Slaap grootste vtjand van marathon-dansers Hoek van Holland heeft 75 jaar 'echte' politie 279.00 309.00 Het Vrije Volk SCHIEDAM FRANS VAN THIENEN, 60 JAAR RETROUWRAARHEID KEUKEN- BUFFETTEN WITTE LEGKASTEN WITTE HANGKASTEN SCHUIFDEURKASTEN KUNST TE KIJK Tradition^ »le vismaaltijd Oosterse markt in Sporthal Margriet Fietsvierdaagse komt er weer aan Fransman in de haven verdronken Bekenden op Brandersfeesten mwMmmw ws PAGINA 12 DINSDAG 8 AUGUSTUS 1989 SCHIEDAM Liefhebbers van vis kunnen zich opgeven voor de traditionele vismaaltijd in dien stencentrum De Woudhoek. De maaltijd staat op het programma voor donderdag 24 augustus om 13.00 uur. Voor vijf gulden kun nen dan twee broodjes, twee vis jes, twee kopjes koffie en een toe- ge worden verorberd. Geïnteres seerden kunnen zich iedere mor gen tussen 9.00 en 12.00 uur bij De Woudhoek opgeven. SCHIEDAM Sporthal Mar griet in Schiedam is van vrijdag 18 tot en met zondag 20 augustus het decor van een oosterse (of In donesische) markt: de Pasar Ma- lam. Iedere dag zijn er produkten uit landen als Indonesië, Thailand en Japan te koop. Verder staan er muzikale optredens van onder an dere Anneke Grönloh en Justine Pelmelay op het programma. „Beelden en sieraden uit Bali, traditionele kleding uit Indonesië en ga zo maar door", meldt de or ganisatie. Ook zal er een gespecia liseerde Indonesische boekhandel op de Pasar Malam aanwezig zijn. En voor de liefhebbers van Indo nesisch eten zijn er tegen redelijke prijzen complete maaltijden ver krijgbaar. De markt in Sporthal Margriet gaat op vrijdag 18 augustus om 17.00 uur open. Die dag gaan 's avonds om elf uur de deuren weer dicht. Op de daaropvolgende zater dag is iedereen welkom van 12.00 uur tot 23.00 uur. Op de slotdag, zondag 20 augustus, is de Pasar Malam van 12.00 uur tot 22.00 uur geopend. Gedurende de Oosterse Markt hebben winkeliers toestemming om open te blijven tot midder nacht. VLAARDINGEN Op maan dag 21 augustus kunnen sportieve lingen weer deelnemen aan de Vlaardingse fietsvierdaagse. De or ganisatie heeft weer een aantal aantrekkelijke routes uitgestippeld. Iedere avond moet er 25 kilo meter worden afgelegd. De snel heid is van ondergeschikt belang, zo meldt de organisatie nadrukke lijk. Het is de bedoeling dat jong en oud meedoen. Iedere avond moet er tussen 18.00 en 19.15 uur worden gestart vanaf het gebouw van de handbal vereniging 'De Hollandiaan', op de hoek van de Lepelaarsingel en de Amsterdamlaan. De fietsers moe ten daar uiterlijk om half tien weer terugkeren. Tijdens de startavond kost deel name vier gulden, maar in de voorverkoop kosten de startkaar ten twee kwartjes minder. Kaarten zijn te koop bij filialen van de Bondsspaarbank en bij rijwielhan delaren. PUTTERSHOEK In disco theek Alcazar is het ongewoon warm. De bezwete gezichten en de zeer luchtige kleding van het pu bliek roepen ongemerkt associaties op met een Zuideuropese disco theek. Maar dat de jonge aanwezi gen zich voor heel andere dingen interesseren, wordt al gauw duide lijk. Ditmaal staat niet de versier- sport op het programma, maar moet een werkelijk staaltje top sport worden geleverd. Tot en met vrijdagavond staan de achttien jongens en meisjes 103 uur non-stop op de dansvloer. Het team hoopt daarmee haar in het Guinness Book of Records vermel de record opnieuw te breken. „Jul lie stellen me niet teleur, hoor!" roept trainer Ricky Molly zijn pu pillen door de microfoon toe. Na het aftellen van tien tot nul springt het uitgelaten team vol en thousiasme de lichtgevende dans vloer op. De beat zet in. Het spek takel begint. De Alcazar-dansmarathon is volwassen geworden. Een uitgeba lanceerd dieet moet er voor zorgen dat deelnemers aan de Disco Dan ce Marathon in Puttershoek op de been blijven. Ze worden vier da gen door een profesioneel hulpte am oplettend in de gaten gehou den. Veel drinken, moeten ze. Thee, bouillon, vruchtensap en drinkyoghurt. Zeker geen kool zuurhoudend 'spul' en matig kof fie. 