Corporatie investeert fors in nieuwbouw en renovatie 4n m KUNST TE KIJK Het Vrije,Volk SCHIEDAM 'Eindelijk zie ik je in het echt' p Geur van olie en leer en muziek van 'n -v "MïPr* 17 "Til paginaTi Duik- en zwemkampioenschappen in teken van verbroedering wmmm Moeder en kind gewond 4* MAANDAG 12 JUN11989 Woningbouwvereniging steekt tien miljoen gulden in opknap galerij- en portiekflats en bouw in Spaland ws Door Hein Wolters SCHIEDAM In samenspraak met de huurders wil de Woning bouwvereniging Schiedam 182 wo ningen een grote onderhouds- en verbeteringsbeurt geven. Het be treft de galerij- en portiekflats aan de Alphons Ariënsstraat, Jan van Zutphenstraat, Burgemeester Van Haarenlaan en Burgemeester Hon- nerlage Gretelaan. Voor 104 wo ningen zijn de plannen in voorbe reiding. Hieraan wil de Woning bouwvereniging, na raadplegen van de leden, een kleine drie mil joen gulden besteden. De overige 78 woningen worden in september of in 1990 aangepakt. Op de algemene ledenvergade ring op 21 juni maakt het bestuur van de Woningbouwvereniging ook de nieuwbouwplannen voor 63 woningen in Spaland bekend. Vermoedelijk wordt nog dit jaar de eerste paal geslagen voor het ze ven miljoen gulden kostende com plex. Het worden portiekwoningen in vier lagen nabij de keerlus van tramlijn 1. De bergingen van de drie- en vierkamer huurwoningen komen op de begane grond en zijn bereikbaar via het portiek. De ge vels worden voorzien van buiten- gevelinsolatie. In de woningen is de keuken via een open verbin ding vanuit de woonkamer te be reiken. Aan de woonkamer komt een loggia die als buitenruimte dient. De ouderslaapkamer is be reikbaar vanuit de woonkamer. Exclusief de warmwatervoorzie ning zal de netto huurprijs onge veer 565 gulden per maand gaan bedragen Als de ledenraad instemt met de woningverbetering in de Al phons Ariënsstraat en omgeving, zal hiermee in september worden gestart. De werkzaamheden be staan uit het vervangen van de ko zijnen, betonreparaties, vervangen of repareren van leidingen en het opkanppen van de trappenhuizen. In overleg met de bewoners wor den tegen huurverhogingen de por tieken van de galerij woningen af gesloten en wordt het lavet ver vangen door een douche. Voor zo- Sr ver van toepassing variëren de g huurverhogingen voor een douche van 27 tot dertig gulden per maand. Voor de portiekafsluiting 2 is een bedrag van 7,50 gulden per o maand geraamd. Overigens gaat het de Woning bouwvereniging Schiedam op dit moment financieel voor de wind. De algemene bedrijfsreserve steeg in 1988 met ruim vijf miljoen gul den naar 12,5 miljoen, terwijl bo vendien nogeens één miljoen gul den extra aan onderhoud werd uit gegeven. Ook de' balans steeg in 1988 met 32 miljoen gulden. De goede financiële positie komt voor een belangrijk deel omdat de Bouwvereniging leningen met een hoge rente vervroegd heeft afgelost Ter promotie van de Europese verkiezingen deelde PvdA-voorman Wim Kok zaterdag in het centrum van Schiedam rozen en 'Eurokranten' uit. In de Hoog staat werd de fractievoorzitter in de Tweede Kamer bij herhaling aangesproken. Ontspannenbeantwoord- de Kok vragen en schudde hij vele handen. Op het Hemaplein bracht hij een bezoek aan de PvdA-kraam. De aanstaande lijstaanvoerder keurde de naaststaan- de kramen van de CDA en de VVD geen blik waardig. Aandacht was er daarentegen wel voor een wel heel erg jonge 'kiezer', Jong geleerd, oud gedaan, moet Kok hebben gedacht. Terwijl vanuit de CDA-stand talloze groene ballonnen met