ICIein Links bang voor siib in Woudhoek-NJoord Hoe diep is er gegraven in het Rotterdamse havenbagger? Kinderboerderij druk bezocht Wiaardingse 'typekoningin' gaat onderuit in DDR Havendagen Hoek van Holland in teken van visserij] '1 Jeugdleider sportclub beschuldigd van ontucht nx§MMter Nog plaatsen voor zomerkamp Beheerder Metamorfose in verzet tegen sluiting Lenen vanaf 14 jaar in fonotheek Warmte houdt het écht grote publiek op het strand en weg van de Berghaven VIPs missen vuurwerk iii'4 *.h ,4yv SCHIEDAM Klein Links (D66, CPN en PSP/PPR) heeft het college van BS-W van Schiedam schriftelijk om uitleg gevraagd over graaf- en ophogingswerk- zaaxnheden in de wijk Woudhoek- Noord in het noorden van de je- nerverstad. Het werk aan de riole ring is uitgevoerd in de Tinnegie ter- en Koperslagerhof. Bij deze werkzaamheden is diep gegraven, niet alleen door de gemeente, maar ook door de bewoners zelf zijn forse sleuven gegraven voor het aansluiten van de buizen op hun huis. De vier raadsleden vrezen dat door het graafwerk het verontrei nigd havenslib waarmee dit ge deelte van de Woudhoek destijds is opgespoten, naar boven is ge bracht. Ze willen van het college VLAARDINGEN Buurthuis De Haven en Ontmoetingscentrum West organiseren ook dit jaar weer een zomerkamp voor kinde ren van acht tot en met twaalf jaar. In de week van zaterdag 29 juli tot en met 5 augustus zullen de kinderen weer te gast zijn in kam peerboerderij Boszicht in Beilen. Net als vorig jaar gaat de reis naar Beilen met de trein. De terug weg wordt afgelegd per touringcar. Na het succes van vorig jaar heeft de kampleiding besloten dat elke deelnemer weer zijn of haar fiets moet meenemen, zodat er weer prachtige fietstochten gemaakt en leuke fïetsspelletjes gedaan kunnen worden. Fiets en bagage gaan per vrachtwagen naar Beilen. Kam peerboerderij Boszicht is gelegen aan de rand van een groot bosge bied en heeft een speeltuin, een sportveld en er kan gebruik ge maakt worden van een zwembad. Kortom: ideaal voor een kinder kamp. Het kamp kost 125 gulden per kind; een tweede kind uit hetzelf de gezin kost 115 gulden. Voor meer informatie en aanmeldingen: buurthuis De Haven, telefoon 434 45 39, of Ontmoetingscentrum West, telefoon 434 89 93. Er is nog maar plaats voor enkele kinderen, dus snelheid is geboden. SCHIEDAM Eigenaar Rick Schutten van het theehuis Meta morfose legt zich niet niet bij het door burgemeester drs. R. Scheer- es ondertekende bevel tot sluiting van zijn zaak aan de Branders- steeg. Zaterdag ontving hij een brief met daarin de redenen die tot het sluitingsbevel leidden. Volgens Schutten missen de klachten elke grond. Volgens het proces-verbaal zou zijn zaak regel matig overlast veroorzaken bij om wonenden. De bezoekers zouden voorbijgangers regelmatig intimi deren en schrik aanjagen. Boven dien vond er enkele weken terug een schietpartij plaats in Meta morfose. Om zijn gelijk aan te tonen, deelt Schutte vanaf vanmiddag en quêteformulieren uit aan bewo ners en voorbijgangers. Hij vraagt hen daarin stelling te nemen tegen 'beschuldigingen' aan zijn adres en dit onder de aandacht van burg meesters en wethouders te bren gen. Hoewel Schutten is bevolen zijn zaak te sluiten, blijft hij toe gang geven aan jongeren 'die door hun verleden nergens terecht kun nen'. SCHIEDAM Vanaf de leeftijd van 14 jaar is net mogelijk om lid te worden vad de fonotheek van de gemeentelijke Openbare Biblio theek in Schiedam. Het abonne ment kost per jaar ƒ17,50 (CJTP- houders 12,00 en houders Pas-65 