Gemeentelijke dienst verft milieuvriendelijk Maud Roukens wint reis met Transsiberië Expres Mil oenen extra subsidie voor Dr. Daniel den Hoed Kliniek het w a a i q a t Het Vrije Volk SCHIEDAM Kleine partijen gaan samen in Groen Bijna de helft van padden overleeft trektocht niet Snoekduik redt bouwvakker het leven Al 100 ballonnen teruggestuurd Wethouder Zijdeveld wil er zijn huis mee opschilderen, maar kan de verf niet vinden Werkloze meisjes vinden baan dank zij No Problem DQO00Btf™B wonen ïSfeL nc&'M'ifer 4'i RAGINA.14 ws VRIJDAG 30 JUN11989: SCHIEDAM Met een snoekduik is een 40-jarige bouwvakker uit Enuneloord gis termorgen op het nippertje ont komen aan verplettering onder een betonnen plaat. De vloer plaat schoot uit de takels bij de woningbouw in Spaland. De man bevond zich er precies on der; maar reageerde direct. Hij hield er 'slechts' een gebroken middenvinger aan over. De plaat ontzette twee muren en sloeg een groot gat in de vloer van de in aanbouw zijnde wo ning. De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar het on geval. 5 SCHIEDAM Van de bijna tweeduizend ballonnen die op 10 juni op het Hemaplein bij een campagne van het CDA voor de Europese verkiezingen met een groene kaart zijn opge laten, 2ijn er inmiddels al meer dan honderd door de vinders teruggezonden. Het is echter nog,veel te vroeg om al over een (voorlopige) winnaar van de ballonnenwedstrijd te pra ten. De kaarten kunnen nog tot 15 augustus worden terugge stuurd, meldt het campagnete am. Schaaksimultaan tegen expert Hans Böhm ROTTERDAM Srmultaan- schaak is volgens schaaklief hebbers nog altijd de meest spectaculaire spelvorm van de ze denksport. Hans Böhm, 's lands bekenste schaakexpert, neemt het tijdens de Rotter damse Zondagsmarkt op 2 juli op tegen 25 volwassenen die de partij aandurven. Schaakbond- coach Cor van Wijgerden neemt het op tegen 25 jeugdige tegenstanders tegelijk. Beide heren nemen vier uur de tijs voor het spel. De wedstrijden duren van 13.00 tot 17.00 uur en worden gehouden op het binnenplein bij het Maritiem Museum aan de Schiedamse- dijk. Belangstellenden kunnen zich aanmelden vanaf 12.30 uur bij het wedstrijdsecretari aat, dat wordt gevoerd door de Rotterdamse Schaakbond. "Extra polltiebih interland in Kuip ROTTERDAM Voor, tij dens en na de "voetbalwestrijd Nederland-Engeland, op 13 de cember in het Stadion Feij- enoord in Rotterdam, zal de po litie in de binnenstad extra per soneel inzetten om uitwaaie ring van supportersrellen te voorkomen. „Net zoals toen zul len wij voetbalgeweld niet tole reren en snel indammen," zei burgemeester dr. A. Peper tij dens de vergadering van de raadscommissie voor Politieza ken, waarin hij bekendmaakte toestemming te hebben gegeven voor het spelen van de wed strijd in De Kuip. De wedstrijd wordt gespeeld in het kader van het honderdjarig bestaan van de KNVB. Tentoonstelling over Het Nieuwe Rotterdam ROTTERDAM In het ka der van de Dag van de Archi tectuur is zaterdag 1 juli in het Econoeenter aan de Leuveha- ven een tentoonstelling over Het Nieuwe Rotterdam. Ma quettes, foto's en ander visueel materiaal zullen de plannen voor Het Nieuwe Rotterdam be lichten, zoals Waterstad, Kop van Zuid, de Noordrand, het Museumpark en het bedrijven park Rotterdam Noord-West. Ook zullen de resultaten van vijftien jaar stadsvernieuwing en de plannen voor de verbete ring van de Lijnbaan in de schijnwerpers worden gezet. De toegang tot de tentoonstelling is gratis.en zaterdag vanaf tien uur 's ochtends te bezoeken. Door Rein Wolters SCHIEDAM Zelfs een ge dragsdrager kan niets afdwingen Bijvoorbeeld niet de verkoop in winkels van milieu-vriendelijke verf. Daarvan gaf wethouder Chris Zijdeveld gisteren een blozend voorbeeld. De milieu-bewaarder van de stad wil zijn woning op schilderen. Maar ondanks naspeu ringen door zijn vader bleek er in de winkels geen milieu-vriendelij ke verf verkrijgbaar, „ik heb zul ke verf nog niet gebruikt, want het is niet te koop," moest hij erken nen. Waarmee wel is vastgesteld dat het milieu-beleid van de stad be paald nog niet massaal is doorge drongen tot de producenten van verf- en verfprodukten in klein- verpakking. Maar Zijdeveld mocht g gisteren wel even 'werken' met