adreslabel werden opgelaten, zag de 77-jarige An Russeler-de Haas haar kans schoon. Ze drukte hem de hand onder de woorden: „Eindelijk zie ik je in het echt. Dat vind ik fijn, want ik vind je een fantasti sche vent." En de naast haar zittende 78-jarige Riek Wensveen: „Ik las in Het Vrije Volk dal Wim Kok naar Schiedam zou komen. Die kans om hem te zien heb ik met laten lopen. Kok is een harde werker. Ik hoop dat hij minister-president wordt." Na een half uur werd Wim Kok weer naar zijn VIP- bus gedirigeerd. In Spijkenissewerd ook op hem ge wacht. Door Perry Menexis VLA ARDENGEN Normaal ge sproken doen er aan een Neder lands kampioenschap alleen maar ploegen of individuen mee, die van binnen onze landsgrenzen af komstig zijn. Het Nederlands Kam pioenschap zwemmen en duiken voor brandweerlieden vormde za terdag in het Vlaardmgse Kolpa- bad een kleine uitzondering op de ze regel. Onder de deelnemende ploegen waren zij het buiten mededinging namelijk ook die van het Belgische Gent en Hasselt Deze sitatie is bij de brandweer lieden, die deze sport sinds 1981 officieel beoefenen, min of meer ingeburgerd Danny Cnudde die voor de Gentse ploeg uitkwam, zegt er zelfs zo aan gewend te zijn geraakt dat hij zich steeds weer op een volgend evenement verheugt. „Het begon een jaar of vier gele den," vertelt hij. „Nederlandse be stuursleden kwamen toen al vaak in Belgie om te jureren en zodoen de werden onze ploegen wel eens gevraagd om hier te komen." „Van het één kwam natuurlijk weer het ander en vroegen wij de Nederlandse clubs die we bezoch ten om eens naar de Belgische Kampioenschappen te komen. Zo doende zijn wij de afgelopen vier jaar in Middelburg, Rotterdam, Deventer en nu hier m Vlaardin- gen terecht gekomen Het leuke van deze uitwisselin gen is -dat wij de Nederlanders steeds weer tegenkomen," vervolgt de Gentse duiker „Op die manier groeit er een soort vriendschap. Als je elkaar ontmoet, blijft het niet alleen maar bij 'goeiendag', maar praten we over bepaalde dmgen. En iedereen vraagt ook naar elkaar. De oude Olympische gedachte dat deelnemen belangrij ker is dan winnen, komt bij ons dan ook steeds meer naar boven drijven. Het is in ieder geval zeker dat de sport bij ons verbroedert." Ondertussen maakt Danny Cnudde een praatje met een deel nemer uit Deventer. Het gesprek gaat uiteraard over het duiken Er worden wat tijden die de deelne mers hebben neergezet doorgeno men en beide maken geen ontevre den indruk Terwijl de twee praten, werken andere deelnemers hun series af Langs de kant liggen de duikersuit- rustingen en worden de duikers op punten waar zy boven water zijn soms driftig gecoached. De kampioenschappen van za terdag hadden een primeur. In de voorgaande edities werd er alleen maar gezwommen. Dat het duiken erbij kwam, heeft vooral met de internationale richtlijnen te ma ken. „Straks worden in september de Europese Kampioenschappen gehouden en daar hoort het dui ken bij," zegt Rene Moraal, be stuurslid van de Nederlandse Brandweer Sport Organisatie. „De wedstrijden van vandaag gelden dan ook als selectiewedstrijden én voorbereiding op het EK „Hoewel wij ons nooit eerder zo met het duikgedeelte hebben bezig gehouden, maakt Nederland toch een goede kans op de eindzege," gaat hij verder. „In het verleden zaten we vaak bij de top drie en in 1982 en 1984 werd zelfs de eerste plaats bereikt. Dat Nederland goed voor de dag komt heeft vooral te maken met de motivatie van onze toppers. Dat zie je ook vaak in de uitslagen terug, waar de duikers van Deventer en Pechmey Vlissin- gen een grote voorsprong op de rest hebben." 