Dertig n ieuwe bedden voor ouderen Rijnmond treurt; Soulex houdt op te bestaan w Het Vrije Volk SCHIEDAM Einde, Fin, The End: Cinema NRC gaat dicht KUNST TE KIJK Belangstelling voor treintjes neemt toe K,w-pagina; 16- Unieke samenv^rking tussen verschillend 'gekleurde instellingen. Missie wethouder geslaagd Woningbeheer straks beter bereikbaar R'ssf 0? -Mj-H ws WOENSDAG 28 JUN11989 -Ó v SCE1EDAM Hoewel bet Ihh- tie vsq al bsstssnds locsties delijkePlan Ouderenbeleid 1990-1992 formeel niet eerder dan in bet vooijaar van 1990 zal wor den vastgesteld zijn er twee ge meentes die voorrang krijgen voor bet realiseren van nieuwe ver pleeghuis-plaatsen: Vlaardingen en Schiedam. Beide gemeentes krij gen er ieder een verpleeghuis-de pendance met 30 bedden bij. In Vlaardingen zal dat gestalte krij gen in de vorm van nieuwbouw, voor Schiedam wordt het renova- In een bestuurlijk overleg op 24 mei tussen Gedeputeerde Staten, de betrokken wethouders Ouderen beleid van beide gemeentes en ini tiatiefnemer Stichting Verpleeg huizen Nieuwe Waterweg-Noord werd duidelijk dat alle betrokken partijen hetzelfde doel nastreven. De Vlaardingse wethouder J. Ma dera, die zich met veel energie heeft ingezet voor het bij git-aar brengen van de gesprekspartners is met recht trots op het welslagen Cinema NRC: vandaag wor den de projec toren van het noodlijdend filmtheater voorgoed stil gezet. Scm mmiitwpia -tCAh" STHE&TERS wijde* m ma umssk ROTTERDAM Cinema NRC, in Rotterdam beter bekend als 'de Cineac', gaat definitief dicht. Het filmtheater aan de Coolsingel is noodlijdend, de inkomsten wegen al geruime tijd niet meer op tegen de exploitatiekosten. Het gebouw is eigendom van De Bijenkorf. Het filmbedrijf Cannon (voorheen Tu- schinski) is exploitant van de zaal. Vandaag wordt de projector van de in 1957 geopende bioscoop voorgoed stilgezet. Volgens Els Rood, theater-ma nager bij Cannon, is Cinema NRC al jaren verliesgevend. Daarom is ook in het verleden al enkele ma len overwogen het theater te slui ten. Een poging het tij te keren door de zaal behalve voor film voorstellingen ook voor bingo avonden te gebruiken, liep op niets uit. „In 1984 zijn .we met bingo gestopt, omdat de concurren tie op dat gebied ging werken met meer-gunstige condities voor de spelers," vertelt Els Rood. „Grote re prijzen en zo, terwijl wij ons aan de regels hielden. Daar kon den we niet tegen op. Als bioscoop valt Cinema NRC niet meer te ex ploiteren* de cijfers maken dat duidelijk." Cinema NRC, toen nog Cineac NRC, werd in maart 1957 geo pend. De bioscoop vertoonde des tijds een non-stop nieuwsprogram ma onder de titel 'Een reis rond de wereld in 50 minuten'. Het oor spronkelijke Cineac-theater, geo pend in 1935, werd verwoest tij dens de Tweede Wereldoorlog. Ci neac-theaters waren vooral in de jaren na de oorlog in heel Europa zeer populair. Het televisie-tijd perk maakte een eind aan die po pulariteit. Het .Rotterdamse thea ter schakelde aan het eind jVan de jaren zestig over op de'vertoning van gewone speelfilms. Wat er met de ruimte van Cine ma NRC gaat geheimen is nog niet bekend. Een woordvoerder van de Koninklijke Bijenkorf Beheer in Amsterdam maakt duidelijk dat er wel een plan is, maar dat'jïatr nog even geheim moet'blijven. Cannon werkt inmiddels nog al tijd aan de plannen voor een nieuw bioscoopcomplex aan de Kruiskade, op de plaats van het huidige Thalia theater. Daarin zul len minstens zeven en misschien zelfs negen zalen komen. Dat