Kantoren op CS Rotterdam mogen tot 100 meter hoogte Voldoende veiligheid bij bouwen van stormvloedkering 'te: Parachutespringen geen sport voor macho's 'r mt vm m mmm Leden van deelraad kibbelen met natuur beschermers 1 -m 8 Het Vrije Volk SCHIEDAM/VLAARDINGEN Ontwikkeling 'gouden plaats' van de stad neemt voorschot op komst flitstrein Pieremachochels op Brandersfeest Nog recht op uitkering? v r m u wv/ws PAGINA 14 ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1989 V Door Herman Moscoviter BOTTERDAM Op liet Cen traal Station van Rotterdam wor den de komende tien tot 25 jaar kantoren gebouwd met een vloer oppervlakte van honderdvijftigdui zend vierkante meter. Ter vergelij king: dat is ongeveer vier keer het nieuwe Nedlloyd-gebouw Willems- werf aan de Maasboulevard bij de Willemsbrug. De gebouwen op het CS mogen niet hoger worden dan de denkbeeldige lijn die wordt ge trokken van de honderdvijftig me ter hoge nieuwbouw van Nationale" Nederlanden naar de gemiddelde bouwhoogte van de Proveniers wijk. Ofwel: aan de voorzijde van het CS zal nog zo'n honderd meter hoog kunnen worden gebouwd; de stroken kantoren die boven de rails moeten komen, zullen echter aanzienlijk lager worden. Dit zijn enkele van de voor waarden die de gemeente Rotter dam bij monde van ambtenaren van de dienst Stadsontwikkeling en het Grondbedrijf zullen stellen aan projectontwikkelaar Nemeog, een volle dochter van de Spoorwe gen die samen met Shell Pensioen fonds onder de naam Stichthage bezig is plannen voor de bebou wing te ontwikkelen. In een beslo ten vergadering van de Rotterdam se raadscommissie Ruimtelijke Or dening zijn deze uitgangspunten vastgelegd. Tot die voorwaarden behoren ook: Het centraal station van Rotter dam dient op den duur een vol waardige tweede uitgang aan de noordzijde te krijgen. Die zal spe ciaal voor autoverkeer gemakke lijk bereikbaar blijven. Voor de bezoekers aan de kanto eren moet voldoende parkeerruimte komen. Die moet ook kunnen wor den gebruikt door treinreizigers. De gang onder de sporen door moet groter worden en vriendelijker/veiliger. Er moeten winkels en NS-voorzieningen in worden ondergebracht. De uitgang van het CS aan de zuidkant geeft aansluiting op ste delijk en regionaal openbaar ver voer (trams, bussen en metro). Er mag alleen in fases worden gebouwd, niet alle vierkante me ters in een keer. Dat zou de kanto- renmarkt overvoeren. Het huidige CS-gebouw (van Diergaarde Blijdorp-architect Sy- bolt van Ravesteyn) moet zoveel mogelijk intact blijven en een goe de opknapbeurt krijgen. Geen concurrent' Met name de grote hoeveelheid vierkante meters kantooropper vlakte baarde de gemeenteraadsle- den, die in een besloten zitting over het Centraal Station-plan zijn geïnformeerd, grote zorgen. Ener zijds is het CS een gouden plek m de stad, anderzijds wil men niet de toekomstige ontwikkelingen op de Kop van Zuid in dezelfde tijd con currentie aandoen. Volgens Sticht hage zullen de twee bouwplaatsen elkaar aanvullen: „Het centraal station wordt een kantorenlocatie voor ondernemingen die dg be reikbaarheid met de trein belang rijk vinden; de Kop van Zuid voor ondernemingen die een eigen ar chitectuur nastreven en aan de ri vier willen bouwen." Stichthage zegt met haar plan nen een voorschot te willen ne men op de komst van de flitstrein (TGV) van Parijs, via Brussel, naar Rotterdam. Vandaar ook dat de" plannen op termijn zijn gesteld. HOEK VAN HOLLAND De deelgemeenteraad van Hoek van Holland vindt dat er voldoende ga ranties zijn voor de veiligheid van het verkeer bij de bouw van de stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg. Tijdens een voorlichtingsavond die onlangs werd gehouden in aan wezigheid van een aantal ambte naren van Rijkskwaterstaat, had de deelraad een aantal garanties geeist ten aanzien van het vracht- wagenverkeer en ten aanzien van het