Kampeerders in Hoek woedend over kapotte douches en slecht restaurant 7500,- voor vlinder- kweker Willem Mak I tomen hebben het moe lijk en 't herstel van sportvelden stagneert' Plantsoenendienst komt mankracht te kort voor besproeiing en snakt naar een flinke regenbui Fotoboek over redding- maatschappijen Speelinstuif Maassluis Koninklijke onderscheiding voor Jan Marinus Wijsman Help jonge bomen Steentjesactie De Nieuwe Palmboom nu afgesloten ,0pen podium- in jarige Teerstoo1 Fiets gestolen VRIJDAG 28 JUL11989 Boor leen van Ooyen HOEK VAN HOLLAND De ruim tweehonderd vaste stand plaatshouders op de camping* in Hoek van Holland zijn woedend over de gebrekkige accommodatie in de vakantieperiode. De kam peerders, verenigd in de camping vereniging Tasman, dreigen met acties als er niet snel verbetering in de situatie komt. Voorzitter Willie Doorn-Van der Houwen van de deelgemeente- üjke adviescommissie Camping, moest tijdens de jongste bijeen komst meer dan eens de gemoede ren sussen. De woordvoerders M, Faber, P. Vreeswijk, A.J. Pappers ën M. Mol, die namens de kam peerders in deze commissie ritting ^hebben, haalden fors naar de lei ding van de camping. Het gaat de kampeerders om twee zaken: de douches en het campingrestaurant. Op de vorige camping aan de Rijpstraat moch ten de kampeerders gratis dou chen. Maar na de verhuizing naar de Kaapweg werden er douche-au tomaten geïnstalleerd die op mun ten werken. Die munten kosten een gulden, maar de vaste kam peerders krijgen wekelijks een gra tis munt voor iedere geregistreerde bewoner van de caravan. De ande re munten moeten worden ge kocht. Maar de douche-automaten werken niet of nauwelijks. „Het is een puinhoop," zei Fa ber. „Je moet soms drie of vier munten in de automaat stoppen voordat er water uit de douche komt. In negen van de tien geval len is dat dan ook nog koud. Ik -denk dat ik dit seizoen al voor zo'n zestig gulden voor niets in die au tomaten heb gegooid." Unit-manager Jaap Piena on derschreef de klachten. Hij zegt dat Recreatie Rotterdam in zee is gegaan met een andere installa teur, die beloofd heeft de zaak te repareren. De toezegging dat de verspilde munten vergoed kunnen worden werd door de kampeerders met enig hoongelach ontvangen. Het tweede kritiekpunt was de service in het enkele weken gele den geopende restaurant. De be doeling is dat het restaurant, dat wordt beheerd door Recreatie Rot terdam, winst maakt om het ex ploitatietekort van de camping te verminderen. Volgens de kampeer ders is het restaurant echter stee vast op de drukste tijden gesloten. „Als je 's avonds om zes uur komt, dan staat er een bordje dat de keuken gesloten is. En als de keuken wèl open is, dan hebben de patat en het bier ongeveer de zelfde temperatuur," zei Pappers. Volgens beheerder Jos Moonen rijn de problemen te wijten aan personeelsgebrek. Pappers: „Het rijn altijd de uitvoerende diensten die schennen met personeelsge brek. De mensen die de facturen moeten versturen rijn kennelijk nooit riek, want die hebben we al tijd prompt op tijd." Als de kampeerders dat wensen dan mag de Hoekse camping voort aan ook in de maand oktober open blijven. Na een lange discussie werden de campingcommissie en de deelgemeente het eens over een voorlopig tarief. De extra maand zal 25 gulden per caravan gaan kosten. Als de kosten voor de extra openstelling achteraf blijken mee te vallen, dan krijgen de kampeer ders geld terug, maar als het tegen valt zal er bijbetaald moeten wor den. Het tarief voor het clubge bouw van de vereniging Tasman blijft zoals het was op het oude ter rein. Een voorgestelde verhoging is voorlopig van de baan. VLAARDINGEN Burgemees ter en wethouders van Vlaardin- gen willen een schenking van 7500 gulden van de Woningbouw vereniging Samenwerking '77 be stemmen voor het vlinderproject van ingenieur Willem Mak. De woningbouwvereniging stelde het bedrag eerder dit jaar ter beschik king, ter