Op de fiets in colonne na prima treinreis Proloog e indigt voor Tabitha in Dijkzigt Koster -Wd Het Vrije Volk SCHIEDAM Ac eidster,,Na uitleg zal actiebereidheid voor betere CAO bejaardenzorg wel verder toenemen" Zomermuseum in Hollandia was een heldere ingeving Kethelpark geeft oorspronkelijk landschap weer Fietsen gestolen TT&ur mem j&mte PAGINA 8 Door Bernadette Neelissen SCHIEDAM Vanmorgen is in het Schiedamse verzorgingshuis Frankeland een door de ambtena renvakbond AbvaKabo georgani seerde actieweek gestart in het ka der van het CAO-conflict tussen werknemers en werkgevers in de bejaardenzorg. De bond eist het in lopen van de vijf percents-loonach terstand (zonder dat dit betaald wordt uit de eigen pensioenreser ves), en wil een hogere functie waardering voor werknemers in de bejaardenzorg. Bovendien vindt de AbvaKabo dat er meer gediplo meerd en gekwalificeerd personeel bij de zorg voor bewoners moet worden ingezet. De actiegroep Ver zorgenden in Protest (VIP) van Frankeland schrijft in haar actie krant dat het personeel door de be zuinigingsmaatregelen van de afge lopen jaren 'met de rug tegen de muur' staat. De acties in Frankeland begon nen vanmorgen vroeg met een werkonderbreking van 07.30 tot 08.30 uur. In de personeelscafeta- ria vond een gezamenlijk ontbijt plaats van alle diensten. De bewo ners mochten een uur langer uit slapen en de zorg bleef gegaran deerd. Tijdens de werkonderbre king werd door een AbvaKabo ver tegenwoordigster aan het perso neel uitleg gegeven over het CAO- conflïct. Bewoners en hun familie waren van tevoren al ingelicht door het personeel van Franke land. Volgens Tineke de Bruijn, sub-hoofd van de afdeling Meer- zorg, staan de meeste bewoners achter de acties van het personeel. „Ik denk dat zij ook wel begrijpen het het uiteindelijk ook in hun voordeel is als we actie voeren," vertelt zij. „Als we niets doen zijn zij en wij op de lange termijn veel slechter af. Door dat personeelsge brek kunnen we hen de extra zorg niet geven die juist zo belangrijk is: dingen voor ze organiseren, huiskamerprojecten bijvoorbeeld, eens een praatje met ze maken, dat soort zaken." De Bruijn (29) benadrukt dat het in het CAO-conflict niet aleen om meer geld gaat, maar ook om meer waardering van het werk. „Het werk wat ik doe brengt veel verantwoording met zich mee, en veel druk. In een gelijkwaardige functie in het bedrijfsleven zou ik 500 gulden meer verdienen," zegt ze. „Dan wordt het werk in bejaar denhuizen toch gigantisch onder gewaardeerd?" De actie-bereidheid in Franke land zowel als in andere Schie damse bejaardenoorden is, zo zegt De Bruijn, nog niet echt om over naar huis te schrijven. Tot nu toe heeft alleen het bejaardencentrum De Harg laten weten morgen een werkonderbreking te zullen hou den. „Dat komt allemaal waar schijnlijk nog wel," denkt De Bruijn. „Als de AbvaKabo alles nog een goed heeft uitgelegd wordt het wel anders. Het is ook zo dat veel personeelsleden bang zijn dat hun acties de bewoners zullen schaden. Kan ik dat wel maken, vragen ze zich af. Maar zoals ge zegd, niets doen is op den duur veel, schadelijker dan tijdelijk ac tie voeren." Ook hij het publiek bestaat een soort 'actie-moeheid'. De Bruijn: „De mensen hebben net al die acties van de verpleegkundi gen achter de kiezen. Bovendien heerst er een misverstand: veel mensen denken dat de 4 percent die de verpleegkundigen gekregen hebben ook voor ons was. Die we ten niet dat het om twee verschil lende CAO's gaat, en zewggen dan: wat willen jullie nou nog? Je hebt toch al jer zin gehad!." „Op 4 September is er een lan delijke actie-dag," vervolgt het sub-hoofd. „Dan gaat alles echt plat. De bond moet wel eerst juri dische toestemming geven, want pas dan zijn wij als