's Avonds spaghetti of rijst voor de uiterst noodzakelijke kool hydraten. Verzorger Bart van der Jagt: „De eerste paar jaar gaven we de deelnemers nog gewoon wit te broodjes met boter. Nu is het al lemaal bruin met een blaadje sla." De dansers staat continue een massage-team ter beschikking. Geen overbodige luxe, gezien de zware belasting van kuit- en bo- 'i mTü-HüEt '"4?" 4 mm» M' De deelnemers aan het begin van de Disco Dance Marathon in Puttershoek: haalt iedereen de finale." Zoals het er na naar uitziet, venbeenspieren. Vaste teamarts Benno Pennock schat ondanks de goede verzorging het percen tage uitvallers dit jaar op veertig. „Oorzaken kunnen variëren van een ontstoken muggebeet op de en kel tot een rugblessure, We houden ze goed in de gaten. Als het slecht gaat, adviseren we meteen te stop pen. Op de dansvloer wordt in kalm tempo op de diepe acid-dreun heen en weer gedeind. „Ik begin rustig. Lekker ontspannen. Nu dansen we 103 uur, maar ik heb nog wél een heel leven voor me," lacht Simone Vermeer (20) uit Strijen. De sfeer onderling bepaalt volgens haar het succes van het totale evenement. „Na twee maanden training zijn we een hecht team geworden," licht ze toe. „Heel close met el kaar. Maar dat heb je nodig als je 103 uur lang zo dicht opeen zit." Marcel Baanen (20) uit Alblas- serdam: „Doorzettingsvermogen is hier nog belangrijker dan conditie.. Als iemand het moeilijk krijgt, zet ten we 'm met z'n allen op het po dium. Zo moet je elkaar door dat diepe dal trekken." De vuurproef komt op donder dag, wanneer de meeste deelne mers erge last van slaap krijgen, voor hen dansvijand nummer één. Hoewel de bewegingen gewoon blijven doorgaan, is de persoon niet 'bij', maar slaapt. Een hele vreemde ervaring. De verzorgers staan dan ogenblikkelijk klaar voor een opbeurend gesprekje. „Een grapje of een vriendelijk woord kan ze over het ergste heen brengen. En aandacht van het pu bliek is daarbij minstens zo be langrijk," vertelt Bart van der Jagt. De laatste 43 uur krijgt het re cord-team gezelschap van een groot aantal recreatieve dansers die het resterende gedeelte mee uitdansen. Deze drukte moet voor de 103 uur-dansers een echte op pepper worden. Marcel ziet het in elke geval helemaal zitten: „Zoals ik het nu bekijk, haalt iedereen de finale." HOEK VAN HOLLAND De politie in Hoek van Holland be staat 75 jaar. Tegelijk met de over name van Hoek van Holland door de gemeente Rotterdam, in 1914, kreeg Hoek van Holland ook 'ech te' politieagenten. Daarvóór vorm de de Hoek een deel van 's-Graven- i zande. Het gezag werd toen1 verte genwoordigd door een veldwach ter met hond. Daar had met name de jeugd veel ont2ag voor, overi gens meer voor de hond dan voor de veldwachter. In 1914 werd die veldwachter teruggestuurd naar ■'s:GravenzanV 4e. Zijn plaats werd ingenomen door twee Rotterdamse politie mannen. Zij waren direkt verant woording verschuldigd aan C.F. Jas, commissaris van de burge meester in Hoek van