In Broekpolder komt depot voor vuile grond en rioolslib Alleen eerste steen voor Kantorenhuis S f KUNST TE KIJK 40% KASSAKORTING Het Vrije Volk Radio Rijnmond komt vanuit Vlaardingen Tijgerpythons in Blijdorp op eigen kracht uitgebroed Haast met uitbreiding brandweerkazerne Geen vogels meer gevonden II Gemeente hervat afvalstort en reserveert deel gifpolder voor chemisch afval 1 PAGINA 14 WS DONDERDAG 27ÜUL11989 Afspringende ccladop beschadigt oog VLAARDINGEN Een twintigjarige Vlaardinger heeft oogletsel opgelopen door het van een colafles afspringen van een dop. Robin-van Vliet wilde, net teruggekeerd van. twee we ken vakantie, de dop losdraaien van de fles, die al die tijd in de zon had gestaan. De dop sprong met een knal van de fles ia het linkeroog van de man. Met oog letsel is hij door de GGD naar het Holyziekenhuis vervoerd. Kelder-buurtonderzoek SCHIEDAM Het is de po litie van Schiedam ernst met het vinden van de inbreker(s) 7die„de afgelopen tijd hebben 'huisgehouden in de kelderruim ten onder een wooncomplex aan de Rotterdamsedijk. Ruim tien kelders zijn in de afgelo pen week opengebroken. De dieven namen vooral fietsen mee. Gisteren is de politie een buurtonderzoek gestart en dat duurt tot vanavond. De sloten van de overigens solide toe gangsdeuren tot de kelders blij ken onvoldoende veilig. Direc teur Fenny de Graaf van de Woningbouwvereniging Schie dam zei vanmorgen nog niet op de hoogte ze zijn van de in- braakgolf. Desgevraagd ver klaarde zij maatregelen te zul len treffen tegen de slechte slo ten. „Telkens terugkerende braakschade kost ons handen vol geld. Daar schiet niemand i mee op. Steunfraude bekend VLAARDINGEN Een 21- jarige Vlaardinger heeft tegen over de politie bekend steun fraude gepleegd te hebben door het vals invullen van formulie ren. Op zijn aanvrage om een bijstandsuitkering had hij de inkomsten van zijn echtgenote verzwegen. Diefstal met roeiboot SCHIEDAM De politie van Schiedam waarschuwt mensen die langs het water wo nen voor inbrekers die gebruik maken van een roeiboot. Uit een aan de Poldervaart gren zende achtertuin van een wo ning aan het Oever is op deze wijze voor voor duizend gulden aan .heageLspoitar^ikeleB gesto- le'?srj$H wopin£aan de F. Haverechmiatlaan in Schiedam alj „een ques, en sieraden gestolen. De waar de van de buit bedraagt 3500 gulden. Men kwam binnen door het forceren van een ruit van een studeerkamer. Fiets weg na 'proefritfe' VLAARDINGEN Een man van ongeveer 27 jaar heeft bij een fietsenhandelaar aan de Van Hogendorplaan een fiets geleend en niet teruggebracht. De man wilde, voordat hij eventueel een fiets zou kopen, eerst een 'proefritje' maken. Dat duurde wel erg lang: de flets is nog altijd niet terug bij I d§" eigenaar. Het signalement 5 van de man luidt als volgt: on- géyeer 27 jaar oud, slank pos- t tuiir, blond lang haar. De ver- j dwenen fiets is een herenfiets, grijs van kleur, van het merk GLORIA ATB. Het slot is van het merk Trelock met sleutel nummer L420i5. De waarde van de fiets bedraagt 595,-. Aanhanger gekanteld SCHIEDAM Een te zwaar met hout beladen aanhangwa- gentje is gistermiddag in de westbuis van de Beneluxtunnel gekanteld en heeft geruime tijd de doorgang versperd. De aan hanger, met een laadvermogen van 750 kilo, hing achter de personenauto van een 22-jarige man uit Dordrecht. Er bleek 2000 kilo hout op te liggen. Het t gevolg van de crash was