Buurthui swerkers Nieuwland kraken beleid van gemeente Tange? Wie is dat? Ohf die lui op die bakfiets.' Heerl i jk frisch zijn d ie slaapkamers! Kunstenaar Jacques Tange denkt nog lang niet aan roem Het Vrije Volk SCHIEDAM De bruiloft kon toch doorgaan SaÖïtWffifSS GAB denkt niet aan apart plan voor woonwagen bewoners Forumavond voor en door vrouwen Modellen- wedstrijd Bijenkorf VAGINA 10 «s ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1989 SCHIEDAM De droom van de medewerkers van Buurthuis Nieuwland: een volledig nieuwe accommodatie, waar alle activitei ten onderdak kunnen vinden. Voor peuters en kleuters, jongeren en migranten-vrouwen, om maar enkele groepen te noemen. Een pand waar je mensen van O tot 100 jaar op kunt vangen. Een nieuw, fris ogend en uitnodigend gebouw, waarvan de ruimten zijn aangepast aan het gebruik dat er van gemaakt zal worden. Het zal voorlopig een mooie droom blijven. Onlangs besloot het college van burgemeester en wet houders dat de huidige situatie voorlopig gehandhaafd blijft.. Dat betekent dat het sociaal-cultureel werk in Nieuwland verspreid blijft over drie locaties. Het buurt huis zelf is gehuisvest aan de Al- bardastraat, het jongerencentrum Aladdin in de voormalige Masten- broekschool aan de Meesterstraat en de peuterspeelzaal in de voor malige Mastenbroek-kleuterschool (en verhuist, als het aan heipcolle- ge ligt, zo snel mogelijk naar open bare Basisschool Het Startblok). Even was er sprake van dat ook het buurthuis naar de Van Masten- Nieuwbouw op lange baan geschoven; sociaal-cultureel wijkwerk verspreid over drie locaties broek-school zou verhuizen. De ge meente had het idee geopperd en omdat er weinig hoop op nieuw bouw was ging het buurthuis in principe akkoord. Er werd een plan gemaakt om de school voor sociaal-cultureel werk te verbou wen, maar dat viel naar de zin van het stadhuis toch te duur uit. De dienst Cultuur, Sport en Jeugd (CSJ) zette fors het mes in diverse onderdelen, waarna het buurthuis een veto uitsprak. En zo bleef alles bij het oude. Wethouder Luub Hafkamp er kent dat het buurthuis te klein is en dat de ruimten eigenlijk onge schikt zijn voor de huidige activi teiten. De situatie is niet bepaald ideaal, maar, zo stelt hij, de pols stok van de gemeente reikt nu een maal niet verder op dit moment. Pas op termijn is er financiële ruimte voor nieuwbouw. En dat is een toezegging die ook lang niet ie dereen krijgt in deze tijd, aldus de wethouder. Hoewel de verwachtingen bij het buurthuis niet hoog gespannen waren, overheerst toch teleurstel ling. „Dat we nieuwbouw krijgen horen we ook al vijf jaar," zegt buurthuis-coördinator Marcelle Jansen. „Maar het blijft allemaal in het vage. Tot concrete plannen komt het niet." Dat er geen geld zou zijn noemen de buurthuiswer kers een dooddoener. Jansen: „Het is natuurlijk een kwestie van de prioriteiten die je stelt. De beslis singen worden op boekhoudkundi ge gronden genomen, de inhoude lijke discussie ontbreekt." In Nieuwland spelen diverse problemen. Het is een grote, lang gerekte wijk met veel minder- draagkrachtigen en vrijwel geen middengroepen. De infrastructuur is achtergebleven, de groenvoorzie ningen zijn onvoldoende en on danks de stadsvernieuwing dreigt op sommige plaatsen verpaupe ring, niet in de laatste plaats door vandalisme. De bevolkingsopbouw is onevenwichtig. De wijk is sterk vergrijsd, daarnaast wonen er veel migranten en komen steeds meer randgroepjongeren in Nieuwland wonen. „Ook het college heeft er de mond vol van dat de situatie hier zo moeilijk is," zegt Harry SchS- fer, waarnemend voorzitter van de Stichting Buurthuis Nieuwland. „Maar het ontbreekt aan een visie: hoe kun je vanuit het sociaal-cultu reel werk die problemen aanpak