I iaadscommissie en bewoners oneens over verkeersmaatregelen Markgraaflaan Motorhuwelijk trekt bekijks Schiedam heeft nu ook een dierenambulance KUNST TE KIJK Het Vrije Volk SCHIEDAM Moeder Leni en zoon Robbert Schipper vinden eerste hulp aan gewonde beesten 'gewoon leuk' '5ü^k£v. s5"v KB i- Mrv^l VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1989 VLAARDINGEN „Er is geen overeenstemming onder de bewoners. We moeten eerst een goed inzicht krijgen in hun wen sen en verlangens, dan praten we verder." Met deze woorden kapte voorzitter H.H. van der linden van de raadscommissie voor Verkeer en Vervoer gisteren de discussie over de verkeerssi tuatie in de Vlaardingse Mark graaflaan af. Geen van de aanwe zige buurtbewoners, die eerder via een brief bezwaar hadden ge maakt tegen de onveilige situatie in de Markgraaflaan, protesteer de. Een deel van de bewoners vindt dat het wegdek van de Markgraaflaan, dat in het kader van het VCP versmald is, weer verbreed moet worden. Een an der deel vindt dat er beperkt eenrichtingsverkeer moet ko men. (Commissielid Jan Bulva: „Er moet maar een enquête on der die mensen gehouden wor den."} Maar eenieder is het er over eens dat er iets moet gebeu ren: door het smalle wegdek, zo zeggen de bewoners, wordt bij automobilisten 'agressief rijge drag' opgeroepen en bewoners moeten him auto half op de stoep parkeren. Het gaat met name om het gedeelte van de Markgraaf- laan tussen de Henriétte Roland Holststraat en de •Heemraad straat. Wat de raadscommissie be treft: ook die kon het niet eens worden over welke maatregelen er nodig zijn en voor welk soort verkeer. Ingenieur W.A.J.M. van Loosbroek (Gemeentewerken) vatte de adviesnota van zijn dienst over dit onderwerp nog eens samen. Volgens de nota kan het instellen van beperkt een richtingsverkeer een positieve invloed hebben op het gewenste gebruik van de parkeerruimte rond de nieuwbouw in Centrum- zuid (dat wil zeggen: zo min mo gelijk parkeren door werknemers en bezoekers van het centrum). Er moet dan wel aandacht wor den besteed aan extra maaterge- len om te voorkomen dat parallel lopende straten zoals de Bredero- straat en de Huygensstraat met dezelfde toestanden te maken krijgen. Volgens de nota van Ge meentewerken zou de meest voor de hand liggende oplossing daar voor zijn om ook in die straten eenrichtingsverkeer in te voeren. Van Loosbroek wees er nog eens op dat de commissie zich wel eerst moet uitspreken over welk verkeer wel en niet accep tabel is in het gebied in kwestie, en ook over welke maatregelen er dan genomen moeten worden om de gewenste situatie te reali seren. Dit bleek zoals gezegd makkelijker gezegd dan gedaan. De vraag blijft dus staan tot de volgende bijeenkomst van de commissie voor Verkeer en Ver voer, die staat gepland voor 21 september aanstaande. PRIJSVRAAG - Gouache, kleurenfoto en pen tekening zijn enkele van de ve le technieken die op een groepstentoonstelling van Vlaardingse kunstenaars bij de Bondsspaarbank aan de Schie- damseweg in Vlaardingen aan bod komen. Op deze expositie is werk te zien van Linus Harms, Ton Hessing, Elly Dijkshoorn, Annette Braad, Rinke Baaima, Aad Smit, Jan van Dorp, Rob Kila, Elly Zwaanswijk, Cor Maarleveld en Maryoke. De tentoonstelling is tot 2 septem ber te bezichtigen tijdens ope ningsuren van de bank. Bezoe kers van de expositie kunnen in het kader van het komende Haring- en Bierfeest meedoen aan een culturele prijsvraag waarbij men kans maakt om een