GSD wil receptie niet afgrendelen Rotterdamse justitie produceert 14.000 misdrijven 'te veel' ONS verhuurt zonneboilers 1 STADS TV MAG NIET BUITEN ROTTERDAM VINDT COMMISSARIAAT VOOR DE MEDIA Directeur Smits: klachten over bejegening zijn afgenomen' Jongerencentrum De Dijk krijgt fikse opknapbeurt Schiedam wil 4 windturbines Kredietbank doet 't goed Overlast voor Radio Rijnmond eerst regelen Het Vrije Volk SCHIEDAM rJP5 Schietpartij nog niet opgehelderd KNNV beter beveiligd tegen inbraken lef j 1 PAGINA 18 SCHIEDAM De politie heeft nog geen idee wie gis terenmorgen om half vijf in het café Orkide aan het Broersveld in Schiedam heeft geschoten op een vijf tigjarige man uit Deventer. Een 31-jarige man uit Rot terdam die hiervan werd verdacht is gisteren op vrije voeten gesteld. Bij zijn arres tatie zat de kleding onder het bloed. Vastgesteld is dat dit is gebeurd toen hij aan het slachtoffer eerste hulp verleende. „Op het moment van het schot waren er veel mensen in de zaak. Toen wij arriveerden waren vrijwel alle bezoekers naar huis. Het achterhalen van de bezoe kers is een moeizame legpuz zel," zegt commissaris J. van Hoff van de gemeente politie. Het slachtoffer is gister avond aan zijn gewonde bo venarm geopereerd. Van daag wordt hij door de poli tie verhoord. Het enige dat van de man bekend is dat hij de begeleider was van een zangeres, die met een band in het café optrad. Door Rein Wolters SCHIEDAM Géén extra" be veiliging tegen agressieve klanten voor het baliepersoneel van de ge meente Sociale Dienst (GSD). En al zeker geen afgesloten deuren of onderzichtige spreekkamertjes. GSD-directeur drs. G. A. A. Smits verklaarde gisteravond tijdens, de vergadering van de raadscommis sie voor Sociale Zaken een fel te genstander te zijn van het dicht maken van de receptie. Wel komt er een onderzoek naar de moge lijkheden rond een verbeterde be veiliging tegen de agressiviteit van bezoekers. Smits hield de commissie voor dat door middel van extra scho ling het 'frontpersoneel' al aan zienlijk weerbaarder is gemaakt. Dat was noodzakelijk, want erken de Smits: „De samenleving zit he laas een tikje agressief in elkaar." De gedragstraining van zijn per soneel ten opzichte van lastige klanten vertoont al positief resul taat. „De klachten over bejegening zijn afgenomen." Directeur Smits verklaarde één en ander bij de behandeling van het jaarverslag over 1988 van zijn dienst. „De presentatie van het verslag en de leesbaarheid zijn uit- Rotterdamse hoofdofficier van Justitie pleit voor quotering van rechtzaken en andere prioriteitstelling ROTTERDAM De officieren van Justitie in Rotterdam werken zó hard, dat de rechters ze niet kunnen bijbenen. Vorig jaar be handelde het Openbaar Ministerie achtentwintigduizend misdrijven, maar de rechtbank kan per jaar maar veertienduizend zaken aan. Omdat deze situatie al jaren be staat, is er een enorm reservoir aan niet-afgedane zaken. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1987 en 1988, dat de de Rotterdamse hoofdofficier van Justitie mr. A. Herstel gisteren heeft gepresen teerd. Bij de kantongerechten, die al leen overtredingen (bijvoorbeeld parkeerboetes en zwart rijden) be- andelen, is de situatie in het ar rondissement Rotterdam even ern stig. Van de ruim 131.000 overtre dingen per jaar kunnen de kanton rechters in Rotterdam, Schiedam, Gouda, Brielle en Sommelsdijk er maar ruim 81.600 vonnissen. Volgens mr. Herstel zijn er twee methodes om deze scheefgroei recht te trekken. De ene is quote ring: met politie en rechterlijke macht