I lamer van Koop handel steunt aanleg van metro naar Schiedam ondvaart met een roeiboot 1 COMPLIMENT VOOR VOLKSTUINDERS VOOR GEBRUIK ZONNE-ENERGIE ^C'5ife I, - 10^ 1 --- 1 I 4 PAGINA 16 Het Vriip Vnlk QHUIFDAM VRIJDAG 16 JUN11989 Jarig HBSS op bres voor aangepaste speelplaats Veertig parkeer plaatsen bij HCG Plan van milieugroepen, Schiedam en Spijkenisse voor sneller openbaar vervoer naar overzijde rivier toegejuicht Coby Piek start verhuurbedrijf aan de Korte Haven Verbouwing Woudhoek kost 3 ton se Man zaait paniek met speelgoedrevolver Portemonnee weg Wandeling over auto's Lezing Annechien Vink Subsidies popmuziek Rollar-skate In Parijs SOMS onderhandelt over Stads TV w*. 1^ ISCSèV SCHIEDAM De afde ling zaalvoetbal van de 1 Schiedamse zaterdagclub HBSS bestaat dertien jaar, lang genoeg zou je zeggen om een slogan als 'Wij mikken op bet goede doel' overbodig te maken. Maar, Houdt Braaf Stand Schie dam bedoelt er dan ook iets mee. De zaalvoetballers heb ben het plan opgevat om binnen 48 uur dertien zaal voetbalwedstrijden te spe len, waarbij alle twaalf pro vincies worden aangedaan. Vanmiddag is de 'Tour van 13' begonnen in de Schiedamse Margriethal, waar hij zondagavond ook weer eindigt. Het goede doel, waarop wordt gemikt, is een aangepaste speelplaats voor gehandicapte kinderen. Een dergelijke voorziening is in Schiedam en wijde om geving niet voorhanden* Een zestiental HBSS'ers opende de 'Tour' vanmiddag om 16.30 uur tegen een team van gehandicapten. Vanavond staan nog wed strijden in Middelburg en Helmond op het programma. Gespeeld wordt tegen plaat selijke zaalvoetbalclubs. Morgen gaat de voetbalma rathon verder via Horst, Wychen, Zwolle en Zuidla ren naar Veendam, waar wordt overnacht. Zondag keert de karavaan langs St. Nicolaasga, Lelystad, Hilver sum en Utrecht terug naar de Margriethal, waar de dan ongetwijfeld zeer vermoeide oranjezwarte combinatie om 20.30 uur tegen een sterren team aantreedt. Daarin on der meer Frank Masmeijer, Kees Jansma, John Leddy, Chiem van Houweninge en oud-Feyenoorder Biet Rome- ijn. De finale maakt deel uit van een grote feestavond, die al om 18.30 uur begint en tijdens welke artiesten als Ria Valk, The Amazing Stroopwafels en Schiedam mer Hans Stolk (George Ba ker uit de Soundmix-show) de muzikale omlijsting voor hun rekening nemen. Kaar ten''voor deze'slotmanifesta tie kosten 2 gulden 50; kin deren tot 12 jaar hebben (onder begeleiding) gratis toegang. Raymond Blankert van HBSS en Rietje Konings na mens de Stichting Lentefeest hebben geen idee hoeveel geld er met het aanpassen van een kinderspeelplaats is gemoeid. Daarom mikken ze op een zo hoog mogelijk startkapitaal en de 'mede werking van Schiedamse middenstanders en bedrij ven. Bij Bank Mees Hope NV, Schiedam is een reke ning geopend: giro 6400 ten gunste van rek. nr. 25.50.50.100, onder vermel ding 'speeltuinaktie'. SCHIEDAM Ongeveer anderhalf miljoen gulden kost het verleggen van de Westfrankelandsedijk, nieu we riolering, de aanleg van veertig parkeerplaatsen en de aanplant van nieuw groen ten behoeve van de Holland se Contractie Groep (HCG) aan de Wilhelminahaven. De veertig parkeerplaatsen zijn een aanzet tot een parkeer terrein dat in de toekomst kan uitgroeien tot ongeveer 350. Hiermee gaat de gemeente ook in op een dringend ver zoek van de Bewoners Ver eniging Schiedam-Zuid. Door de toenemende activiteiten bij HCG en het bebouwen van een parkeerterrein op het bedrijf, worden steeds vaker auto's in het talud van de Westfrankelandsedijk ge parkeerd. Maar ook het Hoogheemraadschap van Delfland heeft grote moeite met deze voor hen onaan vaardbare situatie, waarbij de grasmat van het dijkli- chaam (een officiële water kering) forse schade beeft op gelopen. Om ruimte voor parkeren te verkrijgen is het nodig de rijbaan van de Westfranke landsedijk in noordelijke richting op te schuiven. Dit betekent dat tegelijkertijd het