CDA-Schiedam beschuldigt AbvaKabo van vandalisme Het Vrije Volk SCHIEDAM Huurders winnen proces j over kosten tuinaanleg Dobberen in singels Menno breekt sleutelbeen en moet witte trui afstaan EEN HELE SHOWROOM VOL TV'S EN VIDEO'S [ItRVÏCÏFsPÏJKi 1oam «-«asr Campagneteam vraagt schadevergoeding na afplakken van Lubbers-affiches Wind geen spelbreker bij Avondvierdaagse Pasfoto's met kwaliteits garantie Overval tijdens Indianenbruilofk Wmur waan Mïme h, -.v^h,J!'" PAGINA14 WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1989 SCHIEDAM Het CDA Schie dam is boos op de AbvaKabo. De vakorganisatie zou verkiezings affiches van de christen-democra- en met eigen pamfletten hebben ffgeplakt. In een boze brief laten zij weten te betreuren dat een 'res pectabele' organisatie als de Abva Kabo zich aan 'vandalisme' schul dig maakt. Volgens het CDA-Schiedaro heeft de ambtenarenbond een be paalde erecode geschonden. Die code zou het afplakken van posters van verschillende organisaties ver bieden. „Het einde zou immers zoek zijn wanneer we elkaar op die wijze zouden proberen af te troeven," zo meldt de brief. Boven- dien valt het CDA over de extra kosten zo'n driehonderd gulden 1die gemaakt moeten worden voor het laten drukken van nieu we affiches. 'En na de vakantie: verder met Lubbers', luidt de tekst. Het cam pagneteam van het CDA-Schiedam had ze al opgehangen op de vijf tien verkiezingsborden in de Jene- verstad. Maar helaas voor hen zijn de 'Lubbers-pamfletten' afgeplakt met AbvaKabo-affiches met een wel heel andere strekking: een loonsverhoging van vijf percent voor de werkenden in de bejaar dentehuizen. De affiches zijn zoda nig beplakt 'dat de één het CDA-lo- go bedekt, en de andere een ver volg vormt op de tekst: en na de vakantie', melden de boze chris ten-democraten. Het CDA kan de creatieve actie van een gemotiveerd vakbondslid niet erg waarderen. „Maar", schrijft het CDA enigszins vergoei- lijkend, „het zal wel een overen thousiaste doch minder nadenken de plaatselijke vertegenwoordiger zijn geweest." Een woordvoerder van de Ab vaKabo laat weten dat de organisa tie zich niet verantwoordelijk voelt voor de actie tegen de CDA- pamfletten. „Wij weten niet wie dit gedaan heeft," is de reactie. „Dat interesseert ons ook niet zo. We gaan daarom niet in op de aantijgingen van het CDA. De be schuldiging van vandalisme? Ach, dat is wel erg overtrokken. Wij ge ven aan het woord vandalisme een andere omschrijving, dan het CDA nu meent te moeten geven." Gemeente Vlaardingen mag slechts tachtig percent, overhevelen van service-kosten naar kale huur j Door Bernadette Neelissen i VLAARDINGEN De kanton rechter in Schiedam heeft hepaald dat de gemeente Vlaardingen de kosten van tuinaanleg in de Hoofd- stedenbuurt in de wijk Holy-Noord niet in z'n geheel mag doorbereke nen in de kale huur van 27 huur ders. De gemeente moet zich be perken tot een kostenoverheveling van tachtig percent. Vlaardingen mjoet bovendien alle kosten beta len van dit proces, dat een gevolg is van bezwaarschriften van huur ders. 4--De kwestie loopt al sinds 1987. De gemeente heeft aan het begin van dat jaar aan alle huurders voorgesteld om de aanlegkosten van de tuinen uit de servicekosten te halen en volledig in de kale huurprijs op te nemen. Op 1 juli 1987 werd echter een wetswijzi ging van kracht, die bepaalt dat overheveling van dergelijke kosten slechts voor tachtig percent mag plaatsvinden. 3 In totaal 27 huurders, die het gemeentelijk voorstel hadden afge wezen, dienden daarna een be zwaarschrift in, wat de gemeente ter beoordeling voorlegde aan de Huurcommissïe. Zij gaf de huur ders gelijk en bepaalde dat niet meer dan tachtig percent van de tuin-aanlegkosten mocht worden overgeheveld. 