Holland. Bij het strandstation werd een houten politiepost gebouwd. In 1930 werd de leiding van de politie overgenomen door een in specteur, de heer C. de Pous. In die tijd was ook de passencontrole bij de Harwichboot nog een zaak van de politie. Inspecteur H. Hart man kwam in 1938 naar Hoek van Holland en hij was de politiechef gedurende de Tweede Wereldoor log, toen een groot deel van de Hoekse bevolking naar elders was .d.biJrystauö-diai'iTSieJ no Btk'TOHasió Het politiebureau van Hoek van Holland: 24 uur per dag bemand. geëvacueerd. De politie stond on der^ Duits gezag en het bureau was gevestigd ;in eeh j^inkelpand in de PrinS Hendrikstraat."-1"5'" ~-In 1946 - werd dé "lieer P.M. Kaashoek adjudant van politie in Hoek van Holland. Op dat moment waren er verder een brigadier, ne gen agenten en hoofdagenten en een administratieve kracht. In de zomermaanden kwamen daar vier agenten bij voor de stranddienst. De passencontrole was na de oor log overgenomen door de Konink lijke Marechaussee. Burgemeester W. Thomassen van Rotterdam opende op 22 juni 1965 het nieuwe politiebureau aan de Rietdijkstraat. Daarmee kwam het oude bureau aan de Strandweg vrij. Het werd omgebouwd tot een fraai woonhuis midden in de bos- s jes. I In 1978 volgde er een grote re- j organisatie van de Hoekse politie. De sterkte werd uitgebreid en het Rotterdamse dienstrooster werd ingevoerd. Door te werken met zes ploegen van drie man, inmiddels alweer uitgebreid tot acht, kon men het hele etmaal dienst gaan doen. Tot 1978 werd om 03.00 uur 's nachts de dienst overgenomen door de Rotterdamse meldkamer, maar momenteel is het Hoekse bu reau het enige in de Westlandse regio met een 24-uurs bezetting. Men beschikt over 1 adjudant, 2 brigadiers, 24 (hoofd)agenten on der wie enkele vrouwelijke agen ten, 1 rechercheur en een admini stratief medewerkster. Sinds 1 ja nuari 1989 staat het bureau onder leiding van adjudant P. Versluis. De Hoekse politie beschikt over modem materieel, waaronder een voorwiel-aangedreven open ter reinwagen voor surveillance op het strand. Het feit, dat men in een grens plaats werkt, schept vaak extra problemen. Zo krijgt men regelma tig te maken met 'stoppers', dat zijn mensen die de toegang tot En geland is geweigerd. Daarnaast melden zich vaak Britten op het bureau, die geen geld meer hebben om met de boot naar huis te gaan VLAARDINGEN Door nog onbekende oorzaak is een opvaren de van het onder Belgische vlag varende schip Gdansk gistermor gen verdronken in het water van de Vlaardingse Koningin Wilhel- minahaven. De mar. 53 jaar en af komstig/uit Frankrijk, werd gister morgen omstreeks kwart voor ne gen vermist. Na onderzoek werd zijn stoffelijk overschot even later in het water gevonden. De Frans man was waarschijnlijk tussen het schip en ,een. ponton gevallen. Vol- Meestal worden'zij aan een,kaarQV^:gens politie moet hij tussen de geholpen. Het bereiken van de 75 jaar is voor de politie aanleiding om de bevolking van Hoek van Holland te laten kennismaken met de ver schillende aspecten van het poli tiewerk. Op zaterdag 12 augustus tussen 10.00 en 15.00 uur zullen er demonstraties zijn van de motor brigade, de honden- en de bereden brigade. Het bureau voorkoming misdrijven zal eveneens aanwezig zijn. De dag wordt muzikaal opge luisterd door het 'Rene Rooiman Sextet'. Op de scholen zijn voor een wedstrijd kleurplaten ver spreid. De uitslag wordt eveneens op 12 augustus bekendgemaakt. stuurhut en het