zou moeten worden afgesro- ken dat er per misdaadcategorie per jaar maar een bepaald aantal zaken kan worden 'aangebracht'. Als er dan bijvoorbeeld meer dief stallen worden gepleegd dan de vooraf vastgestelde 'quotum', zul len die niet worden vervolgd. Een tweede methode is het stellen van prioriteiten, dat zou betekenen dat de justitie, en uiteindelijk dus ook de politie, bepaalde soorten mis drijven en overtredingen helemaal niet meer wil 'zien'. Volgens het jaarverslag zal er intensief overleg nodig zijn met politie en rechters voordat zulke maatregelen kunnen worden genomen. Grote moeilijkheid hierbij is, dat de minister van Justitie de laatste jaren juist aandringt op het minder seponeren (het niet vei- der vervolgen) van delicten. Ook het Rotterdamse parket dringt er daarom bij 'Den Haag' op aan om meer mankracht te verstrek ken. Het arrondissement heeft nog steefs zeven officieren van Justitie (en de bijbehorende administratie ve menskracht) op een totaal van dertig toegestane plaatsen te wei nig. Bovendien verloopt de automa tisering bij het Openbaar Ministe rie moeizaam, in 1987 mocht Rot terdam van het ministerie in Den Haag een computersysteem aan schaffen. Maar geld voor de beka beling was niet beschikbaar, zodat het parket een officiersplaats moest blokkeren om aan het broodnodige geld te komen. Boven dien bleek het computersysteem niet geschikt voor een zo groot ar rondissement als het Rotterdamse. Het jaarverslag verzucht dan ook: „Helaas moet worden gecon stateerd dat bij de keuze van hard ware door het ministerie van Jus titie vaak onvoldoende rekening wordt gehouden met de eisen die een grote parketorganisatie stelt. In de praktijk blijkt regelmatig dat geleverde printers te langzaam werken of dat de capaciteit van computers te gering is, danwel de verwerkingssnelheid te laag. Dit leidt tot irritatie en tot verzuchtin gen van medewerkers dat het vroegere handmatig verwerken vaak sneller ging en gaat." Het Rotterdamse Openbaar Mi nisterie heeft de afgelopen jaren meer aandacht besteed aan het be geleiden van slachtoffers van mis drijven. In tegenstelling tot vroe ger worden slachtoffers (of hun nabestaanden) door de justitie zelf op de hoogte gehouden van het verloop van de vervolging van de dader. Officieren van Justitie voe ren ook gesprekken met de slacht offers, als die daar prijs op stellen. Hiervoor is speciaal 'e'en ambte naar aangesteld, hoewel Rotter dam er wel vijf kan gebruiken. In de komende maanden wordt deze 'justitiële' slachtofferhulp onder zocht op z'n effectiviteit. SCHIEDAM Voor ƒ10,36 per maand kunnen vijftig ge zinnen in de nog te bouwen wijk Spaland straks van de Openbare Nutsbedrijven Schie dam (ONS) een zonneboiler hu ren. Deze prijs is even hoog als de huur van een elektrische boiler en het comfort is verge lijkbaar. Met behulp van een zonne-boiler is het mogelijk om op bijzonder milieu-vriendelij ke wijze in de behoefte van warm tapwater te voorzien. Het systeem bestaat uit een opslag- vat, een zonnecollector, de no dige leidingen én een circula- tiepomp welke in werking is als de zonne-energie wordt op genomen. Omdat de zon niet altijd schijnt, en er toch steeds warm- tapwater beschikbaar moet zijn 'is het systeem gekoppeld aan de cv-installatie, waarmee het wa ter zonodig* wordt na verwarmd. Deze techniek heeft bewezen goed te functioneren en mag niet als experimenteel worden beschouwd. De wijze waarop de zonneboilers in de gemeente worden geëxploiteerd is wel uniek. Gekozen is voor de aan schaf van de apparatuur door de