za lencomplex wordt onderdeel van een groot gebouw, waarin behalve de bioscopen ook een aantal hore- ca-bedrijven en een groot aantal woningen moet komen. Dat laatste is het probleem: tot nu toe wil nie mand in die woningen investeren. Cannon in elk geval ook niet. Els Rood: „Die theaters willen we graag exploiteren, maar van ap partementen hebben we geen ver stand," van zijn 'missie'. „Er zit een hele geschiedenis aan vast," vertelt hij. „Een jaar of 7 geleden hebben we dé renovatie gehad van Vaartland, een her vormd tehuis, en De Wetering, een gereformeerd tehuis. In totaal moesten daarbij 96 plaatsen wor den ingeleverd. Individueel kon den de huizen niet in aanmerking komen voor vervangende verzor gingsplaatsen. Daarom werden ze toen ondergebracht in de de nieu we Protestants Christelijke Stich ting Huisvesting Bejaarden, de PCSHVB." Al snel na de oprichting claim de deze stichting bij de provincie een verklaring van geen bezwaar voor het scheppen van vervangen de verzorgingsplaatsen; ze kreeg deze verklaring ook daadwerkelijk toegewezen. Maar kort na die ver klaring van geen bezwaar vond de provincie dat er een tekort was aan de zogenoemde 'algemene' ver- zorgingsplaatsen, dat wil zeggen plaatsen in huizen die niet op een bpeaalde religieuze signatuur ge stoeld zijn. Dit leidde tot herover wegingen rond het verdelen van de plaatsen. „Als protestants-chris telijke groepering kon je het toen wel vergeten," zegt Madera. „On geveer tegelijkertijd besloot de ge meenteraad Vlaardingen dat alge mene verzorgingsplaatsen voor rang moesten krijgen. Men zou geen medewerking verlenen aan een protestants-christelijk tehuis, en de claim bleef dus liggen waar hij lag: op de plank. De consequen ties: de ouderen werden de dupe van die conflictsituatie." Madera heeft toen zoals hij het zelf noemt een 'hint' gegeven aan de protestants-christelijke stich ting: „Ga nou eens van je geloof af, heb ik ze gezegd. Wordt nou een algemene stichting." De PCSHVB wilde daar echter niet aan. Vervol gens ontstond er een totaal nieuwe gedachte: twee maanden geleden begon Madera alle Vlaardingse verzorgingsinstellingen te benade ren met het idee voor een totaal nieuwe stichting (Stichting Nieuwe Waterweg-Noord) waarin alle stichtingen zouden participeren. „Ik kreeg de zaak rond, op één uit zondering na: binnen de PCSHVB bleef Vaartland tegensputteren." Daarop stapte De Wetering uit de stichting. Vaartland kwam kortgeleden met hangende pootjes terug, maar de provincie weigerde: een gepasseerd station, vond men. „Toen de staatssecretaris zich hij de opening van de Maashaven in Maassluis uitsprak voor 60 ex tra bedden in de regio zag ik on middellijk de koppeling van een nieuwe opzet van verpleegtehuis en verzorgingshuis," aldus een en thousiaste Madera. „Dertig bedden voor Vlaardingen en dertig voor Schiedam. Voor Vlaardingen is die koppeling tussen verpleegtehuis en verzorgingshuis uniek." Madera, hoopt het muisje zelfs nog een tweede staartje te kunnen geven. „Er is in het centrum van Vlaar dingen geen dienstencentrum voor ouderen," zegt de wethouder. „Stel dat we in de directe omgeving van de nieuwe dependance een dien stencentrum neer zouden kunnen zetten, dan krijg je helemaal een ideaal plaatjel" De eerste paal voor de nieuwe voorziening moet halverwege 1990 de grond in. Waar? Aan het West- nieuwland, waar nu het parkeer terrein van het stadhuis is. „De Erasmusscnool wordt dan afgebro ken, zodat er toch ruimte genoeg