gelegenheid van haar 75- jarig bestaan. Mak (41), die docent natuur-en scheikunde is aan de scholenge meenschap Groen van Prinsterer, zet zich in voor het instandhouden en uitbreiden van het Vlaardingse vlinderbestand. Deze zomer is hij op zijn terrein van tweeduizend vierkante nieter m de Broekpolder een vlinderkwëkerijv begonnen, waarvan hij de eerste 'oogst! in au gustus hoopt te kunnen laten uit vliegen. Mak hoopt dat hele vlin derproject zichzelf binnen vier jaar overbodig zal maken; binnen dat tijdsbestek zou Vlaardingen een groter aantal vlinders moeten hebben, waaronder ook enkele nieuwe soorten. Ook hoopt Mak een aantel ver dwenen soorten'weer te opnieuw te kunnen introduceren. De ge meenteraad zal in september de- fintief beslissen over het voorstel van B en W. Onkruid-incident in Vlaardingen VLAARDINGEN De DCMR en de Vlaardingse poli tie hebben gisteravond enkele bewoners van de Vlaardingse Westwijk geadviseerd de nacht elders door te brengen. Aanlei ding was de milieuoverlast, die werd veroorzaakt door een buurtbewoner die rijn tuin ach ter de Roemer Visscherstraat had behandeld met een on- kruidverdelgingsmiddel. Hij had de boel met plastic folie af gedekt en was daarna wegge- u gaan. Omwonenden maakten - zich grote zorgen toen rij last «kregen van een prikkelende lucht, die irritaties aan ogen en luchtwegen veroorzaakten. Zij j waarschuwden de politie. De Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR! stuurde een controle-ambtenaar. Daarna werd de bewoners aangeraden de rest van de nacht elders door te brengen. Het was gister avond nog niet mogelijk te be palen welke stof er is gebruikt. Daarom werd de tuin zo goed mogelijk afgedekt, in afwach ting van nader onderzoek. Opnieuw inbraak aan Rotterdamsedijk SCHIEDAM Inbrekers rijn opnieuw actief geweest aan de, .Rotterdamsedijk^^in Schïe- „/dam-Deze kéer-dróiigen rij na het forceren van een deur een, woning binnen. De daders zijn .v^rtrpkkenmet^een Jxoeveel- heid gouden 'sieraden, die een aanzienlijke waarde vertegen woordigen. Eerder deze week hadden inbrekers het gemunt op kelderboxen onder wonin gen aan de Rotterdamsedijk. Biljart-klappen SCHIEDAM Twee bezoe kers van café Pleinricht aan de Singel in Schiedam rijn gister avond slaags geraakt tijdens een partijtje biljarten. Ze be werkten elkaar met biljartkeu en en -ballen. Beiden zijn na behandeling in het Schieland- Ziekenhuis huiswaarts gekeerd. q Orgelconcert Grote Kerk Maassluis MAASSLUIS In de con- ajcertserie 1989 zal Jaap Xroon- enburg morgen om 20.15 uur een orgelconcert verzorgen op Eet Garrelsorgel in de Grote Kerk te Maassluis. Op het pro gramma staan werken van Jo- hann Sebastian Bach. Plaatsbe wijzen zijn verkrijgbaar op de concertavond in de kerk, die vanaf 19.30 uur open is. De toe gangsprijs is 6,-; kinderen tot 12 jaar en houders van een CJP of Pas 65 betalen 4,50. Muziek en film in cafe Podium SCHIEDAM In café Podi-, urn aan de Lange Haven 28 in Schiedam treedt vanavond de Nederlandse band The Red Shoes op, die plaat uitbrachten met de titel: The Story So Far. Op zondag 30 juli draait er in podium weer een muziekfilm. Dit keer wordt het een docu mentaire over de bekende mu- ziekkrant Rolling Stone. De r filmavond begint om 22.00 uur. Bezorgers warme maaltijden gevraagd SCHIEDAM Zes keer per week bezorgt het dienstencen trum De Wcudhoek vanuit de Heijermansflat warme maaltij den aan huis bij oudere mensen in Schiedam-Noord. Vrijwilli gers bezorgen de maaltijden, maar het team is niet meer compleet. De leiding van het dienstencentrum zoekt iemand die één keer per twee weken op woensdag maaltijden kan be zorgen. Er is dan een auto met een chauffeur aanwezig. Het bezorgen duurt van ongeveer 11.45 uur tot 12.45 uur. Wie het dienstencentrum wil hel pen, kan contact opnemen met telefoonnummer 010-4709555 (vragen naar Sies Meuwese). sm i'ALI HOEK VAN HOLLAND Eind dit jaar komt een fotoboek uit over de Nederlandse