ONS, welke deze verhuurt en onderhoudt. Volgens de ge meente garandeert deze exploi tatievorm een blijvende betrok kenheid van het nutsbedrijf, hetgeen de acceptatie van deze wijze van tapwaterverwarming bevordert. De rijksoverheid draagt in het project 75.000 gulden bij (1,500 per systeem van 4.000 gulden) en ook „de projecton twikkelaars van de bewuste woningen dienen 400 gulden voor elke woning bij te dragen. Vanavond buigt de raadscom missie voor Stadsontwikkeling en Milieu zich over de crediet- aanvraag. stekend," complimenteerde de so cialist A. van Loenen. De andere leden deden dat trouwen ook. Van Loenen: „Maar het verslag bevat geen nieuws. Onze commissie is regelmatig met kwartaalnota's op de hoogte gesteld van de werk zaamheden. Het is duidelijk dat de GSD geen uitkeringsfabriek is, maar ook tracht om werklozen weer een nieuwe plaats te geven in de maatschappij. Er wordt met zorg met de belangen omgespron gen." U. Bruseker (CPN) had iets meer kritiek. Hij zei op de cijfers van de jaarrekening in het verslag maar weinig toelichting terug te vinden. „Het beleid is summier weergegeven." Directeur Smits gaf hem daarin gelijk, maar verklaar de verder dat zijn dienst weinig mogelijkheden worden gelaten voor een andere wijze van verslag legging. De manier van weergege ven is vastgelegd in rijksregels. Het ziekteverzuim van de vrou welijke helft van de 128 perso neelsleden van de GSD is aanzien lijk hoger dan die van mannen. „Dat wordt veroorzaakt door zwangerschappen," zei Smits. Hij bevestigde dat het ziekteverzuim bij zijn dienst relatief hoger is dan het gemiddelde. „Dat heeft als oor zaak dat zich op onze werkvloer duidelijk meer spanningen voor doen dan in andere sectoren." De GSD besteedt vrijwel geen geld aan de werving van nieuw personeel. Voor open vacatures melden kandidaten zich vanzelf, vertelde directeur Smits trots. Met algemene stemmen gaf de raads commissie fiat aan het fraai uitge voerd jaarverslag. Voorzitter wet houder Chr. Zijdeveld bekende dat met het uitgeven van het boek werkje (ook voorzien van foto's) een intern voorschrift van de ge meente werd overtreden. Daarin is vastgelegd dat de uitvoering van jaarverslagen sober moet zijn. „Maar gezien de positieve reactie van deze commissie, ben ik blij dat we toch een ander besluit heb ben genomen." Deuren van het vervallen pand gaan deze week alweer open; eindë van 'spannende tijd' Jongerenwer ker Edsai de Kok: „Vanaf deze week is De Dijk weer beperkt open. De jeugd heeft hard meege werkt met schoonmaken en opknap pen." Door Rein Wolters SCHIEDAM Jongerenwerker Edsai Kok is blij en met hem de bezoekers van centrum De Dijk. „Een spannende tijd lijkt nu ach-, ter de rug," lacht Ed, zoals ieder een hem kortweg noemt. „Nie mand wist of de opknapbeurt zou doorgaan. Nu lijkt het erop en daarmee ben ik bereblij." De eind streep van een lijdensweg lijkt in zicht. Daarmee kan een dikke haal worden gegeven door de onzeker heid rond het voortbestaan van het zeven jaar oude jongerencen trum aan de Westfrankelandse- dijk. Of de eindstreep ook wordt ge haald, hangt af van de gemeente raad. Daar moet het voorstel voor het verstrekken van zeventigdui zend gulden worden bekrachtigd. Van het geld wordt het gebouwtje opgeknapt en worden de basis elementen ingebracht die je in een fatsoenlijk jongerencentrum mag verwachten. Ed: „Riolering ken nen we niet, wel een heuse beer put. In de winter konden we niet werken of jongeren ontvangen om dat er geen deugdelijke verwar mingsinstallatie was en verder deugt de elektra-installatie