden voor het fonds dat in 1975 is overgebleven van de fes tiviteiten rond het zevènhon- derdjarige bestaan van de stad. „Ik weet er niet zo heel van," verontschuldigde wethouder Hafkamp zich. „Ik ben nog niet zo lang lid van de gemeente raad." Volgens de overlevering zou het geld eerst worden aange wend voor een kuns'rinnige ui ting op de Koemarkt, ter herin nering aan jubileumviering. La ter weer vonden anderen dat van het fonds, dat door rente steeds verder aandikte, maar ge bruikt moest worden voor het opknappen van monumenten. Uiteindelijk viel de laatste ha- merklap ten gunste van Vrouwe Aleida. Het beeld, dat waarschijnlijk op een sokkel komt te staan (hiervoor is nog tienduizend gul den in reserve gehouden) moet gereed zijn voor 31 maart 1991. „Dat lijkt erg ver, maar die tijd is noodzakelijk," aldus Paalman. Waarschijnlijk wordt het beeld gegoten bij de Rhijnlandse Bronsgieterij in Leiden. „Het is een van de twee bedrijven in ons land die ue techniek van beeldgieten beheerst." Kunstenares Theet van der Pant (gisteren wegens bezoek aan een specialist niet bij de presentatie aanwezig) is de eer ste vrouwelijke kunstenaar die in 1987 van de door vrouwen opgerichte Judith Leyster Stich ting de Judith Leysterprijs kreeg toegekend. Behalve uit een geld bedrag van tienduizend gulden bestaat deze prijs ook uit het mogen houden van een over zichtstentoonstelling in het Frans Hals Museum in Haarlem. Deze expositie is nu ook te be- zichten in het Stedelijk Muse um. Uit alle werken van Theet van der Pant blijkt naast de zo typische eigenschappen van het geportretteerde de grote am bachtelijke perfectie van de plastieken. Mede daarom is het, volgens beeldend kunstenaar Gillis van Oosten, nu al voorspelbaar dat het beeld van Vrouwe Aleida na voltooïng een magistrale uitstra ling zal hebben. Overigens is het nog allerminst zeker of het beeld definitief op het toekom stige Stadserf (waarin de kas teelruïne een soort abstract beeldhouwwerk wordt) blijft staan. „Maar natuurlijk wel in het centrum van de stad," aldus wethouder Hafkamp. Mei een oppervlakte van meer dan driemaal "de Kuip" mag Houtcentrum v.d. Wetering met recht groot genoemd worden. 8 loodsen vol hout, doe-het-zelfartkelen, keukens, parket, schroten, plaatmateriaal, tuinhout enz. vormen een waar paradijs voor de echte doe-het-zeiver. Gemakkelijk te bereiken, ruim gesorteerd en laag in prijs. Kortom, een bezoekje waard. Kom eens langs en verbaas u over Houtcentrum v.d. Wetering! IV - Nw«. Maa«tr»«t 2, ScWadam, 0i0-42SSi5(W2S4ia0 SCHIEDAM D. Dolman, voorzitter van de Tweede Kamer, verricht op vrijdag 23 juni de offi ciële opening van het Internatio nale Kinderdagverblijf Honki- Ponk aan de Burg. Honnerlage Gretelaan. Het verblijf biedt op vang voor kinderen van 8 weken tot 13 jaar en is de eerste in zijn soort in Nederland. Honki-Ponk biedt kinderopvang aan bedrijven ten behoeve van de bij hen werk zame personen. Het is bovendien een leerproject voor mensen die leiding gaan geven in interculture le dagverblijven en er worden kin deren verzorgd van ouders die een beroepsopleiding volgen. Rick Devito in Podium SCHIEDAM De Rick De- vitoband treedt vanavond op in het muziekcafé Podium aan de Lange Haven 28. Met Ricky Ho- gendorp als zanger was de groep The Frog een funkband met messcherpe blazer en een uitbundige presentatie, meldt Podium-programmeur Peter Pij pers. Hij vult aan: „Na het be sluit om uit elkaar te gaan be-- sloot