van de tentoongestelde werken te winnen. APPEL Ook deze maand nog toont het Stedelijk Museum in Schie dam een aantal aanwinsten op het gebied van eigentijdse kunst en geschiedenis in de tra ditionele zomerppstelling. Een spectaculair onderdeel van deze opstelling is het schilderij 'Fille en pleurs' (Meisje in tranen) van Karei Appel, dat het muse um van een particulier in een langdurig bruikleen heeft ge kregen. Appel maakte dit schil derij in 1953 naar aanleiding van de watersnoodramp in Zee land. Het is een zeer emotioneel schilderij waarin Appel op hoog niveau het immense ver driet uitbeeldt. Het schilderij wordt in de zomeropstelling op een bijzondere plaats geëxpo seerd. Appel maakte in de jaren vijftig veel zeer emotioneel werk. Als aangrijpend hoogte punt uit die tijd staat bekend als 'De Veroordeelden', een por tret dat de daar Amerika ver huisde Nederlandse schilder in 1953 maakte van het op onjuis te grond van spionage beschul digde echtpaar Rosenberg. ZOMERMUSEUM Het in de zomer onbenutte gebouw van de Vrije Academie aan de Oosthavenkade 42 in Vlaardingen heeft deze zomer een nuttige bestemming gekre gen als Zomermuseum. Acht Vlaardingse kunstenaars, te we ten Peter Dumas, Kees Lesuis, Jan van Reeven, Eric van Straaten, Elly Dijkshoorn, Hans Rikken en Wilma Kuil tonen er tot en met 31 augustus recent "werk. Deze eerste presentatie van het Zomermuseum is moge lijk gemaakt door financiële bijdragen van de gemeente Vlaardingen en de Vrije Acade mie. Het is de bedoeling dat dit initiatief, dat voorziet in een extra expositieruimte, een jaar lijks terugkerend evenement zal worden. Ook kunstenaars van buiten Vlaardingen zullen dan in gebouw Hollandia kunnen komen exposeren. Geopend: dinsdag tot en met vrijdag van 9 tot 12 uur en van 13 tot 17 uur, vrijdagavond van 19 tot 21 uur en zaterdag van 12 tot 17 uur. PASTELTEKENINGEN ln café 't Paard aan de Hoogstraat 162 in Schiedam ex poseert de Schiedamse kunste naar Jacques Tange tot en met 25 augustus een serie pastelte keningen. De tekeningen heb ben volgens Tange een 'mythi sche inslag' die door associaties met de moderne tijd 'vervreem dend' werkt. Café 't Paard is geopend op dinsdag tot en met donderdag van 16.00 tot 01.00 uur, en op vrijdag en zaterdag van 14.00 tot 02.00 uur; zondag van 14.00 tot 01.00 uur. Op maandag is het café gesloten. O COLLAGES Collages, momonotypes en olieverfschilderijen van Elly Zwaanswijk en schilderijen en tekeningen van Carla Emwach- ter zijn van 2 tot en met 25 au gustus tentoongesteld in de Ge meentebibliotheek van Vlaar dingen. De tentoonstelling is tij dens de openingsuren van de bibliotheek te zien. Decollages van Elly Zwaanswijk bestaan geheel uit papier. Het oude en geleefde karakter van het pa pier sluit helemaal aan bij de onderwerpen. De collages zijn opgedeeld in ruimten die ra men en deuren suggereren. Achter de figuren die zich in de ruimten bevinden, is een soort onbereikbare buitenwereld aanwezig. Elly Zwaanswijk werd geboren op 30 maart 1942 te Den Haag, volgde haar oplei ding aan de Academie voor de Beeldende Kunsten in Rotter dam. Zij woont en werkt nu in Vlaardingen. Carla Einwachter woont en werkt in Vlaardin gen. Ze volgde een opleiding aan de Academie voor Beelden de Kunsten te Rotterdam. Veel van haar werk is geïnspireerd door muziek. KUNSTENAARSPAAR Vanaf zaterdag 5 augustus exposeren Pieter Willemse en Marie Willemse-Vervloet hun werk in het Gemeentemuseum aan de Zuiddijk in