Onrust bi j bewoners woonwagencentrum MEER KANSBIJ FRANS! LATTENBODEMS q. BOARD DEUREN IQ VOORDEUR SL TEN 25.00 SCHUIM-.«r l VINYL Nu ook bloot op de reclamezuilen Nieuw clubhuis Gusto In oktober off icieeE open Brief van woningeigenaren Woudhoek als beledigend ervaren. 'Wij zijn normale mensen' DCMR stuurt meer inspecteurs op pad Blues Band Honing onderwerp excursie heemtuin Het Vrije Volk SCHIEDAM m Met de stoomtram door Rotterdam Geen motie van wantrouwen voor wethouder Zijdeveld 'Risico's van energie- - besparingen beperken' j 5 DINSDAG 27 JUN11989 ws PAGINA 12 Afzonderlijke recepties SCHIEDAM In de be richtgeving rond het afscheid van mevrouw Nel Vermeulen en het 25-jarig dienstjubileum van mevrouw Erna Kulik is een misverstand geslopen. De twee werkneemster van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam krij gen niet tegelijkertijd, maar elk afzonderlijk een receptie aange boden. Mevrouw Vermeulen neemt morgen om 15,45 uur af scheid in de kantine van de ONS aan de Van Heekstraat. Donderdagmiddag op dezelfde tijd kan iedereen de hand schudden van mevrouw Kulik. Raad stemt in met bouw vier windmolens SCHIEDAM Windmolens zullen op langere termijn ren dabel zijn. Deze verwachting sprak wethouder A. G. Wieg man gisteravond uit in de ge meenteraad bij de behandeling van een bouwplan voor vier windmolens. Het CDA-raadslid D. Baart waarschuwde voor het gevaar van tekorten op de be groting als ondoordacht wordt geëxperimenteerd met energie zuinige zaken als windturbines. Met name eerdere experimen ten met windmolens van een ander systeem blijken aller minst rendabel. „Ik denk dat wij als gemeente heel goed be zig zijn met het toepassen van alternatieve energie," aldus Wiegman. Eén windturbine wordt gebouwd in de omgeving van Wilton Feijnoord en de drie andere krijgen nog dit jaar een plek langs het tracé voor rijksweg 19. De bouw kost 2,1 miljoen gulden, waarmee de raad instemde. Rolbrug afgesloten SCHIEDAM Werkzaam heden aan de Rolbrug maken het noodzakelijk dat deze oever verbinding op woensdag 12 juli voor alle verkeer wordt afgeslo ten. De Rolbrug ligt over de Schiedamse Schie en verbindt de Polderweg met de Over- schieseweg. De afsluiting begint 's morgen vroeg en duurt totdat het wegdek gereed is, en dat duurt tot laat in de avond. Tij dens de afsluiting is de brug voor zowel alle weg- als scheep vaartverkeer volledig afgeslo ten. Omleidingsroutes worden door oranje borden aangegeven. Overlast plaagdieren SCHIEDAM Bestrijdings- deskundigen van de gemeente verwachten deze zomer enige overlast van plaagdieren. Zo zouden honde- en kattevlooien nogal goed gedijen bij warm weer en gaan wespen het ons vooral in de tweede helft van de zomer weer een beetje lastig maken. Bezitters van honden en katten worden daarom gewaarschuwd om, voordat men op vakantie gaat, het huis goed schoon te maken. De kans dat men bij thuiskomst wordt verwelkomd door een zwerm vlooien is dan gering. Bij een eventuele plaag kan net als bij eventuele overlast van wespen beter even con tact worden opgenomen met de ONS. Door Rein Wolters SCHIEDAM Opnieuw zeggen de bewoners van het woonwagen centrum aan de Schiekade zich be hoorlijk beledigd te voelen. „Wij hadden verwacht dat het gezeur nu afgelopen zou zijn. Helaas be gint de hele discussie weer van voor af aan, zo lijkt het." Woord voerster Trien Lam van het woon wagencentrum zegt het cynisch. Ze voegt er aan toe