Vogelman Van de Hoek vermoedt: 'Vogels dood door duivengif' Ma omweg later in het vakant ehuis I 29.00 Het Vrije Volk SCHIEDAM Rotterdam doet onderzoek naar 'gevaarlijke' bommen Leesplezier in verpleeghuizen Man vermist na brand - n Middelharnisstraat AANBIEDINGEN van FRANS VAN THIENEN ordijn- appen nu 50% korting GRIJZE wandtegels WITTE kunststof VENSTERBANKEN m *ws PAGINA 14 DINSDAG 18 JUL11989 Door Marcel Potters ROTTERDAM De gemeente Rotterdam onderzoekt of alle bom men uit de Tweede Wereldoorlog, die nog in de stad liggen en gevaar kunnen opleveren voor de bevol king, moeten worden opgeruimd. Een speciale werkgroep, waarvan onder meer de Explosieven Oprui mingsdienst (EOD) deel uitmaakt, werkt op dit moment aan een plan op basis waarvan de mogelijke op ruiming van de projectielen kan plaatsvinden. De kosten van een dergelijke operatie lopen in de tientallen miljoenen guldens. In Rotterdam gaat het vooral om explosieven op plaatsen in de stad waar in de toekomst wordt gebouwd. De werkgroep heeft de laatste maanden een aantal mel- SCHIEDAM Behalve voor het lenen van een boeken of het lezen van een tijdschrift, biedt de openbare bibliotheek van de ge meente ook de (tijdelijke) bewo ners van ziekenhuizen, reactive ringscentra en verpleeg- en verzor gingshuizen heel wat lees- en mu- ziekontspanning. Hiervoor zorgt de ^wisselcollectiedienst van de biblio theek. -Vrijwel alle verzorgingshuizen Fvpor ouderen krijgen op vaste da- jjHen boeken en ander materiaal uit- iwgeleend. Voor mensen die de klei- Ste*' lettertjes niet meer zo goed jkünnen lezen is een speciale col- electie grootletterboeken samenge- steld. Leenlinealen, leesloeps en andere leeshulpmiddelen worden op aanvraag beschikbaar gesteld. Bij grote leesapparaten wordt ge adviseerd over de de aanschaf. Minder mobiele ouderen worden door medewerkers op hun kamers bezocht. Iedere week bezoeken mede werkers van de bibliotheek ook in het ziekenhuis de patiënten. Voor hen die tijdelijk niet in staat zijn zelf te lezen, zijn er gesproken boe ken beschikbaar. In de collectie is rekening gehouden met de migran ten Voor hen heeft de bibliotheek boeken in het Turks, Marokkaans, Vietnamees, Italiaans, Spaans, Grieks, Hebreeuws en Joegosla- visch. Meer informatie. tel. fi 4707703. .eweoH ei agio dingen van burgers nagetrokken. Het is nog niet duidelijk hoeveel bommen er uiteindelijk voor rui ming in aanmerking komen. De ervaring heeft geleerd dat niet el ke melding een 'gevaarlijk projec tiel' oplevert. Het rijk vergoedt bij dit soort operaties ongeveer negen tig percent van de kosten Burgemeester Van Thijn van Amsterdam heeft, mede namens zijn ambtsgenoten van Rotterdam en Haarlemmermeer, aan de bel getrokken bij staatssecretaris Ko ning (Financiën) om meer geld ter beschikking te stellen voor het verwijderen van niet-geëxplodeer- de projectielen. Het landelijke bud get, ongeveer acht miljoen gulden, is volgens hem niet toereikend. De drie gemeenten denken minstens vijftig miljoen gulden nodig te hebben van de rijksoverheid. De afdeling munitiefunctione- ring en explosieve stoffen van TNO in Rijswijk concludeerde vo rig jaar nog dat elke niet-geëxplo- deerde bom in Rotterdam zou moeten worden opgegraven. On derzoek wees namelijk uit dat het niet uitgesloten is dat dergelijke 'blindgangers' alsnog tot ontplof fing komen. Alleen bij blootleg ging, concludeerde