ƒ5,00). Voor de eerste week is het leengeld voor een grammofoon plaat ƒ1,50 en per CD 2,00. De fonotheek is gevestigd in bet fili aal Noord op de eerste verdieping van het wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bacbpiein. Vrijwel elke soort muziek is oer p plaat of CD in voorraad. Bovendien is het mogelijk om informatie te krijgen allerlei muziekonderwsipen, De fonotheek is open op dinsdag en donderdagavond van 18.30 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. vernemen of by de graafwerk zaamheden uitsluitend in de 1.20 meter dikke afdeklaag op het slib is gewerkt, of dat daarbij ook in het slib zelf is gegraven. Verder vragen zij zich af of de waterhuishouding in het gebied geen gevaar loopt. De raadsleden willen weten of er al maatregelen genomen zijn om te voorkomen dat schone afdeklaag zich met de vervuilde sliblaag vermengt en of de bewoners over deze gevaren geïnformeerd zijn. Tenslotte wil len zij duidelijkheid omtrent de uitvoering van dezelfde werkzaam heden in andere straten in Woud- hoek-Noord. De bodemgesteldheid is voor Klein Links al geruime tijd een grote zorg. Regelmatig bestoken de raadsleden De la Rie, Reijnhout (beiden D66) en Bruseker (CPN) en De Leede (PPR/PSP) het college met vragen over het gif dat moge lijk in de bodem van de wijken in het noorden van de stad in de grond zit. Zoals bekend is de pol der waarop de wijk Woudhoek is gebouwd, destijds opgespoten met havenslib uit de Rotterdamse ha vens. Ook in de grond van de nu in aanbouw zijnde wijk Spaland zit havenslib dat afkomstig is uit de havens rondom de Shell-raffinade- rij in Pemis. Met name Klein Links heeft bij herhaling aange drongen op extra bodem-onderzoe ken. Het gemeentebestuur heeft dat steeds van de hand gewezen met het argument dat er voldoen de is onderzocht en dat er niets aan de hand is. Hiervan is Klein Links nog steeds niet overtuigd. Ook de niet in de gemeenteraad vertegenwoordigde partij Gemeen te Belangen vindt dat het gemeen tebestuur meer duidelijkheid moet verschaffen over de samenstelling van de grond in Spaland. SCHIEDAM De belang stelling voor de dieren van kin derboerderij in het Prinses Be- atrixpark in Schiedam is in de ze schoolvakantie groot. Om ie dereen aan zijn trekken te laten komen zijn daarom de ope ningstijden tijdelijk verruimd. Halverwege vorige week is tot vreugde van de jeugdige bezoe kers het varken bevallen van negen biggetjes. De zeug is voorlopig is een apart hok ge stopt. Dit is gedaan om te voor komen dat ze haar kroost ver plettert. Na ongeveer tien da gen mag de familie gezamenlijk aan de wandel. Dan zijn de big getjes groot, sterk en snel ge noeg om samen met het moe dervarken is de stal te staan of te liggen. Trouwe bezoekers van de kinderboerderij missen al enige dagen de boerderij-ezel. Het dier, een merrie, is op bezoek bij een ezel-hengst in het buurt schap 't Woudt bij Schipluiden. De twee dieren zijn in dezelfde weide gezet met als doel een ezelsveulen te verwekken. Wanneer de merrie drachtig blijkt, komt ze terug naar de kinderboerderij. Het veulen zal dan volgend jaar worden gebo ren. De openingstijden van de kinderboerderij zijn thans: da gelijks van 10.30 tot 12.30 uur, van 13.30 tot 16.00 uur en in het weekeinde van 13.00 tot 16.00 uur. Door Bernadette Neelissen VLAARDINGEN De Vlaar dingse Marianne Zoutenhier (35) is sinds dit weekeinde een illusie armer: zij is niet de snelste 'type juf van de wereld. Het onlangs gehouden kampioenschap snel likken in Dresden in de DDR heeft een ander