Basishuur Stationsstraat moet omlaag Het Vrije Volk SCHIEDAM Wethouder wil mossen, kruiden en sedum op daken. Ook proeven met groengroei op muren Bewonersvereniging houdt vast aan de oude huurprijs Verkwikkelijke sportdag prettiger dan les mwi Inbrekende vrouwen gepakt op volkstuin PAGINA 14 ws VRIJDAG 23 JUN11989' Door Reia Wolters Door Rein Wolters SCHIEDAM - Behalve groene daken wil de gemeente binnen één jaar ook komen met concrete voor stellen voor het begroeien van bui tenmuren, Dit maakte milieu-wet houder Chris Zijdeveld gistermid dag bekend. Als het aan hem ligt, gaat in de stad en vanuit de lucht de kleur groen overheersen. Op het kantoorgebouw 's-Grave- land heeft hij daartoe gisteren het licht op groen gezet door het leg gen van een stukje daktuin van een paar vierkante meter. Dat ge beurde onder het toeziend oog van enkele raadsleden en Ad Verwij- meren en Kerstain Houweling van het bedrijf MosterdWinter Groenvoorziening BV. Dit bedrijf is gespecialiseerd in dakbegroei ing. Zijdeveld betoogde op het la waaiige dak {de schuld van de mo tor van de luchtverversing) dat de term 'grasdaken* in feite geen goe de is. De indruk ontstaat dat er om de twee weken naar het dak wordt geklommen met een grasmaaima- ehine en dat is niet juist. „Onze stad is veel te veel aan het verste nen en verharden. We staan te weinig stil bij het klimaat dat op kleine gebieden een invloed heeft. Het aanbrengen van een dakbe- groeiing verbetert het microkli maat en bevordert de zuurstofpro ductie." Dit proeftuintje dient om wo ningontwikkelaars in Spaland te overtuigen van het nut van de toe passing van groene daken. Ker stain Houweling in een uitleg: „Waar houdt de stad op en begint het landschap? Dakgroen kan in het antwoord een belangrijke bij drage hebben. Het landschap kan met deze techniek verder de stad in," betoogde ze met vuur. Uit Milieu-wethouder Chris Zijdeveld (links) ontvangt op het dak uit handen van Ad Verwymeren (midden) en Kerstain Houweling een stuk vegetatiedek als proefbegroeiing voor het kantoorpand. haar uitleg kwam eveneens naar voren dat begroeide daken duide lijke voordelen voor het milieu hebben. Het spreekt, volgens haar, voor zich dat levende planten een posi tievere bijdrage leveren aan het milieu dan beton. In sterk verste delijkte gebieden ligt de tempera tuur gemiddeld enkele graden ho ger dan in de naaste omgeving. Die hogere temperatuur betekent een verstoring van het natuurlijke klimaat en dat heeft weer eeE ne gatief effect op het biologische en natuurlijke evenwicht. Planten hebben in dit verband een regulerende werking op het stadsklimaat, vooral omdat zij veel water vasthouden en dit geleide lijk laten verdampen. Daardoor zorgen ze voor afkoeling. Boven dien koelt een groene dakbedek king langzamer af dan de omge ving en warmt hij rich ook langza mer op. Er gaat dus een isolerende werking uit van planten en mos sen op het dak, dat voor de toepas sing beslist niet plat hoeft te rijn. Zelfs op schuine daken van 45 gra den is begroeiing zonder proble men mogelijk. Mostert+De Winter legt in Ne derland gekweekte vagetatiedek- ken van Xerofloor Benelux aan. Hiervan bestaan drie typen met een dikte van 2 tot 3,5 centimeter en een gewicht van 25 tot 110 kilo per vierkante meter. Het gewicht van de voorgekweekte matten is sterk afhankelijk van de planten soort. De planten zijn voorge- kweekt op speciale