wandel- en fietsverkeer in de omgeving. Aan de meeste voor waarden kon worden voldaan, zij het dat Rijkswaterstaat een aantal slagen om de arm moet houden omdat deze dienst ook afhankelijk is van de toestemming van ande ren. Zo kon woordvoerder J. Bonte bijvoorbeeld nog niet precies aan geven waar de spoorwegovergang zal komen die voor het werk nood zakelijk is. Wel is Rijkswaterstaat ervan overtuigd dat er aan de zee kant van de stormvloedkering slechts een geringe dijkverhoging noodzakelijk zal zijn. „Er wordt op een redelijke ma nier recht gedaan aan de wensen van de deelgemeenteraad," consta teerde CDA-woordvoerder Piet van der Wei, die het wel teleurstellend vond dat er in combinatie met de stormvloedkering geen enkele toe zegging wordt gedaan over de aan leg van het A20-tracé, Ook de andere deelraadsfracties konden zich vinden in het voorlig gende ontwerp bestemmingsplan, met uitzondering van Hoeks Wel zijn. Fractievoorzitter Theo van Eijk vond de plannen te vaag. Naar zijn mening blijven er te veel onzeker heden en te veel technische vra gen. Hoeks Welzijn stemde dan ook tegen het ontwerp bestem mingsplan. Maar de andere raads leden namen genoegen met de toe zegging dat de detailpunten te zij-, ner tijd zullen worden ingevuld. SCHIEDAM Particulieren, bedrijven en verenigingen kunnen tijdens de Brandersfeesten in sep tember deelnemen aan een piere- maehochelvaart door de kanalen van Schiedam. Een pieremacho- chel is een zelfgebouwd vaartuig dat met humor, orginaliteit en creativiteit is ontworpen en ver vaardigd. Behalve dat het bouwen van zo'n vaartuig op zichzelf al een uitdaging is, kan er tijdens de vaart ook reclame mee worden ge-J maakt. Pieremachochels mogen nie/ zwaarder wegen dan zeshonderd; kilo, niet breder zijn dan 2,5 me ter en mogen niet meer dan 2,30 meter boven het wateropppervlak' uitsteken. Ze mogen voortbewogen worden door een lichte motor, maar ook door bijvoorbeeld roei ers. Een jury beoordeelt de vaar tuigen. Voor de meest originele is een prijs beschikbaar. De vaartocht begint op zaterdag 23 september om 14.00 uur bij het Doeleplein en eindigt rond 15.00 uur bij de Buitenhavenweg. In schrijvingsformulieren voor deel name aan de pieremachochelvaart liggen klaar bij de VVV aan de Buitenhavenweg 9. Ploegen gevraagd v voorzwemmaratbon SCHIEDAM Zoals bekend vindt in de nacht van 1 op 2 september in zwembad Groe- nbord de 1 le nachtzwemmarat- hon plaats. Het startschot voor de marathon zal op 1 septem ber om 20.00 uur gelost worden door de heer Maas, directeur van de Dienst Sport en Recrea tie. De marathon duurt tot za terdag 08.00 uur. Het is nog voor enkele ploegen mogelijk zich in te schrijven. Een ploeg moet bestaan uit" acht zwem mers, een ploegleider en een verzorger. Belangstellenden kunnen bellen met het secreta- riaat van de organisatie, tele foon 01880-41173. SCHIEDAM Het FNV-ïn- formatiecentrum roept vrou wen, die voor 23 december 1984 werkloos waren, op na te gaan of zij alsnog recht'hebben op1 een maximale1 WWV-uitke- ring. Dat vloeit voort uit een maatregel, die vrouwen net zo goed als1 mannen) rrecht> geven op zo'n uitkering. Het kan gaan om bedragen tot enkele duizen den guldens. Vrouwen die den ken recht te hebben op een WWV-uitkering moeten zich zo spoedig mogelijk melden bij het FNV-informatiecentrum aan de Lange Kerkstraat. Excursie naar Midden-Delfland VLAARDINGEN De afde ling Schiedam/Vlaardingen van Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie houdt mor gen samen met de afdeling Rot terdam een fïetsexcursie door Midden-Delfland. Bij deze ex cursie, waar ook niet-NJN'ers aan mee kunnen doen, wordt vooral gekeken naar dse ver schillende soorten planten, vo gels en insecten. De excursie begint om 08.30 uur bij de mo len in Vlaardingen op de Korte Dijk en om 09.30 bij de kerk van Kerkbuurt, een gehucht iets ten noorden van