Inspraak in ontwikkeling centrum Schiedam geëist Prima concert High Schooi in Plantage Visserij centraal op Havendagen Hoek van Holland xt Historische Verenging vecht nog steeds voorbehoud Weeshuis Erker-kinderen slapen na dropping in de open lucht Gouden plakken en wereldtitels voor Vlaardingse teckel Sue Het Vrije Volk SCHIEDAM Boulevard-Zuid: gratis gladiolen BVSC: 'Waarom mogen bewoners, winkeliers en bedrijven niet meepraten?' Raadsman/rollerskater Cis van Mansum (42) overleden Fietsster valt door autoportier Val door hak achter brugplank Volksuniversiteit bloeit, renoveert en breidt uit ISIfilSSSff^ PAGINA 14 VRIJDAG 21 JUL11989 ROTTERDAM Bezoe kers van de winkelpromena de Boulevard-Zuid in Rotter dam krijgen morgen gratis boeketten gladiolen uitge reikt. Speciale hostessen en Miss Boulevard-Zuid wande len de hele dag over de Bey- erlandselaan en. de Groene Silledijk, vergezeld door een looporkest. Met deze geste haakt het winkeiiersbestuur opnieuw in op de nationale gladiolen- tentoonstelling Delta Flora die van 1 tot en met 5 augus tus voor het 32ste jaar wordt gehouden in de Gemeentelij ke Visafslag te Stellendam. Behalve de boeketten delen de hostessen ook reclame materiaal uit van deze expo sitie, waarin doorgaans tweehonderdduizend bloe men worden verwerkt. Een voorbeeld van de bloem werkstukken, zoals die in Stellendam te zien zullen zijn, is vanaf vandaag tot volgende week zaterdag ook te bezichtigen in tien etala ges op Boulevard-Zuid. De bloemwerken zijn speciaal voor de winkelstraat ont worpen. Het thema van de gladio len-expositie is 'Europa 1992'. Arrangeur Dick Bael- de stelt uit bloemen bijvoor beeld de vlaggen van alle Europese landen samen. De gebouwen van de gemeente lijke visafslag, waarin Delta Flora wordt gehouden, lig gen op een steenworp af stand van de Haringvliet- dam. Door Rein Walters SCHIEDAM De Bewoners Vereniging Schiedam Centrum (BVSC) vindt het verwerpelijk dat het gemeentebestuur geen project groep installeert ten behoeve van de ontwikkeling van het centrum van de stad. „In het centrum is verbetering al wel aan de gang, maar er is geen projectteam. In de dagelijkse praktijk betekent dit dat er onvoldoende afspraken gemaakt kunnen worden over de manier waarop iets aangepakt kan worden en dat de grote lijn voor de ontwi- keling van het totale centrum on besproken blijft." Dit schrijft het bestuur van de BVSC in het deze week verschenen eerste nummer van de vereni gingskrant. Verder stelt de vrijwil- ligers-organisatie: „Wij vinden het ontbreken van een gereglemen teerd overleg een slechte zaak. Re gelmatig horen we dat het gemeen tebestuur bang is om de burgers te betrekken in de ontwikkelingen. Waarom zouden bewoners, winke liers en bedrijven niet mee mogen praten vanuit hun deskundigheid en belangen?" En verder „Als tegenargument wordt gezegd dat het centrum een stedelijke functie heeft en dat daarvoor een project-organisatie niet geschikt zou zijn. Wij hebben hier onze twijfels bij. Eerder heb ben wij dan ook de indruk dat het gewoon een kwestie van onwil is." De BVSC stelt dat het opzetten van een project-organisatie een voor waarde is om op een gedegen wijze aan de stadsvernieuwing in het centrum te werken. Een ander kritiekpunt van het BVSC-bestuur is de brandgevaarlij ke staat van het leegstaande pand op de hoek van de Walvisstraat en de Vismarkt. „Het dak is er af, voor