Maassluis. Pieter Willemse maakt kera miek; hij werkt het liefst met rode en zwarte Chamotteklei, waarop hij meerdere lagen matglazuur aanbrengt. Zijn vrouw Marie maakt schilderij en en tekeningen in verschil lende technieken. Ze schildert met name veel kinderportret ten. De expositie is tot en met 17 september te bezichtigen. Het Gemeentemuseum is dage lijks van 14.00 tot 17.00 uur geopend, behalve op maandag. KUNSTENAARSPAAR 2 De Schiedammers Leida en Albert de Bruin exposeren tot en met 29 september in de Schielandgalerie schilderijen. Albert werd in 1981 aangezet verder te gaan met schilderen nadat hij voor zijn toen zieke vader een olieverfschilderij had gemaakt, dat bewondering oogstte. Tegenwoordig schildert hij voornamelijk portretten na zich eerst uitsluitend met land schappen en molens bezigge houden te hebben. Hij heeft ook componisten geschilderd, waarvan hij zelf gemaakte por tretten wel als decor gebruikte bij zijn eigen zanguitvoeringen. Leida de Bruin is pas drie jaar bezig en heeft les gehad van Henk de Deugd op de schilder club Vreelust. De natuur is haar inspiratiebron. Ze maakten schilderijen met acryl en wa terverf. In de Schielandgalerie, Polikliniek Schielandzieken- huis Burgemeester Knappert- laan te Schiedam, op werkda gen van 9.00 tot 17.00 uur open, hangen van Leida uitslui tend aquarellen. AQUARELLEN Tot en met 18 september ex poseren Loes van Prooyen en Henk de Deugd hun werk in Huize Frankenland aan de St. Liduinastraat 20 te Schiedam. Zo zijn aquarellen, pentekenin gen en werken met olieverf of krijt te zien. De tentoonstelling is open dagelijks van 9 tot 20.00 uur. POTLOODTEKENINGEN Tot 26 september-exposeert de Maassluise Berna Bruijn-Sa- ers in de Koningshof met pot loodtekeningen en olieverfschil derijen. Alle werken zijn inge lijst en te koop. De expositie is op werkdagen open van 12.00 uur tot 22.00 uur, in het week end van 9.00 uur tot 12.30 uur. 'MOEILIJKE' SCHILDE RIJEN Tot 30 september zijn in ont moetingscentrum Koningshof aan de Uiverlaan 20 te Maas sluis schilderijen te zien van Eg Paalvast. Wie zijn werken gaat bekijken krijgt het niet gemak kelijk. Het zijn namelijk geen 'makkelijke' schilderijen, waar aan je meteen kunt zien wat ze voorstellen. Paalvast schildert zijn eigen persoonlijke verta ling van een werkelijkheid. Hij herschept wat hij gezien heeft in een evenwichtige oplossing van kleurvlakken en lijnen, en zo wordt de kijker gedwongen zich te verplaatsen in het per spectief van de schilder. Een uitdaging. De expositie is geo pend op maandag tot en met vrijdag van 12.00 tot 22.00 uur, en op zaterdag en zondag van 09,30 uur tot 12.30 uur. Mettie de Kok en Martin Scheefhals ryden uitgelaten per Honda Goldwing tweespan naar het Schiedamse stadhuis. Door Bernadette Neelissen SCHIEDAM Het verwachte oploopje was er al ruim van tevo ren. Tientallen nieuwsgierigen dromden samen op het plein voor het Schiedamse stadhuis, om getui ge te zijn van een heus 'motorhu: welijk': Mettie de Kok en Martin Scheefhals, beiden lid van de Schiedamse motorclub Boozetown Riders, werden gisteren in de echt verbonden en hoe! De hele club was present. Glimmende Honda's, Kawasaki's, Suzuki's en ook een prachtige 'leger'-BSA vulden de Grote Markt, toeterend en met ronkende motoren. Sommige mo torgasten hadden bloemstukjes op het stuur gebonden, en een meisje liep rond met de symbolische zak jes rijst in een motorhelm. De bruid was sprakeloos en keek bijna ernstig bij