van geen kant. Zodra we de stekker van de stofzuiger in het wandcon- tact steken, slaan de stoppen door. Aan al deze ellende komt een eind als de gemeenteraad het krediet goedkeurt." In 1982 is het gebouw opgezet als een semi-permanent onderko men. De bouwplaats, onderaan een dijktalud, had al snel last van vochtdoorslag en andere lekkages. Door de aard van het gebruik van het gebouw is er ook sprake van meer dan normale slijtage, erkent de gemeente. Een onderzoek heeft uitgewezen dat het pand zeker nog tien jaar kan functioneren als er voorzieningen jworden getroffen zoals riolering, drainage, hemel- waterafvoer, uitbreiding van de elektrische installatie, verwarming door acht radiatorkachels., stalen rolluiken voor de gevelramen en het herstellen van het dak en an dere reparaties waaronder het schilderwerk. In overleg met de betrokkenen is een opknapplan ontwikkeld dat ongeveer zeventigduizend gulden kost. Tienduizend gulden hiervan worden aangewend voor de herin richting van het centrum, dat door de slechte staat van onderhoud en enige andere problemen anderhalf jaar niet heeft gefunctioneerd. Ed Kok en een aantal jongeren heb ben intussen niet stil gezeten. Vooruitlopend op een beslissing van de gemeenteraad hebben zij .De Dijk schoongebezemd en zijn ze ook begonnen met het opknappen van de binnenwanden. „Vanaf de ze week gaat De Dijk ook weer be perkt open. De vraag van de jonge ren weer een eigen gebouw te ge bruiken is groot. Hun medewer king en enthousiasme is gewel dig," zegt de jongerenwerker, die een medewerker is van het Klub- huis Zuid aan de Dwarsstraat. Hij is speciaal belast met de begelei ding van De Dijk, dat ook een de pendance van het clubhuis is. Het verkrijgen van geld en toestem ming om het pand op te knappen is een van de successen die Edsai Kok op zijn conto mag schrijven. SCHIEDAM Ruim twee miljoen gulden wil de gemeente investeren in vier windturbines voor het opwekken van elk 250 kiloWatt elektriciteit. Als de vier turbines nog dit jaar worden ge plaatst, dan komt de stad in aan merking voor een rijksbijdrage van 840.000 gulden. Eén van de mindmolens, met een ashoogte van veertig meter, is een plaats toegedacht op de voormalige golf- baan op het terrein van de werf Wilton Fijenoord. De drie andere molens krijgen een plaats langs het tracé van de toekomstige rijksweg A19 in het noorden van de stad. De windturbines op deze plaats krijgen een hoogte van bijna 25 meter. Zowel de fi nanciering als de bouwvergun ningen geven geen problemen. Voor het realiseren van de vier turbines zijn door de Open bare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) berekeningen op de haal baarheid van het project ge maakt. Daaruit blijkt dat wind molens een aantal jaren verlies gevend zijn. Naarmate de exploi tatie voortschrijdt wordt deze kostendekkend en worden zelfs de aanloopverliezen goedge maakt. Dit is echter mede afhan kelijk van de ontwikkeling van de elektriciteitsprijzen en de on- derhouds- en bedieningskosten van de windmolens. De raadscommissie voor Stadsontwikkeling en Milieuza ken buigt zich vanavond over de credietaan vraag. Geen kinderbrieven In verband met de schoolva kanties zal de rubriek Brieven van Kinderen tijdelijk niet ver schijnen. Wanneer eind augus tus de scholen weer beginnen, komt ook deze kinderbrieven rubriek weer terug. Dauwzwemmen SCHIEDAM Vroege en sportieve mensen kunnen op zaterdagmorgen 17 juni deelne men aan 'dauwzwemmen' in het bad Groenoord. Van 06.00 tot 06.45 uur wordt er eerst in het openluchtbad gezwommen