milieu-vriendelijke verf. In de ves- J tiging van de Dienst Gemeentewer- ken aan de Korte Haven schilder- o de hij een kozijn: als bewijs dat de g verf bestaat en ook als bewijs dat deze dienst deze verfsoort meer en meer toepast. Zoals meerdere malen onder de aandacht is gebracht, gaat het stadsbestuur alleen in zee met pro jectontwikkelaars en bouwbedrij ven die milieu-vriendelijke pro- dukten toepassen. Zo is bijvoor beeld het gebruik van tropisch hardhout taboe. Hiermee levert de gemeente een bijdrage aan het be houd van de tropische regenwou den elders in de wereld. Maar ook op het gebied van schilderwerk heeft de gemeente in de nieuw bouw beperkingen opgelegd. Er mag alleen gebruik worden ge maakt van milieu-vriendelijke ver ven, met als grondstof bijvoor beeld lijnolie of water. Al ruim an derhalf jaar past de gemeente op steeds grotere schaal het gebruik van deze 'natuurverf toe. Gisteren maakte wethouder Zij develd wereldkundig dat de Dienst Gemeentewerken al geruime tijd schildert met milieu-vriendelijke verf. Bij de dienst zijn ruim vier honderd objecten in onderhoud zo- Milieu-wethou der Chris Zijde veld schildert met voor de na tuur minder schadelijke verf. „De verf smeert lekker uit." past, geeft het uiteindelijke resul taat geen financieel verschil. Syn thetische verf gaat gemiddeld vijf jaar mee, terwijl de levensduur van 'natuurverf minimaal één jaar langer is. De grote besparing ligt in het milieu dat niet of nau welijks wordt belast met schadelij ke stoffen." Het schilderen met waterver- dun bare verf vereist extra aan dacht. Zo moet de ondergrond goed schoon en vetvrij zijn en moet er altijd een grondlaag in kleur wor den aangebracht voordat de klus met twee laklagen wordt voltooid. Bij voorkeur moet het schilder werk worden gedaan met platte kwasten van kunsthaar of ge mengd met varkenshaar. Op jaarbasis smeert de afdeling onderhoud gebouwen van de Dienst Gemeentewerken ongeveer tienduizend liter verf weg. In 1987 bedroegen de kosten voor het schilderwerk aan de gemeentelijke eigendommen bijna negen ton. SCHIEDAM „Het is de be doeling dat de meisjes hier voor maximaal één jaar blijven en dan gaan solliciteren of een be roepsgerichte opleiding gaan volgen," zegt Marieke Gels, leidster van het leer- en werk project 'No Problem*. Werkloze meisjes tussen de 16 en 23 jaar kunnen bij 'No problem' ver schillende cursussen volgen. „Op deze manier proberen we de werkloze meisjes, met een opleiding die niet hoger is dan mavo 4, een betere positie in de maatschappij te geven." Het afgelopen half jaar heb ben 22 meiges met een uiteen lopende nationaliteit aan de cursus kledingmaken, etaleren of de kapperscursus deelgeno men. De gemaakte kleding werd vervolgens in hun eigen winkel in De Passage verkocht. Het door de Schiedamse Sociale dienst gesubsidieerde project werd twee jaar geleden opge start en is sinds januari in het pand in De Passage gehuisvest. „We zaten eerst in zuid, maar dat liep niet zo. Nu zitten we centraler en is het wel drukker, maar veel mensen weten ons nog steeds niet te vinden. We moeten het vooral van mond- tot-mond reclame hebben," ver klaart Gels. De cursussen zijn inmiddels afgelopen en tot eind deze week houdt 'No Problem' uitverkoop van de nog overgebleven zelfge-,' maakte kleding. Gedurende de zomermaanden wordt het ge- bouw uitgebreid en half sep!U~ tember begint het nieuwe sei-'"r zoen. Gels: „De meisjes kunnen' zich dan ook inschrijven voor'*1 cursussen als Nederlandse taal- vaardigheid, reken- en sociale vaardigheid." Van de meisjes die het afge- lopen half jaar aan het leer- en J werkproject deelnamen, heeft een aantal inmiddels een baan gevonden. De meeste meisjes beginnen volgend jaar echter aan een andere opleiding. „Ze vinden natuurlijk geen baan waarmee ze in één klap veel geld verdienen, maar het is al wel een begin," aldus Gels. Geïnteresseerde meisjes kunnen zich vanaf de laatste week in augustus opgeven bij Marieke Gels, tel: 4730770. Door Rein Wolters SCHIEDAM Maud Roukens was afgelopen woensdag voor even in de zevende hemel. Van blijd schap en terecht. Intussen staat de 31-jarige inwoonster van Goude met heide benen weer stevig op de grond. Ze heeft het voornemen daar zeker tot in de tweede helft van volgend jaar te blijven. Maar dan gaat ze echt voor 27 dagen weg met de Transsiberië Expres. Eerst door de Sovjetunie en vervol gens naar China. Afstanden die de trein niet aflegt, doet ze per vlieg tuig. Deze reis ter waarde van achtduizend gulden is haar be loning voor een winnend ontwerp in de ideeënprijsvraag 'Station Centraal". Maud Roukens werkt sinds vier jaar in Schiedam als stedebouw kundig ontwerpster bij de Dienst Gemeentewerken. Ze is mede ver als scholen,,.