riolenstelsel moet wor den aangepakt. Het plan voorziet tevens in de aanleg van fietspaden en een nieu we beplanting. De straatver lichting wordt ook aange past. Door Ben van Haren SCHIEDAM De Kamer van Koophandel is ook voorstander van he aanleg van een snelle open baar vervoerverbinding ter hoogte van de Beneluxtunnel. Dit blijkt uit de reactie van de Kamer op het structuurplan van de gemeente Spijkenisse, waarin een dergelijke uitbreiding wordt bepleit. Spijke nisse stelt voor in de komende ja ren de metro met een nieuwe noord-zuidverbinding uit te brei den ter hoogte van de tunnel. Het plan voor zo'n verbinding werd vorig jaar gedaan door de ge zamenlijke milieuorganisaties in Zuid-Holland en de gemeente Schiedam. In reactie op het voor nemen van de inmiddels 'bekeer de' minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) om rijksweg A 19 tussen Schiedam en Delft toch aan te leggen lanceerde dit gezelschap het idee om tussen de agglomera ties Den Haag en Rotterdam het openbaar vervoer te bevorderen door het aanleggen van een snel tram. „Er ligt een prachtig zandli- chaam, waarin al vele miljoenen guldens gemeenschapsgeld zijn be steed," zei ondermeer wethouder Chris Zijdeveld van Schiedam. „Hierop een rijksweg aanleggen hetekent een vernietiging van het landschap maar bovendien een af schuwelijke verhoging van de luchtverontreiniging in dit gebied. Het bevordert het autoverkeer, ter wijl iedereen het er over eens is dat juist het openbaar vervoer moet worden uitgebreid." De gezamenlijke milieu-organi saties en Schiedam hebben bere kend, dat de aanleg van zo'n snel- trambaan tientallen miljoenen gul dens goedkoper is dan de aanleg van een rijksweg met allerlei spe ciale voorzieningen om geluidsbin der te voorkomen. Bij het door trekken van deze verbinding naar Spijkenisse zou het autoverkeer op de ruit rond Rotterdam kunnen dalen en wordt de aanleg van een Blankenburgtunnel bij Rozenburg ook minder urgent, stelden de ini tiatiefnemers. Bovendien krijgt hierdoor het openbaar vervoer in het westelijk deel van Rijnmond een bijdetijdse verbinding, menen zij. De gemeente Spijkenisse deelt die mening en heeft het idee ver werkt in haar structuurplan, waar in de ruimtelijke ontwikkeling van de gemeente voor de komende jaren wordt vastgelegd. De Kamer van Koophandel heeft in reactie op dit plan nu gezegd het uitgangs punt van- een bevordering van het openbaar vervoer en met name van metro/sneltram te delen. „Een uitbreiding van het metro/- sneltramnet zoals door u wordt voorgesteld (richting Tweede Benduxtunnel Schiedam) willen wij van harte ondersteunen," schrijft de kamer aan Spijkenisse. Overigens vindt zij wel, dat deze gemeente in zijn structuurplan on voldoende rekening houdt met de voortgaande uitbreiding van het autoverkeer. Door Rein Wolters SCHIEDAM Steeds vaker va ren groene roeiboten in de havens. Soms met spelevarende kinderen aan de riemen, maar meer en meer maken ook volwassen er een serieuze vaartocht mee. Coby Piek denkt een gat in de markt te heb ben gevonden. Vanaf haar tjalk in de Korte Haven (naast de Koren beurs) verhuurt ze de vaartuigen. Begonnen op de dag van het Mo lenfestival m mei, vinden steeds meer klanten de weg naar haar be drijfje. „Natuurlijk staan ze niet in rij en te dringen," vertelt ze op het zonovergoten dek van de in 1901 gebouwde Hoop en Vrees. „De be kendheid van ons bedrijf is nog maar gering." Sporters, waaronder een bokser, hebben het verhuurbe drijf ook gevonden. „Roeiend wer ken ze aan hun conditie. Met deze warmte oefenen ze liever op het water dan in de sportzaal," weet de 38-jarige Coby, moeder van twee dochters. Over het ontstaan van de ver huur vertelt ze: „Mijn man Frans is een echte botenfreak. Geloof het of niet, maar hij'werkt niet als scheepsbouwer of zoiets, maar bij de NAM. Frans wilde al eerder,in Rotterdam iets met rondvaarten gaan doen, maar hij kwam er niet aan de