ken? Het zal duidelijk zijn dat het niet gaat vanuit drie panden, die in een staat variëren van niet-ide- aal tot ronduit krakkemikkig. Dat werkt ook niet stimulerend op de bezoekers, het verhoogt de drem pel. Daarbij zitje nu met drie keer beheerskosten." Als voorbeeld noemt Schafer de peuterspeelzaal. Op het moment dat die weer terugkomt in het buurthuis zelf, komen ook de ou ders weer over de vloer. Op dezelf de manier zou het buurthuis de nuttige functie kunnen vervullen •om randgroepjongeren na verloop van tijd weer met andere groepen in contact te brengen. Aladdin heeft in de afgelopen zes jaar een stedelijke functie gekregen waar het gaat om het opvangen van deze groep, nadat ze elders steeds meer geweerd werden. Nadat eerder twee opeenvolgen de jongerenwerkers overspannen raakten is deze post door bezuini gingen nu al weer geruime tijd va cant. Slecht beleid, betoogt Jansen. „Goede opvang en begeleiding is de enige oplossing, daar moeten ei genlijk twee mensen op gezet wor den. Het is ondoordacht bezuini gen, want als je deze groep in de kou laat staan draai je zelf als ge meente ook op voor de gevolgen daarvan." De kritiek geldt net zo goed de extra bezuiniging van 73.000 gul den die het club- en buurthuis werk in Nieuwland moest opbren gen, en de wijze waarop deze be snoeiing is ingevuld. Schafer: „Be spottelijk dat wij als probleemwijk dit bedrag in ons eentje moesten inleveren, en dan door twee part time banen te schrappen. Door zo op personeel te bezuinigen wordt het sociaal-cultureel werk in feite afjgebouwd." Buurthuis De Haven en Ont moetingscentrum West houden deze week een zomerkamp in Beilen. Het Vrije Volk houdt het thuisfront dagelijks op de hoogte van de belevenissen in Drente. BEILEN En zo is waarschijn lijk alles toch nog goed gekomen. De gevreesde broers Dalton heb ben het uiteindelijk toch verloren' van de kinderen van het zomer kamp. Sterke Maan, de zoon van het opperhoofd van de Indianen, moesten ze gistermorgen in het bos wel vrijlaten. Niets stond dus nog een bruiloft tussen Zonne schijn, de dochter van Grootvoet, en Sterke Maan in de weg. Dat kwam waarschijnlijk ook wel door iets anders. Want de bruiloft zou worden gevolgd door iets heel bijzonders: een heus kampvuur. Tenminste als het weer zou meewerken. Helaas zag het daar gistermiddag nog niet hele maal naar uit. Leidster Anneke: „Er staat een te harde wind. Als dat zo blijft komt-er geen kamp vuur. Dat zou te gevaarlijk zijn met al die( boerderijen in de omge ving.' Maar wie -weet,' knapt het weer nog "wél op." De geplande barbecue ging in ieder geval wel door. - t -• - Leon (12) hoopte gistermiddag nog vurig dat het kampvuur toch door zou gaan. Het zou inderdaad en mooie afsluiting van de kamp- week zijn. „Best wel leuk hoor om weer naar huis te gaan. Maar of ze me daar missen weet ik niet," zegt Leon. Zijn jongere vriendje Manuel (9) heeft helemaal nog geen zin om naar huis te gaan. Hij heeft het waarschijnlijk te goed naar z'n zin. Manuel: „Wat ik 't leukste vond? De dropping, dat was heel laat. Pas om elf uur 's avonds. We werden geblindoekt midden in het bos neergezet. Daarna moesten we met onze groep, drie jongens en drie meisjes, de weg terug naar het kamp zoeken. Dat lukte. Ja, wel zonder blinddoek natuurlijk." Voor vanmorgen stond verder weinig op het programma. Leid ster Anneke: „We hebben het te druk met inpakken en schoonma ken. Je kampeerboerderij moet 'natuurlijk schoon achter worden gelaten." Vanmiddag rond een uur of half drie worden de kinderen en leiding terug verwacht bij Ont moetingscentrum-West. Door Bernadette Neelissen SCHIEDAM Het huis van Jacques Tange ademt een sfeer die doet denken aan het de decadente stijl van vroegere Engelse dandies. Beneden