Het was een vriendendi enst T t Milieu-alarm Schiedams bedrijf slaat 'berucht' zinkafval op was Nieuwland de trots van een groeiende stad h Het Vrije Volk SCHIEDAM/VLAARDINGEN Racisme- publicaties in de computer Klaverjassen in De Woudhoek Vlaardingers op de vlucht voor ontsmettingsmiddel in tuin w l tl wv/ws PAGINA 10 ZATERDAG 29 JUL11989 Door Bernadette Neelissen VLAARDIN GEN Stomver baasd was Ton van Driel (24) toen hij gisteren bij aankomst in zijn huis aan de Roemer Visschers- straat een briefje vond waarin hij verzocht werd zo snel mogelijk contact op te nemen met de brand weer. Hij wist toen nog niet dat het bodem-ontsmettingsmiddel, dat hij de dag tevoren door vrien den van hem in zijn tuin had laten strooien, tijdens zijn afwezigheid voor heel wat consternatie had ge zorgd. Omwonenden, die door de uit wasemingen van het spul last had den gekregen van keelpijn en tra nende, prikkende ogen, hadden de politie gebeld, die op haar beurt de brandweer en de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) alarmeerde. De tuin met het stin kende goedje, dat al met plastic fo lie was afgedekt, werd nog eens extra goed ingepakt, en het echt paar Snuvering dat de melding had gedaan moest hals over kop midden in de nacht een veilig heenkomen zoeken. DCMR nam monsters. Gisteren werd bekend dat het gaat om het bodemont smettingsmiddel Di-tra-pex, een mengsel van dichloor-propeen en methyl isocyanaat. „Ik dacht eerst dat het een grap was, dat briefje," aldus een ge schrokken Ton van Driel. „Maar toen ik hoorde waar het over ging stond ik perplex. Ik had vrienden van mij gevraagd om het spul in m'n tuin te gooien; daar had al ze ven jaar niets in gebloeid dan on kruid. Die vrienden werken zelf bij kassen in het Westland,maar dus ik dacht dat ze wel zouden we ten wat ze deden." Het ontsmettingsmiddel wordt volgens Van Driel regelmatig in de Westlandse kassen gebruikt en is 'op zich geen schadelijk middel'. „Ik ben uitgegaan van de ervaring van mijn vrienden." benadrukt Van Driel nog eens. „Het strooien was gewoon een vriendendienst Ja, ik denk datje dit wel de ironie van het lot kunt noemen." Rosemij Snuverink woont met ^aar^nahCRolandyehydochtertje Rosanne van'bijna f jaar schuin boven Ton van Driel. Zij belde in de nacht van donderdag op vrijdag de politie. Ze logeert nu tydehjk bij haar schoonouders in Gouda, en is alleen maar even thuis om de katten te voeren. f Rosemij vertelt wat er donder dagavond'gebeurde: „Om ongeveer half tien begonnen mijn man en ik last te krijgen van tranende ogen. Het vreemde was dat we het alle- cvee precies tegelijk kregen, dat zette ons aan het denken. Ik had gezien dat er mensen bij Van Driel in de tuin bezig waren geweest en belde de buren om te vragen of zij er ook last van hadden. Dat bleek niet zo te zijn. Logisch achteraf ge zien, want hun balkondeuren ko men niet rechtstreeks boven de tuin van Van Driel uit." De buren besloten te komen 'snuffelen' bij Snuverink. De klei ne Rosanne, over wie Rosemij zich veel zorgen maakte, sliep onge stoord door. Binnen een kwartier hadden ook de buren last van de zelfde irritatie-verschynselen. Prikkende, tranende ogen, en een pijnlijke keel. Ook de politie-agent, die kort na het telefoonije van Ro lland enn Rosemij Snuverink ter plaatse was, kreeg last bij het on derzoeken van de tuin van Van Driel. „Rond half twaalf was de brandweer bij ons," vertelt Rose mij. „Wij hebben bij de buren ge- ROTTERDAM Vrijwel alle publicaties over racisme en discri minatie van migranten in Neder land zijn opgeslagen in een compu ter in Rotterdam. Het systeem be vat tweeduizend titels met een