personeel niet meer verantwoordelijk voor de gang van zaken in het buis. Als we de toestemming van de bond ech ter in huis hebben, dan betekent dat dat de directie verantwoorde lijk is op 4 september. En dat kost de werkgevers geld. Dan moeten ze uitzendkrachten gaan betalen. Dat is pas echt harde actie." Komende woensdag zet Franke land de acties voort met een 'anti- stressdag', waarmee men op sym bolische wijze de werkdruk zal proberen aan te geven. De vrijdag daarop volgt een stiptheidsactie annex familiedag. Familieleden van de bewoners zijn al benaderd met het verzoek die dag mee te helpen in het huis, zodat er niet teveel vetragingen zullen ontstaan. Ook in Vlaardingen, Rotterdam, Delft, Den Haag en Utrecht staan deze week acties op stapel. Door Maijo Peppelaar VLAARDINGEN Het idee om de Vlaardingse Vrije Acade mie, gevestigd in gebouw Hol landia, gedurende de 'cursus- vrije' zomermaanden om te to veren tot een Zomermuseum, is een heldere ingeving geweest. Al meer dan vieibonderd kunstliefhebbers hebben alnds 23 juni de tentoonstelling met werk van acht Vlaardingse kunstenaars bezocht. Vijf men sen hebben inmiddels gebruik gemaakt van een door het ge meentebestuur ingestelde re ductieregeling waardoor men 25 percent korting op de aan koopsom van een kunstwerk krijgt. Met nog een maand te gaan tot 31 augustusspre ken de oragnisatoren dan ook nu al van 'een geslaagd initia tief. Het Zomermuseum is vooral voor de deelnemende kunste naars een buitenkansje. Want hiermee heeft men in feite ein delijk een fatsoenlijke exposi tieruimte voor beeldende kunst in Vlaardingen gecreëerd. In ie der geval de enige ruimte die niet ook voor andere doelein den gebruikt wordt. Natuurlijk- worden er in de Galene/Artotheek, eveneens in gebouw Hollandia, ook maande lijks tentoonstellingen gehou den. Maar bij deze exposities i n alleen de galerij op de eer ste verdieping gebruikt worden, terwijl nu ook de ruime en lichte hal op de begane grond als expositieruimte ingericht is. De in Vlaardingen wonende en werkende kunstenaars die aan bet Zomermuseum deelne men zijn Elly Dijkshoorn, Kees Lesuis, Hans Rikken, Maryoke, Wilma Kuil, Eric van Straaten, Peter Dumas en Jan van Reev en. Zij tonen allen recent werk in technieken als gouache, aquarel, vetkrijt en fotografie. Juist bij een tentoonstelling van meerdere kunstenaars komt het grote voordeel dat de ze ruimte biedt duidelijk naar voren. Want wat een verschil met de jaarlijkse groepstentoon stelling van Vlaardingse kunste naars die vaak aan het begin van het expositieseioen in de Galerie/Artotheek te zien is. Dat is meestal een opeenhoping van kunstwerken die in feite dient als winkelgalerijtje voor de aankoopcommissie beelden de kunst van de gemeente en waar Vlaardingse kunstenaars dan ook g^aag en veelvuldig aan deelnemen. De bezoeker van die tentoonstellingen maakte met hun werk dan ook slechts heel oppervlakkig ken nis. Doordat nu een beperkte keuze is gemaakt uit het aan bod van kunstenaars krijgt het publiek in het Zomermuseum wel de kans om het werk uitge breid te beoordelen. Ook de in richting van de tentoonstelling, met schotten in de hal zodat de ruimte optimaal benut wordt, spreek* "rg aan Met het Zomermuseum hoopt de Vrije Academie een tweeledig doel te dienen. Ten eerste blijft men zo ook in de zomermaanden een centrum van kunsteducatie, nu niet op het actieve, maar op het recep: tieve vlak. Ten tweede, isjiet natuurlijk een bruikbare 'laaïP ulling op de bestaande arse naal aan expositieruimtes in Vlaardingen. Deze eerste presentatie van bet Zomermuseum is mogelijk gemaakt door een financiële bijdrage van de gemeente Vlaardingen en de Vrije Acade mie. Hopelijk vindt men ook de komende jaren weer voldoende financiële steun