"Geef automob 1st subsidie voor fietsaanhanger Twéede Kamer hekelt sanering Steendijkpolder krijgt Ondernemend Schiedam het beter r Iclaasse&klaasse Milieuwethouder Zijdeveld tijdens rondleiding bij De Kleine Aarde: 'Dat is een leuk idee Schiedams aft che siert EG-kantoor pagina 18Het Vrije Volk SCHIEDAM donderdag 22 juni 1989 Studio fel fel Express Pasfoto's met kwaliteits garantie i m DE BOEKHOUDER/BELASTINGCONSULENT MET MÉÉR INHOUD Centraal punt opvang kinderen in Vlaardingen inbreker verjaagd i Kunstenaars wijzen weg in artotheek Trimfiotstocht langs do Lingo Koorconcert Polaroid *»v «u 4 SCHIEDAM Door het gil len van de dochter des huizes is gistermorgen een 20- tot 30-ja- rige inbreker uit de ouderlijke slaapkamer op de vlucht gesla gen. De ouders waren bood schappen doen. Hun dochter en zoon lagen nog te slapen. Om streeks half tien werd er aange beld. Toen de dochter niemand voor de deur zag, liep ze naar de slaapkamer van haar ouders. Daar trof ze de inbreker. SCHIEDAM Beeldend kunstenaars gaan de bewegwij zering ontwerpen voor de arto theek in het bibliotheekfiliaal aan het Bachplein. Na het in zenden van documentatiemate riaal zal de maker van het bes te ontwerp de opdracht worden gegund. Het is ook de bedoeling het artotheekdepot van een de coratie te voorzien die ook als markeringsteken kan werken. Er is een budget van 22.000 gulden. SCHIEDAM Tweehon derd kilometer lang is de trim- fietstocht van de Toerclub Rijn mond, die zondag door het lin- gegebied voert. Ook niet-leden kunnen deelnemen. De ver plichte fietssnelheid is mini maal 25 kilometer per uur. Er zijn twee rustpauzes ingelast. De start is om 07.00 uur bij de wielerbaan in het sportpark Harga. Inlichtingen of inschrij ven via tel. 4357266. SCHIEDAM Het koor Amici Canticorum (bestaande uit door heel Nederland wonen de leden) verzorgt op vrijdag avond 30 juni een concert in de kerk van de Nederlandse Por- testanten Bond aan de Westvest 92. Aanvang 20.15 uur. Toe gangsprijs 7,50 gulden. Pashou ders krijgen 1,50 gulden kor ting. Door Rein Welters BOXTEL Zuinig omspringen met het milieu en de beschikbare energie is een noodzakelijk kwaad. Daarom moet het stadsbestuur aan bewoners die hun auto willen la ten staan subsidie verstrekken voor de aanschaf van een fietsaan hanger. Dit serieuze voorstel werd gisteren in Boxtel voorgehouden aan een delegatie van ambtenaren en politici uit Schiedam. Onder leiding van wethouder Chr. Zijde veld (Sociale Zaken) en drs. G. A. A. Smits (directeur van de Sociale Dienst) bracht de groep van achttien mannen en vrouwen een werkbezoek aan het milieu educatie- en voorlichtingscentrum De Kleine Aarde. Doel hiervan was het opdoen van ideeën die in de stad mogelijk toepasbaar zijn. Zoals bekend staan bij de gemeente energiebe sparing en het ontzien van het mi lieu hoog in het vaandel. Een ver minderd gebruik van de auto in de stad op de korte afstanden zou al een aanzienlijke besparing geven. Wie voor afstanden korter dan vijf kilometer de auto laat staan, be spaart jaarlijks zeker duizend gul den aan brandstof, aldus de uitleg van Jan Juffermans van De Kleine Aarde. Volgens hem is deze besparing zeker een afweging waard voor een bijdrage in fïetsaanhangers. „Hiermee kan men in de super markt boodschappen doen en de kar vervolgens achter de fiets han gen. Dat scheelt nog sjouwen ook." Of het onderwerp deel gaat uitma ken van een raadsagenda, kon wethouder Zijdeveld niet zeggen. „Maar het idee is in ieder geval leuk." De medewerkers van De Kleine Aarde houden zich bezig met het zoeken naar alternatieven voor het in evenwicht brengen van de voedselketen en de afnemende energievoorraad in de wereld. Uit cijfermateriaal blijkt bijvoorbeeld dat Nederland beschikt over twee miljoen hectare akkerland. Daar staat tegenover dat in het buiten- Politici en ambtenaren luisteren vol aandacht naar de uitleg