winnaar opgele verd. Wie weet Marianne niet. Welke plaats zij heeft veroverd weet ze evenmin. „De organisa tie is daar niet zo goed geregeld," merkt ze droogjes op. Dat ze de tijdslimiet van 360 aanslagen per minuut niet heeft gehaald, weet ze in ieder geval wel zeker. Dat heeft een Neder lands jurylid haar verteld. Mari anne kijkt met gemengde gew> lens terug op het Oostdi j-j avontuur. „Ik was toch wel arg gestressed. Het is helemaal geen leuk land. Alles is er grijs, en er rijden allemaal dezelfde auto's rond. Er zijn ook haast geen res taurants of café's. Ze hebben er wel iets wat 'Eissalon' heet, daar kun je dan wel koffie krijgen. Maar daar staan hele rijen men sen voor deur te wachten op een plaatsje. Heel geduldig, ze klagen niet. Toen wij daar aankwamen, bij die Eissalon, mochten we meteen naar binnen. Alleen maar omdat wij van die kaartjes opgespeld hadden waarop stond dat we bij het type-congres hoor den. Deprimerend. De mensen in Oostduitsland worden gewoon verschrikkelijk gediscrimi neerd." Iedereen kan meedoen aan de wereldkampioenschap typen. Maar voor wie minder dan 360 aanslagen per minuut haalt (iede re seconde zes aanslagen) heeft het weinig zin zich in de strijd te werpen. „Er zijn bepaalde mini ma die je gewoon moet halen om op dat niveau mee te kunnen ko men," vertelt Marianne. „Behal ve die snelheidslimiet van 360 moet je ook nog eens aan de net- heidslimiet voldoen. Die ligt op 240 aanslagen per minuut met een maximum van 2 fouten." Bij iedere fout tijdens de snelheids test gaan er 100 aanslagen van het behaalde aantal af. Bij de cetheidstest bedraagt dat aantal 'straf-aanslagen' maar liefst 500. Marianne werkt bij het Vlaar- dingse tekstverwerkingsbedrijf M Zet. Dankzij die functie werd zij gesponsord. Haar vaste leve rancier van kantoorbenodigdhe den toonde zich bereid .Marian nes reis-en verblijfskosten te ver goeden. „Via diezelfde zaak heb Marianne Zoutenbier achter haar toetsenbord en beeldscherm: „Tijdslimiet niet gehaald." ik ook een Brother-schrijfmachi- ne te leen gekregen om op te oe fenen,vervolgt de rood-harige Vlaardingse. „De snelste die ik kon vinden. In Dresden mocht ik namelijk niet op mijn eigen ap paratuur tikken." Hard oefenen dus, iets waaraan Marianne de afgelopen twee weken niet eens meer toe is gekomen. „Maar daarvoor heb ik tweeëneenhalve maand iedere dag twee uur ge traind." Marianne heeft een persoon lijk record van 660 aanslagen per minuut op haar eigen zetma chine. Op de Brother haalde ze er 423. „Nee, ik eindig niet by de eerste tien of zo," wist ze voor de wedstrijdf al. „Maar ik ben al blij als ik de limiet van 360 aan slagen haal. De laatste wereld kampioen haaide 721 aanslagen per minuut bij de snelheidstest en 668 bij de netheidstest. Met aftrek van fouten meegerekend." Er valt even een stilte. „Waan zinnig hè," zegt ze peinzend. Marianne wist dat het niet mee zou vallen, zeker omdat ze een andere machine moest ge bruiken dan ze gewend was. „Dat scheelt, hoor. De toetsen borden zijn verschillend. Cyfers en letters zitten op dezelfde plaats, maar dingen als leeste kens, plusjes en dergelijke zitten bij de Brother op andere plaat- sen." Marianne Zoutenbier heeft o er in ieder een levenservaring 8 bij. „Je realiseert je ineens datje g eigenlijk heel erg rijk bent," zegt <o ze. „Ik kwam 's nachts thuis. Veertien uur in de auto gezeten. Bergen werk lagen de volgende ochtend meteen al te wachten. Balen, hoor. Meteen al klanten aan de telefoon. Ze vroegen qua- si-geïnteresseerd hoe het in Dres den