een lange file. Tegen de man is pro- f ces-verbaal opgemaakt. Ruzie in bejaardenhuis J VLAARDINGEN Een fa miliekwestie is gisteren in het Vlaardingse bejaardencentrum Billiton uit de hand gelopen. Een 49-jarige man maakte in de woning van een van de bewo ners dusdanig ruzie, dat de poli tie te hulp moest schieten. Dit gebeurde nadat de man enige huisraad had vernield en een hoofdverpleger in het gelaat had geslagen. De politie heeft de man ingesloten. Wespennest geruimd VLAARDINGEN Enkele bewoners van de Antonie Duy- ckstraat in Vlaardingen hopen verlost te zijn van de wespen die hen wekenlang hebben ge hinderd. Op aanwijzingen van de dochter des huizes haalde gisteren personeel van Gemeen tewerken op de zolder van de woning een wespennest weg. Door Ben van Haren VLAARDINGEN Een deel van de met giftig havenslib opge spoten Broekpolder wordt toch ge reserveerd voor de opslag van che mische verontreinigde grond en ri oolslib. Het overleg tussen de ge meente Vlaardingen, de provincie en de Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond (DCMR) over de in lichting van een depot voor derge lijk materiaal nadert zijn afron ding, Na de vakantieperiode moet de gemeenteraad het resultaat van dit overleg beoordelen. Eerder weigerde Vlaardingen in te gaan op vooretellen van minis ter Smit-Kroes en de gemeente Rotterdam om afvalgips van Windmill in de Broekpolder op te slaan. Ook milieu-gedeputeerde Van der Vlist van de provincie Zuid-Holland ving bot op zijn ver zoek om de verontreinigde grond uit de Maassluisse Steendijkpolder er neer te gooien. Vlaardingen wilde aanvankelijk alleen een milieu-vergunning voor de tijdelijke opslag van uit bouw putten in eigen stad afkomstige verontreinigde grond, waarvoor nog geen verwerk i kheid beschikbaar is. Later heeft het ge meentebestuur op verzoek van de provincie ook toegestemd in het voor een periode van twee jaar be waren van sterk verontreinigd ri oolslib van de zuiveringsinstallatie Groote Lucht. Dit restprodukt van de aan de Maassluisedijk gevestigde rioolwa terzuiveringsinstallatie van Delf land wordt gebruikt voor een rei- nigingsexperiment volgens de me thode van hydro-cyclonage. Bij die metbode vindt onder meer door centrifugeren een scheiding plaats van de in rioolslib veel voorko mende zware metalen en het door mengen met zand als zwarte teel aarde te hergebruiken voedingsrij- ke slib. Het geplande depot is geprojec teerd in de omgeving van de vroe gere vuilstort aan de Broekpolder weg. Hier wordt sinds kort weer snoeihout, kolkenslib en met puin verontreinigde grond gestort. Bur gemeester en wethouders hebben het stortverbod ingetrokken, dat in mei werd uitgevaardigd toen bleek dat door fouten bij Gemeen tewerken daar ook ernstig veront reinigde grond uit de Boterstraat was gestort. De discussie over deze affaire werd aangeslingerd door de mi lieu-specialist van de PvdA-ge- meenteraadsfractie Bert Kandel. Hij was woedend over deze slordi ge werkwijze, terwijl hem bij her haling een zorgvuldig handelen in de Broekpolder was beloofd. De bespreking van zijn vragen in de gemeenteraad leidde uiteindelijk tot de politieke crisis, waarin Vlaardingen zich nog steeds be vindt. Een door SP-er Remi Poppe in gediende motie 'van wantrouwen' werd ondanks bet onaanvaardbaar van de PvdA ondersteund door de coalitiepartners VVD en CDA. Hierop stelden de PvdA-wethou- ders Bas Goudriaan en Arie