Schuldhulpverlening stagneert Vier miljoen voor school-vernieuwing Bolssilo moet verdwijnen; GS geeft gemeente gelijk Omgekeerde wereld: middenstand tegen kroeg, PvdA niet Open dag in ziekenhuis: operatiekamer overvol y 'Kunnen giftige gassen ook mensen aantasten?' •1. I Het Vrije Volk SCHIEDAM m m Bingo in Oost Schoolklas bekijkt schoonmaken verontreinigde grond bij NBM Bodemsanering BV ws PAGINA 14 ZATERDAG 10 JUN11989 Groot aantal aanvragen; wachttijden van tien tot veertien weken nu met extra werkkrachten bestreden SCHIEDAM Het aantal aan vragen voor hulp bij het oplossen van schulden is groter dan was voorzien. Hierdoor blijkt het niet mogelijk te komen tot een snelle afhandeling. Tot aan 1 juni had den 275 inwoners zich tot het Pro ject Schuldhulpverlening (PS) ge wend. Dat gaf lange wachttijden. Ondanks dat er tijdelijk een extra kracht werd aangesteld, is er nu toch een wachtlijst met 119 na men met een gemiddeld wachttijd van tien tot veertien weken. Door middel van een open spreekuur en een gewijzigde opzet van werkverdeling probeert het PS de wachtlijst zo snel mogelijk tot een aanvaardbaar niveau terug t<? brengen. Per 1 juni zijn door het PS 41 verzoeken afgehandeld, waarvan het grootste deel met het beoogde resultaat. Vijftien cliënten kregen door de Gemeentelijke Krediet bank een saneringskrediet toege wezen. Op basis van 13 van deze toewijzingen wordt momenteel met de schuldeisers onderhandeld. De twee andere kredieten zijn al eerder voor schulddelving aange wend. Ruim de helft van de cliën ten is verwezen naar het PS door de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSb). Dit komt voort uit de onbe kendheid met het PS. Anderzijds is de helft van de clienten voor het inkomen afhandelijk van de GSD Opvallend aspect hierbij is, dat de GSD geenszins de belangrijkste schuldeiser is. Deze rol is wegge legd voor de banken en financie ringsmaatschappijen, de belas tingsdienst en de huisbazen. Uit de gegevens van het PS blijkt over duidelijk dat de financiële proble men ontstaan door overbesteding, het met juist omgaan met het huis houdbudget. Door individuele be geleiding probeert het PS de uitga ven en inkomsten in evenwicht te brengen. Juist dit onderdeel wil len de hulpverleners intensiveren door middel van voorlichtsmaten- aal. Voorts wil het Project Schuld hulpverlening de contacten met de plaatselijke schuldeisers verbete ren. „Een goed afstemmen met de crediteuren legt een onmisbare ba sis voor een snelle en goede hulp verlening," schrijft het PS m een tussenrapportage aan de gemeente raad Reeds gelegde contacten met het Gemeentelijke Woningbeheer, Nutsbedrijven, GSD, het deur- waarsderkantoor Fonujne, Dolk Knuppe en de belastingsdienst hebben volgens het PS tot vrucht bare afspraken over verwijzing ge leid. SCHIEDAM Schiedam mag twee nieuwe basisscholen bouwen en ook nog twee scho len uitbreiden met een speello kaal. Hierover heeft de gemeen te overeenstemming bereikt met het ministerie voor Onder wijs en Wetenschappen. Voor de uitvoering van het plan stelt het rijk vier miljoen gulden beschikbaar. Het om vangrijke nieuwbouwplan om vat de bouw van twee nieuwe scholen in het westen van de stad. Ze gaan de verouderde ge bouwen vervangen aan de Huijsmanstraat, de Anthonie Muijsstraat en het Frans Hals plein. School De Ouverture in Groenoord wordt uitgebreid met een speellokaal en zo'n ex tra voorziening wordt ook aan gebouwd aan school De Gorzen in Zuid. Met name de mogelijkheid om twee nieuwe scholen te bou wen in West betekent, dat er een einde komt aan een onaan vaardbare situatie. SCHIEDAM Het voormalige fabriekscomplex van Bols met zijn hoge silo's en de Hollandiafabriek en omgeving past in het be stemmingsplan voor het zuidooste lijk deel van de wijk Nieuwland. