Discriminatie-ruzie loopt hoog op laardingse damstenen voor S brands-Gantwarg O Krone brengt onvervalst circus van grote klasse laardings raadslid Bulva verrast door actie Panda-bar KUNST TE KIJK H 'T rsaWÏCËSfÜKl EEN HELE SHOWROOM VOL TV'S EN VIDEO'S Het Vrije Volk SCHIEDAM 'Fiëts gepikt? Welnee, het regent hard' Nieuw seizoen computerclub Rock 'n roll Vlam in de pan Voetballen om Controlec-beker Studiopsii.il Pasfoto's met kwaliteits garantie PAGIp 16 WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1989 VLAARDINGEN Een rij wielhandelaar aan de Rsigorl- aan in Vlaardingen heeft gis teren een aangifte wegens verduistering van een fiets moeten intrekken. Halverwe ge de middag gaf hij een fiets van ruim duizend gulden mee voor het maken van een proefrit. Als borg liet de aspi rant-koper een portemonnee met vijftien gulden achter. Omdat de proefrit tegen win kelsluiting nog niet was be ëindigd, belde de handelaar de politie. Even later belde de maker van de proefrit naar de eigenaar van de fietsenzaak en verklaarde dat hij doordat het regende de fiets niet terug kon brengen. Of de winkelier hem zelf maar wilde komen ophalen... Niettemin heeft de recher che een onderzoek ingesteld. Van een strafbaar feit bleek geen sprake. SCHIEDAM Voor het eerst na de zomervakantie houdt de Computer Club Schiedam op dins dagavond 22 augustus weer een bijeenkomst in de ruimte van het Filmhuis Schiedam aan de Nieuw- straat 12 in Schiedam. Gebruikers van computers van de merken Commodore, Amiga, Atari, IBM enz. zijn welkom, het liefst mét computer. Er zijn tafels om deze op te stellen. Bij de reparatiestand kan men defecte computers en randappara tuur ter reparatie aanbieden' Klei- ite defecten worden ter plekke op gelost. Bij grotere reparaties kan den afspraak worden gemaakt om de apparatuur na herstel op te ha len. Tevens zijn er in deze stand tweedehands computers en onder delen te koop. Met vragen over hard- en sofware kan men terecht in de informatiestand met zelf geïmporteerde boeken en tijd schriften. Om d<* voorraad disket tes weer aan te vullen worden er door de vereniging lege diskettes verkocht tegen inkoopsprijs. Wie demonstraties wil geven op zijn eigen .computer,, kan dat mel- deh') Jbij' Fred^'Lëli'ië.ld via tel. 010-4732046. De zaal is open om 19.00 uur. Entree 3,50 gulden. Boor Bernadette Neelissen I .AARDINGEN Gemeente raadslid Jan Bulva (VVD) is boos. Volgens hem hebben de Panda- bar, tegen wiens portier Bulva een discriminatie-aanklacht heeft lo pen, en de Vlaardingse horeca-or- ganisatie bepaalde afspraken met Bulva over de 'Panda-affaire' tij dens zijn afwezigheid geschonden. De bewuste portier heeft Bulva en zijn collega Arnold van Kalken (PSP) onlangs toegang tot de bar geweigerd Bulva, die meent dat dit gebeurde op grond van zijn bui tenlandse accent, diende eind juni bij het discriminatiemeldpunt SISO een klacht in. Het net van vakantie terugge keerde raadslid heeft inmiddels een kopie van de brief van de ad vocaat van de Pandabar ontvan gen. „Het feit dat zij een advocaat in de arm hebben genomen is te- geii eerder gemaakte afspraken in," meent Bulva. „Vóór ik op va kantie ging heb ik namelijk con- tact gehad met de Panda en de Vlaardingse horeca-organisatie. De horeca-ondernemers waren bang dat 'mijn' zaak de hele Vlaar dingse horeca een slechte naam zou geven Toen hebben we afge sproken dat Van Kalken en ik, noch de Panda of andere Vlaar dingse horeca-ondernemers, met de pers zouden praten of stappen zouden ondernemen voordat ik weer terug was. Dat de Panda nu een advocaat heeft ingeschakeld is niet volgens de afspraak." Bulva toont zich, op grond van voornoemde afspraak, eveneens verbolgen over een publicatie die tijdens zijn vakantie in een Rotter damse krant verscheen. „Dat was een interview met de voorzitter van de Vlaardingse horeca-organi satie, Peter Kurvers, die daarin zei dat mijn klacht een uitzondering was," aldus het