Universiteit kraakt rapport over ch irurg Boejharat Te mooi om weg te laten spoelen Geld terug voor te hoge stookkosten Haring- en Bierfeest: duurder, maar nog net zo swingend mm i mi sfe Vanaf vandaag: zelf frankeren Het Vrije Volk SCHIEDAM Onderzoekers laten weinig heel van conclusies van Nederlandse Orthopeden Vereniging Lichte toename werkloosheid Nieuwe FRANS VAN THIENEN, 60 JAAR BETROUWBAARHEID 109.00 f1 1 ite mpl Hangkast wit GROTE SORTERING KEUKENBUFFETS wmmm Verlichte B's op gevel Broersveld '«sasss*: Royale boekenkast Witte of bruine HOUTEN TAFELS mm Sill PSf nmM18» Legkast wit ws PAGINA 12 DINSDAG 22 AUGUSTUS 1989 Door Ad Hoogerwerf VLAARDINGEN De Faculteit' Bestuurskunde van de Katholieke Universiteit Brabantheeft kritiek geuit op het rapport van de Neder landse Orthopeden Vereniging (NOV), waarin de praktijkvoering van de Vlaardingse chirurg H, K. Boejharat wordt doorgelicht. Mede op basis van dit NOV-rapport is Boejharat door de directie van het Holy-ziekenhuis geschorst. In de tién pagina's tellende contra-ex pertise laten de onderzoekers wei nig heel van de conclusies van de NOV. Dit stelt één van Boejharats sympathisanten die de contra-ex pertise onder ogen heeft gehad. Ook de leiding van het ziekenhuis zou er in het verslag slecht afko men. In het Brabantse universiteits rapport zou de onderzoeksmethode van de NOV-commissie worden ge laakt, omdat Boejharat te weinig weerwoord heeft kunnen geven. Ook zou deze commissie van ortho peden te weinig oor hebben gehad voor werknemers in het Holy-zie- kenhuis, die zich positief over Boejharat wilden uitlaten. De ort hopedisch chirurg is geschorst om dat hij onnodig zou opereren en fraude zou hebben gepleegd met declaraties. De zaak werd vorig jaar aange zwengeld door het ziekenfonds Delfland-Schieland-Westland (DSW), dat met een lijvig verslag het medische reilen en zeilen van Boejharat afkraakte. Ook dit rap port zou door een onderzoek van de Eindhovense universiteit met de grond gelijk zijn gemaakt. De Vlaardingse arts vecht op dit moment'zijn ontslag aan bij het Scheidsgerecht voor het Neder landse Ziekenhuiswezen. Hij moet volgende maand vertrokken zijn, maar weigert vrijwillig op te stap pen en houdt nog altijd spreekuur. Wel heeft hij voor een dag in de week een vervanger aangesteld, die de grote operaties naar Boejha rats inzicht verricht. De kleinere operaties verricht hij zelf. Morgenavond zal de Vlaar dingse gemeenteraad aandacht aan de affaire-Boejharat besteden. Op de agenda van de commissie Volksgezondheid staan brieven van sympathisanten van Boejha rat, die vinden dat de gemeente raad zich in het geschil tussen de arts en de ziekenhuisdirectie moet mengen. Sancties Ook de Vlaardinger Henk de Heer, wiens dochter naar volle te vredenheid door Boejharat is geo pereerd, hoopt dan antwoord te krijgen op een vijftiental vragen die hij heeft gesteld. „Waarom heeft voormalig directeur Trom mel van het Holy-ziekenhuis nooit klachten over deze arts gehad? Waarom is ziekenhuispersoneel met sancties bedreigd omdat het zich achter Boejharat Wilde scha ren? Zo zijn er nog een aantal vra gen waar ik slechts standaard ant woorden op krijg. Want de ant woorden luiden precies hetzelfde als op totaal andere vragen die ge steld zijn door anderen." Het college van burgemeester en wethouders heeft inmiddels een ontwerp-antwoordbrief aan twee Boejharat-sympathisanten, onder wie de vrouw van De Heer, opge steld, De twee hadden het college verzocht een onderzoek in de kwestie Boejharat in te stellen. Uit de ontweipbrief blijkt dat het col