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land stelt met deze uitspraak de gemeente Schiedam in het gelijk en wijst tegelijkertijd bezwaren van Bolscomplex-eigenaar Gyorgy Toth tegen de gemeentelijke plan nen af. Projectontwikkelaar Toth wil in de Bolsgebouwen verbouwen een hotel en er kantoren vestigen, met nanle een Hongaars handels centrum. Zijn plannen zijn de te kentafel al gepasseerd. Schiedam wil het gebied vooral gebruiken voor woningbouw. Toth heeft hier tegen bezwaar aangetekend bij de provincie en aan Gedeputeerde Staten verteld, dat hij zelf voldoen de concrete plannen heeft ontwik keld. GS deelt die mening niet. Ster ker zelfs: GS vindt dat de toekom stige ontwikkeling van de terrei nen nog zó onzeker is, dat het leg gen van gedetailleerde bestemmin gen niet wenselijk is. De hoogte van de silo's is veertig meter. Ho ger dan achttien meter mag de toe komstige bebouwing niet worden, vindt de gemeente en krijgt daarin Door Han van der Horst SCHIEDAM Het leek de omgekeerde wereld wel, verle den week, toen een aantal pro minente PvdA's zich lieten in formeren door de bewoners en de kleine ondernemers van de binnenstad. Want wat kregen de socialisten te horen? In het centrum wil men minder hore ca De PvdA-ers deden geen en kele uitspraak over die wens. Dat is volstrekt in strijd met hun traditie. Want tot diep in de jaren vijftig waren horeca en socia lisme water en vuur. De grond leggers van de arbeidersbewe ging verklaarden, dat zij ten strijde trokken tegen de drie K's, kerk, kroeg en kapitaal. Want ze waren er van over tuigd, dat pastoors, dominés en kasteleins gezamenlijk de gewo ne man dom hielden, zodat hij bleef doen, wat de ondernemer hem zei. Toon van Duinhoven, de plaatselijke verslaggever van de Voorwaarts voorloper van deze krant heeft eens op een partijvergadering geweldig op zijn kop gekregen. Hij had een zakelijke afspraak gemaakt in het café. En daar had hij aan het raam plaatsgenomen, zodat deze gruwelijke zonde door par tijgenoten kon worden gesigna leerd. „Een denkende arbeider drinkt niet en een drinkende arbeider denkt niet", was een leus die de gemiddelde actieve socialist zich eigen had ge maakt. Daar waren in die tijd heel goede redenen voor. Bazen plachten de lonen uit te betalen in de kroeg. Dat was makkelijk voor de kastelein, want dan kon hij meteen de schulden van zijn stamgasten vereffenen en je kon natuurlijk moeilijk weg gaan zonder een paar borrels en een paar rondjes en een nieuwe schuld voor de volgende week. De Schiedamse socialisten hadden een extra reden om wat de drankbestrijding betreft, fijn op de graat te zijn. Ze woonden in het hol van de leeuw en al hun pogingen om ook vaste voet te krijgen onder de bran ders knechts op de branderijen mislukten. Die bleven trouw op de katholieke partij stemmen en de gemiddelde partijgenoot wist precies hoe dat kwam: ze waren te versuft door de drank om de boodschap van het socia lisme te begrijpen. Wat betekende dat in de praktijk? Je moest proberen de arbeiders zoveel mogelijk van de drank af te houden en dat kon door om te beginnen de verleiding weg te nemen. En die was groot, want het wemelde van de kleine kroeg jes. Sociaaldemocratische raadsleden probeerden dan ook om het aantal tapvergunningen te beperken en op den duur kregen zij daarvoor ook steun uit andere partijen. Je kunt dat in Schiedam waar de socialisten sinds 1917 deel uitmaken van het College, goed zien. In de oudste wijken die tot stand gebracht wer den nog voordat ze iets in de melk te brokken kregen, is de kroegdichtheid het grootst. Dat zijn de binnenstad en het stuk van de Gorzen ten oosten van de Nieuwe Maasstraat, want dat was al ruimschoots voor de eerste wereldoorlog voltooid. In het westen dat groten deels tussen 1920 en 1940 tot stand kwam, zijn naar verhou ding heel weinig cafés en dat geldt in nog sterkere mate voor Nieuwland. Er werd gewoon heel weinig ruimte voor gescha pen. De grondvesters van de Schiedamse sociaaldemocratie, Piet de Bruin en Jan Dinkelaar, zouden zich in hun graf om draaien, als ze wisten, hoe hun nazaten zich op die verken ningstocht door het centrum hadden gedragen. Zij zouden die kans onmiddellijk hebben gegrepen om eens ferm op te treden tegen