rode veloursgordijnen, zorgvuldig in elegante plooien ge drapeerd, een antiek-achtige leren zetel, Perzische tapijten, een bed met klamboe op een podiumpje; uit de boxen klinkt minimal-mu sic: vier piano's spelen een compo sitie van Simeon ten Holt. Boven staat het pronkstuk van het huis: een in 1919 gebouwde 'Perzina'- vleugel, getooid met een vaas vol dieprode rozen. Op de grond staan rustend tegen de muren tientallen typische Tange-pastels, veelkleurig en ingelijst in goudgeschilderd hout, uit dezelfde serie waarvan een deel nu in café 't Paard geëx poseerd hangt. „Een beetje Cha gall, Matisse, Picasso, ach, ze zit ten er allemaal-in^-z-egt-Tange, De kunstenaar heeft zich voor wijde broek met een flinterdun krijtstreepje, een stralend wit overhemd *met-% reedrrvlinderdasje een zWartf V"£sl5è"'(ïnet' BofTogSKét- ting enrall^aiggwarte^puntschoe- nen. Een dum'bjntje kohl bp het onderste ooglid als finishing touch. „Negenentwintig," kondigt hij aan. „Erg hè." Liever praat hij over het succes van zijn expositie, die nog tot en met 25 augustus in 't Paard te zien is. „Je kunt zeggen dat ik nu pas een beetje erkenning krijg," vindt Tange. „Dat is misschien niet eens zo verwonderlijk, want dit is in feite de eerste echte, consistente serie werken die ik gemaakt heb. Hiervoor heb ik wel een keer wat grottekeningen gedaan, Lascaux- achtig werk met paarden en stie ren. Die serie is ook geëxposeerd, maar niks verkocht, haha." Jacques Tange werd geboren in het Zeeuwse Vlissingen. Zijn vader was kapitein op de sleepvaart (Tange, licht spottend: „Verre rei zen, weinig thuis") en zijn moeder 'deed iets met demente bejaarden'. „Ik heb het dus niet van m'n ou ders, dat kunstgedoe," zegt de kun stenaar., „Ik ging in Vlissingen naar de lagere en de middelbare school, en op m'n veertiende kreeg „Een beetje Chagall, Ma tisse, Picasso, ach, ze zitten er allemaal in." ik voor het eerst artistieke aspira ties, dat weet ik nog heel goed." Tange begon met het tekenen van strips: „Stelde niks voor, ge woon gekke mannetjes met bana- neneuzen. Mijn laatste strips te kende ik in mijn diensttijd, voor de soldatenkrant. Echte vieze an- ti-dienststrips, dat heeft me nog een strafoverplaatsing naar Duits-' land gekost." Na zijn diensttijd ging Tange naar de kunstacademie in Rotterdam. „In Zeeland heb je niks op academisch niveau, dus ik moest er wel weg. Maar ik mis de zee nog steeds."Op de academie in Rotterdam koos Tange voor teke nen en schilderen. „Ik heb het precies één jaar volgehouden. Toen wilde ik weg, het was me veel te schools. Iedereen liep zo netjes in het gareel. Moet je je voorstellen, moesten we met z'n pllen fijn gaan tekenen in de die- irentuin, zaten ze daar allemaal braaf met schetsboekjes, kwam ik aangekakt met mijn bakfiets met zóóó'n doek bij me..." Hij lacht weer. „Na Rotterdam ging ik naar de Vrije Academie in Den Haag. Daar heb ik mijn eerste abstracten gemaakt. Ik schilderde toen met mijn handen; ik zat altijd ónder, ik leek wel een vlag." Tange zegt zich op de Vrije Academie verder ontwikkeld te hebben. „Ik heb al les uitgeprobeerd, van fel realis tisch tot heel abstract. Ik ben gro ter gaan werken, deed geen con cessies meer." „Ik hield enorm van 'de kunste- naarsromantiek', je kent dat wel, geen cent te makken, het harde le ven, en toch gewoon schilderen. In Rotterdam heb ik op het Noor dereiland gewoond, in een kraak pand zonder kranen. Als je daar water wilde hebben draaide je ge woon de hoofdkraan open en dan spoot het water zó uit de muur. Maar ja, je wordt wat ouder. Ik betrap me er nu soms op dat ik in sommige dingen een ontzettende burgertrut ben." Over zijn 'rijzen de ster'-imago in Schiedam: „Ja, daar ben ik best wel een beetje trots op. Vroeger wisten ze in de Schiedamse kunstkringen niet eens wie ik was. Mijn bakfiets was bekender dan ik. 