DCMR: nog nooit zo wei nig klachten Koster Het Vrije Volk SCHIEDAM' Schapen lopen er weer luchtig bij Vis laat zich niet verschalken bij jubileumconcours Nieuwe taxatiewaarde van onroerend goed BASISKENNIS BOEKHOUDEN - BKB PRAKTUKDIPL.BOEKHOUDEN-PDB MODERNE BEDRIJFSADM.-MBA STAATSPRAKTIJKDIPLOMA-SPD ACC. ADMINISTRATIECONSULENT-AA J\' Éfv \hf", lÈsLr' Overval op uitzendbureau in hele Rijnmondgebied vorig jaar geen gebeurtenissen die gevaar opleverden voor de volksgezondheid 'm Ledenraad WBS geïnstalleerd Frans succes Rijnmondband Getuigen van aanrijding gezocht f/: J jJ#®# «E, fMé,r i PAGINA18 Auto uitgebrand SCHIEDAM De politie staat nog voor een raadsel over de herkomst van een auto die in de nacht van zaterdag op zondag uitbrandde op het fiets pad tussen de Sportlaan en de Schiedamseweg. Eerder die dag hadden agenten het voertuig aangetroffen met ingeslagen voorruit en openstaande koffer bak. Controle van het kenteken leerde dat de auto toebehoorde aan een Utrechter, maar op het opgegeven adres bleek de naam van de eigenaar niet bekend. Omdat de wagen evenmin op de lijst van gestolen auto's stond kon de politie niets an ders doen dan het voertuig la ten staan, 's Nachts brandde de auto helemaal uit. Inbreker betrapt SCHIEDAM De politie heeft vannacht een 20-jarige Schiedammer aangehouden die kort tevoren een ongenood be zoekje had gebracht aan de kantine van voetbalvereniging SFC in Sportpark Thurlede. Omwonenden hadden glasge rinkel gehoord en zagen de man weglopen. Op grond van hun signalement kon de man op de Parkweg in de kraag wor den gevat. Bij een inbraak in een woning in de Louis Raema- ekerstraat verdween voor een onbekende waarde aan che ques, geld en foto-apparatuur. De daders kwamen binnen door de voordeur te forceren. Van een koffieshop aan de 's Gravelandseweg werd een ruit vermeld, waarna de gokkast leeggehaald werd. Het was de tweede keer in korte tijd dat de koffieshof het doelwit was van inbrekers. Feestje loopt uit de hand SCHIEDAM De politie heeft zaterdagnacht omstreeks 00.30 uur met de wapenstok op moeten treden tegen een tiental verhitte feestgangers in de Goe man Borgesiusstraat, Nadat di verse klachten over geluids overlast waren binnengeko men, sommeerde de politie de gastheer verschillende keren om het volume te beperken. Omdat daaraan geen gehoor werd gegeven besloot de politie de geluidsinstallatie in beslag te nemen. Daarbij kwam het op straat tot schermutselingen, waarbij de zes agenten met bierflessen bestookt werden en ookenkele ruiten sneuvelden. Een 20-jarige Schiedammer werd aangehouden wegens ver nieling. De man moest met di verse snijwonden naar het zie kenhuis. SCHIEDAM Op grond van getuigenverklaringen heeft de politie een signalement kunnen opstellen van de naar schatting 25-jarige man die vrijdagmor gen 10.000 gulden buit maakte bij een gewapende overval op uitzendbureau Schiestreek aan het Dr. Wibautplein. De dader is 1.90 meter lang, heeft een smal gezicht en draagt zijn haar in een kort staartje in de nek. Hij ging gekleed in een commando-trui en een zwarte broek. Vrouw (85) bestolen SCHIEDAM Een 85-jarige Schiedamse is afgelopen vrijdag op de markt bestolen van haar portemonnee met een inhoud van 70 gulden. De schoudertas van de vrouw was met een scherp voorwerp opengesneden. De afgelopen weken zijn op de markt nog enkele mensen op dezelfde manier bestolen. No Problem: korting SCHIEDAM Het leer/- werkproject No Problem ruimt de zomerkledingcollectie op met kortingen van tien tot twintig percent. De kleding is handgemaakt door werkloze deelnemers aan het speciale leerproject. Het heeft als doel hun scholing te geven in textie le en andere werkvormen. De korting geldt alleen op 28 en 29 juni. De openingstijden van No Problem in de Passage 6 is op woensdag dagen van 10.00 tot 16.00 uur en op donderdag van 10.00 tot 18.00 uur en boven dien van 19.00 tot 21.00 uur. Na deze