Gemeente mengt zfch niet n zaak-Boejharat Na 24 jaar eindelijk een nieuw schoolgebouw! 'Hij was de wegenwacht van Sch edam' Het Vrije Volk SCHIEDAM Glas Sympathisanten krijgen geen antwoord op vragen Commissie wil eerst uitspraak afwachten Eigenaar van Panda-bar trekt het boetekleed aan Eerste paal geslagen voor nieuw gebouw brandweer Ben Verkaaik, chef autowerkplaats ONS, na vijfendertig jaar vervroeg met pensioen PAGINA 18 DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1989 Door Jan Booister Wie wel eens met de trein Vlaardingen verlaat, zal de wachtruimte kennen op het Centraal Station. Een donke re hal, volgekladderde mu ren en brandgaten op de vloer van de uitgetrapte peu ken. Ik heb er regelmatig ge zeten, een krantje lezend en wachtend op de trein. Vooral één voorval daar her inner ik me. Dat was de binnen komst van een stomdronken, hevig waggelende man. Hij dacht door te kunnen laveren naar het restau rant-gedeelte, maar kwam niet ver. De glazen deur had hij niet als zodanig herkend en met een enor me knal was hij met zijn snufferd tegen het fraai gepoetste glas tot stilstand gekomen, het vieze, natte, bruine peukje dat aan zijn onder lip hing op mondhoogte aan de deur achterlatend. Zonder een kik te geven had hij iets gemompeld van „Nou ja, dan niet", had zich omgedraaid en was vertrokken, nog even ver baasd aan zijn lippen pulkend om dat hij zijn peuk miste. Van de week moest ik weer aan hem denken. Ik was in het splinternieuwe postkantoor bij het Liesveld. Als je daar bij de kassa's weggaat om naar buiten te gaan kun je, als je niet oplet, rechtdoor lopen tegen een glazen ruit. Een wat oudeie vrouw voor me deed dat bijna. Op een half metertje van de glazen wand had ze haar fout door en ging ze op tijd naar links, naar de echte uitgang, een flinke klap voorkomend. Want hoe gaat het met die dingen? Ze zorgen dat je alles ziet, maar wat je moet zien, daar ma ken ze je niet op atte'nt. VLAARDINGEN Burge meester van Lier heeft giste ren de eerste paal geslagen van het nieuwe gebouw van de brandweer, dat even ach ter de kazerne aan de Hoflaan komt te liggen. Verwacht wordt dat de werkzaamheden begin januari zullen zijn afge rond. De totale kosten bedra gen bijna anderhalf miljoen gulden. In januari zal dan worden aangevangen met de verbou wing van de huidige brand weerkazerne. Uitbreiding en verbouwing van de huidige accommodatie waren noodza kelijk, omdat de behuizing te klein was geworden. Het groeiend personeelsbestand van de laatste jaren zorgde voor een situatie die niet meer voldoet aan de moderne eisen. Het nieuwe gebouw biedt onder meer ruimte aan een garage, instructie-lokalen, een spreekkamer en een kantine. Op de tweede verdieping moe ten uiteindelijk ook de kamer van de brandweercomman dant en de administratie ko men. Door Bernadette Neelissen VLAARDINGEN De raads commissie voor Volksgezondheid heeft zich gisteren achter een ont- werp-brief van B. en W. ge schaard, waarin het college ver klaart geen gemeentelijk onder zoek te willen instellen in de zaak rond de omstreden Holy-zieken- huis chirurg H. K. Boejharat. Het college had de brief opgesteld in antwoord op vragen van Boejharat-sympathisanten me vrouw N. de Heer-Bergsma en de heer Th. L. Schols. De commissie schaarde zich vrijwel unaniem achter de stelling van burgemeester en wethouders dat deze aangelegenheid een zaak voor het Holy-ziekenhuis, en dat eerst de uitspraak van het Scheids gerecht, dat de zaak momenteel in