filtermatten, waarop een driedimensionaal weefsel is verankerd. Hierin wordt een substraat aangebracht, waarna de vegetatie wordt toege voegd. Zo ontstaan matten die sterk ge noeg zijn om na een kweekperiode van éen jaar op te rollen en te transporteren. Het plantmateriaal bestaat uit mossen, sedum, krui den en grassen, is zorgvuldig gese lecteerd en wordt niet beregend, bemest of gemaaid. Door de gerin ge dikte van de voedingsbodem hebben andere1" gewassen weinig kans. Kiemen is mogelijk, maar af sterven geschiedt al snel na een kortstondige droogte. Dikte-aan groei is als gevolg van de speciale selectie niet noemenswaardig. Hoewel de proef op het kantoor pand zich toespitst op dakbegroei ing is dat niet de enige toepassing. De vegetatiematten worden ook ge bruikt voor onder' oiulsarme mid denbermen en de deding van geluidswanden. Ook hut deze week geopende Huis van de Toekomst in Rosmalen is voorzien van een mos-sedumdak volgens het princi pe zoals dat op 's-Graveland is uit gevoerd. Zijdeveld tot slot: „Als ge meente willen we niet alleen de toepassing van begroeide daken stimuleren, maar het door middel van deze proef ook zelf toetsen." Door Rein Wolters SCHIEDAM.De Bewoners véremgmrSch?édam-West (BVSW) viMt/datWöiSnji^uwvereni- ging ,t ,Schiedam: rJWBSy over de schreef gaat door 1 juli een verhoging v^~57percent op te leg- gml'aaH'tié^uüraeTS^an de Fabri- straat. Volgens secretaris J. de Kie- vith .van deLfiVS;vyjs Jhet gebruike lijk dat huurders van opknapwo- ningen geen huurverhoging beta len. „De woningen rijn immers slecht genoeg om opgeknapt te worden. Met succes kan de huur der dus weigeren om een huurver hoging te betalen," stelt de Kievit. Hij zegt dat de BVSW teleurge steld is door 'dit staaltje van onno dige kneuterigheid door de WBS'. „Tussen ons en de WBS zijn juist duidelijke afspraken gemaakt om het opknapproces in de Fabristraat nu eens soepel te laten verlopen. Deze overeenkomst is nu, zeker voor de bewoners, ongeloofwaar dig als de WBS nu nog snel even de huren harmoniseert. Het levert Bijeenkomst computerfreaks SCHIEDAM Voor de laatste keer dit seizoen kunnen computer freaks op dinsdag 27 juni vanaf 19 uur terecht bij de Computer Club Schiedam in de ruimte van de Stichting Filmclub aan de Nieuw- straat 12. Gebruikers van Commo dore, Amiga, Atari, IBM en alle andere merken computers rijn welxom. De toegang bedraagt 3,50 gulden. de WBS per jaar een paar honderd gulden op, maar het, kost een stuk. len. Directeur de WBS z^gt klachten over de aanz'eggihg'v'an 5"' percent. „Het betreft de huren in eengezinswoningen die in 1908 zijn gebouwd. Men betaalt hier voor nu ongeveer 110 gulden per maand. We praten dus over een verhoging van ruim vijf gulden op maandbasis. De huren van deze woningen liggen ver onder het mi nimale. Het zou jammer rijn als de goede verstandhouding met de be- wone**svereniging zou lijden onder een verschil van mening." Verder verklaart ze: „De wet sluit inderdaad niet uit dat één jaar voor de uitvoering van een opknapplan de vastgestelde huur verhoging niet wordt aangezegd. Daar staat tegenover dat né de op knapbeurt ook deze niet in uitvoer gebrachte verhoging, alsnog in de huursom wordt opgenomen. Ik heb deze regels uitgelegd in een overleg met de bewoners. Natuur lijk bekijken we elke kwestie, ook deze, op de juiste merites." Omdat de Woningbouwvereni ging Schiedam de mening is toege daan dat de