Maar- leveld hun functies ter beschik king. Alle partijen weigeren tot nog toe deze posten over te nemen. In een persbericht maakte het gemeentebestuur gisteren bekend, dat het op advies van de raads commissie voor Stadsontwikke ling, Volkshuisvesting en Milieu het voor de Broekpolder uitgevaar digde stortverbod heeft opgeheven. „Het stilleggen van alle stortactivi- teiten zou op de lange duur on- overkomenlijke problemen opleve ren. Onder meer voor de voltooi ing van een aantal bouwprojecten in de gemeente," luidt de motive ring. Wel voegt het college in zijn verklaring hieraan toe: „Om de kans op nieuwe incidenten te voorkomen, is de directeur van het bedrijf Gemeentewerken op dracht gegeven de inmiddels ver scherpte interne richtlijnen uiterst nauwgezet in acht te nemen." VLAARDINGEN Radio Rijn mond komt zaterdag met hoofdr e dacteur-directeur Nico Haasbroek en presentator Jan van de Putte naar de weekmarkt aan de Broek- weg in Vlaardingen. In hun kiel zog komt de gitarist-zanger Harry Saksioni mee om op te treden in het zomerse zaterdagprogramma, dat live wordt uitgezonden van 11.00 tot 14.00 uur. De regionale omroep werkt in dit programma samen met de geza menlijke consumentenorganisaties (Comac) en Konsumenten Kontakt. In het eerste uur ligt het accent op consumentenzaken. Een marktpro- dukt krijgt speciale aandacht, een standwerker wordt in het zonnetje gezet en marktbezoekere spelen het zogenaamde tientjesspel. De laatste twee uur doet café Markant op het marktplein dienst als ontvangstruimte van de pro grammamakers. Kinderen spelen daar een ouderwets spél voor leu ke prijzen, een Vlaardingse tP (Very Important Person) komt «.an het woord, nieuws uit Vlaardingen krijgt extra aandacht en leden van de Radio Rijnmondclub doen een wedstrijd in welsprekendheid met als inzet de Praatprijs. Zang en gi taarspel van muzikale weekgast Harry Saksioni omlijst dit deel van het programma. Het bezoek aan de Vlaardingse centrummarkt is onderdeel van de Radio Rijnmond zomertoer langs warenmarkten in het zendgebied. Na Vlaardingen volgen nog Rotter dam-Zuid, Hellevoetsluis, Dirks- land en de centrummarkt van Rot terdam. ROTTERDAM Voor het eerst in de geschiedenis van Diergaarde Blijdorp heeft een tijger-' python 'eigenhandig' haar eieren uitge broed. Het resultaat: vijfentwintig kernge zonde slangetjes, al leraardigste diertjes die gemeen kunnen bijten maar niet ge vaarlijk zijn. Dat komt later pas: als al les goed gaat, groeien ze uit tot wurgslangen van zo'n vier meter lang. Dat laatste zal ove rigens niet in Blij dorp gebeuren. De Rotterdamse dier gaarde heeft voor zo veel tijgerpythons dierentuinen en een aantal paificufierem „Let wel:, geseleci|ër?fl- de particulieren. Het is niet zo dat iedereen die denkt aardigheid in een python te heb ben hier een exem plaar kan komen af halen," zegt een Blij- dorp-medewerker. Normaal gespro ken wordt het legsel van de grote slangen oë$ Bijdorp-medewerker Henk Zwartepoorte is niet bang voor de jonge tijgerpythons. De slangen, van wie er een al 'Peter' is gedoopt, moeten echter elders worden ondergebracht. in Blijdorp uit het terrarium gehaald en uitgebroed in een van de zes couveuses die m gebruik zijn bij de reptielen-afdeling. Bij wijze van experiment werd besloten de ei eren ditmaal in bet terrarium te laten. Geheel volgens de re gels ontfermde het pythonwijfje zich over haar legsel. De gehele