verkoopdagen is het leer/werkproject gedurende de maanden juli en augustus geslo ten. In september wordt gestart met een vernieuwd program ma. Inlichtingen via tel. 4730770. Kraam Wereldwinkel SCHIEDAM De wereld winkel zal vanaf 1 juli op elke eerste zaterdag van de maand tussen 11.00 en 13.00 uur met een kraam in het winkelcen trum Spaland staan. Liefheb bers kunnen er terecht voor le vensmiddelen als koffie, thee, honing en notenpasta's. SCHIEDAM Er hebben zich vorig jaar in het hele Rijnmond gebied volgens de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) géén gebeurtenissen voorgedaan die een gevaar opleverden voor de volksgezondheid. Wél zijn er in het industriegebied enkele be- drijfsongelukken geweest, waarbij problemen voor bewoners uit na bijgelegen woonwijken hadden kunnen ontstaan als de weersom standigheden anders, ongunstiger waren geweest. Uit het vandaag gepresenteerde jaarverslag van de DCMR over 1988 blijkt dat er vorig jaar min der klachten bij de Centrale Meld kamer zijn binnengekomen dan invoorgaande jaren. Aan het eind van het jaar stond het laagste aan tal klachten (8066) genoteerd sinds 1980. Opvallend is de neergaande lijn van telefoontjes uit Hoek van Holland. De forse daling van zestig percent is volgens de DCMR te danken aan veranderingen bij de Graan Elevator Maatschappij. De klachten die de DCMR te verwer ken krijgt hebben voornamelijk betrekking op stank, geluidsover last en andere hinderlijke gevol gen van industriële werkzaamhe den. Dat het aantal meldingen van overlast jaarlijks wisselt, ligt aan toevallige omstandigheden. Na tuurlijk speelt het weer een grote rol. Vorig jaar was er wel veel hin der van zure regen, omdat 1988 een somber en nat jaar was, met meer zure motregens dan normaal. Ook verbeteringen in bedrijfsvoe ring of sluiting van bepaalde be drijven die in het verleden goed waren voor grote hoeveelheden uitstoot van vuile stoffen, hebben invloed op het aantal klachten. Dit jaar zal de neergaande lijn van de hoeveelheid klachten waarschijn lijk een scherpe opgaande curve maken na de zonnige, maar smog- rijke afgelopen maanden. Verheugd stelt ir. P. A, R. Post van der Burg in het voorwoord van het jaarverslag dat volgens metingen van de laatste jaren de concentraties S02 in de lucht afne men. „Hiermee is niet gezegd dat de lucht schoner wordt," voegt hij er meteen aan toe, want andere stoffen, onder andere uitgeworpen alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! door het vele verkeer, zorgen nog altijd voor te veel verontreiniging. Neem de stikstofdioxide (N02), waarvan opnieuw een concentra tieverhoging werd gemeten. Voor al het meetpunt in Schiedam kreeg het zwaar te verduren. Hier wer den de gestelde grenswaarden 'in aanzienlijke mate' overschreden. Hoewel de DCMR in haar jaar verslag ruim zeventig gebeurtenis sen waarbij 'iets' mis ging uitge breider behandelt, bijvoorbeeld lekkages, onvolledige verbranding, beladingsfouten, losschietende pompen en explosies, verhoogde emissie of brand, telden de mede werkers van de DCMR in totaal 216 voorvallen. Ongeveer de helft van de zaken die op enigerlei wij ze fout liep, was een gevolg van menselijk falen. 1988 was voor de DCMR een hectisch jaar, waarin men van start ging met een nieuwe organi satiestructuur. Zo kwam er een af zonderlijke afdeling Inspectie, en een sectie Bodem en Afval. Het nieuwe jasje was nodig om beter de huidige taken te kunnen vervul len. Ook het code-waarschuwings systeem, waarmee de industrie in het Rijnmondgebied beperkingen kan worden opgelegd, werd vorig jaar gewijzigd. De dertig miljoen gulden die de werknemers van de DCMR vorig jaar besteedden, zijn niet alleen opgegaan aan het verrichten van metingen en het noteren van klachten. Zo houdt de overheidsin stelling zich intensief bezig met het invullen van de voorschriften voor allerlei vergunningen. Vraagt de Nieuwe Matex in Vlaardingen