VVD-raadslid. „Grote kop: 'Wat Bulva overkwam is uitzonderlijk'. Nou, dat is het niet, want ik weet dat er bij het SISO vaker klachten over discri minatie in horeca-bedrijven, waar onder de Panda, binnenkomen. Verder zei Kurvers in dat inter view dat er in de Vlaardingse ho reca niet gediscrimineerd werd, en zeker niet bij de Pandal Nou, dat is toch brutaal." Bulva zegt dan ook blij te zijn met de (anonie me) dame die vorige week via deze krant liet weten een handtekenin genactie tegen de discriminatie- praktijken van de Panda te willen organiseren. „Veel mensen hebben het lef niet om de zaak aan te pak ken," zegt Bulva. „Anoniem of niet, deze vrouw doet tenminste iets. Ik ben alleen benieuwd hoe ze dat aan wil pakken met die handtekeningen als ze anoniem wil blijven.." Alvorens verder te handelen wil Bulva nu eerst overleggen met zijn collega Van Kalken en SISO- coördinator George Herders. Bulva kan niet vaak genoeg benadrukken dat het in de Panda-zaak niet al leen om hemzelf gaat, maar om discriminatie in het algemeen. „Ik zelf ben eigenlijk nooit eerder ge discrimineerd, dus ik mag niet klagen," zegt het raadslid. „Maar het gaat me om het principe. Dis criminatie is voor mij een van de dingen die mijn bloed echt doen koken," Volgens een woordvoerder van liet SISO is er vorige week nog een tweede klacht bij het meldpunt binnengekomen over discriminatie door de Panda-bar, maar hij kan verder niets zeggen over eventuele eerder gemelde ge vallen van discriminatie in deze gelegenheid: „Daar moet je mijn collega George Herders voor heb ben, en die is op vakantie." In de houtdraaieryen De Een hoorn en Ver hart Koene aan de Landstraat in Vlaardingen vond gisteren een unieke gebeur tenis plaats: damfenomeen Ton Sijbrands kwam een keuze ma ken uit verschillende hyzondere houtsoorten, waarvan de hout draaiers van voornoemde bedrijf jes een dam-spelzonder weerga gaan maken. Het te vervaardigen spel zal door Sybrands worden gebruikt in zyi, match tegen Anatoly Gantwarg, die van 11 tot en met 19 september in de schouwburg van Deventer zal worden gehouden. De winnaar van deze wedstrijd zal als prys het schitterende spel ontvangen, en later tegen de wereldkampi oen uitkomen. Het is voor het eerst in de ge schiedenis dat een dammer spe ciaal voor een match een bord en stenen Iaat maken, maar Sy brands kan vertrouwen op (een mansbedrijf) De Eenhoorn en (tweemansbedryf) Verhart Br Koene. Deze heren voelen zich net zo thuis in 'het hout' als vis sen in het water. In hun hout draaieryen worden de meest uit eenlopende werkzaamheden ver richt, variërend van het maken van muziekinstrumenten tot het restaureren van antiek meubi lair. Ton Sybrands mag overi gens ook trots zyn op zichzelf: na een afwezigheid van vyftien jaar werkte hy zich in één jaar tyd weer op naar de wereldtop. PASTELTEKENINGEN In café 't Paard aan de Hoog straat 162 in Schiedam exposeert de Schiedamse kunstenaar Jac ques Tange tot en met 25 augus- tus een serie pasteltekeningen. feDe tekeningen hebben volgens j^Tange een 'mythische inslag' die door associaties met de moderne "tijd 'vervreemdend' werkt. Café 't Paard is geopend op dinsdag tot en met donderdag van 16.00 tot 01.00 uur, en op vrijdag en zaterdag van 14.00 tot 02.00 uur; zondag van 14.00 tot 01.00 uur. Op maandag is het café gesloten. APPEL Ook deze maand nog toont het Stedelijk Museum in Schiedam een aantal aanwinsten op het ge bied van eigentijdse kunst en ge schiedenis in de traditionele zo- meropsteiling. Een spectaculair onderdeel van deze opstelling is het schilderij 'Fille en pleurs' (Meisje in tranen) van Karei Ap pel, dat het museum van een par ticulier in een langdurig bruik leen heeft gekregen. Appel maak te dit schilderij in 1953 naar aanleiding van de watersnood ramp in Zeeland. Het is een zeer emotioneel schilderij waarin Ap pel op hoog niveau het immense verdriet uitbeeldt. Het schilderij wordt in de zomeropstelling