'Hengelaar' op heterdaad betrapt SCHIEDAM Op verdenking van poging tot inbraak is gister avond een 30-jarige man ingeslo ten. Met een hengel (stok met een ïjzerdraad met schuiflus) probeer de bij zich de toegang te verschaf fen tot een brillenwinkel aan de Broersvest. De man sloeg op de vlucht, maar werd door de politie achterhaald en gearresteerd. VAN DER PANT Beelden en tekeningen van de kunstenares Theresia van der Pant zijn tot en met 9 juli te zien in het Stedelijk Museum aan de Hoog straat 112 in Schiedam. Onlangs kreeg deze kunstenares van het Schiedamse gemeentebestuur de ij opdracht tot het vervaardigen van een levensgroot beeld van vrouwe Aleida, de stichteres van Schie dam. In 1987 won Theresia van der Pant de Judith Leijsterprijs. Deze prijs wordt iedere twee jaar toegekend aan een in Nederland werkzame kunstenares voor haar gehele oeuvre. Geopend: dinsdag tot en met zaterdag van xo to 17 uur en zondag van 12.30 tot 17 -r uur. WETHLY De dagelijkse ervaringswereld is nu het uitgangspunt dat de Goudse kunstenaar Jan Werthly voor zijn g^ohjecten, collages en tekeningen - inneemt. Deze zijn tot en met 25 juni te zien in Galerie Branders- t steeg in de Branderssteeg 7 in Schiedam. De 31-jarige kunstenaar werkte vroeger figuratief maar vereenvoudigt zijn onderwerpen nu aan de hand van zijn gevoel tot nonfiguratieve dimensies. Daarbij gebruikt hij meestal geen kleur. Geopend: Wbensdag tot en met zon dag van 13.30 tot 17 uur. NANDA VAN BEEK Van de Vlaardingse kunstenaresse Nanda van Beek hangen olieverf schilderijen in de expositieruimte van het districtskantoor van de Bondsspaarbank Schiedam-Vlaar- dingen. Van Beek, werkzaam bij g%f*-de Stichting Kunstzinnige Vorming te Rotterdam en als zodanig bege- leidster van kinderen en buurtbe woners bij muurschilderingen, ex poseert sinds 1976 regelmatig. De j expositie in het kantoor van de spaarbank aan de Schiedamseweg 12 te Vlaardingen duurt tot 22 juli. VORMGEVERS Zeven jonge vormgevers uit Zuid- Holland is de niets aan de verbeel ding overlatende titel van een ten toonstelling die nog tot en met 16 t juni in de hal van de Vrije Acade mie aan de Oosthavenkade 42, Vlaardingen te zien is. In een huis kamer-opstelling die de functie - heeft van een soort kijkdoos wor- 1 den de ontwerpen voor meubels, gebruiksvoorwerpen, kleding, sie raden en dessins tentoongesteld. Deze expositie is georganiseerd door de tentoonstellingsdienst van de Culturele Raad Zuid-Holland en fy heeft tot doel de bewoners van de ze provincie dicht bij buis te laten i kennis maken met jonge kunste naars en vormgevers. Het Hol- landia-gebouw (Vrije Academie) is dagelijks geopend van 9 tot 12 uur en van 13 tot 17 uur en op vrijdag - ook van 19 tot 21 uur. Op zaterdag is het gebouw open van 12 tot 217 urn-. TABIT In de Schielandgalerie in de gelijk namige polikliniek aan de Burge meester Knappertlaan in Schie dam is tot en met 30 juni een ex positie van vrije grafiek van de Rotterdamse kunstenaar Ismail Tabit te zien. In zijn grafiek geeft Tabit het algemeen menselijk ge drag weer in gevarieerde structu ren en vlakken waardoor-de figu ren goed tot hun recht komen. De Galerie is geopend van 9 tot 17 uur op werkdagen. VAN BEKKUM Landschappen stillevens van de Rotterdamse kunstenaar Nico van Bekkum zijn te zien bij koffie- en theeschenkerij de Zeeman Hoog straat 205 in Vlaardingen. Deze kunstenaar heeft