korte samenvatting van ieder tijd schriftartikel of boek dat dit on derwerp behandelt. Het program ma is te koop voor 575 gulden. Een abon"D:rout op aanvullingen kost 250 gulden per jaar. Het pro gramma is ondergebracht bij het Anti Racisme Informatie Centrum (ARIC), telefoon (010)-4113911. SCHIEDAM Het jaarlijkse zomerklaveijastoemooi van de Stichting Gecoördineerd Ouderen werk Schiedam wordt gehouden op 4 en 11 augustus in het dien stencentrum De Woudhoek aan het Heijermansplein 35 in Schie dam. Aanvang 13.00 uur. Er kun nen maximaal 52 spelers mee doen. Inschrijven kan elke werk dag van 09.00 tot 12.00 uur bjj de balie in de Heyermansflat. Hoe een -^Tienden- dienst tot gro te consterna tie leiden. X v. Door Ben van Haren De boeren willen weg uit de Zuidbuurt omdat hun eerder door Windmill-fluor aangetaste koeien dioxine-melk geven. Bewoners van de Roemer Visscherstraat moeten in de bloedhitte met dichte ramen slapen of de nacht in een ande re stad doorbrengen omdat vrienden van hun buurman m het Westland normaal te ge bruiken onkruidverdelger in zijn tuin hebben gestrooid. Een ZWAK windje dreigt een wolk giftig zoutzuurgas over de stad te blazen. Dat is Vlaardingen, zomer 1989. Burgemeester Fred van Lier en wethouder Henk van der Linden werden gisterenochtend om vijf uit hun bed gebeld in verband met het milieu-alarm. Omdat het zwakke windje naar het zuiden ging draaien, meldt het rapport van de politie, die zelf al extra geluidsapparatuur op surveillancewagens had ge monteerd om op het eerste sein veel meer Vlaardingers massaal uit him bed te kunnen roepen. Nog meer feiten: het KNMI meldt dat gisternacht pas na half dne enige wind meetbaar was. Omstreeks vijf uur wak kerde deze iets aan aanvanke lijk uit het zuid-oosten (zeg uit de richting Waalhaven), maar ze draaide naar het zuiden (dus uit de richting Oude Maas). Pas toen ging bij de plaatse lijke autoriteiten de alarmtele foon. De lekkende container was in de voorgaande vijf uur getransporteerd van Waalhaven naar Booy Clean aan de Oude Maas. Het alarm werd ook weer snel opgeheven. Terwijl het alarmsein bij hembinnen- g kwam, hoorde burgemeester*! Van Lier dat op de andere lijn 3 het regionale (Rotterdamse) cri sisteam meldde dat het gevaar geweken was. „Ik hoefde niet 'm eens mijn bed uit te komen. Zo s weinig tijd zat er tussen de twee telefoontjes," zegt plaats- m vervangend milieu-wethouder^ Henk van der Linden van Vlaardingen. De CDA-er neemt nog een week zijn PvdA-collega O Bas Goudriaan waar, die met vakantie is. w „Er is een strakker milieube leid nodig. We zullen de indus triële activiteiten nauwlettend moeten volgen," vindt Van der Linden. „Wat nu is gebeurd, is niet normaal. Het is toch ab surd dat zoiets kan voorko- len." Ja, denk ik dan. Dergelijke risico's zijn natuurhjk wel in herent aan het wonen in of vlakbij een industrieel gebied. En zij waren in de afgelopen 25 jaar voor velen reden om* Vlaardingen de rug toe te ke ren. Daar denkt het CDA in de ze stad heel anders over. zeten. De mensen van DCMR wa ren er ook, en die raadden ons aan het huis niet meer te betreden tot dat het spul zou zijn opgeruimd. Midden in de nacht om half vier zijn we toen naar Gouda afge reisd." In de nacht van donderdag op vrijdag was brandweerman C.A. Verschuure als officier van dienst aanwezig op de plek des onheils. Hij was er gisteren ook bij het schoonmaken van de tuin. „DCMR heeft advies ingewonnen by het proefstation voor land-en tuin bouw in Aalsmeer," zegt Ver schuure. „Het spul heeft een prik kelende werking op de slijmvlie zen. Gistermiddag hebben we met bescherming van persluchtmasker- tjes