op een bijzondere plaats geëxpo seerd. Appel maakte in de jaren vijftig veel zeer emotioneel werk. Als aangrijpend hoogtepunt uit die tijd staat bekend als 'De Ver oordeelden', een portret dat de naar Amerika verhuisde Neder landse schilder in 1953 maakte van het op onjuiste grond van spionage beschuldigde echtpaar Rosenberg. O PRIJSVRAAG Gouache, kleurenfoto en penteke ning zijn enkele van de vele technieken die op een groepsten toonstelling van Vlaardingse kunstenaars bij de Bondsspaar bank aan de Schiedamseweg in Vlaardingen aan bod komen. Op deze expositie is werk te zien van Linus Harms, Ton Hessing, Elly Dijkshoorn, Annette Braad, Rinke Baaima, Aad Smit, Jan van Dorp, Rob Kila, Elly Zwaanswijk, Cor Maarleveld en Maryoke. De tentoonstelling is tot 2 september te bezichtigen tij dens openingsuren van de bank. Bezoekers van de expostie kun nen in het kader van het komen de Haring en Bierfeest meedoen aan een culturele prijsvraag waarbij men kans maakt om een van de tentoongestelde werken te winnen. ZOMERMUSEUM Het in de zomer onbenutte ge bouw van de Vrije Academie aan de Oosthavenkade 42 in Vlaar dingen heeft deze zomer een nut tige bestemming gekregen als Zo- mermuseum. Acht Vlaardingse kunstenaars, te weten Peter Du mas, Kees Lesuis, Jan van Reev en, Eric van Straaten, Elly Dijks hoorn Hans Rikken en Wilma Kuil tonen er tot en met 31 au gustus recent werk. Deze eerste presentatie van het Zomermuse- um is mogelijk gemaakt door fi nanciële bijdragen van de ge meente Vlaardingen en de Vrye Academie. Het is de bedoeling dat dit initiatief, dat voorziet in een extra expositieruimte, een jaarlijks terugkerend evenement zal worden. Ook kunstenaars van buiten Vlaardingen zullen dan in gebouw Hollandia kunnen ko men exposeren. Geopend: dins dag tot en met vrydag van 9 to 12 uur en van 13 tot 17 uur vrijdagavond van 19 tot 21 uur en zaterdag van 12 tot 17 uur. COLLAGES Collages, momonotypes en olie verfschilderijen van Elly Zwaanswijk en schilderijen en tekeningen van Carla Einwach- ter zijn tot en met 25 augustus tentoongesteld in de Gemeentebi bliotheek '-fan Vlaardingen. De tentoonstelling is tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek te zien. Decollages van Elly Zwaanswijk bestaan geheel uit papier. Het oude en geleefde ka rakter van het papier sluit hele maal aan bij de onderwerpen. De collages zijn opgedeeld in ruim ten die ramen en deuren suggere ren. Achter de figuren die zich in de ruimten bevinden is een soort onbereikbare buitenwereld aanwezig. Elly Zwaanswijk werd geboren op 30 maart 1942 te Den Haag, volgde haar opleiding aan de Academie voor de Beeldende Kunsten in Rotterdam. Zij woont en werkt nu in Vlaardingen. Car la Einwachter woont en werkt in Vlaardingen. Ze volgde een oplei ding aan de Academie voor Beel dende Kunsten te Rotterdam. Veel van haar werk is geïnspi reerd door muziek. Pater Moeskroen speelt in Podium SCHIEDAM De Neder landstalige band Pater Moes kroen treedt vrijdagavond op in het muziekcafé Podium aan de Lange Haven 28 in Schiedam. De band speelde al eerder in verschillende zalen in Neder land en België en was ook te zien tijdens muziekfestivals. Vooral bij onze zuiderburen is Pater Moeskroen heel populair. Swingende folkdeunen, enthou siaste samenzang en absurde teksten zijn de ingrediënten van een optreden van de band, die uit zeven muzikanten be staat. Liefhebbers van het zoge naamde pret-pop repertoire kunnen Pater Moeskroen vrij dagavond vanaf half elf aan schouwen. Een toegangskaartje kost vijf gulden. In Podium staan deze week meer activitei ten op het programma. Morgen avond vindt de gebruikelijke jamsessie plaats en voor zon dagavond is de muziekfilm 'Sto ry of Bruce Springsteen' ge huurd. De film begint om 21.30 uur. De toegang is gratis. Stookkosten-ruzie Schiedam opgelost SCHIEDAM In het al ja ren durende conflict tussen huurders van de Mariastraat in Schiedam en de Woningbouw vereniging