de tweede K uit htm rijtje vijanden, tegen de kroeg. Maar die strijd wordt mo menteel in de politiek gevoerd door Jan Hagendoorn, voorman van het plaatselijke partijtje Ge meentebelangen, dat nog geen raadszetel heeft. En Gemeente belangen is juist een rechtse partij. Omgekeerde wereld. "steun van de provincie. In een brief aan Schiedam schrijft GS het terecht te vinden dat de gemeenteraad hoge gebou wen niet inpasbaar vindt in de meer fijnschalige stedebouwkundi- ge structuur van enerzijds de woonwijk Nieuwland en ander zijds de historische binnenstad. Voorts wijst zij er in dezelfde brief nog eens op dat op toestemming voor een hotel op het Bolsterrein niet hoeft te worden gerekend. Het provinciaal bestuur vindt het een realistisch uitgangspunt dat de ge meente de markt voor hotels be perkt heeft. Wanneer er toch een hotel bij zou moeten komen, dan kan dat het best aan de rand van de stad in de nabijheid van het hoofdwegennet en niet in het cen trum. Behalve door projectontwikke laar Toth waren tegen het bestem mingsplan Nieuwland Zuid-Oost ook bezwaren ingediend door de bewonersvereniging Delflandse- weg, ondernemers van de Noord- vestsingel en door onderhuurders van gedeelten van het voormalige Bolscomplex aan de Burg. Honner- lage Gretelaan. Met uitzondering van een gedeelte van de bezwaren van de bewonersvereniging, heeft Gedeputeerde Staten alle bezwaren ongegrond verklaard. SCHIEDAM Het is waar schijnlijk nog nooit zo druk ge weest in de operatiekamers van het Schieland-Ziekenhuis als giste ren. De Open Huis-actie van het personeel leidde 's middags tot dol le taferelen in de hal voor de ope ratie-afdeling. Het was een komen en gaan van groepen die met graagte de gelegenheid te baat na men om eindelijk eens een kijkje te nemen in de belangrijkste ruim ten van het ziekenhuis, en daar best een verkleedpartijtje voor over hadden. Jong en oud hees zich in de hy giënische wegwerpkleding die ver plicht is in de OK. Uitgemonsterd met een groen mutsje, een gele in- steekschort en blauwe hoesjes voor de schoenen wachtte men voor de deur geduldig op z'n beurt, als een stoet marsmannetjes uit een scien- ce-fictionfilm. Binnen, onder de grote felle lampen, gaf het perso neel uitleg over zijn werk en mocht men alle vragen stellen die maar opkwamen. Over het nauwkeurig tellen van de gaasjes en de instrumenten bij voorbeeld. „Anders blijft er mis schien wel een achter in de buik van de patiënt," hield een opera tiebroeder een schoolklas voor. „Gebeurt dat wel e§ns?" vroeg een meisje een beetje angstig. Bijna nooit, werd zij gerustgesteld. „En als het gebeurt zoeken we hem al tijd weer op." Maar er was nog meer te zien in het ziekenhuis. Op vrijwel elke afdeling kon het publiek een kijkje achter de schermen nemen. Ruim 500 mensen, onder wie een groot aantal kinderen, lieten zich de werking van de couveuse uitleg gen, bekeken demonstraties van de hart- en longfunctieapparatuur en bezochten het lab, de fysiothera pie, de kinderafdeling, de kraam kliniek enzovoorts. Ook in andere delen van het ziekenhuis stonden de deuren wijd open, zoals bij de keuken, de technische dienst en de postkamer. Een fantastische actie, vond een oudere dame in een rolstoel. „Nor maal zie je dit nooit. Ik ben al een paar keer geopereerd, ik wilde nu wel eens zien waar ik geweest was." Ook het doel van de dag kon zij van harte onderschrijven. „Ik vind de eisen van het personeel heel redelijk. Er moeten mensen bij, en ze moeten hoger geklas seerd worden." Haar buurvrouw viel haar bij: „Het is erg zwaar en verantwoordelijk werk. Ik ben net bij hartbewaking geweest en heb het zelf gezien. En dat is met een hoop dingen zo." Het actievoerend personeel, in totaal zo'n 100 mensen, was dik te- Kinderen, gestoken in speciale kledij, bevolken de OK: „Gebeurt het wel eens dat er instrumenten achter blijven in de buik van een patiënt?" vreden over de opkomst. „We wil den deze actiedag, die ingevuld was als zondagsdienst, een positie ve invulling geven," verklaart