een Hinderwetvergunning aan voor de overslag van chemicaliën, dan bepaalt de DCMR welke voor zieningen zo'n firma moet treffen wil het de benodigde papieren krijgen. Ook de naleving van die wettelijke voorschriften wordt steeksproefgewijs gecontroleerd. Ondanks de strenge bepalingen tonen die controles aan dat er in de praktijk regelmatig met de pet naar de eisen wordt gegooid. Van de tien bezochte galvanische be drijven in Rotterdam, Schiedam en Spijkenisse hield niet één er zich aan de voorschriften. Dertien motorenrevisiebedrijven kregen een bezoek, waarvan er acht zich niet aan de wet hielden. Voor vijf van de negen bekeken pakkingfa- brieken gold hetzelfde verhaal. Probleem bij met name de stank overlast is dat het juridisch niet mogelijk is de vervuiler aan te pakken. De DCMR is tevens een advies organisatie, die gemeenten en pro vincie met de nodige deskundig heid bijstaat in het ontwikkelen en uitvoeren van milieubeleid. Angst voor gebrek aan werk hoeven de verschillende diensten van de DCMR bepaald niet te heb ben. Alleen al met het onderzoek naar welke bodems er gesaneerd moeten worden, heeft men de han den vol. Burg H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel 010-473 82 22 Zo'n veertien schapen zijn zaterdagmiddag hun zware vacht kwijtgeraakt. Dat ge beurde op feestelijke wijze tijdens de activi teiten in het kader van het zomerfeest rond de kinderboerderij in het Beatrixpark. Een erva ren schapenscheerder kon de afgeschoren wol even later over handigen aan twee Schiedamse vrouwen, die het aanwezige pu bliek de kunst van het 'spinnen' demonstreer den. De organisatoren van Gemeentewerken had den nog meer activitei ten bedacht waarbij puur Hollandse dieren betrokken waren. Zo werden een koe en een geit van de kinder boerderij met de hand gemolken, waarna van de door de dieren ge produceerde melk kaas werd gemaakt. En een imker vertelde de be zoekers van alles over - zijn bijen. In het pannekoeken- huis in het Beatrix park was zaterdagmid dag een fototentoon stelling ingericht. De foto's waren gemaakt in de Heemtuin. Dertig personen, die een cur sus natuurfotografie hadden gevolgd, kon den op deze wijze hun kwaliteiten tonen. Fo tograaf en cursusleider Lambrecht de Waard nam met belangstel lenden de verschillen de foto's door. SCHIEDAM De Woning bouwvereniging Schiedam (WBS) beschikt sinds vorige week over een ledenraad. Deze bestaat uit dertien leden en heeft een aantal bevoegdheden gekregen. Dat bete kent, volgens directeur Fenny de Graaf, dat er slagvaardiger ge werkt kan worden dan voorheen, toen telkens de Algemene Vergade ring bijeengeroepen moest wor den. Binnen de structuur waarin de WBS werkt is het noodzakelijk om besluiten voor de leggen aan de Al gemene Vergadering. De ledenraad heeft echter nu als bevoegdheid te kunnen besluiten over het bijvoor beeld aangaan van geldleningen voor het bouwen of opknappen van woningen. De leden worden nog wel, net zoals voorheen, twee keer per jaar uitgenodigd voor de Algemene Le denvergadering om het totale be leid van de vereniging te toetsen. De bevoegdheden voor het goed keuren van de jaarrekening en de begroting blijven in handen van de Algemene Ledenraad. „Overi gens is de ledenraad nog niet com pleet. Er kunnen vanuit de leden nog kandidaten wordenvoorgedra- gen," aldus de directeur. „Voor de ledenraadsleden zal ook een cursus worden georganiseerd die hen in zicht geeft in het reilen en zeilen van de vereniging." Voorts is tijdens de Algemene Ledenvergadering met algemene stemmen de jaarrekening over 1988 goedgekeurd. Eveneens werd ingestemd met het aangaan van geldleningen voor een grote onder houdsbeurt van woningen aan de Alphons Ariënsstraat en voor de nieuwbouw van 673 woningen in Spaland-West. De WBS heeft bijna vijfduizend woningen in beheer. SCHIEDAM De Jeugd Rijn mondband kan bogen op een schit terend muzikaal weekeinde in de