lege vindt dat deze aangelegenheid een zaak voor het Holy-ziekenhuis is, en dat het niet nodig is zelf een onderzoek in te stellen. Het college voert als argument het feit aan dat de zaak reeds 'onder de rechter' is. In de loop der maanden zijn enige honderden sympathiebetuig ingen bij het ziekenhuis bezorgd van ex-patiënten, die blijk gaven van htm tevredenheid over Boejharat.' Er is geen enkele geg ronde klacht over de Vlaardinger bekend. Volgeds interim-directeur L. M. van den Akker van het Ho ly-ziekenhuis valt er niet met Boejharat te werken. De sfeer op de operatiekamers was zo slecht, dat ontslag hoe dan ook door de di rectie zou zijn doorgevoerd. Van meet af aan is Boejharat in de aanval gegaan. „Al moet het mijn laatste cent aan advocaten kosten, ik laat me niet op deze smerige manier buitenspel zetten," reageerde hij fel. Volgens Boejha rat die van Surinaams-Hin- doestaanse afkomst is wordt hij al jarenlang gediscrimineerd en is jaloezie en afgunst van minder succesvolle collega's de oorzaak van het slepende conflict, waarvan hij nu de dupe is. Dat hij andere, en naar eigen zeggen geavanceer dere operatiemethoden gebruikt, vindt zijn grondslag in de oplei ding die Boejharat heeft genoten. Ook een medisch verschil van me ning speelt daarom mee, meent de chirurg. „Ik heb enkele aanbiedingen achter de hand. Ik ben echter in mijn eer aangetast en zal niet op geven," gaf Boejharat enige tijd ge leden als commentaar. Zolang de zaak bij het Scheidsgerecht in be handeling is, geeft hij geen reactie op de gebeurtenissen. SCHIEDAM Bewoners van de twee jaar oude huurwoningen aan de Mariastraat in Schiedam krijgen bedragen terug van enkele honderden en zelfs meer dan twee duizend guldens wegens te hoog berekende stookkosten. Ongeveer vijftig bewoners waren gister avond in- zaal Irene aanwezig waar de Woningbouwvereniging Schiedam (WBS) en een werkgroèp van de Bewonersvereniging Schie dam West (BVSW) het resultaat be kendmaakten van hun langdurige besprekingen. Tevens kregen de bewoners adviezen over de juiste toepassing van de verwarmingsin- stallatie. De bewonerswerkgroep heeft volgens secretaris J. de Kievith van de BVSW slechts met veel moeite de woningbouwvereniging ervan kunnen overtuigen, dat de berekening van de stookkosten in de nieuwe woningen veel te wen sen overiiet en de aangebrachte in stallaties niet deugden. Hij meent ook, dat de nu overeengekomen te rugbetaling door de WBS van be- iang is voor de bewoners „van de nieuwe gemeentewoningen aan de Mariastraat. De huurders van die woningen hebben ongeveer dezelfde klachten en ook daar is een werkgroep van de bewoners met de verhuurder (Gemeentelijk Woningbeheer) in de slag over terugbetaling. Door Marcel de Klerk MAASLAND Tussen de druk te en het lawaai van Vlaardingen, Maassluis en Maasland liggen de Vlietlanden. Het ziet er oppervlak kig allemaal heel gewoon uit, maar het is een uniek natuurge bied. Wie verder kijkt dan zijn neus lang is kan er genieten van een oase-achtig geheel van exoti sche bloemen, vogels en visrijk water. Het geheel ontleent zijn waarde vooral aan het feit, dat de grond onaangeroerd is gebleven door mensenhanden. Alles ligt er nog net zo bij als in de middeleeuwen. En gedurende een tweetal weken zijn er jonge mensen uit heel Euro pa en zelfs Senegal actief om iets te leren en een bijdrage te leveren aan het behoud ervan. Ze doen dit door het oogsten van hooi, dat ge bruikt wordt om de randen van de weilanden te versterken; zo kun nen de wallekanten niet zo gemak kelijk afkalven. De 'hooiers' wer ken binnen