behandeling heeft, moet worden afgewacht. De enige dissonant in de algemene eensgezindheid kwam van commissie-lid J. C. Fial-van Wingerden (SP). Zij vond dat het college 'tijd zat' heeft gehad om zich te beraden over de kwestie, en dat de vragen van Schols "en De Heer best beant woord hadden kunnen worden. „Het college maakt zich op deze manier te gemakkelijk van af," zo zei zij. Voorzitter H. H. van der Linden meende echter dat de vra gen pas ingekomen waren toen de zaak-Boejharat al onder de rechter was. „Onzin," zo zei Henk de Heer, echtgenoot van vragenstelster Nei de Heer. „Onze vragen, waarop we wederom geen antwoord hebben gehad, dateren al van 26 april, en toen liep er nog helemaal geen rechtszaak. Ik voel me afge scheept, ook omdat de commissie nu maar één van de drie destijds door ons gestelde vragen heeft be antwoord." Voorzitter Van der Linden wilde desondanks niet in gaan op een nieuwe serie van vijf tien vragen die De Heer tijdens de vergadering indiende. „De gemeente kan nu niets doen," zo luidde zijn betoog. „We zullen de vragen bekijken en ver der meenemen. Het Holy-zieken huis is een onafhankelijke instel ling, het is hun eigen zaak en niet die van de gemeente. Het gemeen tebestuur moet zich van deze zaak afwenden." Commissie-lid L. ten Have (PvdA) wilde de vragen wel 'doorseinen' aan het stichtingsbe stuur van het Holy-ziekenhuis. „Kunt u, die nota bene zelf voorzitter van het stichtingsbe stuur van het Holy-ziekenhuis is, dan niet bewerkstelligen dat Boejharat en het stichtingsbestuur om de tafel gaan zitten en de zaak uitpraten?" vroeg Henk de Heer nog aan Van der Linden. Maar ook hierop kreeg hij een ontkennend antwoord. „Ik denk niet de de ge meente ook maar iets in deze zaak wil doen," zuchtte een teleurgesteld de De Heer nadat het agendapunt was afgehandeld. „Van der Linden zegt dat het niet kan, maar dat ge loof ik niet. Hij zit toch zelf als vertegenwoordiger van de gemeen te in het stichtingsbestuur? Hij is toch onze vertegenwoordiger?" Rapporten De affaire-Boejharat kwam vo rig jaar in het nieuws toen het zie kenfonds Delfland-Schieland-West- land (DSW) een rapport publiceer de over het medische reilen en zei len van de Vlaardingse chirurg. Er zou met Boejharat 'niet te werken' zijn. Volgens Boejharat zelf zouden de klachten op discriminatie en ja loezie op zijn geavanceerde behan delmethodes gestoeld zijn. Naar aanleiding van het DSW-rapport stapte Boejharat naar de rechter, die zei dat een onafhankelijke commissie de zaak maar eeia, moest doorlichten. Dit leidde tot een op verzoek van directie gemaakt rapport door de Nederlandse Orthopeden Ver eniging (NOV), dat eveneens nega tief voor de chirurg uitpakte. Een rapport van de faculteit wiskunde en informatica van de Technische Universiteit Eindhoven liet op zijn beurt weer geen spaander heel van het DSW-rapport. En om het een voudig te houden kraakte een on langs verschenen rapport van de faculteit bestuurskunde van de Katholieke Universiteit Brabant het NOV-rapport weer af. De Heer: „Volgens de samen stellers van dat Brabantse rapport hoort het NOV-rapport thuis in Story of Privé." Boejharat, die zijn ontslag aanvecht voor het Scheids gerecht, zou inmiddels een 'gouden handdruk' van het Holy-bestuur hebben geweigerd. „Logisch," zegt De Heer, wiens dochtertje door Boejharat naar volle tevredenheid is geopereerd. „Die man wil geen geld, die wil werken. Er moet recht geschieden." Boejharat moet volgende maand vertrokken