ruim tachtig jaar oude woningen behouden moeten blij ven, is de gemeente gevraagd het blok te bestempelen als beeldbepa lend voor de stad. Hiermee zou ex tra subsidie voor het opknappen rijn te verkrijgen. Uit de uitleg van directeur De Graaf blijkt ver der dat de exploitatie van het com plexje als gevolg van de erg lage huurprijs al jaren verliesgevend is. SÉ Raim driehonderd leerlingen van de hoogste groepen van de basis scholen hebben gisteren de dag niet doorgebracht op school. Ze deden mee aan de jaarlijkse sportdag van het Bureau Gemeentelijke Onder- wijsconsulent. Het programma voerde de helft van hen naar de sport hal Margriet en de andere helft naar het Sportfondsenbad aan de Ruig. Knappertlaan. 's Middags was de volgorde andersom. Vol overgave voerden de kin deren de zeskampachtige opdrachten uit. Vooral de waterspelen droe gen de waardering weg. Geen wonder: buiten wees het kwik alweer ver boven de twintig gra den. Dus was een verkwikkelijke sportdag aanmerkelijk plezieriger dan duf suffen in het klaslokaal. Door Rein Wolters SCHIEDAM Géén huurverho ging voor warm water, maar wel een verlaging van de standaard- huur met minimaal dertig gulden. Verder moet de centrale rookgasaf voer beter worden geregeld. Dit rijn enige van meerdere eisen waarmee twee vertegenwoordigers van het Gemeentelijk Woningbe- heer gistermiddag na een uren du rend overleg door de werkgroep Stationsstraat en Omgeving rijn weggestuurd. In augustus brengen ze het antwoord. Als dat met over eenkomt met de eisen van de be- 'woners, volgen er acties. Vertegen woordigers van de werkgroep maakten dit gistermiddag op voor hand al duidelijk. Volgende week beraden ze zich in brede kring over andere vormen van protest dan praten. Het complex Stationsstraat be staat uit 180 als energiezuinig ge bouwde woningen. In twee fasen werd het blok aan de rand van dé Horvathweg gebouwd. De laatste woning werd in 1987 opgeleverd. Huisbaas is het Gemeentelijke Wo- ningbeheer en de huren variëren van 400 tot 700 gulden inclusief een voorschot op de stookkosten. Onderhandelingen tussen bewoners en Gemeentelijk Woningbeheer in een impasse De 82 woningen in de eerste fase waren niet voorzien van een warmwaterbron. Die moesten de bewoners zelf realiseren. De mees ten huurden voor 7,50 per maand een geiser bij de Openbare Nutsbe drijven Schiedam (ONS). Tot zover allemaal prima geregeld, leek het. Al kort na de bewoning deden zich de eerste gezondheidsklachten voor. Volgens een uitleg gistermid dag waren ziektegevallen met hoofdpijn, duizeligheid, misselijk heid en irritatie aan de luchtwe gen meer regel dan incident. Met behulp van de Bewoners Organisa tie Oost werden gesprekken aange knoopt met het Gemeentelijk Wo ningbeheer. De klachten bleken te recht. Het luchtmilieu in de wo ningen was van slechte kwaliteit, zo bleek uit metingen van TNO en de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond. Aanvankelijk werd hiervan alleen de rookgasafvoer van centrale stookinstallatie de schuld gegeven. Wanneer de pijp hoger zou worden gemaakt, zou het euvel verholpen zijn. Fouten Nader onderzoek wees, volgens de Bewonersorganisatie, uit dat bij de bouw en het ontwerpen ook an dere fouten zijn gemaakt. Om het energiezuinige karakter gestalte te geven werd gebruik gemaakt van een 'uitgekiend' luchtverversings systeem. Maar dat bleek, volgens de bewoners, al evenmin te deu