van het gebruik van compost- vaten door een mede werkster van De Kleine Aarde in Box tel. land nog eens op 16 miljoen hecta re land produkten worden ver bouwd voor consumptie in Neder land. Denk aan koffie, thee, cacao en veevoeders. Met name het veevoer is een zorg in de voedselketen. Dat wor den immers opgegeten door de 141 miljoen dieren in ons land. Ruin; 22 miljoen hiervan zijn huisdier. Gezamenlijk produceren de dieren jaarlijks 90 miljoen ton mest. Overigens produceert elke inwoner op jaarbasis 1500 kilo af val (hierin zit ook omgerekend het bedrijfsafval). Volgens De Kleine Aarde is het terugdringen van de vleesconsumptie noodzakelijk en moet ook het hergebruik van afval verregaand worden gestimuleerd. Uit een berekening van het mi lieu-centrum blijkt dat ruim ne gentig percent van het huishoude lijke afval kan worden herge bruikt. Verder bepleit De Kleine Aarde het verbouwen van onbespoten ge wassen en is het centrum ook een fel tegenstander van het met che mische middellen bestrijden van onkruid in de stad. „Schiedam is op vele fronten een lichtend voor beeld," aldus Juffermans. Hij noemde het gemeentebestuur voor uitstrevend op het gebied van mi lieu- en energiezuinige maatrege len. „Ons centrum legt de nadruk op het geven van ideeën voor an dere leefwijzen, die het milieu res pecteren." Volgens Juffermans winnen steeds meer politieke organen in formatie in bij De Kleine Aarde. Ook in de nota 'Biologische land bouw', die deze week aan de de missionaire regering is aangebo den, beeft De Kleine Aarde een be langrijke hand. De excursie over het terrein in Boxtel ging langs talrijke onbespoten gewassen en energiewinningen op basis van zon en wind. „Prachtig wat men hier allemaal laat zien," zei wet houder Zijdeveld verrukt. Als geen ander streeft hij bij voorbeeld het hergebruik van goe deren na. Met vrienden en kennis sen heeft de wethouder een circuit van te renoveren, gedragen kle ding opgezet. Daarnaast is hij fel tegenstander van het weggooien van bijvoorbeeld een kamerzit bank als daarvan het onderstel nog in goede staat is. Met hulp van zijn vrouw renoveert Zijdeveld bij voorbeeld zijn eigen meubels 1 i Het bezoek had ook als doel het vinden van tips voor mensen met een minimum-uitkering. Maar de ze waren toch met voorhanden. Eerder op de dag bracht het gezel schap een bezoek aan het hoofd kantoor van de computergigant Nixdorf in Vianen. De Sociale Dienst van de gemeente werkt met apparatuur van het bedrijf. Op een uiterst interessante wijze werd de politici en de ambtenaren inzage gegeven in de mogelijkheden die de systemen van het bedrijf biedt. Het waren een nuttige en leerzame werkbezoeken Een vakantiebe- zoek aan De Kleine Aarde is trou wen aan te bevelen. Het centrum is op werkdagen te bezoeken van 09.00 tot 16.30 uur en is te vinden aan de Munsel 17 in Boxtel. Zodra men de gemeente inrijdt, verwij zen borden naar het zeventien jaar geleden opgezette centrum. SCHIEDAM De wervings poster van de gemeentelijke brandweer draagt de waarde ring weg van brandweercom mandant Willen Vermeulen van het onderzoekscentrum van de Europse Gemeenschap in Geel in België. De poster sierde in Schiedam enige weken de mu- pi-reelamezuilen en had als doel nieuwe vrijwilligers te trekken. „Het is niet alleen een fraaie poster, maar ook een die bij wij ze van spreken sprekend het on derwerp weergeeft. Om die re den hangt er in mijn kantoor nu zo'n poster. Niet alleen om te to nen dat ik de brandweerverant- woordelijke van het onderzoeks centrum ben, maar ook in de hoop dat zich vrijwilligers mel den bij ons korps." Het onderzoekscentrum van de Europese Gemeenschap maakt deel uit van het Studie centrum voor Kernenergie in België. Foto VAN VUUREN Hoogstraat 104-106 Schiedam Tel 010-4266720 i i0/i 'J 4 f 'i ri'smS s.» fss, mm tui.