Schiedam en Rotterdam. Verwacht wordt dat de tocht eindigt om onge veer 17.00 uur, in Kerkbuurt. Iedereen die meegaat wordt aangeraden een veldkijker, een flora en iets te eten mee te ne men. Nieuwe brug, wegen dicht VLAARDINGEN De nieu we brug over de Oude Haven, gelegen in het verlengde van de Galgkade, wordt, geheel volgens plan, op ,15 november van dit jaar officieel geopend. Voor het zover is moet er wel eerst het een en ander aan de Galgkade en het gedeelte Grote Visserij- plein-Oosthavenkade gebeuren. De werkzaamheden aan de Galgkade beginnen op maandag 28 augustus en duren tot 3 no vember 1989. Tijdens deze periode zal is de hele Galgkade voor alle ver keer behalve voetgangers in beide richtingen worden afge sloten. Het verkeer wordt om geleid via de overweg ter hoog te van de Wagnerstraat, omdat ook doorgaand verkeer via de verlegde Westhavenkade onmo gelijk zal zijn. Het gedeelte van de Oostha- venkade tussen de spoorweg overgang en het Grote Visserij plein is van 4 tot en met 15 september voor alle verkeer be halve voetgangers in beide richtingen afgesloten. De ge meentelijke weegbrug aan de Oosthavenkade is gedurende die periode niet vanaf het Grote Visserijplein bereikbaar. •i'i i r f0 X y*f 4- "-Iri, 11 W mSF „Wat weet ik nog van de eer ste drie secon den dat je vrij valt? Helemaal niets." De kick van de vrije val: jaarlijks al 70.000 sprongen in Nederland. 'Link? Het autoritje naar het vliegveld is gevaarlijker' Een sport voor mensen die over een beetje lef beschikken, meldt het wervende foldertje. Waarvan acte. Wanneer boven de dropzone op ruim 600 meter hoogte de deur van het vlieg tuig open gaat voelt uw verslag gever zich toch net iets minder op z'n gemak dan met een pilsje op de bank voor de tv. Als het toestel even later in een bocht ligt, zie ik het terrein vrywel recht onder me. Zelfs de kolos sale hoogspanningsmasten zyn klein vanaf deze hoogte. Akelig klein. „Ga alvast maar buiten staan," zegt de instructeur op gewekt. Parachutespringen dus. De sport is al enkele jaren in op mars. Niet minder dan 70.000 sprongen worden er jaarlijks in Nederland gemaakt. Vanaf 1984 is de Maassluise onderwijzeres Helene de Koning samen met haar vriend Hans den Otter de dryvende kracht achter het Pa racentrum Midden Zeeland. De uit de hand gelopen hobby slokt de vrye tyd van het gedreven valscherm-duo tot de laatste minuut op. Uw HVV-reporter reisde af naar Arnemuiden om ook eens de slurf de slurf te la ten en het vliegtuig op onortho doxe wyze te verlaten. En wat nou als de reserve-parachute ook niet opengaat? Ach, dan zal die fiets er ook wel niet staan... •Ready? Go!!! Door Rob van Stek ARNEMUIDEN Ongeluk ken en gevaren. Hans den Otter weet het: daar wordt altijd het eerst naar gevraagd. Het is het negatieve imago dat de sport aan kleeft: puur stuntwerk, waar veel bravoure aan te pas komt en vooral bedreven door getatoeerde macho's. Een karikaturaal beeld, meent de 43-jange Rotterdamse bcroepsbrandweerman hoofd schuddend. Begonnen in 1973 mag Hans met 1600 sprongen inmiddels een zeer ervaren springer heten en hetzelfde geldt voor Helene, die er 750 op haar naam heeft staan. Zo'n 700 mensen hebben zij in de loop der jaren enthousiast ge maakt voor de para-sport. Van artsen tot automonteurs, van ban- kemployees tot bouwvakkers. Hans plukt eens aan zijn martiale knevel en zegt: „Ik durf de stel ling aan dat een autoritje van Rotterdam hierheen gevaarlijker is dan het maken van een pa.n- chute-sprong. Natuurlijk zijn e. wel eens blessures, en ook gebro ken benen. Maar dat is bij het voetballen toch ook zo?" En Helene over de ernstiger ongevallen: „Jarenlang gold het gemiddelde van één dodelijk on geluk op 50.000 sprongen. In het merendeel van die gevallen gaat het om menselijke fouten. Ik blijf erbij' als je je aan de regels houdt gebeurt er mets. Als deze A~ gevaarlijk