Schiedam (WBS) over de afrekening van stook kosten is een oplossing overeen gekomen. In samenspraak met de Bewonersgroep Stookkosten Mariastraat wordt deze op maandagvond 21 augustus in zaal Irene aan de Nieuwe Ha ven 155 door de WBS voorge legd aan de huurders. Aanvang 20.00 uur. Alle huidige huur ders zijn uitgenodigd, maar ook voor oud-huurders is de bijeen komst van belang. Zij zijn even eens welkom. SCHIEDAM De jaren '50' keren op zaterdagavond 19 aur gustus terug tijdens een grote rock 'n roll meeting in zaal Ire ne aan de Nieuwe Haven 155 in Schiedam. Diverse bands tre den op en er worden rock 'n roll danswedstrijden gehouden waarmee leuke prijzen zijn te verdienen. Hapjes zijn gratis, evenals de deelname aan een loterij. De zaal krijgt een jaren '50 outfit. Rock 'n roll kleding is gewenst, maar niet verplicht. De entree, Jtost 15 guldex Aan vang 20,00 uur. Gezamenlijke paal VLAARDINGEN Een drachtig slaan wethouder B. Goudriaan (Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting) en de heer H. Westerberg (Projectgroep Oostwijk) op dinsdagmiddag 29 augustus om 16.00 uur een offi ciële paal voor de bouw van dertig huurwoningen aan de 2e van Leyden Gaelstraat in Vlaar dingen. Na de handeling wor^ den de glazen geheven en wor den er ook hapjes genuttigd üri de Stadskelder aan de Maas- sluissedijk. VLAARDINGEN Doordat bij het bakken de vlam in de pan sloeg, liep gistermiddag een keuken aan de Weteringstraat in Vlaardingen enige schade op. De 51-jarige bewoner zag kans zelf het vuur te doven. De brandweer, die was uitgerukt, hoefde niet in te grijpen. Hé SCHIEDAM Tien teams doen op zaterdag -26 augustus in de Sporthal Margriet mee aan het tweede Controlec-zaalvoetbaltoer nooi. De organisatie van het spor tieve evenement is in handen van de zaalvoetbalvereniging Groe- noord, Op de vernieuwde sporthal vloer zullen de tien teams in twee poules een halve competitie spe len. De nummers één komen uit in de finale en de teams die als twee de eindigen spelen om de derde en vierde plaats. Elke wedstrijd duurt 18 minuten. De aftrap wordt om 19.00 uur verricht door de Schie damse sportwethouder L.A. Haf kamp. De prijsuitreiking vindt plaats omstreeks 22.30 uur. De Contro- lec-wisseltrofee, thans in handen van de F.C. Toma uit Moordrecht, wordt uitgereikt door Controlec-di- recteur ir. J. Smit. De heer K. den Hil van de Verenigde Spaarbank overhandigt een door zijn bedrijf beschikbaar gestelde sportiviteits- prijs. Aan het toernooi doen mee: All Greens en De Rozet (beide Ro zenburg), Controlec (Gouda), Coal (Rotterdam), FC Toma (Moor drecht), SC Hogenboom (Spijkenis- se), De Maas PTM (Maasdam) en de Schiedamse verenigingen Groe- noord. Hermes VS en Ursus. Pu bliek heeft gratis toegang tnlich- tiügen over het toernooi bij Frans van Xrugten via tel. 010-4370877 (zaak) of 010-4706458 (privé). Door Nico van Vliet Onvervalst circus, waarbij je vanwege uitzonderlijke prestaties van mens en dier van de ene ver bazing in de andere valt, dreigt zeldzaam te worden. Bij veel klei ne en middelgrote circussen is er immers al sprake van gerommel in de marge om het immer 'hoogge ëerde publiek' de tent binnen te lokken. Een gunstige uitzondering op deze allesbehalve plezierige ma nier van klantenwerving vormt het circus Krone uit München. Het vermaarde gezelschap geeft van donderdag 17 tot en met zondag 27 augustus een serie voorstellingen op de Müllerpier in Rotterdam. Krone, dat traditiegetrouw om de vier a vijf jaar een grote toer- nee door ons land maakt, moest Rotterdam in 1985 links laten lig gen, omdat er geen geschikte standplaats beschikbaar was. Die is er nu, en wel op de Müllerpier. Manager Fernand Banning: „Een prima lokatie. Alleen heeft men er bij het inrichten van het terrein totaal geen rekening mee gehou den, dat er ook wel eens een circus neer zou kunnen strijken, 't Is na melijk helemaal geasfalteerd. En dit betekent, dat we nogal wat ga ten moeten boren om het chapi- teau de tent met ruim 5.000 zit plaatsen te kunnen veranke ren." Fernand Banning en perschef Hellmuth Schramek vragers zich gespannen af hoe groot de belang- Alsof hij zich op een prooi stort, springt deze witte tij ger door de brandende hoepel. 