broedtijd, zes tig dagen lang, bleef zij zonder eten. Drinken doet een python tijdens de broedtijd evenmin: het dier beperkt zich tot het opzuigen van regenwater, in het ge val van Blijdorp dus sproeiwater. Door aPnge- b'.yeerijelfcejtftreei minp- ten samen te trekken i s&BS het tuur: dertig tot twee ëndertig graden. Na twee maanden verliet het wijfje haar broed sel om gretig te gaan drinken. Voor Blij- dorp-medewerkere was dat het teken dat de baby-slangen ter wereld aan het ko men waren. SCHIEDAM Geen officiële eerste paal voor het Kantorenhuis Schiedam, maar wel zal in augus tus of september met enig feeste lijk vertoon een eerste steen wor den gemetseld voor toren Schie burg, die thans in aanbouw is ach ter het NS-station Schiedam/Rot terdam-West. Het is de eerste van drie fraaie, in veel glas uit te voe ren kantoortorens die Kantoren huis NV, uit1 Amstelvèen in Schie dam bouwt. Het bedrijf investeert in de nieuwbouw dertig tot veertig miljoen gulden. De twee andere to rens worden binnen vier jaar ge bouwd en krijgen als naam Schie- hove en Schiepoort. In het eerste gebouw van het Kantorenhuis trekt één huurder. Met welk bedrijf een huurcontract is afgesloten, houdt de Amstel- veense ontwikkelaar nog angstval lig geheim. Schieburg omvat tien verdiepingen en heeft een vloerop pervlak van 5.500 vierkante me ter. Bovendien beschikt het ge bouw over een eigen parkeerac commodatie voor 140 auto's. Tegelijk met de bouw van de kantoortoren zullen de Nederland se Spoorwegen dë toegang tot het station eif'dë1 bereikbaarheid aan beide zijden1 van het stationsge bouw verbeteren. 'Er komt een nieuwe voetgangerstunnel en Park+Ride faciliteiten aan de noordkant van het station. Een nieuwe brug over de Schie zorgt verder voor de ontsluiting van het gebied. Schieburg zal aan het eind van het volgende jaar worden op geleverd. VLAARDINGEN De uit breiding van de brandweerka- ,zeme aan de Hoflaan, in Vlaar- 1 .idihgep j wPTdt/mefc fl*»*tvarend- iheid^artgepgk1oHftek«l rna ge meentelijke zijde een studie is 'Jfe'bedrijf ven van de Hoflaan naar onder meer terreinen-russen -rijksweg A 20 en de Burg. Heusdenslaan, slaat burgemeester Fred van Lier op woensdag 23 augustus de eerste paal voor de ongeveer een miljoen gulden vergende uitbreiding van de brandweer kazerne. De gemeenteraad had tot de nieuwbouw besloten omdat de brandweer dnngend om uit breiding verlegen zit en een eventuele varplaatsing van .de., bedrijven! in ieÖeiögëvali<nog miu le jaren op zich ZaTlaten-wach tel1. J9f! 91 smimiu HfJöuti Uitgaogspwy. ,yan Je :ge-,v meemelyke studie, die op ini tiatief van wethouder Bas Gou driaan plaatsvindt, is in aan sluiting op de geplande woning bouw rond het Buizengat aan de andere kant van de Hoflaan (langs bet Hof en Oranjepark) een aantrekkelijke plaats be schikbaar te krijgen voor de bouw van eengezinswoningen. APPEL Gedurende de maanden juli en augustus toont het Stedelijk Museum in Schiedam weer een aantal aanwinsten op het gebied van eigentijdse kunst en ge schiedenis in de traditionele zo- meropstelling. Een spectaculair' onderdeel van deze opstelling is het schilderij Fille en pleurs (Meisje in tranen) van Karei Ap pel dat het museum in langduri ge bruikleen van een particulier heeft gekregen. Appel maakte dit schilderij in 1953 naar aan leiding van de watersnoodramp in Zeeland. Het is een zeer emo tioneel schilderij waarin Appel op hoog