blijft om te parkeren," zegt Ma dera. Schiedam regelt zijn zaken apart, Hier is geen sprake van nieuwbouw, maar van renovatie van 3 panden met toevoeging van de 30 nieuwe bedden. Wat Vlaardingen betreft heeft het heel wat voeten in de aarde ge had voordat alle partijen het met elkaar eens waren. Madera: Het is niet makkelijk geweest om al die verschillende overtuigingen bij elkaar te brengen," aldus Madera, „maar van burger tot burger heb je toch de plicht om voor de oude- roiaatzorgen?" MmÊMê '0 Rotterdamse soulband Soulex bezig aan de laatste repetitie, vanavond is het afscheidsconcert. ROTTERDAM Muziekmin- nend Rijnmond pinkt deze dagen een txaan weg. De band Soulex voluit: Soulex and the Souloos fea turing the Soulettes houdt op te bestaan, althans in de huidige vorm. Dirigent en inspirator Henk Riemersma, zangeres Zita Duson en een deel van de instrumentalis ten van de meer dan twintigkoppi ge groep zetten er een punt achter. Reden om de soulband op te heffen is niet zozeer ruzie als wel slijtage. Na ruim twee jaar is het enthousiasme wat geslonken. „Er gens is het jammer om op te hou den," zegt Riemersma, „maar als je kijkt hoe we begonnen zijn, als weekendworkshop van de SKVR, dan hebben we het er aardig afge bracht." Soulex is voortgekomen uit de eind 1986 door de Stichting Kunst zinnige Vorming Rotterdam (SKVR) gehouden soul-workshop Reach out I'll be there, die mede door Riemersma werd begeleid. In de afgelopen jaren werd met veel enthousiasme zo'n twee keer per maand opgetreden, vooral in de Rotterdamse regio, maar ook daarbuiten. Vorig jaar zomer speelde Soulex twee weken in Spanje. Riemersma vergelijkt de band met de harmonie en de fanfare, maar dan in het popcircuit. „We hebben nooit ingewikkelde muziek gespeeld, nooit echt up-tempo-stuk- ken en nooit moeilijke schema's," zegt hij. Daardoor vonden ook re latieve beginners aansluiting bij de band. Op het repertoire stonden co vers van nummers die in de jaren zestig bekend zijn geworden in uit voeringen van onder anderen Mar vin Gaye, Aretha Franklin, Etta James, Martha Reeves and the Vandellas en Otis Redding. SCHIEDAM In de nabijheid van,het kantoorpand van Woning- beheer komt over de Schie een be weegbare brug. Het plan hiervoor wordt binnenkort bij de gemeente raad aangeboden. Wethouder Hans van Kleef verklaarde dit onlangs in de raadscommissie voor Volks huisvesting. O-p Vooral door medewerkers en1* huurders van Woningbeheer is herhaaldelijk gevraagd om een kortere looproute tussen het stads kantoor, het complex 's-Graveland en het verhuurkantoor aan de Westvest. Er moet nu steeds wor den omgelopen of -gereden. Dat er vaart men als lastig en onprak tisch. Nog niet bekend is op welke plaats de brug wordt gebouwd. Dat kan zijn tussen de Westvest en de Kreupelstraat of aan de andere kant van de Westvest in de rich- ,ting van de 's-Gravelandseweg. Het voornemen om een brug te bouwen hangt nauw samen met het besluit om een stuk aan kan toor van Woningbeheer te bou wen. IX f SPOOR Natuur in beeld is de titel waar onder de fotograaf Gerard Spoor in de foyer van Theater de Teerstoof, Nieuwstraat 12 in Schiedam zijn werk tentoonstelt. In bijzondere kleurenfoto's toont deze fotograaf ons de schoonheid van de natuur. Te bekijken vanaf een uur voor de aanvang van iedere voorstelling in het theater tot sluitingstijd. TABIT In de Schielandgalerie in de ge lijknamige polikliniek aan de Bur gemeester Knappertlaan in Schie dam is tot en