de omwonenden geeft dit een extra risico op brand. Omwonen den maken regelmatig het pand zo goed mogelijk dicht. Contacten met bet Stadskantoor hadden niet als resultaat dat het pand deugde lijk afgedicht wordt." De BVSC vindt dat dichttimme ren niet de meest ideale oplossing is. Men dringt aan op een plan om het pand op te knappen en er bij voorbeeld woningen van te ma ken. Eerdere plannen in deze rich ting zijn om financiële redenen niet doorgegaan. „Enig initiatief van de gemeente om verbetering in de situatie te brengen is zeer welkom. Het centrum is niet al leen gebaat bij grote plannen als het Stadserf of de bouw van bet ABC-warenhuis. Met name het op pakken van zaken als het pand in de Walvisstraat bevordert de leef baarheid in het centrum." Als laatste bewonersvereniging betrekt de BVSC na het verstrijken van de zomermaanden een eigen kantoor aan bet Broersveld. De or ganisatie heeft de beschikking over de onderverdieping van de voormalige opslagruimte van de gemeentelijke artotheek. Nu moet de BVSC het nog doen met een ka mertje in theater De Teerstoof. De ruimte is volstrekt ongeschikt om te vergaderen en is allerminst een visitekaartje voor de vereniging. De nieuwe ruimte komt aan het Broersveld 144 en krijgt behalve een kantoor ook een vergaderlo kaal van vijftig vierkante meter. „In deze ruimte kunnen we tot bloei komen en de belangen van bewoners en gebruikers beter be hartigen. Het is de bedoeling om streeks september onze nieuwe ruimte te openen." Tot slot roept het BVSC-bestuur iedere bewoner pp om lid van de vereniging te worden. Het lidmaat schap kost per jaar tien gulden. Men kan zich aanmelden bij het secretariaat aan het Bagijnhof 11, 31.11 KA Schiedam. HOEK VAN HOLLAND Hoek van Holland staat-morgen en zon dag flink op stelten. De badplaats viert dan de jaarlijkse Hoekse Ha vendagen voor de zesde achtereen volgende keer. De -visserij is dit jaar het centrale thema. Het feest wordt op twee plaatsen in Hoek van Holland gevierd. Vandaag zijn de eerste voorbo den al te zien; rond zes uur in de namiddag wordt in de Berghaven een vloot vissersbotters verwacht. De schepen zijn zaterdag te bezich tigen. Ook zullen er dan rond de haven demonstraties worden gege ven van traditioneel visserijwerk: palingroken, netten boeten en ton nen kuipen. Drie maal die dag wordt een visveiling gehouden. Het publiek kan rondvaarten ma ken op de zeilbark Minerva en de stoomsleper Finland. Voor elf uur zaterdagavond kondigt de organi satie een groots vuurwerk aan. Morgen en zondag is er in de Prins Hendrikstraat een grote bra derie. Daar zullen onder andere di verse artiesten optreden. Mariëtte Bruggeman en Jacques D'Ancona presentéren enkele malen een Su perspelshow waarmee prijzen als strandstoelen en luchtbedden zijn te winnen. Gezien de ervaringen in voor gaande edities, verwacht de orga nisatie een flinke belangstelling van mensen uit omliggende ge meenten. Langs de Langeweg is daarom extra parkeergelegenheid geschapen. Verder wondt het pu bliek aangeraden met de trein te komen. Het NS-station Hoek van Holland-Haven ligt vlakbij de festi viteiten. SCHIEDAM Sneller en op een andere wijze dan ze zich had voorgenomen belandde een 60-jari- ge vrouw in het Schieland-Zieken- huis. Op de flets was ze daarheen onderweg, maar aan die rit maak te op de Noordmolenstraat een door een 24-jarige bestuurster on verwacht geopend