men, kan ko men vast te staan om wat voor soort projectielen het gaat. Navraag in het buitenland wees uit dat men ook daar heel voor zichtig omspringt met 'blindgan gers'. In Groot-Brittannië en de Bondsrepubliek Duitsland wordt in principe elk projectiel geborgen. Het probleem in Rotterdam is dat de bommen door de zachte bodem een stuk dieper liggen. Het oprui men valt daardoor, zo wordt ge vreesd, veel duurder uit. Geschat wordt dat de jaarlijkse bijdrage van de gemeente op zo'n drie mil joen gulden zal uitkomen. Rotterdam was in de oorlog een van de zwaarst gebombardeerde steden. Na het Duitse bombarde ment in mei 1940 lieten ook de ge allieerden een grote hoeveelheid bommen op de stad neerdalen. Be kend is dat éen op de tien bom men, die in Groot-Brittanniê wer den gefabriceerd, niet afgingen. In de archieven van politie en de ge meente Rotterdam bevinden zich tientallen meldingen van mogelij ke blindgangers in de plaatselijke bodem. Vorig jaar ""kwamen daar, na het ruimen van de Bellebom-in de Bellevoysstraat, nog zo'n zestien meldingen bij: 1 "ubi os beuioa tneArr nfjaispqo h| idl hjh dbmH at zieb ROTTERDAM De politie is op zoek naar de 55-jange R.J.J. de Waal. De Rotterdammer is sinds vorige week spoorloos verdwenen, na een brand m zijn woning in de Middelharnisstraat. Bij de brand op donderdag 13 juli kwam een 34-jarige vrouw om het leven. Een politieman die de voordeur van het pand intrapte, liep brandwon den op aan zijn gezicht en borst. De Waal is hartpatiënt en kan niet zonder zijn medicijnen. De po litie vreest voor een ongeluk. De politie verdenkt hem niet van brandstichting. De auto van De Waal, een grijze Citroen BX, type 1.4E leader, is ook verdwenen. Het kenteken van de aan de lin kerzijde beschadigde wagen is PN- 81-NY. Het signalement luidt: ongeveer 1.70 meter lang, fors postuur, een buikje en achterover gekamd, licht golvend haar. Hij draagt een zwaar goudkleurig rechthoekig montuur met afgeronde hoeken. Wie weet waar De Waal of zijn au to zich bevinden kan contact opne men met de politie aan het bureau Hoogvliet, telefoonnummer 4242821. Door Rein Wolters SCHIEDAM „Als de gemeen te niets doet, dan grijpen de men sen zelf naar het vergif. Ze zijn de enorme overlast van duiven beu. Verzoeken aan de gemeente om de duivenplaag aan te pakken, leve ren al jaren niets op. Nu nemen de bewoners het heft in eigen handen en sterven de verkeerde dieren." Gerrit van de Hoek, beheerder van het Vogelasiel Schiedam, zegt ervan overtuigd te zijn dat de vori ge week gevonden tientallen kau wen, mussen en spreeuwen zijn ge dood door vergif dat voor duiven was bestemd. In eerste instantie zijn door mensen van de reini gingsdienst in de omgeving van de Heijermansflat in de wijk Woud- hoek zestien dode vogels aangetrof fen. Volgens insiders is dit ver moedelijk maar een topje van het werkelijke dodental in een wijk met veel groen en het Beatrixpark m de omgeving. Het moeten er in tussen honderden zijn. Tussen de dode vogels zijn tot op heden nog geen duiven aangetroffen. „Dat klopt ook wel. Duiven slaan het gif op in hun krop. Ze gaan er weliswaar aan dood, maar dat duurt enige dagen," legt Van de Hoek uit. Hij zegt zeker te we ten dat in de wijk een grote weer stand bestaat tegen het overmatige duivenbestand. „Bij een mevrouw die regelmatig duiven voert, wor den de kadavers in de tuin gewor pen." Gerrit