met 30 juni een ex positie van vrije grafiek van de Rotterdamse kunstenaar Ismaïl Tabit te zien. In zijn grafiek geeft Tabit het algemeen menselijk ge drag weer in gevarieerde structu ren en vlakken waardoor de figu ren goed tot hun recht komen. De galerie is geopend van 9 tot 17 uur op werkdagen. MAROT De dichteres Elma van Haren stelde samen met 11 kunstenaars een grafiekmap samen onder de ti tel Marot. Bij iedere prent hoort een gedicht van Elma van Haren. Zij liet zich door de prenten en de titels ervan leiden om de bij haar opgeroepen associaties on te zetten in woorden. De grafiekmap met elf gedichten en elf prenten wordt tot en met 23 juli geëxposeerd in de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112 in Schie dam. Marot is uitgebracht een op lage van 40 exemplaren en te koop voor ƒ2000,-. Openingstijden: dins dag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur en op zondag van 12.30 uur tot 17 uur. APPEL - Gedurende de maanden juli en augustus toont het Stedelijk Muse- um in Schiedam weer een aantal aanwinsten op het gebied van ei gentijdse kunst en geschiedenis in de traditionele zomeropstelling. Een spectaculair onderdeel van de ze opstelling is het schilderij 'Fille en pleurs' (Meisje in tranen) van Karei Appel dat het museum in een langdurige bruikleen van een particulier heeft gekregen. Appel maakte dit schilderij in 1953 naar aanleiding van de watersnood ramp in Zeeland. Het is een zeer emotioneel schilderij waarin Ap pel op hoog niveau het immense verdriet uitbeeldt. Het schilderij wordt in de zomeropstelling op een bijzondere plaats geëxposeerd. VISSERIJMUSÉÜM Niet alleen als expositieruimte maar ook als inspiratiebron dient het Visserijmuseum voor een ten toonstelling van cursisten van de tekenlessen van Galerie de Duig. De werken zijn door deze leerlin gen van de kunstenaars Aad Hof man en Dik Kats gemaakt tijdens een aantal lessen in het museum met als thema 'Een gedeelte van het museum in aquarel'. Vanwege het beperkte licht is veel met sepia gewerkt. Zeer toepasselijk in dit nostalgische museum, want sepia geeft een effect dat aan antieke prenten doet denken. Tot 1 juli in het Visserijmuseum, Westhavenka- de 53, Vlaardingen. Geopend: maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur een zondag van 14 tot 17 uur. VAN BEKKUM Landschappen stillevens van de Rotterdamse kunstenaar Nico van Bekkum zijn te zien bij koffie- en theeschenkerij de Zeeman, Hoog straat 205 in Vlaardingen. Deze kunstenaar heeft reeds tientallen tentoonstellingen in binnen- en buitenland op zijn naam staan en zijn heldere kunstwerken komen dan ook in vele collecties voor. NANDA VAN BEEK Van de Vlaardingse kunstena- resse Nanda van Beek hangen olie verfschilderijen in de expositie ruimte van het districtskantoor van de Bondsspaarbank Schie- dam-Vlaardingen. Van Beek, werk zaam bij de Stichting Kunstzinnige Vorming te Rotterdam en als zoda nig begeleidster van kinderen en buurtbewoners bij muurschilderin gen, exposeert sinds 1976 regelma tig. De expositie in het kantoor van de spaarbank aan de Schie- damseweg 12 te Vlaardingen duurt tot 22 juli. ZOMERMÜSEÜM Het in de zomer onbenutte ge bouw van de Vrije Academie aan de Oosthavenkade 42 in Vlaardin gen heeft deze zomer een nuttige bestemming gekregen als Zomer- museum. Acht Vlaardingse kunste naars, te weten Peter Dumas, Kees Lesuis, Jan van Reeven, Eric van Straaten, Elly Dijkshoorn, Hans Rikken en Wilma Kuil tonen er tot en met 