bak. Vorig jaar december kregen we onze ligplaats naast de Korenbeurs toegewezen. Voor hem gaf dat de mogelijkheid weer iets van zijn iedeaal te realiseren. De roeiboten zijn er, maar dat is toch weer niet precies wat hij wil. Rondvaarten verzorgen is zijn lust en leven. In de toekomst gaat dat misschien gebeuren met onze Westlander, die gebouwd is in 1895." Tegelijkertijd wijst ze naar het prima onderhouden, platte schip Roeiboeten te huur. Coby Piek (gezeten in de roeiboot op de voorgrond) maakt er geen geheim van. naast de in originele staat verkerende Westlander. Op de achtergrond de woonljalk met daar- dat naast de tjalk ligt aangemeerd. „Het schip is geheel in originele staat. Zelfs bij een museum heeft het ter bezichtiging gelegen. Néé, er zit geen motor in. Je kimt er al leen mee zeilen." De vijf roeiboten dobberen weer opzij van de plat bodem en aan elke achtersteven dobbert een niet van echt te on derscheiden plastic eend. „Vooral kinderen vinden het leuk als het eendje achter de boot aandrijft. Het is een grap." Zeven jaar geleden kocht Frans de verlengde tjalk. Op de werf werd het schip met zes meter inge kort. Vervolgens sloeg de erg han dige kantoorman aan het klussen. Het interieur van het schip ziet er aantrekkelijk uit. De ruimte bin nen is aanzienlijk groter dan aan de buitenkant wordt vermoed. „Néé, van kou hebben we geen last. Onze boot is uitstekend geïso leerd. Alleen met deze warmte moet alles dichtblijven. Anders is het niet te harden van de hitte. Het loopt op tot boven de veertig graden," verklaart Coby de aanwe zigheid van afdekzeilen op de ijze ren roef. Hoewel het wonen op het water aantrekkelijke vormen heeft, zijn er ook mensen die menen het ge not te moeten verstoren. „De laat ste tijd hebben we enkele verve lende ervaringen met mensen die ongewenst op het schip kwamen," verklaart ze haar terughoudend heid toen wij aan boord stapten. „Kunt U zich legitimeren als jour nalist?" was de welkomsvraag. Hoewel we dat deze keer niet kon den omdat een schrijfboekje en een balpen de enige bagage was, toonde Coby zich na enige uitleg een innemende gastvrouw. „Het is mogelijk om in de rich ting van het bedrijventerrein 's Graveland te roeien. Of de andere kant op; via Lange Haven en Bui tenhaven naar de Nieuwe Haven en dan door de Korte Haven de rondvaart hier beëindigen. Dat is een mooie route en bovendien een flink eind roeien," zegt ze tot be sluit. Wie per roeiboot een vaartocht wil maken, kan hiervoor terecht op woensdag, donderdag en vrijdag van 14.00 tot 20.00 uur en op zaterdag en zondag vanaf 12.00 uur. De huurprijs bedraagt zes gulden per uur. Door Rein Wolters SCHIEDAM Héél bijzonder! Deze twee woorden sprak wethou der Chris Zijdeveld (Milieu) gister middag met nadruk uit aan het adres van de honderd aanwezigen in de kantine van de volkstuinver eniging Vijfsluizen op het gelijkna mige complex. Hij bracht er zijn Vreugde en tevredenheid mee tot uiting voor een aanzet tot gebruik van', zonne-energie door 35 tuin ders. „U bent verantwoord bezig," zei Zijderveld. „Als wij thans ener gie verbruiken, dafi is dat gemaakt van een grondstof die maar be perkt op de aarde aanwezig is. Na verbranding is een brandstof ver dwenen, dus is de energie ver bruikt." Zoals Het Vrije Volk woensdag al meldde, schakelen 35 van de 419 tuinders op Vijfsluizen over op het gebruik van zonne-energie. Het is een gezamenlijke investering van vijftigduizend gulden, waarop het ministerie van Economische Zaken veertig percent bijdraagt. Vijfsluizen is verstoken van een gas- en elektranet. Voor verwar ming of verlichting gebruikt men doorgaans butagas en accu's. Voor de 35 tuinders behoort het gezeul met de blauwe flessen en de tel kens weer mee naar huis zeulende accu's (voor opladen) binnenkort tot het verleden. Vandaag al zijn monteurs van het zonne-energiebedrijf De Pitten- specialist uit Amsterdam begonnen met het installeren