** I'r en hoon fiat 'ro tsa» Jt. «fca» DEN n "overgrote meerderheid in de Tweede Ka mer is3 röntevredferi' ''•óvér^'de schooninaakoperatfe diè'minister Nijpels (Milifeubehëer) in petto heeft voor de verontreinigde Steendijkpolder in Maassluis. „Een mini-sanering," oordeelde het CDA-kamerlid Esselink giste ren tijdens een mondeling over leg met de minister over bodem sanering. Ook de VVD noemt het gedeeltelijk afgraven van de pol der tot zeventig centimeter „een uiterst minimale oplossing." De bewoners van de vervuilde polder zijn inmiddels bij de Raad Si- Ti».«SU***4* ■R~"? 'vanState iri'b'eroëp¥gegaan"të^n de voorgestelde schoonmaakope- 'T ratie.' ^Nijpels steif %e birinenkort in "de gelegenheid :rhuhbezwaren nogmaals uiteen ie zetten, waar na de bewindsman opnieuw een besluit neemt. Als dat de bewo ners wederom niet bevalt, kun nen ze alsnog in beroep bij de Raad van State. Volgens de VVD is het geen wonder, dat de bewo ners van de vervuilde polder in alle staten zijn. „Eerst adviseert de projectgroep de polder af te graven tot 1.75 meter. Na overleg tussen de provincie en het Rijk wordt dat teruggebracht tot 1.30 nïèfër. En daarna besluit Nijpels"" dat weer terug te brengen tot 70 céntimeter," aldus het VVD-ka- merlid Te Veldhuis. Nijpels ba-' seerde zijn besluit op een advies van de Technische Commissie Bodembescherming. Ook Pvdrt. en D66 typeerden de gang van zaken als 'onver kwikkelijk'. Wanneer de vervuil de grond niet verder dan tot 70 centimer wordt afgegraven, voor ziet het CDA ernstige problemen in de toekomst. „Het aanleggen van een simpel telefoonkabeltje in die vervuilde grond wordt straks een complete bodemsane ringsoperatie. En voor het plaat sen van een waslijn,-paal hebben bewoners misschien wel een ver-- gunning nodig,", meende het CDA-kamerlid Esselink. De PvdA wees op de extra kosten die het minder diep afgra ven van de polder in de toekomst kunnen veroorzaken. „Is dit alles de moeite van een besparing van 25 miljoen op een totaal van 75 miljoen wel waard?" vroeg het PvdA-kamerlid Van De Vaart zich af. Milieuminister Nijpels toonde zich tijdens het overleg 'onthutst' over de slordige uitvoering van bodemsarserii^ orojecten. Onder zoek van de milieu-inspectie van Zuid-Holland toont aan dat de kwaliteit van dergelijke schoon- maakoperaties veelal ver bene den peil blijft. Bij de helft van de onderzoch te saneringen is het onzeker of de vervuilde, afgegraven grond is vervangen door grond die wél schoon is. In een enkel geval werd zelfs het verkeerde deel van een gifbelt opgeruimd, zodat de licht verontreinigde grond werd afgegraven terwijl de zwaar verontreinigde grond bleef liggen. Ook is het voorgekomen dat na sanering nog ongewenste concentraties gif in de bodem en het grondwater werden aange troffen. ~l" Nijpels kondigde gisteren in de Tweede Kamer aan de contro le op en richtlijnen voor bodem saneringsprojecten te zullen ver scherpen. „We zullen heel streng moeten zijn. Vooral bij de grote re schoonmaakoperaties, want daarmee zijn soms honderden miljoenen gemoeid," aldus de be windsman. Elke ondernemer vraagt zich vroeg of laat wel eens af 'Waar bèn ik aan begon nen!?' In de praktijk merk je pas wat het wérke lijk betekent, zo'n 'eigen zaak' Hoe gaan de zaken? Een eigen onderneming kan veei bevrediging schen ken en ook winstgevend zijn Zeer winstgevend zelfs Er zijn duizend-en één factoren die hierbij een rol spelen Factoren die u niet kunt beïnvloeden, maar vooral ook factoren die u wèl kunt beïnvloeden! Met name over dat laatste gaabdeze advertentie Gotvi geregeld Het kan goed gaan met een onderneming Maar ook matig of slecht En zelfs tè goed Wat komt er aliemaal op u af' Wat zijn uw antwoorden, uw maatregelen7 En wie helpt u bij uw beslissingen7 Kan het beter geregeld worden7 Kleine teami, bestaande uit diuerse specialisten, behartigen gezamenlijk uw zaken Een goed systeem dat geïntegreerd advies mogetijk maakt Klaasse