van de Hoek veroor deelt elke vorm van vergiftiging. „Morgen beschouwt de poes zo'n vergiftigde vogel als een lekker hapje. Het dier legt dan vervolgens ook het loodje. Maar ook een loslo pende hond of een klein kind kun nen het vergiftigde voedsel opeten. Da's geen goeie ontwikkeling." Overigens zijn in de omgeving van de dode vogels ook vergiftigde stukjes voedsel gevonden. Asielbe heerder Hoek over de samenstel ling: „Het lijkt op een gedroogd blikvoer voor katten. Maar het kan ook gemengd tarwebrood zijn. Vanzelfsprekend heb ik het vergif tigde voer niet met mijn handen aangeraakt. Het is vanmiddag (gis teren dus) samen met de dode vo gels opgestuurd naar het Centraal - Diergeneeskundig -Instituut in Le- lystad. We moeten het onderzoek Ji afwachten veordAliWSaalëtfè con- .elusieïikunneix.trekken"~Z": aana.'Gemeente-voorlichteJirfan iteng- -H straat beaamt de -overlasti,van fdui- ven in de noordelijke wijken van de stad. „Maar duiven veroorza ken dat ook in de omgeving van het NS-station Nieuwland en bij voorbeeld op de Koemarkt." Hij spreekt tegen dat de gemeente 'plakgif smeert op dakranden van huizen of gebouwen. Door deze werkwijze kleven vogels aan de substantie vast en sterven een hon gerdood. „Dat gerucht waart rond, maar het is van geen kant waar. Schiedam bestrijdt duiven op geen enkele wijze: niet met gif en ook niet door bijvoorbeeld afschieten.' 'Langstraat verder: „Het duiven- probleem wordt voor een groot deel door de mensen zelf veroor zaakt. Met zakken voer worden ze gelokt en aansluitend gevoerd. Het In afwachting van het-overbrengen naar Lelystad, bewaart het Vogelasiel de dode, vogels in -de diepvries. Edda van de Hoek, de vrouw van de beheerder, vindt het gebruik van vergif ontöeTaatbaaf? zijn vooral oudere vrouwen die het voeren van duiven als een levens taak zien. Regelmatig waarschu wen we voor de neven-effecten. Maar je kunt niemand verbieden om vogels of zwerfkatten te voede ren. Niet alleen van duiven is de overlast bekend, maar ook van zwerfkatten. In sommige delen van de stad leven fikse kolonies. Als gemeente vangen we een te veel aan vrije dieren niet af. Dat zou een hetze opleveren bij men sen die van dieren geen slecht woord kunnen horen. Inderdaad, de gemeente heeft in dit geval angst voor negatieve publiciteit." Langstraat zegt niettemin dat de gemeente de ontwikkeling van het aantal dmven en andere zwerfdie ren op de voet volgt. „De ontwik keling die nu aan de gang is door het strooien van vergiftigd voed sel, is volstrekt ongewenst. Néé, er heeft nog geen bestuurlijk overleg plaatsgehad De verantwoordelijke wethouder Zijdeveld is met vakan tie." De gifaffaire bezorgt het Vogela siel extra werk. Jaarlijks verzor gen de tien vrijwilligers onder lei ding van Gerrit van de Hoek en zijn vrouw zo'n duizend vogels Vorig jaar januari bewees het asiel nog nogeens extra het bestaans recht bij een ohemorsing op de Noordzee door de Bulgaarse bulk carrier Borcea. Vele duizenden vo gels raakten besmeurd door de aangespoelde drab. Het vogelasiel Schiedam reinigde ruim honderd zeevogels. Een groot aantal van hen kon in de vrije natuur worden terugezet. nr Kinderen van wijkcentrum De Erker uit de Jan van Aven- nesstraat genieten in kamphuis IJsselstein in Hattem (onder de rook van Zwolle) van een fijne vakantieweek. Het Vrije Volk houdt het thuisfront dagelijks (tot en met