autoportier een eind. De fietster kwam ten val en liep schaafwonden op aan knie en enkels. Met een ambulance werd ze naar het ziekenhuis gereden. SCHIEDAM Met een pijnlij ke neus en bloedende lippen is een 60-jarige vrouw vervoerd naar het Schieland-Ziekenhuis. Ze liep de verwondingen op na een val op het wegdek van de Koemarktbrug. De hak van haar schoen was ha ken achter een plank blijven ha ken. Na behandeling mocht ze weer naar huis. Onder een re delijke be langstelling hebben mu ziekstudenten uit de veertig staten van Noord-Amen- ka gister avond een concert ver zorgd in de muziektent aan de Planta ge. Eerder be zochten zij in de achterlig- gende drie weken Parijs, Lugann, Inns bruck, Berch- tesgade. Ede en Londen. De muziekstu denten speel den werken van onderan- dere John Philip Sousa. Door Marjan Meyer SCHIEDAM Eén van de stuwende krachten achter vele activiteiten in het Schiedamse uitgaans- en sportieve leven is vorige week vrijdag plotseling overleden op tweeënveertig ja rige leeftijd. Cis van Mansum, de oprichter van onder andere de Gintown Rollerskate Club en dé grote animator achter diver se horeca-feesten en tochten op de rolschaats, was juist herstel lende van een ernstige ziekte. Hij is afgelopen woensdag in De Beukenhof in Schiedam ge cremeerd. Tijdens een vakantiereis naar Turkije liep het, in het da gelijks leven jarenlang gewaar deerde, lid van het Instituut Raadlieden in Rotterdam een virusinfectie op. De raadsman voor de wijk Hillesluis in de Maasstad lag ervoor in het zie kenhuis, maar was alweer een tijdje aan het opknappen bij zijn ouders. Twaalf dagen voor zijn drieënveertigste verjaardag overleed Cis daar zeer onver wacht. De bebaarde en bebrilde Cis van Mansum, met zijn snelle bewegingen en altijd klaar voor een grap of een grol, was voor veel stadsgenoten, en zeker voor mij een ras-Schiedammer. Zag ik Cis over de Hoogstraat struinen of over de Koemarkt skaten naar één van zijn favo riete cafés de Yucatan Cantina in de Passage dan wist ik bet zeker: ik ben weer terug in Cis van Mansum. Schiedam en alles is er by het oude. Voor de skate-tochten koos Cis de Yucatan Cantina van Jenny de Jonge om er op zondagen op uit te trekken. Cis' verscheiden laat een leegte na. De vrolijke raadsman Iaat zijn vele vrienden, kennissen en fa milieleden bedroefd achter. Op de foto staat Cis afge beeld zoals hij was; spontaan, in voor een lolletje en altijd aan het piekeren hoe het vol gende skategebeuren of andere feest georganiseerd kon wor den. Fotograaf Ed Eggermont portretteerde Cis van Mansum bezig met zijn favoriete sport: rolschaatsen De foto; werd ge maakt in juli 1986. ren, waar ze zich voegden bij hun oudere vakantievrienden. Geza menlijk werd aan dek van de boot de terugreis gemaakt. Edwin liep er wat stijfjes bij. Hij viel gisteren in het zwembad en kijkt nu tegen enkele schaafwonden aan. Maar niets om ongerust over te zijn. Vanavond staat een barbecue op het programma met aanslui tend een bonte avond. De kinde ren die daarna nog fut over. heb ben mogenuwg deelnemen, aan dis co. Daarna ieggeanzefiv«Bïii\deilaat- ste keer iniBattetoohetbhogfiir.ie rusten. .jüin rials nsaiiom eb mb Morgenophtépd» fiPVioysflOasffliir koerst de bus,weei^naar Schiedam. Omstreeks 13.00 uur arriveren de kinderen bij het wijkcentrum. Kampleidster Rony van der Weij- den: „Het was een schitterend kamp. Wij vinden het erg