zijn, maar weigert vrij willig op te stappen. Hij heeft voor een dag in de week een vervanger aangesteld voor de grotere ingre pen, maar doet kleine operaties nog altijd zelf. Ook houdt hij nog steeds spreekuur. Door Marcel de Klerk Vlaardingen Woensdagmor gen om 10 uur vond in de Holy- wijk de feestelijke opening plaats van een nieuw schoolgebouw. Een school voor speciaal onderwijs, een school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden; kort weg LOM. Men heeft er 24 jaar op moeten wachten. De prof. Kohnstammschool was voorheen gehuisvest aan de Van de Duijn van Maasdamlaan. In 1965 begonnen met een aantal hokken, zoals mevrouw De Kok, voormalig hoofd van de school, in haar toespraak vertelde. Daarna uitgegroeid tot een gebouw met ei genlijk te weinig faciliteiten en nu een nieuwe plek met meer accom modatie, waaronder een multi functionele hal voor onder ande ren ouderavonden. Ook zijn er nu speciale ruimtes voor onder ande ren een logopedist. Om 9 uur vertrok een stoet ver klede kinderen, onderwijzers en een draaiorgel van de oude lokatie op weg naar het nieuwe gebouw aan de Meeuwenstraat. Daar aan gekomen wachtte een handjevol ouders en andere genodigden hen op. Rond 10 uur kon de opening beginnen. Mercedessen Als eerste nam de hoofdonder wijzer het woord. Opvallend was de verteltrant waarin de toespraak gehouden werd. Weinig formele woorden, en een kring van en thousiaste kinderen om hem heen. Daarna was de beurt aan me vrouw de Kok: „Dag lieve kinde ren, geachte grote mensen. Heel lang geleden waren er veel kinder tjes die niet zo goed mee konden komen op school. De gemeente vond dat daar iets aan moest ver anderen." En de heer Frankx was het daar als afgevaardigde van de gemeente Vlaardingen helemaal mee eens: „De traditie van de Feest gisteren voor de leer lingen van de prof. Kohn stammschool: zij konden na lang wachten eindeljjk hun nieuwe schoolgebouw aan de Meeu wenstraat be trekken. 3% grondlegger, prof. Kohnstamm, wordt voortgezet." Na het doorknippen van een groot laken was het officiële ge deelte achter de rug. Gebak, koffie voor de volwassenen en een clowns-act voor de kinderen. Me vrouw De Kok bleek na afloop be reid iets meer te vertellen over de functie van deze school. „Mijn streven is altijd geweest om de kinderen op de LOM-school zo goed mogelijk voor te bereiden en op te vangen, zodat ze daarna binnen het reguliere onderwijs kunnen functioneren. Deze kinde ren bezitten een normale intelli gentie. Door moeilijkheden en spanningen komen deze echter langzamer tot ontwikkeling dan de meeste leeftijdgenoten," aldus me vrouw De Kok. „Ik ken een aantal van hen die ingenieur geworden zijn en anderen hebben het bin nen de verpleging heel ver ge bracht," zo gaat ze verder. „LOM' ers zijn net Mercedessen. Alles zit er op, maar ook zo'n voertuig kan een lekke band hebben." Op het juiste moment ingrijpen, daar gaat het volgens mevrouw De Kok om. Om tot een goede inschatting van een kind te komen, werken schoolarts, hoofd van de school en psycholoog nauw samen. Alleen als alle drie de mening zijn toege daan dat het kind in aanmerking komt voor speciaal onderwijs, wordt de toelating op de LOM- school overwogen. Een andere keus dan de LOM-school kan wor den een school voor moeilijk le rende kinderen of een voor zeer moeilijk lerende kinderen. Bij leerlingen van laatstgenoemde scholen zijn de leerproblemen meer van structurele aard. Bij LOM-onderwijs is een goed contact met de