27 bezwaarmakers waren De ffievenbhsr Vfffl'dön0bmJ4öp 31 ja- W ïm fiï&gerecht te verschijnen. Ondanks aandrin gen van de huurders en leden van verschillende gemeenteraadsfrac ties weigerde de gemeente de zaak 'van de rol te laten halen'. „Als ze dat toen wel hadden gedaan hoef den ze nu niet op te draaien voor al die kosten," zegt A. B. van den Bbut namens de huurders. Waar om legden ze uitspraak van de Huurcommissie toch niet zomaar naast zich neer? Waar bestaat zo'n commissie dan nog voor?" Volgens Van den Bout gaat het hier om een principekwestie. s". „Het directe voordeel voor de huurders van het winnen van deze zaak is eigenlijk miniem," zegt hij ook. „Het betreft misschien twee gulden per maand. Maar wat ons V£pr ogen staat is de langere ter mijn. Als iedereen akkoord was gegaan met een honderd-percent- c®grheveling, zou de gemeente wel eens kunnen zeggen: 'ziezo, vol- g«nd jaar hetzelfde maar dan met d& onderhoudskosten of kosten voor gebruik van electriciteit in gemeenschappelijke ruimtes'. De overheveling is een slechte zaak omdat bovenop die twee gulden die we nu betalen volgend jaar weer drie percent huurverhoging komt. Dan wordt het twee gulden zes. En het jaar daarop weer drie percent. Etcetera." Bovendien moet de gemeente zich volgens Van den Bout net zo goed aan de wet houden als ieder een: „Als ik door een rood licht rijd krijg ik ook een bekeuring. En tachtig percent is tachtig percent. Geen honderd." Een woordvoerder van de afde ling Volkshuisvesting van de ge meente Vlaardingen zegt in een re actie dat de gemeente geen fout heeft gemaakt door de zaak on danks de uitspraak van de Huur commissie en het doorvoeren van de wetswijziging voor de kanton rechter te brengen. „Dezelfde zaak heeft al in 1986 voor de rechter gespeeld," zegt de woordvoerder. „Na een advies van de toenmalige staatssecretaris Brokx van VROM stelde de gemeente voor de tuin- aanlegkosten over te hevelen naar de kale huurprijs. Een klein aantal huurders ging daar niet mee akkoord. Zij wilden de aanlegkosten noch in de kale huur, noch in de servicekosten doorberekend hebben. Wat erop neerkwam dat dan het Gemeente lijk woningbedrijf voor de kosten zou moeten opdraaien, en dat kan ook niet. Een stuk of zesduizend andere huurders gingen wel ac- coord. De gemeente zei toen: dit kan niet, we kunnen niet een deel van de huurders wél laten betalen en een ander deélïhiet.""TDe rech- ter stelde de gemeente toen in het gelijk. Na de wetswijziging^-in -1987 deed de gerente nogmaals het-^, zelfde voorstelaan de huurders die-v toendertijd niet akkoord waren ge-1 gaan volgens de zegsman. „Die eer ste zaak liep toen nog," vertelt hij. „De uitspraak van de rechter daar over kwam pas eind '87. Ik her haal: de gemeente kreeg gelijk. Bij het aanspannen van de tweede rechtszaak dacht de gemeente: 'de rechter heeft ons al een keer in het gelijk gesteld, dat doet hij nog wel een keer'. Bovendien had de advocaat van de gemeente geadvi seerd om toch weer gewoon een honderd-percent-overheveling te vragen. Niet alleen omdat het moeilijk is om een al lopende zaak in te trekken, maar zeker ook uit rechtsoverwegingen naar andere huurders toe die de overheveling al wel geaccepteerd hadden. Het is een politieke afweging geweest," vervolgt de gemeente woordvoerder. „Eigenlijk is de kooi het sop nie waard. Het gaat maar om een paar gulden per maand. Maar het punt is: de ge meente zit met een paar duizend huurders en moet één lijn trekken. Ik weet ook niet waarom die 27 huurders zo'n stennis maken. Het speelt al zolang dat het intussen een principe-zaak is geworden. Rancime-gevoelens hebben we ove rigens niet. Het recht heeft zijn loop gehad." Er zijn vele manieren om de tijd door te brengen. Een ervan is gezellig samen in een bootje te dobberen in de singel aan de Stadhouderslaan in Schiedam. HOEK VAN