Ricky Hogendorp als Rick Devito verder door het leven te gaan. Hij vond een talentvolle band, waarin gerenommeerde muzikanten borg staan voor een bloedstollende begelei ding." Morgenavond verzorgt de band Noskos een concert. De groep speelt Antilliaanse fusionmu- ziek. Aanvang van beide optre dens 22.30 uur. Toegangprijs per keer vijf gulden. Zondag avond draait vanaf 22.00 uur de muziekfilm Woodstock. De toegang is gratis. Rommelmarkt bij Harpe Davids SCHIEDAM De muziek vereniging Harpe Davids houdt morgen van 10.00 tot 16.00 uur een rommelmarkt in het ver enigingsgebouw De Tamboerijn aan het Faassenplein 204. De opbrengst wordt aangewend voor nieuwe uniformen en in strumenten. Behalve curiosia zijn er ook oliebollen te koop. Diefstal van geurtje SCHIEDAM Erg lang heeft een vijftienjarige jongen gisteravond niet mogen genie ten van de geur van een gesto len fles after shave. Bij Haar Import ging hij er zonder beta len met het flesje vandoor. Op grond van zijn signalement hield de politie hem even later aan in een bossage langs de 's- Gravelandseweg. Nieuwe auto gestolen SCHIEDAM Kentekenpla ten zaten er weliswaar nog niet op maar de contactsleutel wel. Het garagebedrijf Polderman aan de Laan van Bol'Es maakte het gisteren wel heel gemakke lijk om een splinternieuwe auto te stelen. Het betreft een grijze Toyota Carola ter waarde van 25.000 gulden. Schuurmachines weg SCHIEDAM^ "Met straattegel wérd 'de etalageruit van het bedrijf Veveo aan de Algerastraat vernield. Vijf schuurmachines met een geza menlijke waarde van driedui zend gulden worden vermist. Zestienhonderd gulden bedroeg de buit bij een inbraak in een woning aan de Rotterdamse- dijk. Laatste bijeenkomst computerfreaks SCHIEDAM Op de dinsda gen 13 en 27 juni houdt de Computer Club Schiedam de laatste bijeenkomsten van dit seizoen. Gebruikers van alle merken computers zijn vanaf 19.00 uur welkom in de ruimte van de Stichting Filmclub aan de Nieuwstraat 12. Tafels zijn gratis beschikbaar. Bij de repa ratiestand kan men defecte computers en randapparatuur ter reparatie aanbieden. Tevens worden hier tweedehands on derdelen van andere bezoekers te koop aangeboden. De toegangsprijs bedraagt 3,50 gulden. Inlichtingen worden verstrekt door Fred Leliveld via tel. 4732046. Centraal alarmnummer in oktober SCHIEDAM Vanaf 2 okto ber geldt het centrale 0611 alarmnummer ook voor Schie dam. Via dit nummer kunnen alle alarmdiensten (politie, brandweer, ziekenwagen) wor den gewaarschuwd. Waar schijnlijk wordt voor het berei ken van de gemeentelijke brandweer een andere aanslui ting gerealiseerd. Het hoofdbu reau van politie geldt als eerste ondersteuning als het centrale bureau in Rotterdam is uitge vallen. Hiervoor worden extra telefoonlijnen aangelegd. Prof Slagter weg ROTTERDAM Met een laatste college over 'schaarse rechten' heeft prof mr W.J. Slagter gistermiddag officieel afscheid genomen van de Eras mus Universiteit. De juridisch econoom Slagter was sinds 1961 verbonden aan de Neder landse Economische Hogeschool en later aan de Erasmus Uni versiteit als hoogleraar burge- lijk recht, handelsrecht en in ternationaal privaatrecht. Hij maakte faam met vele publica ties en nevenfuncties, onder meer als rechter te Rotterdam en plaatsvervangend Kroonlid bij de SER. Onlangs werd hij beëdigd als lid van de Raad van State in buitengewone dienst. y 4 (INGEZONDEN MEDEDELING) 3 ir"*i i 7*v

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1