gen. Ingebrachte verse buiten lucht, bleek vervuild door vermen ging van de gebruikte uitgezogen lucht. Dat kwam mede door een systeem van voorverwarming van de verse lucht door gebruik van de afgevoerde, vuile lucht. Hoe vers en vies tot elkaar konden komen, is niet helemaal opgehelderd. De klacht is intussen verholpen. De luchtverversing geschiedt nu door natuurlijke circulatie, al wordt de vuile lucht wtl mecha nisch afgezogen. De toepassing van dit systeem betekent, volgens de bewoners, dat er extra gestookt moet worden. Dus dat de energie rekening door extra gasgebruik zal stijgen. Bovendien vinden ze dat door de verandering hun huizen niet meer gekenmerkt zijn als 'energie-zuinig'. Dus de 'extra toe ters en bellen' om te komen tot energie-besparing, waardoor vol gens hen de basishuur aanmerke lijk hoger is komen te liggen, gei den niet meer. Daarom moet de basishuur met minimaal dertig gulden omlaag om te kunnen komen tot een compen satie van de hogere stookkosten. Destijds is voorgehouden dat de huur gemiddeld hoger zou rijn dan in soortgelijke, niet energie-zuini- gee woningen. De winst zou juist komen uit de aanmerkelijk lagere energie-rekening. „Ten opzichte van die belofte willen we geen winst, alleen in een nieuwe opstel ling uitkomen op nul. De ontstane situatie is niet onze schuld," aldus de uitleg van de werkgroep Sta tionsstraat e.o. Maar het verhaal gaat nog ver der. Binnen de als 'energetisch' aangeduide woningen past niet het gebruik van een geiser als warm waterbron. De afvoer van het ver brandingsgas is onvoldoende en kan ook niet worden verbeterd. Maar een aantal bewoners heeft zich wel zo'n warmwatertoestel aangeschaft. Het Gemeentelijk Wo ningbeheer stelt voor om voor het gehele complex alsnog een centra- Ie warmwatervoorziening aan te leggen. Meer huur Maar hiervoor moet elk huis houden wel een bedrag van 13,60 gulden meer aan huur gaan beta len. Wanneer de huursom van de geiser van dit bedrag wordt afge trokken, dan resteert nog steeds een verhoging van 6,10 gulden. In deze variant betekent het dat als de 13,60 gulden voor warmwater voorziening in de huursom wordt opgenomen, dit bedrag ook elk jaar meeweegt in de huurverho ging. De bewoners vinden het rechtvaardiger om eventueel een warmwatervoorziening onder te brengen onder het hoofdstuk 'ser vicekosten'. In dat geval blijft een jaarlijkse verhoging achterwege. Bij een centrale warmwater voorziening komt het verbruik voor rekening van alle bewoners. Volgens een berekening van de Be- wonersvereniging Oost, zal de bij drage per bewoner aanzienlijk ho ger komen te liggen dan thans het geval is bij een geiser. Ook om die reden zegt men het redelijk te vin den dat de basishuur zodanig wordt verlaagd, dat het de bewo ners dus niets extra kost. Overi gens betalen de huurders nog steeds een voorlopig vastgestelde huursom. Het ministerie heeft zich nog niet uitgesproken over de defini tieve huurprijzen. Met hun grieven en argumenten hopen ze eveneens de rijksoverheid te overtuigen van hun gelyk, dat een lagere vaststel ling als doel heeft. SCHIEDAM Na een ach tervolging door volkstuinen rijn vannacht om vier uur twee vrouwen (21 en 32 jaar) uit Nieuwegein door de politie op gepakt en ingesloten. Vier an deren ontkwamen. Het duo maakte deel uit van een groep van zes personen, die waar schijnlijk al meerdere onge wenste bezoeken op het vrije volkstuincomplex tussen