31 augustus recent werk. Deze eerste presentatie van het Zo- mermuseum is mogelijk gemaakt door financiële bijdragen van de gemeente Vlaardingen en de Vrije Academie. Het is de bedoeling dat dit initiatief, dat voorziet in een extra expositieruimte, een jaarlijks terugkerend evenement zal wor den. Ook kunstenaars van buiten Vlaardingen zullen dan in gebouw Hollandia kunnen komen expose ren. Geopend: dinsdag tot en met vrijdag van 9 to 12 uur en van 13 tot 17 uur, vrijdagavond van 19 tot 21 uur en zaterdag van 12 tot 17 uur. Voorzitter R. van der Graaf (links) en secretaris A. Luysterberg zijn de stuwende krachten achter een florerende modelspoorvereniging. Door Perry Menexis SCHIEDAM De models poorvereniging Schiespoor, die in oktober haar eerste lustrum viert, organiseert regelmatig open dagen. Het doel daarvan is niet uitsluitend het bieden van> een ruilbeurs aan de gewortelde liefhebbers van modeltreintjes en vakbladen. Het gaat er voor zitter Ron van der Graaf ook om dat de modelsport op deze ma nier in een bredere publieke be langstelling komt te staan. Gezien de ontwikkelingen bij Schiespoor is er zeker sprake van een brede belangstelling. De groei van de vereniging was stor machtig. Deze club voor liefheb bers van modeltreintjes werd in oktober 1984 opgericht en het aantal leden steeg van 13 in het begin tot de 61 nu. „Onze vereniging is in feite ontstaan door een contactadvertentie.Eén van de le den van het eerste uur, Bertus van Rij, plaatste deze in de krant om in contact te komen met hob byisten van modeltreintjes. De eerste keer kwamen er dertien mensen bij elkaar en dat clubje werd steeds maar groter." Binnen Schiespoor, dat sinds eind 1987 in een houten clubge bouw aan de Westerkade is ge vestigd, wisselen de leden niet alleen met elkaar van ideeën over de inrichting van hun eigen spoorbaantjes thuis. „Natuurlijk wordt er wel veel over treinen gepraat," legt Ron van der Graaf uit. „Maar er worden ook cursus sen gegeven die onze leden van nut zijn, zoals elektrotechniek, solderen, modeltreinbouw en dat soort dingen. Als het maar din gen zijn die specifiek met de mo- delspoorbouw te doen hebben." Op de vraag wat mensen er zo leuk aan vinden om na hun kin dertijd nog met treintjes te spe len, wil de voorzitter eerst een wedervraag stellen. „Laat ik eens vragen waarom mensen na hun kindertijd blijven voetballen. Be grijpt u waar ik heen wil? Het is gewoon leuk en er speelt een stuk nostalgie en het bijblijven van op het gebied van de tech niek mee. Het is een hobby waar je je hersens en lichaam bij moet gebruiken. Als je aan het sleute len bent moet je namelijk in al lerlei houdingen liggen. Daar speelt verder bij dat je een per fecte lichaamsbeheersing, die wel eens tot op de honderdste milimeter gaat, moet hebben." m een zaal staat een vrij grote spoorbaan opgesteld, waarin Duitse, Zwitserse, Oostenrijkse en Hollandse landschappen el kaar overlappen. Dat er nu ook koeien, polders en vaarten in het landschap zijn opgenomen, ver raadt al een beetje dat ons land in de modelsport serieuzer wordt genomen. „Dat je vroeger alleen maar Duitse of Zwitserse land schappen kon krijgen, was omdat daar de fabrieken voor model treintjes zaten. Daar was het pu bliek eerder volwassen. „Aanvankelijk hadden wij hier een grote achterstand op de Duitsers. Die zijn bijvoorbeeld vlak na de oorlog al met vaklite ratuur begonnen, wij rond 1980. Maar die achterstand is nu inge haald. Sinds vorig jaar