niveau het immense verdriet uitbeeldt. Het schilderij wordt in de zomeropstelling op een bijzondere plaats geëxpo seerd. Appel maakte in de jaren vijftig veel zeer emotioneel werk. Als aangrijpend hoogte punt uit die tijd staat bekend De Veroordeelden, een portret dat de naar Amerika verhuisde Ne derlandse schilder in 1953 maakte van het op onjuiste grond van spionage beschuldig de echtpaar Rosenberg. ZOMERMUSEUM Het in de zomer onbenutte gebouw van de Vrije Academie aan de Oosthavenkade 42 in Vlaardingen heeft deze zomer een bestemming gekregen als- Zomermuseum. Acht Vlaar dingse kunstenaars, te weten Peter Dumas, Kees Lesuis, Jan van Reeven, Eric van Straaten, Elly Dijkshoorn, Hans Rikken en Wilma Kuil tonen er tot en met 31 augustus recent werk. Deze eerste presentatie van het Zomermuseum is mogelijk ge maakt door financiële bijdragen van de gemeente Vlaardingen en de Vrije Academie. Het is de bedoeling dat dit initiatief, dat voorziet in een extra expositie ruimte, een jaarlijks terugke rend evenement wordt. Ook kunstenaars van buiten Vlaar dingen zullen dan in gebouw Hollandia kunnen komen expo seren. Geopend: dinsdag tot en met vrijdag van 9 to 12 uur en van 13 tot 17 uurvrijdagavond van 19 tot 21 uur en zaterdag van 12 tot 17 uur. STRAATGEZICHTEN De Schiedamse Anneke van der Klink-Aiewijnse begon op haar zestiende jaar met schilde ren als liefhebberij. Later heeft ze vijf maal een half jaar lessen gevolgd en verder heeft ze door de beoefening van de schilder kunst zichzelf gevormd. Zij heeft een geheel eigen stijl van schilderen ontwikkeld, die op vallende landschappen en straatgezichten oplevert. Er hangen 22 werken van haar nog tot en met 11 augustus in de Ga lerie van het Schielandzieken- huis aan de Burg. Knappertlaan in Schiedam. Daaronder be vindt zich ook een schilderij van de Noordmolen, dat op 2 augustus van de expositie ver dwijnt omdat een verzamelaar uit Nieuw-Zeeland het heeft ge kocht. Er hangen inmiddels ook schilderijen van de geboren Schiedamse Anneke van der Klink-Alewijnse in Duitsland, Canada en Nieuw-Zeeland. De Schieland Galerie is op werkda gen van 9.00 tot 17.00 uur geo pend. PASTELTEKENINGEN In café 't Paard aan de Hoog straat 162 in Schiedam expo seert de Schiedamse kunstenaar Jacques Tange tot en met 25 au gustus een serie pasteltekenin gen. De tekeningen hebben vol gens Tange een 'mythische in slag' die door associaties met de moderne tijd 'vervreemdend' werkt. Café 't Paard is geopend op dinsdag tot en met donder dag van 16 00 tot 01.00 uur, en op vrijdag en zaterdag van 14 00 tot 02 00 uur; zondag van 14.00 tot 01.00 uur. Op maan dag is het café gesloten. PRESENTATIE '89 Tot en met 9 september wordt in Galerie De Duig aan de Landstrast 29 onder de naam Presentatie '89 de jaarlijkse ten toonstelling van cursisten van de kunstenaars Dik Kats en Aad Hofman gehouden. De expositie omvat de laatste aquarellen, potloodtekeningen, kleurpot loodtekeningen en olieverfschil derijen, die de cursisten van de nu al weer zes jaar bestaande lessen hebben gemaakt. Iedere zaterdagmiddag is de tentoon stelling van 13.30 tot 16.30 uur gratis te bezichtigen. Tevens is er dan gelegenheid zich aan te melden voor de op maandag, dinsdag, woensdag en donder dag te volgen lessen in het nieu we seizoen. YU PHOTOGRAPHY Licht erotisch fotowerk is tot en met zondag 13 augustus on der naam Yu Photography te be zichtigen