ging, maar eigenlijk willen ze alleen maar weten of hun werk al klaar is. Daar word ik dan even niet goed van." Een salarisverhoging zou de 'bijna snelste typejuf ter wereld niet misstaan. Maar aangezien Marianne bij M Zet haar eigen werkgeefster is, zit dan er niet in. HOEK VAN HOLLAND Hoek van Holland, gelegen op één van de fraaiste punten van Europa, na melijk daar waar één van de drukst bevaren waterwegen ter wereld uitmondt in de Noordzee, heeft met z'n eigen haven nóg een element dat buurgemeenten moe ten missen. Omdat de Havendagen mét braderie aan deze Berghaven worden gehouden, onderscheidt Hoek van Holland zich in dit op zicht van gelijksoortige jaarmark ten in nabijgelegen Wesüandse ge meenten. En dat is eigenlijk maar goed ook, want op zichzelf was de braderie van afgelopen zaterdag ei genlijk een herhaling van het ge beuren dat eerder al in 's-Graven- zande en De Lier plaatsvond. Het evenement gaat de komende we ken ook nog naar Naaldwijk en Monster. In andere jaren onderscheidde de Hoekse braderie zich nog wel eens doordat erbekende artiesten waren aangetrokken, die een goed betaalde 'schnabbel' niet wilden laten lopen. Dit jaar was dat an ders. Weliswaar had de organisa tie dit jaar Jacques d'Ancona en Mariétte Bruggeman aangetrokken voor het Nationale Cijferspel, maar in werkelijkheid bleek dat niets anders te zijn dan een (te du re) commerciële uitvoering van het aloude 'Rad van avontuur'. Ge voegd bij de flauwe presentatie van de op televisie anders overko mende D'Ancona, resulteerde het in een tegenvallende publiekstrek ker. Grote artiesten waren dit jaar in Hoek van Holland niet aanwe zig. Blijkbaar wilde de organisatie die reserveren voor volgend sei zoen, als Rotterdam z'n 650-jarig bestaan viert. Bovendien zal in 1990 wellicht de Azoren-race zijn start in de deelgemeente krijgen. In de Berghaven wasdit jaar al le aandacht gericht op de visserij. Hoewel het aantal visserskotters dat men kon bezichtigen niet al te groot was (acht), kwam het doel van de organisatie goed uit de verf. Promotor Jan Drost: „Er is de vissers alles aan gelegen om de visserij uit het kwade daglicht te halen. De vissers uit Katwijk en Scheveningen zijn met hun sche pen belangeloos naar Hoek van Holland gekomen om de mensen voor te lichten hoe het met de be drijfstak gesteld is, Je kan echt spreken van een primeur, dat de schepen buiten de eigen havens voor het publiek worden openge steld." HOEK VAN HOLLAND De Hoekse Havendagen zijn in het weekeinde niet bepaald zonder schoonheidsfoutjes verlopen. Het was de bedoe ling dat belangrijke Hoekers aan boord van het gehuurde jacht Minerva op volle zee zouden genieten van een bor rel en een hapje en van de opening van de festiviteiten. De Mmerva lag bleek zaterdag echter in de haven van Ham burg te liggen. De organisatoren besloten daarom het jacht Bracksand in tc huren voor het tochtje buitengaats. Door alle geïm- proviseer duurde het tochtje langer dan de bedoeling was. De VIPs kwamen te laat terug in de Hoekse haven om te kunnen genieten van het prachtige vuurwerk. De spe ciale ligplaats met perfect uit zicht bleef maagdelijk leeg. Het voormalige beurtschip Bracksand werd afgehuurd om Hoekse no tabelen een speciale ontvangst te geven. De visquota en de daarmee sa menhangende fraude hebben de bedrijfstak de laatste jaren geen goed gedaan. Het was daarom jam mer voor de Nederlandse visserij dat het weer tijdens de Havenda gen 'te goed' was. Vooral op zater dag lag 'het grote publiek' een ki lometer verder te