het afdekplastic weggehaald, r zodat de dampen konden uitwaai en. Tijdens de werk/,»irr,heden moesten omwonenden hu men dichthouden. Daarna kon d< -ge- ving weer worden vrijgegeven, het gevaar is geweken." Verschuure zegt dat de stof op zich niet gevaarlijk is. „Maar voor alle zekerheid heeft DCMT de fa milie Snuvering toch even naar de dokter te gaan. Voor alle zeker heid. Hun balkondeuren zitten pal boven de tuin van Van Driel. Zij zijn dan ook de enige buurtbewo ners die last hebben gehad van ir ritaties en de enigen die geévacu-' eerd zijn." De stof is nu uitgedampt en le vert geen gevaar meer op. Van Driel moet echter wel volgende week dinsdag zij tuin laten 'frezen' door de mensen die het spul er hebben neergestrooid. „Om de al lerlaatste restjes te vermalen," zegt Verschuure. „Doet Van Driel dat niet, dan doet de gemeente het de woensdag daarop op kosten van Van Driel." Vandaag komt de familie Snu verink in de loop van de dag weer terug naar het huis aan de Roemer Visscherstraat. „Ik vind het overi- -nrr hier nog maar pas én nu al zo'n' toestand! Een leuke entree." Een andere bewoner van de Roemer Visscherstraat kan zich nog herinneren dat Van Driel, toen hij een goed half jaar geleden in de straat kwam wonen, al zijn buren een fles wijn cadeau gaf. „Ik heb al tegen hem gezegd: dit keer gaat het je nog veel meer wijn kosten!" lacht Van Driel's straatgenoot. Directeur H. Kreft van TSM by de speciale bak op het terrein aan de Nieu we Waterweg- strafat, waarin het zinkafval is opgeslagen. Door Marcel Potters SCHIEDAM Het Schiedamse bedrijf Van Tiel en Van Schie Mi lieu bv (TSM) is bereid naast de 1000 ton zinkafval uit het schip Pro Americana ook de 1000 ton af val, dat nu nog bij het Rotterdam se stuwadoorsbedrijf SOM ligt, op zijn terrein langs de Wilhelmina Haven op te slaan. Volgens direc teur H. Kreft heeft het ministerie van VROM toestemming gegeven voor de stort van de in totaal 2000 ton zinkresidu. Een woordvoerder van het ministerie ontkende giste ren echter dat het de bedoeling is het afval bij SOM eveneens naar Schiedam te verplaatsen. Het zinkafval, dat gisterochtend uit de Pro Americana werd gelost, heeft in Schiedam nns niet zyn eindbestemming p* den. Het ministerie van VROM, de milieu organisatie Greenpeace en de ver- voersbond FNV 'eisen' dat het ma teriaal wordt teruggestuurd naar de producenten in Denemarken en Italië. Volgens de Amsterdamse metaalhandel Magnus Internation al bv, op dit moment de beheerder van het zinkresidu namens een Braziliaanse eigenaar, is dat echter onmogelijk omdat de diverse par tijen afval met elkaar zijn ver mengd. Magnus International heeft te kennen gegeven de 1000 ton afval, die nu nog bij de Merwehaven ligt, naar België en Spanje te willen af voeren. Zevenhonderd ton gaat vrijwel zeker terug naar de produ cent; er wordt volgens woordvoer der ir E. Denig nog gewacht op een invoervergunning van de Bel gische autoriteiten. De rest wordt vermoedelijk afgevoerd naar Span je of Westduitsland, waar het zal worden recycled. Magnus, hoopt de contracten met een verwer kingsbedrijf volgende week rond te hebben. Voor TSM, een bedrijf dat op basis van de Wet Chemische Af valstoffen (WCA) 'droge mag opslaan, kleven er nog een paar ri sico's aan de opslag. Als de uit spraak van de Rotterdamse recht bank op 16 augustus in het nadeel van de Staat uitvalt, is het moge lijk dat het Schiedamse bedrijf zelf voor de afvoer moet zorgen. Van daar, zegt Kreft, dat zijn bedrijf uit voorzorg een aantal bankgaranties heeft verworven Kreft ontkent dat het materiaal, dat door Greenpea ce werd bestempeld als 'zwaar chemisch