de hele discussie beu te zijn. „Wat heeft het alle maal nog voor zin. Kennelijk wil men ons niet voor vol aanzien." Trien Lam is niet de enige die met een dosis boosheid in het lijf rondloopt. Ook andere bewoners van het 33 gezinnen tellende woonwagencentrum doen dat. De aanleiding is een gezamenlijke brief van drie verenigingen van huiseigenaren in de wijk Woud- hoek. Daarin uiten de ongeveer vierhonderd leden aan wethouder Zijdeveld (Stadsontwikkeling) him ongenoegen over het uitblijven van informatie over de mogelijke gevolgen van de ontwikkeling van de in aanbouw zijnde en aangren zende wijk Spaland voor Woud- hoek. De huiseigenaren vragen op heldering over de winkelstand, wegen, speelgelegenheid en de komst van drie woonwagencentra met elk ten hoogste vijftien stand plaatsen. Volgens de huiseigenaren is er in Woudhoek onrust ontstaan door het uitblijven van informatie. In de brief vragen de drie besturen aan de wethouder om een infor matie-bijeenkomst. Ze spreken er hun verwondering over uit dat Zij develd wel intensief contact heeft gehad met de woonwagenbewo ners, maar niet met andere be langhebbenden, zijnde de bewo ners van de aangrenzende wijken. Met name dit laatste is bij de woonwagenbewoners verkeerd ge vallen. „Hebben ze nou ook een brief geschreven over de bewoners die hun buren worden. Néé, hé. Ik heb het nergens gelezen en cook nergens gehoord," zegt Trien Lam boos. „Maar omdat er een paar standplaatsen voor woonwagens komen, moet men tekst en uitleg. Wij zijn doodnormale mensen. Wij zijn getrouwd volgens de wet, be talen belasting volgens de wet en hebben ook" kinderen:™Eigenlijk~ dus dezelfde mensen als die in een rijtjeshuis wonen. Alleen geven wij de voorkeur aan het wonen in een woonwagen, een huis op wie len. Maar daarom zijn we nog geen moordenaars en kinderdie ven! Ik ben het zo moe om telkens weer te moeten vertellen dat we doodnormale mensen zijn." Opnieuw Opbouwwerker Jack Gaudelius: „Ik kan me de ergernis en moede loosheid van mevrouw Lam erg goed voorstellen. Nu de plannen om het wooncentrum aan de Schiekade op te delen in kleinere centra na dertig jaar discussie ein delijk gestalte lijkt te krijgen, doe men er weer problemen op. Met de gemeente zijn de gezinnen tot een soort overeenstemming geko men. Hun wensen zijn geïnventa riseerd en het lijkt alsof iedereen berust in een spoedige verhuizing naar Spaland. Dan komt er weer zon brief. Niet eens van de men sen die direct rond de standplaat sen een huis hebben gekocht, maar wel uit een wijk die op af stand ligt. Eindelijk waren de ge moederen gesust en dan begint de hele discussie weer opnieuw." Trien Lam neemt een van de misverstanden direct weg. „Men denkt misschien dat er ook sloop bedrijven en zo naar Spaland ko men. Kolder. Volstrekte kolder. De zes sloop- en verkoopbedrijven van mensen van ons centrum blijven elders gevestigd. Anderen, onder wie mijn man, blijven ook hun be drijf elders uitoefenen. Het restant van de bewoners werkt gewoon bij een baas, in loondienst. Dat er geen bedrijven bij de woonwagen mogen is verankerd in de voor waarden. Wij komen in Spaland alleen wonen. „Weet je: ik vind het heel ver velend straks te moeten gaan le ven in een omgeving waar mijn gezin op voorhand niet welkom is. Maar wij worden door de gemeen te tot verhuizen gedwongen. Ons centrum aan de Schiekade ver dwijnt, het wordt gesaneerd. Voel je? Wij moeten weg. De andere be