bemanningsver- blijf, waarnaar hij op weg was, in het water zijn gevallen. SCHIEDAM Imca Marina en V.O.F. De Kunst zullen tijdens de Brandersfeesten in september een optreden verzorgen. De organisatie heeft ook 'David Ray' en Wil Sal- den and his Orchestra* gecontrac teerd. „Want muziek heeft altijd een belangrijke plaats ingeno men," laat de Stichting Branders feesten weten. wit of grijs 80 cm breed 100 cm breed 80x40x173 cm lUvatfU 80x60x173 cm 169.00 lin wit-eiken kleur, grenen kleur 100x60x177 cm 209.00 APPEL Ook deze maand nog toont het Stedelijk Museum in Schiedam een aantal aanwinsten op het ge bied van eigentijdse kunst en ge schiedenis in de traditionele zo- meropstelling. Een spectaculair onderdeel van deze opstelling is het schilderij 'Fille en pleurs' (Meisje in tranen) van Karei Ap pel, dat het museum van een par ticulier in een langdurig bruik leen heeft gekregen. Appel maak te dit schilderij in 1953 naar aanleiding van de watersnood ramp in Zeeland. Het is een zeer emotioneel schilderij waarin Ap pel op hoog niveau het immense verdriet uitbeeldt. Het schilderij wordt in de zomeropstelling op een bijzondere plaats geëxpo seerd. Appel maakte in de jaren vijftig veel zeer emotioneel werk. AÜs aangrijpend hoogtepunt uit die tijd staat bekend als 'De Ver oordeelden', een portret dat de naar Amerika verhuisde Neder landse schilder in 1953 maakte van het op onjuiste grond van spionage beschuldigde echtpaar Rosenberg. ZOMERMÜSEÜM Het in de zomer onbenutte ge bouw van de Vrije Academie aan de Oosthavenkade 42 in Vlaar- dingen heeft deze zomer een nut tige bestemming gekregen als Zo- mermuseum. Acht. Vlaardingse kunstenaars, te weten Peter Du mas, Kees Lesuis, Jan van Reev en, Eric van Straaten, Elly Dijks hoorn Hans Rikken en Wilma Kuil tonen er tot en met 31 au gustus recent werk. Deze eerste presentatie van het Zomermuse- um is mogelijk gemaakt door fi nanciële bijdragen van de ge meente Vlaardingen en de Vrije Academie. Het is de bedoeling dat dit initiatief, dat voorziet in een extra expositieruimte, een jaarlijks terugkerend evenement zal worden. Ook kunstenaars van buiten Vlaardingen zullen dan in gebouw Hollandia kunnen ko men exposeren. Geopend: dins dag tot en met vrijdag van 9 to 12 uur en van 13 tot 17 uur vrijdagavond van 19 tot 21 uur en zaterdag van 12 tot 17 uur. STRAATGEZICHTEN De Schiedamse Anneke van der Klink-Alewijnse begon op haar zestiende jaar met schilderen als liefhebberij. Later heeft ze «ijf maal een halfjaar lessen gevolgd en verder heeft ze door de be oefening van de schilderkunst zichzelf gevormd. Zij heeft een geheel eigen stijl van schilderen ontwikkeld, die opvallende land schappen en straatgezichten ople vert. Van haar hangen thans 22 werken tot en met 11 augustus in de Galerie van het Schielandzie- kenhuis aan de Burg. Knappe rt- laan in Schiedam. Daaronder be vindt zich ook een schilderij van de Noordmolen, dat op 2 augus tus van de expositie verdwijnt, omdat een verzamelaar uit Nieuw-Zeeland het heeft gekocht. Er hangen inmiddels schilderijen van de geboren Schiedamse in Duitsland, Canada en Nieuw-Zee land. De Schieland Galerie is op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur geopend. PASTELTEKENINGEN In café 't Paard aan de Hoog straat 162 in Schiedam exposeert de Schiedamse kunstenaar Jac-. ques Tange tot en met 25 augus tus een serie pasteltekeningen. De tekeningen hebben volgens Tange een 'mythische inslag' die door associaties