fijn dat Het Vrije Volk de thuisblijvers in staat heeft gesteld elke dag van on ze belevenissen op de hoogte te blijven." Door Loes Eishof VLAARDINGEN De Histori sche Vereniging Vlaardingen en .met name haar Commissie Restau ratiepenning - volgt met argus ogen het nie uwbouwbeleid van de gemeente. De commissie kwam gisteren met een voorstel voor nieuwbouw in het centrum, waar in het met de sloop bedreigde Weeshuis een belangrijke plaats inneemt. „Vlaardingen heeft toch al niet zoveel gebouwen van historische waarde, laten we in elk geval be houden wat ons nog rest," zegt Leen Droppert van de Commissie Restauratiepenning. Volgens hem zijn er in Vlaardingen al te veel Louwsels met historische waarde onder de sloophameis verbrijzeld. Het Weesbuis is volgens hem het mooiste nog bestaande voorbeeld in Vlaardingen van een overheids gebouw zoals die aan bet eind van de 19de eeuw in Nederland ge bouwd werden. De gemeente denkt er, in elk ge-' val tot nu toe, anders over. Al twee maal is in de raadsvergade ring besloten het Weeshuis defini tief af te schrijven. Ondanks deze tegenwerking probeert de vereni ging de gemeente te overtuigen van de mogelijkheden van Het Weesbuis. Ze wU gebouw en naas te omgeving een woon- en recrea tie. bestemming geven, temeer om dat het nog in een goede bouwkun dige staat verkeert. De huidige hoofdingang moet een poort worden die toegang geeft tot het gebied aan de westzijde; zo ontstaat een doorkijk op het Wees huisplein. Hierop aangesloten komt een lage bebouwing met golf achtig vooraanzicht, die het plein omsluit. De aanbouw achter het Weeshuis moet verdwijnen en zo moet het plein, met wat extra ruimte en bankjes erbij, een aan trekkelijke ontmoetingsplaats wor den. Volgens de berekeningen van de commissie kan het Weeshuis plaats bieden aan twintig kleine huishoudens. Gedacht wordt bij voorbeeld aan 'seniorenonderko mens' met een aantal gemeen schappelijke ruimten. De toekom stige woontoren uit het plan van de gemeente, die naast het Wees huis komt, wordt dertig wooneen heden toegedacht. In de laagbouw tussen Het Weeshuis en de woon toren moeten vergaderruimten, een kinderdagverblijf of winkel tjes komen. De Commissie Restauratiepen ning verwacht niet dat kosten van renovatie hoger uitvallen dan die van nieuwbouw. De commissiele den voegen hier nog aan toe dat wonen in een oud, gerenoveerd pand veel verassender en spannen der is dan het wonen in een stan daard nieuwbouw-optrekje. Boven dien zouden het plein en de win keltjes prima passen in het idee van de gemeente om de binnen stad een aantrekkelijker aanzien te geven. Kinderen van wijkcentrum De Erker uit de Jan van Avenne- straat genieten in kamphuis IJs- selstein (onder de rook van Zwol le) van een fijne vakantieweek. Het Vrije Volk hield het thuis front dagelijks op de hoogte van de belevenissen. Vandaag de laat ste aflevering, want morgen ke ren de vakantiegangers terug. -ij o Geen i:zacht ma- 'gëviöojS sêen.;.grondzeil '£in Jhet^Bos^eê1 éeff'sfaépzak. De I(lipènöiïifóhÉ, v^jgist&jpmht de 15 slaapkairiérëivde maanlwas de de ken varffcas^ ïüakè* kinderen a%aM»De T&kèr-'ei^ïïs fissen bos bij 'Wijhe. Eir:zé'hëbbén'geslapen als marmotten, zo bleek- vanmorgen na het tellen van de neuzen. De twintig jongsten lagen gisteravond om acht uur in het vakantiehuis in Hattem al bomen door te zagen, zo moe waren ze van de hele dag zwemmen en spelen. Ook