hebben is er in Nederland een overkoepe lende organisatie en dat bevor dert de internationale contacten. Daarbij wordt ons land nu ook serieus genomen, wat blijkt uit de Hollandse landschappen die nu verkrijgbaar zijn." Ook voor het grote publiek wordt de modelsport steeds meer als een bezigheid voor volwasse nen gezien. „Dat komt niet in de laatste plaats doordat enkele vooranstaande mensen liefheb ber van modeltreintjes zijn. Het feit dat Ed Nijpels en Pieter van Vollenhoven aan deze sport doen heeft het publiek dan eindelijk volwassen gemaakt." 1 Vanavond geeft Soulex een af scheidsconcert in het Berenei- aan de Doklaan 12 op Rotter dam-Zuid. Aanvang 22.00 uur. Later op de avond treedt de funk- band Step on your watch op, die ook is voorgekomen uit een SKVR-workshop. Brand in berg afval 4 SCHIEDAM Ongeveer1 twintig kubieke meter sloopaf-J val is vanmorgen omstreek^ half zes aan de Polderweg irf vlammen opgegaan. De brand' ging gepaard met een hevige1 rookontwikkeling. Het vuur is door de brandweer geblust. De politie houdt er rekening mee' dat het afval is aangestoken. Vrachtwagen in sloot SCHIEDAM Ongedeerd is gistermiddag een chauffeur uit-' zijn vrachtwagen gehaald nadat deze van de weg was geslipt en in een sloot was beland. Door de lange droogte en de plotsei hnge .hevige,, regenvaluwas .het wegdeJbspekglad geworden.! In een bocht? van- het t knooppunt Kethelpleim raakte de ongelal den vrachtwagen -in een slip; schaarde en vloog van-het talud in de sloot,-„Pasflater op „de avond, nadat de files op dit tra ject waren opgelösrfis de'trek ker met oplegger uit de sloot ge takeld. Geld en apparatuur weg bij inbraken SCHIEDAM Bij een in braak zijn van een bewoner van de Aleidastraat een video-I camera, twee fotocamera's eri een autoradio gestolen. Dé waarde van de goederen be draagt tweeduizend gulden; Men verschafte zich de toegang door een deur te forceren. Met behulp van een valse sleutel konden dieven uit een woning in de Professor Kamerlingh On- neslaan een giropas en een da mesportemonnee met tweehon derd gulden meenemen. Arbeidsbureau helpt bij scholing SCHIEDAM Mensen die hij het Arbeidsbureau staan in geschreven, kunnen met het bu reau overleggen hoe zij door middel van her-, om- of bijscho ling weer een baan kunnen be machtigen. Hiervoor heeft het Arbeidsbureau in 1989 twee miljoen gulden beschikbaar ge^ steld. De scholing is gericht op het vervullen van vacatures en het versterken van de kans op een baan voor langdurig werk lozen, (herintredende) vromven en medelanders. De dagscholen van het Arbeidsbureau de Centra Vakopleiding zijn gratis. Bij de overige opleidin gen wordt van de cursisten een eigen bijdrage verwacht vari vijf percent van de totale scho lingskosten met een minimum van 60 en een maximum van 250 gulden. Feestband in muziekcafé SCHIEDAM Morgen avond houdt het muziekcafé Po dium aan de Lange Haven 28 een open jamsessie. Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. Za terdag verzorgt omstreeks 22.30 uur de swingende feestband Ontroerend Goed een concert. Toegangsprijs vijf gulden. Zij brengt een combinatie van pop en Caribische muziek. Het mu zikale weekeinde wordt zondag (22.00 uur) afgesloten met de muziekfilms 'A hard days night' van The Beatles en 'Spend the night together' van The Rolling Stones. P. ,-4 lit?"» 1.40, .SyJv^JVf ^Tf«V ,.JP" -%5?:'V I v%? .y. t dl •ymt&xi X, V 3 I Vs3? ,v r i>j< wyyy y*r

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1