'Tange? Wie is dat? Oh, die lui op die bakfiets...'" „Wat ik doe is helemaal niet zo vernieuwend. Maar ik geef er wel een relativerend tintje aan, er zit humor in. Als een soort ingebouwd doekje voor het bloeden, want in mijn pastels gebeuren vreselijke rampen." Lachend: „Mannen val len uit boten, meisjes verdrinken, mensen vallen van flatgebouwen. Dat relativeer ik dan door bij voorbeeld een verdrinkende muzi kant gewoon vrolijk door te laten spelen." De naam 'poëtisch expressionis me' (die Tange overigens zelf voor zijn pastel-serie verzonnen heeft) dekt volgens hem de lading niet. SCHIEDAM Ook deze zoïher gaan weer honderden kinderen op kamn. Lekker een weekje weg met het buurthuis, Scouting, de jeugd vereniging of de sportclub. Spelle tjes doen, de natuur in en uiter aard zoveel mogelijk mogelijk ke ten, bij voorkeur 's nachts. Onbe kommerd vakantieplezier dus, waarbij vermoedelijk meer cola dan melk gedronken wordt. Dat was vroeger net even an ders. Toen ging de jeugd in nog groter getale georganiseerd op va kantie, maar het voornaamste doel was niet bepaald loltrappen. Bijko men van het stadsleven, daar ging het toen om. Nieuwe krachten op doen, en een beetje kleur op het gezicht. In het begin van deze eeuw was het leven in de stad voor kinderen verre van ideaal. De hygiënische" omstandigheden lieten veel te wensen over en de opkomende in dustrie bracht een verschijnsel' met zich mee dat we nu maar al te goed kennen: luchtverontreiniging. Een groot deel van de bevolking was slecht behuisd en door de wijd verbreide armoede was het dagelijks menu vaak erg eenzijdig. Er was sprake van zowel kwalita tieve als kwantitatieve ondervoe ding. In de eerste decennia van deze eeuw kwamen daarom overal in het land initiatieven van de grond om de gezondheid van de stadskin deren te verbeteren. De Bleekneus- jes, zoals ze al gauw genoemd wer den, zouden vooral opknappen van een langer verblijf op het platte land. Met veel melk, slaap, gevari eerde maaltijden en niet te verge ten frisse lucht moesten ze er weer een tijdje tegen kunnen. In Schiedam was het de onge trouwde mejuffrouw Laura Maas die in september 1900 de eerste stap zette die leidde tot de oprich ting van de Vereeniging Schiedam- sche Gezondheidskolonies in dat zelfde jaar. Daarmee verrichte de ze weldoenster pionierswerk, want op dat moment gebeurde er elders in den lande vrijwel nog niets op dit gebied. Het eerste jaar werd een twaalftal kinderen uitgezon den, alle op zuiver medische indi catie. Na him terugkomst wordt in de notulen van van de vergadering van elk kind precies de gewichts toename vermeld. Al gauw gaat men samenwer ken met de Delftse zustervereni ging en in 1905 wordt er gefuseerd tot de Vereeniging voor Kinder-ge- zondheidskolonies Delft-Schiedam. Inmiddels zijn er zoveel begunsti gers geworven dat de vereniging in 1906 een eigen pand kan aanko pen: Groot Dennenlust in Voort huizen op de Veluwe. Zes weken lang verblijven de kinderen er, in In 1906 koopt de vereniging een eigen pand aan; Groot Dennenlust in Voorthuizen op de Veluwe. groepen van 45. Aanvankelijk alleen 's zomers, maar sinds de Eerste Wereldoorlog het gehele jaar door, want het aan tal kinderen dat voor uitzending in aanmerking komt is groot. In 1929 wordt het herstellingsoord ingrijpend uitgebreid en gemoder niseerd. 'Heerlijk frisch zijn die slaapkamers!' constateert een ver slaggever van de Schiedamsche Courant bij de feestelijke herope ning. 