reddingmaatschap pijen: de Zuidhollandse en de Noord-/Zuidhollandse. De verkoop prijs van het boek zal ƒ46,50 be dragen, maar wie voor 1 januari 1990 bestelt krijgt het hoek voor de prijs van ƒ41,50. Bestellen is mogelijk bij de KNZHRM, Ant woordnummer 97, 1000 RA Am sterdam. De Koninklijke Zuid-Hollandse maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen, heeft vorig jaar in haar gebied 106 reddingen verricht. Daarbij werden 308 men sen aan wal gebracht, een stijging van 13 ten opzichte van 1987. Uit het jaarverslag van de redding maatschappij blijkt dat er een da ling is in het bedrag van de vrij willige donaties, namelijk van ƒ40,- naar gemiddeld 25,-. Daar staat tegenover dat het aantal con tribuanten een verheugende stij ging vertoont De maatschappij is geheel afhankelijk van vrijwillige bijdragen en ontvangt geen subsi die van de overheid. MAASSLUIS Net als de voor gaande jaren wordt tijdens de laat ste twee weken van de zomerva kantie in het ontmoetingscentrum Koningshof (üiverlaan 20) in Maassluis weer een speelinstuif ge organiseerd. De 21ste speelinstuif begint op maandag 31 juli om 10.00 uur. Ruim dertig medewerk(st)ers staan klaar om met kinderen van vijf tot twaalf jaar allerlei activi teiten op touw te zetten. De na druk ligt hierbij op creatieve handvaardigheid. Verder kunnnen er poffertjes gebakken worden, en er rijn talloze andere lekkernijen omja^hpbger te stillen. Ook wor- -orsöea eft-af.-emtoe buitenactiviteiten georganiseerd. Tegen de prijs van 1,50 per «w dag kunnen de kinderen zich iede- re dagiytin 10.00 tot 12.30 uur ver maken; 's middags kunnen ze, op vertoon van hun kaartje, weer te recht van 13.30 tot 16.00 uur. Voor kinderen die tussen de mid dag echt niet naar huis kunnen, bestaat de mogelijkheid om in de Koningshof hun boterham te eten. De speelinstuif eindigt dit jaar op vrijdag 11 augustus. Op die dag is er traditiegetrouw een speciaal programma, ditmaal een toneel voorstelling. Bijzonderheden daar over worden tijdens de speelin stuif bekend gemaakt. De organisa tie van de instuif verzoekt mensen die nog materialen in huis hebben als lapjes, lucifersdoosjes, wol en dergelijke^ om die tijdens de ope- ningsureöfbij de speelinstuif af Jte geven. Dit spul kan namelijk ver werkt worden tot de meest fantas tische kunstwerken. i Personeel van de Schiedamse plantsoenendienst by Laan van Bol'Es in de weer met het verzorgen en van water voorzien van jonge bomen. Door Ben van Haren VLAARDINCtfN Gras, plan ten, struiken en nomen in de open bare parken hebben ernstig te lei den van de uitdroging van de grond. In het bijzonder jonge aan plant, maar ook oude bomen met veel langere wortels vertonen al tekenen van gebrek aan water. „Het is hoog tijd dat het aanhou dende mooie weer wordt onder broken door een flinke regenbui. Wij kunnen het water niet meer aanslepen," zegt woordvoerder M. van Keulen van de gemeentelijke plantsoenendienst van Vlaardin gen. Zijn collega's in Schiedam roepen de hulp van het publiek in om bomen water te geven. „De langdurige droogte maakt het momenteel alle bomen moei- lijK. Wij sproeien dagelijks waar het 't hardste nodig is. Er is speci aal een aannemer ingeschakeld om iedere dag bomen en plantsoenen aan de pas opgehoogde Westwijk van water te voorzien," zegt Van Keulen. Personeel van de plantsoenen dienst zegt te snakken naar een flinke regenbui. „Het herstel van de grasmatten op sportvelden komt in gevaar. Onze mensen, die rich daarvoor erg uitsloven, zoals elk jaar in de rustperiode tussen de sportseizoenen, smeken dage lijks om een echte bui." Volgens Van Keulen heeft het plaatselijke groen dringend be hoefte aan regenwater. „En dan bedoel ik niet zo'n buitje als zon dagmiddag. In deze omgeving viel toen heel even regen, maar ander halve millimeter. Dat is te weinig. Om enig resultaat te bereiken zul len we een hoeveelheid neerslag moeten hebben, zoals die bijvoor beeld in Brabant is