HOLLAND De regen bleef uit en de harde wind kon geen spelbreker zijn bij de 26-ste VVV-Vakantie- avondvierdaagse, die gis teravond van start is ge gaan. Met een totaal van 1442 deelnemers bleef men weliswaar enkele tientallen wandelaars achter op vorig jaar, maar de organisatie was zeker niet ontevreden. De Hoekse avondvier daagse is traditiegetrouw ook de vierdaagse van de zomergasten. Kampeer terreinen en campings leveren een belangrijke bijdrage in het deelne mersaantal. De afstand van zeven ki lometer was ook nu Spoorwegen in streekmuseum VLAARDINGEN In het streekmuseum Jan Anderson kunnen Vlaaxdingers nog twee maanden de geschie denis van de spoorwe gen in Vlaardingen be kijken. Spoorliefheb- bers moeten zeker ko men naar de tentoon stelling '150 jaar Spoorwegen - Vlaar dingen uitstappen'.;^;;1 Het. streekmuseum is" kr oj nop zaterdag-'finnzondag ovön ü'4 tot 16ruur geo-0^ j pend. De toegang is gratis. weer het best bezet, maar een paar honderd tippelaars kozen voor tien of vijftien kilome ter. De route voerde over de Boulevard, door de duinen en de Hoekse Bosjes. Onderweg waren er ten behoeve van een aantal groepen posten ingericht waar verfris singen werden uitge deeld. Wanneer ook vanavond en morgenavond de rou tes zijn volbracht, dan wacht de wandelaars vrijdagavond weer een groots welkom in de Prins Hendrikstraat. I^^WÜREN Eersteklas kleuren tv's vanaf 250,- Buurthuis De Haven en ont moetingscentrum West hou den deze week een zomer kamp in Beilen. Het Vrije Volk houdt het thuisfront da gelijks op de hoogte van de be levenissen in Drente. BEILEN Een spannende dag gisteren, voor de kinderen van buurthuis De Haven en ontmoe tingscentrum Westl De avond tevoren hadden ze al de nodige enerverende gebeurtenissen meegemaakt: tijdens een echte Indiaanse bruiloft, waarbij Paul en Sandy met eikaar in de echt werden verbonden, vielen plotseling de mannen van gene raal Custer de kampboerderij binnen en gingen er vandoor met de bruidsschat! De kinde ren werden daarbij onder schot gehouden met namaak-pistolen. Dezelfde avond nog werd de achtervolging ingezet. Een nachtelijke speurtocht door het naburige bos leverde helaas niets op. Wel kwamen de kin deren in de plaatselijke saloon de sheriff tegen, die hun taak overnam en geneaal Custer en zijn bandieten achter slot en grendel wist te zetten. De schat werd teruggegeven, tot grote opluchting van de kinderen. Gisterochtend werden de kinde ren verrast door een bezoek van de heldhaftige sheriff, die intussen had uitgevonden wie er nu echt achter de diefstal van de bruidsschat zaten: de ge broeders Dalton! Hij raadde de kinderen aan eens met Lucky Luke te gaan praten, die zou hen zeker verder kunnen hel pen. Zo gezegd, zo gedaan. Paul, al voor de zesde keer mee met het kamp, vertelt over de tocht: „We moesten eerst met rookwolken Luckv Luke oproe pen. Die zei ook dat de Daltons ons hadden overvallen. De hele dag hebben we in het bos naar de Daltons gezocht, maar we hebben ze niet gevonden. Zo nu en dan regende het, maar dat vond ik niet erg. Ik hoop dat we de Daltons morgen vinden!" Leidster Erica bevestigt de goe de berichten nog eens namens de kampleiding. „We hebben echt geluk met het weer. Bijna iedere keer als het regent zitten wij binnen. Het gaat allemaal prima, alleen is ook de leiding na vandaag een beetje moei" OOSTVOORNE Onverhoeds sloeg het noodlot gisteren opnieuw toe in het rennersveld van de Tour van Drie. De twaalfjarige Menno van Twist werd er het slachtoffer van. Bij een etappekoers over acht tien kilometer kwam aan zijn lei dersschap in het witte klassement (kinderen van tien tot twaalf jaar) een abrubt eind. De witte truidrager van ploeg Van de Poll smakte in het vuur van de strijd in Spijkenisse samen met Christian Karsten van ploeg 't Plateau