ouders van essenti eel belang. Immers, de kinderen hebben vaak een leerachterstand door omstandigheden thuis of in de familie. Volgens mevrouw De Kok is de samenwerking met ou ders in vrijwel alle gevallen goed tot zeer goed geweest. Is deze school uniek in Vlaar dingen? Mevrouw De Kok wist te vertellen, dat de school bij haar start in de jaren zestig een grote regio-functie had. „Kinderen tot ,Hoek van Holland kwamen hier naar toe. Maar we hadden ze niet van Schiedam. Die hadden al snel een eigen katholieke school." „En in 1967 kwam er in Vlaar dingen een christelijke school bij in de Westwijk. Tot nu toe zijn on ze school en deze laatste de enige twee LOM-scholen in Vlaardin gen." Mevrouw De Kok en ander onderwijzend personeel zijn er wel van overtuigd, dat allereerst de kwaliteit van het (basis)onderwijs moet verbeteren om tot een visie te komen over al dan niet uitbrei den van het aantal LOM-scholen. „De individuele aandacht van de leerlingen moet weer centraal ko men Dan worden problemen veel eerder zichtbaar." VLAARDINGEN Na een pe riode van 'radiostilte' hebben de beide partijen in de discriminatie affaire rond de Panda-bar, de Vlaardingse horeea-ondernemers en de gemeenteraadsleden Jan Bulva (VVD) en Arnold van Kalken (PSP), een gezamenlijke verklaring uitgegeven. Volgens deze verkla ring 'valt te constateren dat tot dusver de discriminatieproblema- tiek in de Vlaardingse horeca geen noemenswaardige rol speelt'. Men kwam tot deze conclusie na enkele ronde tafelgesprekken (op initiatief van de voorzitter van de Vlaardingse horeca-organisatie Peter Kurvers) tussen Panda-eige- Akkers en Hoven in nieuw Spaland SCHIEDAM De straatnamen in de nog te bouwen wijken Spa- land-Oost en Spaland-West zullen verband houden met het platte land. Dat is het advies van de commissie Straatnamen aan de ge meente. Het eerste deelgebied bij de Harreweg, waar de eerste wonin gen al aan het eind van dit jaar worden opgeleverd, zal „de Ak kers" worden genoemd. Voor de andere deelgebieden wordt ge dacht aan de benamingen 'de Ho ven', 'de Tuinen', en 'de Velden'. naar F. Gadeijne en de twee raads leden. Tijdens deze discussies, die volgens de verklaring 'zeer posi tief verlopen zijn, heeft Gadeijne toegegeven dat 'door een misver stand' de heren Bulva en Van Kal ken op 19 juni van dit jaar de toe gang tot de Panda door de portier is geweigerd. Gadeijne zegt het incident te be treuren, en verklaart dat het is ontstaan door zijn 'toelatingsbe leid'. Dit beleid zou niet gebaseerd zijn op discriminatoire criteria, maar zou er slechts op gericht zijn 'ongewenste problemen' in de zaak te voorkomen. Aan de hand van het voorval met Bulva en Van Kal ken en 'sommige anderen' heeft Gadeijne ingezien dat zijn beleid, 'hoe goed ook bedoeld', tot situa ties kan leiden 'die worden uitge legd zouden kunnen worden als discriminatie'. Voor Gadeijne is dit een reden om zijn personeel instructies te ge ven die dit soort incidenten in de toekomst moeten voorkomen. Hij verklaart nadrukkelijk dat 'nooit de bedoeling is geweest van zijn beleid om wie dan ook te discrimi neren'. Ook hebben de horeca-on- dernemers toegezegd dat een verte genwoordiger van de Vlaardingse horeca" in het vervolg regelmatig overleg zal hebben met het Meld punt Discriminatie Vlaardingen, om 'eventuele gesignaleerde pro blemen in de Vlaardingse horeca voortijdig op te lossen.' Door Wessel Penning SCHIEDAM De ONS moet op zoek naar een nieuwe chef voor de autowerkplaats. De