gevallen. Ik sprak begin deze week een boom kweker uit die provincie, die 35 millimeter had gemeten. Hij was dolgelukkig." In Vlaardingen hebben inmid dels behalve de jonge aanplant, al- SCHIEDAM Door de aan houdende droogte dreigen ook de jonge straatbomen in Schie dam het loodje te leggen. Mede werkers van de gemeentelijke plantsoenendienst geven de jon ge aanplant al geruime tijd ex tra water. Het aantal jonge bo men in de jeneverstad is echter zo groot dat de gemeente de Be woners oproept om mee te hel pen met water te geven. Om de vier dagen twee emmertjes wa ter bij de wortels is voldoende. Ie dit jaar verplante bomen en de plantsoenen in de Westwijk, ook de linden op de begraafplaats spe ciale aandacht gekregen. „Deze staan op een nogal zanderige grond, die het water niet lang vasthoudt. We zijn daar met het besproeien begonnen omdat de bo men tekenen vertoonden van vochttekort. Verder voorzien we veel vaker dan gewoon de vele bloembakken en afgesloten perken van water omdat daarin slechts een geringe hoeveelheid grond rit om het vocht vast te houden." Tot nog toe rijn er geen bomen in het openbare groen van Vlaar dingen aan een tekort aan vocht bezweken. Van Keulen: „Er rijn de laatste tijd wel enkele bruin ge worden iepen gerooid, maar dat heeft niets met de droogte te ma ken. Die bomen waren aangetast door de iepriekte en moeten zo snel mogelijk worden weggehaald om verdere besmetting te voorko men." VLAARDINGEN Na tweeën veertig jaar dienst verlaat de heer Jan Marinus Wijsman per 1 augus tus 1989 de Machinefabriek Kre- ber BV. Hij maakt gebruik van de regeling vrijwillig vervroegd uit treden (VUT). Vanwege riin grote bijdrage aan het succes van de on derneming en zijn vrijwillige werk voor de zending ontving hij van middag uit handen van burge meester Van Lier een koninklijke onderscheiding: de zilveren me daille die verbonden is aan de Or de van Oranje Nassau. Jan Marinus Wijsman werd ge boren op 8 juli 1929 in Delft. Op l mei 1947 trad hij in dienst van Machinefabriek Kreber BV, waar hij begon als tekenaar. Wijsman werkte zich op tot constructeur en heeft tijdens zijn langdurig dienst verband grote bijdragen geleverd aan de ontwil'ing van vele ma chines en ar aten, die een grote invloed br m gehad op de suc cesvolle ..wikkeling van Kreber BV in de afgelopen jaren. j Naast rijn werk heeft Wijsman rich gedurende tien jaar ingezet voor de zending van de Gerefor meerde Kerk in Vlaardingen. Wijs man werd vanmiddag om 15.00 uur gedecoreerd op de fabriek Kre ber B.V., Koningin Wilhelminaha- ven ZZ 25 in Vlaardingen. Wandelen door groen Schiedam SCHIEDAM Liefhebbers van de natuur kunnen op zondag 30 ju li deelnemen aan een wandeling van ongeveer tweeënhalf uur door ..e groene delen van Schiedam. De organisatie is in handen van het Instituut voor Natuurbeseher- mingseducatie. Verzamelen om 13.30 uur op de parkeerplaats (naast Excelsior '20) aan de oostzij de van het Prinses Beatrixnark, Eerst wordt een bezoek aan de heemtuin gebracht. Hierna volgt een bezoek aan het park Kethel. In de heemtuin zijn de diverse land schapselementen in het klein weergegeven. Park Kethel heeft veel van deze elementen op een groter oppervlak. Er rijn polderslo ten, hooilanden, grienden, pestbos- jes, houtwallen en kleinschalige boomgaarden. De (gratis) excursie vindt plaats onder leiding van een natuurgids. InUchtinpen verstrekt mevrouw H. Keesmaa- telefoon 010-4731682. 