8 stelling voor circus Krone in Rot terdam zal zijn: „De toernee ver loopt tot nu toe prima. Zelfs op de warmste dagen zat het vaak tjok vol. We hebben in enkele steden meer dan eens het bordje 'uitver kocht' moeten ophangen. Ja, de mensen weten een goed circus nog echt te waarderen. En nu dan Rot terdam. Een moeilijke stad. Je kunt er echt geen peil op trekken. Je weet hier namelijk nooit hoe het publiek op de komst van welk circus dan ook zal reageren..." Aan de kwaliteit van het pro gramma dat wordt gepresen teerd onder de titel 'Krone Parade 1989' zal het beslist niet liggen. Er zijn kapitalen geïnvesteerd om het publiek op een onvergetelijke show te onthalen. Eén van de duurste attracties is de roofdieren- dressuur van Alan Gold met tien witte en vier gewone tijgers. De witte 'katten' zijn eigendom van de Amerikaanse miljonair John F. Cuneo, die een groot winkelcen trum en enkele zuivelfabrieken in Chicago bezit. Alleen al voor het overvliegen van de groep tijgers moest circus Krone 100.000 dollar neertellen. Er zitten nog veel meer dure ar tiesten in het programma. Zoals de uit tien mannen en vrouwen be staande groep Balkanski, algemeen erkend als de beste springplank acrobaten ter wereld. Zij bouwen pyramiden tot vijf man hoog. Hun artistieke hoogtepunt is een dubbe le salto op één stelt. Twee man uit deze groep, Nicolai en Alexander, halen in een tweede act halsbre kende toeren uit met het 'rad des doods', een draaiend dubbel reu zenrad. Spectaculair is ook het nummer van The Flying Vegas uit Mexico: een combinatie van vlie gende trapeze en Russische schom mel. In een circus liggen bloedstol lende stunts en griezelige toestan den vaak dicht bij elkaar. Voor dit laatste zorgen de Tsjech Anton Kocka alias Karah Khavak met een legertje krokodillen en zijn vrouw HaÜna met enkele slangen, 't Is altijd weer een belevenis te ervaren hoe deze man de reptielen met één simpele handbeweging 'voor dood' kan laten liggen. Nog meer dieren: prachtige paarden (Palomino's en Arabische schim mels) in vrijheidsdressuren van di rectrice Christel Sembach-Krone en een wervelend ballet van oli fanten met Banda Vidane als dompteur. Verrukkelijk clownswerk wordt verzorgd door het trio Toni Alexis, knappe prestaties aan de hoge per- che van de groep Nanovi en ver bluffende acrobatiek van het Chi nese slangenmeisje Li Da. Voorts is er de Zwitserse clown Pierino, af komstig uit de school van Dimitri, die als een rode draad door het programma loopt en ondermeer met dieren en muziekinstrumen ten heel subtiel te werk gaat. 't Is wel wat anders dan de stunts, die twee Br'ten op BMX-fïetsjes uit halen. De voorstellingen van circus Krone beginnen 's avonds om acht uur. Er zyn ook matinees: op woensdag, zaterdag en zondag om drie uur. Op maandag, dinsdag, donderdag en vrydag om kwart over vier. De toegangsprijzen variëren van acht gulden voor het goedkoopste kinderkaartje tot 35 gulden voor de eerste rang. En voor wie het nog niet mocht weten: op en om de Müllerpier is volop parkeerruimte... Polaroid ?lf Foto VAN VUUREN Eersteklas Waarin tv's vanaf 250,- V* J 'vjv 5 m SS-A (INGEZONDEN MEDEDELING) o O ZD O c co zx 3 O z /VMI r- r 1 Hoogstraat 104-106, Schiedam Tel 010-4266720 (INGEZONDEN MEDEDELING) In de nieuwe winket van Ser vies Spijk vindt u sen hele showroom vol tv'# en vi deo's. Verder bent u ook voor al uw paratle» aan tv en video bij Service Spijk aan het Juiste adres i met 3 maanden garantie. ichtedam 8 Tel- 4271074 0' 4 «1860-13945 j Vooraf gratis prijs opgave 1 geen voorrljkosten l Garantie op reparatie en verkoop van onderdelen

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1