zodat dit initia tief veilig wordt gesteld. Zomermuseum van dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.00 uur, vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur in Vrije Academie, Oosthavenkade 42 te Vlaardingen. Kinderen uit Vlaardingen van Buurthuis De Haven en Ontmoe tingscentrum West houden deze week een zomerkamp in het Drentse Beilen. Het Vrye Volk houdt het thuisfront dagelijks op de hoogte van de belevenissen in Drente. BELLEN De reis naar kam peerboerderij Boszicht in Beilen, waarmee de kampwi. - van On- moetingscentruro West en Club huis De Haven „aterdag begon, is voortreffelijk verlopen. De 23 kin deren en hun begeleiders, die in Vlaardingen op de trein waren ge stapt, hebben onderweg steeds kunnen zitten. „Een enkele keer met zijn drieën op een bank, maar dat was geen bezwaar. In ieder ge val hadden we de ploeg zo gezellig en rustig bij elkaar," vertelt Erica van der Heijden, die de leiding heeft van de kampweek. Op dat punt heeft ze lof voor de Neder landse Spoorwegen. Toch plaatste de NS haar aan het begin wel voor een onaangena me verrassing. De informatie, die ze via het 06-nummer van de NS had verzameld en op grond waar van ze de treinkaartjes had ge kocht, bleek niet de gunstigste op lossing geleverd te hebben. De lo ketbeambte in Vlaardingen wees Erica er bi}4iff yëitrék\ip', Sat'-ze --.als .groejjsreiriger^. kaarten voor begeleiders hadden-kunnen krijgen. Hij heeft een formulier ge geven waarmee Erica achteraf nog bij de NS zal reclameren. De reis verliep dus soepeitjes. Om half drie kwam het gezelschap uit Vlaardingen zaterdag op het station van Beilen aan. Daar stond de container klaar met daarin de fietsen, zoals ze er zaterdagoch tend bij het ontmoetingscentrum aan de Floris de Vijfdelaan in wa ren gezet. In colonne ging de gehe le ploeg naar de boerderij, die bij een camping staat. Onderweg kreeg de stoet vrij baan van alle andere verkeer. Zondag was de ploeg van twaalf jongens en twaalf meisjes er1-* compleet nadat Suzanne door haar moeder gebracht was met de auto. In het regenachtige weer hebben alle kinderen, die in leeftijd varië ren van acht tot twaalf jaar, na een goede eerste nacht, gistere-- De kinderen plaatsten zaterda, gen bij Ontmoetingscentrum West hun fietsen in de container. Ze wa ren startklaar voor de treinreis, ieder had een zelf gemaakt naamplaatje om de nek. By station Beilen stond de container gereed om zo op de fiets te stappen. hoofdtooien, posters en andere dingeijes van karton gemaakt om alvast in de stemming te komen voor het bezoek van een messen- werpende indiaan. De kampeerboerderij biedt vol op ruimte aan het gezelschap uit Vlaardingen. Er zijn aparte slaap gelegenheden voor de jongens en de meisjes en daarnaast ook ge scheiden slaapzalen voor de lei ding. SCHIEDAM Als er liefheb bers zijn die denken dat planolo gen er in het Kethelpark op los hebben laten planten, slaan zij de plank mis. Het park is zodanig op gezet dat iedereen kan zien hoe het Zuidhollandse landschap er en kele eeuwen geleden moet hebben uitgezien. Een dozijn liefhebbers konden zondagmiddag onder bege leiding van natuurgids Hannie Keesmaat bovendien alle bijzon derheden zien die het nog jonge Kethelpark bezit. In het oorspronkelijke Zuidhol landse landschap was er opvallend veel plaats voor beplanting en dat was louter uit praktische overwe gingen. In het Kethelpark liggen ook een aantal stukken weiland, waar het publiek zich onder de grazende koeien en schapen mag bewegen. Om te voorkomen dat de dieren op pad gaan, rijn de bekken zo ge maakt dat alleen maar mensen in en uit kunnen. Een blauwe reiger, die rustig tussen de grazende die ren blijft staan, trok zondag overi gens in het weiland de meeste aan dacht van de