in het Stedelijk Muse um te Schiedam. Het betreft 112 panelen van de Joegoslavi sche kunstenaars Barbara Jak- se, Stane Jersic, Peda Pavlovic, Zvonimir Zupancic. De ope ningstijden zijn dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. COLLAGES Collages momonotypes en olieverfschilderijen van Elly Zwaanswijk zijn van 2 tot en met 25 augustus tentoongesteld in de Gemeentebibliotheek van Vlaardingen. De tentoonstelling is tijdens de openingsuren van de bibliotheek te zien. Haar col lages bestaan geheel uit papier. Het oude en geleefde karakter van het papier sluit helemaal aan bij de onderwerpen. De col lages zijn opgedeeld in ruimten die ramen en deuren suggere ren. Achter de figuren die zich in de ruimten bevinden is een soort onbereikbare buitenwe reld aanwezig, Elly Zwaansdijk werd geboren op 30 maart 1942 te Den Haag, volgde haar oplei ding aan de Academie voor de Beeldende Kunsten in Rotter dam. Zij woont en werkt nu in Vlaardingen. SASKIA BON De kunstenares Saskia Bon exposeert litho's bij koffie- en theeschenkerij de Zeeman, Hoogstraat 205 in Vlaardingen. Haar werken zijn te bezichtigen tot half augustus. GILDEBEKERS Portretten van bekende Schiedammers, topografische stadsgezichten en gildebekere staan tot en met 3 september geëxposeerd in de historische zaal van het Stedelijk Museum van Schiedam aan de Hoog straat 112. Over de geschiedenis van gilden is op aanvraag ook een artikel beschikbaar van de hand van J.M.M. Jansen. AQUARELLEN In de ontmoetingsruimte van het Zonnehuis in Vlaardingen is tot en met 30 juli een expositie van aquarellen van Wijna Zand vliet te bezichtigen. Zij tekent al vanaf haar jonge jaren. Reeds op de lagere school viel ze op door haar teken- en schilderta lent Later maakte ze ook ge bruik van olieverftechnieken. Pas op latere leeftijd ging Wijna Zandvliet aquarelleren Ze zegt geïnspireerd te zijn door dco de vele kleuren en vormen in de natuur, de wisselende jaarge tijden en de lichtvan in de och tend en avond. Wijna Zandvliet beeft daarbij ee.. eigen kleuren palet ontwikkeld. SCHIEDAM In de Schiedamse wijk Woudhoek zijn de laatste dagen geen kadavers meer gevonden van vergiftigde vogels. Wel zijn op enkele platte daken nog wat dode jiuiven aangetroffen. „Maar deze; ,zyn „ons niet aangeboden. Een aantal jkan ik dus niet noemen," benadrukt Edda van de Hoek van het Vogelasiel Schie dam. Twee weken terug werd de wijk opgeschrikt door een plotselinge sterf te van allerlei soorten vogels. Ze ble ken te zijn gestorven na het eten van vergiftigd voedsel, dat vermoedelijk door een duivenhater was gestrooid. De bewoners van Schiedam-Noord ondervinden veel overlast, van dui ven. Volgens het Vogelasiel hebben ze, omdat de gemeente geen maatre gelen treft, daarom zelf de bestrijding ter hand genomen. Maar het vergif blijkt averechts te werken: de ver keerde dieren legden,het;loodje. Met welk vergif de dieren zijn ge dood zal pas in de loop van de volgen de week bekend worden. De kadavers van zestien vogels zijn opgestuurd naar het CentraalDiergeneeskundig instituut in Lelystad. „Het duurt on geveer twee weken voordat het resul taat van het onderzoek bekend wordt gemaakt," zegt mevrouw Van de Hoek. op o.a. damesmode, baby- en kinderkleding. op overhemden met korte mouw. fl 7 tiHukté f yj d (INOEZONOEN UED£D€UNQ) Kttatf&swéisiiï»] ?»- •$1 ARTIKELEN

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1