met de moderne tijd 'vervreemdend' werkt. Café 't Paard is geopend op dinsdag tot en met donderdag van 16.00 tot 01.00 uur, en op vrijdag en zaterdag van 14.00 tot 02.00 uur; zondag van 14.00 tot 01.00 uur. Op maandag is het café gesloten. YU PHOTOGRAPHY Licht erotisch fotowerk is tot en met zondag 13 augustus onder naam Yu Photography te bezich tigen in het Stedelijk Museum te Schiedam. Het betreft 112 pane len van de Joegoslavische kun stenaars Barbara Jakse, Stane Jersic, Peda Pavlovic, Zvonimir Zupancic. De openingstijden zijn dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. COLLAGES Collages, momonotypes en olie verfschilderijen van Elly Zwaanswijk en schilderijen en tekeningen van Carla Einwach- ter zijn van 2 tot en met 25 au gustus tentoongesteld in de Ge meentebibliotheek van Vlaardin gen. De tentoonstelling is tijdens de openingsuren van de biblio theek te zien. Decollages van Elly Zwaanswijk bestaan geheel uit papier. Het oude en geleefde ka rakter van het papier sluit hele maal aan bij de onderwerpen. De collages zijn opgedeeld in ruim ten die ramen en deuren suggere ren. Achter de figuren die zich in de ruimten bevinden is een soort onbereikbare buitenwereld aanwezig. Elly Zwaanswijk werd geboren op 30 maart 1942 te Den Haag, volgde haar opleiding aan de Academie voor de Beeldende Kunsten in Rotterdam. Zij woont en werkt nu in Vlaardingen. Car la Einwachter woont en werkt in Vlaardingen. Ze volgde een oplei ding aan de Academie voor Beel dende Kunsten te Rotterdam. Veel van haar werk is geïnspi reerd door muziek. KUNSTENAARSECHTPAAR Vanaf zaterdag 5 augustus expo seren Pieter Willemse en Marie Willemse-Vervloet hun werk in het Gemeentemuseum aan de Zuiddijk in Maassluis. Pieter Willemse maakt keramiek; hij werkt het liefst met rode en zwarte Chamotteklei, waarop hij meerdere lagen matglazuur aan brengt. Zijn vrouw Marie maakt schilderijen en tekeningen in verschillende technieken. Ze schildert met name veel kinder portretten. De expositie is tot en met 17 september te bezichtigen. Het Gemeentemuseum is dage lijks van 14.00 tot 17.00 uur geo pend, behalve op maandag. PRIJSVRAAG Gouache, kleurenfoto en penteke ning zijn enkele van de vele technieken die op een groepsten toonstelling van Vlaardingse kunstenaars bij de Bondsspaar bank aan de Schiedamseweg in Vlaardingen aan bod komen. Op deze expositie is werk te zien van Linus Harms, Ton Hessing, Elly Dijkshoorn, Annette Braad, Rinke Baaima, Aad Smit, Jan van Dorp, Rob Kila, Elly Zwaanswijk, Cor Maarleveld en Maryoke. De tentoonstelling is van 3 augustus tot 2 september te bezichtigen tijdens openingsuren van de bank. Bezoekers van de expostie kunnen in het kader van het komende Haring en Bier feest meedoen aan een culturele prijsvraag waarbij men kans maakt om een van de tentoonge stelde werken te winnen. AQUARELLEN Tot en met 18 september expose ren Loes van Prooyen en Henk de Deugd hun werk in Huize Frankenland aan de St. Liduina- straat 20. Zo zijn aquarellen, pen tekeningen en werken met olie verf of krijt te zien. De tentoon stelling is open dagelijks van 9 tot 20.00 uur. Artoteek uitgebreid VLAARDINGEN De col lectie van de artoteek wordt binnenkort uitgebreid met tien grafische kunstwerken van kunstenaars uit Gelderland. De gemeente heeft op aanraden van de Commissie voor Beel dende Kunst besloten tot aan koop van de kunstwerken. De collectie van de artoteek komt hiermee op 1400 stuks. Het werk van de Gelderse