Franse stad Lens. Met nog tien jeugdorkesten uit andere landen deden de Schiedammers mee aan een omvangrijke muzikale mani festatie. Onderdeelhiervan was een gezamenlijke muzikale serena de aan de inwoners van-Lens. Met name het Nederlandse optreden werd door de Fransen zeer ge waardeerd. De jeugdige muzikan ten kregen dan ook een ovationeel applaus. Secretaris Edwin Poot: „Als het optreden zo positief wordt gewaar deerd, dan werkt dat ook nog eens extra stimulerend op de jongens." SCHIEDAM De politie zoekt getuigen van een aanrijding die af gelopen vrijdagmiddag omstreeks 12.30 uur plaatsvond op de Vlaar- dingerdijk ter hoogte van de oprit naar de' A-4. Een motorrijder met duo-passagier komend uit de rich ting Schiedam kwam in botsing met een Nissan Patrol personenwagen met Duits kenteken die, komend uit Vlaardingen, linksaf de A-4 wilde oprijden. Beide bestuurders bewe ren door groen licht te zijn gereden. De politie verzoekt getuigen contact op te nemen, tel. 4264666. Door Rein Wolters SCHIEDAM „Hengelen is een volkssport bij uitnemend heid." Jaap van Tilburg is die mening als geen ander toege daan. Maar hij is dan ook al een kleine 25 jaar secretaris van de Hengelsportvereniging Schiedam Omstreken. Zijn 1850 leden tellende vereniging viert dit jaar haar 75-jarig bestaan. In het ka der van de feestelijkheden wer den zaterdagmorgen de jubile um-festiviteiten afgesloten met een witvisconours in de Polder vaart in het noorden van de stad. Vier andere hengelwedstrijden ging hieraan vooraf. De belangstelling voor het laatste wedstrijdonderdeel was met een aantal deelnemers van 43 niet echt groot. De vakantie- tijd en het mooie weer in de laat ste weken zijn hieraan niet vreemd. Vol overgave werd er gevist. Elke toegestane en denk bare techniek werd gebruikt om vis te verschalken. Het werden echter visjes. Van die kleine ge schubde rakkers die hun nieuws gierigheid naar voedsel moesten bekopen met een haak in de lip en een tijdelijke verblijf in een leefnet. Hun grote broers en zus sen (of ouders) lieten de henge laars voor wat ze waren en hiel den zich schuil in het koele, niet altijd heldere Poldervaartwater. Nadat secretaris Jaap van Til burg om precies twaalf uur via een luchthoom liet weten dat de hengels binnen moesten en dat de gevangen vis werd gewogen, bleek de vangst behoorlijk tegen te vallen. W. de Jong haalde 4170 gram uit het water, J. van de Hoek 2740 gram en J. de Wolf 2490 gram. Bijna de helft van de deelnemers ving niets of liet uit schaamte, vanwege de geringe vangst, niets wegen. „Ons jubileum is gezegend ge weest met uitstekend weer. De vangst viel steeds tegen. Het één De wegers van het witviscon- cours hadden het zaterdag ge makkelijk. Er was nauwelijks vangst. Boven het hoofd van de weger is nog net het hoofd van Jaap van Tilburg zicht baar. Tweede van rechts is Joop Blom. SCHIEDAM Schiedammers kunnen volgend jaar te maken krijgen met een opvallende daling of stijging van de onroerend-goed- belasting. Dat komt doordat de ge meente de hoogte van deze belas ting voor de periode 1990-1994 op nieuw wil vaststellen. Taxateurs zijn daarom momenteel hard aan het werk om de waarde van de woningen en bedrijven in Schie dam te bepalen. Die werkzaamheden gebeuren volgens een bepaling in de ge meentewet, die zegt datiedere vijf jaar de economische waarde van het onroerend goed moet worden herzien. Op die manier kan men bij het vaststellen van de hoog te van de onroerend-goedbelasting rekening houden met ontwik kelingen op de huizenmarkt. De laatste keer dat de verschillende waarden werden getaxeerd was ip 1984, zodat in 1989 de taxateurs wederom aan het werk moeten. De waarderingswerkzaamheden worden verricht door gespeciali seerde taxateurs, die allemaal in het bezit zijn van een door de ge meente afgegeven legitimatiebe wijs. De taxateurs gaan bij de eco nomische waarde in principe uit van de hoogste prijs