een project, dat mede gecoördineerd wordt door Jan Hofman. Een man met veel hart voor zijn werk, die er voortdurend op hamert dat er flink gewerkt moet worden om dit alles te be houden. „Door de toenemende plezier- vaart vindt er steeds meer afslag plaats. De„begroeiing aan. de rand van de weilanden moet versterkt worden. Dat is één van de zaken waar ik mij mee bezighoud," aldus Hofman. Het project, dat voor het tweede jaar van internationaal ka liber is, wordt t verder bestierd door het Instituut voor'Natuuredü- catie en de Stichting Internationa le Werkkampen. Laatstgenoemde maakt zich sterk voor bewustwor- Het geoogste hooi wordt by het 'schonen' van de Vlietlanden per schuit afgevoerd. ding van politieke en sociale pro blemen. Monumentenzorg verzorgt voor de deelnemers aan het pro ject excursies. Ze hoeven zich dus geen moment te vervelen. Tsjechoslowaken, Engelsen, een Senegalees, Nederlanders en nog een aantal andere Europese af vaardigingen staan gebroederlijk met de hooivork in de hand. Het weghalen van "het hooi, het ver voer per schuit en het opslaan be horen tot de voornaamste taken van het internationale gezelschap. Jan Hofman vertelt over de ge schiedenis van het 'schonen' van de Vlietlanden; „Tot in de jaren .'50 _warren_alle. landerijen in han den van. zelfstandige boeren. Zij zorgden zelf voor de groei en de oogst. In de weilanden waren greppels aanwezig, die voor een goede waterhuishouding moesten zorgen. Zonder deze greppels zou. hét veen inklinken en waardeloos voor bebouwing zijn." Hofman vervolgt: „Na de jaren '50 verdwenen er steeds meer boe ren. De zorg voor het land werd ook minder. De greppels groeiden dicht en het gevaar voor inklinken stak de kop op. Monumentenzorg heeft toen grote delen aangekocht. Eén van de doelstellingen was om de waterhuishouding weer op een goed peil te brengen." Er wordt nu nog steeds hooi geoogst en dat is een goed teken. Het hooi wordt on der meer gebruikt bij het bekisten van de randen van de weilanden. Vroeger werd er alleen gaas ge spannen, maar dat bleek niet te werken. Er vond nog steeds afkal ving plaats. Het hooi zorgt nu sa men met klei voor een extra buf fer. In de wintermaanden klinkt het hooi in en komt dan op gelijke hoogte met de rest van het land te liggen. Arrogantie De jongeman uit Senegal pro beert tijdens het hooi-project zo veel mogelijk kennis op te doen wat betreft praktische waterhuis houding. Hij vertelt dat het in zijn land vrijwel onmogelijk is goede landbouw te bedrijven. Door ge brek aan kennis en arrogantie van de bestuurders spoelt zo'n beekje al het vruchtbare land weg door ero sie. Als hij thuiskomt wil hij men sen gaan 'overtuigen van andere mogelijkheden. De belangrijkste doelstelling van de Stichting Inter nationale Werkkampen is wat hem betreft verwezenlijkt. Als de groep vertrokken is, blijven rei gers, kuifeenden, koekoeksbloe men en breedbladerige kartelbla deren het gebied bewaken. Het is te mooi om zomaar weg te laten spoelen. VLAARDINGEN Nog even en het is weer zover; op zaterdag 2 september vindt voor de 17de maal het traditionele Haring- en Bierfeest plaats. Begonnen als fes tijn ter ere van 700 jaar stadsrech ten in 1973 biedt het spektakel op de eerste dag van september nog altijd plezier voor iedereen die houdt van een dagje onbekommerd genieten met muziek, show en na- tuurlijk haring en bier. De prijzen voor de haring en het bier zijn dit jaar met een kwartje gestegen. Deze keer betaalt men voor een bekertje bier 2 gul den en een haring kost net zoveel. „Dit omdat bleek dat vorig jaar 95 