woners in Spaland komen vrijwil lig. Hun keuze is niet te komen als ze niet willen samenwonen met mensen in een woonwagen. Wij hebben die keuze niet. Wij moeten gaan samenwonen met mensen die ons met als buren willen. Dat is toch niet eerlijk? Aan ons is niet gevraagd of wij die buren willen!" Bezoek? Duidelijk is in ieder geval dat er onduidelijkheid bestaat over de levenswijze' van ,woonwagenbewo-i ners. Is het dan niet verstandig om bijvoorbeeld bewoners van huizen in Woudhoek uit te nodi gen voor een bezoek aan het woon centrum aan de Schiekade? Trien Lam: „Oh, néé. Nooit! Ooit hebben we dat geprobeerd. Ik ben niet van plan om me als een soort aap jn een kooi te laten be zichtigen. Wij zijn mensen, gewo ne mensen van vlees en bloed. Nu zijn wij het eindelijk eens met de plannen van de gemeente en nu ligt een buurt, die niet eens be hoort tot de werkelijke omgeving waar de drie centra zijn gedacht, dwars. Ik word er echt niet goed van." Een andere bewoonster oppert: „Waarom nodigen de toekomstige buren-op-afstand ons niet uit op de koffie? Waarom is het steeds aan ons om te moeten bewijzen dat we doodnormale mensen zijn en dat onze kinderen ook mamma en pappa zeggen en ook weten wat dankjewel betekent? Hier zijn we ROTTERDAM Deze zo mer rijdt er weer een stoom tram door het Rotterdamse stadscentrum. De toeristi sche rit van de klassieke stoomtramlocomotief 'De Ooievaar', die plaats biedt aan zeventig passagiers, be gint op het Centraal Station en eindigt bij de Spido op het Willemsplein. De rokende combinatie met aanhangrijtuig en een tender werd in 1904 ge bouwd in opdracht van de Haagsche Tramweg Maat schappij (HTM) en deed dienst tot 1923. De stichting 'Brabant Rail' heeft de loco motief gerestaureerd en aan de RET uitgeleend. De stoomtram rijdt op alle da gen, behalve maandag, van 1 juli tot en met 3 septem ber. Op 29 juli en 6 augustus wordt niet gereden in ver band met festiviteiten. Zowel bij de conducteur als ook bij de Spido is een speciale combikaart te koop. Deze kaart is geldig voor een retourrit Centraal Station- Spido en een rondvaart door de Rotterdamse haven met de Spido. Deze kaart kost 12,50 voor volwassenen. Kinderen tot 12 jaar en hou ders van Pas-65 mogen voor S gulden mee. De combi- kaart en de enkele reis zijn niet geldig op de normale tram-, bus- en metrolijnen van de RET. 200x80 cm%M w NOG ENKELE MATEN... I Ui COMPLEET AANBIEDING T.M. 4 JULI. DIVERSE MATEN SPIEGELS VOOR EEN HANDDRUK EN EEN KNAAK doodziek van!" En verder: „De mensen die in Spaland, en met na me het deel waar een van onze centra is gedacht, woningen heb ben gekocht, hebben niet geprotes teerd. Uit de gegevens blijkt dat ze op de hoogte zijn van de komst van woonwagens, maar dit gege ven is voor hen kennelijk geen be zwaar. Anders zouden ze toch hun huis op die plek niet hebben ge kocht. Nog minder begrijpelijk is dan dat bewoners van de Woud hoek, die honderden meters ver derop wonen, wel het naadje van de kous willen weten." Het woonwagencentrum verdwijnt van de Schiekade en wordt opge deeld in drie kleine centra in de nieuwbouwwijk Spaland. Zoals bekend worden in de wijk Spaland in vijf jaar tijd 2150 wo ningen en drie standplaatsen voor woonwagens gebouwd. Binnen het bestemmingsplan is dat (onherroe pelijk) vastgelegd. Binnen hetzelf de plan is ook vastgesteld dat er in de wagens alleen wordt gewoond. Bedrijvigheid met sloopauto's of andere horizonvervuilende