afval', gevaar met zich brengt voor de volksgezondheid. „Ik kan me produkten voorstel len," zegt hij, „die qua stuiven en afgifte nog veel gevaarlijker zijn. Dit spul is helemaal niet gevaar lijk. Tja, je moet het natuurlijk niet eten..." De 1000 ton zinkafval werd gis terochtend gestort in een speciale bak op het terrein van Van Tiel en Van Schie. De tijdelijke opslag volgens Kreft voor maximaal een jaar wordt beschermd door een halve millimeter dikke laag LDPE-folie, gemaakt van poly-et- hyleen, dat op de bodem van de stort is aangebracht. Een waterwa gen staat klaar om stofvorming te gen te gaan. „Als men geen mogelijkheid vindt," zegt Kreft, „om het spul el ders in Europa goed te verwerken, zal het definitief worden verwij derd. Dat betekent dus storten, in eigen land op de Maasvlakte, of eventueel in de DDR. Myn bedrijf is alleen ingericht voor tijdelijke opslag van dit soort materiaal." ili De kapel op de begraafplaats onderaan de Vlaardingerdyk (het witte gebouwtje in het midden van de foto) was de eerste bebouwing die vanuit Schiedam binnendrong in het 'vrye' Nieuwland. Door Han van der Horst SCHIEDAM Het buurthuis van de wijkvereniging Nieuw land in Schiedam is aan het zil veren jubileum toe. En dat wordt na de zomer in gepaste feeststem ming herdacht. Daarbij zal onge twijfeld ook aandacht worden besteed aan de manier waarop de gemeente Schiedam met haar eerste nieuwbouwwijk omgaat. Wat ooit de trots was van een groeiende stad die in de jaren na de oorlog ijverig meedeed aan de wederopbouw, is tegen woordig bijna een renovatie- buurt. Wethouders filosoferen openlijk over het afbreken van flats. Grote stukken groen vallen ten offer aan nieuwbouw voor de nieuwe jonge garde beter-gesitu- eerden. Een flat in Nieuwland? Dat was in die wederopbouwtijd de haast onbereikbare wensdroom van verloofde stelletjes. Tegen woordig halen veel Schiedam mers hun neus op, als Volkshuis vesting ze suggereert er te gaan wonen, Nieuwland is een stief kind geworden. „Was Nieuwland maar vrij," moeten de buurtacti- visten in hun wanhoop wel eens hebben gedacht. Zouden de dingen er dan beter .voorstaan? Nieuwland is al eens vrij ge weest. Het grootste deel van de bekende geschiedenis was de pol der aan de voet van de Vlaardin gerdyk een aparte ambachtsheer lijkheid samen met Kortland de huidige Mariastraat en omge ving in het Westen en 's-Gra- veland. De scepter werd ge zwaaid door de ambachtsheer van Kethel en Spaland, dat wei. In 1697 deed de toenmalige heer, Jacob Muys de Braauw, zijn Nieuwlandse bezit aan de stad Schiedam over. In de prak tijk betekende dat het volgende: de bestuurders van Nieuwland werden niet langer door hem, maar door de burgemeesters van Schiedam benoemd. In 1818 riep koning Willem I de gemeente Nieuwland, Kort land en 's-Graveland in het le ven. Alles compleet net eigen burgemeester, wethouders en raad. Die hadden het niet zo druk. Want de nieuwe gemeente bestond slechts uit een paar pol- dertjes met daarin her er der verspreid boerderijen landar- beiderswonmkjes. In die tijd wa ren er 295 inwoners, 146 van het mannelijk en 149 van het vrou welijk geslacht. Er stonden 73 woon- en twee pakhuizen. Bij el kaar verzorgden de Nieuwlan- ders 733 stuks vee. Dat staat te lezen in het oudste gemeentever slag waar het Schiedamse ar chief over beschikt. Een gemeenteverslag uit die dagen heeft wel wat weg van een modern belastingbiljet. Elk jaar kregen de Nederlandse burge meesters uit Den Haag een vra genformulier, dat zij ingevuld moesten retourneren. De ge meentesecretaris van Nieuwland, die dit karwei klaarde, moet daar niet meer dan een uurtje