percent van de mensen riep: 'Laat dat wisselgeld maar zitten'," aldus de heer Van Zanten, voorzitter van de Stichting Haring- en Bierfeest in Vlaardingen. Bij de presentatie van het pro gramma bracht hij nog even de mensen in herinnering die er nu niet meer bij zijn. Frits Warmen- hoven en Jan Brouwer kregen een in memoriam. Ook Ton Braven- boer, die normaal actief bij de or ganisatie betrokken was, ontbreekt dit jaar: hy ligt al gedurende een lange periode in het ziekenhuis. Volgens traditie zijn ook dit jaar alle evenementen weer gratis toegankelijk. De parkeergarage idem dito. Verder komt er natuur lijk weer veel muziek en zingen Peter Douglas -(de Nederlandse Frank Sinatra), Trea Dobbs, Ben Cramer, Rita Young, en Martin Eden. Op podium 2 bij de Dayer- staat onder andere de talentvolle en swingende formatie Sea-Breeze uit Vlaardingen geprogrammeerd. Een bijzonder onderdeel dit jaar op het Haring- en Bierfeest zal de politieke markt zijn. Met de verkiezingen van 6 september voor de deur is er in de Waalstraat gelegenheid voor iedere politicus om op een sinaasappelkistje zijn zegje te doen. Dit alles in de tradi tie van de bekende speakerscorner in het Londense Hydepark. De loting van de roeiwedstrij- den is, om de ploegen zo eerlijk mogelijk in te kunnen delen, ver schoven naar 2 september. Vorig jaar waren een aantal deelnemers ontevreden. Zij zeiden dank zij de indeling geen kans op de overwin ning te maken. De officiële opening van het Haring- en Bierfeest vindt plaats om elf uur 's morgens. De hande ling wordt deze keer niet door een Lekende Nederlander verricht maar door burgemeester Van Lier en horeca-voorzitter Peter Kurvers voor de deur van diens etablisse ment aan de Oosthavenkade. T a's®! 80 br x 28 d. x 180 hoog in wit en eiken kleur 70 X 70 cm 139.00 60 x 90 cm 149.00 70 x110 cm 169.00 mm wMS llglfl ■!ÏJk kiM H 80x60x173 hoog 169.00 80x60x173 cm 169.00 WfW: ,W |p SCHIEDAM/VLAARDINGEN Het aantal werklozen in het gebied Nieuwe Waterweg-Noord is in de maand juli weer toegeno men. Na de sterke daling in juni, moesten vorige maand weer 233 meer werkzoekenden worden in geschreven. In totaal zijn nu 8249 mensen zonder baan in het gebied tussen Schiedam en Ro zenburg. Het werkloosheidspercentage steeg vorige maand met 0,3 per cent tot 1 i percent. Dit percenta ge komt voor het grootste gedeel te voor rekening van de manne lijke beroepsbevolking. Want 5062 mannen zorgen voor een aandeel in het totale werkloos heidscijfer 'van 51,4 percent. Daar staan voor werkzoekende vrouwen cijfers als 3187 en 38,6 percent tegenover. Zowel bij de mannen (115) als bij de vrouwen (118) nam het aantal werklozen toe. Van het totale aantal werkzoe kenden in de regio Nieuwe Wa terweg-Noord hebben 1567 per sonen een niet-Nederlandse na tionaliteit. Dat betekent een da ling van 0,3% tot een percentage van 19,0 percent. De 1049 werk loze Turken vormen daarvan de hoofdmoot. Alle gemeenten in deze regio kregen in juli te maken met een toename van de werkloosheid. In Maasland was zelfs sprake van een stijging van tien percent, het werkloosheidscijfer daar steeg naar 74 personen. In juli waren nog 67 mensen uit die gemeente zonder werk. De oorzaak van de toename is het aantal schoolver laters, meldt het Gewestelijk Ar beidsbureau Nieuwe Waterweg- Noord. In Schiedam steeg het aantal werklozen met 117 tot een aantal van 3584. Deze stijging zorgt er uiteindelijk voor dat 14,3 percent van de Schiedamse afhankelijke beroepsbevolking zonder baan zit. Dat cijfer ligt boven het lan delijk gemiddelde. Volgens het