van de panelen die foto-voltais zonne-energie om zetten in gelijkstroom van twaalf volt. De elektra wordt gebruikt voor de verlichting, radio en tele visie en voor de pomp voor het be sproeien van de perceel. Het ge- SCHIEDAM Voor een bedrag van ten hoogste 326.729 gulden mag het Dienstencentrum Woud- hoek in de Heijermansflat worden verbouwd. Als de gemeenteraad hiermee binnenkort instemt, gaat een lang gekoesterde wens in ver vulling. Bij de bouw van de Heijer mansflat in het noorden van de stad is in 1974 de benedenruimte ingericht als een centrale ruimte. Deze ruimte is in de loop van ja ren uitgegroeid tot een diensten centrum voor ouderen. Het aantal activiteiten voor hen groeit nog steeds, zowel de eenmalige als de vaste activiteiten. De beschikbare ruimte is al geruime tijd niet meer toereikend. De Stichting Gecoördineerd Ou derenwerk beheert het diensten centrum. Van het geld krijgt de be schikbare ruimte een herindeling en anderzijds zijn het centrum worden vergroot door een stuk aanbouw. Bovendien wordt het dienstencentrum met een eigen in gang ook beter afgescheiden van het woongedeelte van de Heijer- manflat. Tevens maakt de verbou wing het mogelijk straks meerdere activiteiten tegelijk te laten plaats vinden. Totaal kost de verbouwing 413.668,20 gulden. Hiervan draagt de Dienst Woningbeheer 88.939,31 gulden bij. Het ontbrekende be drag komt uit de reserve van de Stichting, met een bijdrage van 57.729 van de gemeente. bruik van aggregaten en motorp- ompen voor opwekken van elektra behoort dus eveneens tot de verle den tijd. Volgens een berekening bespa ren de 35 tuinders op jaarbasis ruim vijfhonderd liter aan brand stof. Wethouder Zijdeveld zei dit uniek te vinden. „Als je de reken som in aanmerking neemt dat on ze stad 0,5 percent van de energie in Nederland verbruikt, dat bete kent dat landelijk omgerekend een besparing van honderdduizend li ter brandstof," sprak hij. Eenmaal zijn milieu- en energiezuinige stok paard berijdend, merkte Zijdeveld terloops ook op dat zonne-energie al meer energie heeft opgeleverd dan in alle onderzoeken naar kernfusie. „Over tien tot vijftien jaar zal het aanschaffen van mate riaal voor het opwekken van zon ne-energie even goedkoop zijn als transistors nu. Nog niet zo heel lang geleden kostte één transistor tientallen guldens. Nu koop je er honderd van voor een habbe- krats." Vijfsluizen-voorzitter Jan Lem- men sprak ook van 'een unieke bijeenkomst'. „De toepassing van zonne-energie is bepaald nog niet de gewoonste zaak van de wereld, zeker niet op een volkstuin." Hij zwaaide lof naar het bestuurslid Sjaak Ossewaarde voor zijn door tastende werk bij het verkrijgen van de niet geringe rijkssubsidie. Penningmeester W. Verwoerd van de Algemeen Verbond van Volkstuinverenigingen in Neder land (AVVN): „Vijfsluizen is een voorloper in Nederland op het ge bied van de zonne-energie." De heer J. Sijmons van het bedrijf So lar Center De Pittenspecialist zei in een kort toespraakje verguld te zijn door de enthousiaste ont- *"3! SCHIEDAM Een 26-jarige man zonder vaste woon- of ver blijfplaats is gisteren door de politie overgedragen aan een psychiater. Met een vuurwapen bedreigde de man gistermorgen om kwart voor tien het perso neel van de Stichting Gezins zorg in de Korenbeurs. Zwaai end liep hij met het wapen door het gebouw en vervolgens de straat op. Op de hoek van de Korte Dam en de Hoogstraat werd de man door een speciaal arrestatieream ingerekend. Zijn vuurwapen bleek een eerder op de ochtend in de Hoogstraat bij Intertoys gestolen speelgoedre volver.. Op het hoofdbureau bleek dat de man zwaar ge stoord was. Van een personeels lid van Gezinszorg had de man nog kans gezien een leesbril te stelen. SCHIEDAM Een verkoop ster van drogisterij Dirks aan het Broersveld is gisteren aan een winkeldief haar portemon nee met 75 gulden kwijtge raakt. Ze zag een man rond snuffelen in het