vrijdag) op de hoog te van de belevenissen. Door Rein Wolters HATTEM Pas in de kleine uren keerde vannacht de rust in het vakantiecentrum IJsselstein in Hattem. Het anders zo rustige dijkdorp langs de IJssel is tot en met zaterdag ingenomen door 53 kinderen en 12 leiders en leid sters van het wijkcentrum De Er ker. Slapen is het laatste waar de kinderen aan denken; ze willen genieten van de tijdelijke, en mooie, omgeving. Om elf uur gis- ;„teravond werd de groep met eni ge drang naar bed gestuurd. Maar het duurde toch nog enkele uren voordat iedereen was uitge- dold. Gistermorgen om tien uur ver trokken de vakantiegangers van uit de Jan van Avennesstraat, uitgewuifd door ouders, groot ouders en andere familieleden en bekenden. Wie niet beter wist zou uit het uitbundige afscheid hebben afgeleid dat het om een langere vakantie dan één week ging. De busreis duurde langer dan verwacht. Het gevolg van een foutje van de chauffeur. Hij nam een verkeerde afslag en daardoor arriveerde het intussen hongerig geworden gezelschap pas om half twee op de bestem ming. Na het 'bunkeren' werden de kinderen meegenomen op ver kenningstocht over het kampter rein en door de buurt. Hierbij Zes fyne dagen in Hattem. Gisteren vertrokken de kinderen en de leiding vanaf het wijkcentrum De Erker naar hun kamphuis. De busreis duurde ruim drie uur. werd hen duidelijk gemaakt waar de grenzen liggen van wat wel of wat niet tijdens de kamp- week mag. Daarna zijn de ka mers ingericht, de koffers geïn stalleerd en de bedden opge maakt. Na deze plichtplegingen moch ten de vakantiegangertjes kiezen uit meedoen aan zwemmen (lek ker water), vissen (goeie vangst verzekerd) of bouwen aan een zandkasteel (tegen de rovers). Gisteravond togen de kinderen op een door een tractor getrok ken aanhanger de bossen in. Ze sprokkelden hout voor de vreug devuren, welke elke avond voor het slapen gaan bij het kamphuis worden ontstoken. Bij wijze van uitzondering - en ook om de za klampen uit te testen - werd gis teravond direct na het doven van het kampvuur nog een wandeling door de donkere omgeving ge maakt. Maar hoewel vermoeid, bleef het nog geruime tijd onrus tig en duurde het nog enkele sla gen van de kerkklok voordat ie dereen vertoefde in het land der dromen.Veel van de kinderen liepen gisteren rond met wit schuim, afkomstig uit spuitbus sen. „Maar het scheerschuim is nu allemaal op. Het was leuk el kaar hiermee onder te spuiten," aldus kampleidster Rony van der Weijden Namens alle kinderen doet ze de groeten aan het thuis front. Verder meldt ze dat het kamp geen zieken of heimwee- patiënten kent. aüe soorten "fl AA 15x15 cm I I ■UU p/m2 Louvredeuren O O RH 198x38 cm eiken - grenen kunststof 365x25 cm mm 12.93 Reklame 19.50 IwW r .4 'tl PM.'ftlifiHS'IfA ll'VII Pakje sigaretten niet voldo leende SCHIEDAM Door glaslat ten te verwijderen verschaften inbrekers zich de toegang tot het restaurant De Klok aan de Willem Brouwerstraat. De buit van slechts één pakje sigaretten was hen te mager. Daarom doorzochten ze via het restau rant ook twee aangrenzende woningen. Uit de een werden sieraden en munten gestolen en uit de andere woning een por temonnee en een portefeuille met een geldbedrag van 450 gulden. Back to Basic in D' Oude Stoep VLAARDINGEN De for matie Back to Basic treedt van avond 18 juli op in Café-Restau rant d'Oude Stoep, Smalle Ha venstraat 5 in