arbeidsbureau is dat onder ande re een gevolg van de verminder de werkgelegenheid in de me taalsector. Vooral kantoor- en handels- personeel had te kampen met een sterke toename van de werk loosheid. Terwijl 128 personen zich lieten uitschrijven, meldden 231 mensen zich vorige maand bij het arbeidsbureau aan als werkzoekend. Alleen voor geïnte resseerden in een baan in de sec tor voeding en chemie was een enigszins gunstige ontwikkeling zichtbaar. In deze beroepsgroep nam de werkloosheid af met drie personen. Het aandeel in het totale werkloosheidscijfer van mensen met een lagere opleiding, met ba sis of onvoltooid vervolgonder wijs, is opvallend genoeg licht gedaald. Die groep zag haar aandeel dalen met bijna één per cent, tot 47,9%. Het percentage van mensen zonder baan met een LBO- of MAVO-opleiding steeg in juli tot 32,8 percent, de maand daarvoor was nog sprake van een cijfer van 32,4%. Het aantal werklozen dat lan ger dan één jaar ingeschreven staat als werkzoekend, nam weer toe. In juli waren 4302 mensen langdurig werkloos. In juni wa ren dat er nog maar 4264. Het overgrote deel van deze groep be staat uit mannen (2752). Het aan deel van langdurig werklozen in het totale werkloosheidscijfer be draagt dus nog steeds meer dan de helft (52,2 percent). ROTTERDAM Klanten van de PTT kunnen van af vandaag zelf hun post franke ren. PTT Post heeft daartoe frankeer- automaten opge steld in de hoofd postkantoren ln zes gemeenten: Rotterdam, Delft, Gouda, Den Haag, Den Bosch' en Veenendaal. In combinatie met de automa ten zijn in de postkantoren ook een brieven- en pakjesweger ge plaatst, zodat de klant aan de hand van een ta- rie venoverzicht zelf het juiste be drag kan bepa len. Daarna kan hy een strook uit de automaat ha len om de post te frankeren. De apparatuur kan stroken met veertien ver schillende waar den leveren. Zy accepteren stui vers, dubbeltjes, kwartjes, gul dens en rysdaal- ders. Eventueel wisselgeld wordt door de automaat teruggeven. SCHIEDAM De winkel straat Broersveld in Schiedam krijgt een face-lift. Op initiatief van de winkeliersvereniging ko men aan de gevels in de straat zeventig verlichte letters B te hangen. De letters hebben een af meting van 80 bij 50 centimeter en hebben elk 14 lampen. Ze zijn intussen door de fabriek afgele verd. Eigenlijk hadden de letters al moeten hangen, maar de ge meente stak vooralsnog een stok tussen de spaken. Winkeliersvoorzitter Frans van Thienen: „Eerst wil het ge meentebestuur van elke pandbe- zitter in de straat een schriftelij ke verklaring van 'geen bezwaar' tegen onze verlichting. Daaraan wordt nu gewerkt. Het zal dus nog enige tijd gaan duren voor dat de monteurs aan het werk kunnen." De verlichting vergt een in vestering van dertigduizend gul den. Dit geld komt uit bijdragen van de leden van de winkeliers vereniging. Van Thienen; „Het aanbrengen van de ornamenten is één van onze maatregelen om de aandacht van het publiek op onze winkelstraat gevestigd te krijgen. Schiedam is meer dan alleen de Hoogstraat of de Hema. Onze winkelstraat heeft allure en is bovendien springlevend." -J Audio- en video apparatuur gestolen VLAARDINGEN Tijdens afwezigheid van de bewoners is ingebroken in een woning aan de Frederik Hendriklaan. Via de serre en een openstaand bo- venraam is men de woning bin nenkomen. Tot de buit behoor den verschillende sieraden, au- dio- en videoapparatuur en eéh/}J geldbedrag van 400 gulden. De.ivi waarde van de gestolen spullen1 wordt geschat op ongeveer., *Ch 5600 gulden. y,r..