was zou ik h echt niet doen, geloof me." En de macho's? „Die kun je schrappen, die zie je hier met," weet de valschermfanaat met grote stelligheid. „Want hoe zit dat? Een macho durft immers niets van zichzelf te laten zien, en zeker geen angst. Surfen, krachtsport, daar kun je het stoerdoen langzaam opbouwen. Bij ons is het alles of niets: je durft het of niet, voor die beslis sing kom je te staan. En die bluf fers kunnen toch niet thuisko men met het verhaal dat ze ei genlijk toch het lef niet hadden?" Regels, en wel ijzeren regels, daar gaat het om bij het val- schermspringen. Voor de eerste exit dient men een opleiding van anderhalve dag te volgen. De meesten beginnen met een serie zogeheten static-line sprongen, waarbij de parachute automa tisch opengetrokken wordt door een lijn die aan het vliegtuig vastzit. De opleiding omvat afwisse lend theoretische en praktische onderdelen. Een lichte beklem ming om de maag voel ik toch bij het onderdeel noodprocedures, in het para-jargon eufemistisch re serveprocedures geheten. Ze moe ten onverwijld worden toegepast bij storingen malfunctionszoals Je total Een schrikbeeld voor ie dere para en vooral bekend uit moppen en cartoons: er gebeurt mets, de chute komt niet uit het omhulsel. Eveneens onprettig is de strea mer: de chute komt uit de contai ner, maar opent zich niet en heeft dus geen draagkracht In feite hang je aan een fladderend beddelaken. Streamer, nothing but a streamer, zingt de grapjas uit het klasje, de bekende hit van Supertramp parafraserend. Van de zenuwen wordt er hartelijk om gelachen. Maar je moet er toch even niet aan denken, bij je eerste sprong. Na een laatste serie rol-oefe- ningen is de traming voorbij en krijgen we de chute en reserve- chute omgehangen. Gehelmd en met legerkistjes aan de voeten klimmen we aan boord van de Cessna 182. Hoger en hoger klimt het toestel en al gauw zien de Zeeuwse akkers eruit als een gril lig dambord. We komen boven de dropzone, een groot braakliggend industrieterrein aan de oever van de Westerschelde, die goudgeel schittert in het felle zonlicht. Het weer is ideaal, er staat geen zuchtje wind. De deur gaat open en het be gint fors te tochten in de machi ne Ga alvast maar buiten staan, instrueert Hans op zijn gebruike lijke rustgevende manier, als gaf hij me opdracht even de tuin in te lopen. Ik zet mijn voeten op het landingsgestel, pak met mijn handen de vleugelsteun beet en sta nu helemaal buiten. De lucht- zuiging is niet mis. Doordat je voortdurend met instructeur vlak links van je overlegt hoef je tijdens deze fase gelukkig niet recht naar beneden te kijken. Ready? brult Hans bo ven het helse geloei van de motor uit. Nou, niet helemaal eigenlijk, maar toch slaag ik erin een bleek knikje te produceren. Go!!! Wat weet ik nog van die cru ciale eerste drie seconden dat je vrij valt en aan duizend dingen tegelijk moet denken? Helemaal niets. Zelfs de schok van de para chute heb ik niet gevoeld. Het is de overconcentratie van de beginneling.Als ik weer bij zin nen kom kijk ik naar boven en zie dat ik onder een prachtige, volledig geopende koepel hang. De afdaling verloopt opvallend relaxed en gelukkig heb ik ook nog gelegenheid om een beetje rond te kijken.. In mijn ijver om zo dicht mogelijk bij het geplande punt te landen trek ik geducht aan de zogenaamde stuur-toggles links en rechts. Dat komt me op een correctie van grond-instruc teur Maarten te staan. „Niet zo melken, het is geen koei," voegt de geboren en getogen Zeeuw me per megafoon toe. Op 50 meter hoogte ga ik tegen de wind in- hangen en neem de landingshou ding aan. Een fractie van een se conde later dan geschat plof ik neer met een achterwaartse rol. Door de geringe wind valt de pa rachute vrijwel recht op me. To taal verstrikt in de lijnen sta ik op. Allesoverheersend gevoel: mission accomplished. Al gauw zet