hoofdverpleegkundige Hans Tro- mer van het actiecomité. „De laat ste tijd is de gezondheidszorg voor al negatief in de publiciteit geko men. We vonden dat het tijd was het publiek te laten zien wat hier allemaal gebeurt, wat ons werk in houdt. De reacties zijn gelukkig heel goed. En het was een hele tip pel voor de mensen, hoor. De rondgang duurde wel twee uur." Het Open Huis, waaraan ook de specialisten htm medewerking ver leenden, vormde gisteren ook de voorlopige afsluiting van een tien tal 'verwendagen'. Nu met de vac- antie in aantocht de personele be zetting terugloopt, zijn dergelijke acties praktisch niet meer uitvoer baar. De eis van 5 percent loons verhoging en meer personeel staat voor het actiecomité echter nog recht overeind. Tromer: „De on derhandelingen duren lang en dan wordt er al gauw gespeculeerd dat de actiebereidheid aan het inzak ken is. Wij laten echter zien dat we wel degelijk bezig blijven. Ik verwacht zelfs dat de acties zich in het hele land binnenkort weer zullen verscherpen." Kindertekeningen in De Erker SCHIEDAM De afgelopen maanden zijn in wijkcenprum De Erker twee groepen kinde ren met veel enthousiasme en originaliteit aan het tekenen ge weest. Met een keur aan tech:"; nieken hebben de jeugdige ta lenten zowel individuele als groepstekeningen gemaakt/; Vanaf 16 juni is het resultaat; van hun inspanningen voor ie-' dereen te bekijken, want dan' wordt htm werk tentoongesteld in het wijkcentrum, Jan vart" Avennesstraat 32. De expositïf;1 wordt op 16 juni om 16.00 uur" geopend door Pim Schenkel; laars, educatief medewerker' van het Stedelijk Museum. Orgelconcert in St. Janskerk SCHIEDAM Organist Ad- die de Jong verzorgt op dins-, dagavond 13 juni een concert op het orgel van de St. Jans kerk. Aanvang 20.15 uur. Toe gangsprijs 6,50 gulden. Pashou ders betalen twee gulden min der. Op het programma staan, werken van Bach, Franke, Bos-' si, Vieme en Renaud. De 48-ja-, rige De Jong studeerde orgel aan het Rotterdams Conservato rium en deed in 1966 met suc ces het eindexamen. In datzeifr- de jaar sloot hij ook het exat men voor beiaard aan de Ne^ derlandse Beiaardschool succes-' vol af. Thans is Addie de Jong cantor-organist van de Goede Herderkerk in Rotterdam stadsbeiaardier van die stad en' ook van Schiedam, Vlaardingen, en Voorschoten. Hij verzorgd^ veel orgel- en beiaardconcerten' in België, Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, Engeland en in Amerika. Voor zijn grote ver diensten op muzikaal gebied ontving hij van de gemeente Rotterdam de Erasinuspenning. SCHIEDAM Bingoliefheb bers kunnen op dinsdagavond 13 juni om 20.00 uur in het Kluphuis Oost terecht. Er zijn leuke prijzen te winnen. Het clubhuis is gevestigd aan de Ga- lileïstraat 86. Inlichtingen bij Marja Arts via tel. 4735435. Collecte Anjerfonds SCHIEDAM'-^ Van'15 tot'en' met 25 juni wordt de jaarlijksé Anjercollecte gehouden. Om het werk van de collectanten te vergemakkelijken treden in,die periode door heel de stad diver se muziekverenigingen op. Jaarvergadering VVV's in Stedofijk Museum SCHIEDAM Als blijk voor het prima management en de expansieve groei van de stede lijke VVV, heeft de Algemene Nederlandse Vereniging van VVV's (ANVV) besloten op 22 juni in het Stedelijk Museum de jaarlijkse algemene ledenverga dering te houden. Staatssecreta ris A. J. Evenhuis (Economi sche Zaken) geeft 's middags in een toespraak zijn visie op de l ontwikkelingen in de informa- tie-overdracht in de (nabije) toekomst en de rol daarin voor j de VVV's in Nederland, 's Mor-1 gens houden burgemeester drs. R. Scheeres en voorzitter K. t van der Geest van het stedelijke VVV welkomsttoespraken. De 1 jaarbijeenkomst eindigt met een rondleiding door het Gedi- J stilleerd Museum. SCHIEDAM „Jullie moeten zorgen dat de boel niet verder ver vuild. De grote mensen hebben er in het verleden vaak een poy'e van gemaakt. Ik hoop dat jullie hier le ren dat het beter kan en moet." NBM-voorlichter Huub Polder mans had gisteren een mooi stich telijk