zonnen op het Noordzeestrand. Daardoor waren aan de Bergha ven niet al te veel mensen getuige van de ontvangst van de Mosselko ningin uit Bruinisse, De 17-jarige Karin Jumelet liet na haar ont vangst door deelraadsvoorzitter De Lint zien waarom ze door de mos selvissers van Bruinisse was uitge kozen. Na het veilen van vers ge trokken mosselen stak ze de eerste rauwe mossel zonder haperen in de mond. Daarna was ze getuige van de demonstratie van de Hoek se reddingsboot en de EHBO-briga- de. Langs de Berghaven stonden kraampjes van de Nederlandse vis serij, waar demonstraties werden gegeven van paling roken, mosse len koken en netten boeten. Twee Vlaardingse 'Kniertjes', Adrie Westerdijk (77) en Nel Vis ser (67), waren degenen die lieten zien hoe je netten repareert. Nadat ze vroeger ais boetsters op de Vlaardingse taanderij aan de Maassluissedijk hun vak hadden uitgeoefend, traden ze beiden in het huwelijk met schippers van loggers. Nu zien ze hun vroegere beroep als een leuke hobby. De laatste Vlaardingse nieuwtjes op halend gaven ze hun demonstratie. „We zijn de enige twee die dit nog doen. Het Visserijmuseum heeft ons jaren geleden uitgenodigd. Zo houden we onze sociale contacten. Vlaardingen is Vlaardingen niet meer. Vroeger kon je bij de buren binnenlopen voor een praatje. Je hielp elkaar in moeilijke tijden. Nu ken ik de buren in mijn flat niet eens bij naam." Zichtbaar genietend van de be langstelling voor het oude am bacht, vertelden ze een groene ha ring best te lusten „als hij maar klein en blank is." Tijdens de Ha vendagen werden duizend Hol landse (of Deense?) maatjes door de twee plaatselijk vishandelaren aangeboden. Jammer voor hen, dat het weer dit jaar voor het eve nement eigenlijk te goed was. SCHIEDAM Op beschuldi ging van ontuchtige benadering van twee broertjes van twaalf en zes jaar is een 38-jarige Schiedam mer aangehouden. De in het jeugd werk bij de voetbal- en cricketver- eniging Excelsior '20 actieve man is enkele dagen door de politie ver hoord en zaterdag naar huis gezon den. Hij ontkent de beschuldigin gen van de twee jongetjes. De ouders van de jongetjes heb ben vorige week bij de politie mel ding gemaakt van het verhaal, dat hun kinderen drie weken eerder door betrokken man in het Prinse Beatrixpark in Schiedam ontuch tig waren benaderd. Daarop is de man woensdag gearresteerd, heeft de politie enkele dagen onderzoek verricht en de verdachte tot en met zaterdag in verzekering gehou den. Het proces-verbaal is inmid dels voorgelegd aan de officier van Justitie. Hangende deze zaak heeft be trokkene in overleg met het be stuur van de sportvereniging zijn functies tijdelijk neergelegd. Voor zitter Cor Van 't Zelfde zit zeer in de maag met de kwestie. „Ik wil voorop stellen dat er geen enkel verband is met activiteiten binnen onze vereniging. De jongetjes die de functionaris van onze vereni ging beschuldigen, hebben ook geen binding met ons. Toch heb ben we in nauw overleg met be trokkene, politie en deskundigen besloten dat de man de functies, die hij al enkele jaren naar volle tevredenheid bij ons vervult, tijde lijk niet uitoefent" „Wij hebben een zeer moeilijke positie in deze," verklaart Van 't Zelfde. „Wij zijn een om zijn jeugdwerk bekende vereniging en de man verricht al jaren bij ons zeer goed werk. En wij zijn dus te genover ouders, jeugdleden maar zeker ook tegen betrokkene zelf verplicht zo zorgvuldig mogelijk te handelen. Vergeet niet, dat het gaat om een vermeende ontucht- zaak, waarin betrokkene volhoudt onschuldig