kunste naars is het resultaat van een grafiekopdracht van de Stich ting Beeldende Kunst Gelder land. Waarschijnlijk zal de col lectie van de artoteek voor het eind van dit jaar weer verder worden uitgebreid. Het provin ciaal bestuur heeft aan de ge meente daarvoor een bedrag van ruim 56.000 gulden be schikbaar gesteld, Schermcursus Trefpunt VLAARDINGEN Scherm- vereniging Trefpunt uit Vlaar dingen geeft van 21 september tot 14 december een scherm cursus. De kosten bedragen ƒ60. Geïnteresseerden kunnen zich nu al aanmelden bij Pame la Russell, telefoonnummer 01899-14959 of Jan Buysse 01738-8208. Dronken achter stuur SCHIEDAM Omdat ze slingerend en met gedoofde lichten reed, hield de politie van Schiedam gisteravond op de Burg. Knappertlaan een 26- jarige vrouw uit Rotterdam aan. Ze bleek onder invloed en kreeg behalve een proces-ver- -■ baal ook een rijverbod opge legd. Bij een controle op de Ho- flaan in Vlaardingen moest in de afgelopen nacht ook de auto van een 26-jarige Vlaardinger aan de kant. Hij had zich even eens overmatig gelaafd aan al cohol. Een één jaar oudere stad genoot had eveneens te diep in het glaasje gekeken. Hij wist echter verdere strafvervolging te voorkomen door een boete van 250 gulden te betalen. Auto brandt SCHIEDAM Omdat er rook onder zijn motorkap van daan kwam, zette een 36-jarige man uit Maasdijk' gisteravond op het Kethelplein bij Schie dam zijn auto aan de kant van de weg. Dat deed hij precies op tijd. Enige seconden later sloe gen de vlammen uit het voer tuig. De brandweer, bluste de restanten en sleepte"het'-'üitge- brande karkas van de weg. Schooi vernield VLAARDINGEN Vanda len hebben zich tijdens de schoolvakantie uitgeleefd op de christelijke basisschool 't Kom pas aan de Baarnhoeve in Vlaardingen. Een lichtkoepel op het dak werd ingetrapt, dak bedekking losgetrokken, een speelheuvel vernield en de mu ren bespoten met verf. De scha de bedraagt tweeduizend gul den. Huurauto gestolen VLAARDINGEN Een au- toverhuurbedrijf aan de Spoor- singel in Vlaardingen is eenr~ Toyota-Corolla met het kente- ken XB-14-YS kwijtgeraakt aan een valse huurder. De man legi timeerde zich onder de naam Coneb. Zijn papieren leken in orde. Toen de auto na drie da gen nog niet was terugbezorgd, bleek het opgegeven woonadres niet te kloppen. De recherche heeft de zaak in onderzoek. Veel f&suiefsiailen VLAARDINGEN In één week tijd zijn bij de politie in Vlaardingen achttien aangiften gedaan van fietsdiefstal. De ontvreemde elf dames- en ze ven herenfietsen vertegenwoor digen een waarde van 7.227,00. Inbreker gepakt SCHIEDAM De dader van een serie kelderinbraken aan de Rotterdamsedijk is door de politie gearresteerd. De man heeft intussen een bekentenis afgelegd. Of de gestolen fietsen en andere zaken terecht zijn is nog niet duidelijk. De politie is nog doende met het onderzoek. r Overigens werd gisteren uit een kelderbox aan de Burg. van Haarenlaan ook weer een race fiets gestolen. Stereo en sieraden weg SCHIEDAM Bij een dro gist aan de Mgr. Nolenslaan in Schiedam is een kassa openge broken. Er wordt honderd gul den vermist. Het is de politie onduidelijk hoe men binnen is gekomen. Er werden geen spo ren van inbraak gevonden. Uit een woning aan de Abben- broekseweg in Schiedam zijn een stereotoren en sieraden meegenomen. De dieven ver schaften zich de toegang via een naastgelegen woning. 'yt! r &Ï3 (INGEZONDEN MEDEDELING) •Wf"

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1