en vervolgens tot 07.30 uur een gezamenlijk ontbijt genuttigd. Van 07.30 tot 08.00 uur volgt nog een gezamenlijke wande ling. Meedoen kost zes gulden. Inlichtingen aan de kassa van het zwembad of via telefon- nummer 4706971. SCHIEDAM Het aantal aan vragen voor een lening bij de Ge meentelijke Krediet Bank (GKB) loopt in de pas met de prognose van zevenhonderd aanvragen per jaar. Dit blijkt uit cijfers over het eerste kwartaal van het eerste zelf standige jaar van de GKB sinds de samenwerking met Vlaardingen werd verbroken van dit jaar. Toen deden 183 mensen een aanvraag voor een krediet, waarvan er 109 werden gehonoreerd. Ruim veertig aanvragen werden ingediend in het eerste kwartaal maar de af wikkeling vond plaats in het twee de kwartaal. In totaal voor 305.900 gulden werd aan krediet verstrekt, hetgeen een gemiddelde lening betekent van 2806 gulden per cliënt met een looptijd van ruim 31 maanden. - Uit het kwartaalverslag blijkt verder dat 94 percent van de aan vragen ^afkomstig is van mensen met eed uitkering. De overige zes percent! is in loondienst. De meeste kredieten (62 percent) zijn aange vraagd voor woninginrichting, voor schuldregeling (twaalf per cent) en huishoudelijke apparatuur (negen percent). Eén kredietnemer betaalde\van de lening gemaakte ziektekosten. SCHIEDAM De Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging (KNNV) afdeling Wa terweg Noord krijgt (als de ge meenteraad instemt) een subsidie van vijfenvijftighonderd gulden als bijdrage in de aanleg van een inbraakalarm in het centrum De Boshoek in het Bachbos. In het houten gebouw is door de vele vrijwilligers veel geïnvesteerd dat onvervangbaar is. Omdat het pand inbraakgevoelig is en samen met een jongerencentrum ligt in een afgelegen gebied, willen de'gebrui- kers het pand beter beveiligen. Het ontbreekt de KNNV aan vol doende geld om de gehele invested ring en de jaarlijks terugkerende kosten te betalen. Behalve een bij drage in de aanschaf wil de ge meente jaarlijks ook tweeduizend gulden betalen aan de abonne mentskosten van het alarmsys teem. SCHIEDAM De overnaffiP van de uitzendingen van Stads TV in Rotterdam op het Schiedamse kabelnet is onzeker geworden. Het Commissariaat voor de Media vindt het niet goed dat in buurge meenten televisieprogramma's uit Rotterdam worden uitgezonden. Om moeilijkheden te voorkomen is inmiddels in Capelle aan den IJssel door de plaatselijke kabelex ploitant de uitzending voorlopig stop gezet. Het gemeentebestuur had hierom gevraagd. Wethouder Aad Wiegman, die de media-zaken in het gemeentebe stuur beheert, gaat er van uit dat Schiedam niets te vrezen heeft. „In ieder geval hebben wij hier in het stadhuis geen berichten van het Commissariaat voor de Media ontvangen, die in die richting gaan," zegt hij. „Ik denk ook, dat onze aanpak anders is en wel vol doet aan de bestaande wetgeving. De uitzending op onze kabel komt via de Schiedamse zendgemachtig de SOMS tot stand." Het plan is eind dit jaar met lokaal-regionale televisie-uitzendingen in Schiedam te starten. Capelle aan den IJssel was de eerste en tot nu toe de enige ge meente in de omgeving van Rot terdam die de programma's van Stads TV overnam. „Daar hebben we twee maanden geleden voor ge kozen," legt directeur De Jong van het Capelse kabelnet uit. „In onze gemeente wonen veel mensen die een sterke binding met Rotterdam hebben. Of ze werken er, of ze bobben er vroeger gewoond." Vandaag bepaalt het Commissa riaat voor de Media of Capelle aan den IJssel de uitzendingen van Stads TV definitief moet