activi teiten is taboe. De drie standplaat sen zijn nog niet definitief vastge steld. Drank, kleding, voeding, auto's en cosmetica. Dat zyn de artike len die fabrikanten regelmatig aanprijzen op de mupi-straatre- clamezuilen, vaak afgebeeld op kleurrijke, tot de verbeelding sprekende posters. Enkele dagen terug is voor het eerst ook het bloot op de mupi geïntroduceerd. Een cosmeticafabrikant prijst fji zijn parfum aan via een modieus geklede vrouw die zich opdringt aan een ontklede man. In de ad- vertentie-business wordt overi gens steeds vaker gebruik ge- maakt van haT- ve danwel hele maal ontklede mannen. De re clamevoering in Schiedam blijkt hierop dus geen uit zondering. SCHIEDAM De Dienst Cen traal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) gaat de komende jaren meer dan twee keer zoveel inspec teurs op pad sturen. Daarmee wil de dienst op een actievere manier de naleving van hinderwetvergun ningen controleren bij bedrijven, opdat tot het jaar 2000 minder bo demsaneringen hoeven plaats te vinden. Dat verklaarde adjunct-di recteur P. C. Groenewegen van de DCMR gisteren bij de presentatie van het jaarverslag 1988. DCMR-statistieken tonen overi gens aan dat het milieu in het Rijnmondgebied gezonder is dan tien jaar geleden, maar inwoners van dit gebied ervaren dat lang niet allemaal zo, vooral als ze zelf dn de buurt van een overlastge vend bedrijf wonen. De cijfers lij ken te werden bevestigd door de constatering van de DCMR dat be drijven" een toenemende bereid- - heid tonen om te investeren in mi lieuvriendelijke maatregelen. „Maar zolang er in Den Haag een slap beleid wordt gevoerd ten aanzien van de grote vervuilers in dit gebied, zoals de Shell en de BP, blijft onze Inspectiedienst het ge voel houden dat het allemaal nog veel beter kan en moet," zegt het hoofd van de afdeling Inspectie bij de DCMR, Harry Sluimer. Sluimer: „Wij zien een grotere taak weggelegd voor de politie om meer te gaan letten op milieu-over treders. Wij zijn ook voorstander van de teamgewijze aanpak van grotere milieudelicten, zoals die van de transportbedrijven Zeg waard en Kemp, afvallozingen van Door Perry Menexis SCHIEDAM Als de tekenen niet bedriegen, krijgt de 35ste ver jaardag van het tamboer- en majo rettekorps Gusto op 4 oktober een extra feestelijk tintje. Dan wordt het nieuwe clubhuis aan de Wa rande officieel geopend. Voordat het zover is, moeten er nog bergen werk worden verzet. Dat gebeurt meestal door een vaste kern van zo'n zeven leden, die onder leiding van hun voorzitter Joop Altorf, be ter bekend als ome Joop, minstens iedere zaterdag hun krachten bun delen. Zelfs als er (zoals afgelopen za terdag) een rommelmarkt wordt gehouden, werken de zeven onver droten door om hun droom op tijd te realiseren. „Wij hebben dit pand ruim een jaar geleden ge kraakt," bijt Joop Altorf de spits af. De toestand in het oude clubge bouw aan de Maasdijk was ge woon met te harden, omdat de spullen er beschimmelden. Als we bijvoorbeeld om zeven uur repeti tie hadden, moest iemand om zes uur alle ramen open zetten omdat alles zo muf en vies rook. De situa tie daar was gewoon hardstikke ongezond," zegt hij met een vies gezicht. „Omdat de gemeente niet mee werkte, besloten wij op een gege ven moment dit pand te kraken en daar hebben wij goed aan gedaan. Nu hebben we per 1 januari een contract voor een duur van tien jaar. Daarmee is onze wens voor een blijvend