huidige, Ben Verkaaik, nam gistermiddag na een 35 jaar durend dienstverband afscheid van zijn werkgever. Het zal moeilijk waarschijnlijk zelfs onmogelijk zijn om opnieuw een monteur met zoveel ervaring te vinden. „Toen jij kwam was de over gang van paard en wagen naar ge- motoriseerde ONS-voertuigen nog maar pas achter de rug," sprak één van Verkaaiks collega's gister middag tot hem. Tijdens de recep tie gistermiddag werd de schat aan ervaring van de automonteur, die besloten heeft gebruik te maken van de VUT-regeling, nog vaker benadrukt. Verkaaik in 1930 geboren aan de Schiedamse Bakkershaven was de allereerste automonteur in dienst bij de gemeentereiniging (of VROM), die in 1980 bij de ONS zou worden gevoegd. En dat was toen wel even behelpen. Tijdens zijn eerste werkdag kwam hij al voor verrassingen te staan. „Ik wilde de kapotte startmotor van een zandwagen repareren. Maar alles wat ik vond aan gereedschap, was een tasje met wat tangen. Toen ben ik maar even naar m'n vorige baas, de Verenigde Glasfa brieken, gegaan om wat bruikbaar gereedschap op te halen," lacht Verkaaik. m Ben Verkaaik met vrouw en kleindochter. „Toen ik be gon, was er alleen een tas je met wat tangen." Het werk als automonteur was toen heel veelzijdig. „Je deed van alles. Ook dingen waarvan men nu zegt: 'Dat is mijn werk niet hoor'." Verkaaik doelt daarmee bijvoor beeld op zijn werkzaamheden als 'vliegende keep voor de GG en GD'. „Nou, dat was wat. Als de alarmbel ging, deed ik gauw m'n vuile overall uit, waste m'n han den, en sprong op mijn' fietsje naar de Tuinlaan, waar de ziekenwagen klaar stond." Verkaaik bestuurde zelfs ook regelmatig de schooltand- artswagen. De ONS-monteur had toender- tijd ook nog de zorg over het com plete wagenpark - met daarbij de bulldozers, motoren en auto's van de politie van de gemeente Schiedam. „Ja, dat deed je toen in je eentje. Meestal werkte je ook nog op straat. Want regelmatig ging de telefoon of ik even een vrachtwagen met autopech wilde komen repareren." „Eigenlijk was je de wegenwacht van Schiedam," vult zijn vrouw lachend aan. Gelukkig kreeg Verkaaik erin de loop der jaren wat hulp bij. Tot voor kort werkte hij nog samen met vijf andere monteurs, maar een jaar of tien geleden waren nog zelfs vijftien monteurs in dienst. „Tegenwoordig is het materiaal beter, minder zwaar en dus mak kelijker bruikbaar. Bovendien moest vroeger alles gerepareerd worden. Nu zet je er dan gewoon een nieuw onderdeel in." Boven dien kreeg de doorgewinterde monteur te maken met moderne voertuigen als de „mechanische en hydraulische perswagens". Dat had je in de jaren vijftig nog niet. De meesten van Verkaaiks 'ou de' collega's zijn inmiddels ook in de VUT gegaan. Net als zij krijgt Verkaaik nu t\jd om uit te rusten. Dat kan hij in zijn huisje in het Zeeuwse Serooskerke, waar hij al vier jaar woont. Verkaaik: „Ik heb het met het oog op de VUT ge kocht. 't Is er heel rustig met maar 225 inwoners en vlakbij het strand. Ik ben een echte strand- liefhebber. Daar krijg ik nu einde lijk tijd voor." Fietsster overvallen door twee jongens SCHIEDAM Een 39-jarige Schiedamse is gisteren overval len door twee jongens op een brommer. De vrouw fietste over de Gildeweg, waar ze werd ingehaald door de twee jongelui, die een greep in haar fietsmandje deden. Ze gristen-- daar een schoudertas uit, waar-' in een portemonnee met negen tig gulden zat. De vrouw schrok dermate van de plotselinge ge beurtenis dat ze ten val