tegen het asfalt. Menno werd met spoed afgevoerd naar or<. Jkazia-Ziekenhuis. Behalve "haaf- en andere minder ernstige wonden, bleek ook zjjn sleutelheen gebroken. Op de eerste etappedag brak Tabitha van de Munnik even eens een sleutelbeen. De twee on gelukkige kinderen reizen de koers nu na vanuit volgwagens. Gisteren was het een wel heel zware etappe voor de jongens en meisjes van het vakantiecentrum Kruiningergors in Oostvoorne. De regen liet vrijwel verstek gaan, maar de stormwind loog er niet om. Met die aanwakkerende wind in de rug werd vanuit het Gors de verplaatsing op de fiets naar de schitterend onderhouden wieler baan van de Putse Rennersclub Delta in Spijkenisse in een record tijd gedaan. In de ochtenduren werd dus de etappewedstrijd ver reden en daarna nog een uiterst zware ploegenestafette. Direct na de lunch werd de dagelijkse indi viduele sprintwedstrijd afgewerkt gevolgd door een zware ploegen tijdrit. En dat allemaal onder een rede lijk zonnetje, maar ook met een nog steeds in kracht toenemende wind. En tegen die wind in moes ten de kinderen na hun zware be proevingen op de wielerbaan ook nog eens 23 kilometer naar huis Op het wieler parcours in Spijkenisse traden de deelnemers vaan de Tonr van Drie en de Meisjes Driedaagse gisteren aan voor sprint- wedstrijden. Geen eenvou dige klus gelet op de storm achtige wind. trappen. Maar voordat het zover was stalen de 'turbo muizen' van de schildersploeg Holland de com plete show. Deze ploeg bestaat uit heel jonge meisjes van nauwelijks elf jaar. Met wielrennen kunnen ze niet op tegen het fietsgeweld van de oudere meiden en jongens. Maar de tien mini-vrouwtjes vesti gen keer op keer de aandacht op hun ondeugende streken. Op voorhand wisten ze dat ze onmogelijk de ploegentijdrit win nend konden afsluiten. Dus beslo ten de 'turbo's' er een rustige koers van te maken. In gezapig tempo legden ze hun tien kilome ter af. Na drie ronden wilde één van de honderden toeschouwers meer actie. Hij beloofde via spea ker Nico Schuier een ijsje aan de renster die bij de volgende passage het eerst over de streep ging. Dat knoopten de 'muizen' in hun oren. IMeJsj&s !Dn&daa££&& Met z'n tienen naast elkaar gingen ze over de meet. Sportief kocht de man ook tien ijsjes. De terugrit was hels- De harde wind blies de jongens en meisjes bijna van de fiets. De snelheidsme ter van de geluidswagen van Het Vrije Volk aan de kop van de kara vaan, kwam niet boven de acht ki lometer per uur. Het leek dan ook alsof er geen einde aan de rit kwam. Na bijna drie uur arriveer de de stoet van renners en volgwa gens in het Kruiningergors terug. De honderden luid applaudiseren- de mensen langs de straten maak ten veel goed. Geheel volgens verwachting be hield Jik van de Haven (Vitesse) bij de meisjes de gele trui (klasse ment dertien tot vijftien jaar) en bij de jongens hield Richard Co- nijn ft Plateau) het ere-tricot om de schouders. De witte trui bij de meisjes werd heroverd door Patri cia Kieboom (Crown Line). Door de onfortuinlijke val van Menno van Twist is de witte trui bij de jongens weer in handen van Vin cent van Noord van ploeg De Klok. Vanmorgen om 06.45 vertrok de karavaan naar de Maasvlakte voor de vierde en laatste etappe dag. Tussen de wedstrijden door voerden de renners en rensters én hun ploegleiders/sters met span doeken actie voor het voortzetten van de Tour van Drie. Er zijn on bevestigde geruchten dat deze 33- ste Tour van Drie tevens de laatste zou zijn. Dronken bromfietser SCHIEDAM De Schie- d arose politie heeft vanmorgen proces-verbaal opgemaakt tegen een dronken bromfietser. De man reed rond half vier slinge rend over de Singel. Het stop verbod van de politie negerend, reed hij door naar de Stephens- onlaan. Daar kon de man toch aangehouden worden. Hij