„wdjkcentïa,^emaleiL^_.aötmoMelük,.„yfl9LCT.bijyoqj,begJd en bruggen. „In de op dit moment het stedebouwkundig ontwerp gangbare verven" komen "verschil- voor de nieuwbouwwijk Spaland lende stoffen voor die het milieus in het noorden van, de stad. Ze ont- belasten. Zo bevatten-ze koolwater^} rving eergisteren.; ;de ceerste, ^prijs-^Q,; stöfverbindingen (oplosmiddelen)' die een gevaar vormen voor de ge zondheid en de ozonlaag aantas ten. Daarnaast komen er vaste stoffen in voor, waaronder verbin dingen met zware metalen, die schadelijk voor levende organis men zijn als ze in de kringloop te recht komen. Het laatste is bijna onvermijdelijk als gevolg van het schuren van verf, krabben, na tuurlijke slijtage en sloop." Overigens is het gebruik van de door het stadsbestuur gewenste verven in aanvang ongeveer vijf tien percent duurder dan verfsoor ten op synthetische basis. „Maar," aldus een uitleg, „mits milieu vriendelijke verf goed wordt toege- voör haar ontwerp"" voor hef "sta tionsgebied van de stad Rijswijk. Van de inzenders werd verwacht dat ze originele ruimtelijke oplos singen zouden aandragen voor één of meer in het stationsgebied spe lende problemen. De onafhankelijke jury koos uit de dertien inzendingen unaniem voor het ontwerp van Maud Rou kens. De prijsvraag was uitge schreven door Archiprix, een orga nisatie die jonge architecten pro moot. Het rapport vermeldt dat haar plan uitsteekt boven alle andere inzendingen. „En daar ben ik best trots op," zegt de ongehuwde ont werpster er zelf van. „Het was een Prijswinnares Maud Roukens aan het werk in het Stads kantoor. De ar- chitecte is blü met de prijs r-haar-be £kf^&nde ont- 1 raWinzet) tionsgebi edirh het centrum van Rijswijk. 'uitdaging." Naast haar werkzaam heden voor de gemeente studeert ze ook part-time aan de Academie van Bouwkunst in Rotterdam. Haar studierichting is stedebouw en architecteur. Waarschijnlijk krijgt ze binnen Spaland ook te maken met de bouw van een NS-station. „Dat is het station Kethei," beaamt ze. „Maar het ontwerpen van het sta tion zelf is een zaak van de Neder landse Spoorwegen. Mijn taak zal het straks zijn om de spoorlijn en het station op een harmonische wijze te laten ingaan op de omge ving. Best een leuke klus." Dat de jonge architecte haar prijs pas volgend jaar opneemt komt omdat de Transsiberië Ex pres maar een keer per jaar rijdt. „Als ik dit jaar nog wil, moet alles binnen een week geregeld zijn. Dat is geen haalbare zaak. Bovendien is het over een jaar misschien een stuk rustiger in China." ROTTERDAM Om twee on derzoeksprogramma's naar de ge nezing van kanker te kunnen voortzetten heeft de Ziekenfonds raad aan de Dr. Daniel den Hoed Kliniek in Rotterdam enkele mil joenen guldens extra subsidie toe gekend. Het bedrag afkomstig uit de kas van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) is bestemd voor het onderzoek naar de ".vaarde van 'autologe beenmergtransplantatie' bij leuke- miepatiënten en voor een studie naar de waarde van 'hyperther mic', een techniek waarmee de re sultaten van bestraling op moeilijk -of niet te opereren tumoren aan merkelijk kan worden verbeterd. De 1,7 miljoen gulden die de Dr. Daniel den Hoed Kliniek hier voor ontvangt, is vooral bestemd voor het onderzoek naar de resul taten van hyperthermic bij terug kerende borstkanker. De ongeveer 2,5 miljoen gulden ten behoeve van het beenmerg transplantatie-programma deelt de Dr. Daniel den Hoed Kliniek met het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, waar in nauwe samen werking met 'Rotterdam' een zelf de onderzoek wordt verricht. Daarbij wordt nu onder meer ook nagegaan hoe succesvol de trans plantatie kan zijn van beenmerg, dat