'De openslaande deuren la ten de boschlucht binnen en elk kind heeft een eigen bedje.' En dat was een luxe in die tijd, evenals het moderne sanitair: 'Dinsdag is het baddag! Drie dou ches bezorgen den kinderen een frische afspoeling. En in de keu ken zorgen drie meisjes voor den pot. In het bosch zelf kunnen ze natuurlijk fijn ravotten.' De jeugd vond het hoge bezoek maar al te interessant: 'Vooral de jongens lie ten hun vreugde blijken en kwa men onbevangen naar ons toe. „We willen hier blijven, mijn heer," klonk het in koor. „Wel het heelejaar." Ondanks financiële bijdragen van de gemeente en ouders kampte de vereniging toch voortdurend met geldgebrek. 'Het zijn geen ge ringe zorgen, die de bestuursleden zich ter wille van het zwakkere kind van anderen getroosten,' be klaagt de Schiedamse Courant de filantropen. 'Hun enige belooning bestaat hierin, als uit de rapporten blijkt, dat de uitgezondenen zoov eel pond zijn aangekomen.' Gewichtstoename, dat was de voornaamste graadmeter. In Voorthuizen werd speciaal kolon iebrood gebakken, waarvan 'de jongens als hun ontbijt 's morgens zes, zeven en zelfs wel eens acht flinke sneden verorberden.' En dat zette aan. Er waren kinderen die in zes weken tien kilo aankwa men. Het werd allemaal nauwge zet bijgehouden. Gedurende de oorlog wordt het pand door de Duitsers gevorderd, maar na 1945 worden de uitzen dingen hervat. Het karakter van de kolonie begint echter allengs te veranderen. Voedingsgewoonten' en hygiënische omstandigheden zijn overal inmiddels sterk verbe terd. Het begin van de ongekende naoorlogse welvaart kondigt zich aan. Waren er voor de oorlog voor al medische gronden voor uitzen ding, nu gaan ook sociale indica- „Ach, het beestje moest toch een naam hebben? Mensen willen overal een etiketje op. Wat ik doe is niet te benoemen. Mijn werk valt voor galerie-houders ook niet te combineren met werk van an deren. Dat heeft al vaak tot afwij zingen geleid." Hij vindt het dan ook leuk dat hij in september een expositie in de galerie van Joke de Brieder aan de Rotterdamse Ael- brechtskolk krijgt. „Dat getuigt wel van durf," zegt Tange tevre den. Over zijn toekomstverwachtin gen is hij kort. „Carrière? Tange ziet wel. Ik denk dat mijn pastels voorlopig wel goed zullen blijven lopen. Sommige mensen zeggen dat ik wel eens een hele grote zou kunnen worden, New York en zo, haha. Ik denk daar zelf anders over. Voorlopig wil ik graag expo seren in Antwerpen en in Keulen. Eerst maar eens kijken of dat lukt." ties meespelen. Samen met haar adjunct mejuf frouw De Vries drukt directrice R. Kerkhof (eveneens mejuffrouw) haar stempel op deze periode. Zij ziet haar 45 pupillen als 'een groot huisgezin'. Voor sommigen, die er van hun vijfde tot er. met hun veertiende komen, wordt zij een tweede moeder. Het is een huis met veel sfeer, constateert de ver slaggeefster van De Rotterdammer in 1968. 'Pianospelen doet de di rectrice, en zingen ook. Op de pia no de veelzeggende song van Vera Lynn 'Bless you forever'.' Ook het sanitair maakt indruk: 'Rijen blin kende wastafels tonen dat hier een huismoeder de scepter zwaait.' Het zijn dan echter al de nada gen van de kolonie, waar in totaal meer dan 6000 Schiedammertjes te gast waren. De medische doelen waren grotendeels achterhaald en voor anderssoortige hulp was de organisatie niet toegerust. 'Na de bleekneusjes kwamen de nerveuze en moeilijk opvoedbare kinderen. Men had toen een psychiater en een psycholoog aan moeten trek ken, maar deed dit niet omdat er geen geld voor was. Het huis was niet met haar tijd meegegaan," concludeerde verenigingsarts Jea- nette van Haaften bij een terugblik in 1974. Mede door stijgende ex ploitatielasten, een dalend kinder tal en strengere eisen van het Rijk sloot Groot Dennenlust in 1972 de finitief haar deuren. SCHIEDAM Het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg- Noord overweegt vooralsnog niet om een speciaal plan te