kantoor van de winkel. Met een collega ging ze op hem af. Zelfs zijn tas deed de man open om te laten zien dat hij niks zou hebben gesto len. Het personeel liet hem daarop gaan. Achteraf miste de verkoopster uit haar eigen tas de portemonnee. SCHIEDAM Vier stadge noten in de leeftijd van 20 tot 22 jaar zijn vannacht in een snackbar aan het Broerveld op verdenking van vernieling aan gehouden. Ze maakten zich schuldig aan het lopen over twee geparkeerde auto's, die hierdoor deuken opliepen. Twee van hen bekenden de schade te hebben veroorzaakt. SCHIEDAM Publiciste Annechien Vink houdt woens dag onder de titel 'De muze van de vrouwen' een lezing naar aanleiding van de tentoonstel ling van werk van Theresia van der Pant in het Stedelijk Museum. Deze lezing is georga niseerd in samenwerking met de Judith dei Leyster Stichting. Deze stichting reikt iedére tivee jaar een prijs uit aan'een Ne derlandse beeldendekunste naar van vrouwelijke kunnen. Theresia van der Pant ontving deze prijs in 1987. De lezing be gint om 19.30 uur in het Stede lijk Museum. De entree is gra tis. ROTTERDAM De Rotter damse Kunststichting heeft dit jaar aan acht centra waar pop groepen optreden een podium subsidie van 145.000 gulden ge geven. Het gaat hierbij om Het Berenei, Rotown, Café de B, Salvador Allende Centrum, De Bunker-Fri Man Gron, Space, Geronimo en De Baroeg. Ook voor bijzondere concerten en festivals heeft de Kunststich ting een bedrag van 133.000 gulden beschikbaar gesteld. Hiervan gaat 50.000 gulden naar het Popppark-festival, dat in september wordt gehouden. Concertzaal Nighttown krygt van de Kunststichting voor 1989 een exploitatiesubsidie van 272.000 gulden. Eerder heeft Nighttown van de ge meente Rotterdam ruim vijf honderdduizend gulden ontvan gen voor de onderhoudskosten, verbouwing en huur van het ge bouw. ROTTERDAM Voor de ze vende keer organiseert Rotter dam Sport Import een roller skatetour door Parijs. Zaterdag 24 juni maken de rollerskaters een tocht langs de bezienswaar digheden zoals de Eiffeltoren en de Are de Triomphe. Zon dags staat een alternatieve rou te op het programma. De ska ters uit heel Nederland vertrek ken op vrijdagavond. Wethouder Zydeveld (links) êver- handigt het eerste zonnepaneel aan volkstuinder Ossewaarde. Vertegenwoordiger Sijmam van De Pittenspecialist (rechts) helpt een handje. vangst voor zonne-energie door de volkstuinders. „Zoiets als nu heb ik bij een aflevering nog nooit meegemaakt," prees hij de gezelli ge sfeer en de grote opkomst. Wethouder Zijdeveld overhan digde als officiële handeling het eerste zonne-paneel aan Sjaak Os sewaarde. Volgend jaar probeert de vereniging alsnog subsidie te krijgen voor een aantal leden. SCHIEDAM Over de komst van de stadstelevisie op het kabel net heeft deze week een eerste ge sprek plaats gehad tussen verte genwoordigers van Stichting Stads- omroep Schiedam (SOMS) en de Lokale Omroep Rotterdam (LOR). De LOR verzorgt in de Maasstad de stadstelevisie. Schiedam wil het programma, met aanvulling van eigen nieuws gaan doorgeven op het stadsnet. Over het resultaat van de besprekingen deed SOMS- hoofdredacteur Wim Groeneweg geen mededeling. Het Commissariaat van de Me dia heeft inmiddels definitief be sloten dat Stads TV Rotterdam en de ACR-kabelkrant niet meer mo gen uitzenden in Capelle aan den Ijssel. Volgens het Commissariaat mogen alleen progamma's van de plaatselijke lokale omroep op het TV-kabelnet verschijnen. De Ca- pelse kabelmaatschappij, die deze week besloot om de uitzendingen van Stads TV en de ACR te staken, is geen zendgemachtigde. Het ge meentebestuur van Capelle aan den IJssel moet volgens een woordvoerder van het Commissa riaat een representativiteits ver klaring geven aan Stads TV om de LOR in Capelle te laten uitzenden. I t 5 <tr Tji^ I *i> v ■K.'*1'* <"<*^>r'^ -/ "i' T-- - i m 1 mi:*'' """I«nniwmu

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1