-q Betrapt bij inbraak T" SCHIEDAM Een vijftien- jarige Schiedammer is varf-1"" nacht tegen half vier door dê'" politie in zijn kraag gegrepen11"*1 na een inbraak in snackbar Ké/°/ tel Binkie aan de Eduard van'''"2 Beinumlaan. De politie was ge-1'-"1 waarschuwd door een buurtbe/ woner, die de jongeman in het1 nachtelijke uur had opgemerkt'" in de tussen de flatwoningen" 11 van Groenoord staande snack- 4 bar. *r' Inbraak in pompstation VLAARDINGEN Bij een; inbraak gisternacht in een"" pompstation aan de zuidelijke7 rijbaan van de Rijksweg 20 werd een onzachtzinnige me thode om binnen te komen ge- 1 bruikt. Met twee trottoirtegels werd de glazen toegangsdeur van het benzinestation inge- gooid, waarna de dader(s) zich ontfermden over een aantal'-, sloffen sigaretten. Ook werden' verschillende kasten doorzocht, waarvan de inhoud kennelijk niet interessant was voor het inbrekersgilde. Zowel de waar de van de gestolen sigaretten als het schadebedrag is nog on bekend. Romeo in de verkeerde tuin HOEK VAN HOLLAND Een 19-jarige Hagenaar die tij dens een vakantie enkele Hoek se meisjes had ontmoet, besloot dit weekeinde een bezoek aan enkelen van die meisjes te brengen. Op de camping trof hij één van "de meisjes met wié" hij op' stap ging." Omdat het daarna vrij laat was geworden, de laatste bus was vertrokken en de jongeman had geen geld meer, besloot hij bij één van de andere mëisjëOn; "M i tuirfftte gaan slapen. Maar aan De Hoef slag vergiste hij zich in het pand en werd door de bewoner aangezien voor een inbreker. Dat leidde tot een vechtpartij waarbij de buren hulp .verleen den. De politie moest de Hage naar min of meer bevrijden door hem mee te nemen naar het bureau. Zijn verhaal bleek te kloppen en hij is inmiddels weer op vrije(rs) voeten gesteld. Vertrouwen misplaatst HOEK VAN HOLLAND Een 21-jarige vrouw uit Honse- lersdijk die bij Hoek van Hol land in zee wilde gaan zwem men, nam geen enkel risico. Zij vroeg aan een andere vrouw, die met twee kinderen bij haar 1 in de buurt zat, of zij haar hor loge ter waarde van 500 gulden"" zolang wilde bewaren. De onbé-' kende vrouw was heel behulp-' zaam,' borg het horloge secuur' in haar tas, maar toen de Hon- seiersdijkse terugkwam van - haar zwemtocht, bleken vrouw/" kinderen en horloge verdwe- nen. Buurthuis Oost toont programma VLAARDINGEN Bij dei f aanvang van het nieuwe sei- zoen heeft Buurthuis Oost een programmaboekje uitgegeven; Daarin zijn de verschillende cursussen voor peuters, kleu-1 ters, andere jongeren en voir": wassenen opgenomen. Zo biedt het boekje informatie over de tijden en de kosten van onder"' meer de peuterspeelzaal, dei-I kinderclub, de muziekavonden en de fotocursus. Voor meer ih-oi formatie over het boekje en Kev-k komende seizoen kan het buurt^v huis worden gebeld. Het tële- foonnummer: 4356954. SVV in trek: meer voorverkoopadressenbü0" r*eun SCHIEDAM De belang-ai stelling voor SVV's thuis wed? U strijden blijkt zo groot, dat de1" eerste divisie het aantal voort, verkoopadressen heeft uitge*>? breid. Voor het duel van woensdag met VVV zijn vooraf toegangskaarten verkrijgbaar op de volgende adressen: in Schiedam: kantine op sportpark Harga en de sigarenmagazijnen Van der Boor (Groenelaan), 't Hoekje (Boerhaavelaan), Nieuw- land (P. J. Troelstrastraat 31) en Beck en Michel (Geuzen- plein 9, Woudhoek). Te Vlaar- •dingen: Fewe zonwering (Prins Hendrikstraat 2) en de Tabaks winkel (Floris de Vijfdelaan 154). (INGEZONDEN MEOEDEUNG! -ij /Jewi fyyf.yy.-:- ft ftft *'.A, iyk/ïk. Wfffi A MMWeneM ffï/s' //A .n. T-7"* n. -V

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1