huis om te repeteren verwezenlijkt. „Alleen het verbouwen gaat niet helemaal van een leien dakje, omdat wij het geld voor de hele vernieuwing niet hebben. Wel is er een subsidie van vijftienduizend gulden binnengekomen, maar dat is lang niet toereikend. Zo moest er een nieuwe verwarming in, waar al een groot deel van dat be drag in zit. Dan moet ik verder nog een stelling hebben om de boel buiten te schilderen, het ge bouw moet geïsoleerd worden te gen geluidshinder, en er moet een brandtrap komen. Verder hadden wij er niet op gerekend dat er overal op last van de brandweer noodverlichting moet worden aan gebracht. Dat grapje alleen al kost ons zo'n vijfduizend gulden." Aan de inzet van ome Joop en zijn vaste groep medewerkers zal het in ieder geval niet liggen als het nieuwe clubhuis pas na de vierde oktober kan worden geo pend „Het is vooral een financiële kwestie. Zo hebben wij een paar honderd brieven naar instanties en bedrijven gestuurd. Die zijn dan best wel begaan met ons lot, maar als het er op aan komt, zijn ze niet thuis," klinkt voorzitter Al torf een beetje zuur. Aan de andere kant is hij een plaatselijke makelaar heel dank baar. „Omdat het klooster aan de overkant toch wordt gesloopt, heb ben wij van een makelaar in de buurt een vrijbrief gekregen om daar alle bruikbare materiaal mee te nemen. Dat bespaart ons al een heleboel geld," toont Joop Altorf trots de fraaie deuren, met deur posten en ijzerdraadglas. „Verder zijn ze bij het bedrijf waar ik werk aan het verbouwen en mag ik van het oude materiaal meene men wat ik nodig heb, zoals deze raamkozijnen." Buiten is onder toeziend oog van mevrouw Altorf de rommel markt aan de gang. Er zijn onder meer stoelen, oude tv-toestellen en een weegschaal te koop. „De op brengst hiervan is voor ons jubile umfeest, dat we muzikaal luister willen bijzetten," zegt mevrouw Altorf, „Dat zal alleen niet meeval len, want probeer de leden tegen woordig maar voor zoiets op te trommelen. De animo daarvoor is erg laag. „Dat is niet de schuld van de kinderen zelf," vindt ze. „Vaak zijn het de ouders die hen van een optreden weerhouden. Als we bij voorbeeld een weekend weg moe ten vinden de ouders het nogal een bezwaar dat we zondagavond laat thuiskomen, omdat hun kind de volgende ochtend weer vroeg naar school moet. En als de ouders niet achter hun kinderen staan, zijn die niet gemotiveerd." SCHIEDAM Vrijdagavond 30 juni geeft The Red White and Bluesband vanaf 22.30 uur in het Schiedamse muziekcafé Podium een optreden. Naast de slow-blues speelt de groep ook funk, latin, rock and roll en nummers van Ji- mi Hendriks, Robert Cray en The Stones. De entree is vijf gulden. SCHIEDAM Wethouder Chr. Zijdeveld (Milieu en Stadsontwikkeling) krijgt geen motie van wantrouwen van de Kleine Linkse partijen aan zijn broek. Dit verklaarde woordvoerder A. F. de Leede van de combinatie PSP/PPR gisteravond in de gemeente raad desgevraagd aan PvdA- fractieleider G. Brouwer. Zoals bekend heeft Klein; Links het vertrouwen opge- zegd in wethouder Zijdeveld, en het milieu-beleid van het college. Dat gebeurde vorige maand nadat Zijdeveld had geweigerd in te gaan op een., dringend verzoek verzoek van e Klein Links om alsnog bode- r, monderzoeken te doen in Spa land. t> Brouwer vroeg opheldering r aan Klein Links. „Zien we nu een motie van wantrouwen tegemoet of niet?" De Leede: „Het lijkt ons minder zinvol hieraan een debat te