reeds tientallen tentoonstellingen in binnen- en buitenland op zijn naam staan en zijn heldere kunstwerken komen dan ook in vele collecties voor. VISSERUMUSEDM Niet alleen als expositieruimte maar ook als inspiratiebron dient het Visserijmuseum voor een ten toonstelling van cursisten van de tekenlessen van Galerie de Duig. De werken zijn door deze leerlin gen van de kunstenaars Aad Hof man en Dik Kats gemaakt tijdens een aantal lessen in het museum met als thema 'een gedeelte van het museum in aquarel'. Vanwege het beperkte licht is veel met sepia gewerkt. Zeer toepasselijk in dit nostalgische museum, want sepia geeft een effect dat aan antieke prenten doet denken. Tot 1 juli in het Visserijmuseum, Westhavenka- de 53, Vlaardingen. Geopend: maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur een zondag van 14 g tot 17 uur. DOEST a! Koppen en andere menselijke vor- men, waarin houdingen, gelaats- gj uitdrukkingen en gevangen bewe- gingen worden weergegeven, dat is waar de Vlaardingse kleikimste- naar Paul Doest zich in gespeciali seerd heeft. Zijn beelden worden tot en met 17 juni geëxposeerd bij Ton Steenbergen bloemsierkunst, Wiardi Beckmansingel 7 in Vlaar dingen. Daar zijn vooral beelden te zien vervaardigd van Raku-klei. TOONBEELD Dertien Vlaardingse kunstenaars werken mee aan een tentoonstel ling bij het muzïekinformatie en documentatiecentrum van Ton Stolk aan de Wetsthavenkade 45 in Vlaardingen. Onder meer Auke Bergsma, Elly Zwaanswijk en Rob Janssens leverden hiervoor ieder twee kunstwerken in die op de een of andere manier geïnspireerd zijn door het thema muziek. Toonbeeld is tot en met 25 juni te zien; maa- andag tot en met vrijdag van 10 to 12 uur en op vijdag en zaterdag van 10 tot 17 uur. Glimmend staal van oude jaargang werd onderworpen aan kritische blikken tijdens het motorweekeinde in Schiedam. Door Marcel de Klerk SCHIEDAM Trotse gezich ten, begerige blikken en oude ken tekenplaten sierden gisteren en eergisteren de Schiedamse Mar- griethal Niet alleen binnen stond oud tot zeer oud motorisch vernuft opgesteld, vóór de ingang deed me nigeen zijn best om de show van de dag te maken. Een weekeind voor motorfreaks, de echte liefheb bers van de geur van olie, leer en de muziek van een eenpitter. Niet de groep fluoriserende, ge stroomlijnde snelheidsduivels met honderdveertig PK onder de kont, maar die andere helft van motor minnend Nederland toog naar Schiedam naar een beurs van oude motoren, brommers, scooters en zelfs racefietsen van voor 1900 Organisator Frans Prins is' te vreden. „Kijk, een plek midden in het land zou nog veel meer men sen getrokken hebben," zegt hij. „Veel liefhebbers van dit soort motoren komen uit Gelderland en omgeving. Maar we zijn niet onte vreden Zaterdag en zondag trok ken we toch zo'n vijftienhonderd mensen." Zaterdag waien het in de och tenduren vooral de handelaren die de sporthal vulden. Vooral zoge naamde Lucaslichtjes bleken een enorme waardevermeerdering doorgemaakt te hebben. Deze zeld zaam geworden kleine knipper- lichtjes moesten per stuk toch zo'n zestig tot zeventig gulden opbren gen. Maar echte enthousiastelin gen hebben dat er graag voor over om hun oude ros in de oorspronke lijke staat te herstellen. „Dat is toch wel het voornaam ste streven, poetsen en zuinig zijn," legt Frans Prins, zelf in het bezit van een BSA 1 cylinder uit 1956, uit. „Ze zijn eigenlijk niet te verzekeren, dus je zult echte pronkstukken maar zelden op de openbare weg tegenkomen." Het