stoppen. De Jong blijft het een merkwaar dige zaak vinden. „Aan de ene kant neemt de overheid terug wat ze met de andere hand aanrei ken," meent hij. De Jong doelt hiermee op voornemens van de overheid om kleinere randgemeen ten bij de grote steden te voegen. „Het begrip 'lokaal' gaat verder dan de formele stadsgrenzen," licht hij toe. „Ook de nabijgelegen gebieden die in bet verzorgingsge bied vallen moeten naar mijn idee kunnen profiteren van de Rotter damse televisie." Vorige week vrijdag liet het Commissariaat van de Media, de rijksinstelling die de naleving van de Mediawet controleert, de ge meente Capelle aan den IJssel we ten dat ze de uitzending met on middellijke ingang moest stopzet ten. Ook de Rotterdamse ATV-ka- helkrant, die hetzelfde kanaal met Stads TV deelt, moet van de Capel se kabel verdwijnen. De Jong was al sinds het begin op de hoogte van de risico's, maar hij vindt het optreden van het Commissariaat een merkwaardige zaak. „Toen we in april besloten om Stads TV Rotterdam op de ka bel te brengen wisten we al dat het Commissariaat moeilijkheden zou gaan maken," geeft hij toe. „Maar nu krijgen we ineens een waarschuwing terwijl officieel nog niet is bewezen dat we in overtre ding zijn." De samenwerking met de Rot terdamse omroep was volgens De Jong tot nu toe uitstekend beval len. „We kregen van de gemeente raad een proefperiode van drie maanden," vertelt hij. „Nadien zou worden besloten of we moch ten doorgaan." De Jong is ook be nieuwd hoe de kijkers zullen rea geren nu Stads TV van de kabel verdwijnt. „Een kijk- en luisteron derzoek kunnen we hier niet hou den omdat we daar geen appara tuur voor hebben," legt hij uit. „Bij een gebeurtenis zoals deze moet blijken hoe belangrijk de kij kers Stads TV vinden. Eigenlijk is het een geluk bij een ongeluk." Directeur Henk Tiesma van Omroep Rotterdam, de producent van Stads TV, vindt stopzetting van de Capelse uitzendingen voor barig. „Het Commissariaat van de Media moet woensdag pas de uit eindelijke beslissing nemen," rea geert hij. „Daarom vinden we het merkwaardig dat Capelle aan den IJssel nu al de samenwerking ver breekt." Ook zou de progamma-uit wisseling in zijn ogen niet straf baar zijn. Tiesma: „Bij de behan deling van de nieuwe Mediawet heeft minister JBrinkman bepaald dat uitwisseling van legaal uitge zonden progamma's volgens de let ter van de wet strafbaar is, maar dat er in de praktijk geen sancties zullen worden genomen. Kennelijk bevat de wetgeving hier een man co." Bij het Commissariaat voor de Media twijfelt men aan de haal baarheid van deze argumenten. Di recteur Heine Bak: „De minister heeft alleen toegezegd dat progam ma's die over de ether worden uit gezonden vrij uitwisselbaar zijn." ROTTERDAM Projectont wikkelaar Coroco (Cook) moet met Radio Rijnmond een oplossing ver zinnen voor het hei-geweld dat wekenlang zal losbarsten achter de studio van de regionale radio-om roep in Rotterdam. Dat vinden raadsleden van de Rotterdamse commissie Ruimtelijke Ordening Verkeer en Vervoer. Ze begrijpen dat 'Coroco graag aan de Schie- straat wil beginnen met het bou wen van een groot kantoor, maar vragen begrip voor de houding van Rijnmond. Alleen over de nieuws uitzendingen is tot nog toe over eenstemming bereikt. Tydens die uitzendingen zullen de heistellin gen zwijgen. Hoewel de gemeente mets wilde of kon afdwingen over het hei-la- waai, brak men toch een lans voor de radiomakers aan de Delftse straat. 1 i '-t-tr ïïi* i t r s - v> »«.-• t - (v

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1