het zien van al die mensen en machines. Zij en haar aanstaande man werden per Honda Goldwing tweespan naar het stadhuis vervoerd, gevolgd door het motor-escorte een een grote RET-bus vol bruiloftsgasten. Martin, die als controleur bij de RET werkt, straalde. „Hoe vind je "t!" riep hij naar wie het maar wilde horen. Nou, ze vonden het prachtig. Alleen die ene meneer, met dat kleine kindje op de arm, had ande re gedachten. „Weet je hoe ze dit noemen?" sprak hij vaderlijk tot de kleine. „Macho's!" Onderussen genoten de aanwezigen volop van het indrukwekkende spektakel. Toen er een draaiorgel arriveerde dat 'Daar komt de bruid' begon te spelen was het feest compleet. Martin en Mettie bestegen de trap pen van het stadhuis als ware mo tor-vorsten; halverwege riep een motor-maatje van de bruidegom: „Mart! Je kan nog terug!" Waarop Martin terugschreeuwde: „Doe ik nie!" zakenclub in wijn- pakhuis VLAARDINGEN In een oud wijnpakhuis aan de Oostha venkade opent horeca-onderne- mer Peter Kurvers volgende week een 'zakenclub'. Zijn Koopmanspoort is bedoeld voor lieden, die onder het genot van een hapje, drankje en eventueel eenvoudige maaltijd in rustige*' sfeer zaken willen doen. Het;., van wijnhandel Hoogendijk ge-w kochte oude pand Oporto is ver--j bouwd en bevat een bar meta kleine keuken en intieme hoek-d jes over drie verdiepingen waaqu men zonder hinder van anderew bezoekers gesprekken kan voe--J ren. Er. staan drie telefoonlij- nen en eem telefax ter beschik-m king van de leden van de za-f kenclub, die allen een key-card (magneetkaart) ontvangen waarmee zij hun club in kun nen en van du faciliteiten gou bruik kunnen maken. Ieder lid kan de bediening krijgen die hij wenst. „Wij heb ben mini-tafeltjes waarop een», eenvoudige maaltijd t kan worsv den geserveerd aan zakenlie-d den, die ondertussen willen door-onderhandelen. Wie een gedekte tafel wenst, kan deze krijgen en ook is het mogeljjk om "aan de bar te eten. Weke- j lijks veranderen we de gerech ten, die zijn afgestemd op hetn seizoen. Dagelijks serveren wei een echt Hollands gerecht zoals bijvoorbeeld erwtensoep of c draadjesvlees met rode kool," zegt Peter Kurvers. De leden van de zakenclub -i krijgen gereduceerde prijzen - berekend en betalen per club-', credit-card. Zijn voor Neder land nieuwe werkwijze haakt volgens Kurvers, die in aanslui tende panden aan de Oostha venkade een partyhuis en een specialiteiten-restaurant heeft, in op de wijzigingen in de be lastingwetgeving volgens het plan Oort. Zakenclub Koopmanspoort wordt volgende week donder dag officieel geopend, maar gaat pas echt draaien op maan dag 4 september. Voorlopig da gelijks van 11.30 tot 18.00 uur. „Maar, zegt Kurvers, die ope ningstijden worden/ aangepastn aan de behoefte vam de mensen, uit het bedrijfsleven die zich als lid aanmelden." Gewond tijflenswerT SCHIEDAM Een 25-jarige Schiedamse werknemer van de firma Van de Kooyaan de Nieuwe Waterwegstraat is gis teren tijdens zijn werk aan het hoofd gewond geraakt. Even daarvoor had de man stukken metaal uit het puin gehaald, dat in een machine verder moest worden gehaald. Waarschijnlijk heeft hij daarbij enige stukken over het hoofd gezien, want even later werden stukken me taal uit de machine tegen het hoofd van de man geslingerd. De Schiedammer is in het zie kenhuis Dijkzigt verder behan deld. Door Wessel Penning SCHIEDAM Rotterdam en Vlaardingen hadden er al jaren één. En nu, sinds het begin van deze maand, heeft Schiedam