kwam en een pijnlijke heup opliep. De beide daders maakten zich in hoog tempo uit de voeten. Door de grote snelheid waarmee al les gebeurde heeft het slachtof fer geen vap de twee goed kun nen zien. Een duidelijk signale ment ontbreekt dan ook.Wel is bekend dat de jongens spijker broeken en rode valhelmen droegen. Weer inbraak in snackbar SCHIEDAM In snackbar Ketelbinkie aan de Eduard van Beinumlaan is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebro ken. Men verschafte zich toe-' gang door een luik te forceren. De buit was mager: twee pakjes sigaretten. De politie vermoedt dat deze inbraak door dezelfde dader(s) gepleegd is als de in braak bij Ketelbinkie in de nacht van 17 op 18 augustus. Daarbij werd vierhonderd gul den uit een gokkast gestolen. Gewonde bij aanrijding SCHIEDAM Op de Rotter- damsedijk ter hoogte van het Esso-benzinestation heeft giste ren een aanrijding plaatsgevon den. Een 20-jarige Rotterdam mer reed in zijn personenauto vóór een 40-jarige Rotterdam mer. Deze remde te laat, waar na hij op de auto voor hem bot ste. De achterste bestuurder liep bij de aanrijding ernstig hoofd- en borstletsel op. Hij is overgebracht naar het Schie- landziekenhuis. Geldkist gestolen gc uit bedrijfspand VLAARDINGEN In de pe riode tussen dinsdagavond en woensdagochtend Is,er ingebro ken in een bedrijfspand aan de James Wattweg. Op'de* begane grond verbrak men de sluiting van een uitzetraam. Via de be drijfshal kon men toen tot de eerste etage van het pand door dringen. Daar demonteerde men een bureaukast en nam de achterwand weg. Uit de kast werd vervolgens een geldkistje met een bedrag van ongeveer duizend gulden gestolen. De to tale schade wordt geraamd op zo'n vierduizend gulden. CD-speier weg bij Radio Modern SCHIEDAM Uit een fili aal van Radio Modem aan de Hoogstraat is dinsdag een draagbare CD-speler gestolen. Het apparaat lag in een vitrine, waarvan het slotje later gefor ceerd bleek te zijn. De waarde van de CD-speler bedraagt vijf honderd gulden. Getuigen gezocht van aanrijding VLAARDINGEN Flinke I blikschade was het resultaat' van een aanrijding die gisteren" ter hoogte van de kruising Woudweg-Holyweg plaatsvond. De bestuurder van een bestel-1 auto reed over de Breeweg in, de richting van de Woudweg,! en wilde vervolgens linksaf de? Woudweg oprijden. Deze weg' was echter afgesloten voor doorgaand verkeer, en de be stuurder wist zo snel niet pre cies waar hij nu heen moest. Daarom bracht hij zijn auto tot stilstand, waarbij de bestelauto voor een deel op de weghelft van het tegemoetkomende ver keer kwam te staan. Op dat mo ment kwam uit tegengestelde richting over de Holyweg een personenauto aanrijden. De be stuurder van deze wagen wilde linksaf de Breeweg oprijden, maar zag plotseling de bestel- auto op zijn weghelft staan. Hij' week uit naar links, waarna hij' tegen een boom botste. De per-s sonenauto liep daarbij zware* schade op. De politie Vlaardin-» gen verzoekt eventuele getuigen" van dit ongeluk contact op te* nemen met de wachtcomman dant van politie, telefoon 434 23 55, toestel 210. Bitch zaterdag in de Harmonie VLAARDINGEN Ter gele genheid van haar tienjarig be staan treedt zaterdag 2 septem ber de Vlaardingse sixties-groep Bitch op in de Harmonie. Bitch brengt repertoire ten gehore van groepen uit de jaren zestig alp The Beatles, Who en The Kinks. Het concert begint om 21.00 uur, de toegang is gratis. i GCESIMC K t

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1