Klaasse Wij kunnen uitstekend uw administratie verzorgen Wij gaan echter veel verder dan de droge cijfertjes Klaasse Klaasse beziet de cijfers in het geheel van uw bedrijf en geeft hun betekenis daarin an Daarbij kom je al snel op allerlei andere (beleids)terreinen. Denk aan organisatie, personeel, automatisering, financiering, investering en juridische zaken Klaasse Klaasse denkt mee en adviseert bij al die onderdelen die ruggegraat moeten geven aan de hoofdactiviteit van uw onderneming Ons succes, uw voordeel Klaasse Klaasse is een jong bedrijf op Vlaardingse bodem, gestart in 1980 met vier mensen en doorgegroeid tot op heden met 34 medewerkers Zoiets komt natuurlijk met uit de lucht vallen' Het ts een deel van het bewijs, dat de totaalaanpak van Klaasse 4 Klaasse gewaardeerd en benut wordt Een suc cesvolle aanpak die enerzijds gebaseerd is op specialisme in elk deelgebied en anderzijds op de kunst om de onderdelen m verband te zien van het geheel Voorts hanteert Klaasse Klaasse een service-gevoe- lige, cliëntgerichte manier van werken Kantoormanager J P van der Sonde 'Voor een oriën terend gesprek kunt u rrnj altijd bellen Schiedam Verschillende Schiedamse ondernemingen - uit de meest uiteenlopende branches - hebben de weg naar Klaasse Klaasse (blijvend) gevonden Vanuit onze service-gedachte hebben we daarom in de Brandersstad een kantoor geopend, waar alle specialismen en (vaste) contactper sonen in huis zijn En waar ook welkom bent. Een vrij blijvende afspraak voor een goed gesprek is zo gemaakt! U Nv De mensen van Klaasse Klaasse Schiedam Elk met eigen sterke kanten, ten dienste van de client Ouengens heeft u bij Klaasse Klaasse altijd een vast contactpersoon Het ts uw consultant/adviseur die alle ins en outs' kent Schiedamseweg 30 3134 BL VLAARDINGEN Tel 010-435 7311 Telefax 010-4600667 Telex 25298 telrij nl Hargplein 103 3121 VG SCHIEDAM Tel 010-4705466 Telefax 010-4703220 Z WAIU WUAAM AFSLAG w CHIEOAM-NOORD BW. ES —Rikswig nu id wikv hoilamo B0T-Ï80A* Accountancy (AA/ÜA) Administratieve èienslveilemng Administratieve automatisenng Verzoiging fiscale aangiften Beloslingadvisenng Gednifsiuridisctiejjdvisenng Subsidie aanvragen Bedri|isondetzoeken Management consultancy Bemiddeling bi| overname VLAARDINGEN Ouders die in Vlaardingen opvang zoeken voor hun kind kunnen voortaan makkelijker in contact komen met andere ouders die voor opvang kunnen zorgen. Via een zoge naamd Gastouderproject (GOP) worden de verschillende partijen tot elkaar worden gebracht. De raadscommissie voor Sociaal-cultu reel Werk is deze week akkoord gegaan met de start van zo'n pro ject. GOP is een manier van kinder opvang, waarbij kinderen van nul tot twaalf jaar tegen betaling wor den opgevangen in de gezinssitua tie. In een notitie schrijft de afde ling Welzijn van de gemeente Vlaardingen: „In feite is deze ma nier van kinderopvang niet hele maal nieuw; in het formele circuit van buren-, vrienden- en familie hulp wordt het principe van gas- touderopvang immers al sinds jaar en dag toegepast." GOP voegt aan deze situatie toe dat vraagouders dus zij die een opvang voor hun kind zoekens via een centraal punt in contact komen met de gastouders. Het is de bedoeling van het Gastouder project dat gastouders maximaal vier kinderen opvangen. De op vang moet plaats vinden op tijden die van tevoren door beide partij en zijn afgesproken. GOP kan daarbij adviezen geven wat betreft betaling en kan in geval van va kantie voor de vraagouders op zoek gaan naar een vervangende opvang. Voorlopig is tienduizend gulden reeds beschikbaar. Dat is het be drag dat de gemeenteraad in april uittrok voor een eventueel Gastou derproject in Vlaardingen. Het be drag blijkt slechts toereikend voor het opzetten en bijhouden van een kaartenbak en het geven van ad viezen aan de ouders

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1