werk aan hebben gehad. Want er viel gewoon niks te melden. Hoe stond het bijvoorbeeld met de godsdiensten? Antwoord: „De gemeente Kerkelijk, zoo met de hervormden als de Rooms Catholijken met de Gemeente Ke thel vereenigd zijnde, is er over dit onderwerp niets te melden." Waren er nog schendingen van de grondwet voorgekomen? „Er zijn geen overtredingen van de grondwet bekend. Het Policie- wezen wordt behoorlijk uitge oefend. Bedelaarsgestichten en gevangenissen bevinden zich in deze gemeente met." In 1854 meldt de gemeentese cretaris op een vraag naar de toestand van het wegdek: „Eigen lijke straten en pleinen zijn er in deze gemeente niet." Waren er nog schadelijke die ren gesignaleerd? „Gedood één wezel." Een klacht komt in elk jaar verslag terug: de boeren hebben last van longziekte onder de run deren, maar de toestand van de veestapel geeft toch geen aanlei ding tot zorg. Een andere zinsnede die de opeenvolgende gemeentesecreta rissen in hun keurige schoolhand steeds weer opschrijven, luidt: „Veranderingen hebben alhier geen plaats gehad." Toch waren die veranderin gen er wél. Want Schiedam be gon heel langzaam de gemeente binnen te dringen. De katholieke parochies legden gezamenlijk een begraafplaats aan langs de Vlaar dingerdyk. Iemand stichtte een timmermanswinkel met vijf knechts. Er kwam een scheeps werf. Er verrezen ongetwij feld langs de Noordvestsingel twee branderijen. En het inwo nertal nam langzaam toe tot 359 volgens het laatste verslag van de afzonderlijke gemeente Nieuw land, Kortland en 's-Graveland. Dat werd in 1854 naar Den Haag opgestuurd. Uit de tijd Dat mapje verslagen in het ar chief laat goed zien waarom zo'n minimaal poldergemeentje uit de tijd raakte. Dat blijkt niet uit de antwoorden, maar uit de vragen van de regerim t worden er namelijk stee er pn 7p tonen duidelijk aan, dat het oude geza pige Nederland begon te moder niseren. Zijn er stoomwerktuigen in de gemeente? Dat is nu een belangrijke vraag. (Antwoord: „geene"). En wat hebben B. en W. gtiaan om de inenting tegen"'* de gevreesde pokken te bevorde ren? „Aanbeveling" schreef de gemeentesecretaris er achter. Het was allemaal te klein en te weinig. En meer kon het ook niet worden, als de begroting al tijd beneden de zevenhonderd vijftig gulden per jaar bleef. De regering kreeg teveel van dit soort verslagen binnen. Daarom werd in 1854 een streep gehaald door een breed assortiment van die minigemeentes. Ook Nieuw land werd opgeheven. Men voeg de het niet bij Schiedam, maar bij Kethel. Dat was op dat moment niet zo gek, want het ging om een landelijke gemeente en veel Nieuwlanders hadden daar hun familie. Dat kun je bijvoorbeeld zien aan de achternaam van een der laatste wethouders: Lansber gen. Maar economisch drong Schiedam Nieuwland wel bin nen: langs de Noordvestsingel verrezen steeds meer branderijen en de stad waarvan de ge meentegrenzen eigenlijk de ves ten volgde kwam steeds nau wer in zijn jasje te zitten. In 1868 kwam het tot een nieuwe herindeling. Schiedam kreeg de polders Kortland en Nieuwland tot aan de toenmalige Oude Dijk. Tegelijkertyd werd Oud en Nieuw Mathenesse vanaf de Broersvest oostwaarts tot aan het Marconiplein by de stad gevoegd. Toen verloor Nieuwland dus zijn vrijheid. Lessen voor de toe komst geeft het niet. Wel levert het een goede suggestie voor het jubileumcadeau. Als gemeente had Nieuwland een echt wapen Dat zou erg goed passen op het buurthuis: drie gouden korena ren op een blauw schild. Dat misstaat nergens ïl i 1*8 xH* '/y; StJh ,1 lbi MV mf "M* STV*1 W»ï #1 xm&mr «***- ix -jsps-

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1