ontwikke len ter bestrijding van de enorme werkloosheid onder woonwagen bewoners. Minister Van Dijk wil de verschillende arbeidsbureaus hiertoe wel bewegen. Maar vol gens directeur J. A. van Lent van het GAB Nieuwe Waterweg-Noord gaat het daarvoor in deze regio om een te kleine groep 'van enkele tientallen'. Op landelijk niveau is het werk loosheidspercentage onder woon wagenbewoners bijzonder hoog. In sommige gemeenten wordt de ne gentig percent gehaald. De ver schillende arbeidsbureaus moeten daar wat aan doen, zo luidt het standpunt van de regering. Maar Van Lent denkt er anders over. „Hier in Schiedam speelt meer het probleem van werkloze buitenlanders," laat hij weten!' En hij voelt er daarom weinig „yqor om een relatief kleine groep extra aandacht te geven. Wel benadrukt hij dat het GAB extra aaitdadht geeft aan 'bij arbeidsbemiddfêïing kansarme groepen' en daar zdfflën de woonwagenbewoners ook dader vallen. fl' Want dat er problemen zijn voor deze groep, daar is de GAB-di- recteur van overtuigd. Van Lent: „We doen ons best, maar het is vaak heel moeilijk om werk te vinden dat aansluit bij de wensen van werkzoekende woonwagenbe woners. Zij zoeken overigens heel begrijpelijk naar iets zelf standigs of iets in de autobranche, maar dat soort banen hebben we zelden in de aanbieding. Er zijn maar honderdvijftig vacatures. Dat is in verhouding tot het aantal werkzoekenden, zo'n negendui zend, niet veel. „Bovendien vragen werkgevers tegenwoordig steeds meer. Zaken als opleiding en werkervaring zijn heel belangrijk. En aan dat soort eisen kan zo'n kansarme groep meestal niet voldoen. Maar we voelen ons als arbeidsbureau na tuurlijk wel verplicht om zo'n groep te begeleiden op zoek naar een baan-En-ook-wat-betreft- scho ling van...deze groep ligt er een taak bij ons," benadrukt Van Lent. Minister Van Dijk, coördine rend bewindsman voor het min- derhedenbeleid^aheeft -de Tweede Kamer he»*$3fj&eringsistaiïdpunt woonwagenbeleSff onlajfgs'Jibege- stuurd. De inipkrteries yin Binnen landse Zaken," Sociale Zaken en Werkgelegenheid, en van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur laten gezamenlijk onderzoeken op welke manier de arbeidsvoorziening toe gankelijker gemaakt kan worden voor woonwagenbewoners. Ook gaan de ministeries bekijken hoe woonwagenbewoners gemotiveerd kunnen worden om deel te nemen aan algemene arbeids- en scho lingsvoorzieningen. De ministeries gaan er daarbij van uit dat 'arbeid in loondienst de beste kansen biedt op de arbeidsmarkt'. SCHIEDAM Alleen voor vrouwen houdt de Stichting Vrou wen Vormingswerk Schiedam" op dinsdag 22 augustus een politieke forumavond in het dienstencen trum De Vier Molens aan de Nieu we Damlaan 766 in Schiedam. Op deze avond zullen vijf vrou welijke kandidaten van de grootste partijen voor een zetel in de Twee de Kamer een toelichting geven op hun partij en het verkiezingspro gramma. Aansluitend is er gele genheid tot het stellen van vragen. Direct na de pauze is er een moge lijkheid te komen tot een persoon lijk gesprek met een van de kandi daten. Aanvang 20.00 uur. ROTTERDAM In navol ging van andere grootwinkel bedrijven zal ook in De Bijen korf een modellen-wedstrijd voor scholieren worden gehou den. Organisator van het spek takel is het schoolmagazine- agenda The Next Generation. De winnaar en winnares van de wedstrijd zullen dan ook als Miss en Mister Next Gene ration door het leven gaan. De deelnemende scholieren wor den in de Bijenkorf-filialen in Rotterdam en Eindhoven gefo tografeerd in een nagebouwde fotostudio, na te zijn opge maakt door een visagiste, In Rotterdam vinden de opna men plaats op 7, 9 en 10 au gustus. 8 rfl fr.t&Ü J A-V i .4 Ml svear

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1