pronkstuk van afgelopen weekeinde was zeker de Norton Dominator. Een zeer fameuze En gelse nüotor, die alleen al bij het noemen van de naam sommigen in extase brengt. Maar niet alleen Norton, ook merken als BSA, Kreidler, Benelh en Magneet ont braken niet Heel opvallend en cu rieus was een tandem-achtige brommer van het merk Ranger. Voor 1250 gulden kon je je de trot se eigenaar noemen. Voor 450 gul den een schitterend verroeste Be- nelli en 750 piek voor een schijn baar nooit gebruikte Magneet brommer waren niet echt astrono mische bedragen „Je blijft toch een select pu bliek trekken. Als je meer mensen enthousiast zou willena krijgen moet er waarschijnlijk een grotere show omheen. En dat is nu net wat we niet willen," antwoordt Frans op de vraag of er wel genoeg kon worden verkocht. Op ongeveer eenvijfde van de uitgestalde vehi kels hing het bordje 'verkocht'. Meer handel was er bij de rest van de stands. Speldjes, boeken, leren jacks, onderdelen en verhalen, met of zonder visserslatijn. Volgend jaar is er weer zo'n weekeinde. Al vast maar sparen. SCHIEDAM Negeren van een rood verkeerslicht is een dertigjarige moeder en haar zoontje van vier jaar op een on gewilde rit naar het Schieland- Ziekenhuis komen te staan Op de kruising van de Huis te Rï- viereweg en de Broersvest reed een 24-jarige automobiliste het fietsende duo aan Uit het poh- tie-onderzoek bleek dat het ver keerslicht voor de auto groen licht aangaf Het kind liep een hoofdwond op en zijn moeder schaafwonden Na behandeling konden ze naar huis Vrouw krijgt klappen na irritant rijgedrag SCHIEDAM Een 22-jarige automobiliste uit Maassluis heeft dit weekeinde aanmer kingen op het rijgedrag van een andere weggebruiken met enige klappen in het gezicht moeten bekopen. Rijdend om rijksweg A 20 ergerde de vrouw zich aan de rijstijl van de man. Ze maak te enige gebaren waarover de man zich opwond. Op de 's-Gra- velandseweg in Schiedam sprong de man uit zijn auto, sloeg de vrouw en ging er vol gas vandoor Graafmachine en motor fiets uitgebrand SCHIEDAM Vermoedelijk als gevolg van brandstichting zijn dit weekeinde een graaf machine en een motorfiets vol ledig uitgebrand De graafma chine stond geparkeerd aan de Horvathweg/Hogebanweg. De motor, die later gestolen bleek, stond ertegen aan. Van beide machines ontbrak de dop van de brandstoftank. De brand weer kon weinig anders dan het vuur doven De politie zet vandaag het onderzoek naar de daders voort Motorfietsen gestolen SCHIEDAM Drie motór- fietsen met een gezamenlijke waarde van veertigduizend gul den zijn de weekeinde gestolen. Een bewoner van de Rotter- damsedijk mist zijn Yamaha en een bewoners van de Burg. van Haarenlaan zijn BMW. Meer geluk had een motorbezitter uit de Vondellaan Zijn gestolen Honda werd met doorverbon den draden aangetroffen in de Westfrankenlandsestraat. De vorige van een dealer Polderman aan de Lan van Bol'Es gestolen splinternieuwe Toyota Carola is teruggevonden in Vlaardingen. t 1 i S353&È Sih )i WWfrWHw"! v Uitslagen individuooi eindklassement: 1 R Harmsen (Deventer) 04 43 28, 2 M Blanchaerd (Gent, buiten mededinqinq) 04 47 91. 3 E Bijnens (Hasselt, buiten me dedinging) 04 50 19. 4 J van der Kraan (Pechiney-brandweer) 04 50 98 5 J Ver- wel] (Gouda) 04 58 37 Ploogenemdklassement: 1 Deventer 20 21 26, 2 Gent (buiten mededinging) 20 51 55, 3 Hasselt (buiten mededinging) 22 10 70, 4 Gouda 22 30 87, 5 Rotterdam 2300 00 •4 ilp'*-»*

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1