excursiegangers. SCHIEDAM Bij een rijwiel handel aan de Borodinlaan zijn vrijdagavond twee zogeheten mountainbikes gestolen. Onbeken den gooiden de etalageruit in en verdwenen met de fietsen, waarde duizend gulden per stuk. Door Rein Welters KRUININGERGORS Tranen en nog eens tranen. Niet alleen veroorzaakt door pijn, maar nog meer door domme pech. De vijf tienjarige Tabitha van de Munnik (kopvrouw van de ploeg Havenloods/Het Zuiden) zag zater dag in de hegin-proloog van de Tour van Drie haar doldrieste po ging voor de felbegeerde gele trui eindigen in het Dijkrigt-Zieken- huis. De Rotterdamse nam een bocht te nauw, knalde tegen een paal en hoorde een sleutelbeen breken. Voor haar betekende de smak tegen het wegdek een (te) vroeg einde van het vierdaagse wieier- en sportevenement van bet recreatiecentrum Kruiningergors. Juist op de gele trui, die haar in voorgaande jaren al een paar keer nipt was ontglipt, had ze al haar zinnen gezet. Tabitha rest hoe triest slechts het likken van- wonden. Vanaf vandaag volgt rij alle verrichtingen vanuit een vol gauto. Met haar val lijkt de strijd om het ere-tricot bij de meiges nu al beslist in het voordeel van Jik van der Haven van de Vitesse- ploeg. De twee Gorsmeiden bestrij den elkaar al enige jaren op Teven en dood' als het gaat om het v •- overen van de gele trui. Buiten de competitie van het jaarlijkse fiet- sevenement zijn het echter de dik ste vriendinnen. In die vroegte ging zaterdag in IM&isles ^Driedaagse het Kruiningergors (het grootste recreatiecentrum van Nederland Westvoome) voor het 33-ste jaar de Tour van Drie en voor het ne gentiende keer de Meig'es Drie Daagse van start. Beide vakantie evenementen voor kinderen uit Rotterdam, Schiedam en Vlaardin gen van 10 tot en met 15 jaar rijn door het teruglopen van het aantal deelnemers voor het eerst samen gevoegd. De fietsen van de tachtig mini Greg Lemonds en Monique Knollen ondergingen eerst een grondige keuring. Wielen werden alsnog aangedraaid en remmen uitgetest. Alle fietsen voldeden uit eindelijk aan de eisen en dat bete kende vervolgens het maken van een door honderden luid toege juichte presentatieronde door de hoofdstraten van het vakantiecen trum. Traditiegetrouw natuurlijk met voorop de geluidswagen van Het Vrye Volk. Om uit te maken wie vanmor gen in de gele trui mocht starten, werd aansluitend een proloog ver reden over een afstand van 2300 meter. Langs het winderige par koers moedigden honderden de jeugdige renners en rensters aan. By de meig'es klokte Jik van der Eerst een strenge keuring en reparaties alvorens de wielerwedstrijden van de Tour van Drie en de Meisjes Drie Daagse kunnen beginnen. Haven met precies vier minuten de snelste tijd (34,5 kilometer per uur). Karin Maaswinkel van de Heinekenploeg zei op de plankier tegen de starter: „De komende da gen kan ik Het Vrije Volk niet be zorgen, Ik moet fietsen voor d. le trui..." Richard Conijn (ploeg 't Pla teau) zette de snelste tijd neer bij de jongens. Hij reed de afstand in 3.44 minuten, hetgeen neerkomt op een snelheid van bijna 37 kilo meter per uur. Ook Richard vertrok vanmor gen om 07.00 uur in de Tour van Drie-karavaan vanaf het Kruinin gergors in het geel naar het Shell- sportpark in dingen. Daar worden vandaag sportwedstrijden afgewerkt, welke eveneens door wegen in het individuele- en ploe- genklassement. Het jongeren klas sement (witte trui voor tien tot twaalf jaar) wordt na de proloog bij de meisjes aangevoerd door Pa tricia Kieboom van de ploeg Crownline en bij de jongens door Vincent van Noort van ploeg De Klok. Om vijf uur worden de wed strijden van vandaag bij de Spui- sluis aan de kop van het Brielse- meer afgesloten met sprintwed strijden. Morgen worden de wed strijden voortgezet op