Vlaardingen. Het optreden begint om 21.30 uur. Back to Basic is een band gefor meerd rond de zanger Theo Braams en een aantal muzikan ten die hun sporen in de Neder landse muziekscene al lang heb ben verdiend. Pasteitekeningen van Tonge in 't Paard SCHIEDAM In café 't Paard aan de Hoogstraat 162 in Schiedam exposeert de. Schie- damse kunstenaar Jacquês Ton ge van 21 juli tot en met 25 au gustus een serie pasteltekenin gen. De opening vindt plaats op vrijdag 21 juli om 17.00 uur. De tekeningen hebben volgens Tonge een 'mythische .inslag' die door associaties met de mo derne tijd 'vervreemdend' werkt. Zo kunnen elementen uit vroeg-christelijke of oud- Griekse mythologieën gecombi neerd worden met flatgebou wen en mensen in eigentijdse kleding, waardoor een heel nieuw beeld ontstaat. „Echte vernieuwende kunst bestaat niet meer," zegt Tonge over zijn werk. „Alles is er al. Je hoeft alleen maar bestaande dingen met elkaar te verbin den. Creatie is hetzelfde als ver binden." Ogenschijnlijk totaal verschillende culturen gaan in zijn pastels moeitelooos in el kaar op. Er ontstaat iets_ dat Tonge zelf het liefst 'poëtisch expressionisme" noemt. „Maar het blijfvs? moeilijk om in een paar zinnen aan te geven Wat de essentie, ^a^.je^wprk is," vindt de kunstenaar. i n9iaaox iwgswrttiV t Gereedschap gestolen SCHIEDAM Voor twee duizend gulden aan gereed schap is weggenomen uit een woning aan de Van Ruijsdaell- aan. De dieven kwamen binnen door naar de eerste verdieping te klimmen en daar een balk ondeur te forceren. De woning werd doorzocht. Vermoedelijk zijn onverlaten gestoord bij een poging binnen te dringen in het clubhuis van de sportvereniging Spirit aan de Hargalaan. Verder dan het vernielen van een terrasdeur kwamen ze niet. Er wordt niets vermist. St. Franciscus krijgt verloskundige kliniek ROTTERDAM Het St. Franciscus-ziekenhuis in Rot terdam krijgt volgend jaar een verloskundige kliniek. De kli niek is nu nog gevestigd in het Van Dam-Bethesda-ziekenhuis aan de Westersingel, dat vol gend jaar zal verhuizen naar Spijkenisse. Om de kliniek te kunnen huisvesten zal het St. Francis cus op de laagbouw er een ver dieping bij krijgen. De extra etage is ook bedoeld voor de uitbreiding van de poliklinie ken-in het St. Franciscus-zie kenhuis. De directie verwacht meer patiënten wanneer het Eudokia- en Bergweg-zieken huis naar Capelle zullen verhui- Verrassing, hapjes, op tredens en eigen krant in 't Koetsiertje SCHIEDAM Biertapperij 't Koetsiertje presenteert met ingang van zondagavohd 23 juli speciale activiteiten. Elke twee weken wil het bedrijf de klan tenkring onthalen op artiesten, hapjes en andere verrassingen. Dat gebeurt allemaal onder het motto: 'Het Koetsiertje... volop in beweging'. Dat staat alle maal vermeld in de speciale Koetsier-krant, die gratis is af te halen in het café aan de Hoogstraat 125. Zondagavond treedt het plaatselijke talent Paul Bons op. „Deze beginnende zanger heeft veel talent," vertelt Theo Koet sier van het café. „Daarom zet ten wij hem graag in de schijn werpers. Paul heeft al heel vaak opgetreden in dé disco theek Cartouche. Zijn vocale kunsten zijn een lust Voor het oor."De toegang is gratis. Het optreden begint om 20,00 uur. }A \»fc v «K?,- Li JUl (INGEZONDEN MEDEDELING) '<j£ ti, A t ■i V-7V- "WT w/ Dl UC( aVvM i liU.ll K i - Tr

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1