de Sportlaan en de Schiedamseweg hadden gebracht. Door .V, volkstuinders werd daarom gef, post. Vannacht ontdekte men) de groep insluipers en waar-' schuwde men de politie. Del twee vrouwen waren in het ïjp-t rit van inbrekersgereedschap., en hadden ook de buit bij ricfiP die al uit drie huisjes was gestp^, len. Bovendien hadden ze het voorzien op produkten uit de tuin. Concert in museum SCHIEDAM Het Syrinx v Fluitkwartet verzorgt zondagsi middag een concert in de aula"1' van het Stedelijk Museum aan-f de Hoogstraat. Aanvang 14.30 uur. Leden en pashouders beta-1 len drie gulden. Voor overigeJ belangstellenden geldt een en--» treeprijs van vijf gulden. Het i kwartet bestaat sinds 1985 enj wordt gevormd door Tinekeu van Geuns, Evelien Hagen, Ir- 3 ma Vos en Karin de Jong. jvjs Uitzending omroep iw uit Vrije Academie ïsB< aan VLAARDINGEN Het pro-ji gramma 'Omroep Vlaardingepd in de kunst' van de lokale ra-ib dia-omroep wordt morgen rechtstreeks uitgezonden vanuit het Hollandia-gebouw aan de Oosthavenkade. De uitzending begint om 14.00 uur en eindigt om 16.00 uur. In het gebouw van de Vrije Academie wordt tijdens de zomermaanden een tentoonstelling gehouden van werken van Vlaardingse kun stenaars. De expositie 'Zomer- museum' wordt om half drie door wethouder Maarleveld geopend. Skeeler-tourtocht ROTTERDAM r Vanaf camping^ ^venhuizen, ,(m0 Ze venhuizen) morgei^,, dq tweede- Skeeler rXoeitocht.,.,, De,, omgeving., yan ,.dezeK camping 4s, by2o?fei-e?u}a4r oefenaren m ,derf zogehete^" wielschaatespoü:. Rr zijUj mooie ;rde wegen, geasfalteerde wegén, reden waarom nu ook de Toertocht hier wordt gehouden. De deel- - nemers kunnen kiezen uit vier afstanden: twintig, veertig, zes-1 tig of negentig kilometer. De in- J schrijving start morgenochtend om acht uur in de kantine van de camping en kost 12,50. De L start van de eerste groep (ne gentig kilometer) is om 9.00 uur. De anderen vertrekken om 10.30 uur. Deelnemers moeten een valhelm dragen en de oor tjes goed openhouden voor aan wijzingen van de organisatie. Gloria Estefan in Ahoy' ROTTERDAM Gloria Es tefan Miami Sound Machine komt voor vier concerten naar ons land. De Cubaans-Ameri kaanse zangeres zal met haar begeleidingsgroep twee concer ten in Ahoy' in Rotterdam ge ven (op 11 en 12 oktober), één concert in Groningen in de Martinihal (5 oktober) en één optreden in Arnhem in de Rijn hal (op 7 oktober). De voorver koop begint al aanstaande za terdag bij de bekende voorver koopadressen. Handdruk voor Erna en afscheid van Nél SCHIEDAM Na een dienst verband van 32 jaar neemt me vrouw Nel Vermeulen op woens dag 28 juni afscheid van de Open bare Nutsbedrijven Schied ONS. Ze treedt vervroegd uit. Mevrouw Vermeulen bego haar loopbaan in het kruideniers bedrijf. Vervolgens werkte zeen kele jaren bij het Gevangenisyve zen van het Ministerie van Jdsti tie. In 1960 trad ze in dienst tran de gemeente bij de verbruikers- en klantenadministratie van de ONS. Op 28 juni krijgt ze om 15.45 uur een afscheidsreceptie aangeboden, in de kantine van de ONS. Haar afscheid valt samen meü een receptie ter gelegenheid van het 25-jarig dienstjubileum van, haar collega Erna Kulik. Mevrouw; Kulik werkt op de afdeling interne zaken van de ONS. Zij houdt zich voornamelijk bezig met post- en archiefzaken. laf I 4 1.& Schiedam straks ingepakt in g Vj*N 'i 13 1

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1