de wieler baan van de Putse Rennersclub Delta in Spijkenisse. De karavaan van ruim één kilometer fietst er al om 07,00 uur vanaf het Kruinin gergors heen. Bromfietser rijdt etalage binnen SCHIEDAM Een 23-jarige Schiedammer die vrijdagavond op de brommer vanaf de Lange Haven de Hoogstraat in wilde rijden had zoveel drank in'rijn lijf dat hij er niet in slaagde'clê bocht te nemen. De man reed in volle vaart rechtdoor totdat 3* rijn tweewieler tot stilstand 2B ei- kwam tegen de gevel van* een kindermodezaak. Zelf vloog' Hij door de ruit en kwam in de Jjjg,- lage tussen de nieuwste kin&ësv mode terecht. De brokkenpiloot moest zich in het ziekenhuis.., voor enkele minder ernstige verwondingen laten behande len. Na de blaastest kreeg.hy bovendien een rijverbod opge legd. SïHCSN? Bloed brengt p op spoor winki oikrakers VLAARDINGEN Bloed sporen hebben de politie bij drie mannen, die afgelopen weekeinde bij een brillenzaak aan de Dr. Wiardi Beckmansin- gel in Vlaardingen hebben inge broken. Nadat de politie was m gewaarschuwd door omwonen-'.i den, dat de winkelruit van de zaak in de Westwijk was ingë-f3Cr gooid en tenminste een dader in de richting van het Heei^-êe-sr pad was gerend, troffen agen ten bloedsporen aan. Een on-rsar derzoek wees uit, dat in hét Schielandriekenhuis in Schie dam twee mannen waren be handeld aan verwondingen aapoetr hun handen. Zij werden opge zocht en nader aan de tand gë- voeld. Uit het verhoor bleet,,, nog een derde man bij de win- kelkraak betrokken te rijn. Een Ti- van hen had vijf gestolen zon nebrillen in zijn bezit. Het drie tal is na opmaken van proces verbaal weer naar huis ge stuurd. Zand sjouwen in Hoek van Holland HOEK VAN HOLLAND Het bekende Hoekse muziekca fé The Second One onderging na het weekeinde een meer dan normale schoonmaakbeurt. Im mers, ter gelegenheids van de Caribbean Party die vrijdag- en) zaterdagavond werdtgehiStideft, I was een vrachtwagen dahd verl- deeld over de vloerTfeh- ïiefirhi- I ziekcafé en gestort 'opUtét! buf- tenterras. En daarmee was de basis gelegd voor een tropisch feestje. Niet alleen het zand werkte mee, ook de temperatu ren bereikten bijna de vereiste tropische waarde. Zaterdag avond om elf uur was het in de Prins Hendrikstraat nog 20 gra den. Vrijdagavond trand in The Second One de band van Daniël Sahuleika op en zaterdagavond kon er gedanst worden op mu ziek van The Swinging Soul Machine. De speciale tropische cocktails, met als basis de melk van verse kokosnoten, leverden ook al een bijdrage tot 'tropi sche gevoelens'. Hashvangst VLAARDINGEN Afgelo pen weekeinde kreeg de politici een melding binnen over dief- rif stal van wieldoppen. Op de Z3 plaats van het delict aangeko-j g men zag men een personenauto' met hoge snelheid wegrijden inj de richting van de rijksweg, Dei politie ging er achteraan en' i kon de bestuurder in de buui-t, van het Kleinpolderplein aan-i hcuden. De man had geen gel-' 1 dig rijbewijs, evenzo ontbrak een kentekenbewijs. Toen de politie hem vertelde dat hij 1 moest meekomen naar het poli tiebureau, probeerde de man een papieren zak weg te gooien. De politie wist hem dit te belet ten. In de zak bleken zesen twintig staafjes hash te zitten.iUv>- De verdachte, een 31-jarige Rotterdammer, is toen overge-" bracht naar het bureau Marco-' niplein. Auto en hash rijn rijn- in beslag genomen. Na het ep-euuq maken van een proces-verbaal**'^ is hij zonder auto en hash *-• heengezonden. r"'n ua* aile merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel 010-473 82 22 Frankeland start actie t jdens ontbiijt Kruininger Gors '89 Door Rein Wotters 1_ Tl ft?) Of- Irjrj Iny Cl o wil rjn/ (INGEZONDEN MEDEDELING) APK l ♦vrrf ?<x>a au

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1