ook een eigen dierenambulance. Veel sneller dan voorheen kan nu voortaan bij spoedeisende ge vallen eerste hulp worden ver leend. Want de initiatiefnemers moeder Leni en zoon Robert Schipper zijn dag en nacht be reikbaar. „Ja, ik weet ook niet waar om Schiedam zolang geen die renambulance heeft gehad," zegt Robert Schipper, die zelf al een jaar of vijf actief was voor de dierenambulance-dienst in Rotterdam. Een paar maanden geleden tijdens een klusje in Schiedam kwam hij in contact met één van de vier dierenart sen in deze gemeente. „Het Was voor een aangereden kat, weet ik nog. Die dierenarts zei: 'Vreemd dat we hier geen die renambulance hebben'. Dat „bracht me op een idee." Samen met zijn moeder be gon hij vanuit zijn woning ach ter het Rotterdamse Mareoni- plein („Vlakbij Schiedam dus") de eerste Schiedamse dierenam bulance. Een busje werd omge bouwd tot ambulance. Schipper, zelf in het bezit van een dieren EHBO-diploma: „Er zitten nu kattekooien, vangnetten en een brancard in. En voor later denk ik aan zuurstofapparatuur." Maar daar ontbreken nu nog de zo belangrijke financiële middelen voor. Voorlopig beta len moeder en zoon Schipper al les nog uit eigen zak. Zo moest onder andere een busje met ap paratuur worden bekostigd. „Ik moet er nog steeds op toeleggen. Alles wat ik verdien gaat in die wagen," vertelt Schipper. Zelfs het verdienen schiet er nog wei eens bij in. Aangereden katten, waarvan de eigenaar niet be kend is, moet hij ook wegbren gen. „Naar de kadaververbran ding aan de Brïelselaan in Rot terdam. Dat kost me dan steeds weer een tientje." Robert Schip per wil daarom' de gemeente Schiedam een vergoeding vra gen voor het behandelen van dieren zonder eigenaar. Een brief met dat verzoek moet al op de burelen in het gemeente huis liggen. Het is voor de Schiedamse dierenambulance-dienst te ho pen dat de gemeente over de brug komt. De vijftien gulden, die Schipper ontvangt voor ie dere 'klus', staan niet garant voor een florissante financiële positie, hoewel het maken van winst ook geen doel is voor de twee Rotterdamse dierenlief hebbers. „We hoeven er niets aan te verdienen. Het is alleen maar vrijwilligerswerk. Ik vind het gewoon leuk om zieke die ren te helpen," verduidelijkt Robert Schipper. Moeder en zoon Schipper mogen dan ook best 'echte die renvrienden' genoemd worden. Robert verzorgt in z'n vrije tijd ook nog eens vier honden, drie katten en wat vogels, terwijl zijn moeder de zorg voor een ei gen kat en hond voor haar reke ning neemt. „En bijna allemaal zijn het oude dieren, die we ooit na een klusje maar mee naar huis namen. Die jongere dieren hebben nu eenmaal veel meer kans dat ze een eigenaar vin den. Juist die groep met minde re vooruitzichten trekt me. Van daar m'n werk voor de dieren ambulance. Om één en ander toch finan cieel rond te krijgen, hoopt hij op wat meer bekendheid voor de dierenambulance in Schie dam. Schipper: „Nu hebben we nog maar een ritje per dag of zo. Dat moet veel meer worden. In Rotterdam maakte je dagelijks twintig ritten. De mensen hier kennen ons nog niet. We moe ten nog wat bekender worden." Dierenambulance Schiedam, familie Schipper, telefoonnummers: 06-52732786 of 010-4256471. Voor vyftien gulden per jaar kan men donateur worden. Moeder Leni en zoon Robert Schipper: „We moeten er nog steeds op toeleggen. Alles wat we nu verdienen, gaat in die wagen." r\n lir i jS *>-•* YjTr eaefOi

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1