de tem peratuur van tegen de dertig gra den maakte hen onder het avond maal (hmm, patat met hambur gers) al erg slaperig. Tegen het invallen van de duis ternis werden de oudsten op pad gestuurd. Met behulp van kompas sen baanden ze zich een weg door de bossen naar het tien kilometer verder gelegen plaatsje Wijhe. Daarheen waren intussen door de leiding ook de grondzeilen, provi and en de slaapzakken verkast. Rond middernacht arriveerden de 'gedropten' op de afgesproken plek. Moe maar voldaan kropen ze in de slaapzakken en trokken zich niets aan van het gekras van uilen of andere enge dierengeluiden. Voor de jongsten begon de dag bijzonder. Na het ontbijt werden ze van Hattem naar Wijhe geva- Door Marjan Meyer VLAARDINGEN De kortha- rige dwergteckel Sue (4,5 jaar) en haar kroost hebben het weer voor elkaar. Het roodbruine glan zende troetelbeest van de Vlaar dingse masseur en teckelliefheb ber Jaap Vink heeft een schat aan gouden medailles mee ge bracht van de wereldkampioen schappen voor honden van alle rassen in Kopenhagen. Zoon Ban diet (1,5 jaar), black and tan en prachtig als zijn illustere moe der, ging met de derde prijs in alle klassen huiswaarts. Maar de- kreu Joker vom Meisterwurtz van moeder Sue ging onlangs met de hoogste prijs stryken. „We zetten nog eenmaal de jo ker in," had Jaap Vink lachend geroepen voor de tocht naar Ko penhagen. Gekscherend doelde de masseur hiermee op kampi oensteefje Sue. Zij verkeerde in topconditie. Vink had buiten de waard van de bloedmooie tweeja rige dekreu Joker gerekend. Maandenlang struinde Jaap door teckelland om Sue te laten dek ken. Tijdens de wereldkampioen schappen versloeg Jok— ,Voor san prikkie hebben wt V:* kun nen laten dekken, myn - stinkt werkte weer goed") zijn geliefde en haar zoon. „Maar het blyft in de familie," lacht de self made teckelfokker Jaap Vink breeduit en trots. „Want het is toch niet niks, om met moeder, zoon en echtgenoot zullen we maar zeg gen, deze hoge titels te winnen," Er schreven 9653 honden in voor de wereldtentoonstelling voor honden van alle rassen, waarvan 646 teckels. Veel strijd in de bloedhete zon, buiten op het eiland Seeland buiten Kopen hagen in Denemarken. De Vlaar dingse beestjes verkeerden in topconditie. Een week voor de strijd had het duo zich op de Deense stranden mogen uitleven, rommelen en doen wat ze zelf wilden. Baas Vink verwachtte namelijk een ware slijtageslag. Maar in alle klasses (van het ei gen ras en van alle rassen) ging gouden plak na gouden plak naar de familie Vink toe. Voor de kampioenschappen was in het Vlaardingse al strijd geleverd. 'Vader' Jaap stond in dubio. Moest hij nu nakomeling en meutebol op de korte pootjes teefje Bonita meenemen near de grote game? De beauty voor de leeuwen werpen in de arena en voor het oog van duizenden hon- denkeurdeis en -kenners? Of zou Baas Jaap Vink en kam pioensteckels Sue en Ban diet. hij het toch maar liever nog eens proberen met nationaal, Euro pees en werelkampioen moeder Sue (Xirka van den Hen's Ber gen) die er, zo'n vier weken drachtig, beeld en beeldschoon uitzag en in topconditie verkeer de. Vorig jaar tijdens de grootste teckelwedstrijd ter wereld in hét teckelland bij uitstek West-Duits- land won Sue in dezelfde condi tie de belangrijkste prjjs voor takshonden op haar slofjes. „Ten slotte hebben we gekozen voor Sue. Zij heeft meer tentoonstel lingservaring," legt