slotwoordje voor zijn gehoor, dat bestond uit een tiental kinde ren uit de groep 7/8 van de Prins 'Clausschool uit Nieuwland. Het was de eerste van een drie tal klassen die deze maand een be zoekje brengt aan het bedrijf NBM Bodemsanering BV aan de Nieuwe Waterwegstraat. De excursie was georganiseerd door NBM, het bu reau Gemeentelijk Onderwijscon- sulent en de dienst gemeentewer ken, en sloot aan bij de lesbrief 'Milieu', die van te voren in de klas was behandeld. Poldermans ontving de school jeugd met een gedegen uiteenzet ting over het hoe en waarom van de bodemreiniging. Vanachter een blikje limonade hoorden ze het technische verhaal aan. Het hele procédé dat zich afspeelt in de hy permoderne installaties van het bedrijf werd uitgelegd. Schemaa tjes, kaarten en plattegronden wis selden elkaar af en om het alle maal nog wat aanschouwelijker te maken waren er natuurlijk ook de potjes met vervuilde én gezuiverde grond. „Maar ik zie daar allemaal rook, je krijgt hier dus ook weer luchtverontreiniging?" merkte een slimmerik op. Nee, zo lag dat niet, verklaarde Poldermans, die door gaans parlementariërs, wethouders en bedrijfsvertegenwoordigers rondleidt. „Dat is stoom, gewoon zuiver water. Maar alles hier wordt streng gecontroleerd hoor, want ook grote mensen moet j'e controleren, net als jullie met je huiswerk. Daar is een speciale dienst voor, en die belt echt niet op om te zeggen dat ze eraan ko men. Die staan altijd onverwacht voor je neus, dus moet je het altijd wel goed doen." Interessant zo'n theoretisch ver haal, maar met z'n allen in be schermende kleding een rondje maken over het terrein is natuur lijk veel leuker. Met een hoop ge giechel hijst het klasje zich in de bedrijfskleding. Uitgedost met een helm, laarzen, rubber handschoe nen en een witte plastic jas waar in ze bijna verzuipen, gaan ze op stap. Waarom is dat eigenlijk no dig? wil Maurice (12) weten. „Ach, er kan wel eens een boutje naar beneden vallen," legt voorlichter Voorlichters Huub Folder mans en Karei Minneboo van NBM Bodem sanering leid den gisteren een tiental bijzonder kri tische bezoe kers rond over het ter rein. „Maar ik zie daar alle maal rook, je ^krijgt hier dus 3ook weer gluchtveront- s reiniging?" Karei Minneboo laconiek uit. „Dan kun je maar beter iets op je hoofd hebben." Met ontzag wordt er gekeken naar de reusachtige zeef, die grote re brokstukken hout en metaal uit de vervuilde massa haalt. De hele reinigingsinstallatie wordt cen traal gecontroleerd vanuit een ma chinekamer, waar op monitors voortdurend nieuwe informatie binnenkomt. Eigenlijk net een computerspelletje dus, maakt Min neboo duidelijk. Bij de grote draai ende trommel, waarin de grond tot 600 graden wordt verhit, trek ken Angelique en Patricia een viest gezicht. Wat een lucht! Lachend5 stelt de gids hen gerust: veel gas-!! sen stinken wel, maar zyn niet gif-s tig. Maurice vertrouwt het nog' niet helemaal. „Kunnen giftige! gassen ook mensen aantasten?"! wil hy weten. „Dat kan wel, maar* dit is een heel veilig systeem. Zo-^ dra er hier giftige gassen vrijko-ï men, stopt de fabriek vanzelf,"' antwoordt Minneboo. Verbazing is er by de tanks metï vloeibaar stikstof, waar zich buite-* nop ijs heeft afgezet. Patricia:* „Wat gebeurt er met je als je daar! invalt?" Minneboo: „Dan ben je* meteen een diepvrieskip, want het* is 196 graden onder nul." De meis-» jes huiveren: ga je dan dood? Ja/ dan wel, lacht Minneboo. Aan het eind van het proces is er natuur lijk de gezuiverde aarde. Een dam pende zwarte berg, fyn van subst antie, met hier en daar een steen tje. Enigszins benauwd blyven de scholieren op een afstandje van de rokende massa staan, totdat Min neboo hen aanspoort: „Het doet niks, hoor." Dan wordt er enthou siast gegraaid. „Da's echt heet," constateert Maurice. Toch een leu ke excursie,' vinden ze allemaal. „Je wordt er alleen vies van," vindt Angelique. „Maar ja, anders hadden we moeten rekenen." ii t W Hi Jt—

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1