had een alcoholpromillage van 2,15. De man is thuis afgeleverd. Jongens vallen fietser aan SCHIEDAM Een 33-jarige Schiedammer op de fiets is gis teravond laat hij de Noordvest aangevallen door vier jongens. Hij liep daarbij schaafwonden, een gebroken voortand en een gescheurde bovenlip op. Tijdens de worsteling slaagde het slachtoffer er nog wel in één van de daders in de Noordvest te werpen. De vier jongens ko zen daarop het hazepad. SCHIEDAM - Bij de politie zijn weer verschillende meldin gen van autodiefstal binnenge komen. Uit een auto in de par keergarage Over De Vesten werd een radio-cassetterecorder ter waarde van vijftienhonderd gulden en een versnellings- spook weggenomen. En met be-' hulp van een valse sleutel werd op het Royaardsplein uit een' auto onder meer een radio-cas setterecorder, een portefeuille,'" een rijbewijs en verschillende creditcards gehaald. Brand in auto VLAARDINGEN Op de Holysingel in Vlaardingen is gisteravond een rijdende auto in de brand gevlogen. De auto brandde helemaal uit. Toch liep de bestuurder geen letsel op. De politie vermoedt dat kortsluiting de oorzaak van de brand was. Marathonwog in do olie VLAARDINGEN De Ma- ra thonweg in Vlaardingen is gistermiddag flink verontrei nigd door zo'n honderd liter olie, afkomstig uit een gespron gen leiding van eert vrachtauto. Een aantal auto's werd ernstig bevuild dooi» de olie. De vracht auto was e^^rêini^nf^y'óétndg van de gemeente Bergen op Zoom, dat voor onderhoud in Vlaardingen moest zijn. De be stuurder werd door andere weggebruikers attent gemaakt op de lekkage. Het wegdek werd later door de brandweer en de dienst Gemeentewerken gereinigd. Sugarmen in Podium SCHIEDAM In het Schie- damse café Podium treedt vrij dagavond de Engelse band Su garmen op. Sugarmen bestaat uit een viertal heel goede muzi kanten, die ooit optraden sa men met bands als Joe Cocker en Deep Purple. Zij hebben bo vendien al verschillende elpees en singles gemaakt. De entree prijs bedraagt vijf gulden. Het optreden begint om 22.30 uur. Voor de donderdagse Podium bezoekers staat een jamsessie op het programma. En zondag avond wordt een muziekfilm over de formatie Depeche Mode vertoont. Op deze twee avonden is de toegang gratis in het Schiedamse muziekcafé. Drie dagen huttendorp HOEK VAN HOLLAND De commissie Vakantiebeste ding heeft traditiegetrouw voor de laatste week van de school vakantie weer het huttendorp georganiseerd. Drie dagen lang kunnen de kinderen hun eigen hutten timmeren op het terrein achter wijkgebouw De Hoek stee, waar voldoende hout be schikbaar is. Hamer en spijkers moeten echter worden meege nomen. Maandag 7, dinsdag 8 en woensdag 9 augustus wordt het huttendorp overeind gezet. Er worden pannekoeken gebak ken en in de nacht van dinsdag op woensdag kan er zelfs gej kampeerd worden onder des,- kundige leiding en in zelf mee gebrachte tentjes. Op woensdags avond wordt het vakantiedorp weer afgebroken en zal het hout in brand worden gestoken. Radarcontrole Hargalaan SCHIEDAM De politie heeft gistermorgen tijdens een radarcontrole op de Hargalaan zesenveertig mensen bekeurd voor te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid was 113 kilo meter. Automobilisten mogen daar niet sneller dan 50 kilo meter. iV'i K P i li- (INGEZONDEN MEDEDELING) (j oogstraat 1^4-106, ftjhiedam (INGEZONDEN MEDEDELING) In de nieuwe winkel van Ser vice Soijk vindt u een hele showroom vol tv's en vi deo's Verder bent u ook voor al uw reparaties aan tv en video bij Service Spijk aan het juiste adres i met 3 maanden garantie. I Tel. 4271074 of I 1 m «80-13945 J Vooraf gratis prijs opgave 1 geen voorrijkosten l 1 Garantie op reparatie en verkoop van onderdelen •1 Kruinlnger Gors '89 Door Rain Wolters

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1