Jaap Vink uit. Jaap Vink is de grote man achter de Vlaardingse kennel De Rode Rebel. Heel bijzonder is het dat de Vlaardinger er in zijn een dje in is geslaagd is om met speel kameraadje Sue én nakomelin gen (van de zwarte Soy'e van de Nettelberg uit het Westduitse Jorg) de gehele hondenwereld versteld te doen staan. Vink schrijft momenteel aan een hoek je. üit de bek van Sue genoteerd verhaalt het boekje, 'Van Bame- veld naar Peru' geheten, over de beslommeringen van de teef op haar tocht langs alle tentoonstel lingen en wedstrijden van de laatste twee jaar. In het 100 pa gina's dikke en met 12 foto's ge lardeerde werkje komen alle avonturen van "het hondje voor het plezier,' oftewel de 'hond met een portemonnee' zoals Vink zijn huisdier graag noemt omdat het beestje niet duur in onder houd is, tot 's wereld mooiste viervoeter. Ondertussen geniet Sue van haar welverdiende rust. Zij is in middels ook nog uitgeroepen tot teckel van het jaar 1988 in Duits land en onderscheiden met Die Goldene Bruck door de Duitse Teckel Club. Het mag een uni cum heten, want de prijs is tot nu toe nog nooit uitgereikt aan een buitenlandse hond. Jaap Vink mag zijn koffers wel inge pakt laten staan, want Bandiet heeft inmiddels al een keer in de ring gestaan tegen zijn moeder. De temperamentvolle zoon won glansrijk met in de rapporten de vermelding: een hond met allure. Samen met zusje Bonita won Bandiet al drie zogenoemde kop pelwedstrijden. Het wedstrydrei- zen is dus nog lang niet voorbij. Misschien begint het nu pas goed voor de honden van De Rode Re bel. ROTTERDAM Het gaat goed met de Rotterdamse Volksuniversi teit. De school kreeg enkele jaren?, geleden een 'enorme dreun', dooc een faillissement. Maar de particiP" liere initiatiefhemera'dië.dejöuda- Volksuniversiteit weer üit de goor tilden, hebben er iets moois van igemaakt. Het gaat de Volksuniversiteit zelfs zo voorspoedig dat het le- spand aan die Heemraadssingel eindelijk een opknapbeurt kan on dergaan. De financiële resultaten over 1988 waren zodanig, dat dit jaar nog een begin kan worden ge maakt met de modernisering van het gebouw. De leslokalen staan als eerste op bet renovatielijstje Verder gaat de Volksuniversf- teit bedrijfscursussen geven in ver schillende talen. De eerste vijftig bedrijven hebben zich reeds ge meld om deel te nemen aan de taallessen. Bij de Volksuniversiteit kan de leergrage Rotterdammer al veel langer 'gewone' taallessen volgen vanaf 245,- per 24 lessen. Zo staan Arabisch, Bahasa Indonesia! Duits, Engels, modern Grieks, mo dem Hebreeuws, Italiaans, Hon^ gaars, Kroatisch, Portugees, Spaans, Russisch, Turks en Zweeds op het programma. Evenals Neder; lands voor buitenlanders overjj geus- In de creatieve sector zyn dé mogelijkheden legio met onder an dere Japans bloemschikken, callig- rafïe, boekbinden voor beginners en gevorderden, creatieve fotogra fie, sieraden, poppen- en exclusie ve kleding maken, kartonnage, ter kenen, schilderen en ontwerpen van affiches. De nieuwe cursussen gaan in het najaar van start. Inschrijving kan nu al, aan de balie van het Volksuniversiteitsgebouw aan de Heemraadssingel 275-277. Op maandag van 13.00 tOt 17.00 UUT, van dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur en op donderdag ook van 13.00 tot 17.00 uur en var» 19.00 tot 21.00 uur. i -'f* v£ V h

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1