die kan wor den betaald voor een onroerend goed. Belangrijk zijn onder meer de grootte van het pand, de liping en de ouderdom. Waarschijnlijk zal de klus in september al zijn af gerond. was fijn en het andere jammer," relativeerde PR-man Joop Blom zaterdagmiddag langs de heerlijk koele Poldervaart. De Hengelsportvereniging Schiedam Omstreken is in fei te een rijke en vooruitstrevende vereniging. De visstand in de stad wordt door de vrijwilligers, onder leiding van onder meer Jaap van Tilburg, nauwgezet in het oog gehouden. Regelmatig controleert de vereniging het be stand op gezondheid en omvang. Dat gebeurt door het houden van controles met een speciale vis techniek. „Bij een laatste contro le haalden we in één trek ruim vijf ton vis naar boven," weet {loop Blom. Jaap van Tilburg: „Hierbij controleren we niet al leen de hoeveelheid vis, maar ze ker de gezondheid. Scheefge groeide vissen of andere minder, gezonde dieren worden bij zo'n schouw verwijderd. Als henge laars hebben we alleen baat bij een goed en gezond visbestand." Het bestandsonderzoek heeft ook als doel om vast te stellen of de omvang van de zwemmende populatie niet naar de verkeerde kant dreigt door te slaan. Want te veel vis in het water kan ook falikant uitpakken. „Onze ver eniging heeft het beheer van het viswater in de stad volledig in ei gen handen," vertelt Jaap van Tilburg met trots. Behalve over de Poldervaart heeft de vereni ging ook de zeggenschap over al les wat zwemt in het Beatrix park en in alle andere singels die de stad telt. Hierin mag uitslui tend worden gevist met een ver gunning van 'Schiedam Om streken' in de borst- of achter zak. Als tegenprestatie zorgt de vereniging voor een goede vis stand en daarnaast voor allerlei extra's, zoals visteigers en het schoonhouden van het viswater. Regelmatig zet 'Schiedam Om streken' voorgekweekte vis uit. Begin dit jaar zette de vereniging bijvoorbeeld ruim tweehonderd kilo aan jonge graskarpers uit in de nogal begroeide Poldervaart. Deze vissen grazen het groen weg van de bodem en de wallekant. „Hun aanwezigheid is al merk baar. Dat merken we aan de af name van flap (stoffige aanslag) op het wateroppervlak. Néé, ik weet niet of er al graskarpers zijn weggevangen. Maar ik ga het binnenkort wel zelf probe ren. Om deze vis te verschalken is een speciale techniek noodza kelijk. Als aas hoef je echter geen slablad te gebruiken. Graskarpers eten ook maden, wormen en wit brood." De Hengelsportvereniging Schiedam Omstreken werkt ook nauw samen met organisa ties in andere steden. Zo zijn er een overeenkomsten met hengel sportverenigingen in Vlaardin gen en Delfland. Hun leden mo gen vissen in Schiedam en omge keerd. „De samenwerking ver loopt prima," aldus secretaris Jaap van Tilburg. Behalve de zorg voor een goede visstand, houdt zijn vereniging zich ook bezig met een verantwoordelijke waterbeplanting, In de Polder vaart is het bewijs van dit beleid zichtbaar in de aanwezigheid van flinke 'percelen' waterlelies. „Die zijn door onze leden inge plant. Ze bloeien steeds beter," aldus de tevreden Van Tilburg. In juli, aug. en sept. beginnen nieuwe kursussen voor met computerboekhouden De op woensdag 12 juli in R'datn beginnende kursus PDB leidt op voor de associatie-examens dec. 1989 en jan, 1990. Voor het volgen van deze snelle kursus is vooral doorzettingsvermogén van veel belang. Inschrijving voorde in augustus en september beginnende kursussen BKB, PDB (examen juni 1990), MBA, SPD en AA is nu reeds mogelijk. Aanvraag uitvoerige studiegids van 9.30-12.30 uur Info-centrum: MATHENESSERLAAN 443 - TEL. (010) 425.76.39. t:£j* \pyr r f ,;P v£r|£è I v«Tr V»' t (INGEZONDEN MEDEOEi 'NG) (INGEZONDEN MEDEDELING) Erkend door de min. vsn O S W op grond van de Wel op de erkende onderwijsinstellingen in augustus /september beginnen ook speciale repetitiekursussen

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1