Hans echter een forse domper op mijn pas ver worven heldenstatus. Het is na tuurlijk wel leuk wat ik gedaan heb met zo'n lijntje, maar met de echte para-sport heeft het natuur lijk nog niet veel te maken. Daar over kan je pas meepraten na een vrije val-sprong: eerst dertig se conden los van alles naar de aar de toe tuimelen, en dan zelf aan de handle trekken. „Het gevoel van absolute vrijheid dat je dan ervaart is niet onder woorden te brengen," weet Hans. „Na een paar honderd sprongen wordt je geestelijk heel vrij, er komt rust. Nee, wat vallen is, écht vallen, daar weet jij nog niets van." HOEK VAN HOLLAND Even dreigde er deze week in de Hoekse duinen een regelrechte ruzie te ont staan tussen een aantal deelraads- en commissieleden en twee vertegen woordigers van het ministerie van Landbouw. .Jullie zijn hier niet naar toe gekomen om ons voorlich ting te geven of om ons te adviseren, maar jullie vertellen ons gewoon wat we wel en wat we met mogen doen. In feite zijn jullie gewoon bezig om ons duingebied te jatten," zo haalde deelraadsvoorzitter dr. ir. P J A L. de Lint uit in de richting van voorlicht ster Jacqueline Oud van het consu lentschap Natuur, Milieu en Fauna beheer Zuid-Holland van'het minis; terie van Landbouw en Visserij.' r 1 Zij bleek1 dan ook inderdaad piet de meest tactvolle persoon om de bijeenkomst an goede banen -te' leiden. Voordat" ïemarfd Jaar om;' had gevraagd verklaarde zij' al dat het nieuwe duingebied tussen de" boulevard en de Noordzee, óntr- staan na de opspuiting in 1971, vrijwel zeker tot beschermd na tuurgebied verklaard zal worden.; Op de vraag of structuurplannen,»! bestemmingsplannen en inspraak-j procedures dan geen enkele waar de hadden, kwam zij niet verder dan de hooghartige constatering, dat natuur en milieu voorrang bo ven alles krijgen. De Lint, voorstander van bebou wing van het duingebied in de toer komst, ging daarop voluit in dis-1 cussie met de milieudeskundigen/ die bovendien meerdere malen in hun enthousiasme werden gecorri geerd door Erik de Ridder, chef' van de plantsoenendienst in Hoek van Holland. Aanvankelijk was de bijeerig komst alleen bedoeld als een énterende wandeling voor de Jp den van de deelraadscommisJyt voor sport en recreatie, maar oèM het deelraadsbestuur en enkele affi dere deelraadsleden gaven blij» van hun belangstelling. jSg| Uiteindelijk leken de schergg kantjes wat te zijn weggeslepan? maar tijdens de hele rondwandel ling bleef er een sfeer van spar/ mng hangen. Daar konden de vól gens de deskundigen zeldzame plantjes, de vele konijnekeutéls, het duizend guldenkruid (vroegers gebruikt als geneeskrachtig middel tegen scheurbuik) niets aan veran deren. i'r De Lint was halverwege de wandeling al vertrokken wegens andere verplichtingen. „We zullèn nog wel eens zien of kleine be stuursorganen ook nog inspraak'* hebben," mompelde hij bij zijn vertrek. Ook andere belangstellen; den haakten de een na de ander af, zodat de consulenten van Ha- tuur, Milieu en Faunabeheer zic$ uiteindelijk alleen konden uitleven in hun hobby: het bekijken van zeldzame plantjes. j|& „Ik vind dat deze mensen een belangrijke stem mogen hebben) maar deze houding is wel erg a rVj gant," vond deelraadsbestuurster Willie Doorn- van der Houv „Ik heb ze ook gezegd dat hets deze basis slecht mogelijk is omi een gesprek te komen. We laten ons niet zonder meer een mening opdringen. We willen zelf ook wat te zeggen hebben." Volgens de meeste deelraadsleden gingen de consulenten ten onrechte voorby aan het feit dat het duingebied geen natuurhistorische waarde heeft. Het is een gemaakt gebied dat nog maar twintig jaar bestaat en dat destijds een recreatieve be-i stemming heeft gekregen. -f urster iweó» Letjf mi'tot i rxj t IffJïvXs v-jf r ■*- "X f w fif -«• i l t t s t f t ■r WV""? "V"" fife

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1