250 namen gegraveerd in de bij herbouw van de molenromp te gebruiken stenen Door Rein Wolters SCHIEDAM Welge teld 250 bakstenen met daarin gegraveerd de na men van mensen die elk honderd gulden hebben bijgedragen aan de her bouw van molen De Nieu we Palmboom in Schie dam, zullen straks halver wege de molenromp wor den ingemetseld. Deze week is de steentjesactie afgesloten. De firma Blitz in Maassluis gaat nu aan de slag met het graveren van de namen. Op zaterdag 2 september worden de naamstenen ingemetseld in de romp van De Nieuwe Palmboom. Tien kopers van stenen worden uitge loot en nemen dit werk voor hun rekening. De naamstenen worden ingemetseld op één meter boven de balie (de houten stelling die halverwege de romp rondom de molen is bevestigd). De steenjesactie heeft het Comité Herbouw De Palmboom (de naam van de molen is na de start van de herbouw veranderd in De Nieuwe Palmboom) 25.000 gulden opgeleverd. Dat is aanzienlijk meer dan zich twee maanden te rug liet aanzien. Toen wa ren er nog maar een kleine tweehonderd stenen ver kocht. Door publicaties in onder andere Het Vrije Volk is er de laatste weken een run op de stenen ont staan. „We hadden verwacht er nog maar een paar te zullen verkopen," vertelt mevrouw G- Leemburg van de Stichting De Schiedam se Molens, waaronder het comité Herbouw valt. „Maar de aanmeldingen stroomden met tientallen tegelijk binnen. Een ver heugend resultaat, waar we erg blij mee rijn." Het is nog wel mogelijk om bij dragen te storten op postgi ro 4265934 tnv De Stich ting De Schiedamse Mo lens, maar niet meer om naamstenen te bestellen. „Dat laat de tijd niet meer toe. Op 2 september moe ten alle stenen gegraveerd rijn. De tijd is nu al erg kort. Bovendien is ons k« toor vanwege vakantie eni ge weken gesloten," zegt mevrouw G, Leemburg. De Stichting exploiteert nu vier (straks vijf) vol waardig gerestaureerde molens. Dat rijn De Noord molen, De Vrijheid (be kend van rijn bakkers meel), De Drie Koombloe- men en De Walvisch. Be halve een zinvolle exploita tie heeft de Stichting tot taak het onderhoud te ver richten en daarmee de mo lens in stand te houden. De restauratie van De Nieuwe Palmboom aan de Noordvest was een nieuwe uitdaging. Die werd voort varend ter hand genomen. Op donderdag 13 april metselde mr. R.P.M. de Bok, de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de eerste steen voor de her bouw van De Nieuwe Palmboom. Het werk ver liep daarna voorspoedig. Op dinsdag 30 mei werd de eerste baïkenlaag gelegd. De molenstomp heeft op dat moment al een hoogte van 12.54 meter. Dertien dagen later bleek dat spon sors al 322.000 gulden bij een hadden gebracht voor restauratie en herbouw. In de week van 7 augus tus worden de liggers en schoren van de balie gesto ken. Dat gebeurt door Rob Batenburg en Berrie de Vries van de Stichting Res tauratiewerkplaats Schie dam. Het hout hiervoor ligt al keurig voorbewerkt en geteerd onderin de mo lenstomp, die in totaal ruim 28 meter hoog wordt. SCHIEDAM Gebouw De Teerstoof in Schiedam bestaat op 24 september honderd jaar als multifunctioneel centrum. Op de jubileumdag wordt open huis ge houden met een 'open podium'. Voordrechts- en kleinkunstenaars kunnen hieraan deelnemen. Tus sen 13.00 en 16.00 uur kunnen geïnteresseerden op het 'open po dium' optreden. Een bekende Schiedammer presenteert het pro gramma. Het optreden mag niet langer duren dan 10 tot 15 minuten, er mogen maximaal zes mensen aan meedoen en de opbouwtijd van het podium mag niet langer rijn dan vijf minuten. De optredens mogen bestaan uit: cabaret, voordracht, poëzie, muziek, een korte eenacter of andere kleinkunst. Iedereen die graag een keer op het podium van De Teerstoof wil staan (beroemdheden als Youp van 't Hek, Robert Long, Jos Brink, Paul de Leeuw, Hans Liberg gin gen u voor) kan zich tot 15 septem ber schriftelijk aanmelden bij de Stichting Schiedamse Theaters, Passage 9, 3111 EH Schiedam. Ca- rola van Holten geeft telefonische informatie via nummer (010) 4262987. VLAARDINGEN By een in braak in een woning aan de Ut; rechtiaan in Vlaardingen rijn een leren jack en een herenfiets ont vreemd, met een totale waarde van 900 gulden. De fiets is van het merk Sparta Corona, groen van kleur, en voorzien van trommel- remmen. By de inbraak werd voor 75 gulden breekschade aangericht. SI T--5J. ;u.> -.-•jeiiteJSt ■*v* w-* .sij O O 1

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1