te zijn en er ook niets bewezen is." RI|mondband zesde in Kerkrade KERKRADE De Schie- damse Rijmondband heeft gis teren op het Wereld Muziek Concours in Kerkrade een zesde plaats behaald. In totaal stre den 42 muziekkorpsen om de hoogste eer. De Rijnmondband speelde twee marsen op dit con cours, dat eens in de vier jaar gehouden wordt. „Geen eenvou dige opgave in zo'n benauwd stadion, zegt Coen Magielsen van de Rijnmondband. „We zijn dan ook ontzettend tevre den met dit resultaat." Vakantie-inbraken SCHIEDAM Terwijl de bewoners met vakantie waren, hebben inbrekers de afgelopen week toegeslagen in een wo ning aan de Groenelaan. Ver mist wordt een kistje met pas poorten, trouwboekje en andere documenten, een geldbedrag van 3500 gulden, een radio-cas setterecorder en sieraden ter waarde van 2000 gulden. De daders waren binnengekomen door de glaslatjes van een raam te verwijderen. Uit een pand aan de Tuinlaan verdween computerapparatuur en twee te lefoons, totale waarde 2000 gul den. Vermoedelijk zijn de die ven hier met een valse sleutel binnengekomen. Dezelfde me thode werd toegepast bij een diefstal uit een woning aan het Sibeliusplein. Daar werd voor 350 gulden aan geld ontvreemd, plus een aantal sieraden en een video-recorder. Eveneens met een valse sleutel kwam men in de nacht van zaterdag op zon dag binnen in een woning aan de Singel. Er werd een geldbe drag van 250 gulden weggeno men. Dezelfde daders zijn waarschijnlijk ook verantwoor delijk voor een inbraak in de Archimedesstraat zaterdag nacht. Via de brievenbus lukte het om met een haakje de deur te openen. De onbekenden na men twee portemonnees met 75 gulden en een etui met autopa pieren mee.Van een woning aan de Julianalaan werd in de afgelopen week zowel aan de voorkant als aan de achterkant een ruit geforceerd. Er wordt niets vermist, de schade is 2000 gulden. Man gemolesteerd door vier jongens SCHIEDAM Een 25-jarige Rotterdammer is vrijdagnacht het ziekenhuis in geslagen door een groepje van vier jongens. De man reed rond twaalf uur op de fiets over de Lange Ha ven toen hij door het groepje staande werd gehouden en ver volgens in het gezicht gestompt. Daarbij verloor de Rotterdam mer even het bewustzijn. Zijn fiets werd door de aanvallers in het water gesmeten. In het Schieland-ziekenhuis werd een hersenschudding en een ge scheurde kies geconstateerd. Ook mist het slachtoffer een stuk van een tand. Door getui genverklaringen beschikt de politie over een vrij precies sig nalement van de daders. Diefstal uit auto VLAARDINGEN In de nacht van vrijdag op zaterdag is een personenauto opengebro ken, die geparkeerd stona in de Tureluurstraat. Door het slot te forceren kon men de auto bin nendringen en de geluidsappa ratuur wegnemen. De eigenaar is hierdoor voor ongeveer 350 gulden gedupeerd. Bewusteloos geslagen SCHIEDAM Toen een 34- jarige Schiedammer vrijdag nacht samen met zijn 23-jarige vriendin een café aan de Vlaar- dingerstraat verliet, werden zij gepasseerd door twee mannen die 'vervelende' opmerkingen maakten. De Schiedammer rea geerde daarop en werd evenals zijn vriendin prompt door het tweetal aangevallen. De man werd zo ernstig geschopt en ge slagen dat hij het bewustzijn verloor. Met een hersenschud ding werd hij naar het Schie land-ziekenhuis overgebracht. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service' Burg H Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel 010-473 82 22 i" i J (INQEZONOEN MEDEDELING!

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1