wijden. Er is immers geen toevoeging te geven aan de beschikbare feiten. Maar we zullen het ze ker oppakken als een motie van wantrouwen ook respons zou krijgen," De Leede verklaarde ver der dat het inderdaad de be- - doeling van Klein Links was geweest om middels het op zeggen van het vertrouwen stof te doen opwaaien. „Maar het had ook als doel een J nieuw onderzoek voor elkaar t te krijgen. Dat doel hebben we niet bereikt. Dat is niet onze schuld, maar van de rest r van de gemeenteraad." Shell en de Omega-zaak. Maar een milieupolitie, waarin tal van in- -specterende- - -overheidsinstanties permanent zouden kunnen samen werken, T lijkt ons geen goede zaak." Volgens adjunct-directeur Groe newegen kan de uitstoot van ver ontreinigingen door Shell en BP over tien jaar zijn gehalveerd. Groenewegen beschouwt in dit verband de afkoopsom die Shell heeft betaald, om strafvervolging wegens afvallozingen te voorko men, als een handigheid om verde re negatieve publiciteit te vermij den. „Ik ben er voor dat de media zoveel mogelijk aandacht geven aan milieudelicten, vanwege het uitstralingseffect," zegt Groenewe gen. SCHIEDAM 'Honing is het onderwerp dat? amateur-imker me vrouw Ada Bosch op zondag 2 juli behandelt, tijdens een rondwande ling in de heemtuin in het prinses Beatrixpark. Aanvang 14.00r uur. Het is de tweede keer dat me vrouw Boscïreen"~heemtüinexcur- sie verzorgt. Vorig jaar, wist zij haar publiek uitermatete boeien door haar uitleg over bijen. Zon dag staat het produkt van nuttige insecten centraal. Mevrouw Bosch vertelt aan het begin van de rond wandeling eerst iets over het 'vloeibare goud', zoals zij honing noemt. Ze legt uit was honing eigenlijk is, welke stoffen erin zitten en waarom honing zo gezond is. Ver volgens toont ze hoe honing wordt gewonnen en laat ze met behulp van een aantal volle honingraten zien hoe bijen hun honing opslaan. Daarna gaan de raten in een ho ningslinger, waarna de vrijgeko men honing in een potje wordt gè- daan. Mevrouw Bosch wordt tijdens de excursie bijgestaan door de be kende imker Nico van der Drift. Honing en andere produkten van bijen zijn na afloop van de gratis wandeling te koop. De heemtuin ligt in het noordelijk gedeelte van het Prinses Beatrixpark, tussen de kinderboerderij en het volkstuin complex Thurlede. Vanuit Kethel- Oost is de heemtuin te bereiken via het Duivenpad. SCHIEDAM De CDA-fracüe in de gemeenteraad wil de negatie ve gevolgenvan experimenten met milieubesparende maatregelen tot een minumum beperken. „On danks studies en verwachtingen wordt bij experimenten enig risico gelopen voor wat betreft de resul taten. Doel moet echter altijd zijn het risico van van eventuele nega tieve gevolgen tot een minimum te beperken. Zo deze zich toch voor doen, moeten afdoende corrigeren de maatregelen worden genomen.'" De fractie schrijft dit aan een brief aan het college van B W en is opgesteld naar aanleiding van klachten over het binnenklimaat in school Het Startblok aan de Burg. van Haarenlaan. Het school gebouw is energetisch gereno veerd, maar dat blijkt zeker op warme dagen grote problemen in het gebouw te geven. In acht schriftelijke vragen willen de christendemocraten weten of het gemeentebestuur afdoende heeft gereageerd op de klachten en wel ke maatregelen zijn getroffen om herhaling te voorkomen. i (INGEZONDEN MEDEDELING) I JiJulS.Ï l [li

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1