niet volledig indentiek aan het (oorspronkelijke) beenmerg van de ontvanger, In totaal stelde de Ziekenfonds raad voor kankeronderzoek ruim 7,5 miljoen gulden beschikbaar. Daarnaast krijgt het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam ruim zeshonderdduizend gulden ten behoeve van een studie naar 'prenatale diagnostiek van aange boren afwijkingen hij de begelei ding van zwangeren'. SCHIEDAM Groen Links wordt ook actief in Schiedam. Een besluit hiertoe is deze week geno men door een groep van twintig mensen, onder wie onafhankelij- ken en vertegenwoordigers van de CPN/PSP, PPR en de EVP. Zij heb ben een initiatiefgroep gevormd die in de zomermaanden werkt aan de nadere invulling van Groen Links Schiedam. De groep start een werving scampagne, werkt een organisatie structuur uit en stelt een program ma van politieke uitgangspunten op. De oprichting van Groen Links Schiedam is gepland op 31 augus tus. Inleen persbericht schrijft de voorbereidingsgroep: „Met de start van dit initiatief wordt beoogd om de radicaal progressieve krachten te bundelen. Schiudam wordt weer leuk, groen en links. Op 31 augus tus zal dat uitmonden in een breed en wervend alternatief voor de in geslapen politiek, die mensen al leen nog maar het rozen of ballon nen tot een gang naar de stembus kan bewegen." Wie de behoefte voelt zich aan te sluiten bij het initiatief, kan zich wenden tót het postadres van 'Groen Links Schiedam in oprich ting', Strijensestraat 42, 3114 PW Schiedam. SCHIEDAM Van de 442 pad den die het afgelopen voorjaar de jaarlijkse trek naar hun broed plaatsen hebben gemaakt in de polder Spaland, zijn er 191 dood langs de verschillende wegen aan getroffen. Het aantal kikkers en salamanders dat het leven liet, lag rond de vijftig. De amfibieën keren elk voor jaar terug naar hun geboortesloot om daar hun eieren af te zetten. Daarvoor moeten ze onder meer de bouwweg in Spaland, de Harre- weg of de Kerkweg oversteken. Zo dra de eitjes zijn afgezet, zwerven de amfibieën weer uit naar de weilanden. Volgens de Padden- werkgroep Schiedam zijn de hoe veelheden kikker- en paddedril die dit jaar in de sloten van het park Kethei te zien waren, bedroevend klein. De massale oversteek begon, als gevolg van de zachte winter en het aanhoudende mooie weer, al vrij vroeg. Op 3 maart waren niet al leen de eerste padden, kikkers en salamanders langs de wegen te be speuren, maar ook de eerste twee dode dieren. De gemeente heeft toegezegd om voor de volgende oversteek paddentunnels aan te leggen onder de bouwweg in het Spaland, de Harreweg en de Kerk weg. 'Nacht vlinderen' in de Broekpolder SCHIEDAM Vanavond begint de afdeling Schiedam/- Vlaardingen van de Nederlandse Jeugd bond voor Natuurstu die met een nacht vlinder-inventarisa tie in de Broekpol der. Vanaf ongeveer 22.45 uur (zonson dergang) tot 01.00 uur wordt er 'gevlin derd'. Dit gebeurt met behulp van een groot laken en zogenoemde HPL-lamp, die een bepaalde frequentie uitzendt waar vlin ders door worden aangetrokken. De lamp wordt voor het laken gehangen, dat door de felle verlich ting in de hele om trek voor vlinders te zien zal zijn. Het la ken zal worden opge steld aan het eind van de watersport weg nabij water sportvereniging 'De Bommeer'. Alle belangstellen den zijn van harte welkom. De avond gaat alleen door bij goed weer. Voor meer informatie over deze avond of over andere activi teiten van de NJN kan men terecht bij Ronald Jacobs, tele foon 474 34 07. 'Falsig Flex' is een deens kastenprogramma uitgevoerd in prachtig blank beuken en afgewerkt met een transparant lak die het blonde skandinavisehe effect verstrekt. Het bestaat uit verschillende elementen waarmee verrassende kombinaties gemaakt kunnen worden, van b.v. een eenvoudig strak dressoir tot een levendige kastenwand met hoge en lage delen. Als dit uw nieuwsgierigheid heeft gewekt, kom dan een dezer dagen eens even bij ons langs. Wij vertellen U graag de mogelijkheden van dit schitterende programma. Tot ziens ti i ii n nmnnonn Markt 57 Vlaardingen Telefoon 010-4343685 I1- ""W* \.i lAf* fc i •be .10 oq i: V \jr I -f Y I 5 1 t. VIt, V Trrnf [*li i t J£~yr*- -rvr- -i -

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1